Geluk de „T J O E T N J A DI N" WINSERD RANKT Draverijen te Sappemeer VAN DE BOEKENPLANK Over Bloemen en Planton. WAT GEEFT DE RADIO? Raadsvergadering waeT ii (Wordt vervolgd). Bij Moussauft's Uitgeverij te Am sterdam verschijnt de Parelsnoer Reeks, en in deze reeks is versche- nen Tjoet Nja Din, de Geschiedenis van een Atjehse Vorstin, door Mevr. M. H. Székely Lulofs. De prijs van het boek bedraagt f 5.90, maar wij kunnen hieraan direct toevoegen, j dat het die prijs ten voile waarcl. ls. gevouwen, weer in baar schoot laat terugzinken. Zuilen wij zeggen, dat dit het ver- zoend-zijn betekende? Maar wéten wij dan, welke gestal- ten en welke beelden haar herinne- ring bevolkten en welke dagdroom haar in zijn ban gevangen hield? Als wij één ogenblik ons naar haar LV liCt UIV vwa* tl-o De schrijfster behandeit de Atjeh- overbuigen om die herinnermgen oorlog, en heeft de feiten en gebeur- tenissen besprenkeld met een sma- kelijk sausje van romantiek, en dat màakt het geheel veei beter verteer- baar. De hoofdpersoon is Tjoet Nja Dm, qen onverzettelijke Atjehse vorstin, die jarenlang in de moeilijkste om- standigheden, slechts omgeven door enkele getrouwen de strijd tegen de Nederlanders voortzette. Din's laatste jeugdjaren worden vertroebeld door onlusten in Atjeh. Er worden onderling oorlogen ge- voerd, en inmiddels zijn de Néder- landers' bezig de ring, die zij om Atjeh hebben gelegd te vernauwen. Din trouwt met Ibrahim Tekoe Lamgna, en de vrede schijnt intussen hersteld. Maar korte tijd later breekt de onderlinge strijd opnieuw uit, en tegelijkertijd komt de oorlog met Nederland. De Nederlandse aanval mislukt, de Nederlanders trekken weg, Atjeh in onderlinge oorlogen achterlatend. Later komen zij terug, sterker, mach- tiger. Nu kunnen de Atjehse volken onderworpen worden. Tekoe Lamgna sneuvelt in de strijd. Din hertrouwd, thans met haar jongere neef Tekoe Oemar. Deze biedt zijn diensten aan aan de Nederlanders, doch pleegt dan ver- raad. Weer trokken de Nederlanders op vanuit hun stellingen. Maar eerst na 3 jaar gelukte het Generaal van Heutsz Tekoe Oemar te overwinnen. Bij een overVal met 800 man wordt de Atjeher door van Heutsz aan het hoofd van 16 man verslagen, en ver- lîp<ït hpf leven. Nog 6 jaar heeft Tjoet Nja Din de guérilla volgehouden, dan wordt zij gevangen genomen door verraad door de haren gepleegd om harent- wille, want zij is in die weinige jaren oud geworden, rheumatisch, afge- leefd en blind. Wat gebeurde met Din na haar ge- vangenneming? Wij laten de schrijf ster aan het woord: „In Soemedang, in de Preanger Regentschappen, heeft Tjoet Nja Din haar laatste levensjaren gesleten. Zij heeft daar gewoond in de stand, die haar -toekwam, omringd door die- naressen en met eerbied behandeld. Ook haar ogen genezen, de staar werd gelicht en zij is weer ziende ge worden. En, ziende, heeft zij het prachtige berglandschap van de Preanger ge- zien, bergen, zoals in haar eigen land. Maar het zijn niet de bergen van haar eigen land! En ik kan mij voorstellen, hoe zij, stilletjes op een voorgalerij gezeten, in de verte sta- rend, door déze bergen heen, altijd dat andere landschap ziet: de rijst- velden rondom Lampadang; het graf van de Heilige met de Verkeerde Naam; aan de voet van het Paran- gebergte; de smalle dijk naar Lam- pisang; de Tjot Tjako, die aan de in gang staat van de Kloof van Beradin en 's morgens, bij zonsopgang zijn sehaduw neerwerpt over het dorp Het enige wat dan aan haar beweegt, zijn haar handen, die ze in haar schoot had liggen, los en stil naast elkaar, en