usland richt zijn blik naar Zuid-Qost Azië 1 Mededelingen Alex Rotti Het drama van Dronrijp ArN opgenomen OOST GOORECHT V A_N_187j en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VANJ888 Openstelling Jacht op Wildsoorten Rechtszaken De keerzijde van Inpolder ingen \\J Zaterdczg 10 Jull 1948 No. 55 SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING 4; To- WA 52—64; Tuin- L526; bessen 98 per Het resultaat van de propaganda van de Sovjet Unie. INDONESIë „ALL ROUND LANDVERRADER" NEDERLANDSE CACAO EN CHOCOLADE NAAR DE V-S. Ter Overdenking. HET NIEUWSBLAD 16—21, ABONNEMENTSPRUS: j°7~9n1-25 P- kwartaaL Franco P- Post i 150 f 54(bij vooruitbetaling) B f 12- PRIJS DER ADVERTENTIES: u^s:_a 12 eent per mm. Zogen. Kleintjes als f 25;)' koop, te huur, gevraagd enz. mini- f lï-tmum 75 cent (bij vooruitbetaling). Rode VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 4488; Aan de Russische drang naar uit- TÎÂn. eiding van zijn invloedssfeer m iropa schijnt voorlopig een hait te in toegeroepen. Tsjecho Slovakije bij verrassing genomen, maar ardoor zijn de Westelijke mogend- den uit hun sluimering ontwaakt. Finland durfden de Russen al en omwenteling van bmnen uit ser te forceren, terwijl Amerika, geland en Frankrijk hun posities Berlijn ondanks de moeilijkheden, i de Sovjets hun in de weg leggen z îg blijven vasthouden. We Sowjet Unie heeft ten voile ge- JO iteerd van aile mogelijkheden, - 'oor de gewonnen oorlog zijn ge- ■j ia om haar invloedssfeer in I opa zo groot mogelijk te maken. r ns moet het aan het Kremlin dui- ài. k zijn, dat de grenzen van het k- -lijke in Europa vrijwel zijn be- e1 en dat iedere stap verder oor- t kan betekenen. 1k, Z.-O. Azie. V ans richt Moskou zijn blik naar -Oost Azië, waar de mogelijk- dd om deze gebieden in de Rus- che invloedssfeer te betrekken ordt vergroot door de drang naar ijheid, welke onder de daar wo- >nde volkeren is ontstaan. Het Rus- riche propaganda-apparaat functio- eert uitstekend. Het is erin geslaagd l Malakka, Burma, Indo-Chma en nintt i zekere mate ook in het Chmese Ol€fl ijk pro Russische krachten op te ékken. Er heerst onrust m deze nden, en hun toekomst is onzeker. Vooral in Burma vindt de Rus- lten's ae propaganda dankbare oren. Dit voor id is zeer links georiënteerd. Het ■•kreeg kort geleden van de Engei- l zijn onafhankelijkheid. Er zijn n rechtse partijen. De partijgroe- ig loopt van Socialistisch naar i -<;t links. De huidige regering t langzaam verder naar links af, aet ligt in de bedoeling de ogen /enden naar Moskou. xlet Kremlin doet niets. Het be- oeft niets anders te doen dan af te r ten. Want indien de ontwikke- g in Burma zo voortgaat, dan lachten. Want indien de ontwikke- |ng in Burma zo voortgaat, dan noeit lleen reeds de propaganda de Rus- ische invlçed in Z.-O. Azië belang- ijk versterkt, want wat zijn rijst- iroductie betreft behoort Burma tôt [e belangrijkste landen van dat ge- leelte van de wereld. - Duitsland. Oonderdag zijn in Koblenz de mi- ster-presidenten van West-Duits- nd bijeengekomen om te beraad- iagen over de richtlijnen die de vo- ige week door de militaire bevel- lebbers zijn gegeven voor de opbouw rar de West-Duitse staat, hetgeen als •en noodmaatregel moet worden be- ichouwd tôt de ontwikkelmg van de oestand de hereniging van geheel Duitsland mogelijk maakt. Het schijnt hierbij, dat het Westen et Oosten een slag voor is Hoewel ankrijk er een tegenstander van jet 1 ÎYari vas, heeft Bidault ten slotfe toege- evèn en zo konden de plannen voor est-Duitsland tôt werkelijkheid ge- aakt worden. Hoe het in Oost-Duitsland staat is îiet vokomen duidelijk Bestaat er