MINISTER VMI BOfTZEUER VIN BOSTERHOOT: Engeland geeft voorbeeld met Jnkuildiensten" VERKEERSFATSOEN OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 188 8 Bekende mannen uit Amerika z's t», t? "KrzJsiB; jtpm Derde Jactrgang Woensdag 30 lunl 1948 No. 52 VEENDAM EN OMGEVING ne rFMFFNTEN HOOGEZAND - SAPP0*EER - SLOCHTERBN - NOORD- EN ZUIOBRQEK - HUNTENDAM „Het pact van Brussel is de eerste stap op de weg naar eigen groepsformatie in West-Europa in het kader der Verenigde Naties. ÏÏR WereldniouwB in Vogelvhxcht. :n dekkin Wm Openbare Leeszaal en UStleenbibîiotheek H.-S. bestaat morgen 20 Jaar. natuurramp in japan. - 5*wAeetS*easiS i 7 Kip- i. Laan, lel met j^pdkar, j eraan e Velo motor. logez, eu met Zwart, pemeer. - en een er, Rij- weer. iucht. J. I rkstraa» igen met irkussen a.n. en i Royen- ABONNEMENTSPRUS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 eent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini- mum 75 eent (bij vooruitbetaling). HET NIEUWSBLAD VERSCEOJNT WOENSDAGS EN ZATERDAG8 Uitgeef srter Seggers' en Ksemer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 og nieu- mrbroek en een 16 jaar sveg 141, 1 m. 44- .ulderstr. Enige tijd geleden hebben wij iets verteld over de wellevendheid vân weggebruikers. Daarbij hebben wijgewezen op enkele veel voorkomen- de gevallen waarin geheel onnodig oi om der wille van eigen geneflyk- heid het verkeersfatsoen wordt vertrapt, met als consequentie het in ge- vaar brengen van eigen leven en dat van anderen. Toen wij dit artikel geschreven hadden en 's avonds omstreeks 9 uur ons kantoor verlieten om de perinevrucht nog even naar de drukkerij te bren gen toen raasden twee motorrijders voorbij alsof onze Hoofdstraat en Noo'rderstraat het circuit van de T.T.-races vormden. We zagen hen, en toen wij keken zagen wij hen niet meerWij hebben verkeers fatsoen boven dit artikel gezet, en om even aan deze terminologie vast te houden zouden wij deze motorrijders schoften-van-de-weg willen noe- men. Verder commentaar over de gedragingen van deze heren en het ge- dat zij veroorzaken is zeker wel overbodig. Wij hopen, dat er hier gestaan, zodat deze imitatie T.T.-race vaar, antel m. "ioorder- 1 Thee- 3 Bloem- 2 d. p. d. br maat. T straat 40, tige mas- f 150.. mooi st. we Pak- i. Jaquet- ige gele- Regenca- zen, Mes- e Lamp enz. of daar een agent zal hebben zal eindigen voor de rechter. Naar aanleiding van ons eerste ar tikel heeft de politie ons een bloem- lezing doen toekomen van veel be- gane overtredingen, en daaruit zul- len wij thans wat putten. Wat zou U er van zeggen, indien ■JJw buurman bij U door de voordes binnenkwam, door het huis liep, de achterdeur uit ging en vervolgens bij zichzelf naar binrien stapte? U zou zeggen: „Man, wanneer je persé door 'n voordeur wil, gebruik dan die van jezelf, en loop door je eigen huis Dat wielrijders gebruik maken van voetpaden is in wezen hetzelfde, ze komen, om zo te zeggen, op a-nder- mans gebied; ze maken het de voet- gangers lastig, en zelfs wanneer er geen voetgangers zijn, dan is het nog verboden. Ongeveer 10 van de wielrijders Hoogez. uit deze omgeving rijdt in donker 2.50 per zonder rood achterlichtje aan hun ik NV fiets. Treurig! Het rode achterlichtje haven 9 is niet voorgeschreven om de rqwiel- handelaars een extraatje te laten verdienen, of om het voor de auto- mobilisten gemakkelijker te maken voor hen fietsende wielrijders op te merken, maar om der wUle van de r veiligheid van de wielrijders zelf! lompenfa- Automobilisten, die niet