De Zomerfeesten van de II. v. 11. te Sappemeer Perspectieven van de led. Landbouw niet gunstig IN DE BEKLAAGDENBANK waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 Zal een Democraat of een Republîkein président der Verenigde Staten worden het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Derde Jaorgcmg Zaterdag 28 lunl 1948 Nb. ai VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Momenteel ïs Truman nog enige candidaat van de democratische party. VOETBALLER Bonnen voor Werkkleding. NIEUWE TEXTIELPUNTEN. Productieverhoging of daling welvaartspeil be- neden 1947. EORT WIJDINGSWOORD. ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (blj voorultbetaling) PRIJ8 DER AD VERTENTIE S 12 cent per mm. Zogen. Kleintj es als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAG» Uitgeefster Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 De Amerikaanse presidentsverkie- zing werpt zijn schaduwen vooruit. In November zullen deze verkiezingen worden gehouden maar het gehele jaar kan men de invloed ervan mer- ken. Het was bij voorgaande verkie zingen gebruikelijk dat in het ver- kiezingsjaar geen belangrijke beslul- ten werden genomen. Dat is dit jaar onder de druk der politieke toestand niet mogelijk geweest; er zijn wel besluiten genomen van zeer grote draagwijdte. Daar is in de eerste plaats het plan Marshall, en daar is verder het wetsontwerp betreffende de invoering van militaire dienst- plicht in de V.S., dat inmiddels door het huis van afgevaardigden is aan- vaard. In de Verenigde Staten waren aan- vankelijk twee partijen, de democra- ten en de republikeinen. Wallace, voormalig democraat, heeft er een derde partij bij geformeerd, welke partij momenteel geen schijn van kans heeft. Om Wallace de wind uit de zeilen te nemen heeft Truman voor de rechten van de negers ge- pleit. Daarmede heeft hij weliswaar de sympathie van 14 millioen ge- kleurden gewonnen, maar de demo- craten in de Zuidelijke staten zijn over die geste niets te spreken. Tôt nu toe is Truman, die vice- president was toen Roosevelt nog leefde, en na diens overlijden prési dent is geworden, de enige candidaat van de Democratische partij. Aan Generaal Eisenhower is verzocht zich eveneens voor de democratische par tij candidaat te stellen; de generaal voelde hiervoor niet veel. De moge lijkheid is echter niet uitgesloten, dat hij zich ter elfder ure toch nog can didaat zal stellen. De Republikeinen hebben veel meer candidaten: Dewey, Taft Stas- sen, Vandenberg, Warren, Baldwin en Generaal Mac Arthur. Maandag is te Philadelphia het con gres van de Republikeinse Partij bij- eengekomen. En als republikeins prétendent voor het presidentschap is uit de bua gekomen Thomas Dewey. Het partijprogram der Republikeinse Parti]. Uit het partijprogram der Republi keinse partij, dat door de conventie te Philadelphia is aanvaard, blijki dat men wat betreft de buitenlandse politiek van een Republikeinse rege- ring in de V.S. weinig verandering kan verwachten. Verwacht wordt een nog scherpere houding tegenover Rusland. Het Europese herstelplan zal wor den doorgevoerd. Toegevoegd is de zin: „binnen de verstandige grenzen van onze eigen economische wel- Vaart". In het partijprogram wordt in het kader der régionale overeenkdmsten het verdedigingspact van het weste- lijk halfrond een ,,nuttig model" ge- noemd. Wat de Palestijnse kwestie betreft wordt door de partij een pro- Joodse houding aangenomen. Wrijving bij de geldzuivering in DuitslaiwL Zoals reeds gemeld, is de geldzui vering in de Amerikaanse-, Britse- en Franse zones van Duitsland een feit geworden. Zondag moesten de