jvereenstemming over de vormmg ran een Oost-Duitse staat, ofzijn er n Oost-Europa landen die dezelfde jezwaren naar voren zullen brengen ils Frankrijk in het Westen, en zo ja velk gewicht zal deze vrees m de schaal leggen bij de politiek, welke Moskou heeft uitgestippeld? Wanneer wij over Duitsland spre ken, moeten wij ook even stilstaan bij Berlijn, waar een valuta veldslag wordt gevoerd, waarvan 2 millioen mensen het slachtoffer dreigen te worden. De huidige ontwikkeling geeft een versterkte positie van de Sovjet Unie te zien- Toen de gealli- eerden buiten de Sovjet Unie éen geldhervorming in Duitsland invoer- den, hielden zij Berlijn daarbuiten. Direct daarop voerde ook de Sovjet Unie een hervorming in, welke ook in Berlijn van kracht werd. De Wes telijke landen betrokken toen ook Berlijn in de geldzuivering, waarop de Russen als represaille de weg en spoorwegverbinding van de Westelij ke sectoren van Berlijn afsneden van W est-Duitsland. Het verkeer wordt thans door de lucht onderhou- den, maar de „luchtbrug" kan geen voedsel genoeg aanvoeren voor 2.000.000 mensen. Intussen is het te betwijfelen of deze actie van de Russen het terug- trekken van Engeland, Amerika en Frankrijk uit Berlijn tengevolge zal hebben. Al was het alleen reeds om het prestige kunnen deze landen zich niet terugtrekken. Er is thans een gezamenhjk protest bij Moskou inge- diend. Finland. De uitslag van de parlementsver- kiezingen hebben de toestand in fin land niet gemakkelijker gemaakt.. Men heeft nu eenmaal een grote en sterke buurman, en daarmee heeft men rekening te houden. Omdat Fin land aan Duitslands zij de tegen de Sovjet Unie-heeft gevochten, hebben de Finnen aan deze buurman grote bedragen te oetalen, maar om de communisten bij dé verkiezingen een grotere kans te geven, zijn die be dragen gehalveerd. Dat heeft echter niet gebaat. De anti-communistische tendenz, die reeds bij de gemeente- raadsverkiezingen merkbaar was heeft zich voortgezet. In het vorige parlement vormde het Volksfront de grootste partij, nu is het gezakt tôt de derde plaats, achter de Agrariers en de Socialisten. Momenteel is de minister président Pekkala, een Volksfronter, evenals de minister van justifie. Hoe het bij de toekomstige regering zal worden is niet te voorspellen. Zeker zal men geen Volksfronter aïs premier willen hebben, maar het is niet onmogelijk dat rrfen één of twee portefeuilles aan Volksfronters in handen zal ge ven om Rusland gunstig te stemmen. Verenigde Staten. Te Washington zijn besprekingen geopend tussen de West-Europese Unie en de Verenigde Staten betref- fende militaire hulp door Amerika. Bij deze besprekingen zijn de Ameri- kanen gehandicapt doordat het huis van afgevaardigden op reces is ge- gaan, zonder deze kwestie te behan- delen. Op deze wijze zal de V.S- met ver kunnen gaan in het toezeggen van levering van wapens en mtrus- ting aan de Europese landen. JEUGDIGE REDDER WORDT BELOOND. Op 10 Augustus 1942 redde de toen 12-jarige Tj. de Boer uit Den Haag met eigen levensgevaar een meisje uit zee. In verband daannede is hem thans de bronzen médaillé van het Camegie-Heldenfonds uitgereikt. LEVENSLANGE GEVANGENISSTRAF. J. F. H. Kling te Amsterdam oefem Ds. Alex Rotti uit Oost-Indonesie lie een tournée door Amerika heet gemaakt voor het houden van lezm- ^en, heeft Aneta medegedeeld, dat iij in de tweede helft van Juli per /liegtuig naar Nederland zal vertrek- sen, waar hij het congres van de we- reldraad der kerken te Amsterdam lal bijwonen als vertegenwoordiger ^an de kerk van Timor- Rotti, die afkomstig is uit Menado (Minahassa), kwam m September 1947 in de Verenigde Staten