voor hen Lr_:in duister tegemoetkomende fietsers ;te Land- juin lichten dimmen, moeten eens Mulder enige malen in donker gaan fietsen, aanstraat; en ondervinden hoe onprettig het la door de felle koplampen van tege- moetkomende auto's gehmderd te uoorn- worden. En het is met alleen onpret- Hoogez. tig, maar het is bovendien gevaarlijk. i r Voetgangers dienen eraan te den SCHREIEDER OPNTEUW GEARRESTEERD. De procureur fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden heeft Schreieder, wiens vrijlating kort ge leden zoveel stof heeft doen op- waaien, opiîieuw laten arresteren. De hernieuwde arrestatie staat ln verband met een represaillemoord, gepleegd op 11 April 1945 te Dron- rijp, als represaille voor gepleeg.de sabotage. Er werden toen 14 inwo- ners van Leeuwarden voor het vuur- peloton geplaatst. Dertien van hen zijn gedood. De veertiende, die niet dodelijk getroffen was is het later gelukt zich weg te slepen. class. met t. Doorn- loordeling .- hl. R. 't meer. sema, Kol- îesjurk en; tel m. 40- o. kw. en len voor r no. 148 d. verkeer. Voor hen zijn de voetpaden Wij zouden hier weer het voorbeeld van de buurman kunnen aanhalen. Verder moeten zij haaks de rijweg oversteken. Dqen zij het anders, d^ is het mogelijk, dat zij het verkeer hinderen. GD 1er tegen. e voor de A. Schar- iofdstr. 45 J. A. Koe- 108, Hoo- k. Burger- r. voor de lunchroom. vereist. 's lortinghuls,, îingen. Jeisje voor 'illema, M ioogezand leisje voot ens huwe- dige. A. r. 19, Hgz ,-oor direc - per week rnige dager oofdstr. 12 1 dag pei •ma, Noor- >emeer. iste Arbel d. V een.. met luifel neersterdieij. IVRAA Engeland. Engeland wordt momenteel geteis- terd door omvangrijke havenstakin- gen In verband daarmede zijn aan de premier, Attlee, volmachten ver- leend, welke de regering m staat stellen mannen op te roepen voor het verrichten van de noodzakelijke werkzaamheden. Palestina- Graaf Bemadotte, de bemiddelaar in Palestina schijnt gereed gekomen te zijn met zijn bemiddelingsvoor- stellen tussen Joden en Arabieren. Volgens Joodse zijde behelzen deze voorstellen de inkrimpmg van het gebied van de staat Israël; vrije,?p* neming van immigranten" in de aldus kleiner gemaakte staat; slechts sou- vereiniteit van de staat Israël m ne binnenland en vertegenwoordigmg naar het buitenland gezamenlijk met het Arabische gedeelte van Palestma. Verenigde Staten. Nadat de Republikeinse Conventie Thomas Dewey tôt Republikems can- didaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten had gekozen, is ook een candidaat voor het vice-pre- sidentschap gekozen. Hiervoor werd slechts één candidaat voorgedragen en gekozen n.L Earl Warren. Joego Slavië. Het ziet er naar uit, dat aan de nauwe betrekkingen tussen de Sow- iet Unie en Joego Slavië een ernde gekomen is. Tito schijnt geweigerd te hebben deel te nemen aan een conferentie van de Cominform m Boekarest. De Commfrom heeft nu Tito en de Joego-Slavische Comm. Partij beschuldigd van Trotskisme. In een te Praag uitgegeven uitvoe- rig communiqué wordt het buiten- lands- en binnenlands beleid van Tito gehekeld, dit beleid is in een door Rusland voorgestelde motie al- g8Joego-Slavië wordt beschuldigd de politiek van de S.U. te hebben verge- leken met die van impenalistische mogendheden, en in stilte de théorie te hebben aanvaard, dat de kapitam- ten minder gevaarlijk zijn voor de onafhankelijkheid van Joego-Siavie dan de S.U. Verder is vastgesteld -- aldus vermeldt het communiqué, dat de communistische leiders in Zuid- Slavië een