Het ontwerp: rationeel gebruik van grond TITO EN MOSKOU PROBLEMEN ROND EEN KONINKLIJKE BABY Twente geeft een goed voorbeeld EN het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 De prijzen van Landbouwgronden VRUE DAGEN Derde"blad Woensdag 14 Juli 1948 No. 56 VCCR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Wereldnieuws in Vogelvlucht. EEN DODE TENGEVOLGE VAN EEN AUTOBOTSING. Huis van Mountbatten toekomstig Vorsten- huis in Engeland BENDEN PLEGEN OVERVALLEN IN INDONESIë. AUTO WERD DOOR TREIN GEGREPEN, BONNENH ANDELT JE S IN GOE8 ABONNEMENTSPRIJS: f 1 25 p. '-wartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PR1JS DER AD VERTENTÏES 12 lent per mm. Zogen. Kleintjes als te loop, te hunr, gevraagd enz. mini- mi ai 7 cent (bij vooruitbetaling). HET NIEUWSBLAD t VERSCHUNT WOÉNSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 Ek zi. houdt vorm le en grote kwesties op intemationaal gebied welke ons bezig- Daar is het Berlijnse vraagstuk, dat nog steedseen bedreiging /oor de toch al zo wankele vrede, daar is verder Palestiria, waar nu net bestand is afgelopen de strijd opnieuw is ontbrand, daar zijn verde - Griekenland eh China. Men zou de lijst nog veel langer kunnen maken. Onder de actuele problemen is er één, dat zeer merkwaardig genoemd kan worden, maar dat door de overvloed van nieuws wel eens wat naar de açhtergrond geschoven wordt. Dit laatste kan mede het gevolg zijn Van het feit dat de commentatoren eigenlijk geen raad weten met de betref- fende kwestie. Wij menen het feit dat de heersers in Joego Slavië in confliet zijn gekomer met het Sowjet Communisme, en dat Maarsehalk Tito en zijn medewerkers uit de Cominform zijn gezet. Dat di" een gebeurtenis is van internationale betekenis kan meh nu nog niet'zeggen, maar het Kan toch van betekenis worden bij de ontwikkeling van de toestand van Europa. Allerlei consequenties zijn mogelijk. Wij willen ons echter niet wagen a an voorspellingen, doch stilstaan bij de fèiten. Tito is in conflict gekomen met het Sowjet Communisme en is uit de Cominform gezet. Verder is er mets gebeurd. Albanië heeft zijn overeen- komsten met Joego Slavië opgezegd, maar dat is slechts een feit van on- dergesehikt belang. De Joego-Slaven, die trouw gebleven zijn aan het Sowjet Communisme zijn ertoe aan- gezei- de regering omver te werpen. Maar uit het feit, dat er niets ge beurd is blijkt wel, dat Tito stevig in het zadel zit. Van buitenaf is niets ondemomen-. Geruchten over troepenbewegîngen van het Rode Leger langs de Joego- Slavische grenzen waren onjuist. Deze lankmoedige houding van Mos- kou zal een ieder bevreemden, zulk een houding zijn we niet gewend Mien g a at zich reeds afvragen of hier weer een comedie wordt opgevoerd, zoals de Russen eens in de theatrale oorlog tegen Finland vrijwel de ge- hele wereld hadden overtuigd van de onmacht van het Russische mili taire apparaat. Indien in Belgrado werkelijk een toneelspel wordt opgevoerd om de wereld te misleiden, dan kunnen wij niet anders dan met grote belangstel- ling de ontwikkeling der gebeurte- nissen tegemoetzien. EEN DRIELING GEBOREN. De drie meisjes werden naar Prinsesjes genoemd. In de kraaminrichting Denneheu- vel heeft een moeder het leven ge- schonken aan een drieling. De drie meisjes, die resp. 2000, 1250 en 1800 gram wegen werden genoemd Be- atrix, Irene en Margriet. Moeder en kinderen maken het goed. MUTTERU AAN BOORD. Van het Amerikaanse stoomschip „William Carson", dat zich nabij