Een bilatérale handelsovereen- komst met de Verenigde Staten PLAATSELIJK NIEUWS Wlj spraken met minister S. L Mansholt Eerste Fokveedag te Slochteren Een verdrag zoals met elk der 16 acm het Europees herstelplan deelnemende landen door de V.S. wordt gesloten. Wereldnîauw» In Vogelvlucht. Z. Ex. over plaatselijke problemen» „ONDERLING KUNSTGENOT" CONTRA „ONDERLING KUNSTGENOT" Vrijdagavond is een bilatérale handelsovereenkonist getekend tus- sen de Verenigde Staten en Neder- land. Dergelijke handelsovereenkom- sten worden door de V.S. gesloten met aile 16 deelnemende landen aan het Europese herstelplan (plan Mar shall). De inhoud van deze verdra- gen, welke door Amerika reeds ten dele zijn, en anderdeels nog zullen worden gesloten, is steeds vrijwel gelijkluidend. De bilatérale overeenkomst, welke Vrijdagavond in Den Haag is geslo ten kan beschouwd worden als een verklaring van Nederlandse zijde te- genover de regering van de V.S-, dat Nederland de verplichtingen op zich neemt, die het reeds heeft aange- gaan in het Europese verdrag van 16 April 1948. Daar naast bevat het verdrag enige bepalingen, die een nadere uitwerking betekenen van hetgeen reeds is overeengekomen. Puhlîekrechtelijke bedrijfsorganisatie, Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp voor de publiek- rëehtelijke bedrijfsorganisatie. Dit ontwerp voorziet in de instelling van een algemene bedrijfsorganisa tie met als bestuur een sociaal-eco- nomische raad van 80 tôt 45 leden, terwijl de instelling van product- sehappen, hoofdbedrijfschappen en bedrijfschappen aan de wet is over- gelaten. Volgens het ontwerp wordt dus in- gesteld een openbaar lichaam voor het bedrijfsleven in het algemeen, genaamd algemene bedrijfsorganisa tie, en waarvan het bestuur sociaal- îconomische raad heet. Daar de overheid hierin is vertegenwoordigd, betekent deze instelling blijvende overheidscontrôle op het bedrijfsle ven. Op grond van de beperkte veror- derende en meer belangrijke contro- lerende taak, die aan de sociaal eco- nomische raad moet worden toege- kend, heeft de regering het nodig geoordeeld de genoemde raad te- vens te construeren als hoogste be- stuursorgaan van een openbaar li chaam voor het bedrijfsleven in het algemeen. Het ontwerp wflst de socîaal-eco- nomische raad niet alleen aan als hoogste bestuursorgaan van de alge mene bedrijfsorganisatie, doch ook als vast collège van advies voor so ciale en economische aangelegenhe- den. Indien het ontwerp tôt wet wordt, zullea. door de kroon aan te wijzen ministers verplicht zijn over aile belangrijke door hen voorgeno- men maatregelen op sociaal on eco- nomisch gebied het advies van de sociaal-economigche raad in te win- nen. Installât!® oommtsste bezltsspreiding. Dezer dagen is door de minister van sociale zaken de commissie ge- installeerd, welke tôt* taak heeft op een aantal principiële punten advies uit te brengen inzake het vraagstukj in hoeverre door wettelijke maatre- Do toestand in Berlijn. Zaterdag zljn Sokolofsky en de Amerikaanse, Engelse en Franse b& velhebbers bij een geweest in Soko lofsky's hoofdkwartler te Berlijn, om de toestand te bespreken. Van Rus- sische zijde is geen enkele toezegging gedaan, dat de blokkade van Berlijn spoedig zou worden opgehsven. De Westelijke landen hebben de „lucht- bruggen" versterkt, en hebben in Berlijn een haven gereed gemaakt voor vliegboten. Er zou een nota naar Moekou gezonden worden, waarin Amerika, Engeland en Frank- rijk opheffing van de blokkade zuî- en eisen. Geruchten welke circuleren over een communistisch complot in Ber lijn, waarover door een Frans blad bijzonderheden zijn gepubliceerd, hebben de gevaarlijke situatie, welke thans in Berlijn heerst nog verergerd. Finland. De resultaten van de parlements- verkiézingen in Finland zijn nog niet geheel bekend, maar men kan wel als zeker aannemen, dat in de voor- lopige