onvriendschappelijke po- este Dames1 ith. Kerkstn RUIL nwonlng, ti" Bruynzeelk. Burgerwo eer. Br. on au dezes, .irgerwonin; tr. te Sappé ;re met tul" oogezand o ider no. 14, ilad. EVRAAGI luchtbandetr :zand. REN ïitiêk" gevoerd hebben jegens de S.U. en de Russische Comm. Partij, en getracht hebben Russische militaire deskundigen en het Rode Leger m discrediet te brengen. Duitsland. Klelnemec i ol een bru.J a. T.b.t.be! erkstraat 28 SEN noot met dli1 wekerijtje r je d aanwezl j 16 bur, de' BurgerkosS 2 persone' Hoogezan 1er, dekgi v. d. Tut appemeer. De spanning om Berlijn duurt voort. De Russen handhaven de îso- latie van de Westelijke zones. De Westelijke mogendheden hebben de voedselvoorziening van de bevolking in hun zones per vliegtuig ter hand genomen. Er wordt verwacht, dat de Ver enigde Staten, Engeland en Frank- rijk gezamenlijk een protest te Mos- kou zullen indienen. In de Eerste Kamer is de afgelo- pen week het pact van Brussel be- handeld (het verdrag tussen Frank- rijlc, Engeland en de Beneluxlanden) Tegenstanders van het verdrag w'a- ren natuurlijk de Communisten, die zich op het standpunt stellen, dat het verdrag tegen de Sowjet Unie is ge- richt. Maar ook 'n lid van de K.V.P.; Dr. Schneider, bleek een zeer grote tegenstander te zijn. Hij is van me- ning, dat het verdrag voor ons land vergroting van het oorlogsgevaar be- tekent, omdat het zich tussen twee grote mogendheden begeeft. Dr. Schneider geeft de voorkeur aan een zelfstandigheidspolitiek of een neu- trale houding, welke Zweden en Zwitserland tijdens de laatste we- reldoorlog voor heel wat narigheid hebben gespaard. Dr. Schneider haalde een verkla- ring van de nationalistische premier van Zuid-Afrika aan, waarin deze zou hebben gezegd, dat Zuid-Afrika zijn troepen niet meer ter beschik- king van Engeland zou stellen, om dat het oorlogsgevaar door de slûi- ting van het pact van Brussel aan- merkelijk zou zijn vergroot. Bij de verdediging van het ont- werp heeft de minister van buitenl. zaken, Baron van Boetzelaer var> Oosterhout o.a. gezegd, dat de alge- mene strekking van het verdrag niet uitsluitend militair is. Het is de eer ste stap op de weg naar eigen groeps formatie in West-Europa in het ka der der Verenigde Naties. Bovendien is het tegen geen enkel land gericht. Bij het sluiten van een verdrag zo zei de minister moeten dikwijls wederzijds consessies worden ge^ daan. Het is daarom niet te verwon- deren, dat het verdrag op bepaalde punten niet geheel bevredigend la voor ons land. Het doel van het ver drag is het vertrouwen te vergroten en de gemeenschappelijke bescKa- ving te beschermen. De totalisatorwet Verschenen is de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp ..Totalisatorwet". Het wedden bij paardenrennen, zo lezen wij daarin, is een van ouds be- staande gewoonte, en de wetswijzi- ging van 1911 heeft daaraan geen einde gemaakt. Het wedden bleef doorgaan en de gevaren zijn veel groter geworden. Men denke aan de talrijke clandestiene ..bookmakers'' die zich gewoonlijk op de renbanen en in de omgeving daarvan ophou- den. Om deze gevaren te verkleinen wil de regering de totalisator weer invoeren. De wederinvoering van de totali sator zou een belangrijk bedrag op- brengen, dat voor nuttige doeleinden zou kunnen worden besteed. Dat is natuurlijk belangrijk, maar dat is toch niet het eerste doel, dat met het ontwerp wordt beoogd. Het voor- naamste doel zijn de eraan verbon- den sociale aspecten, het terugdrin- gen van het ongebreidelde wedden bij de bookmakers. Indien het pu- bliek gelegenheid krijgt zijn inzetten te doen bij de totalisator, dan ver wacht de regering dat de gifhandeî van de bookmakers zal inkrimpen. De wederinvoering van de totali sator bij paardenrennen betekent geenszins, dat de regering nu ook geen bezwaren meer heeft tegen het wedden bij voetbalwedstrijden en windhondenrennen. Bij paardenren nen doen zich omstandigheden voor die bij voetbalpools e.d. ten enemale niet gelden. Wettelijke regel in g assurantiebemiddellngsbedrijf. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend betreffende de regeling van het assurantiebemidde- lingsbedrijf. De basis van de in het ontwerp van wet neergelegde sane- ringsregeling vormt de registratie van aile ln het assurantiebemidde- lingsbedrijf werkzame personen. Aan niet geregistreerde personen zal het verboden worden op welke wijze ook bemiddeling te verlenen tegen het genot van prov-isie of enige andere beloning, behoudens in het gevai, dat de betrokken assurantiebemiddelaar met de verzekeraar een arbeidsover- eenkomst of een agentuur overeen- komst heeft lopen tegen een nader te bepalen minimum salaris. Door de eisen om voor registratie in aanmerking te komen, hoger te stellen kan men een te grote toeloop van assurantietussenpersonen voor- komen. Nederland en het Plan Marshall. Er is de afgelopen week verschil- lende keren gesproken over het plan „Marshall" en ons land. In een te Leiden gehouden verga- dering van de Nederlandse Mij. voor Nijverheid en Handel heeft de Ame- rikaanse ambassadeur, Dr. Baruch het woord gevoerd. Het is zijn offl- ciële taak, zo zei Dr. Baruch, ervoor te waken, dat dit land zich niet door zijn gevoelens laat verleiden tôt overijlde stappen of handelingen, die MINSTENS DERTIG INBRAJKEN. OP ZIJN GEWETEN. Op 3 Juni ontsnapten de beruchte Amsterdamse inbreker A. J. S. en een komuit uit hun gevangenschap. Kort na hun ontsnapping werden ze echter weer gegrepen. Zij gaven ech- ter de moed niet op en ontsnapten 20 Juni opnieuw. Zij zwierven door het land en kwamen ten slotte ln Assen terecht, waar op 20 Juni een kraakje op touw werd gezet, met als buit gouden voorwerpen en geld. Vervolgens gingen zij naar Zwolle, maar daar kregen ze ruzie. De mak- ker van A. J. S. verdween uit een bioscoop met de buit, en S. bleef platzak achter. Hij zette daarom een nieuwe inbraak op touw, nu bij een tandarts te Hattum, aan wie hij m de nacht van 24 op 25 Juni een bezoek bracht, en vanwaar hij naar Zwolle terugkeerde, beladen met juwelen en gouden en zilveren voorwerpen. Bij de verkoop van deze buit werd hij door de Zwolse politie gearresteerd. Hij heeft meer dan 30 inbraken op BOKSER, EEN LUCRATIEF IJEROEP! Bij de .kswedstrij:- Louis- Joe Walv- 1 is aaii er, gelden 841.79.. \tvangen. Lovu:, krijgt daarvan c. sveer 252.000 en Wal-» onze^toekomst^^ zouden kunnen be-i cott de helft van dit bedrag. Boven j ,T-' -1 - krijgen de boksers nog een vër- goeding voor de rechten voor film, radio en televisie, bij elkaar_ook een paar ton. dreigen. Het plan Marshall beoogt het uitbannen van de vrees en het herstel van normale toestanden. Eén van de grootste kenners van het mensdom heeft eens gezegd: „Hij die zijn leven spaart, zal het verbeuren" (Hiermede sprak Dr. Baruch zijn ver- oordeling uit over het ilationisme). Verder heeft Dr. Hirschfeld over dit onderwerp gesproken op dezelfde vergadering. Dr. Hirschfeld zei o.a.: Bij de be- oordeling van de taak waarvoor Ne derland staat moge niet vergeten worden, dat ook de Overzeese Ge- biedsdelen