de Pôrtugese kust bevindt zijn noodsei- nen ontvangen, die zeggen, dat er muiterij is uitgebroken onder de be- j marining. „Kom direct", zo luidde het telegram, „wij zijn de toestand niet meester". De „WÛliam Carson" heeft een bemanning van 38 koppen aan j boordf De toestand in Berlijn. Engeland, Amerika en Frankrijk hebben zich gelijktijdig tôt Moskou gewend en hebben geëist, dat de ver- bindingswegen en het verkeer van goederen tussen de Amerikaanse, Britse en Franse sectoren van Ber lijn en de Westelijke zones worden geopend. Intussen is Maarsehalk Sokolofsky naar Moskou geweest om met Molo- tof te-spreken. Er werd antwoord op de nota's verwacht, doch tôt nu toe is dat niet ontvangen. Hetgeen ech ter van Russische zijde intussen is gedaati, en de verklaringen, die door hen zijn afgelegd, geven weinig hoop op een bevredigende regeling. Oqmiddellijk na .ontvangst der Amerikaanse, Britse en Franse nota's hebben de Sovjets een nieuwe order uitgevaardlgd voor Berlijn, krach- tens welke auto's behorende aan per- soneel van de Westelijke bezettings- autoriteiten, dat op de Helmstedt- autoweg van Berlijn.naar het Westen reist, spéciale passen van de Sowjet militaire autoriteiten nodig hebben en aan onderzoek worden onderwor- pen. Wat betreft de blokkade van de spoorweg wordt er van Sowjet zijde op gewezen, dat dringend herstellin- gen moesten worden uitgevoerd. Vele dwarsligg^ s zo.uden in zeer slechte toestam hebben verkeerd. Er zou hard gewe ;t worden. Hoeveel man er werker en wanneer de werk- zaamheden gerecd zijn werd echter .niet medefeder'.d. Bovendien heeft men intus en 1 weer een andere zwakke p ,k 'n de spoorlijn gevon- dèn. j Palestina- '4* Het bes anc Palestiria is om; de; strijd is opme V opgelaaid. Graaf Bemadotte, d - Weèdse bemiddelaar is vertrokken r rapport uit te bren- I gen aan de Ve; gheidsraad. Een po- ging om het b( itand met 10 dagen te verlengen vdrd wel door de Jo- den geaccepteerd, maar niet door de Arabieren. Eén der conclusies waar- toe graaf Berna lotte in zijn rapport komt is deze: )e toekomst van de Joodse Staat in Palestina zal op het slagveld wordei beslist, tenzij de Vere-dgde Natie in Palestina krach- tig ir: -rijpen". In ddels zijn de eerste successen aan sraëlitis'-he zijde. Lydda en Rom werdeu door hun troepen verc rd. Verenigde Staten. D Democratische Conventie is te Philadelphia begonnen. Nu Generaal Eisenhouwer definitief voor het can- didaatschap he^ft bedankt is Truman de enige voo lanstaande democra tische candida-u. Truman heeft de rechter William (T Douglas verzocht zich voor het candidaatschap voor vice-president beschikbaar te stellen. Op de plaats waar de drukke weg van Nijmegen naar Brabant gekruist wordt door het Maas-Waalkanaal, komen veel botsingen voor, hetgeen mede het gevolg is van het feit, dat het verkeer van de hoofdweg hier geen voorrang heeft. Dezer dagen botste hier een auto uit Breda tegen een vrachtwagen, welke geen voorrang had verleehd. De luxe wagen werd tegen het trot- to: gedrukt. Eén der inzittenden werd eruit geslingerd, en is aan de bekomen verwondingen overleden. De Tweede Kamer is ontbonden en er zijn verkiezingen gehouden om een nieuwe kamer samen te stel len; de Eerste Kamer is ontbonden ep door de Provinciale Staten is een nieuwe Eerste Kamer gekozen; de regering heeft aan de Regentes haar ontslag aangeboden; deze heeft de ministers gevraagd voorlopig de no- dige arbeid te willen blijven verrich- ten; inmiddels worden