Soirée Dansante GHKUlTERy M DEGENHART Soiree Dansant oor de Vacantie r Harm Schaaphok m. Ge Café Jelgilegen" Militaire Dansorkes BLAAK pngifte van LeBrliogan Cocos Heren Kampaerbroeken i&i&ekï Franse Brandewiin B m TELEGRAM f 25000 Leerlingen voor opleiding ôg.-Optiek fîCENTRUM" \k\ARTl terrein Van Royensîra§l ifelzeil W- of Landhuis, is nog weer verbeterd 1 lichte Moterfiets PLAATSELUK NIEUWS t Het 20-jarig jubileum van de Openb. Leeszaal en Bibliotheek. BURGERLIJKE STAND LIJK DE WIN6ERD RANKT Wby-artikelen "oor U BRIL F.BOUW" Een bijzonderheid 'OOR 1EEL DE IL reg en EN ft DICHTf Borgercompagnie. Zondag 4 Juli '4 Orkest „The Merry Meakers' Aanvang 7.30 uui SBPPEMEER ;îo Zondag 4 Juli a.s speelt het The Rythme Instructon in Café Abels Zuidlaren, Slochteren, Tel. 32 Zondag 4 Juli |m.m.v. „The Melodians' Aanvang 7.30 uur. slaagt U beter Âangifte Ilerares, ICOUPEUSE, bij lEIGEN GEBRUIK en Aangifte vôdr 15 Aug |Aanvangderlessen I Sept. M. HOVING, Lerares-Coupeuse DEOROEVE D67 Zuidlaren. HOOGEZAND n. h. Gemeentehuis. pracht collectie etstassen I Burgemeester en Wet in leder, zeildoek enz. u gemeente SAPPEMEER brengen ter tgzakken openbare kennis, dat »or- en rhterduo's paratiemateriaal voor de reis Ivoor de U.L.O. schooi Imoet geschieden bij het Hoofd dier schooi vôôr dlo-en Rijwielhande' i du" 1948 Deze schooi leidt naast het M.U.L.O. diploma op voor toelating H.B.S Qymnasium, Kweek- Kielsterstr. Tel. 376 school> Middelbare Land HOOGEZAND gens vacantie van m. 14 Augustus gesloten bouwschool, Middelbare Technische schooi etc. jSappemeer, 29 Juli '48 Burgemeester en Wet houders der gemeente Sappemeer, y- |De Burgemeester, A. W. STRONKHORST, |De Secretaris, J. J. PERDON IBEZOEKT B noorder Jde interesante ESEM.PARK Zondag 4 Juli. Aanvang 2.30 uur. Entrée 25 cent. Kinderen 15 cent. Opbrengst ten bate van de Jeugdkas vah de Ver. Hoogezand. igt prosp. en inlicht. ze week tvangen 70, 100 cm. breed, grote sortering. wit ea bruin, 130 cm. breed, prima kwaliteit. Sappemeer. Losse geruite Herenjassen Coords Jassen Donkere Jongenspakjes Ziet onze étalagés, Joi. Bodewes martenshoek blnngnkort op en grand pf op 't j te kbpen in het brei#ngsplan ddfenstands- of îwîudige woning, tftdoenbouwen, einv elgen geld fl. RJjkssubsidie agt zol^er ver- hting, inftchtingen ons bijkanWjr h. Hoofdweg 38,' OGEZAND. Het gehaite van mijn (uit klitwortel getrokken Een zeker werkend middel tegen Roos en Haaryitvàl. Er staat een flesje voor U klaar bij UW DROGIST Ass.-Apotheker hoek Slochterstraat vree Te koop gevraagd beslist in pr. staat. en AardewBrkfabriek .IRENE" HOOGEZAND. D< ROB DE AVONTURIER BIOSCOOP HOOGEZAND. 4e klasse, 2e lijst, hoge prijzen: f 25-000: 13431; f 5000: 14042; f 2000: 7762; f 1500: 4094; f 1000: 2827, 3767, 12709, 19291; f 400: 14429; f 200: 7434, 9141, 11522, 21893; f 100: 3277, 3454, 6875, 7942, 9758, 11200, 11380, 12333, 18159, 18674, 21438. m. Chrrsje was een welnig verward, A'- T;:: SCHOENENH A G A ZIJ M G.A.D.O. en E.D.5. Irr A en half-uurdiensten ("OOgez. Sup lansiuiting hebben op I Muntendam Sup treinen. j y SAPPEMEER. Het echtpaar A. Wolthuis en M. Wolthuis—Weites, alhier, vierde gis- teren zijn 50-jarige echtvereniging. De Postduivenver. „De Lucht- stormers H.-S. hield Zondag een wed- vlucht vanaf Chateauroux (afstand 794 km.) De vlucht had een zeer traag verloop en er gingen veel die- ren verloren. De lossing heeft plaats gehad op 11.15 uur Zondagmorgen en de eerste vogel bereikte eerst Maandagmorgen om ruim 9 uur het doel. De uitslag luidt: 1. L. de Haan; 2 en 3 R. de Vries; 4, 6 en 7 J. Wol- dering en 5 H. Seif. HOOGEZAND/SAPPEMEER De politie verzoekt ons erop te wijzen dat streng toezicht zal wor- den gehouden op de naleving van het verbod met meer dan twee personen naast elkander fietsen, het verbod op voetpaden te fietsen, en op de nale ving van de verplichting richtingver- andering tijdig aan te geven. Wanneer overtredingen worden ge- constateerd zal geen waarschuwing worden gegeven, doch er zal proces- verbaal