oude marken worden ingeleverd, en Maandag werdèn nieuwe marken uitgereikt. In Berlijn, dat geheel ln de Russische zone ligt werd de zuive- ring niet doorgevoerd. Het gevolg was een gematigd Russisch protest, en een afsluiting van de Russische zône. Kort daarop hebben de Russen doen weten, dat zij een geldzuivering in hun zône, inclusief Berlijn, nood- zakelijk achtten. De drie Westelijke eommandanten hebben 'hierop géant - woord, dat zij het Russische bevel tôt geldzuivering voor hun zones van geen waarde achten. Aile banken in de Westelijke zones hebben bevel toi sluiting gekregen en ook aile win- kels, behalye zaken waar voedings- middelen en medicamenten worden verkocht. Voorlopig heeft men de Russische marken echter toegeiaten. Het is te" verwachten dat de nieuwe marken van de Westelijke zones nu ook in de Westelijke zones van Berlijn zal worden ingevoerd, of wellicht reeds ingevoerd zijn. Van Russische zij de wordt er thans in pers en door de radio op gewezen, dat het verblijf van de Amerikanen, Engelsen en Fransen in Berlijn niet langer gewenst is. Bij Dinsdag ge houden besprekingen tussen de vier- mogendheden heeft de Russische fi- nanciële expert Maletin zich in de zelfde geest uitgelaten. Waartoe de ontwikkeling van de toestand zal leiden is nog niet te zeg- gen, maar zeker is, dat de conse- quenties van de geldzuivering ern- stig kunnen zijn. Palestine De wapenstilstand in Palestina schijnt niet gunstig te zijn voor de Joden. Toen de strijd ontbrandde waren zij verdeeld in verschillende groepen, die tôt één samengesmolten zijn in de oorlog tegen de Arabieren. Nu de strijd voor 4 weken is ge- staakt komen er weer onderlinge ge- schillen aan de dag. De Haganah wenst zich te houden aan de bepa- lingen van het bestand. Toen een schip met wapenen arriveerde, dat onder bescherming van leden van de voormalige illégale strijdorganisatie, de Irgoen Zwai Leoemi gelost zou worden, stuurde de Haganah 'n afde- ling troepen naar het strand, om dit- te beletten. De Irgoen weigerde het schip te laten vertrekken, waarop de troepen tegenover elkaar in stel- ling gingen. De Irgoen seinde uit, dat zijn troepen ergens in Palestina wer den aangevallen door de Haganah, en dat er reeds doden en gewonden waren. Dit incident kan voor de staat Israël ernstige gevolgen hebben, want het is niet uitgesloten, dat het zou leiden tôt een burgeroorlog, en dat zou de nederlaag tegen de Arabieren betekenen. Inmiddels hebben de Arabieren bekend gemaakt, dat zij na afloop van het bestand, dit niet wensen te verlengen. Conferentie te Warschau. Te Warschau hebben de ministers van buitenlandse zaken van een aantal Oost-Europese landen gecon- fereerd. In de eerste plaats is er ge- sproken over hetgeen door de Wes telijke mogendheden is beslist over West-Duitsland. In een communiqué worden de Westelijke landen ervan beschuldigd aile overeenkomsten, met betrekking tôt Duitsland ge maakt te hebben geschonden. Ver der wordt critiek uitgeoefend op het feit, dat West-Duitsland in het plan Marshall is opgenomen en daarmede in het Westelijke van de twee kam- pen, die Europa verdeeld houden. In officieuze kringen verwacht men dat gisteren of vandaag een plan bekend gemaakt zou worden om een Oost-Duitse staat op te rich- ten met Leipzig als voornaamste ze- teL VOOR HET ARNHEMSE HOP. Voor het Arnhemse Hof verscheén de 34-jarige Zutphense chauffeur A. H. van O., die als achterspeler v.an Zutphania tijdens de voetbalwed- strijd AZCZutphania, gespeeld op 29 Dec. 1946, een speler van AZC een zodanige kopstoot had gegeven, dat deze een hersenschudding opliep. De rechtbank te Zutphen