die ze in elkaar vouwt en, HET KWEKEN VAN TWEEJARIGE ZAADPLANTEN. De tuinliefhebber, die met één- jarige planten reeds veel succès heeft, zal ongetwijfeld ook zijn be- langstelling laten uitgaan naar de twee-jarige zaadplanten. Dit zijn planten, die in het eerste jaar tôt ontwikkeling komen en in het twee- de jaar bloeien en zaad voortbren- gen. In tegenstelling met de een-jarige planten, die in de koude bak of in bloempotten gezaaid moeten worden omdat men anders veel kans op be- vriezen heeft kan de tweejarige plant wel in de tuin gezaaid worden. Na- tuurlijk moet de grond waarin men zaait eerst bewerkt zijn. Ze moet goed vruchtbaar gemaakt zijn door ze b.v. met oude koemest te vermen- gen. Ook behoort ze flink los te zijn. Het bovenste deel mag wel uit ge- zeefde aarde bestaan. Dit laatste doet men, omdat de zaden soms zo ml- niertj klein zijn. De ontstane wortel- tjes zijn dit dus ook. Zouden deze tegen een hard kluitje of een steen- tje stoten'dan werd de groei daar- door belemmerd of vertraagd. De maand Juli is een geschikte tijd voor het zaaien van deze planten. Wil men zaden uit eigen tuin ge- bruiken dan bedenke men dat za den, die plukrijp zijn nog niet altijd kiemvermogen hebben. Soms moeten ze enige weken of maanden liggen voor ze kiemkrachtig zijn. Het kie- men gebeurt in het donker. Heeft men het zaad in het bed dan moet dit daarom bedekt worden. Dit kan best met een stuk jute of met een zak gebeuren. Deze zal geregeld be- sproeid moeten worden waardoor de aarde en dus ook de zaden vochtig blijven. Komen de plantjse op, dan neemt men de bedekking weg omdat de plantjes in het licht-moeten staan. Men zegt wel dat bij het zaaien het zaad bedekt moet worden met eook hij'de" c o ci al y_fn_ z:dand thuis was. En dus wa: met haar te delen, en wij dènken aan Lamgna in de Glitaroen-pas, aan het verbrande Lampadang, aan de walmende Kloof van Beradin, aan Oemar's verborgen graf in het oer- woud langs de Meulabohstroom, en aan dat hartbeklemmende moment, waarop de paketboot naar Java zich losmaakte van de" Atjehse wal Zuilen wij dan niet tenminste de haat gunnen aan haar, die aan ons ailes verloor, wat zij bezeten heeft en liefgehad? A Tjoet Nja Din is een boek dat vlot geschreven is, en dat literaire en historische waarde heeft, een boek, dat een aanwinst betekent voor de Nederlandse literatuur. ra/den dan **hij voor een kraakje. naar binnen, zocht wat van .1 -TtHan hleh Vool' Ue uSutlï een bloempot. Het bovensfc,,,1^! aarde is weer gezeefd om m,,„t gen te voorkomen. De wordt bedekt met glas on h tdonkm papier om te zorgen, dat ht aonKtr is. Zyn de kiemplantjes een hoog dan is de tijd aangebroken. Goed on plantjes zetten we dadelijk plants op afstanden van 10 Viooltjes, Vergeet-miJ-ni Muurbloemen geven ons v. resultaten. NIEUWE POSTZEGELS. In verband met het regeringsjubi- leum van H.M. de Koningin zuilen in de période van 31 Augustus tôt en met 30 September herdenkings- postzegels worden uitgegeven m de waarden van 10 en 20 cent, welke zegels tôt ultimo 1949 voor franke- ring geldig blijven. Verder zuilen in verband met de troonswisseling de in omloop zijnde zegels van 5 cent en hoger met een beeltenis van Koningin Wilhelmina worden vervangen door zegels met de beeltenis van het nieuwe staats- hoofd. Bij de troonswisseling zuilen reeds zegels van f 0.10 en f 0.20 met de beeltenis van de nieuwe vorstin gereed zijn. PROGRAMMA R.O.N. Woensdag 30 Juni: 18.3018.45 De Stem van het Noorden. De Shake- speare-opvoeringen in het open- luchttheater te Ter Apel op 6, 8 en 10 Juli a.s-; 18.45—19.00 Landbouw- kwartier. H. ten Have, inspecteur van de Veeartsenijkundige dienst te Haren, spreekt over „Besmettelijke ziekten bij dieren, welke op mensen kunnen overgaan". Donderdag 1 Juli: 18.3019.00 Gro- nuiger programma. „Verloren laifde" (II). 