resultaten niet veel verande- ringen meer zullen komen. Volgèng deze voorlopige resultaten hebben de Volksdemocraten wel een zeer zwaar verlies geleden, van de 49 ze- tels, die zij in het vorige parlement hadden, hebben zij 11 moeten prijs- geven. De Liberalen hebben 4 zetels verloren. Daarentegen boekten de a^rariërs een winst van 7 zetels, en /ormen nu met 56 zetels de grootste rtij. Dan volgen de Sociaal-Demo- craten, die met een winst van 4, thans 54 zetels bezitten. Joego Slavië. Het feit, dat Tito en de zijnen uit ie Cominform zijn gezet, heeft de ommunisten in vele landen tegen de îaarschalk in het harnas gejaaga- le Albanezen zijn zover gegaan, dat j aile overeenkomsten met Joego- lavië hebben opgezegd. De Zwitser- Communistèn, wier verstandhou- ing tôt Moskou over het algemeen iet gunstig is, hebben partij geko- en voor Tito. Palcstîna. Graaf Bemadotte, de bemlddelaar in Palestina heeft voorgesteld een Federale Unie van Arabische en roodse Staten te vormen, waarbij Jeruzalem aan de Arabieren wordt toegewezên. De voorstel- len, welke nog een aarttal be palingen bevatten, werden zowel van Arabische zijde - waar men met tegenvoorstellen is gekomen als van Joodse zijde, afgewezen. Thans heeft Bernadotte verlenging van het bestand voorgesteld. Pern. In Peru is een opstand uitgebro- ken. De rebellen staan onder majoor Llosa, die in regeringskringen als rechts georiënteerd wordt geschil- derd, gelen de spreiding van het bezit over de grote massa' des volks en een re- delijke verdeling van het inkomen over de verschillende groepen der bevolking dient te worden bevor- derd. De minister wees erop, dat de pro- blemen van bezitsspreiding en bete- re inkomstenverdeling belangrijk, maar ook ingewikkeld zijn. Men hoort twee redeneringen; die elk op zichzelf redelijk zijn; maar die in onderling verband een tegen- strijdigheid oproepen, n.l.: hoge winsten rechtvaardigen hoge lonen en: bij gelijksoortige arbeid hoort een gelijksoortig loon. De commissie zal kunnen overwegen of winstde- ling hier een oplossing kan brengen. Ontslag bij arbeidsovereenkomsten. Aan de memorie van toelichtig in zake de wijziging van de bepalingen inzake het ontslag bij arbeidsover- eenkomsten is ontleend: De opzeggingstermijn wordt ver- lengd, deze termijn zal volgens het ontwerp voor de arbeider oplopen met 1 week voor iedere twee jaar dat het dienstverband heeft geduurd, voor de werkgever is de termijn 2 maal zo groot. De maxima zijn resp. 13 en 26 weken. Verder handelt het ontwerp over kennelijk onredelijke ontslagen, waarbij verplichting tôt herplaatsing kan worden opgelegd, welke ver plichting zal kunnen worden opge- lost door betaling van een afkoop- som. Onder bepaalde restricties wordt volgens het ontwerp een orit- slagverbod ingevoerd voor zieke ar- beiders en arbeiders die in militaire dienst moeten, of die lid zijn van de reservepolitie, nationale reserve of andere overheidsinstituten en die wegens dienst verhinderd zijn arbeid te verrichten. Het ontwerp voorziet ten slotte In het geven van een schadevergoeding door de werkgever die onvrjjwillig of zonder dringende redenen een ar beider ontslaat voor wie een con- currentiebeding geldt, omdat die ar beider daardoor moeilijkheden zal ondervinden bij het zoeken van een andere werkkring. Het ontwerp dat is ingediend ls Bamengesteld op basis van een ter- zake sameggesteld rapport van de Stichting v. d. Arbeid. BRAND DOOR VUURPIJL. Tijdens de opvoering van het mu- ziekstuk „De slag bij Waterloo" te Lonneker werd een vuurpeil afge- schoten. Deze kwam op het dak van een grote schuur terecht. Er ontstond brand en de schuur brandde tôt de grond toe af. MOORD OM EEN SHILLING In een café te Kajang (Malakka) hadden twee Chinezen een kop kof- fie gedronken- Toen zij weggingen vergaten zij al dan niet opzettelijk te betalen. Daarom riep de caféhouder hen terug en