had van O. vrijgesproken nadat de officier zes maanden gevangenisstraf had gere- quireerd. De officier was daarna in hoger beroep gegaan. Van O. had zijn unfaire daad aan- gekondigd, door aan mensen tussen het publiek te roepen: „Die kame- raad gaat er nog wel uit". Hij bleek een aanzienlijke straf- lijst te hebben. Inmiddels heeft de KNVB hem levenslang het deelne- men aan voedbalwedstrijden ontzegd. De proc. generaal beoordeelde de kopstoot als gemeen en lafhartig en achtte de opzet bewezen. Eis: drie maanden gevangenisstraf De bonnen H 5 en L 5 zijn thans ook tôt nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 5 kan men kopen: een overall, een werkpak van drilï, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort, terwijl men op de bonnen L 5 kan kopen: een werk- broek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, engels leer, man- chester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 6 t.m. 12 en L 6 t.m. 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.m. 4 en L 1 t.m. 4 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. JONGEMAN SCHOOT MEISJE NEER. Op de avond van 11 Aprii 1-1. maakte de 26-jarige transportarbei- der T. W. P. te Zwolle met enige pistoolschoten een einde aan het le- ven van het 21-jarige meisje Remko- lina Woltman. De dader werd dezelf- de avond nog door de politie gevon- den in een café, waar hij bier zat te drinken. Dezer dagen had T. W. P. zich voor de rechtbank te Zwolle te veram- woorden voor zijn daad. Er was zeer veel belangstelling. Verdachte, vol- gens het psychiatrisch rapport een onberekenbaar type en een driftige bruut, gaf toe hetgeen hem ten laste werd gelegd: moord met voorbe- dachte rade. Het was op 11 April niet de eerste keer, dat verd. op het meisje Wolt man schoot. Weken voor die datum is het ook reeds gebeurd, maar de revolver ketste. Verd. heeft geruime tijd met het meisje geleefd. Vaak was er echter ruzie en zelfs mishan- delde P. het meisje soms. Tenslotte is het tweetal uit elkaar gegaan. Verd. nam hier echter geen genoe- gen mee en uitte dreigementen, toen het meisje weigerde bij hem terug te komen. Op de avond van de moord ging P. naar een bioscoop. Hij zag daar zijn voorm. meisje met een aantal kennissen enkele rijen achter zich zitten. Na afloop van de voorstelling haastte verd. zich naar een hoek, waar het meisje, naar hij wist, bijpa zeker langs zou komen op weg naar huis. Inderdaad geschiedde dit, en P. trad zonder iets te zeggen naar vo- ren en schoot op het meisje, dat spoedig overleed. De officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat verd. het meisje op- zettelijk en met voorbedachte rade van het leven heeft beroofd, en eiste een gevangenisstraf van tien jaar. De verdediger, Mr. Sanders, legde vooral de nadruk op het feit, dat verd. op zijn manier van het meisje hield en tôt zijn daad gekomen is omdat het meisje hem z.i. ontrouw was- Verd. gunde de vrouw niet aan een ander, en zijn impulsieve aard deed de rest. INDONESIëRS VALLEN TREIN AAN. Woensdag is de expresstrein Bata- via-Bandoeng ongeveer 63 km. vanaf Batavia door Indonesiërs tôt ontspo- ring gebracht. Nadat de trein ont- spoord was werd deze met mitrail leurs beschoten. Het gelukte in de trein meerijden- de militairen met hun weinige wa- pens de aanvallers te vercfrijven. El- werden 10 personen gedood en 10 gewond. NIEUWE TOMATENSOORT. Na een zevenjarige proefneming is uit de kruising van een gewone to- maat met gekartçld blad als rijk- dragende vader met een tomaat met ovaalvormig blad, die weinige en kleine vruchten draagt, thans een nieuw tomatensoort ontstaan, die