ilun l losse E; /I Harm Ee M! Fa. y Steeds i M W PLAATSELIJK NIEUWS Dam DE HANDELSAVONDSCHOOL Esparantistencongres in Hoogezand-Sappemeer I h Fa. G1 Sec H.M. de Koningin richtte open brief tôt Prins Bernhard. ni Uu Bed jîïl h -, w WEERKEL kome dekki HARM S zijn lets Is. Laat Uw eens vull het verse hoel Colon i Kalkv HC i y I Onze 2 delig Stroma 3 delig Suoma Wolvlc m.2kui Kapok- Gestikl Wôller Matraj Ledika I i „HET NIEUWSBLAD" EN DE KOMENDE VEHKIEZINGEN» In verbcmd met de Twee- de Kamerverkiezingen op Woensdag 7 Juli zal „Het Nieuwsblad" niet Woensdag 7, maar Donderdag 8 Juli verschijnen. Er zal zoveel mogelijk voor worden ge- zorgd, dat de abonné's, die de krant per loper ontvan- gen, de volledige uitslagen Donderdagmorgen bij het ontbijt in hun bezit hebben. Aan onze correspondenten en medewerkers. Wij verzoeken onze cor respondenten en medewer kers ten spoedigste hun no- ta's over 't afgelopen kwai taal in te diénen. DE DERECTIE. >UI «Zij worden veel te licht gestmft". Vuurgevecht tussen Onderduikers en handlangers van de Duitsers. Prawda tegen de Godsdienst De «Grote Week van Parijs" DISTRIBUTIENIEUWS. VEILINGVER. H.-3. il J EN IIOT 1 flUl U i f 4.- SAPPEMEER. Over de zomerfeesten van de V.v.V. te Sapperaeer schreven wy reeds In ons vorig nummer. Zoala wij reeds zeiden werd Vrijdagavond de eerste van een tweetal variétévoor- stellingen gegeven. Zaterdagmiddag had op de renbaan een grote sportdemonstratie plaats, waarvan het volledige verslag elders in dit nummer is opgenomen. Des avonds werd de tweede variétévoor- stelling gegeven in 't hôtel „Struvé" Zondagmiddag hadden kortebaan- draverijen plaats, waarvan het volle- dig verslag eveneens elders in dit blad is opgenomen. De festiviteiten werden besloten door het gebruikelijke vuurwerk Zondagavond omstreeks 10 uur be- gon de algemene belangstelling zich op de renbaan te richten, waar het vuurwerk zou worden ontstoken. Er was een ovërweldigende belangstel ling. De tribune was spoedig geheel bezet, en toen omstreeks hall elî -het woord „Welkom" aan de donkere avondhemel aangloeide, toen had zich tevens een dichte menigte opge- steld tussen tribune en voetbalveld. Het vuurwerk is geslaagd. De kieur- rïjke vonkenregens, de fraaie figu- ron, de grillige gekleurde vlammen, d snelle lichtstrepen die zich affe- kenden aan de hemel, dat ailes 13 door de aanwezigen op prijs gesteld. „Bloeie Sappemeer" betekende het einde van het vuurwerk, het bete kende mede officiëel het einde van de feestelijkheden, Maar op de kermis heerste nog volop drukte en vrolijkheid. Zater dagavond, Zondagmiddag en Zondag avond was de kermis de grote mag- neet die de mensen naar dat ene plekie Sappemeer trok, waar men de kermisstemming op zich kon laten inwerken. Het spreekt vanzelf dat het ook druk was op straat en in de café's, waarvan enige gelegenheid hadden tôt dansen, en waar in het elgemeen muziek was. Hèt Postkantoor verzoekt ons op het volgende te wijzen: In verschillende straten hier ter plaatse werd de nummering der hul- zen gewijzigd. "Viele bewoners hebben echter verzuimd hun corresponden ten en de administratie van de bla- den waarop zij zijn geabonneerd van deze wijziging in kennis te stellen, zodat nog steeds gedeeltelijk oude nummers worden gebrûikt. Voor de postboden, die reedB lange tijd in deze gemeente werkzaam zijn geeft dit geen moeilijkheden, maar wel voor de jongere krachten. In verband daarmede wordt een ieder verzocht ervoor te zorgen dat hun huisnummer aan degenen van wie zij poststukken kunnen verwach- ten, bekend is. De Postd. Ver. „De Luchtgtor- mers" H.