'n Heurspul in 2 ofleverns deur J. H. Riddering. Speulders binnen leed'n van de Grônneger Sproak. Vrijdag 2 Juli: 18.45—19.00 De Stem van het Noorden. De Landdag van het gewest Friesland van de Ne derlandse Christenvrouwenbond op het landgoed „Fogelsanghstate" te Veenklooster; 19.15—19.30 „Drents toneel" (I). Kort overzicht van de literatuur en uitvoering van een fragment van „Oes Drenthe" van G. J. Duiven. Zaterdag 3 Juli: 18.15—18.30 Groe- ten uit Indonesië; 19.0019.15 Drs- Eop. I. Brouwer spreekt over het Na- tuurvriendenwerk in Noord-Neder- land; 19.1519.30 Noordelijk week- overzicht. SLECHTE VERWACHTINGEN j OMTRENT DE BOSBESSENOOGST.! De huidige weersomstandigheden hebben een slechte Jmvloed op de bosbessen, zo wordt van de Veluwe gemeld. De vruchten worden wel groot en sappig, maar niet zoet. Doordat het rijpingsproces zeer traag gaat, wordt het plukken tijdro- vender. Bovendien is de vraag niet groot, waardoor het plukkersloon rnpest worden verlaagd, met weer als gevolg vermindering van het animo. Indien de weersomstandigheden niet spoedig verbeteren is het daar om te verwachten, dat een deel van de bessen aan de struiken zal blijven hangen. Te NOORDDIJK. Bij de onlangs gehouden raadsver gadering was de heer Maat afwezig wegens ziekte. Het hoofdwerk voor de verbouw van het gemeentehuis werd, over- eenkomstig het voorstel van B. en W. gegimd aan de laagste inschrij- ver, de heer S. W. Visser te Ooster- hogebrug, onder voorwaarde, dat uit voering zal plaats hebben onder lel- Hing van de heer D. Woldendorp. (Tegen de gunning stemden de heren Barkema en Dijkhuis). De raad kreeg vervolgens 58 reclames op reinigings- rechten te behandelen, waarvan de meeste ongegrond bleken te zijn. De door B. en W. voorgestelde nieuwe verordening op de reinigings- rechten, die een verlaging van de tarieven met 25 betekent, werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen (tegen de heren van Assen en Knol- lema). De subsidie aan het sanatorium Beatrixoord te Appelscha werd op verzoek van Ged. Staten vastgesteld op 20 cent per verpleegdag. De heer Barkema stemde hier tegen. Het voorstel van B. en W. tôt aankoop van grond van de N.V. Woldjerspoorweg Mij. werd z. h. st. aangenomen. Aan de heer Hamminga te Middel- bert zal de helft van de buskosten worden terugvergoed voor 't school- bezoek van zijn beide kinderen aan de bijzondere school te Harkstede. De schoolgrenzen werden opnieuw vastgesteld, terwijl een wijzigmg ln de begroting 1948 z- "h. st. werd goed- gekeurd. De heer J. Ritsema werd herbe- noemd als bestuurslid van de Stich- ting Noorddijker Woningbouw. Het uitkeringsbesluit 1947 werd goedge- keurd. Bij de rondvraag bracht de heer van Assen weder het vraagstuk van het âanstellen van een gemeente- timmerman naar voren. Hij stelde voor gezamenlijk met de Woning- stichting over te gaan tôt de aanstel- ling van een vaste timmerman, het- geen naar zijn mening een belangrij- ke besparing zal geven en bovendien de gebouwen ten goede zal komen. Verder vroeg de heer van Assen of het mogelijk was dat aile aangeslo- tenen bij de reinigingsdienst een cir culaire ontvingen, waarop een dul- delijke uiteenzetting van de tarieven voorkomt. De burgemeester deelde aan de vragensteller mede, dat de kwestle van de timmerman de aandacht van het collège had, en de toezending van circulaires zegde hij toe. De Kortebaandraverijen, welke Zondagmiddag te Sappemeer zijn ge houden, hebben het, wat de weers omstandigheden betreft, niet bijzon- der goed getroffen. 