zeer bijzondere eigenschpapen moet bezitten. Deze soort, die nog geen officiële naam heeft, al is deze reeds aangevraagd, zou door haar bijzop- dere bladerengroei o.a. dit grote voordeel hebben, dat het zonlicht tôt aan de grond kan doordringen en elke tomaat volledig door de zon rijpt. Ziekte-aantasting zou daardoor tôt een minimum gereduceerd wor den en vuur- en waterzucht en an- dere gebreken, vooral de uitgroeiïng tôt zogenaamde bonken, zouden hier- bij vrijwel tôt het verleden behoren. Een dracht van 20 A-tomaten per tros is geen zeldzaamheid. De nieuwe tomatensoort bespaart de kweker het vaak tijdrovende werk van bladerenplukken, nodig om de vruchten tôt voile groei te brengen. Zij behoort tenslotte tôt de vroegrijpe soorten zowel in verwarmde als in koude kassen en komt in aanmer- king voor de eerste goede prijzen, die vooral worden betaald voor de ex port. Want en dit is misschien nog het belangrijkste de nieuwe soort moet zowel om haar gaafheid als om haar vorm en grootte in Engeland zeer gewild zijn. Deze nieuwe tomatensoort wordt uitgebracht tijdens het derde inter nationale congres van kwekers-selec- teurs, dat dezer dagen in het Palace- Hotel te Scheveningen wordt gehou den. EIGEN WONINGEN VOOR ARBEIDERS EN KLEINE ZELFSTANDIGEN. De minister van wederopbouw en yolkshuisvesting heeft een commissie ingesteld, welke tôt taak heeft te onderzoeken, welke voorzieningen zouden zjjn te treffen om de verkrij- ging van eigen woningen door ar- beiders, voornamelijk ten plattelande en met hen gelijk te stellen kleine zelfstandigen te bevorderen. Bij dit onderzoek zal de commis sie zich laten leiden door de dienaan- gaande reeds opgemaakte ontwerp- regeling, samengesteld door een ambtelijke commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de ministe- ries van financiën, van wederop bouw en volkshuisvesting, van bin- nenlandse zaken en van landbouw, visserij en voedselvoorziening. De commissie zal voorts onder de ogen moeten zien, of, zoals is voor- gesteld, aan de betrokken personen bij de wet een recht op financiële medewerking moet worden gegeven en of de kapitaalverstrekking voor de eigenbouw door de overheid of de particulière geldmarkt dient te ge- De zomerfeesten van de V.v.V. te Sappemeer zijn begonnen. Achter ons liggen feestdagen en voor, ons liggen feestdagen; we staan er om het populair te zeggen midden in. Honderden uit de naaste omgeving trekken er heen. 's Avonds heerst er in de straten een gezellige drukte. Winkeliers laten hun etalage- verlichtrngen branden, en in de café's is het levendig en gezellig. Hoe de feesten begonnen. U kunt ze hier consumeren en dan Donderdagavond zijn de feesten begonnen. Gruno's Postharmonie uit Groningenaondernam de reis naar Sappemeer. Met muziek, trommels en vaandels trokken de keurig ge- uniformde muzikanten door de stra ten. Er was grote belangstelling voor de musicerende P.T.T.-ambtenaren; langs vrijwel de gehele route om- zoomden hagen van belangstellenden de weg. En velen vonden dat zij op die wijze niet genoeg te horen kre- gen; zij liepen achter het corps aan. nog een ijsje na nemen. Bovendien kunt U hier zuurstokken en nougât zonder bon krijgen. En nougât is een zeer bijzondere lekkernij, want het kleeft je kaken op elkaar, en zolang je daarom nougât in je mond hebt kun je geen woord zeggen. Vandaag en morgen zal de kermis nog het middelpunt vormen van de vrolijkheid in Sappemeer en omge ving. Tôt diep in de nacht zal het kermisrumoer het park vullen; dui- zenden zUllen er ronddolen tussen Bij het woonhuis van burgemeester I o6 ^ramen *s c^e sfeer van 3e -■ - - - - - Sappemeerster