vroeg om de hem toe komende shilling. Eén der Chinezen trok toen zijn revolver en schoot de caféhouder dood. SCHILDERUIENDIEF GESNAPT. In verband met restauratiewerk- zaamheden zijn verschillende arbei ders werkzaam in het Rjjksmuseutn te Amsterdam, waaronder een aantal welke aan de direetle onbekend zijn. Aangezien het niet mogelijk was aile minder waardevolle schilderijen, welke niet geëxposeerd zijn, doch door het muséum in dépôt worden gehouden op te bergen, worden de werklieden bi) het verlaten van het gebouw gecontroleerd. Eén der hand- langers van een stucadoor heeft ech ter een andere weg ontdekt, om naar buiten te komen. En hij profiteerde daarvan door een schilderij mede te nemen, n-1. „De Rust" van A. v. d. Velde. Toen hij te Wassenaar met het schilderij onder zijn arm over de straat liep, werd hij aangehouden, en is aan de Amsterdamse politie over- •geleverd. EX-BUNKERBOUWER WERD OPLICHTER. f 60.000 verduisterdL Tijdens de oorlog woonde de aan- nemer en bunkerbouwer W. te Parijs en voerae daar werken uit voor de Duitsers. Daarmede verdiende hij zo- veel, dat hij na de oorlog ongeveer een millioen bezat. Terugkeren naar Nederland leek hem te gevaarlijk, daarom bleef hij in Parijs, tôt de storm wat geluwd was, en tôt het millioen geslonken was tôt nihil. Toen keerde hij naar ons land te rug en zette een zwendelzaakje op, dat hoge winsten afWierp. Hij ver- klaarde volmachten te bezitten om goederen uit dumps te verkopen. Een pas afgestudeerde advocaat, Mr. H. liet hij de verkoopcontracten opmaken. H. zou de bedragen onder zich houden tôt de goederen geleverd zouden worden. Maar als W. geld vroeg voor onkosten enz. dan betaal- de Mr. H. en toen hij zag, dat het een zwendelzaakje was, durfde hij zich niet meer terugtrekken. Intus- sen kwamen de orders binnen, en het ontvangen bedrag beliep 60 mille (de kopers moesten vooruit betalen). Ook sloot hij een contract af met het ministerie van wederopbbuw voor 10.000 ton betonijzer. Hier werd geen betaling vooruit gevraagd, maar het contract werd gebruikt om weife- laars te overtuigen. In November 1947 ging een ambte- naar van het département Ir- J. met W. en H. naar Frankrijk om het ijzer te bezichtigen. Er was echter geen betonijzer. Ir. J. ging naar het con- sulaat, en daar bleek W. geen onbe- kende te zijn, men had al meer van hem gehoord en dan in ongunstige zin. W. en Mr. H. gingen naar de Rl- vièra, waar ze hun „zaken" voort- zetten. Vervolgens trokken zij naar Zwitserland en Italie- Maakten ken- nis met dames, doch liepen in Rome tegen de lamp. Mr. H. kreeg een korte gevangenisstraf en W. en zijn „dame" werden tôt een maand ver- oordeeld. Toen zij weer in Nederland terug- kwamen werden zij gearresteerd. Van het bedrag van f 60.000 was niets meer over. Het bedrag is echter niet uitgegeven aan hotelkosten, want de heren logeerden op crediet, dat zij steeds wisten te verkrijgen met be- hulp van het contract van het dépar tement van wederopbouw. vergiftigde SPIJZEN. In de Deense stad Aalborg werd een Deens-Amerikaanse feestmaaltijd gegeven, waaraan 700 gasten o.a. de Deense premier Hedtoft deelnamen. Tweehonderd van de gasten zijn na de maaltijd onwel geworden, en toon- den verschijnselen van vergiftiging. Onder deze slachtoffers waren een 60-tal in zodanige toestand, dat zij in eert ziekenhuis moesten worden opgenomen. C ARNEGTEF ABRIEKEN TEN DELE VERWOEST. Vermoedelijk doordat er een te grote hoeveelheid gas in de electrici- teits-centrale was, heeft in de Car- negiefabrieken, welke zijn gevestigd in de staat Illinois in de V.S., een ontploffing plaats gehad, welke is gevolgd door brand. Er werd een schade veroorzaakt van meer dan een millioen dollar, terwijl ongeveer 30 personen werden gewond, onder wie vier zeer ernstig. VECHTPARTIJ EIST EEN DODE. Een 54-jarige inwoner van Mierlo begaf zich Zaterdagnacht naar een fabriek, aldaar. Bij