's" Morgens re- gende het voortdurend, wat de baan zeker niet ten goede is gekomen; 's middags viel er bij tijden een re- genbui. En al die vochtigheid is de belangstelling zeker niet ten goede gekomen. Het aanwezige publiek be- stond dan ook uit niet meer dan plm. 1000 personen. De belangstelling van de zij de van de deelnemérs was echter wel groot, en al was de baan dan niet in de meest gunstige omstandigheden (de berijders zsften steeds vol modder- spatten) toch is er bij verschillende courses hard gevochten om de over- winning. Om de Me Gregor-prijs (f 400 en f 50) verschenen 20 paarden aan de start. De eerste serie bracht een overwjnning voor Looper's Gregor (eig. C.' P. Neijens, rijder Marring) ln 1.8.-; de tweede voor Louis FH (eig. G. H. Grimme, rijder M. Rozema) in de fraaie tijd van 1.5.-; de derde voor Harras (eig. F. Broere, rijder J. v. Leeuwen Sr.) in 1.8.2. (Johanna N en Importeur, werden gedisqualificeerd) en de vierde voor Hanov.er Gregor (Eig. Stal Parkzicht, rijder M. Roze ma). In de finale werd Hanover Gregor bereden door B. Bolwijn. De uitslag van deze finale luidt: 1. Louis FH in 1.6:-; 2. Harras in 1.7.-; 3. Hanover Gregor in 1.9.2 en Loopers Gregor ingehouden. ïudge Scott-prijs (f 200 en f 50). Deelname 19 paarden. De sériés wer den allen gewonnen door kinderen van de hengst Mac Gregor. "n wel als volgt: le door Hanover Gr<, or in 1.5.7 (Parkzicht - M. Rozema), 2e door Jimmy Me Gregor (J. W. Mel- lema - Joh. Siderius) in 1.7.- (Fred- dy Scott V gedisq.); 3e door Loopers Gregor (C. P. Nijens - Marring) ln 1.7.5 en 4e door Johanna N (C. P. Nijens, rijder id.) in 1.7.4. De eind- uitslag werd: 1. Hanover Gregor ln 1.5-3, met een zeer geringe voor- sprong op 2. Johanna N eveneens in 1.5.3; 3. Jimmy Mac Gregor in 1.9.0 en 3. Loopers Gregor in 1.14.2. Fried Prijs (f 150, f 75, f 50 en f 25). Deelname 18 paarden. De sériés wer den gewonnen door le: Lepelaar S (J. Bolwijn - B. Bolwijn) in 1.6.5; 2e Jacoba (F.U.C. - T. A. v. d. Veen) ln 1.6.-; 3e Importeur (F.U.C. - T. A. v. d. Veen); in de vierde'serie had geen van de paarden goed gelopen, zodat deze moest worden overgelopen; Jopie Tftie Saint werd gedisq., win- naar werd Marathonloper (Eig. en rij der C. P. Neijens) in 1.6.5. De eind- uitslag werd 1. Jocoba (1.7.3); 2. Le pelaar 3. Importeur en 4. Mara- thonlopfflr. GYMNASTIEK. De sportdemonstratie, welke in het kader van de feestelijkheden van de V.v.V. te Sappemeer, Zaterdagmid- dag op de renbaan, aldaar, is gehou den, kan geslaagd worden genoemd, al is een regenbuitje zo nu en dan de vreugde een beetje komen bederven. Dat er ongeveer 700 personen van hun belangstelling voor een derge- WM 135. De wilde snelde onmiddellijk terug om zijn stamleden te waarschuwen, echter niet zo stil, of Rob werd wakker en volgde hem. Hij begreep wat er gebeuren ging. Wanneer ze hier gegre- pen werden, zouden ze stellig op de offerplaats ter dood gebracht worden. 