besprekingen gevoerd door de Reventes met de fractieleiders, teneinde een formatie- opdracht te kunnen geven. Ziedaar een aental consequenties van de voorgestelde grondwetswijzi ging. Zoals men weet betreft de grondwetswijziging in de eerste plaats de verhouding van het Moe- derland tôt de Overzeese Gebieds- delen, en in de tweede plaats de in- stelling van staatssecretarissen. Door het ontbonden parlement is de grondwetswijziging aanvaard. Thans zal deze wijziging aldus schrijft de grondwet voor door de nieuwe kamers behandeld moeten worden. Om de wijziging erdoor te krij gen is een meerderheid van 2/3 noodzakeljjjk. De nieuwe Ksumers, In de verdeling der zetels in de Tweede Kàmer iç door de verkie- zingsresultaten enige wijziging ge komen. Wij schreven daarover reeds. Maar in de samenstelling van de ka mer zijn daamaast nog andere wijzi- gingen gekomen. De partiien hebben .andere candidaten gesteld. Oude be- kende gezichten zijn verdwenen, wij noemen b.v. de ervaren parlementa- riërs, de heren E. Kupers (P.v.d.A.), Mr. A. de Wilde en Smeenk (beide A.R.), Mr. Teulings (K.V.P.) en de Groninger Dr. S. E. B. Bierema (V.V. D.) afkomstig uit Usquert, die ge- meend hebben hun plaats te moeten afstaan aan jongere mensen. En zo hebben nieuwe leden hun intrede gedaan in het parlement. De Eerste Kamer is ongewijzigd gebleven. weinig bruikbaars over te zijn. Toen de haven weer voor de scheepvaart i eigenaar; Dr. A. B. DE VRIES GEARRESTEERD. Iïi) is directeur van. het MauritshuLs, en de Stichting Nederlands Kunst- bezit, beide te Amsterdam, en van het Rjjksbureau voor Kunsthistorische documentatie te Den Haag, Vrijdagmorgen had de arrestatie plaats van Dr. A. B. de Vries, wonjen- de te 's-Gravenhage en kunsthande- laar B. Katz uit Dieren. Na de oorlog werden in Duitsland vele door de Duitsers in ons land ge- roofde en gekochte schilderijen te- ruggevonden. Belast met de opspo- ring van deze doeken was het Com- missariaat Generaal voor de Recupe- ratie, dat nauw samenwerkte met Dr. de Vries. Er werden verschillen- de kostbare doeken gevonden, en de geallieerde autoriteiten gaven toe- stemming deze naar Nederland terug te brengen, waar ze ter beschikking gesteld werden van de Stichting Ne derlands Kunstbezit. Deze Stichting heeft tôt taak na te gaan op welke wijze de Duitsers in het bezit geko men zijn van de schilderijen. Hebben zij ze meegenomen zonder redelijke betaling, dan worden de doeken te- ruggegeven aan de oorspronkelijke kan deze niet bewijzen opengesteld was, en de drukte langs de kaden begon. toe te nemen, toen heeft men in allerijl van brokken i van hefwerktuigen noodkranen, in elkaar gezet. Maar intussen waren nieuwe kranen besteld'. geen redelijke vergoeding te hebben ontvangen, dan wordt de zaak voor- gelegd aan Rechtshérstel. Het blijkt nu, dat Dr. de Vries ver- scheidene malen aan Katz doeken heeft teruggezonden, waarvoor deze Ned- Stoomboot Mij. stonden voor de oorlog 60 kranen. Na de bevrijding was er 1 over. De K.N.S.M. heeft 15 nieuwe besteld en daarvan is dezer dagen de eerste in de hoofdstad ge- arriveerd. Vermoedelijk zullen de be- stelde kranen tegen het einde van het jaar aile geleverd zijn. In Rotterdam zal de koel- en vries- ruimte aanzienlijk worden ultge- brëid, en bovendien aan diep vaar- water komen te liggen. Ter vervan- ging van de verwoeste panden „Han- del", „Scheepvaart" en „Nijverheici", zal thans een koel- èn vrieshuis wor den gebouwd met een frontbreedte van 50 m. Dit