de fabritk ont- moette hij zekere K., met wie een woordenwisseling ontstond, die over- ging in een vechtpartij. K. trok zijn mes en takelde zijn tegenstander zodanig toe, dat deze aan de gevol- gen is overleden. Onmiddellijk na het gebeurde heeft de dadër zich bij de politie aan- gemeld. TRINK, BRuDERLEIN TRINK. (Van onze Haagse correspondante) In 1947 fabriceerde Nederland 476.611 hl. gedistilleerd tegen 284.83S hl. in 1946 en 107.595 hl. in 1945 De distilleerderijen menen in 1948 de vooroorlogse productie te over- treffen. In 1938 werd'"er 546.517 hl. gedistilleerd gemaakt. Het slechte jaar voor borrelliefhebbers was 1945 toen men „slechts" 107.595 hl. fabri ceerde. VLDEGTUIGBOTSING IN ENGELAND. Een vïïegtuigbotsing, welke bîj het Londense vliegveld Northolt heeft plaatsgehad, heeft 39 slachtoffers ge- ëist. Een York van de Britse luehtmacht was uit Colombo (Ceylon) gekomen. Aan boord bevond zich een zeskop- pige bemanning alsmede Sir Edward Gent, hoge commissaris voor de Fe- deratie van Malakka. Wegens de mist kon de piloot echter niet landen, en bleef boven het vliegveld rona- cirkelen. Inmiddels was ook een Skymaster van de Skandinavische Luchtlijnen gearriveerd, welke 25 passagiers en een bemanning bestaande uit 7 per sonen aan boord had. Ook deze ma chine kon niet landen. De bestuur- der liet derhalve seinen, dat men door zou vliegen naar Amsterdam. Kort daama botsten de York en de Skymaster tegen elkaar. Beide ma chines storten brandend omlaag. Aile inzittenden zijn bij de ramp omge- komen. De lijken, die men in de York heeft aangetroffen zijn geheel intact- Die in de Skymaster zijn ernstig ver- minkt. Men heeft in dit toestel stuk- ken van armen en benen, enz. ge- vonden. PANTSERAUTO'S BRENGEN NEDERLANDS VEE NAAR BELGIë. K. uit Ierseke had zijn bedrijf uit- gebreid met een aantal stallen, en deze Werden uitsluitend gebruikt voor het onderbrengen van vee, dat, naar België werd gesmokkeld- Eens toen 's nachts vee werd afgehaald geraakte een koe in de sloot en ver- dronk. Het cadayer kon niet verdon- keremaand worden, en daardoor raakte de zaak aan het rollen. Elders werden op een nacht koeien in een weide gevonden, van welker aanwezigheid de eigenaar van de grond niets afwist. In de nabijheid van de weide werd een Belg aange troffen. K. en de Belg werden gearresteerd. Men vermoedt hier een aanknopinge- punt te hebben voor de smokkel van Nederlandse vee vanuit Zeeland naar België, welke smokkel pee pantserauto geschiedt. DE HOOGSTE INKOMENS IN DE VERENIGDE STATEN. Président Truman heeft een inko men van 75.000 per jaar. Er zijn 900 mannen en vrouwen in de V-S. die een hoger inkomen hebben. Charles Skouros, directeur van de nationale theatercorporatie en de na tionale amusementstheatermij, heeft een inkomen van niet minder dan 985.300. De meest verdienende vrouw in de V.S. is de filmster Betty Grable, die 299.300 verdient. MOTORRIJDERSINVASIE TE RIVERSIDE. De straten van Riverside, een stad in Califomië werden op zekere dag plotseling gevuld met honderden dronken motorrijders, die om het hardst toeterden en de gekste toeren uithaalden met hun machines. De politie probeerde ze met een zoet lijn- tje weg te krijgen, waarop de motor rijders begonnen te schelden en met ledige flessen naar de agenten te gooien. Ongelukken konden niet uitblij- yen. Een persoon werd gedood en 20 gewond. Honderd personen werden gearresteerd. SAPPEMEER. Het bestuur van de vereniging van groentehandelaren te H.-S. en Omstr., bestaande uit de heren Sik- kema, Scholtens en Blaauw, welke vereniging mede als gevolg van de bezetting is ingedommeld, heeft in een in het hôtel Groeneveld b. d. Vei- ling belegde vergadering gepoogd, daarin weer nieuw leven te wekken. Deze poging, welke niet dadelijk het gewenste resultaat heeft gehad, zal worden voortgezet. HOOGEZAND. Aan de Openb. Leeszaal en Bibl. H.