-S. hield Zondag een wed- vlucht vanaf Maastricht. Afstand 270 km., in concours 144 duiven. Lossing 9.15 u., aankomst le duif 12.30 u-, snelheid 1369.4 m. p. min.; aank. 30e duif 14.17 u. 20 sec., snelheid 884.6C m. per min. Uitslag: 1, 16, 19 H. Sert; 2, 4, 21, 36 T. Smi't; 3, 33 W. K. Lim- berger: 8, 14, 18, 30 A. T. Hayer; 6, 13, 23, 26, 28 R. de Vries; 7, 22, 32 H. Scheen; 9 K. Klasema; 10, 11, 20 A. Holtrup12, 15, 27, 32 J. Woldrmg; 17, 24, 35 P. Romp; 25 L. v. Duinen; 29 H. Oosterveld; 34 G. Veldhuis. Poule aangewezen duif H. Scheen m^t no. 22 ring 731505. .Zaterdagmiddag wordt op het terrein van de R.H.B.S. de voetbal- wedstrijd Cartona, SappemeerWAS Groningen gespeeld. De entrée is gratis, maar er wordt gecollecteerd voor de U.N-A.C. hoogezand. Ds. Slort van Almelo heeft het beroep van de Baptisten-Gemeente te Hoogezand niet aangenomen. De directle van de Boot- en Sloe- penbouwery Fa. Blaak .heeft het per- soneel een uitstapje naar Amsterdam iingeboden, Het uit plm. 20 perso- nen bestaande gezolschap vertrok Vrydagmorgen met de eerste trein, en keer Zaterdagavond per K.L.M.-vlieg- luig terug. Vermoedelijk tengevolge van gehlnderd uitzicht had Maandagmid- das te Foxham een autobotsing p'aats, Een auto van de expeditiefir- ma Nap Ten Kley van Wildarvnnk botste tegen uit tegenovergestelde rlrhting komende vrachtauto op. Eprstgenoemde auto werd zeer ern» stl" beschadigd, De lading werd door pen nndere wagen overgenomen, en de gehavende wagen moest later door een krnanwagen worden weggesleept PersoonHjke ongevallen deden zich niet voor, - Bij de Gemeente-Politie alhier zijn lnlfohtmgen te verkrijgen om- trent de navolgende gevonden voor- werpen Pet, kinderportemonnale, zadeldekje, 4 sleutels, gymn.schoen, 2 portemonnaies, speelkarretje, sllp- ovar, br. boodichappentas van Mil- doek, blauw festreept colbart jaaja, rubber speelpop, moderne bril met kunsthars montuur, en bovendien over twee honden, die zijn komen aanlopen. Zoals rééds eerder werd gemeld is de strocartonfabriek Hooites Beu- kema overgenomen door het Stro- verkoopbureau N.V., alhier. Reeds voor de oorlog heeft het S.V-B. po- gingen gedaan naast haar verkoop- organisatie de beschikking te krijgen over een strocartonfabriek. Plannen tôt de bouw van een gro te, moderne fabriek lagen gereed, terwijl de aandelen reeds onder 1 de boeren waren geplaatst. Er werd echter geen vergunning tôt de bouw verkregen. Thans is de wens in vervul- ling gegaan door het ovememen van de fabriek van de fa. Hooites Beuke- ma. Maandag a.s. zal de pijp van deze fabriek weer gaan roken, waar- mede een lange période van non-ac- tief van de fabriek wordt afgesloten. Door het grote kwantum stro waar- over de fabriek de beschikking heeft, zal de fabriek uit het oogpunt van grondstoffenvoorziening het gehele jaar continu kunnen draaien, hetgeen ook voor de gemeente van groot be- lang is. Van een volledige perso- neelsbezetting heeft men zich reeds verzekerd. In verband met de aankoop van de fabriek zal het Stroverkoopbureau N.V. worden omgezet in een coop. vereniging onder de naam Coôpera- tieve Vereniging Combinatie Stro verkoopbureau en Strocartonfabriek v.h. Hooites Beukema, gevestigd te Hoogezand. De heer W. L. Vetter, alhier, is benoemd tôt leraar in de natuurlijke historié aan het Grotiuslyceum te Den Haag. KEELWINDEWEER. Dezer dagen vergaderde de „Aankoopvereniging i.o." Ten behoe- ve van het geteisterde Leek zal via de gemeentelijke commissie, een bij- drage worden gegeven. De heren G. Buining en R. W, Niehuis werden benoemd tôt ïeden van de aankcop comm. Er werd een bestelling op manden geplaatst, terwijl belangstel ling bestond voor Or. Petkûser win- ter rogge. De totale behoefte aan ph bedraagt 700 balen. EN GEEBERT. De heer T. Ubels ving in de En- gelbertstérplas een karper van 25 pond. Het vorige jaar ving deze hen- gelaar een snoek van 15 pond. In 't café Tuinema had 'n belang- rijke Ingelanden'vergadering plaat3 van de Engelberter Westerhoekster- molenpolder. In de vorige vergade- ring was met algemene stemmen be sloten de Ned. Heidemij. opdracht te geven tôt peiling van de gehele pol der over te gaan. De resultaten wa ren