136. En inderdaad, na ongeveer een half uur de nachtelijke bezoeker gevolgd te hebben, kwamen ze op een open plaats in het woud, waar een aantal inboorlingen vergaderd was. En door de struiken zag Rob hoe het bericht, dat de blanken bij de heilige beelden sliepen, grote* opschud- ding verwekte. Haastig kroop hij terug, zonder gezien te zijn. ljjk sport-evenement hebben bljjk gegeven, is waarlijk niet slecht te noemen. De medewerkende verenigingen waren DOLES, Harkstede; DOS, Sap pemeer; FGV, Foxhol; H--S., Hooge- zand; Kwiek, Kiel; SGV, Schildwol- de; SVH, Hoogezand; SVN, Noord- broek; Zuidbroek te Zuidbroek en WTK, Sappemeer. Na de opmars werd een gevarieerd programma afgewerkt, bevattende vrije oefeningen, gereedschapsoefe- ningen, knotsoefeningen, alsmede turnen aan brug en paardoefeningen, en dat werd begonnen met een de- monstratie van de serie „Mooi-Hol- land" door dames en meisjes. Er was aan de gymnastiekdemon- stratie ook athletiek verbonden. Er werd gelopen over 60 meter, 100 en 1500 meter, en voorts waren er esta fettes georganiseerd. De uitslagen hiervan luiden: 60 m. Meisjes 12/13 jaar: 1. T. Smid (Zuidbroek); 2. M. Lubberts (DOLES); 3. T. Tepper (DOLE§). 60 m. Jongens 12/13 jaar: 1. J. ten Hove, Kwiek; 2. J. Wayer (DOLES); 3. J. Smedes (SGV). 100 m. Dames: 1. F. Hoedemaker (HS); 2. Pelgrim (DOLES); 3. M. Reinders (HS). 100 m. Heren: 1. J. v. Heuvelen (SGV); 2. Luiken; 3. K. v. d. Molen (Zuidbroek). 1500 m. Heren: 1. J. Kappen (Zuid broek); 2. A. Lochorn (DOS); 3. J- v. Bon CWTK). Estafettes: Meisjes: 1. DOLES II; 2. SGV; 3. Zuidbroek n. Dames: 1. SGV; 2. HS; 3. Doles. Jongens: 1. SGV; 2. Kwiek; 3. WIK. Heren: 1. Zuidbroek; 2. SGV en 3. WIK. ZWEMMEN. Uitslagen van Zondag te Nieuwe- schans gehouden zwemwedstrijden, van de Turnkring „Oost Groningen", waaraan verschillende sportverenl- gingen uit ons rayon deelnamen: Schoolslag: Meisjes 1215 jaar. 25 m.- 1- T. Wolthuis (SVH) 17 sec.; 2. R. Benedick (FGV) 20; 3. J. Steen- huis (FGV) 22; Jongens id.: 1. O. Smook (Gr. Wit) 18.8 sec.; 2. C. Kraster (Kwiek) 21.7; 3. H. Wie- brands (Gr. Wit) 22.8; Dames 50 m. 1. K. Schneiders (SVH) 44-7; 2. N. Keller (Gr. Wit) 51.2; 3. J. v. Schijn- del (Gr. Wit) 51.5; Heren 50 m.: 1. G. B- Kamps (Kwiek) 37.9; 2. A. Luchtenborg (Gr. Wit) 48; 3. K. Boa (Zeester, Delfzijl) 50.8. Vrije Slag: Meisjes 1215 jaar. 25 m.- 1. T. Wolthuis (SVH) 17 2^ 2. P. Benedick (FGV) 18.9; 3. F. Rober- 't'us (Kwiek, Scheemda) 19.9; Jongens 12—15 jaar. 25 m.: 1. S. v. Di.ik (Gr. Wit) 16.1; 2. N. Maas (SVN, Noord- -broek) 16.5; 3. O. Smook (Or. Witi 18.6: Dames 50 m.: 1. T. Wolthuis (SVH) 40.9: 2. K. Schneider s (SVH) 45 2- 3. A. Brouwer (Zuidbroek) 52-7; Heren 50 m.: 1. G. B. Kamps (Kwiek) 34.7; 2. Pieters^(SVH) 35.2; 3. J. Bos (Zuidbroek) 37-3. Rugslag": Meisjes 1215 jaar. '25 in. 1. R. Benedick (FGV) 24.1; 2. J. Steenhuis (FGV) 24.5; 3. L. v. <1 Laauw (Zuidbroek) 25*3; Jongens 12—15 jaar. 25 m.: 1. C. Kraster (Kwiek) 32; 2. J. Smid (Kwiek 35.8; Dames 50 m.: 1. J. Siems (SVH) 55.8; 2. D. Benedick (SVH) 1.1.4; Heren 50 m.: 1. G. B. Kamps (Kwiek) 43.4; 2. K. Bos (Zeester) 47.7; 3. K. •Stoker (HS) 58- Estafettes: Meisjes 12—15 jaar. 4 x 25 m.: 1. Kwiek 1.0.8; 2. FGV 12 5' 3. HS 1.47.-: Jongens 12—15 jr.; 4 x 25 m-: Gr. Wit 1.25.-; Dames 4 x 40 m 1. SVH 3.20.2; 2. Gr. Wit 3.30.5; Heren: 1. Zuidbroek 3.12.2; 2. Zeester 3.17.5. De leden van de plaatselijke sport- verenigingen zijn in het algemeen ook lid van de Zwemver. „Nimpf en werden getraind door de heer M. Starkenborg. VOETBAL. Maandagavond speelde de politie- mannenver. T.O.G., een voetbalwed- strijd tegen een elftal samengesteld uit gemeentepersoneel. De poiitie- mannen wonnen de wedstrijd met 4i Over het algemeen verschilden de ploegen weinig in kracht. De polrtie- mannen waren echter beter getramd. en dat heeft de doorslag gegeven Midvoor Jonker bezorgde T.O.G. een; 20 voorsprong. Nog voor de rust wist G. de Boer de stand op 2—1 te brengen. Doordat na de rust