zomerkermis. Met ingang van 1 Juli zijn 25 nieuwe textielpunten geldig ver- klaard. Vijf hiervan zijn als extra te beschouwen. De geldige bonnen zijn: „Textiel K. 5 punten", „Textiel K. reserve" met een waarde van 10 punten, „Tex- tiel L 1 punt" en „Textiel M 1 punt" Voorlopig nog niet aangewezen ■voor de aankoop van textielgoederen zijn de bonnen „Textiel M 5 punten" „Textiel L 5 punten", „Reserve L" en „Reserve M" de mogelijkheid wordt gekozen moet tevens uitgemaakt worden of het instituut der bouwkassen dient te worden ingeschakeld. FABRIEK VOOR KAISER-FRAZER AUTOMOBIELEN IN ROTTERDAM. Het instituut voor Nederlandsch- Amerikaansche industrieële samen- werking heeft de afgelopen weken besprekingen gevoerd enerzijds met Kaiser-Frazer, anderzijds met de Nederlandse regering en andere autoriteiten, welke er toe hebben ge- leid, dat thans definitief besloten is m Nederland een fabriek op te rich- ten als „Assembling Plant" voor de Kaiser-Frazer automobielen. De fabriek zal gevestigd worden te Rotterdam. Een gedeelte van de daar samengestelde automobielen zal voor export bestemd zijn. In haar aanvankelijke opzet zal de fabriek reeds werkgelegenheid bieden voor ongeveer 400 arbeiders. Indien de bouwwerkzaamheden niet tegenvallen, zal de nieuwe fa briek tegen het eind van dit jaar in bedrijf worden gesteld. TOMATENEXPORT NAAR ENGELAND. De export van Nederlandse toma- ten naar Engeland kan geschieden tôt 1 Augustus a.s. De limiet voor de import in Engeland is gesteld op 15.000 ton. Het Centraal Bureau voor de tuin- bouwveilingen deeide mede, dat de export tôt en met Zaterdag 12 Junl heeft bedragen 2.120 ton of ongeveer 15 van het naar Engeland te ex- porteren kwantum- Er is dus geen reden om het koude-grondproduct te forceren. Bovendien zou dat de kwa- liteit der tomaten ongunstig kunnen beïnvloeden, waardoor het product zou kunnen worden afgekeurd voor de export. PRIJZEN ENVELOPPEN. Op 1 Juli a.s. zal een prijsregeling in "werking treden voor utility-enve- loppen (gele kwarto-enveloppen, zonder binnendruk). De gebruiker mag daarvoor dan niet meer betalen dan f 0.65 per 100, f 0.33 per 50, f 0.17 per 25 of 7 cent per 10 stuks. De prjjs per stuk wordt gesteld op f 0.01. A. W. Stronkhorst werd hait gehou den, en daar werden een drietal nummers ten beste gegeven. Nadat de corpsleden onthaald waren werd schieden. Wanneer de laatstgenoem- de muzikale mars voortgezet, en om ongeveer kwart voor negen bereikte men de renbaan. Hier hadden zich reeds velen van een plaats je verzekerd, en tegelijk met het corps trokken nog enige honderden belangstellenden het ter- rein op. Op het' terrein heeft het corps een uur lang laten horen waartoe het in staat is. De vrolijke, ïn het algemeen goed gespeelde nummers werden steeds met een ap- plaus beloond. Het is te betreuren, dat een aantal personen, die op de tribune hadden gezeten met een carboleumvlek in hun jas of mantel huiswaarts keer- den. Het ware beter geweest de tri bune een week eerder of een week later te verven. De Kermis. Inmiddels stegen ook eçgens an- ders flarden muziek op naar de kôe- le, bewolkte hemel. Dat was op het terrein achter de gasfabriek, waar de kermis inmiddels zijn poorten had geopend. Draaiorgelmuziek, scherpe stemmen, die kermisgenoegens an- nonceerden, zoemende motoren, het geroezemoes van een mensenmenig- te, dat ailes mengde zich dooreen Ujt de gewone kermis-cacophonie. Toen de schemering viel en de lichten aan- flitsten was de juiste sfeer bereikt- Wat op deze eerste avond alleen ont- brak was veel publiek, hoewel er ze ker niet minder mensen waren dan andere