vastgelegd op een kaart, welke ln de vergadering ter bezichtiging was neergelegd. Het lag in- de bedoeling de borg- sloot over een lengte van 21.6 km. te verbreden en uit te diepen. Ter vergadering waren aanwezig de heren de Jong en Heijenga van de Ned. Helde Mt). en de heer Krol, in specteur van de D.U.W., die tevens Dr. Mansholt vertegenwoordigde van D. L. Herstel. De heren de Jong en Krol zetten de zaak uiteen. De kosten zouden be- lopen plm. f 3.25 per ha. over 25 jaar. Na. uitvoerige discussies werd het plan verworpen met 120 tegen 68 stemmen (hogegrond-bezitters te gen lage grond-eigenaren.) De heer Kamphuis werd herbenoemd als voorzitter. De omslag per ha. werd gebracht van f 8 'op f 10. Uit het financieel verslag bleek, dat de Inkomste.n ln het afgelopen boekjaar bedroegen f 9700.48 en de ultgaven f 10.473.02. De heer Vinkenborg nam Zon dag afscheid van de Ned. Herv. Gem., die hij enkele jaren diende als hulp- prediker. Hij koos als tekst Hebreeën 13 8. De jaarlijkse zomerfeesten zul- len hier dit jaar worden gehouden op Zaterdag en Zondag a.s. MIDDELBERT. Op enkele percelen land wer den Colorado-kevers aangetroffen. OOSTERHOOGEBRUG. Zaterdagmiddag heeft burge- gemeester Kuipers de eerste steen gelegd van de eerste in deze gemeen te te bouwen Bouwkaswoning. Aller- eerst werd gesproken door de wnd. voorzitter de heer H. Broekema. Na- mens dé Bouwkas sprak de heer A. van Assen. De architect, de heer van der Molen, gaf een technische uitleg van de woning. Er was veel belang stelling van de zij de van de spaar- ders. NOORDDIJK. De ouden van dagen van deze gemeente zullen morgen een tochtje maken naar Emmen. SEOCHTEREN. Het bestuur der Federatie van Landbouwverenigingen in de gemeen te Slochteren organiseert op Zaterdag 3 Juli te Slhchteren een algemene fokveedag, in samenwerking met de Veenkoloniale Boerenbond, Het Ne- derl. Trekpaardenstamboek, afd. Gro ningen. De Vereniging van Warm- bloedfokkers te Hélium, de Federatie van Geitenfokverenigingen in de ge meente Slochteren, de Zuivelfabriek „Duurswold" te Slochteren, de Ver eniging van Bedrijfsvoorlichting te Slochteren en de Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie. De Regelingscommissie bestaat uit de heren: R. Heerenga, Kolham, voorz.; T. Douwes, Siddeburen; A. ten Kate, Borgweg; U. Uuldriks, Hél ium; F. E. Elema, Tjuchem; A. de Haan, Schildwolde; J. Mulder, Hark- stede; R. Atzema, Schildwolde; J. Bakker, Schildwolde en H. Harhuis te Schildwolde. Adv. lid de heer Ir. Sij- besma, Rijksveeteeltconsulent. Als algemeen secretaris fungeert de heer H. Duursma te Slochteren, hoofd der Lagere Landbouwscho'ol. j De aangifte overtreft de verwach- tingen, zodat van een grote demon- stratie op veeteeltgehied voor de ge meente Slochteren en omgeving ge sproken kan worden. De afd. Koudbloed omvat 75 num mers, Warmbloed plm. 60, terwijl plm. 140 stuks rundvee is aangemeld en nog-meer dan 30 geiten. Totaal rpeer dan 300 stuks. De organisaties hebben mime bij- dragen toêgezegd en ook de bevol- king leeft met deze fokveedag mee. Reeds werden een 20-tal médaillés gratis aangeboden w.o een wisselbe- ker en een lauwerkrans. Aan het slot heeft een défilé plaats van de bekroonde dieren, Geen wonder, dat Slochteren ln het teken van de fokveedag staat en dat bij gunstig weer veel bezoekers, uit verre omtrek, verwacht' mogen wor den. SCHIEDWOLDE. - -Het district Slochteren van de Ned. Chr. Landarbeiders Bond verga derde Vrijdagavond in één der lokalen achter de Geref. Kerk, alhier, onder voorzitterschap van de heer Boven van Overschild. Als spreker trad op de heer H. de Groot van Groningen, hoofdbestuurder, die een overzicht gaf van het Mantelcontract 19481949. Hierna werden besprekingen ge- voerd over de werkwijze van de Soci ale Dorpseommissies ln verband met de Oogstvoorziening. Tenslotte werd nog de vacantle-regeling besproken. De