worden opgemaakt. De actie bij de bedrijven voor het verrichten van overwerk door het personeel ten bate van de UNÀC heeft f 2132.80 opgebracht. Naar wij vernemen zal de huis aan huis col lecte in de loop van de komende week plaats hebben. HOOGEZAND. Ten gevolge van een aanrijding met een door een paard bespannen wagen is het rijwiel van de heer d. J. vernield. Op de Eems te Delfzijl werd de geslaagde proeftocht gehouden van de stalen motorcoaster „Rian", gebouwd bij Bodewes' Scheepswerven te Mar tenshoek voor rekening van de heer D. Buining te Gronjngen, ter vervan- ging van het verloren gegane schip van dezelfde naam. Het schip meet bruto 354 Reg. Ton en netto 170 Reg. Ton met een laad- vermogen van ca. 450 ton D.W. Het is voorzien van een 300 P.K. In dustrie Diesel motor, 1 mast met 2 laadbomen en motorlieren voor 2 ton, motorankerspil, electrisch llcht, warm en koud stromend water en behaalde een snelheid van rùim 10 mljl. Het schip is naar Emden, om te la- den voor Engeland. Zoals men zich herinneren zal is de Rian het schip, dat bij de tewaterla- ting kapseisde. KIELWINDEWEER. In het café Bentum hield de Be- \grafeiiisver. „Kielwindeweer en Om- steken" een buitengewone algemene vergadering, omdat de personeelsle- den een hogere beloning eisten, en omdat er in de vacature van secreta- ris-penningmeester moest worden voorzien. Door verschillende leden werd de wijze waarop het personeel tracht een verhoging der beloning te ver- krijgen becritiseerd. Na heftige be- sprekingen werd ten slotte besloten aan voorgangers en dragers een gul- den per begrafenis meer uit te keren, met terugwerkende kracht vanaî 1 Febr. 1947. Als secretaris-penningmeester werd met bijna algemene stemmen geko- zen de heer J. Piest Jr., die deze be- noeming aanvaardde. In verband met de verhoging der salarissen zal hetbestuur een nieuwe contributieregeling ontwerpen. De leden van de Landbouwver- eniging maakten met hun dames een excursie naar de N.O. Polder. In Vol- lenhove, voordat men de N.O. Polder in trok, gaf de heer P. van Marke- nesse een overzicht van de wijze waarop de polder is ingedijkt, van de grondsoorten, welké men daar vindt, en van de manier van bebou- wing. TIARKSTEDE. Maandagavond vergaderde de sociale dorpscommissie in het café Timmerman te Scharmer. Besproken werd de tewerkstelling van arbeids- krachten voor oogstwerkzaamheden en aardappelrooien via de Oostvoor- ziening. Door vele landbouwers wer- den werkkrachten aangevraagd voor het groenrooien van aardappels be- stemd voor de aàrdappelmeelfabriek „De Woudbloem", die op 1 Septem- ber weer gaat draaien, terwijl bo- vendien enige werkkrachten werden aangevraagd voor het binnenhalen van de korenoogst. Gedurende korteitijd kunnen nog aanvragen om werkkrachten worden ingediend bij het secretariaat van de Sociale Dorpscommissie. KOLHAM. In aansluiting aan het bericht in ons vorig nummer inzake de op 23 dezer te houden autotocht voor ouden van dagen, vernemen wij na- der, dat na afloop een rondgang door het dorp zal worden gemaakt, tezamen met het muzickcorps „Voor- waàrts". Daarna zal aan de ouden w daeen in het café Kro.on een to- nee'avond worden aang^boden, m.m. v. het toneelgezelschap „Ons Belang" SLOCHTEREN. Zaterdagmorgen waren jongelie- don uit de boerenstand van allerlei stand naar Slochteren getrokken om er 4e landdag van de Plattelands .Tanger en Gemeenschnp Groningen mee te maken- Het do°l van deze ir,f,anisatie" is rte. ontwlkkelinp van i jnnM Ten. Zij werd opgericht in 'idq op initlatief van de Volkshoge- srhoo1 te Bakkeveen, en telt thans re«>di 20 afdelingen. tu 'Hin red# betoogde Ds, Bakker ilit Bakk 'veen. dat het het strcven vsn de P.J G,G. is de Jongsren meer ontwikkêling en bredere vlsie to ge ven, niet om maeht over de nausten te vfrkrjjgen, maar om tezamen met hun naasten een zulverder en mense- iljker plattelandiiamenlaving op te bouwen. Over het belang van Dorpshuizen snrak na de gezamenlljke kofflemaal-1 MJd de dlrtetriee van de Qronlnger verenlglng