-S. zijn in de maand Juni uit- geleennd 3131 banden, n.L 881 stu- dieboeken, 1549 romans en 701 jeugdboeken. Bovendien ontving het agentschap Scharmer-Harkstede 407 en dat te Slochteren 207 banden. HOOGEZAND. Twee inwoners van Wester- broek, J. S. en P. R. hebben hun dorpsgenoot J. mishandeld. Er is pro cès-verbaal tegen hen opgemaakt. De kweker G. te Hoogezand heeft bij de politie aangifte gedaan van het voortdurend missen van bruine loopeenden. De heer F. Strating van Wester- broek heeft in Friesland een snoek gevangen, die 17 pond weegt en 1.07 m. lang is. NIEUW-COMPAGNIE. Morgen viert het echtpaar Harmannus Bouwman en Willemina Sloots zijn 50-jarig huwelijksfeest. De echtelieden zijn resp. 80 en 77 jaar. Harmannus Bouwman is 35 jaar machinist geweest op de dorsmachl- ne te Slochteren. Vijf jaar geleden heeft hij deze functie neergelegd. EUVELGUNNE. Op de aardappelpercelen van de heer Brouwer vond men Colora- dokevers. ENGELBERT, De ouden-van-dagen maakten dit jaar een autotocht naar Emmen. Er waren plm. 200 deelnemers. Het weer werkte niet mes. De jaarlijkse kermis is goed ge- slaagd. Buiten de kermis vermeldden de jaarlijkse feestelijkheden verschil lende spelen, waarvan de uitslagen zijn: Wielerwedstrijden: H. Kuin, Ide f 15; A. Swart, Roodehaan f 10; G. Tuinema, Engelbert f 5; A. Kamp- huis, Engelbert f 2.50; Talley Ho: M., Uitham, Euvelgunne f 30; Kl. Nie- borg, Engelbert f 20; J. Kamps, Mid- delbert f 10; J. v. d. Vefen, Ten Post, f 5; J. v. Oosten, Borgweg f 2.50. Afvallers: 1. E. Bakker, Middelbert f 15; J. Oomkes, Borgweg f 10; R. Knollema, Engelbert f 5 en N. Bak ker, Noorddijk f 2.50. Maandagmiddag ontlastte zich een zwaar onweer boven het dorp. Het noodweer begon om 2 uur en hield ongeveer 2 uur aan. Het on weer ging gepaard met een hevige stortregen, welke somtijds gemengd was met grote hagelstenen. Aile sloten geraakten boordevol, en sommige stukken land stonden blank. KOLHAM. De alhier gehouden collecte voor een autotocht voor Ouden van; Dagen heeft ruim f 700 opgebraoht. De tocht vindt plaats op Vrjjdag 23 Juli a.s. langs de route Eelde, Leek, Midwolde, Roden, Norg en Zuidlaren. Aan de tocht wordt door 75 oudjes deelgenomen. Zaterdagavond hebben de afdelin- gen Sappemeer en Hoogezand van de P. v. d. A. een verkiezingsverga- dering gehouden in het „Parkhotel" te Sappemeer, o.l.v. de heer van den Berg, waarbij als sprekers het woord hebben gevoerd minister S. L. Mans holt en Mr. G. L. P. Warburg. Na afloop van de vergadering was Deze eerste fokveedag, georganl- seerd door de Federatie van Land- bouwverenigingen in samenwerking rrwst de Veenkoloniale Boerenbond, de Ver. v. Warmbloedfokkers, de afd. Groningen v. d. ver. „Het Ned. Trek- paard" en de Geitenfokver. te Schild- wolde en Kolham, is in aile opzich- ten zeer goed geslaagd. Door de langdurige regen was het ijsbaanterrein afgekeurd, zodat de keuringen plaats vonden op een ter- ren, alg. indr. goed: 1. (tevens wls- selbeker) J. Mulder Pzn.; 2. Gebr. de Boer. Kampioen van aile rubrieken; Alida IV, eig. Gebr. de Boer. Res. Kampioen: Tilly, eig. J. Mulder Pzn. Ong;eregistreerd rundvee: 3 jaar en oudere melk- en kalfkoeien: Alg. indr. matig met een goede kop: 1. N. N., eig. J. W. Doornbos, Hélium; 2. N. N., eig. G. Meijering, Slochte ren. Melkvaarzen: Alg. indr. goede collectie: 1. N. N., eig. J. W. Doom- rein naast het Slochterbos, hiertoe bos; 2. N. N., eig. U. Uuldriks, Hel- welwillend afgeftaan door Mr. v. d. Hoon van Slochteren. De regelings- commissie had ailes tôt in de punt- jes verzorgd, zodat deze uitgebreide keuringen, waaraan door ruim 300 dieren waren onderworpen, precies zes uur waren beëindigd. Er was veèî belangstelling. In verband met de beperkte ruimte is het niet mogelij'k aile bekroonde dieren te vermelden en geven we alleen de le en 2e prijs- winnaars aan. Rundvee: Oudere Melkkoeien: Alg. indr. vrlj