om m New York théologie te studeren. On- langs behaalde hij een theologische sraad. Bij zijn lezingen voor kerke- lijke kringen, verscheidene niet-ker- kelijke organisaties en universiteiten behandelde hij vele onderwerpen va- riërend van zendingswerk tôt de pp- litieke situati.e in Indonésie. Voor heen was hij voor Timor lid van he parlement in Oost-Indonesie. In een lezing voor een bijeenkomst van de zomercursus van het Calvmistisch collège te Grand Rapids in Michigan zeide hij met nadruk, dat er van reli- gieus standpunt bezien bezwaar be staat tegen een koloniale systeem, omdat een dergelijk systeem de ont wikkeling van de Christelijke geest In de weg staat. Voorts sprak hij voor de Rotary Club in Holland Michigan, waarbij hij t.a.v. Oost-Indonesië z e i - (3e hij toen, dat Nederland aan het iOost-Indonesiscb parlement en het kabinet aile bevoegdheden van een staat hadden overgedragen behalve die, welke behoren aan de federale regering, zoals financiën, buitenland- se zaken en aangelegenheden betref fende de strijdkrachten. In een toe spraak tôt organisaties van de Her- vormde Kerk in Kalamazzo (Michi de voor de oorlog het beroep van handelsvertegenwoordiger uit. Maar in de bezettingsjaren geraakte zijn hoofd op hol, en hij werd medewer- ker van het „Judenreferat" in Den Haag- Als zodanig heeft hij veel Jo- den in handen van de S.D. gespeeld. In verband daarmede had de pro- cureur-fiscaal van het bij zonder ge- rechtshof te Utrecht de doodstraf te gen hem geëist. Het hof hield bij zijn sententie echter rekening met het feit, dat Kling erfelijk belast was, en zette de geëiste doodstraf om in le- venslange gevangenisstraf, door te brengen in een Rijkswerkinrichtmg. EEN ONDERNEMEND KERELTJE. Een negen-jarige Jopie van Dipten uit Delft blijkt een zeer ondeme- mend kereltje te zijn. Reeds herhaai- delijk is hij als blinde passagier met trams, treinen, auto's of schepen op reis geweest, maar evenveel malen heeft de politie zich over hem ont- fermd en heeft hem naar huis terug gebracht. Na zijn terugkeer had hij dan zijn vriendjes heel wat te vertel- len over de beleefde avontureii. Mo- menteel is Jopie weer zoek. Alleen Jopie zelf weet waar hij heen gegaan is. Of misschien ook weet hij het zeli niet eens. MJisschien zal Jopie eens een ge- duchte concurrent van Vasco di Gama, Jacob van Heemskerk en Christoffel Columbus worden De 34-jarige, vroegere hulppostbe- steller J. J. G. Mulder verwisselde m de bezettingstijd zijn baan voor al- lerlei functies bij de bezetter en bi.) de N.S.B. Op de vraag waarom hij dat gedaan heeft, antwoordde hij, dat hij als hulpbesteller slechts f 16 per week verdiende, en dat zijn vrouw daarvan onmogelijk kon rondkomen, toen hem dan ook elders f 28 werd aangeboden heeft hij dat aanbocl aanvaard, zonder zich te realiseren wat de gevolgen zouden kunnen zijn. „Heeft Uw geweten U niet gezegd, dat het beter is armoede te lijden van eerlijk verdiend Nederlands geld, dan het goed te hebben door loon van de vijand aan te nemen? vroeg de président van het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof. Dat Mulder niet zo onschuldig is als hij wil doen voorkomen blijkt wel uit het feit, dat hij reeds lid was van de N.S.B. toen deze nog in haar kin- derschoenen stond. In 1934 bedankte hij, maar hernieuwde het lidmaat- schap in 1941. Als landwachter heeft hij verschu- lende arrestaties verricht. De advocaat-fiscaal geloofde ook niet aan de onschuld van Mulder en eiste 10 jaar. STAMHOOFD MAAKTE AAN SPRAAK OP ALLE EERSTGEBOREN DOCHTERS EN VROUWELIJKE TWEELINGEH VAN DE STAM. Zo had hij 110 vrouwen verzameld. Een Katholieke