voor Seeiaal en Cultu re- i Work, Mej. Mr. A, C. C. NJJhoi'f. Het programma werd gevuld door samenzang o.l.v. de heer de Vrleze, volksdansen en etn lektnspel uitae- veerd -ioor leden van de afd. Qlde- kfrk-Nlekerk. De hijeenkomit werd o.m. bljge- woond door afgevaardigden van Drentse en Gelderse plattelandsjon- gerenorganisaties, terwijl namens de provinciale bond aanwezig was Mevr. MeierDijkhuis uit Midwolda. De Groninger Mij. v. Landbouw was vertegenwoordigd door de heer H. R. Starke uit Nieuw-Beerta. De burgemeester van Slochteren, de heer O. J. Scherphuis getuigde in een korte rede van zijn instemming met het streven van de P.J. G. G. Naar wij vernemen zijn ver schillende landbouwers in deze ge meente geverbaliseerd vanwege de Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen wegens het niet tijdig be- sproeien van de aardappelvelden ter bestrijding van de colorado-kever. SCHILDWOLDE. In 't café Reinders, alhier, ver gaderde het Département Duurswold der Mij. tôt Nut van 't Algemeen on- der voorzitterschap van de heer H. H. de Haan te Hélium. Uit het jaar- verslag bleek, dat het aantal leden thans 162 bedraagt. De rekening en verantwoording voor het dienstjaar 1947/1948 sloot met een klein batig saldo. De begroting voor het komen de boekjaar werd met een kleine wijziging aangenomen. Door de bi- bliotheek was dit jaar ook weer een aantal nieuwe boeken aangekocht. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer H. H. de Haan, die zich niet weer beschikbaar stelde, als bestuurslid verkozen de heer H. Duursma te Slochteren. Bij de rond- vraag werd op voorstel van het be stuurslid, de heer Th. B. Klimp te Siddeburen, met algemene stemmen besloten de afgetreden voorzitter, de heer de Haan, het erelidmaatschap aan te bieden. Vrijdag 16 Juli a.s. herdenkt de fa. Hilvering en Plieger alhier (Meu belfabriek „Duurswold" haar 25-jarig jubileum. De fabriek begon in het klein als stelmakerjj met 1 knecht. In de loop der jaren werd de stelma- kerij omgezet in een meubelmakerij, welke uitgroeide tôt een belangrijke meubelfabriek. HELLUM. In de tuln van de heer J. W. Doornbos, landbouwer, alhier, gaf de Chr. Muziekver. „Hallelujah" van Sid deburen Donderdagavond een open- luchtconcert. Het programma bestond uit een drietal marsen, een ouverture, Vaderlandse en Stichtelijke liederen, terwijl het concert werd geppend en besloten met koraalmuziek. De leiding was in handen van de di recteur van de vereniging, de heer J. Zuidema van Delfzijl. Dit was het tweede van een drietal openluchtcon- certen, welke door deze vereniging zullen worden gegeven. Het eerste is in Tjuchem gegeven en het derde con cert zal in Siddeburen worden gege ven. De toneelvereniging „D.E.S." vergaderde dezer dagen in het café Hansen. Besloten werd de étudiés voor het nieuwe selzoen te doen aanvangen. Mej. R. PuisterSchut werd als se- cretaresse gekozen in de plaats van mej. Bouwman, die wegens vertrek bedankte. De voorzitter bracht haar dank voor het vele werk dat zij voor de vereniging had gedaan. De stembevoegde Ingelanden van het Waterschap „Het Verenigde Dwarskanaal", vergaderden Woensdag in café Hansen. De inkomsten bedroe- gen' over het afgelopen boekjaar f 2068.17, de uitgaven f 564.34, batlg saldo f 1503.83. De omslag werd vast- gesteld naar f 8 per H.A. De heer B. Hollander werd als bestuurslid herko- zen. Bij de landbouwer A. Klimp, al hier, is een stamboekrundveekeuring gehouden. Van de heer Klimp werden 2 runderen in het stamboek opgeno- men -met resp. 80.5 en 78.4 punten. Van de heer Clevering, alhier, werden eveneens 2 runderen opgenomen met resp. 79.4 en 78.5 punten. SIDDEBUREN, Tôt onderwijzeres aan de Bij- zondere schooi, alhier, is benoemd Mej. Wijngaarden te Groningen. TJUCHEM. Bij de landbouwer E. G. Atze- ma, alhier, werden onlangs bij 2 scha- pen 5 ooilammeren geboren. Wel een bijzonderheid in de dierenwereld, vijf ooilammeren en geen enkele ram. GRONINGEN. Op de Winschoterkade, nabij de Electrische Centrale slipte, tengevol- ge