bij het plan Marshall zjjn ingeschakeld. Ook dit vereist belahg- rijke coôrdinatie-arbeid. Ten slottç bestaat er spéciale samenwerking met België en Luxemburg. Dr. Hirschfeld eindigde zijn rede aldus: Europa en daarmede ook Ne derland staan thans voor de laatste kans, die hun geboden is, een reeële economische samenwerking op te bouwen, die noodzakelijk is om onze beschaving en welstand te redden. Teleurstellingen zullen daarbij niet uitblïjven. Wij ondervinden ze dage- lijks. Deze kunnen en moeten alleen een aansporing zijn om de nationale inspanning tôt een maximum op te voeren. Alleen met de grootste na tionale inspanning, die ook offers in- houdt, zal de samenwerking kunnen slagen en daarmede het doel worden bereikt. Morgen zal de vereniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek H.-S. 20 jaar hebben bestaan. Het is de wens geweest van het bestuur deze aag onopgemerkt te laten voorbijgaan. Wij willen echter deze geleg aangrijpen om even te blijven stilstaan bij dit sociaal-paedagogisch stituut, en bij de culturele en maatschappelijke roi die het speeu m Xe zou ^ons daarover beter kunnen inlichten, dan de J. Edzes. Wij hebben ons dan ook tothaar gewend enige artikelen geven wij weer, wat Mej. itu vertellen had: „Wat was het eigenlijk", zegt Me]. Gebhard in haar boekje „Openbare leeszalen en bibliotheken in I eder- land'' dat een Carnegie er- ge- bracht had, Amérika en ook Enge land met grote, prachtige biblio- theekgebouwen gelukkig te ma ken? Niets meer of minder dan de overtuiging, dat het voor ieder vrij toegankelijk stellen Van wat in aile tijden voor groots is gedacht en voor schoons is gedroomd, de beste impuis is voor vemieuwing van de geest en voor vermeerde- ring van het menselijk geluk". Welk doel hebben de oprichters en Na slechts 3 stemmingen is Thomas Dewey als republikeins candidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten uit de bus gekomen. Hier- boven ziet men foto's van twee van zijn mededingers in de republikemse kamp- Senator Robert H. Taft vanOhio (links), voorzitter van de se- naatscommissie van arbeid en publlke welvaart en lid van de senaats- commissie van financiën. en Senator Arthur H. Vandenberg (rechts) van Michigan voorzitter van Senaatscommissie v. buitenlandse betrekkingen. AFGEWEZEN MENNAAR TROK EEN PISTOOL. Een jongeman uit Nieuw Dordrecht, zekere K. had enige jaren verkering gehad met mej. W- aldaar. Het meis- je had de verkering echter nitge- maakt, en had omgang met een an dere jongen. Dat was K. niet naar de zin. Ge- wapend met een revolver begaf hij zich op een avond naar een café, waar hij zich moed indronk, en ging daama naar de woning van mej. S. Toen hij daar arriveerde was zij, en de jongeman waarmede zij omgang had, thuis. Eerst werd er rustig ge- praat, maar plotseling trok K. zijn revolver en schoot die af. De kogel trof de muur. Mej. S. en de jongeman renden weg. Later heeft de politie K. gear resteerd. dom inlichtingen. In Edzes over de bibliotheek te We mogen als vaststaand aanne- men, dat het gebruik van silovoeder in de toekomst op onze boerderijen steeds groter omvang zal aannemen. Goede silage zorgt er voor, dat ook in de winter sappig voer gegeven kan worden, het inkuilen maakt de boer minder afhankelijk van het weér en het bespaart bij goede uit- voering belangrijke hoeveelheden voedende stoffen* Ook zal het stre- ven om onze productie omhoog te brengen er toe leiden, dat er meer wordt ingekuild, omdat die produc- tievergroting voor een deel verkre- gen kan