vrouwenorganisa- tie heeft onder de aandacht van de beheersraad van de Verenigde Naties gebracht, dat de Fon van Bikom, een staatshoofd in Brits Kameroen 119 vrouwen heeft. Door aanspraak te maken op aile eerstgeboren dochters en aile vrouwelijke tweelingen van de stam, heeft hij dit aantal dames om zich verzameld. De beheersraad was het echter met eens met de methoden van de Fon van Bikom en heeft met 9 tegen 0 stemmen en één onthouding gedwon- gen- en kinderhuwelijken veroor- deeld, en deze veroordeling onder de aandacht gebracht van missies, die het volgend jaar naar Brits Kame roen vertrekken. De Sowjet vertegenwoordiger, Tsa- rapkin, onthield zich van stemming. Hij had bezwaar gemaakt tegen een in de resolutie voorkomende clausu;e, waarin aan zendelingen mvloed wordt gegeven op kwesties van op- voeding en vooruitgang. Hij wilde de voile verantwoordelijkheid in handen laten van de besturende mogendheid. Uit New York wordt gemeld, dat het in de bedoeling ligt dat de Bens- dorp fabriek in September begmt met het bewerken van New York en omgeving. Het ligt in de bedoeling van de fabriek om later een verkoop- en distributiekantoor te New York te vestigen. 1K WF.B DE STRAF VERDIEND' Het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof heeft dezer dagen een zeer merk- waardige zaak te behandelen gekre- gen. De Haarlemmer N. H. maakte in oorlogstijd kennis met de bejaar- de weduwe M. J. Hij deed de vrouw die hem al. spoedig als huisvriend ging beschou- wen allerlei verhalen over zijn illégale arbeid. Door omkoperij wist hij gearresteerde illégale werkers vrij te krijgen, hij verschafte zich authen- tieke Duitse stempels voor het ver- vaardigen van valse „Ausweise" enz. Het vrouwtje geloofde deze verha len grif, en haar enthousiasme werd erdoor opgewekt. Zij was niet meer in staat zelf illégale arbeid te ver- richten, maar zij zat er warmpjes bij, en daarom kon zij financiële hul'p verlenen. Met zijn verhalen wist, de man, die helemaal geen illegaal werk verricht- te ruim f 90.000 los te krijgen. Meest- al kreeg de vrouw niet eens een he- vestiging of een kwitantie. Aan de hand van in haar bezit zijnde be- scheiden kon zij slechts bewijzen f 50.000 te hebben gegeven. De procureur fiscaal eiste tegeh de verdachte, die nog steeds op vrije voeten blèek rond te lopen 2% jaar gevangenisstraf. Op de vraag van de président of hij nog wat te zeggen had, antwoord de de verdachte „Ik heb de straf ver diend". En het vrouwtje verzuchtte „Ik ben blij, dat het afgelopen is". ZTJTPHENSE VOETBALLER KRIJGT GEVANGENISSTRAF. Bij de voetbalwedstrijd AZC Zutphania gaf één der spelers van Zutphania een tegenstander een zo- danige kopstoot, dat deze een hersen- schudding opiiep. Bij de behandeling van deze zaak door de Rechtbank te Zutphen had de officier van justifie een gevange nisstraf van 4 maanden geëist, maar de Rechtbank sprak de verdachte vrij. De officier ging hierop in hoger beroep. Dezer dagen werd de zaak beh^p- deld door het Arnhemse gerechtshof. De procureur eiste 3 maanden ge vangenisstraf, en het Hof deed daar een maand af. Inmiddels heeft de KNVB de be- treffende voetballer levenslang ont- zet uit het recht te voetballen in KNVB verband. TREINDIEVEN STAAN TERECHT. Twee Amsterdamse havenarbei ders, die reeds veel meer strafbare l'eiten gepleegd hebben, en deswege verschillende malen tôt gevangenis straf waren ve-roordeeld hebben zich schuldig gemaakt aan diefstallen uit treinen, welke reden op het trajecf Holland-Twente. Men had herhaaldelijk goederen gemist, en toen de beide havenar- beiderà te Deventer betrapt waren, terwijl zij bezig waren textielgoede ren uit 