de middenlmie van T.O.G. zich te vêr terugtrok konden de gemeente-mensen steeds weer in de aanval komen. Het goe/le schot ontbrak echter, en daardoor CCAQT bleef de gelijkmaker uit. Jr UK I Uit een voorzet van Helmers maak- te Jonker het derde doelpunt voor T.O.G. Ten slotte maakte Raspe er 41 van. BEDRIJFS V OETB AL. Uitslagen: BSM—Bakkers 31; RashChemica II 72; BKCLie- renfabriek 30; SuurmeijerCarto- na 24; WAS—Atlanta 41; DEG Chemica 16; Chemica IIBeukè- ma II 52; WAS IIPhénix ,17; Red. StarCartona II 10. FEUILLETON. paar cm. erspenen v 'în yiwikkelde op ho n ot 15 ctn. etjes en door TON BERCK 17) En zij speelde Van Stuyvesant merkte, dat de muziek een kalmerende invloed had, de ademhaling werd rustiger en langzaamaan viel het kind in slaap. Voorzichtig dekte hij hem toe en liep op zijn tenen naar de huiska- mer en verzocht Chris, nu maar op te houden, omdat Joan in slaap was gevallen. Ze wachtten nu op het bezoek van de dokter. Toen deze kwam, kon hij een ver- betering constateren. Het ergste is nu voorbij. Geeft U hem morgen wat bouillon en een geklutst el, langzaam aan, niet te veel tegelijk en een beschuit, ik kom nog wel eens naar hem kijken. Hij sprak nog even met hen en vertelde, dat zijn zoon Frank zich had overwerkt in het ziekenhuis en nu een week je thuis was, om een beetje uit te rus- ten» Over zijn vrouw sprak hij maar niet De volgende dag wa3 Joan merkbaar vooruitgegaan, hij kreeg weer eetlust en knapte zienderogen op. Het stemde allen, niet in het minst van Stuyvesant, zeer dankbaar Van het. geroezemoes in de zaal, en van het typische preluderen- stemmen van de instrumenten, dat om zich heen, haar zorgen, moeder, elk concert voorafgaat, bemerkte Chris je niets, nu zij eenmaal in de hoge, ongezellige solistenkamer het tijdstip van haar optreden zat af te wachten. Het duurde lang. Vaag drong de klank van het orkest tôt haar door. Wat zou Frank dadelijk wel voor een gezicht trekken als de voorzitter van het bestuur zou mededelen, dat niet Vera Lacosta, maar zij zou op treden? De ouverture was nu bijna afgelo- pen. Ze trommelde met haar vingera op de kale tafel om ze wat soepeler te maken. Daar klonk het applaus, nu zou haar beurt komen. Dr. Delhez kwam haar halen. Ze verlieten de solistenkamer, liepen de gang door en een zaalwachter open- de de deur, die toegang gaf tôt het podium. Daar zat het orkest, tachtig man. Zij trad naar voren, gevolgd door Dr. Delhez. Het publiek gaf een ma- tig applausje, teleurgesteld als het was, dat er inplaats van de Franse pianiste, een onbekende het "concert zou spelen. Er was er maar één, of misschien twee, juffrouw Bol meegeteld, die met de verandering ingenomen wa- ren. Franks hart begon sneller te klop- pen. Hij kon haast niet begrijpen, dat het waar was, dat die kleme Chris nu voor wel duizend mensen optrad. Drie korte, nijdige tikjes op de les- senaar, het werd stil in de zaal, de dirigent hief zijn arm op en...... Het is niet te beschrijven, hoe Chrisje zich voelde, zij vergat ailes Joan en Frank. Ailes vervaagde haar en zij ging geheel op in Beethovens schier hemelse muziek. De zachte stem Van Dr. Delheï bracht haar tôt de werkelijkheid te rug. Hij zei, dat zij op moest staan, om te danken voor het applaus, dat losgebarsten was. Met de hand van de dirigent in de hare dankte zij het publiek, dat haar staande een ovatie bracht. Drie, vier maal werd zij terugge- roepen, maar zij was te moe om een toegift te geven, zodat zij zich in de solistenkamer terugtrok. Zij meende, dat zij Frank had zien staan, was het verbeelding van