goed met goed kopnummer, le Alida IV, eig. Gebr. de Boer, Schildwolde; 2e Tilli, eig. J. Mulder Pzn., Harkstede. Jonpere Melkkoeien Alg. indr. goed: 1- Corrie XII, eig. A. R. Vink, Schildwolde; Herta, eig. J. Mulder, Pzn.; 2. Alie, eig. J. v. Caî- ker, Kolham; Kaatje. eig. Gebr. de Boer. Melkvaarzen: Alg. iiidr. goed: 1. Trui XVII, eig. A. Klimp, Hélium; 2. Alida VI, eig. Gebr. de Boer. Vanrzen. Alg. indr. behoorlijk: 1. Trui XIX, eig. A. Klimn: 2. Tineke, eig. J. Mulder Pzn. Pinken. Alg. indr. gewoon: 1. Holtiena IX, eig. Gebr. de Boer; 2. Jantje, eig. J. Mul der Pzn. Ondere kalveren, Alg. indr. behoorlijk: 1. Alida'X, eig. Gebr. de Boer; 2. Cor, eig. A. R. Vink. Jongcïe kalveren. Alg. Indr. matig: 1. Trui, eig. Klimp, Hellurh; Hardi, eig. J. Mulder Pzn. Productle-klasse. Alg. indr. goed: 1. Alida IV, eig. Gebr. de Boer; Herta, eig. J. Mulder Pzn; 2. Trui XVII, eig. A. Klimp; Kaatje 38, eig. Gebr. de Boer. Colleoties, 4 die- lum. Vaarzen: Alg. indr. goed. 1. N. N., eig. E. Drijver, Siddeburen; 2. N. N., eig. Fr. ten Kate, Borgweg. Pinken: Alg. indr. zeer goede even- redige collectie. 1. Nellie van L. Hu- zeling, Slochteren; 2. Dient je III, eig. H. Janssen, Slochteren. Kalveren: Alg. indr. goed. 1. N. N., eig. B. P. Jansema, Siddeburen; 2. N. N., eig. M. Tepper, Kolham. Paarden, Warmbloed. Model Mer- riën. Alg. indr. goed: 1. tevens kam pioen Ergane, eig. Gebr. Heringa, Harkstede; 2. Mineke, eig. R. Ridder, Harkstede. Ster Merriën. Alg. indr. goed met extra kopnummer: 1. Tea, eig. Gebr. de Boer; 2. Damona, eig. R. Atzema, Schildwolde. Stamboek merriën. Alg. indr. goed: 1. Uwanda, eig. Ds. S. Huizinga, Weiwerd; 2. N. N., eig. Gebr. de Boer. Twenters: Alg. indr. goed: 1. Gadame, eig. H. J. Ro- zeveld, Noordbroek; 2. Gebara, eig. J. v. d. Broek, Slochteren. Hengst- veulens. Alg. indr. goed, no. 1 loopt er uit: 1. Labour, eig. R. ^.tzema; 2. Karjolus, eig. Gebr. de Boer. Merrie- veulens: Alg. indr. goed. 1. Korepina, eig. Gebr. Schrikkema, Slochteren; 2. N. N., eig. R. Ridder, Harkstede. Trekpaarden. Merrievètilenss Alg. Indr. goede collectie. 1. Thelmâ van de Hoogte, eig. A. Kloosterboer, Hel- ligerlee; 2. Donna van de Hoogte, eig. dezelfde; Thelma, eig. A. Pentinga, Overschild. Hengstveulens: Alg. indr. behoorlijke collectie zonder uitblin- kers. 2. Marco v. d. Hoogte, eig. A. Kloosterboer; Albert, eig. T. Zomer- man, Hélium. Entermerrlëns Alg. indr. roatige klasse met goede kop. 1. Bella v. Aima, eig. R. R. Wigbol- dus, Noordwolde; 1. Greta, eig. N. A. Oosterhuis, Overschild; 2. niet toe- gekend- Twentermerriën: Alg. indr. behoorlijke klasse met 2 goede kop- paarden. 1. Monica v. d. Hoogte, eig. A. Kloosterboer; 1. Elvira, eig. Gebr. Koop, Tjuchem. Driejarige Merriën: Alg. indr. goede collectie. 1. Irene, eig. Gebr. Koop; 1. Jenny van Noor- dewijk, eig. J. Huisman, Siddeburen;' 2. Bertha van Noordewijk, eig. de zelfde; 2. Irene, eig. H. v. d. Schuur, Kropswolde. Merriën: 4 jaar en ouder, kl. maat. Alg. indr. beste ru- briek met 2 extra koppaarden. 1. Diana, eig. O. E. Huisman, Noord broek, tevens reserve kampioen; 1. Adora, eig. Gebr. de Boer, Siddebu ren; 2. Tosca v. d. Hoogte, eig. A. Kloosterboer; Dient je, eig. O. E. Huisman: Clara, eig. dezelfde; Flora, eig. A. Kloosterboer: Avenira, eig. H. V. d. Schuur. Merriën: 4 jaar en ouder, gr. maat. Alg. indr. goede col lectie met buitengewone koppaarden. I. Dragona v. Dorpzicht, eig. A. Kloosterboer, tevens kampioen. Een extra kampioen; 1. Ellie v. d. Paau- wen, eig. A. Pentinga, Overschild; 2. Clairona v, d. Paauwen, eig. dezelfde; 2. Janet van Clairon, eig. J. H. Bak ker, Schildwolde; 2. Rina v. West- dorp, eig. K. Tielken, Veendam. Geiten: Geregistreerd. Melkgeitens 2 jaar on ouder. Alg, indr. goed. 1. tevens kampioen D. Doornbos, Sloch teren; 2. K. Snakenborg, Kolham. Melkgeiten: 1 jaar. Alg. indr. vrlj goed. 2. H. Zuur, Kolham. Jonge geiten. Alg. indr. matig. 