vergadering was goed bezocht. Zaterdagavond werd een ver- kiezingsvergadering gehouden van de afd. Schildivolde van de P, v. d. A. in café Spanninga, onder voorzitterschap van de heer D. Wolt, Als spreker trad op de heer J. Tuln van Hoogezand, lid der Tweede Kamer. Medewerking aan deze vergadering verleende de Toneelvereniglng „Stre- ven naar Beter". SIDDEBUREN. Onze wijkverpleegster, Zuster Wijchman, gaat 1 Juli, in verband met het bereiken van de- pensioen- gerechtigde leeftijd, haar functie neerleggen. Om een ieder in de gele genheid te stellen van de Zuster af scheid te nemen is 'n receptie belegd. De collecte welke is gehouden voor het organiseren van een Auto- tocht voor de Ouden van Dagen heeft ruim f 1000 opgebracht. De P.v.d.A. hield een openbare vergadering in café Wieringa, waar als spreker optrad de heer Veenhoî, vroeger lid van de C.D.U. Hij belicht- te o.m. het beleid van minister Lief- tink speciaal ten aanzien van de be- lastingen, waarover hij, zelf belas- tingambtenaar zijnde, een gefundeerd oordeel gaf. In het vervolg van zijn rede gaf hij een uiteenzetting over de Indische kwestie en de Noodwet Drees. TJUCHEM. De Oranjecommissie vergaderde o.l.v. de heer F. Elema. In verband met de geïsoleerde ligging van het dorp, ten opzichte van de rest der gemeente, was men algeme.en van oordeel dat een samenwerking met het Gemeentelijke Comité niet veel zin had. Besloten werd op Dinsdag 7 September een feest te organiseren voor kinderen en volwassenen ter wijl voor het dekken der kosten met lijsten zal worden gëcollecteerd. NOORDBROEK. - Zaterdag maakten de ouden van dagen een tocht naar Emmen, waar- voor 3 Gado-bussen waren gerequi- reerd. Na terugkeer bleef mén enige fijd in hôtel Schrage bij een, waar het Harmoniecorps zorgde voor een vro- lijke noot. MUNTENDAM. De hengelsportver. „De Witte Dob- ber" hield haar tweede wedstrijd op het Schildmeer; de prijzen, bestaan de uit luxe voorwerpen, werden ge- wonnen door: 1. L. v. d. Veen; 2. J. Drent; 3. H. Venema; 5. W. Bosscher; 6. J. Wijsbeek; 7. F. Hensen; 8. H. J. Jager; 9. D. de Vries; 10 J. Oorburg; 11. H. Johannes en 12 E. Loots. De P.V. „De Vriendenkring" hield een wedvlucht vanaf Maastricht (266 km.) In concours 122 vogels. Snelheid eerste duif 1200.92 m. p. min. Uitslag: B. de Vries 1 4 11 28; G. Meyer 2 15 16; S. Grofsmit 3; H. Da-[ niel 5 6; J. Veenhuizert 7; S. Bos 8 13 27; J. de Vries 9; T. Bouwmeester 10; J. P. Bos 12 18 19 29; P. Keizer 14; H. Pater 17 22 23 30 31; H. Veen- dorp 20 24; R. Grofsmit 21 25; J. van der Laan 26. Ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft H.M. de Koningin het volgende schrijven tôt Prins Bernhard gericht: Op Uw laatsten verjaardag tijdens mijn regering, voel ik mi) gedrongen U zeer hartelijk te danken voor al hetgeen gij op zoo veler- lei gebied voor ons volk en voor het Vaderland gedaan hebt, zoowel vôôr als tijdens den oorlog en daarna. Nimmer zal ik Vergeten, hoe gij mij bijgektaan hebt buiten mijn regeringstaak gedurende de moeilij- ke jaren in Engeland, steeds ,op de bres staande voor de zaak der vrijheid. Gelijk met de troonsbestijging van Juliana zijt gij krachtens de geldende bepaling „de" Prins der Nederlahden. Ik doe een beroep op aile land- en rijksgenoten en niet minder op het buitenland U zoo te noemen. Alhoewel goed bedoeld is de vergissing vrij algemeen, dat gij in den vervolge Prins Gemaal zoudt heeten. Deze titel heeft echter hier te lande nimmer bestaan en is daarom onâanvaardbaar. Ik wensch U van harte toe, dat gij, voortgaande op den ingesla- gen" weg, Uw gaven en Uw werkkracht ten behoeve van Juliana en ons volk ten voile zult kunnen ontplooien. Wilhelmina. STRAFEEN VOOR BONNENZWENDELAARS. Het is gebruilcelijk, dat binnenko- mende schepen met rantsoenbonnen worden bevoorraad. In Harlingen sprong een distributieambtenaar tlaar een beetje al te kwistig mee om. De