haar geweest of had hij werkelijk naar haar gezwaaid? Dr. Delhez was zeer tevreden, het had zijn stoutste ver- wachtingen overtroffen. Uw carrière is gemaakt» juf frouw Wevers. Frank kwam haar afhalen. Dit kan ons nooit meer ontno- men worden, zei hij en vatte haar beide handen, en dat jij, met al je moeilijkheden en vernedering, die Je vaak getroffen heeft, dit allemaal hebt kunnen wegcijferen, om zo te spelen. Ik hoop van harte, dat je nu in ailes wat meer voorspoed zult hebben. Ontroerd keek zij hem aan en toen zij de sympathie uit zijn ogen las, voelde zij, dat ze elkaar volkomen begrepen. Het was één van die kost- •bare momenten, die zo zeldzaam voorkomen in een mensenleven. Gearmd verlieten zij de Gehoorzaaï. Het leek wel, of het huis in de Potgieterstraat in dlepe rust verzon- Programma: Maandag 5 Juli: DE G-terrein OverzetDEG (Schuil) H.S.-terrein CartonaLierenfabriek (L. Appelbrij); Dinsdag 6 Juli DEG- terrein BakkersPSC (A. Woldhek) Woensdag 7 Juli: DEG-terrein Suur meijerBSM (G. Venema); HS-ter- rein BeukemaGado (Prijt); Don derdag 8 Juli: DEG-terrein Koning Atlanta (Duzink); H.S.-terrein Che mica IICartona II (W. Hartman); Vrijdag 9 Juli: DEG-terrein Beuke ma IINIV '(H. Terburgj; Zaterdag 10 Juli: DEG-terrein 2 uur Phénix^- Rash (Stol, Foxham); 3-45 uur Mul-. derBKC (K. Haan); H.S.-terrein: 2 uur WASChemica (E. Schut); 3.45 uur BSM II—WAS II (Stol, Kalkwijk). Aanvang avond-wedstrij- den 7 uur. Competitiestanden 26 Juni 1948 Afd. A: Overzet 10 7 1 2 15 28—11 Koning 9 6 2 1 14 19—7 Chemica 9 6 1 2 13 36—23 WAS 8 6 0 2 12 20—12 Gado 9 4 0 5 8 27—27 Beukema 9 2 2 5 6 19—19 Atlanta 9 1 1 7 3 16—36 DEG 9 0 1 8 1 9—39 Afd. B: BSM 8 8 0 0 16 33—7 PSC 9 7 1 1 15 33—16 Cartona 10 4 3 3 11 24—15 Bakkers 10 2 3 5 7 17—22 Mulder 8 3 0 5 6 12—15 BKC 9 2 2 5 6 16—36 Lierenfabriek 8 2 1 5 5 18—29 Suurmeijer 8 1 2 5 4 18—31 Afd. C: Phénix 12 12 0 0 24 96—1,2 NIV 10 7 1 2 15 38—25 Rash 9 5 1 3 11 44—33 9 4 0 5 8 26—29 Cartona II 9 4 0 5 8 18—23 Red. Star 11 4 0 7 8 27—34 Beukema n 9 3 1 5 7 24—34 Chemica II 9 2 0 7 4 20—60 BSM II 10 1 1 8 3 16—59 MOTORSPORT. ken -yas. Toch was dit niet het geval. Want in de kamer van de heer van Stuyvesant werd een grote strijd uitgestreden. Met de regelmaat van een uurwerk ijsbeerde hij door de kamer, die nu al zoveel jaren zijn wereldje was geweest. De afstand van het portret naar de deur, van de deur naar het portret, misschien wel duizend maal had hij die afstand afgelegd. Soms streek hij zich ongeduldig over het hoofd. Ten- slotte nam hij het besluit, dat zijn leven een geheel andere wending zou geven. Hij ging aan de tafel zit- ten, schroefde de dop van zijn vuï- pen en begon te schrijven. Hij hield op, toen hij de buitendeur hoorde gaan en een hem v/elbekende stap de trap hoorde betreden. Nog wachtte hij even. Voor de spiegel bekeek hij zichzelf en kamde zijn haar. Daarna ging hij naar boven Ik ben zo benieuwd naar de af- loop van het concert, dat ik niet kon nalaten, U even te storen. Hij glim- lachte verontschuldigend. Chrisje vond het erg aardig van hem, dat hij zoveel belangstelling toonde en vertelde hem allerlei bJJ- zonderheden. Zo bleven zij nog lang napraten over deze voor haar zo veel beteke nende avond, hoewel zij niet vertel de, dat Frank haar naar huis had ge bracht. Waarom zij dat verzweeg wist zij eigenlijk niet goed. Zou Frank meer dan alleen sympathie voor haar voelen? Zij moest onwille- keurig terugdenken aan het korte ogenblik, waarin zij zulk een onbe- stemde glans in zijn ogen had gezien. De T.T. Races te Assen. Er is reeds heel veel gezegd, en wellicht evenveel geschreven over de T.T.