jaren. Van de bekende autotjes, van de gelegenheid om zijn schielcapacitel- ten te tonen, van kijktent, variété, cakewalk, golf en rackettenbaan, en van de verschillende manieren die men hier kan aantreffen om grondig rondgedraaid te worden, alsmede van aile andere kermisgeneugten, die hier te vinden zijn is op deze eerste avond slechts een bescheiden gebruik gemaakt. Maar er staan een Zaterdag en een Zondag" voor de deur, en de Sappemeerster kermis heeft een goede naam, tôt ver in de omgeving! De kermis is echter niet alleen een domein voor hen die eens uit de band willen springen, die eens iets anders willen doen dan aile dagen, het Is ook een gelegenheid voor lekkerbek- ken. Houdt u van poffertjes, van zuur, van gerookte of gestoomde vis. ECONOMISCHE POLITIERECHTER GRONENGEN. T. v. G., Sappemeer, 3 weken ge vangenisstraf met aftrek wegens overtreding van de vee- en vleèsver- ordening 1942. J. V., Sappemeer, f 1 boete of 1 d. h. wegens overtreding der tabaksdis- tributiebeschikking. P. E. te Siddeburen, f 15 b. of 15 d. h. wegens overtreding van het bui- besluit arbeidsverhoudin- VERRADERLIJKE PUT ONDER PUINHOPEN. Donderdagnamiddag stonden enige schooljongens te kijken bij het werk van een Bulldozer op de terreinen van de verwoeste oude stad te Nij- megen, waar de zomerkermis deze week zal verrijzen. Eén der jongens stond op los zand, dat eensklaps onder zijn voeten wegzonk. Het bleek, dat de knaap, de tienjarige J. Smits, terecht kwam in een 20-meter diepe put, die onder de ruines was verborgen. De jongen viel 15 meter diep, en bleef toen haken aan een dwarsbalk in de put, onder deze balk was nog 5 metér diepte. De kermisreiziger Galjen liet zich aan een touw in de put zakken en slaag- de erin,, de knaap uit zijn netelige positie te redden. De jongen had een zware beenbreuk en een ernstTge hersenschudding. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is niet zonder levensgevaar. Onder de ruines van de oude stad Nijmegen zijn meer van deze oude putten te vinden, welke dateren van i eeuwen her. (Van onze Haagse correspondent) Het prae-advies, dat Dr. H. J. Frie- tema en Dr. G. A. Kohnstamm heb ben uitgebracht voor de vereniging voor Staathuishoudkunde en Statis- tiek verdient in brede kring belang stelling; het legt de vinger op vele wonde plekken. Dr. Frietema komt tôt de conclusie, dat het perspectief voor de Neder landse landbouw ongunstig is. Het voordeel van onze gunstige ligging kwam voor onze landbouw goeddeels te vervallen, aangezien het centrum van de wereldvraag zich steeds meer verplaatste tôt buiten-Eùropa. Ook de vervolmaking van het inter-trans- atlantische transportwezen deed af- breuk aan de waarde van onze gun stige ligging. De voordelen van kll- maat en bodemgesteldheid bleken geringer te zijn dan vroeger alge meen werd aangenomen en ook het oorspronkelijk zo sterk sprekende voordeel van de lage landarbeiders- lonen werd aanzienlijk geringer. Verhoudingsgewijs is de intensiviteit waarmee de landbouw in vele over- zeese landen werd beoefend, sterker gestegen dan hier (onze landbouwbe- oefening was reeds zeer intensief). Zeer belapgrijk waren ook de stuctuurveranderingen, welke zich voltrokken met betrekking tôt de vraag naar voedingsmiddelen zoals het wegvallen van Duitsland als af- nemer en de grotere landbouwpro- ductie in Engeland. Als gunstige perspectieven voor de Nederlandse landbouw ziet de inlel- der o.a. de ondervoeding, voortsprul- tende uit voedselschaarste en dat de inzichten in de voedingsleer dusda- nig zijn gewijzigd, dat stijging der belangstelling voor hoogwaardige landbouwproducten merkbaar is. De