1. H. Zuur, Kolham; 2. L. Venema, Kolham. Ongereglstreerd. Melkgeiten: 2 jaar en ouder. Alg. indr. zeer goed. 1. tevens kampioen J. Wolgen. Schild wolde; 2. B. Brink, Schildwolde. Melkgeiten: 1 jaar. Alg. indr, matig. 2. Wed. Niewold, Kolham; Jonge Geiten: Alg. Indr. vrij goed. 1. J. Iden, Kolham; 2. H. Harhuis, Schild wolde. Het deflté van aile bekroonde die ren vormde een waardig slot van déze zeer goed georganiseerde mid- dag. minister Mansholt zo welwillend ons een kort onderhoud toe te staan, waarbij wij Z.Ex. enkele vragen hebben gesteld betrekking hebbend op deze streek. Tuinbouw. VRAAG: De tuinders uit deze streken zijn voor de afzet van hun producten grotendeels aangewezen op de export, en in het bijzonder op de export naar Duitsland. Hoe zijn de perspectieven van deze export? ANTWOORD: Het is nodig onze export van tuinbouwproducten weer op te bouwen, en in het bijzonder onze export naar Duitsland. Het is echter de vraag of Duitsland de uit Nederland geïmporteerde goederen kan betalen. Naar de mening van de regering is het de politiek van het plan „Marshall" het normale han- delsverkeer te herstellen; ook het handelsverkeer met Duitsland, dat de import zou kunnen betalen met export. De regering hoopt, dat' de gaande export naar Duitsland ver- effend zal worden het'zij met import uit dat land, hetzjj door betaling in deviezen. Aan de oplossing van dit vraag- stuk wordt momenteel gewerkt, zo dat men vooralsnog een afwachten- de houding moet aannemen. Verstuiving van de bodem. VRAAG: Wij hebben in de lente een ernstig symptoom kunnen waamemen van het achteruitgaan in kwaliteit van de bodem in de Veenkoloniale gebieden van Gronin gen en Drenthe, n.l. de verstuiving, hetgeen vermoedelijk een gevolg ls van een te gering gebruik van na- tuurlijke mest. Zijn maatregelen of verordeningèn van de overheid te verwachten om kwaliteitsverminde- ring van de bodem tegen te gaan? ANTWOORD: Dit vraagstuk houdt de regering bezig, en heeft de volle- dige aandacht van de Directie van de Landbouw, die een onderzoek in- stelt naar de oorzaken van het ver- schijnsel. De regering is niet van mening, dat te dezer zake maatregelen van overheidswege genomen moeten wor den. Men stelt zich voor door voor- lichting en goed onderwijs verbete- ring te kunnen aanbrengen. Mogelijk zal een vergroot gebruik van natuur- lijke mest en het kweken van groen- voer voor bemësting tôt verbeterlng van het humusgehalte in de bodem leiden. Indien de boeren de nadelige ge- Volgen van de kwaliteitsverminde- ring van de bodem beseffen, zullen zij bij goede voorlichting zeker het nodige doen om tôt verbetering te komen. SLOCHTEREN. Een brandweerploeg, samenge- steld uit de ploegen Slochteren en Siddeburen, behaalde j.l. Vrijdag op een Brandweerwedstrijd van de 3 Noord. Provincies de 4e prijs, met een halve seconde verschil op een ploeg uit Kollum, die de 3e prijs be haalde. Reeds eerder behaalde de zelfde ploeg op een Kringwedstrijd in Groningen de le prijs en op de Prov. wedstrijd te Appingedam de 2e prijs. SCHn.DWOLDE. Leden van de Afd. Schildwolde van de Ned. Chr. Landarb. Bond maakten Donderdag met hun huis- genoten een uitstapje naar Apeldoom en omgeving. In een bijeenkomst van de Bond v. d. Vrijgemaakte Geref. Jonge- lingsverenigingen, welke Vrijdag avond is gehouden in de Geref. Kerk, sprak Ds. D. van Dijk van Groningen over het onderwerp „Verbond en Vroomheid". Na de pauze werden enkele vragen gesteld, die door de spreker werden beantwoord. MUNTENDAM. Ingaande 1 dezer is de gemeen- te Muntendam voor de uitkeringen krachtens de noodwet-ouderdoms- voorziening in de 4e klasse geplaatst, hetgeen een klein geldelijk voordeel betekent voor de ouden-van-dagen. De heer B. E. C. Vegter, volon- tair ter gemeentesecretarie, alhier, wordt ingaande 1 Sept. a-s. benoemd tôt ambtenaar ter secretarie