'n trein te halen, hield de ver- missing op. Het bleek dat de beide mannen in het bezit waren van een spéciale sleutel om goederenwagons open te krijgen. Toen de Zwolse Rechtbank deze zaak behnadelde was de eis 5 jaar geweest en de uitspraak 3% jaar. De zer dagen werd de zaak in hoger be roep behandeld door het Arnhemse Gerechtshof. De eis luidde 4 jaar gevangenisstr' Krachtens een beschikking van de Minister van Landbouw, Visserjj en Voedselvoorziening is de jacht op de hiema genoemde wildsoorten gedu- rende de navolgende tijdvakken ge opend; A. Grof wild. Reebokken: van 1 Augustus 1948 t/m 6 Augustus 1948 en van 22 Nov. 1948 t/m 27 Nov. 1948. Reegeiten: van 22 Nov. 1948 t/m 27 Nov. 1948. B. Klein Wild. Patrrjzen: van 1 Sept. 1948 t/m 31 Dec. 1948. Voor het eiland Walcheren ten Westen van het Kanaal door Wal cheren is de jacht op patrijzen slechts geopend gedurende de maand Septem ber 1948. Op het eiland Texel wordt deze jacht in het geheel niet geopend. Fazantenhanen van 1 Oct. 1948 t/m 31 Jan. 1949. Fazantenhennen: van 1 Oct. 1948 t/m 31 Dec. 1948. Houtsnippen: van 15 Oct. 1948 t/m 31 Jan. 1949. Hazen: van 1 Oct. 1948 t/m 31 Dec. 1048- Korhanen; van 15 Nov. 1948 t/m 31 Dec. 1948. O. Waterwild. Aile, soorten ganzen, behalve brand- ganzen en Canadaganzen van 1 Aug. 1948 t/m 15 Febr. 1949. Voor de provlncies Groningen en Frlesland: van 15 Aug. 1948 t/m 15 Febr. 1949. Aile soorten eenden, behalve berg- eenden en eidereenden: van 1 Aug. 1948 t/m 15 Jan. 1949. Voor de provlncies Groningen en Frlesland: van 15 Aug. 1948 t/m 15 Jan. 1949. Watersnippen: van 1 Sept. 1948 t/m 15 Jan. 1949. Meerkoeten: van 1 Sept. 1948 t/m 15 Jan. 1949. Goudplevieren: van 15 Oct. 1948 t/m 15 Dec. 1948. Het vangen van waterwild door mid- del van eendenkooien is slechts toege- staan t.a.v. aile soorten eenden, behal ve bergeenden en eidereenden, gedu rende de période van 1 Aug. 1948 t/m 15 Jan. 1949. Voor de provinices Groningen en Frlesland is deze termijn vastgesteld op 15 Augustus .1948 t/m 15 Jan. 1949 Het vangen van waterwild door rmd- del van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, is slechts toegestaan t.a.v. aile soorten ganzen, behalve brandganzen en Canadaganzen, en goudplevieren. Op de ganzen is deze jacht geopend van 1 Augustus 1948 t/m 15 Februari 1949, op de goudplevieren van 15 Oct. 1948 t/m i5 Dec. 1948. T.a.v. de gan zen (die met netten worden gevan- gen) luidt de jacht-periode voor de provincies Groningen en Friesland; van 15 Aug. 1948 t/m 15 Febr. 1949. In de provincies, waar de zeehonden tôt het wild zijn gerekend, is de jacht op deze dieren geopend van 1 Sept. 1948 t/m 30 April 1949. De jacht wordt niet geopend op: edelherten, damherten, reekalveren (geboren in 1948), dassen, steenmar- ters, boommarters, otters (waar zij in Nederland tôt wild zijn gerekend), korhennen, zwanen, brandganzen, Ca nadaganzen, eidereenden, bergeepden, duikers, kemphanen, wulpen, scholek- sters, grutto's, tureluurs en water- hoentjes. De auditeur militair van de Krijgs- raad te Assen is in hoger beroep ge gaan bij heVHoog Militair Gerechts hof in Den Haag tegen de militair J. Forst'en, die wegens moord op de heer De Boer te Groningen door de Krijgsraad was veroordeeld tôt 8 jaar gevangenisstraf. CLANDESTIENE HANDEL IN GRAASN EN MEEL OPGEROLD. De C.C.D. heeft het bedrijf van een graanhandelaar, mengvoeder-, en tar- wemeelbereider in het Westen des lands aan een streng onderzoek on- derworpen, waarbij aan het licht kwam, dat in een période van nog geen jaar dit bedrijf aan ruim 100 bakkers een hoeveelheid van 71.500 kg. tarwemeel clandestien had ver- kocht. Tevens