huis zal plm. 35 kamers bevalten van 450 500 m3. inhoud en geschikt voor aile temperaturen Er zullen grote hoeveelheden boter, vlees, vis, fruit en diepvriesartike- len kunnen worden bewaard. Rotterdamse g-emeenteraxd keurt de vestiging van Kaizer Frazer autofabriek goed. Het voorstel van B. en W. van Rotterdam, betreffende de vestiginr van een automontagebedrijf van d Amerikaanse fabries. Kaiser-Frazer in die stad is door de gemeen- teraad goedgekeurd. Van het Rijk zal een aan de Rijnhaven staan- de loods worden aangekocht, ver- plaatst en hersteld, en vervolgens aan het nieuwe bedrijf verhuurd. INBREKER, DIE EEN VAN ZUN BENEN MISTE. KON TOCH GOED KLIMMEN. 22 jaar en reeds 30 veroordelingen achter de ru g. Een in de Amsterdamse onderwe- reld goede bekende, de 22-jarige J. V. zette in Assen een kraak op touw. Hij klom langs een regenpijp om- hoog, en kwam via het dak een tex tielmagazijn binnen. Daar ont vreemdde hij een grote partij textiel en bontj assen. Doordat hij echter gedwongen was in de omgeving van Assen zijn auto achter te laten, gelukte het de poli- tie, deze Amsterdamse „zware jon- gen" die ondanks het feit, dat hij slechts één been heeft, toch een han- dige inbreker is, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat hij reeds 30 veroor delmgen achter de rug heeft, in han- den te krij gen. Hij werd nu voor de 31e maal ver- oordeeld, en wel tôt 2 jaar gevange- bouwbedrjjf ten minste aan deon- nisstraf, door te brengen in de jeugd- dememer en zijn gezin een volledig gevangenis te Zutphen. bestaan moet kunnen verschaffen. m, Uiteraard varieert de daarvoor ver- ONZE ARKENSS1AFEL. eiste omvang van het "bedrijf met de Volgens de vqorlopige inventarisa- grondsoort, aard van het bedrijf, enz. tie van de land- en tuinbouw 1948 De procédure van de verkoop van Op het établissement van de Kon. in oorlogstijd grote bedragen heeft 1 - ÏTntr. V./N/-4++ /-X»-. /lirt rvi o Rationeel gebniib van grond. Er is een wetsontwerp ingediend, dat beoogt een rationeel gebruik van de grond te handhaven en te bevor- deren, en eigendomsoverdrachten te onderwerpen aan het toezicht van een Grondkamer, opdat versnippe- ring van de bodem zal worden voor- komen. Behalve ten aanzien van de ver- kaveling stelt het wetsontwerp obk regelen met betrekking tôt de verde ling van het land over de landbouw- bedrijven. Hierbij wordt vooral be- oogd om verdere splitsing van bedrij- ven, die daardoor niet meer rendabel zouden kunnen worden geëxploi- teerd, tegen te gaan. Als norm wordt daarbij aangenomen, dat een land- opgestreken. Katz heeft op die ma nier enige tientnllen schilderijen te- rugontvangen alleen tegen betaling van administratie en transportkosten. Of Dr. de Vries door deze fraude zichzelf financiëel bevoordeeld heeft, staat nog niet vast. KOPEREN VAAN GESTOLEN en die vaan was juist een symbooL De afgelopen week hebben onbe- kende individuen, gebruik makend van het nachtelijk duister en de feestroes waarin de bevolking tenge- volge van de kermis verkeerde, zich in het Limburgs dorp Lottum mees ter gemaakt van de koperen vaan van de. pomp op de markt. En die was van symbolische betekenis voor de mwoners van het dorp, die er hun naam „Lottumer Pekken" aan dan- ken. Ongeveer een mensenleeftijd gele- den, gebeurde het in Limburg meer- dere malen, dat de dorpen met el kaar slaags geraakten. En op een Zondagmiddag werd Lottum over- rompeld door mannen uit hét nabije Grubbenvorst. Deze voerden in triomph de bronzen