in vaste dienst. In een dezer dagen gehouden huishoudelijke vergadering van de hengelsportvereniging „De Witte Dobber" werd besloten op 22 Augus- tus een reisje te maken naar Woud- send (Fr.) om <daar te gaan vissen. OPENING NIEUWE STATEN-GENERAAL (Van onze Haagse correspondente) Naar wij vernemen zullen de nieuwe Staten-Generaal plechtig worden geopend op Dinsdag 27 Juli- H,pt is nog niet bekend of de ope- mng zal geschieden door de Prinsea- regentes of door de minister-presl- dent. DE VERKIEZINGEN EN DE OPHEFFING VAN DE MELKDISTRIBUTIE. Op de Zaterdagavond gehouden bijeenkomst van de afdelingen Hoo gezand en Sappemeer wèrd aan mi nister Mansholt de vraag gesteld of er verband bestond tussen de verkie- zingen en de opheffing van de melk- distributie, m.a.w. of deze opheffing als verkiezingspropaganda moest worden opgevat. De minister antwoordde hierop, dat het aanvankelijk in zijn bedoe- ling lag de distributie van de melk voorlopig op te heffen per 15 dezer. Dit was reeds aan de handel bekend. Doordat verschillende leden van het kabinet het vrij geven van de melk naar een vroeger tydstip wensten te verschuiven, is dit ten slotte per 1 Juli geschied. Volledige opheffing der distributie. Bij de in het kader der Bénélux met België gevoerde besprekingen is van Belgische zijde de wens geuit dat in Nederland op 1 Januari 1950 de distributie moet zijn opgeheven. Dat is slechts te bereiken door pro- ductieverhoging. Daarvoor kan de regering niet zorgen, maar daarvoor moeten wij allen tezamen zorgen, al- dus minister Mansholt. Het was een gek geval in Blerick (Limb.) Eerst was er één toneelver- eniging en die heette „Onderling Kunstgenot", maar toen ontstond er een scheuring en de beide helften van de vereniging die overbleven be- weerden allebei de echte vereniging „Onderling Kunstgenot" te zijn. Eén van de beide werd dit te bar en zij diende een aanklacht tegen de ander in wegens het misbruik maken van een naam, het voeren van een leu- gënachtige propaganda, het zich tooien met andermans veren enz. En zo verscheen bij de aangeklaagde vereniging de deurwaarder ten tone- le met de bekende ambtelijke bul omtrent de dagvaarding. De eisende toneelvereniging verzocht de veroor- deling van de aangeklaagde vereni ging in kort geding tôt onmiddellijke naamsverandering en staking van aile bedriegelijke propaganda. Er verschenen twee advocaten voor de rechtbank, en die hielden elk hun pleidooi voor de vereniging, die hun belangen aan deze rechtsgeleerden hadden toevertrouwd. Het was zo verwarrend, dat de Venlose rechter er nauwelijks uit wij s kon. Hij wees aile eisen van het aanklagende „On- derling Kunstgenot" af. Beide partij en waren ontevreden, en de strijd zal nu wel „achter de coulissen" worden voortgezet. ELECTRIFICATIE VAN DE SPOORLIJN EINDHOVEN—MAASTRICHT. De electrificatie van de spoorlijn Eindhoven-Maastricht verkeert thans in een zodanig stadium, dat aange- nomen mag worden, dat deze lijn in de herfst van dit jaar gereed komt. Men stelt zich dan voor de kolen- treinen door electrisehe tractle te la- ten voortbewegen, Het zal dan, wegens gebrek aan materiaal, nog niet mogelijk zijn ook electrisehe personentreinen op dit baanvak te laten lopen. Vermoedelijk zal het Mei 1949 worden, voordat daartoe voldoende materiaal beschik- baar ls- DE TWENTSE VOETBALBOND WAS IN DE WAR. Door de Twentse Voetbalbond werd bepaald dat DES 3 kampioen was In haar afdeling. Het bestuur der vereniging deelde aan de bond mede, dat deze zich vergiste; haar derde elftal was geen kampioen. De bond bleef er bij, dat DES 3 wel kampioen was, en zo moest dit elftal een pro- môtiewedstrijd spelen tegen R^ssen 3 Toen kwam de bond plotseling tôt de ontdekking, dat de club toch ge- HJk had, eh dat haar derde elfïal geen kampioen was, maar Wiekse Boys II ult Vriezeveen.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2