bleken 47.199 kg. gra- nen clandestien te zijn aangekocht en een belangrijke hoeveelheid veevoe- ders clandestien te zijn verkocht. Ruim 15.000 kg. granen werden m beslag genomen. voor haar OOK DE VFRKIEZING DER EERSTE KAMER HEEFT PLAATS GEHAD. In verband met de grondwetswijzi- ging moest niet alleen de Tweede Kamer, maar ook de Eerste Kamer opnieuw worden gekozen. De verkie- zing der Eerste Kamer geschiedt ech- ter niet, zoals de Tweede Kamer, rechtstreeks door het volk, maar door de Provinciale Staten. De verkiezing van de Eerste Kamer heeft in de ze telverdeling geen verandering ge bracht, deze is: K.V.P. 17, P.v.d.A. 14 A.R. 7; C.H.U. 5, C.P.N. 4 en V.V.D. 3 Was Schreieder de man, die beval om het drama van Dronrijp uit te voeren? De Procureur fiscaal te Leeuwarden meent van wel. Van daar dat de man van het Engeland-Spiel op zijn last opnieuw is gearresteerd. A Ergens aan de kale Friese weg tus sen Leeuwarden en Franeker ligt het dorp Dronrijp. Er wonen rustige, stoere, gesloten Friezen. Welbewust deden zij hun vaderlandse plicht in de oorlogstijd. Ten zuiden van dit vredige plaatsje stroomt een kanaal: de Trekvaart, dwars door de sappige Friese klei. Vlak bij Dronrijp ligt gan) zei hij, dat zijn ideaal is een goed functionerende Indonesiche fe- deratie. Ofschoon de Nederlandse ko loniale politiek de beste in de wereld was, zijn de Nederlanders niet be- mind bij de Indonesiërs, aldus Rotti. Hij legde er nog de nadruk op, dat de Republikeinen niet spreken voor geheel Indonesië. De laatste tijd is enig rumoer ont staan over de gevolgen, die het droogleggen van de Noord-Oostpol- der heeft op de aangrenzende ge bieden van het oude land, vooràl op de streek tussen Vollenhove en Lemmer. Door de inpoldering is het grondwaterpeil van die streek ver- laagd met het gevolg, dat allerlei be- zwaren optreden. In de eerste plaats zijn de gewassen daar van ouds inge- steld op een hoog grondwaterpeil,, waardoor de wortels van bomen, struiken en gras zich niet diep in de grond ontwikkeld hebben. De laag teelaarde is er dun. en de ondergrond hard en onvruchtbaar. Wanneer nu plotseling het peil zakt dan is deze oppervlakkige beworteling niet meer voldoende, zodat aile gewassen gaan kwijnen. Daartegen helpt maar één middel en dat is: scheuren van het oude grasland en weer inzaaien met nieuw gras, eventueel na enkele ja- ren bebouwing met landbouwgewas- sen. Ondergrondswoelers zullen in vele gevallen noodzakelijk zijn; in ieder geval moet de bodemgesteld- heid tôt op vrij grote diepte grondig worden verbeterd, anders blijft het half werk met eindeloze teleurstel- 1 ingen. Het is dus niet zo, dat deze gronden voor goed bedopven zijn, men moet er alleen voor zorgen, dat zij zich kunnen aanpassen bij de nieuwe stand van het grondwater. Een ander verschijnsel is de in- klinking van de bodem na uitdroging van de bovenlaag. Tal van slecht ge- fundeerde huizen komen daardoor te verzakken. Vooral als de ondergrond veenachtig is, ziet men sterke inklin- king optreden met al de daaraan ver- bonden schadelijke gevolgen. Het zal dunkt ons niet aan twijfel onderhe- vig zijn, dat deze door de inpoldering veroorzaakte schade voor rijksreke- ning moet worden hexsteld. Dat zal geld kosten, maar men krijgt er een vernieuwde en verbeterde streek voor terug met een veel productie- ver bodem en betere boerderijen. Wat dus thans een ramp schijnt, kan bij verstandig ingrijpen der autoriteiten in een worden. Deze arme streek kan juist daardoor welvarend worden ge maakt. Ook elders- Wij behandelen deze plaatselijke verschijnselen met opzet enigszins uitvoerig, omdat soortgelijke omstan- digheden