worden door de verbouw van groenvoedergewassen uit te brel- den. Dit kan zowel geschieden door kunstweiden aan te leggen als door jjpeciale groenvoedergewassen te verbouwen. Kunstweiden plegen een grotere hoeveelheid groene massa op te leveren (in de eerste twee jaar van de aanleg tenminste) dan blij- vend weiland; en groenvoeder, dat slechts één snede oplevert kan nog veel meer produceren. Wikke met haver b.v. kan een zwad leveren zo zwaar als geen enkel stuk gras in de verste verte kan laten groeien. Ook groene maïs levert enorme hoeveel heden. Dit zijn dus de middelen, waarmee wij de hoeveelheid groen- VOer en bijgevolg ook de hoeveel heid kuilvoer kunnen vergroten. Maar dat betekent een grote ver- zwaring van de arbeid op de boerde rijen. Het maaien van die gewassen is niet zo moeilijk, maar het is het laden en naar de put rijden, dat zo enorm veel tijd en arbeid kost. Engels voorbeeld. Maar ook daarvoor is een oplos- sing te vinden. En hoe dit zou kun nen gaan laat ons het Engelse graaf- schap Gloucester zien, waar een pro vinciale inkuildienst is ingesteld. Reeds dit eerste jaar rekent men, dat tôt 15 Juni niet minder dan 4000 ton groenvoeder door de dienst is verwerkt. Deze dienst beschikt over enig deskundig personeel, een aan- tal vrachtauto's en enkele laadma- chines. De boeren, voor wie werk wordt uitgevoerd, leveren zelf bij komstig personeel. Dit jaar wordt nog geheel beschouwd als een proef- periode, waarbij nauwkeurig aante- kening wordt gehouden van de pro ductie per uur en van de kosten, die gemaakt worden. Aan de hand van deze ervaring zal men dan in de toe komst de meest ideale dienst kunnen instellen. Op het ogenblik werkt men met twee systemen. Bij het eerste wordt de groenvoerlader ach ter de lege vrachtauto gespannen en deze rijdt over de zwaden gemaaid gras. De lader werpt het gras op de wagen, waar twel man klaar staan om de massa op te stapelen. Is de wagen vol, dan wordt de lader aî- gekoppeld, de voile wagen rijdt naar de kuil of silo, wordt daar snel gelost en ondertussen wordt op het land weer een andere vrachtwagen gela- den. Nu wordt in Engeland meestal ingekuild in langwerpige kuilen, die men in de grond uitgraaft. Om de groene massa zo stijf mogelijk op te tassen, laat men telkens als een vracht gelost is, de zware vrachtauto gedurende vijf of zes minuten over het gras heen en weer rijden. Een handige chauffeur leert, al spoedlg hoe hij de gehele breedte van de put kan vastrijden. Natuurlijk kan dit niet gebeuren bij de eerste ladingen en ook niet bij de laatste, maar er wordt toch een behoorlijk resultaat mee verkregen. Bij het tweede systeem heeft men een gecombineerde maaimachine-la- der, die het gras van terzijde op de naast rijdende vrachtauto brengt. Hierbij kan met vier man in totaal worden volstaan. Eén man bestuurt de vrachtwagen en lost de lading, twee man zijn op het veld bezig resp. met de'maaier-lader en met de wa gen, die er naast rijdt en een vier de man werkt in de silo voor de regel- matige spreiding. Dit jaar werkt men nog met gewone vrachtauto's, maar het volgend jaar zullen kipkarren gebruikt worden of wagens met hydraulische achterlossing, waardoor de snelheid van het werk nog ver groot kan worden. Tôt nu toe is ge bleken, dat extra kosten bijna uit sluitend veroorzaakt worden door technische tegenvallers, d.w.z. door het breken van een of ander onder- deel van de machines of auto's. de verschillende besturen, welke de Openb. Leeszaal en BibL steeds voor ogen gehad? In het jaarverslag