leeuw, die op de pomp te Lottum had gezeten, naar hun dorp. Het metalen beest kwam in een kast in het raadhuis te staan en geraakte- in vergetelheid. Toen ongeveer 15 jaar geleden het oude huis, waar eens het raadhuis was geweest, werd schoongemaakt vond men van de leeuw alleen nog een piek. Deze werd aan de Lottu- mers overgedragen, werd op de pômp geplaatst en er werd feest ge- vierd. Na verloop van enige tijd werd de piek van een houten bekle- ding voorzien en aan het einde werd een rijk gemonteerde koperen vaan aangebracht. Tôt voor enkele dagen getuigde deze versiering van de pomp van het ereherstel van Lottum. Maar schennende handen hebben zich opnieuw aan de pomp vergre- pen. Er heerst algemene verontwaar- diging- in het dorp, maar niemand weet waar hij de dader moet zoeken. TTJINBOUWSCHUUR GERAAKTE IN BRAND. Te Honselersdijk (Gem. Naaldwijk) geraakte een houten tuinbouwschuur in brand en spoedig was de gehele schuur een prooi der vlammen. Van de verschillende brandspuiten, die intussen waren uitgelegd zogen zich een aantal vast in de modder van een sloot. Miet die welke waren aangeslo- ten op de waterleiding zette men de strijd tegen de vlammèn voort. Nadat de schuur geheel in as was gelegd werd een koelhuis, waarin perziken en pruimen waren opgesla- (Van onze Londense correspondent). De Engelse pers, die in grote op- maak mededeling heeft gedaan van de blijde gebeurtenis, die in October te wachten is, begint zich nu bezig te houden met de problemen, die deze Koninklijke baby met zich gaat mede brengen en die per slot van zaken allemaal te wij ten zijn aan een de- creet van Elizabeth's grootvader, Ko- ning George V, die bepaalde, dat de titel van Prins of Prinses slechts ge- dragen mocht worden door zoons of dochters der zoons van de vorst. En hier zit de moeilijkheid. Inmiddels maakt Engeland zich reeds op om de geboorte van Eliza beth's baby op grootse wijze te vie- ren en daar is ook al reden voor want sedert 1894, toen de Hertog van Windsor het levenslicht aanschouw- de is de toekomstige baby de eerste, die in rechte lijn aanspraken maakt op de troon. Onverschillig of het een jongen of een meisje is, de baby heeft de volledige rechten op de Britse troon. Mocht de eerstgeborene echter een meisje zijn en er later een broertje bij krijgen, dan vallen de rechten van het eerstgeboren meisje automatisch toe aan de eerstgeboren zoon. Mocht Elizabeth geen zoons krijgen, dan zal het de eerste maal zijn "in de Britse historié, dat de kroon overgaat van vrouw op vrouw- Prinses Elizabeth is de eerste Brit se prinses, die getrouwd is, terwijl ze rechten heeft op de troon en daaruit zijn ook weer heel wat problemen ontstaan met betrekking tôt de posi- tie van haar echtgenoot, die niet al leen echtgenoot is van de toekomsti ge vorstin, doch eveneens stamva- der van het nieuwe Engelse Konings- huis. Men gelooft zelfs, dat, omdat er wijzigingen in de vorm van Konink lijke decreten in de lucht hangen, de Hertog van Edinburgh zijn zetel in het House of Lords nog niet heeft in- genomen. Inmiddels maakt grootvaders erfe- nis het Elizabeth moeilijk. Haar beth en Philip geboren kinderen zouden worden genoemd Lord of Lady Mountbatten. De enige oplos- sing is een Koninklijk decreet, dat moet worden uitgevaardigd door Eli zabeth's vader en waarin men Philip, thans Duke of Edinburgh, de titel verleent van Prins van Groot Brit- tanië. Dan zouden ook zijn kinderen, dus ook de toekomstige Koning of Koningin