van het gladde wegdek de auto van de heer J. W. van Winschoten. De wagen draaide enige malen rond, raakte 2 bomen en sloeg daarna over de kop. De heer W. liep slechts een lichte kneuzing en een kleine schaafwonde aan het gezicht op. De auto werd ernstig beschadigd. Donderdag naderde uit de rich- ting Niezeil de vrachtwagen van de fa. F. H. S. te Dokkum, terwijl uit de richting Noorwolde de vrachtwagen van de fa. H. V., kermlsexploitant te Groningen aankwam. Vermoedelijk doordat één van de beide wagens over de streep, welke het midden van de weg aangeeft reed, ontstond een hevige botsing. Persoonlijke on- gelukken deden zich niet voor, maar de beide vrachtwagens moesten met een kraanwagen worden weggesleept VERNIELERS VAN NATUURSCHOON GESTRAET De maatregel van de burgemeester van Wagenlngen, Onlangs werd door de burgemees ter van Wagenlngen bepaald, dat personen, die natuurschoon vernield hebben, niet door de kantonrechter veroordeeld zouden worden, maar een oproep zouden ontvangen om onder deskundige leiding de hoge- schooltuin te bezichtigen. Woensdagmiddag moesten 19 jon- gelui in de tuin verschijnen om met de natuur te worden geconfronteerd. Drie van hen waren niet aanwezig. Tegen hen zal proces-verbaal wor den opgemaakt. Van de overigen kwamen er vier af met een berisping, omdat zij nog zeer jong waren. De overige twaalf jongens en meisjes tussen 8 en 14 jaar werden eerst ge durende anderhalf uur aan het wie- den gezet. Daarna begon de rond- gang, die onder leiding stond van Prof. Venema en de tuinbaas. De schuwheid maakte spoedlg plaats voor belangstelling. En toen die eenmaal opgewekt was mochten de jongëlui zelfs de kas met tropische gewassen bekijken. Enkele bleven tôt het einde toe onverschillig en waren kennelijk opgelucht, toen de straf erop zat. OUD-WETHOUDER VOOR BUZONDER GERECHTSHOF. Het Arnhemse bijz. gerechtshof wees gisteren vonnis tegen E. F. Bui- tenhuls, gedurende de bezettingsjaren wethouder der gemeente Apeldoorn. Hij had preken afgelulstérd, deporta- tle van arbeiders bewerkstelligd en met de S.D.'er M. H. van den Brink een lijst samengesteld van zestig anti- Dultse Apeldoorners, die voor gijzeling in aanmerking kwamen. De gijzeling ging niet door, doch de lijst werd ge- raadpleegd in verband met een „Sil- bertanne"-actie, waardoor vier men- sen door moord om het leven kwamen. De procureur-fiseaal had 13 jaar ge- vangenisstraf geëist. Het vonnis luid- de 12 jaren met aftrek preventief en ontzetting uit de beide kiesrechten. SITTARD 700 JAAR STAD. Van 14 tôt 22 Augustus zal Sittard zijn 700 jaar bestaansfeest vieren. Er worden feestelijkheden georgani- seerd. Een belangrijk onderdeel dier feestelijkheden vormt de verlichting, welke vrijwel de hele stad zal om- vatten. Vele kerken en gebouwen van -Sittard zullen worden verlicht en de buurtverenigingen zijn nu al druk in de weer om feest-illumina- ties tôt uitvoering te brengen. BREDA-FABRIEKEN DOOR ARBEIDERS BEZET. Na het ontslag van 1600 van de on- geveer 25.000 werknemers hebben ar beiders van de reusachtige Bredafa- brieken in Italië gisteren aile fabrieks- gebouwen hezet, de toegangen geblok- keerd en barricades tegen de politie opgeworpen. Buiten stond een sterke politiemacht, doch tôt botsingen is het niet gekomen. Wijlen het echtpaar Pieter van Sloten en Jantje Hoedemaker had 8 kinderen. Het is natuurlijk geen bij zonderheid, wanneer we vermelden dat al deze kinderen nog in leven zijn, maar het wordt wel een bijzon derheid, wanneer we vermelden dat Barbera, Grietje, Jacoba, Jantje, Ca- tharina, Siepke, Albertus en Annie van Sloten resp. 90, 88, 86, 83, 76, 72, 70 en 66 jaar zijn. Verschillende van hen wonen in de gemeenten Hooge zand en Sappemeer. Barbera, Grietje, Jacoba, Jantje en Catharina hebben hun mannen reeds verloren. 