over 1933 lezen wij: „Moge van onze instelling door de inwoners van Hoogezand en Sap- pemeer steeds meer een nuttig ge bruik worden gemaakt, zodat zij haar taak: de bevordering van studie van vakliteratuur, het verspreiden van kennis op allerlei gebied, het ge ven van veredelende ontspannmgs- lectuur, het verstrekken van voor elke leeftijd geschikte jeugdlectuur, enz. met voile toewijding kan ver- VUDenO. L. B. heeft de geestelijke welvaart te dienen. Datgene, wat de brede lagen der bevolking een In- zicht kan geven in het zoeken en streven van de leidende geesten, moet door de bibliotheek worden sa- mengebracht. Zij moet een zo gr°P^ mogelijk aantal mensen ongeacht hun godsdienstige overtuiging, poU- tieke gezindheid of maatschappelijke stand helpen bij hun verlangens naar ontwikkeling en ontspannuig; zy moet boek en mens bij elkander dat ieder mens, HONDENTROUW. Twee honden bewaakten het lijk van hun meester. Een Belgische venter liep met zijn hondenkar, getrokken door twee honden, in de richting van de Franse grens. Nog voor hij die grens bereikt had werd hij getroffen door een hartverlamming, en overleed ter plaatse. De twee honden bleven jan- kend bij het lijk zitten, en lieten geen mens naderbij komen, Omwo- nenden trachtten het lijk te verwij- deren, maar daar zij verschillende malen door de honden waren gebe- ten, gaven zij die poging op en waar- schuwden de vrouw van de venter. Maar zelfs haar wilden de honden niet naderbij laten komen. Ook zi.1 werd gebeten. Ten einde raad heeft de politie de Ook in ons land. Het wil ons voorkomen, dat een dergelijke dienst ook in ons land met succès zou kunnen worden opge- bouwd. Het zou enorm veel tijd en kosten sparen en de voederpositie van de bedrijven aanmerkelijk ver- beteren. Een dergelijke silage-orga- nisatie zou zowel coôperatief kunnen worden opgebouwd, als worden ver- zorgd door ondememers met hun machines. Evenals er loonploegers en loondorsers zijn, zouden ook loon- ensileerders kunnen optreden. Wie het ten slotte doet, is van minder be- lang, als men er maar voor zorgt, dat ook in dit opzicht een arbeidsbespa- rende mechanisering van het bedrijf tôt stand komt. Wat één alleen niet kan, kan door samenwerking en ar- (beidsverdeling worden bereikt. SIGARETTEN TUSSEN DE BLOEMKOOL. In het plaatsje Bilchen aan de Bel gisch-Duitse grens passeerde een met bloemkool geladen vrachtauto, die begeleid werd door een dame in een personenauto. Toen de douanebeambten eens tus sen de, lading gingen kijken vonden zij sigaretten. Er werd toen een grondig onderzoek ingesteld, waarbij niet minder dan 3 millioen sigaretten voor de dag kwamen. De dame, die de leiding van het transport had, is naar de strafgevan- genis in Assen overgebracht. brengen, in die zin, dat ieder mens, Ten emoe raao neen ue zowel de geleerde als de arbeider, de honden doodgeschoten, tenemde het boer als de bakkersbediende, de lijk van de venter te kunnen wegha- huisvrouw als de predikant het boek krijgt, dat hij nodig heeft. Hierbij dient te worden uitgegaan van de stelregel, dat niemand de bibliotheek mag verlaten zonder geholpen te zijn, of althans iets dichter te zyn gekomen bij het doel van zijn komst. De O.L.B. kan niet aile werken be- vatten, daarom behoort het mede tôt haar taak een schakel te vormen tussen het publiek en de grote- we- tenschappelijke bibliotheken m ons land, waaruit vrij wel aile boeken geleend kunnen worden, die een lia van de O.L.B. voor zijn studie nodig heeft. Terugblik. Terugblikkend op de afgelopen