genen, <Jie de bonnen aan de schepe- lingen moesten doorgeven, gaven slechts een vgfde gedeelte van het geen zij van de ambtenaar hadden ontvangen en verdonkeremaanden de rest in de zwarte handel. De economische politierechter kreeg dezer dagen de schuldigen voor zich. Dat was in de eerste plaats de 25-ja- rige kruidenier Klaas H. van Harlin gen, die niet minder dan 300.0Q0 rant soenbonnen door zijn vingers heeft laten gaan, waarvan hij 80 ten elgen bate heeft aangewend, Hij kreeg een jaar gevàngenisstraf waar van 4 mnd. voorw. en f 5000 boete. De betreffende distributieambtenaar werd veroordeeld tôt 9 mnd. gevàn genisstraf waarvan 4 mnd. voorw. en onder toezichtstelling van het L. des H. Er werden nog enkele perso- sonen, die b{j deze smokkei betrokken waren veroordeeld. HELICOPTèRE MAAKTE EEN NOODI ANDING. Maandagmiddag heeft de hélicoptère wegens motorstoring een noodland'ing moeten maken nabij het Zuidhoï- landse dorp Nootdorp. Bij het aan de grond komen kantelde het toestel, waardoqr het lichf beschadigd werd. De drie inzittenden bleven onge- deerd. AMERIKAANSE MILITAIRE POLITIE HIELD MAARSCHALK SOKOLOFSKY AAN. Generaal Clay bbod, zijn verontschuldiging aan. Toen Maarschalk Sokolofsky zich Zaterdagavond per auto van zijn hoofdkwartier naar Potsdam begaf, werd hij wegens te snel rijden door Amerikaanse militaire politie aan- gehouden. Nadat de patrouille zijn papieren had ingezien werd hij me- aegenomen naar een politiepost. Onmiddellijk belde de daar aan- wezige kolonel generaal Clay op, die opdracht gaf Sokolofsky zonder dat procès vêrbaal zou worden opge- maakt, los te laten. Sokolofsky is on- geveer een half uur zijn vrijheid kwijt geweest. Generaal Clay heeft naderhand zijn verontschuldiging aangeboden. ,,Zij worden veel te licht gestraft" zei één der getuigen in de rechtzank tegen de landwachter H, Louwes uit Zevenhuizen, „ze zijn toch allemaal landverraders, die moorden op hun geweten hebben". De advocaat fiscaal gaf hem gelijk. Deze landwachter Louwes heeft inderdaad veel op zijn geweten. Hij heeft arrestaties en huiszoekingen verricht, en twee personen hebben door zijn toedoen het leven verloren. Een andere getuige in dezë zaak verklaarde dat Louwes ook betrok ken is geweest in de moordpartij .in Trimurrt, waar 13 personen, w.o. een 13-jarige knaap werden doorgescho- ten. Er wordt gezegd", dat beklaagde de weg heeft gewez-en, doch dat hij voor het doden der slachtoffers niet verantwoordelijk' kan worden ge steld. Eis 12 jaar met aftrek en ontzet- ting uit de kiesrechten. jfaezer dagen stond terecht de 34- kwamen de beide S.D.ers, die in bur- jarige landbouwer Gerrit Cazemier ger waren, en enige landwachters, uit Tolbert. Bij deze terechtzitting w.o. genoemde Cazemier binnen, kwam één van de droeve oorlogs drama's weer eens in het daglicht te staan. De S.D.ers Meindert Vonk en Har- ry Bouman waren erop uit gezonden om wapendroppings op te sporen in de buurt van Zevenhuizen. De wa~ pens bleken niet te vinden. De S.D.ers werden naar verschil lende adressen gestuurd en kwamen ten slotte bij de landbouwer A. Vos, wonende in de gemeente Norg, te recht. Daar waren wel is waar geen wapendroppings te vinden, maar wel iets anders waaxsvoor de heren zich interesseerden, n-1. vier onderduikers. Bovendien was -er iemand aanwezig' die op die avond de onderduikers naar een ander adres zou brengen. Er werd op de deur gpklopt, en er werd geroepen „S.D." Tegelijkertijd Wij komen nog ev-en terug op onze artikelenreeks over onderwijsinrich- tingen. Het zal verschillende lezers wellicht opgevallen zijn, dat een in- richting door ons werd verzuimd te noemen, n.l. de Handelsavondschool. Wij willen dit verzuim .onmiddellijk herstellen, en hebben ons gewend tôt de heer G. Siems om inlichtingen omtrent deze school. De Handelsavondschool in Hooge- zand had aanvankelijk een vier-1 jarige cursus. Aan