140. Eindelijk verdwe- nen ze in het woud, maar eerst lang na hun vertrek dorst Rob's troepje te voorschijft te komen. Ze waren uitgeput van dorst door de brandende zon, die hun stenen schuilplaats tôt een oven maakte, en ze verkozen nog liever het gevaar van ontdek- king. „Vrolijke Jongens" brengt met Stan Laurel en Oliver Hardy in de hoofdrollen een vrolijke amusementsfilm, die de liefhebbers van dit genre zeker zal kunnen vol- doen. Buitendien brengt het eerste programma nog een andere verma- kelijke rolprent n.l. „Rin-Tin-Tin de Speurhond" in „De wraak van Kanaak". Het meer serieuze element brengt de rolprent „De Lafaard" een product van het bekendfe Rank- concern, in kleuren opgenomen, een verhaal vol avonturen en spanning, met als hoofdthema de geschiedenis van een smokkelkapitein, die een jonge verrader meedogenloos achter- volgt. Van het joumaal noemen wij de intéressante opnamen van de Tewaterlating „Magna Pete" en de T.T. Races te Assen, L. STAATSLOTERIJ ADVERTENTIE I.M. in Uw collectie gevallen op 13431. Adv.bur. J. Hultlngstr. 1, Westerp. 1, Hoogezand. P.S. De 5e kl. ged. 4 weken met 372 hoge prijzen is op komst. Het bezoek aan de lees- en studie- zaal, waar handboeken en naslag- werken zijn opgesteld, is nog niet groot, en de beschikbare ruimte laat momenteel niet toe dit bezoek te sti- mulereh. Wel heeft onlangs een klas se leerlingen van de ULO-school te Sappemeer de bibliotheek bezocht, waar het personeel bibliotheeklessen heeft gegeven, maar dgar de biblio theek te weinig plaats biedt om klassen met leerlingen, die bij het maken van hun huiswerk diverse na- slagwerken moeten raadplegen, te ontvangen, kan momenteel het con tact met de jeugd nog niet worden uitgebreid. Uitbreiding van het bi- bliotheekwerk in deze richtmg is derhalve vooralsnog niet mogelijk. Wellicht dat in de toekomst derge- lijke bezoeken aan de bibliotheek nog eens in de programmai van de scholen kunnen worden opgenomen en dat de bibliotheek kan worden uitgebreid met een kinderleeszaal, waar vertelmiddagen kunnen wor den georganiseerd voor de kleintjes. Want in de eerste plaats de jeugd moet de waarde van de Openbare Leeszaal leren begrijpen. De O.L.B. te Hoogezand-Sappemeer bezit een behoorlijke bibliotheek van kinder- boeken voor aile leeftijden, waar elk kind eens per week op bepaalde voorwaarden een boek kan ienen. De oorlogs jaren zijn voor de O.U.B. moëilijk geweest. Door bepa- lingen van de bezetter moest onge- veer 1/6 van de boeken voorraad verdwijnen. Het aanschaffen van be hoorlijke nieuwe boeken was niet of nauwelijks mogelijk, zodat het re- sultaat van dit ailes dan ook is ge weest, dat de O.U.B. na de oorlog een bibliotheek had welke ten dele tôt op de draad versleten was. En nog is men de gevolgen van de oor- logsjaren niet geheel te boven. De vernieuwing heeft veel geld gekost, maar ingaande 1 Jan. 1947 is de Openbare Uitleenbibliotheek omgezet in een Openb. Leeszaal en Biblio theek, hetgeen een verhoging van de subsidies met zich bracht. De subsidieregeling houdt verband met het aantal inwoners der gemeente. In 1947 steeg het aantal inwoners van Hoogezand-Sappemeer tôt boven de 20.000, waardoor de bibliotheek een volwaardige plaats kreeg in de rijen der O.L.B.'s in ons land. De Boekerij waar ieder lid vrije toegang heeft tôt de kasten is thans zo groot, dat het publiek ge- dwongen is op trapjes te klimmen of te kruipen om de gewenste boe ken behoorlijk te kunnen raadple gen. Bovendien is de boekerij nog steeds groeiende; het aantal nieuwe boeken, dat moet worden aange- schaft is nog steeds groter, dan het aantal, dat uit de collectie wordt verwijderd. Een gedeeltelijke oplos- sing van het probleem „gebrek-aan- ruimte" verwacht men, doordat de mogelijkheid bestaat, dat binnenkort elders in het Nutsgebouw enige ver- trekken zullen vrjjkomen. Terugziend op de afgelopen 20 jaar moet worden geconstateerd, dat de O.L.B. is gegroeid tôt een instituut van blijvende betekenis. Het heeft haar nooit ontbroken aan merele en daadwerkelijke steun van de zijde der ingezetenen. Het 20-jarig jubileum is op 1 Juli niet herdacht op een wijze, die tôt de buitenwereld doordrong. Er zijn geen toespraken gehouden, en er zijn geen geschenken