jaren kan gezegd worden, dat de be sturen steeds, zoveel in hun vermo- gen lag,' voor de belangen van de O.L.B. op de bres hebben gestaan, en daarbij het uiteindelijke doel steeds voor ogen hebben gehouden. Eenvoudig van opzet en beschei- den van omvang is het begin geweest. De voorloper van de O.L.B. was een correspondemtschap van de Openb. Leeszaal van Veendam, onderge- bracht in de consistoriekamer van de Doopsgezinde kerk te Sappemeer, en geleid door Ds. F. ten Cate, en de correspondent, de heer J. H. Brand van Hoogezand, die werd bij gestaan door leden van de Doopsgezinde jongerenkring. Dank zij de stuw- kracht van Ds. ten Cate kon op 1 Juli 1928 de vereniging „Openbare Uitleenbibliotheek H.-S-" worden ge- sticht. Ook in de daarop volgende jaren is hij steeds zijn werkkracht en toewijding blijven geven aan deze sociaal-paedagogische instelling. Na zijn vertrek naar elders in 1935 wera hij benoemd tôt ere-voorzitter. Bij dit 20-jarig jubileum moet nog worden vermeld, dat de heer J. H. Brand, thans secretaris, en Mevr. L. G Boer—Sikkens te Sappemeer, thans penningmeesteres, deze be- stuursfuncties vanaf de oprichting van de Bibliotheek hebben vervuld. In een volgend artikel zullen wij iets vertellen uit de geschiedenis van de Openbare Uitleenbiliotheek. VERZETSTRIJDERS WORDEN GEëERD. In het Crématorium te Velsen zal Zaterdag 17 Juli een groot monu ment worden onthuld ter nagedach- tenis van 324 Nederlandse verzets- strijders, die door de Duitsers wer den geëxecuteerd en wier stoffelijk overschot te Velsen werd verbrand. len. AUTOBUS REED TEGEN BOOM- Het ongeluk liep vrij goed af. Door het breken van de stuurstang reed Maandag een autobus van de WATO-dienst tussen Nijverdal en Wier den met grote snelheid tegen een boom. Door de hevige botsing knapte de boom af; de autobus sloeg over de kop, en werd zwaar bescha- digd.. De inzittenden zijn er vrij goed af- gekomen. Er bevonden zich 15 passa- giers en een chauffeur in de wagen. Slechts een dame werd zo ernstig gewond, dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De overi- ge inzittenden, die aile gewond wer den door glassplinters, konden na ter plaatse verbonden te zijn naar hun woningen terugkeren. CHINESE ADMINISTRATEUR O VER V ALLEN. Vorige Woensdagavond drong een gewapende bende het huis binnen van de Chinese administrateur van de ondememing Baloembagan m Soekaboemi. Onder bedreigmg met wapenen werd gesommeerd aile aa^~ wezige gelden en goederen aan de bende uit te leveren. Een lid van het personeel wilde naar buiten rennen om hulp te halen, maar de indrm- gers zonden hem een kogel na, waar- na hij zijn poging opgaf. Van de con- stematio, door het schot veroorzaakt wilde de administrâtes gebruik ma ken om te vluchten. Er werd echter op hem geschoten, waardoor hij en één van zijn dochters werden getrof- fan. De vrouw van de administrateur werd met slagen gedwongen zo snel mogelijk ailes bijeen te brengen. De indringers verzamelden wat zij van waarde achtten en verdwenen daarna De administrâtes is in het Rode Kruis-ziekenhuis aan zijn veiwon- dingen bezweken. Zijn dochter werd aan de hiel gewond. Aardbeving en vloedgolf. In midden Japan hebben zich ern- stige aardbevingen voorgedaan, die gepaard gingen met een vloedgolf. De schade is enorm. Verscheidene plaatsen werden met de grond gelyk gemaakt. Naar schatting zijn 30000 personen gedood, terwijl bovendien 2 tremen zijn verwoest. Het aantal daklozen wordt op 400.000 geraamd.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1