overal optreden in de om geving van nieuwe droogmakerijen. Zo bespraken wij enige tijd geleden met enkele deskundigen de uitdro ging van de geest gronden in Noord- Holland, waarover vooral in Kenne- merland sinds jaren wordt geklaagd. De tuinders wij ten deze uitdroging aan de drinkwaterwinning in de duinen, maar volgens de beheerders van deze terreinen kan dat niet het geval zijn. Het drinkwater wordt n.l. op grote diepte onder een ondoor- dringbare kleilaag weggezogen. Ten bewijze, dat er oppervlakte-water genoeg is heeft men zelfs aan de voet van de duinen te Castricum een duinmeertje gegraven, dat steeds volop water heeft. Deze deskundigen schrijven de uitdroging dan ook eer- der toe aan de talloze inpolderingen in het „binnenland" van Noord- en Zuid-Holland, waardoor het gehele grondwaterpeil, dat men met een ge- leerd woord het phreatisch opper- vlak noemt, is verlaagd. Zonder twijfel zullen wij deze kwestie opnieuw en in veel scherper vorm aan de orde krijgen, zodra de grote zuidelijke polder van het 'IJs- selmeer drooggelegd zal zijn. Dit heeft men trouwens voorzien en daarover is indertijd een lijvig rap- mPTi.Meii P°rt uitgebracht. Mede op grond Vpppn veranderd daarvan is dan ook tussen de hoge zegen veranaeru v»!,,™-,» er, dp n euwe rand van de Veluwe en de nieuwe polder een brede strook water ge- projecteerd, die als rem voor de ont- watering van de Veluwe moet die- nen. Ook alweer om dezelfde reden gaat men langs de wadden en de Zuid-Hollandse en Zeeuwse stromen niet overhaast tôt inpoldering van nieuwe gronden over; beter is het de landaanwinning enige tijd uit te stellen, totdat de aanslibbing vol doende hoog is geworden. Anders krijgen *we te lage polders. Wij maken ons dus over de ver schijnselen, die zich thans voordoen, niet overmatig ongerust. Zoals wij reeds schreven zullen goede cultuur- maatregelen toereikend zijn om de oude gronden aan de nieuwe toe- standen aan te passen, wat tevens inhoudt, dat dergelijke maatregelen aanstonds en met kracht uitgevoerd moeten worden. een brug over de trekvaart. Ailes ademt hier rust en vrede. Slechts een eenvoudig wit kruis in het groene gras bij de waterkant h'erinnert aan het gruwelijke drama, dat zich hier afspeelde, toen de vredesduif al aantocht was. Veertien stoere Frie zen, goede vaderlanders werden hier zonder vorm van procès neergeknald Slechts één overleefde de executie. De sabotagedaden waren ook i dit landschap niet van de lucht. Her haaldelijk sloeg de illegaliteit haar slag, hetgeen représailles van de Duitsers veroorzaakte. Zo kwam op 16 April 1945 de mededeling uit Den Haag, dat voor de jongste sabotage- acties in Franeker 20 personen moes- ten worden gedood. In allerijl togen de Duitsers naar de gevangenis m Leeuwarden om hun prooi opt te ha len De vrachtwagen bood echter slechts ruimte voor 14 gevangenen. Veertien kerels, in de kracht van hun leven, gingen hun laatste gang. Inmiddels gierden de Typhoons m de lucht en zochten hun prooi- De Duitsers waagden het niet de Trek vaart over te steken. In allerijl wer den de gevangenen uit de wagen ge- smeten en opgesteld aan de oever van de Trekvaart. Toen weerklonk het haastige, slecht gerichte salvo. De veertien dapperen stortten neer. Opnieuw kwamen Typhoons gevlogen in de richtmg van de brug. De moordenaars moes- ten snel een goed heenkomen zoeken. Vandaar dat ze zich niet overtuigder of hun slachtoffers inderdaad dood waren. Zo bleef Gérard de Jong uit Leeuwarden gespaard voor het nek SL Wentelend in zijn bloed werd hij gevonden door omwonenden, die on- middellijk na de aftocht der Duitsers kwamen zien wat er nog te doen