binnenlandse markt zal in de toekomst als ons voornaamste afzet- gebied voor landbouwproducten moe ten worden beschouwd. Wat betreft de export moet veel meer aandacht worden besteed aan een grondige marktanalyse en een systematische afzetpolitiek. Van grote betekenis acht Dr. Frietema een ingrij pende herverkaveling van de cultuurgrond, waartoe de plannen thans gereed lig gen. De conclusie van Dr. Kohnstamm is zeer pessimistisch: de structuele veranderingen in onze economische situatie zijn z.i. zo ingrijpend en oefenen zo'n grote invloed uit op onze betalingsbalans, dat we in 1952 moeten rekenen -op een tekort op de betalingsbalans van meer dan een milliard gulden per jaar. Om aan dit gevaar te ontkomen zouden we onze productie sterk moeten verhogen. Be langrijke verhoging van de consump- tie zou uit deze productieverhoging niet mogen voortvloeien. Integen- deel op aile manieren zou onze ex port moeten worden verhoogd en via de productieverhoging, onze import verminderd. Als consumptie-peil wil Kohnstamm het niveau van 1938 ge- handhaafd zien. Indien we niet sla- gen in deze enorme productie-verho- ging, dan ziet inleider een daling van ons welvaartspeil tôt ver beneden dat van 1947. tengewoon gen. BINNENKORT ZAL EX-BURGE" MEESTER G. G. SPOELSTRA TERECHTSTAAN. Donderdag a.s. zal ex-burgemeester G. G. Spoelstra van Hoogezand te- rechtstaan voor de kamer Groningen van het Bijz. Gerechtshof Leeuwarden De zaak zal om 2.30 uur voorkomeh. RECHTSZAKEN. Kantongerecht Zuidbroek. Vonnissen opgelegd in de strafzit- ting van 23 Juni: W. H., Siddeburen, f 17.50 b. of 7 d. h. en J. A., Slochteren f 12.50 b. of 5 d. h. wegens het verkeer op de weg in gevaar brengen. S. N., Sappemeer f 12.50 b. of 5 d. h. en H. B. G., Borgercomp. f 3 b. of 2 d. h., wegens het rijden met een motorvoertuig, zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. M. H., Sappemeer f 7.50 b. of 3 d. h., wegens als chauffeur het werk- tijdenboekje niet bij houden. B. F. S., Siddeburen, f 6 b- of 3 d. h., wegens rijden met een vrachtauto met te brede vracht. R. B., Muntendam f 5 b. of 2 d. h., wegens een paard besturen terwijl de bestuurder op een fiets zit. E. A., Hoogezand f 5 b. of 2 d. h., wegens zich op hinderlijke wijze aan de weg ophouden. R. B., Muntendam; J. S., Zuid broek; E. S., Zuidbroek en H. T-, Foxhol f 4 b. of 2 d. h.; C. L., Fox- hol en B. t. C., Noordbroek f 3 b. of 2 d. h. wegens in donker fietsen met een rijwiel zonder verlichting. C. L., Foxhol, f 3 b. of 2 d. h., we gens met een rijwiel op een voetpad rijden. H. M. M., Foxhol f 2.50 b. of 1 d. h. wegens fietsen, zonder de handen aan het stuur van het rijwiel te heb ben. I H. Z., Martenshoek f 2.50 b. of I d. h-, wegens verzuimen richting aan te geven. M. W. en H. W., Sappemeer, bei- den f 1.50 b. of 1 d. h. wegens met meer dan 2 personen naast elkander rijden." Vrijgesproken werd P. B. te Noordbroek, die had terechtgestaan wegens overtreding van de trekhon- denwet. Wat er Vrijdag te doen was. Vrijdag was er m de eerste plaats feest voor de kinderen. Zij waren in de gelegenheid op de kermis nu eens gratis te doen, wat anders geld kost. Bovendien was er een kindervoor- stelling bij het hôtel „Struvé". In hetzelfde hôtel was 's avonds een variété-voorstelling, waaivoor grote belangstelling bestond, en wel ke verzorgd werd door Herman Rinket's gezelschap. Het programma bestond uit 12 zeer gevarieerde num mers, waarbij o.a. optraden „The Swinging Nightingales" met de be kende pianist Gérard van Crevelen aan de vleugel. Zaterdag en Zondag. Zaterdagavond zal een herhaling worden gegeven van het