aangeboden. De directrice, mej. A J. Edzes eindigde het onderhoud, dat wij ter gelegenheid van het 20-jarig ju bileum van de bibliotheek met haar hadden, en dat wij in een drietal ar- tikelen hebben gepubliceerd, met de hoop uit te spreken, dat het werk van de O.L.B. aan de eisen van de wisselende tijd mag blijven beant- woorden, en dat zij zich zal mogen blijven verheugen in het vertrouwen van de overheid en de genegenheid van het publiek. HANDELSBERICHTEN. Mutaties in het register van de Ka- mer van Koophandel en Fabrieken voor Groningen te Veendam. Nieuwe inschrjjvlngen. H. P. Schlerbeek, Zuidbroek, Diep- H. P. Schierbeek, Zuidbroek, Diep- streek 10, meubelmakersbedrjjf. W. Rowaan, café „De Nieuwe Brug" Hoogezand, Eendrachtsweg 1, café en logement. Gez. Drtyfholt, Borgercompagnie no. 32 (V.), kruideniersbedr., drogisterjj- bedrijf, kleinhandel in alcoholhouden- de en alc.vrfle dranken; cafébedr. Venn.: M. M., W., J., S. en G. Dr^f- holt. Wijzigingen. Wed. F. Vlswat, Noordbroek, Paral- lelweg 58, hand'el in zwarte brand- stoffen. Bedr. overgedr. aan: J. Kruy- er Jr., die reeds het brandstoffenbe- drijf uitoefent. M. P. van der Molen, Noordbroek, Diepstreek 146a, handel in turf en petroleum. De handel in turf is over- gedragen aan: J. Kruyer Jr. S. Zielstra en „Het Oude Gemeen tehuis", Muntendam, 't Loeg B 1, paardenhandel en cafébedrijf. Het ca- fébedr^f, gedreven onder de handels- naam ,,Het Oude Gemeentehuis" 1s overgedr. aan: H. Mulder. Paardehan- del verplaatst naar Veele, A 101, gem. Vlagtwedde. SAPPEMEER, 1 im. 7 Juli 1948.' Geboren: Jan, z. v. Lukas Willems en Aaltje Slink; Mettines, z. v. Hen- drik van Dijk en Lammechina de Vries; SVoukje, d. v. Henderikus Veenma en Froukje Riemejjer; Klaas Hendrik Bos, z. v. Thomas Cornëlis Geudeker en Jantina Jacoba .van Alphen, Zuidlaren; Willemina Harm- ke, d. v. Hendrik Piest en Jtoelfien Lanjouw, Hoogezand; Antonia Ma- gretha Maria, d. v. Bernardus Leo- nardus Kerdijk en Antonia Magretha Bodewes, Hoogezand; Berendma, d. v- Pieter Jan Bos en Roelfiena Kloen. Ondertrouwd: Jacobus Theodorus Meijer, 26 j. en Tijtje Palland, 24 j., b. v. Sappemeer; Harm Doddema, 19 i, Veendam en Boukje Veenstra, 18 j., Sappemeer; Hinderikus Jongman, 26 j., Sappemeer en Martje Maria Freije, 24 j., Slochteren; Roelof Jan Lenstra, 20 j., Sappemeer en Abeltje Lambeck, 21 j., Sappemeer. Getrouwd: Alexander van Dam, Hoogezand en Catharina Pot, Sappe meer; Engelke Klooster, Sappemeer en Johanna Jager, Sappemeer. Overleden: Harmina Sireuversche, §1 j., echtg. v. Lammert Buisman. HOOGEZAND, 1 tm. 7 Juli 1948- Geboren: Hillechina, d. v. Hendrik Korthuis en Garmtje van der Veen, Windeweer; Derk, z. v. Geert Kuiper en Wubbina Wilkensi, Kropswolde. FEUILLETON. door TON BERCK 20) Hij herstelde zich en sprak met een bewogen stem: Niet alleen van Joan ben ik gaan houden, maar ook van U. Hoewel Chris je dit niet had ver wacht, was zij verwonderd noch ge- kwetst, alleen wist zij niet, wat te z.-ggen. Een lichte blos overtoog haar wangen. Door de bekentenis voelde hij zich een btetje opgelucht en vervolgde; Na mijn eerste ontmoeting met U ben ik mijn leven gaan overden- ken en ben tôt de overtuiging geko men, dat U van mij een ander mens h.'bt gemaakt. De veranderingen, die Joan teweeg heeft gebracht, is door U volkomen geworden. Ik ben uit mijn isolement verlost door de kracht van de liefde, Ik kan het nu niet lun- gor meer voor mij houden: Wtlt U mijn vrouw worden? Chris wachtte even met deze vraag te beantwoorden, had zij hem verwacht? Ik kan U behalve mijn liefde een prettlg en onbezorgd luven aan- bieden en zal dolgraag de opvoedîng van Uw broertjes ter hand nemen. N'ituurljjk mag dit laatite niet een maatstaf zijn voor U, hoewel ik weet, dat U zieh door dergelijke dingen niet zou laten leiden. Missehien overval ik U, daarom itel ik U voor, er eerst eens die over na te denken, alvorens U een antweerd geeft. Luidt Uw ant- woord ontkenntnd, dan zal ik mij et onherroepilijk bij neerleggen, maar hoop