leerlingen, die de vier klassen hadden doorlopen werd een einddiploma verstrekt. De geva- rieerdheid van Handelsavondseholen maakte echter dat de waarde van het diploma beperkt was. De schooi in Hoogezand gaf gedurende 10 maan- den in het jaar les, maar er waren scholen waar de cursus aanmerke- lijk korter duurde (6 maanden), bo vendien liep het santal lesuren per week sterk uiteen. Vandaar, dat men aan de diploma's een niet zo grote waarde toekende. Men streefde er daarom naar te komen tôt erkende handelsavond seholen, waar oriderwijs zou worden gegeven volgens richtlijnen door de regering vast te stellen. Hierin ls men in 1941 geslaagd. De school werd toen omgezet in een 5-jarlge, Het einddiploma tu thans een waar- borg, tint ondenvljs is genoten over- eenkomstig een règlement, en pro gramma vaBtgesteld door het mlnis- terle van onderwljs, kunsten en we- tenschappen, Dit onderwljs staat ge lijk aan het onderricht, dat nodig ls om in de betreffende vakken het nssociatle-diploma te kunnen beha- len. Indien b-lj het schrlftelijk examen een rijfer wordt gehaald onder V, dan moet nog een mondeling examen' worden afgelegd. Wat betreft het examen bestaat nog deze wens: De examen-op- gaven worden thans samenge- steld door de leerkraohten van da school; liavar zou men zlen. dat. deze opgaven zouden wor den samengesteld door het mi- nisterie, omdat dit de waarde van het diploma nog meer zou vergroten. Er wordt naar ge- streefd dit alsnog te bereiken. Het onderwijsprogramma. Aan de Handelsavondschool tè Hoogezand wordt les gegëven in de boekhoudvakken, Nederlands, Engels en Duits, terwijl als afzonderlijke cursus les in Frans gegeven kan wor den, welke cursus apart moet wor den betaald. Teneinde overbelasting van het on- derwijsprogramma tegen te gaan kunnen de vreemde talen in de eer ste klassen facultatief gesteld wor den. Wanneer men in de derde klasse komt kan men kiezen tussen een klasse van waaruit men het onder- wijs kan bljjven volgen tôt het eind diploma, or een derde klasse, welke speciaal opleidt tôt het midden- standsexamen. Aan het einde van de vierde klas sen kunnen de leerlingen examen af- leggen voor het Assodatie-Dlpiomt* Nederlandse taal. In de Be klasse ls daarmede Nederlands als vak vei- valien, zulks om overlading van het programma tegen te gaan. Boven dien behoeft men ln aie klasse niet aile vakken te volgen, men kan een keuze doen. Heeft men in de gewen- ste vakken het diploma bereikt, dan kan men indien men wil zich gaan toelegeen op andere vakken. Het onderwijfi komt dus kort gezegd hierop neer; in de laagste klassen een verpllcht programma met als facultatieve vakken Engels en Duita; in de hoogste klasse vrije keuze van yakken. Vrljstelllng MlfldenstnndsPxnmen. Wie het einddiploma van de school bezit voor de vakken boekhouden, Nederlands en één vreentde taal, die behoeft geen middenstandsexamen meer af te leggen, Het ichooldiploma geeft zo is door hat ministerle vastgesteld dezelfde rechten. Toelating tôt de school. Tôt de eerste klasse van de Han delsavondschool worden toegelaten personen, die de 7 klassen van de lagere school hebben doorlopen. 2uj, die niet zoveel lager onderwijs heb ben genoten, moeten een examen af- leggen. Leerlingen, die de ULO-sehool hebben doorlopen kunnen in de 3e klasse worden geplaatst. Leerlingen, die het diploma van de 3-jarige HBS bezitten, in de 4e klasse. Dit betreft alleen de talen; voor de boekhoud vakken is dit uiteraard niet mogelijk. Degenen die de 5-jarige HBS hebben bezocht kunnen in de 5e klasse wor den geplaatst wat betreft hun kennis van Nederlands en vreemde talen, waarbij dient te worden opgemerkt, dat zij, die" de HBS A bezochten het gemakkelijker zullen hebben dan de genen die de HBS B doorliepen. Eén van de onderduikers ontsnapte naar de schuur, en opende vandaar het vuur op de handlangers van de Duitsers, bovendien gooide hij enige handgranaten. De landwachter v. d. Werf werd hierbij gedood. Bouman en de zijnen kregen het benauwd. Zelf hadden ze slechts weinig munitie. Daarom boden zij de overige bewoners van de boerderij aan dat zij gespaard zouden worden, mits ze mee gingen -zonder verset. Allen, dat is Vos, zijn vrouw en zoon 3 onderduikers en de heer Bosker, die hen die avond naar elders zou overbrengen, werden naar een ande re boerderij getransp'orteerd.