de titel krijgen van prins en prinses. Zo zijn er al vele problemen ge- schapen nog maanden voor de blijde gebeurtenis. Prinses Elizabeth, die straks haar vader zal opvolgen zal nog de naam Windsor voeren, doch haar kind, dat haar straks zal moe ten opvolgen zal de naam Mountbat ten dragen. Zo wordt vermoedelijk de dynastie Windsor straks vervan- gen door het Huis van Mountbatten. Een nieuwe mijlpaal in de Britse ge- schiedenis, tenzij men vasthoud aan Windsor, zoals in Nederland aan Or an je. In de omgeving van Salatiga wierp een bende rampokkers een handgra- naat in een huis. Een vrouw werd gedood en haar man en haar zoon werden emstig gewond. De overvallers maakten zich uit de voeten met medeneming van 5 kar- bouwen. Ook bij Bandoeng heeft een over- val plaats géhad. Hier werd een ad ministrateur in een van zijn tuinen gedood. Het slachtoffer reed met een wachter in een jeep langs de weg. Bij een bocht moest hij stoppen voor een over het pad liggende boom. Op dat ogenblik werd er geschoten. De administrateur zeeg ineen, en de on- dememingswachter vluchtte om hulp te halen. Toen hij terugkwam bleek ailes wat waarde had uit de zakken van de gedo'de administrateur te zijn geroofd. Daar enige salarissen moesten worden uitbetaald, had hij geld bij zich. De rover is spoorloos verdwenen. Bij Semarang werden twee leden van de ondernemingswacht onder vuur genomen. Eén van hen werd op zoons zouden namelijk geen Konink lijke titel krijgen. Haar kinderen zouden slechts dezelfde waardigheîd hebben als een hertog. De oudste zoon van de prinses zou de titel krij- r j v uui auxïu V «ia ucw w ciu gen van Hertog van Merioneth, en d gjag ged00d. de ander nam de benen. andere uit het huwelijk van Eliza- wachters waren met een tiental I arbeiders bezig een pomp-installatie te repareren. Ook de werklieden zijn 1.553.413 in Mei 1939. een pereeel grond wordt nu als volgt: Een eigenaar wenst zijn grond te verkopen aan een middelgroot of grootbedrijf in de omgeving. De Grondkamer onderzoekt nu of er be- drijven in de omgeving zijn, die door hun te geringe omvang niet rendabel zijn, en wenst de eigenaar daarvan het te koop aangeboden stuk grond te kopen, dan onthoudt de Grondkamer zijn goedkeu^ing aan de transactie waarbij de grond zou worden over gedragen aan een groot of middel groot bedrijf. Wenst de verkoper zijn .grond niet aan het desbetreffendé kteinbedrijf te verkopen, dan is hij vrij niet tôt verkoop over te gaan. Prijzen van landbouwgronden. De regering achtte het bezwaarlijk waar het door de in het wetsontwerp inzake het ratio- voermaatschappij neel gebruik van grond bepalingen op te nemen inzake de prijzen, om-; dat dan bij wijzSgingen van het prijs-i niveau wetswijziging noodzakelijk zou zijn. Daarom zullen de prijzen; bij algemene maatregel van bestuur worden vastgesteld. Het ligt in het voornemen als ba- oveJ^aan; sis voor de prijzen van grond vast te stellen het prijsniveau dat gold op 9 Mei 1940, waarbij een verhoging van 10 zal worden toegestaan voor bouwland en van 20 voor Woeste grond. De havens van Amsterdam en Rotterdam. Toen in September hevige knallen de Amsterdamse huizen deden tril- len op hun grondvesten, toen wisten aile hoofdstedelingen wat er gebeur de: De Duitsers waren bezig de ha ven te vernielen. Na de bevrijding bleek er van het kranenpark slechts bedroeg de varkensstapél in Mei j.l. gen, door het vuur aangetast. De 866.945 stuks, tegen 856-873. in Mei brandweer ging zich in het