-races, welke Zaterdag j.l. te Assen zijn gehouden. Zaterdagmid- dag, toen U voor Uw luidspreker zat hebt U het verloop van de titanen- strijd nog beter kunnen volgen, dan wanneer U een plaats je had gehad langs het circuit. En indien U dan toevallig iets niet gehoord hebt, omdat Uw echtge- no(o)t(e) U een kopje thee kwam brengen, of omdat Uw zoon U om een dubbeltje voor een ijscc kwam vragen, dan hebt U dat Maandag wel in de dagbladen gelezen, die ook niet karig geweest zijn met hun fotoma- teriaal. Eén ding moeten wij U nog vertel- len (en dat heeft in geen enkele krant gestaan). Ergens op een tribu ne trof onze verslaggever een dame aan, die juist andersom zat als de andere belangstellenden (met haar rug naar de baan). Eerst dacht hij dat achter op de tribune een aardige ongehuwde jongeman zou zitten, maar bij nader inzien bleek de vork anders in de steel te zitten. Er zat een jongetje naast haar en dat ver telde als er iets langs raasde, en wie, en de betreffende dame noteerde. Wat zou U ervan denken, indien onze sportverslaggever eens achter- stetvoren op de voetbaltribune ging zitten, en een notitie zou maken, zodra het publiek juichte? Zoudt U een plaats je voor hem reserver en in Zuidlaren, of zou U hem op zijn ver- jaardag een spiegeltje geven? Wij geven- nog even de volledige uitslag: 125 c.c. (30 rijders, acht merken, drie nationaliteiten) 1. Dick Renooy, Nederland, Eysink, 1 uur 43.1 sec. (gemiddeld 98.05 km.); 2. Nello Pa- gani, Italië, Morini, 1.1.33-1 (96.7); 3. Heineman, Nederland, Eysink, 1.1.57.7 (96.09); 4. Alberti, Italië, Morini, 1.3.10.4; 5. Llobet, Spanje, Montesa, 1.4-26.4; 6. Dupont, J.L.O., 1.4.27; 7. De Rijk, Jason, 1.5.11.8; 8. Huybregts, Eysink, 1.5.22.4; 9. Mila, Spanje, Montesa, 1.6.13.1; 10- Luybregts, C.Z. 1.6.36.3. Verder nog 10 rijders, onder wie A. Mila als enige buitenlander op de vijftiende plaats, en drie op één ronde. Snelste ronde Dick Renooy 99.08 km. 350 c.c- (37 deelnemers, zes merken, acht nationaliteiten, 165.36 km.) I. Bills, Engeland, Velocette, 1 uûr 15 min. 14.7 sec. (131.8 km. gemid deld per uur); 2. Frith, Engeland, Ve locette, 1.15.15.2 (131.7); 3. Briggs, Engeland, Norton, 1.15.33.4 (131.3); 4. Juhan, Tsjecho-Slowakije, Velo cette, 1.15.48.1 (130.8); 5. Van Rijs- wijk, Nederland, Velocette, 115.49.3 (130.7); 6. Whitworth, Engeland, Ve locette, 1.16.39.2 (129.3); 7. Poel, Ne derland, Velocette, 1.16.44.1 (129.2); 8. Bell, Engeland, Norton 1.17.29.9 (128.1); 9. Oliver, Engeland, Velocet te, 1.18.07.3 (127); 10. Dear, Engeland AJS, 1.18.30.2 (126.4). Verder kwa men nog twaalf rijders, onder wie Knijnenburg, Burik, Schot, in dezelf- de ronde aan, drie, onder wie Humphry, op één ronde en twee, on der wie Weddell, op twee. De snelste ronde was van Frith (134.9). 500 c.c. (38 rijders, zeven merken, acht nationaliteiten): 1. Bell, Enge land, Norton, 2 uur 29 min. 52.2 seo. (132.4 km. per uur); 2. Pagani, Italie, Gilera, 2.32-21.4 (130.3); 3. Jock West, Engeland, AJS, 2.34.07.4 (128.7); 4. Whitworth, Engeland, Triumph, 2.35. II.3 (127.8); 5. Weddell, Engeland, Norton, 2.36-17.4 (126.9) op 1 ronde Knijnenburg, Nedérland BMW; 7. Fry, Engeland, Norton; 8. Ortueta, Spanje, Norton; 9. Humphry, Enge land, Norton; 10. Pellikaan, Neder land, BMW; 11. Bergstrom, Finland, Norton, op twee ronden Wood, Enge land en op drie ronden, Poel, van Schijndel, Nicholls en tenslotte op vier ronden Clemencich. Snelste ron de Bell 140.4.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3