-Toen zij onderweg waren opende de ont- vluchte onderduiker, Mulder, nog- maals het vuur. Bouman gaf het commando dekken" en daarvan wis- ten Vos Sr. en één der onderduikers te profiteren en te ontsnappen. Toen de anderen naar de betref fende boerderij waren overgebracht werd versterking aangevraagd. Er kwamen 20 zwaar bewapende Duitsers. De arrestanten werdfen aan een kort verhoor onderworpen, en daarna in de overvalauto medegeno; men. Op een afstand van ongeveer een km. van de boerderij moesten de ge- vangenen stuk voor stuk uitstappen en werden doodgeschoten. Bosker was de laatste, Daar er niets meer te verliezen was, besloot hjj te trachten te vluchten. Hij rènde op de Duitsers in. Deze schoten, en Bosker werd getroffen. Nadat hij een kwartiertje bewusteloos geweest was kwam 'hij bij, en sleepte zich weg. Later is hij door welwillende mensen verpleegd. Cazemier, één der landwachters, die bij dit dramâ betrokken waren, hoorde 8 jaar tegen zich eisen. De Esperantistenvereniging „La Paca Batalo" HoogezandSappe meer, hield Zaterdag en Zondag een Esperantistencongres, waaraan door een 80-tal Esperantisten uit de Noor- delijke provincies werd deelgenomen Na de ontvangst ,der gasten #n het hôtel Groeneveld, werd onder des- kundlge leiding een bezoek gebracht aan de Strocartonfabriek Beukema Co.( Zaterdagavond was er een feest- avond georganiseerd in het hôtel Groeneveld, waar een goede stem-' ming heerste, en waar door verschil lende Espernnto-clubs op zen r ver- dienstelijke wijze znng en toneel (ln Espéranto) ten bestc werd gegeven, De Zondag werd begonnen met een excursie naar de proeftuin te Sappemeer, na nfloop waarvan een godsdienstoefenlng in het Espéranto werd gehouden in de Ned. Herv, Kerk te Hoogezand. Ds. v. d. Melden zelf bekwaam Esperantist hield zlin predicatle ln het Espéranto n.a.v. Rlohtaran a i 14; „Heb 7k u niet ge zonden?" Deze predicatie in het Es péranto moet zeker een unicum ge- noemd worden. De tenorzanger, de heer Zondervan uit Leeuwurden bracht ter afwissellng enkele zang- soll ten gehore. Na de gemeenschappelijke lunch in het hôtel Groeneveld bleven de congressisten nog enige tijd in con- Versatie bijeen, waarbij het samen- zijn met een geanimeerd thé-dansant werd besloten. Vermelding verdient nog, dat ook buitenland se Esperantisten van hun belangstelling biijk gaven. Zo waren er enkele Zweedse en Franse gasten. De conversatie tussen mensen van verschillende natlonaliteit verliep vlot, er war. zelfs geen sprake van enig ,,vreemd accent", „La Pace Batalo" kan met voldoe- ning op dit congres terugzlen, dat het grote Ideaal „Eén wereldhulptaal, net Espéranto" misschien weer een stap nader tôt de verwerkelijking zal hebben gebracht. Radio Moskou heeft een artjkei uit- gezonden van de „Prawda" waarin, voor de eerste maal sedert de oorlog, de godsdienst wordt aangevallen. Het blad herinnert de militanten van de communistische partij er aan, dat zij tôt plicht hebben „met aile middelen het geloof en de godsdienst en de overblijfselen van de vdoroordelen, welke er uit voortvloeien, te bestrij- den". DOODGRAVER STUITTE OP EEN BOM. Toen dezer dagen een doodgraver te IJzendijke bezig was een graf te delven, sluitte hij op een hard voor- werp, dat bij nader inzien een bom bleek te zijn. Onmiddellijk werd de hulpverleningsdienst gewaarschuwd, die een Engelse bom van 500 pond verwij derde. De verwij dering van de bom ge- schiedde zo snel, dat