nieftemin op Uw vriendiehap te mojgen blijven rekenen, streek met haar hand een paar weer- barstige krullen weg en wist haar houding niet te bepalen. Eh.mijnheer van Stuyve- santmag ik Ik heet Oscar, viel hij haar in de rede, ik zou het op prijs stellen indien U mij in het vervolg zou tu- toyeren. Goed, Oscar dan, zei Chrisje, mag ik nog over ailes nadenken? Natuurlijk, Chrisje, je vind me toch niet dwaas? Zij antwoordde niet, doch stond op, gaf hem een hand en verdween snel uit de kamer. Toen Chrisje verdwenen was, viel hij in zijn stoel en sloot de ogeh. Ze weer openend, wist hij niet, of hij uren of minuten zo had gezeten. Moeizaam stond hij op en maakte toebereidselen voor de nacht. De volgende dag werd Chrisje yan links naar rechts geslingerd, ze was vol van het aanzoek van Oscar en zij kon zich maar niet voorstellen, hoe het allemaal in zijn werk was gegaan. Hij was een nardig en be- schaafd mens. Hoe oud. zou hij zijn? Maar zij dacht niet over het ant- woord na, omdat" dadelijk daarna een andere vraag opdook, Zij was die dag erg verstrooid en kon haar a«n- daeht nergens toe bepalen. Ja, zij vnelde wel een grote genegenheid voor hem, maar was dit elgenM||lt liefde? Wat nu? ZIJ zou er vannvond nog met moeder over spreken. Noolt had zij over trouwen gedaeht, ook niet in haar vorhouding tôt Frank. En nu werd zij plotsellng ten hu'we- lijk gevraagd, Het gaf haar ook veel vreugde, dat Oscar zo op Joan gesteld was. Een stille vreugde sprong in haar hart, onwilltkeurig werd haar stemming liehter en beweeglijkir, Dater op de dag, toen zij op weg was naar het huis van de familie Keorn- stra, voelde zij haar sympathie voor de goede Oscar groeien. HIJ had zul- k@ lieve elgenschappen. Een man van grote eruditle. Zou hij geen beter lot verdienen, dan zijn leven te siy- ten tussen boeken en wat schilde- rijen? Verdiende deze man niet de liefde van een medemens? Allerlei gedachten en veronderstellingen doorkruisten haar hoofd. De weg scheen haar korter dan gewoonlijk en voor zij het bemerkte, stond zij voor het deftige herenhuis van de makelaar in koffie, Koornstra. Frouk je, het blozende dienstmeisje deed open. Dag Froukje, zei ze hartelijk, daar ben ik weer. Dag juffrouw Wevers, wat kijkt U vrolijk. Ja, Froukje, waarom ook niet. Het ene ogenblik zit je in de put en dan gebeurt er weer eens iets, dat je vrolijk maakt. Froukje glimlachte slim, maar zei niet, wat ze dacht. O, ja, juffrouw Wevers, Aie is er niet. Sjoerd zit al op U te wach- ten. Mevrouw Koornstra kwam de gang in: Dag juffrouw Wevers, hoe gaat het met U? ze gaf Chrisje een hand, ik hoorde het Froukje net zeggen, alleen Sjoerd heeft vandaag les. Aie is met de jongens van zijn klas op een excursie. Nu heeft U zeker wel even tijd om straks een kopje thee te blijven drinken. De hurtelijke toon, waarop n\e- vrouw Koornstra sprak, deed Chrisje aitijd goed. Zij voelde zich dadelijk erg op haur gemak. Zij kon zieh maar niet begrijpen, dat men de Friezen „Nl iH'knppen" nnomdu. Ook mijnheer Koornstra was een gezellige, prettige man, die goede muziek op prJjs wist te stellen. Hij behoorde tôt de rijkate mensen uit d# stad, maar was zeer eenvoudig en liet zich nooit op zijn rljkdom voor- staan, Het was vreemd vanday. Zij was in de beste stemming en Sjoerd was e»n begaafde leerling, maar toch kon zij moëilijk haar aandacht bij de les houden, Zij liet hem zijn oafenin- gen spelen, doch zij kon er haar aandacht niet bijhouden. Voortdu- rend dwaalden haar gedachten af, zij was blij, toen het uur om was, iets, dat haar bij deze familie nog niet was overkomen. Zij zaten al een tijdje in de gezellige ruime kamer te praten en dronken een kopje thee ze spraken over de lessen, over het plezier, dat haar beide zoons hadden in de muziek en over het succès van Chrisjes eerste optreden toen zij werden gestoord door een klopje op de deur. Het was Froukje, die me vrouw Baggerman aankondigde. Op de prettige stemming van Chrisje werd een domper gezet, maar ze probeerde het niet te laten