viel. De Jong bleek ernstig, hoewel met levensgevaarlijk getroffen te zijn m zijn schouder. Eén van de veertien overleefde het gruwelijke drama. De anderen vonden de dood. Dat was het drama van Dronrijp waarvoor men Schreieder verant- woordelijk acht. Het gras is weer het water m de Trekvaart „Dank de vlam licht, maar vergeet het voet- stuk van de lamp niet, dat In de schaduw staat, met trouw geduld". Het is een woord van de Indische denker Tagore, dat ik als motto bo- ven het wijdingswoord van vandaag plaats. Een woord, dat ook ons, ,,Wes- terlingen", tôt troost en kracht kan zijn Het is toch immers met veel men sen'zô, dat zij niet zo heel erg tevre- den, laat staan gelukkig, zijn in hun leven. Het is hun te vlak, te gewoon, te alledaags. En veler verlangen gaat daarom uit naar méér, velen hopen daarom nog eens „hogerop" te komen. En waarsehijnlijk is dit ook wel de re den, dat zovele ouders hopen, dat hun kind een andere loopbaan kiest dan de hunne. Al komt het bij zakenmensen en nog meer in de boerenstand wel vaak voor, dat de zoon de voetstappen drukt van zijn vader, regel is dit niet voor de meeste beroepen; de meeste ouders dromen zich voor hun kmderen een andere, betere, lichtere levenspo- sitie dan hun eigen. Laten we eerlijk ziin: het merendeel van de mensen vindt zijn leven maar eentonig en doods. En als men niet kan dromen van een mooie toekomst voor de km deren, dan vlucht men naar de bios coop of in het goedkope romannetje, met al zijn klaterlicht en valse roman- tiek en is één avond lang de sterke nf de slimme of de rijke held van de film of van het boek. Een enkele misschien stelt aan zijn verbeelding hogere eisen en vergelijkt zijn eigen kleurloos be- staan met het leven van een man aïs Albert Schweitzer of een andere gro te van geest en vindt zichzelf ook dan toch maar een betreurenswaardig kleiri mens. Voor al deze gewone mensen, voor - -A m- -gr0] de vlam U, lezer en voor mij, heeft Tagore zijn eroen, u>-. kabhelt als vroeger, alleen het een- 7ame witte kruis langs de waterkant herinnert aan deze moordpartij. woord gesproken: „Dank voor haar licht, maar vergeet hetvoet- stuk van de lamp met, dat in de scha duw staat met trouw geduld Ons leven kan misschien de indruk maken van klein en lichtloos te zijn. Wij zien vaak maar al te duidelijk, da het in de schaduw ligt. Maar; Ook het voetstuk van de lamp bevindt zich in de sc^duw^ En toch is hij het, die zorgt dat de lamp zijn schijnsel kan geven door het gehele vertrek. (Oudtijds zette men een lamp op een stander, een voetstuk, zodat het licht zich meer versp/®^uw Zouden wij ons leven-m-de-schaduw niet zô kunnen zien? Als het fu ment, waarop de groten kunnen staan Om een zeer actuëel voorbeeld te ne men: Vlak achter ons ligt nog deve - kiezingsstrijd. Ontelbare jnalwi jieb- ben we de namen van Mansholt Drees van Oud, van Schouten van Romme en van de andere candidaat- kamerleden in de laatste we^en onder ogen gehad. Voor velen zullen het bij ni legendarische figuren geworden zijn. Maar laten we niet vergeten, dat I? deze politici nooit of te nimmmHets van de door hen voorgestane idealen zullen kunnen verwezenlijken als zij zich niet gedragen weten door een Sote groep gehjkgezindem Zi staan in het licht, zij hebben het hcht te verspreiden. Maar wij, die in de scha duw staan hebben hen te ^ragen. Misschien is het waar, ,da^ "n® e ven donker is. Misschien is ons leven een vrij waardeloos geval en hebben ^ev niets aan. Maar het kânzmen waarde krijgen als wij ook dat scha duwleven op de juiste wijze willen H. LOORBACH zien. Zuidbroek. J. 1

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1