de kuil nog ge- graven kon worden, voor 'de begra- fenis plaats had. SPIONNAGECOMPLOT IN OOST-DUITSLAND? Een verslaggever van het Sovjet- Russische Nieuwsbureau deelde me de een onderhoud gehad te hebben met een „hoge" functionaris van de Sociaal Democratische partij in Ber- lijn. Deze functionaris, die Lorenz genoemd wordt, werd in 1946 door de Sowjet autoriteiten gearresteerd. Hij zou verklaard hebben in April 1946 op- een diner aanwezig te zijn geweest, tijdens welke gelegenheid werd besloten een „Oostbureau" op te richten, ter verzameling van in lichtingen over de sterkte van de RusSische strijdkrachten in Duits- land en de Russische politiek in de- Oostelijke zône. Bij dit diner was ook de voorzitter van de sociaàl dem. partij Dr. Kurt Schumacher aamyezig. Deze legde er de nadruk op, aldus Lorenz, dat in de Oostelijke zône een wijdvertakte en gecentraliseerde illégale organisatie van de S P.D. opgericht moest wor den om de Britse en Amerikaanse autoriteiten op de hoogte te houden van aile politieke en economische ontwikkelingen. De Britten en Ame- rikanen zouden beloofd hebben de leden van het bureau te beschermen tegen mogelijke représailles van ae Sovjets. Terwijl Amerika een finan- ciële steun zou hebben toegezegd. Een straat waar aile voorbfjgangers een gllmlach van tevredenheld om de Ilppen speelt, schrijft een. Frans dagblad, sprekende over de Faubourg Saint Honoré, deze spil van het Parjjse luxe leven, waar aile winkeleigenaars er ieder jaar weer verfrîaak in scheppen hun étala ges gedurende de „Grote Week van Parijs" in te richten volgens één be- paald gegeven. Op het ogenbllk brengt iedere Win- kel van deze beroem.de straat met haar honderd jaar oude magazijnen, een der zeven hoofdzonden, in beeld. Zo wordt de trots bijv. door een schitterende opgezette pauw die haar staart tentoonspreidt, gesymboliseerd", de woede door een behaagzieke jonge vrouw, die haar spiegel in stukken slaat, de luiheid door een voorstelling van de „Schone slaapstejr in het bos". Kortom het vergt aile handigheid dergenen, die belast zijn met het in- richten der étalages deze kiinste- naars, die meesters zijn in de harmo- nieuze rangschikking van hetgeen zij moeten uitstallen om met twee bronzen hoofden, temidden van diver se bontsoorten, of drie meter lamé, het geheel op een fond van groen flu- weel, met tact en goede smaak, de wellust of de gemakzucht-uit te beel- den. Deze betoverende en dikwijls bui- tengewoon originele variaties laten dan ook niet na, de voorbijgangers in verrukking te brengen, terwijl zij vaak niet kunnen laten van gedachten te wisselen, zonder zich er eigenlijk rè- kenschap van te geven, dat zij elkaar helemaal niet kennen. Er heerst dan ook een sfeer, die men het beste kan vergelijken met die van een schouw- burg op de dag van een succesvolle generale repetitie. Hoe dan ook, deze fantasievolle rangschikkingen getuigen van zoveel geest dat zelfs de meeste onverzoen- lijke, deugdzame ziel onmogelijk kwaad kan worden, wanneer zij ziet, dat de hoof dzonden als ..snoezlge ge- breken" worden weergegeven. DISTRIBTTTtEKRING HOOGEZAND. Gnmponton Hoogezand en Sappemeer. Bl|zondere Arbeld (w.o. zeep vulle arbeld). De ultrelklng voor de 8e en Be période vindt als volgt plaats: Sappemeeri Donderdag 1 .Tnll B12 ityr tuinbouw; 24 uur landbouw;. Vrildag 2 Juli B12 uur en 21 uur overl catmrortcën en zl|, dtw »lloen zeep voor vuile arbeld ontvangen. Voor rte gemeente Hoogezand volgt op Zaterdag 3 Juli nog een publlcatie. GYMN- EN ATHT.ETIEKVER. H—S. Ultstaple artspiranten op Zaterdag 3 ,.Tull a.s, Allen moeten om 13 uur by de Turnhal aanwezig zlin. By goed weer ln gymn. pakje. Geen geld mee- namen. A,s. Zaterdag geen Velllng. Rode en Witte Kool moet zonder blad worden aangevoei;d. Spltskool behoeft voortaan niet meer vooraf worden aangegeven.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2