blijken. Na een koele begroeting trachtte mevrouw Koornstra de draad van het gesprek weer op te vatten, doch dit vlotte niet al te best. Het onder- werp muziek werd afigstvallig ver- meden. Het viel Chris op, welk een geweldig verschil er tussen de beide vrouwen bestond. Mevrouw Baggerman richtte het .woord uitsluitend tôt de makelaars- vrouw en zat bijna met een soort ge- noegen van haar moeilljkheden te vertellen. De kinderen waren lastig, het leven was duur en de dienstmeis- jes werden steeds brutnler. Mevrouw Koornstra verzekerde haur, dat zij nooit moellijkheden met haar meis jes had en het niet van plan was te krijgen ook. Zij zou het naar vlnden, dis de meisjes het niet haar de zin hadden. Do doktersvrouw klaagde door, haar grootste grief was wel, dat haar man het zo druk had en maar niet kon nalaten nieuwe patlënten aan te nemen en hij in de drukte ver- gat rekeningen te schrijven. Hij mag dan populair zijn, daar kan de molen niet van draaien, Bovendien kon hij weinig aandacht besteden aan het gezin, Zelfs, toen Frank met een meisje thuiskwam, had hij nauwe lijks tijd een beetje notitie van haar te nemen. (Wordt vervolgd). Ondertrouwd: Jan Egbert Poel- man, 20 j., Hoogezand en Altiena Harmlena ter Horst, 20 j., Slochteren; Evert Servaas Johannes van der Spek, 26 j., Baarn en Klazina Fenne- gina Kip, 25 j., Hoogezand; Roelof Jan Lenstra, 20 j-, Sappemeer en Abeltje Lambeck, 21 j., Hoogezand; Herman Douwes, 31 j., Hoogezand en Gerardine Petronella Bast, 22 j., Hoo gezand. Getrouwd: Pieter Meijering, 39 j., Kiel-Windeweer en Elsien Kluter, 39 j., Hoogezand; Anthonij Woldhek, 27 j., Hoogezand en Jacoba van Weer- den, 23 j., Hoogezand; Lammert de Vries, 38 j., Hoogezand en Baukje Halbersma, 33 j., Hoogèzand; Albert Smittenbeçg, 26 j., Sappemeer en Justina Klok, 22 j-, Hoogezand. SLOCHTEREN, 1 tm. 7 Juli 1948. Geboren: Johannes, z. v. W. Dijke- ma en T. Bosker, Overschild; He- beltje, d. v. J. Veldman en F. Vegter, Scharmer; Geert Frederik, z- v. F. Tonkes en M. van Oosten, Harkstede; Dievertje Derkje, d. v. J. Speelman en H. Vink, Slochteren. Ondertrouwd: J. E. Poelman, 20 j., Hoogezand en A H. ter Horst, 20 j., Kolham; H. Jongman, 26 j., Sappe- meeren M.. M. Freije, 24 j., Scharmer; R. A. Marcus, 20 j., 's-Gravenhage en W. Huisman, 20 j., Slochteren; E. Staal, 26 j. en A. T. van der Tuin, 23 j., h. v. Siddeburen. Getrouwd: G. Hommes, 25 j. en A. Medema, 21 j., b. v. Siddeburen. NOORDDIJK, 1 t.m. 30 Juni 1948. Geboren: Berend, z. v. Klaas Gre- ving en Jo Aldershoff; Jan, z. v. Jan Winters en Pietertje Doornkamp; Jacob, z. v. Homme Dekker en Aaltje Haaksma. Ondertrouwd: Jakob Wijnhold, 27 j., Groningen en Henderika Veenstra, 23 j., Noorddijk; Jacobus Wattel, 31 j., Hilversum en Margiert Riemsma, 32 j., Noorddijk; Oltman van Calker, 29 j., Slochteren en Grietje Kortholt, 22 j., Noorddijk. Getrouwd: Hindrik Willem Molen- berg, 25 j., Noorddijk en Menje de Vries, 29 j., Noorddijk. Overleden: Ede Staal, 65 j., Noord dijk, wedn. v. Jantje Smant. MUNTENDAM, 1 t.m. 7 Juli 1948. Geboren: Hendrik, z. v. H. R. Pa ter en E. Buitenkamp; Anje, d. v. J. Kremer en H. Noordhuis. Ondertrouwd: H. Schipper, 22 j., Noordbroek en A. Slor, 19 j., Mun tendam. Getrouwd: K. Jansen, 28 J., Noord broek en A. E. Bos, 20 j., Munten dam. VEENDAM, 30 Juni tm. 6 Juli 1948. Geboren: Elsina Ariena, d. v. P. Kprthuis en E. Westerbrink, Wllder- vank; Jantien Harmtlon, d. v. H. Wigchering en J. Holting, Anloo; Hcndrikus Rudolphus, z, v. H. H. Fehrmann en E. Jnnsen, Onstwedde; Harm, z. v, H. Kliphuis en J. Muller, Wildervank; Berend Johan Ignatius Casjen, z. v, B. Uffen en H. Vogel, .Wildervank; Johanna Alida, d. v. N. J, Nijenhuis en T. de Vries, Wilder vank; Sietse, z. v. H. Doddema en G. Martena, Zuidbroek. Ondertrouwd: E. v. Waliinga, 28 j.,. Veendam en K. Mënd, 30 J., Leeu- warden. Overleden: Pieter Knigge, 07 j., m. v. A. Rogaar, overl. te Groningen; Daniël Sprlnger, 78 j., m, v. S. Ven,e- ma.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2