variété- programma. Die middag is er een grote sportdemonstratie op de ren baan. Zondagmiddag zijn er kortebaan- draverijen, en het feest wordt beslo ten met vuurwerk. Bij de draverijen zijn drie prijzen: Mfc Gregor-prijs (f 400 en f 50), Judge Scot-prijs (200 en f 50), Fried- prijs (f 150, f 75, f 50 en f 25). De volgende paarden zijn reeds in- geschreven: Jopie The Saint, Hano- ver Gregor; Juliana Hanover; Mara- thonlooper; Little Anton D; Ida Scott Harras; Importeur; Lord van Frese- na; Freddy Scott V; Jimmy Me Gre gor; Looper's Gregor; Majoor Gre gor; K Friezin; Jacoba;,Kampioen Lepelaar S; Louis FH; Geluklooper; Baron Harvester; Hollandia Hanover K; Klossy Silk; Johanng N. DE MAN, DIE NIET TERUG KON. Van Jefta wordt verteld, dat hij een onberaden gelofte deed. Als h;j al; overwinnaar uit de strijd zou lerug- keren, zou hij het eerste, dat hem uit zijn eigen huis tegemoet kwam, aan God offeren. Toen hij inderdaad de overwinning behaalde, trok zijn dochter, zijn enig kind, hem tegemoet aan het hoofd van haar vriendinnen. Deze mogelijkheid had hij niet voor- zien. Bitter beklaagde hij zijn lot. „Maar", zo sprak hij, „ik zal niet kunnen teruggaan". En hij handelde overeenkomstig zijn gelofte. Wij zijn geneigd, Jefta zijn roeke- loosheid te ver wij ten. Waarom zo'n domme, gevaarlijke gelofte te doen? En het is ons misschien ook niet dul- delijk, waarom Jefta niet terug zou kunnen. Tenslotte moet iedereen toch zeker wel eens op een verkeer- de keus terugkomen? Ieder mens zal wel eens een belofte doen, die hij niet kan en mag nakomen. Een meis je beloofde, elke week bloemen te leggen op het graf van haar tante. Toen verhuisden haar ouders naar elders en kon ze haar belofte niet langer gestand doen. Wat nu? Ze wendde zich tôt een predikant, die haar duidelijk maakte, dat haar ver- plichtingen tegenover haar ouders haar in dit geval zwaarder hadden te wegen dan haar belofte tegenover de overleden tante. Niet elke belofte is onherroepelijk. We zeggen toch niet voor niets: „Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald". Toch zijn we hiermee van Jefta nog niet af. Deze man stônd ten- minste voor zijn zaak. Hij durfde een verplichting op zich nemen. Zijn toe- wijding was niet vrijblijvend. Wij verstaan soms maar al te goed de kust van terugkrabbelen. Wij zeg gen allen wel eens: „Zo heb ik het niet bedoeld", of „dat moet je niet zo opvatten". Dat doen we in het kleine. Dat doen we helaas ook wel éfens in het grote. Wij kozen een; ideaal, maar toen de omstandigheden het moeilijk maakten, volgens dat ideaal te leven, deden we water bij de wijn. We beloofden trouw aan Christus. Maar in de practijk van het leven was het niet altijd gemakke- lijk, die belofte na te komen. Waar komt een mens terecht, die altijd ernst wil maken met de richtiijnen van het evangelie? Waar is de mens, die zijn vijand, die hem op de linker- wang slaat, de andere wang toekeert? Wie kan met een oprecht hart bid- den: gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren? Waar kom je terecht, als je naast de geest van Christus af en toe ook niet je vuist laat meespreken? Wel Christus kwam zelf aan het kruis. En Jefta verloor door trouw te zijn zijn dochter. Maar toch kon en wilde hij niet terug. Omdât hij in zijp le ven één had ontmoet, die hem meer waard was dan al het andere ter we- reld. Meer zelfs dan zijn eigen kind. „Ik kan niet terug". ZuiU.en wij iets van deze onverzettelijkheid ver staan? Of zullen we net zo lang te rugkrabbelen, tôt we tôch met lege handen staan, omdat we ailes ver- loochenden? v. d. M.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1