bijzonder 1947; 1.040.321 in Mei 1946 en toeleggen ôp het behoud van het woonhuis, dat eveneens gevaar liep. REPATRIëRING. Met de „Indrapoera" welke 22 de zer te Rotterdam wordt verwacht, zal o.m. repatriëren F. Auwen te Muntendam. Vermoedelijk door onoplettendheid zag de heer J. W. van Rooy uit Box- tel, arts aldaar, toen hij, de onbe- waakte overweg in de spoorlijn Box- telVeghel moest passeren, niet dat een trein naderde. Toen hij de trein •bemerkte was het reeds te laat, en zijn poging om nog voor de trein langs de overweg te passeren mis- lukte, De auto werd gegrepen en brak in tweeën. Zijn 15-jarig zoontje, dat zich mede in de auto bevond, werd op slag gedood. De arts zelf is in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen bezweken. DE BEWONERS VAN EEN VILLA ZATEN IN DE TU IN en achter hun rug was brand uitgebroken in hun woning. Zaterdagrrtiddag zaten de bewo- ners van. een villa te Wassenaar in de tuin rustig een kopje thee te drin- ken. Een passerende postbode kwam het hek binnen om hen te waarschu- wen, dat het huis achter hen in brand stend. Het bleek, dat door de brandende centrale verwarming het rieten dak had vlamgevat. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd, en on- derwijl begon ihen reeds de meubels naar buiten te dragen. De brand kon beperkt worden tôt ,een gedeelte van het dak. het is zeer wel mogelijk, dat het ge hele Twentse industriegebied ten- De gemeenteraad van Hengelo heeft een goed besluit genomen, dat tegelijk een voorbeeld belooft te worden voor vele andere gemeenten. Namelijk het besluit om het stadsvuil in eigen beheer te verwerken tôt compost voor de landbouw. Men weet, dat deze compostbereiding op zichzelf geen nieuwigheid is, de gemeente Den Haag laat al sinds ja- ren aile afval van huizen en straten naar Wijster in Drenthe vervoeren, V.A-M. (Vuilaf- gecomposteerd wordt. Eerst laat men de massa enige maanden uitgisten, waarbij het besproeid wordt met bacteriënhou- dend water. Er ontwikkelen zich daarbij hoge temperaturen, waardoor ziektekiemen vernietigd worden en aile rottende stoffen tôt ontbinding De overblijvende rulle massa wordt gezeefd en vermalen, zodat tenslotte een uitstekende grondverbeterende stof overblijft, waarin slechts zeer kleine en onseha- delijke resten van glas en metalen overblijven. Het merkwaardige is, dat deze wijze van composter en bijna geen stank veroorzaakt, terwijl men de vliegenplaag met de moderne spuitmiddelen stevig onder de duim kan houden» Met het product, de V.A.M.-compost, zijn de arme zand- gronden van Wijster in wijde omge ving vruehtbaar getnaakt. Het systeem is dus goed, maar de organisatie van de V.A.M. is nogal kostbaar. Wanneer nieuwe gemeen ten zich aansluiten moet men reke- nen op f 1.per inwoner per jaar. De stad Groningen bijv. stelt thans aan de raad voor het besluit daartoe te nemen. Hengelo vond het echter te duur en men heeft daar nu een plan ontworpen x>m in de nabijheid van de stad een compostbedrijf te stichten. Voor men tôt dit besluit kwam, heeft men het advies van de landbouw ingewonnen, o.a. werd de mening gevraagd van Ir. Cleveringa. die al sinds jaren strijdt voor een grotere zorg voor de vruchtbaarheid van de bodem. Hij is tôt de overtui- ging gekomen, dat de organische meststoffen de laatste halve eeuw veel te veel zijn verwaarloosd, waar door de structuur en de algemene vruchtbaarheidstoestand van de bo dem achteruitgaat. Voor de arme zandgronden geldt dit in dubbele mate, omdàt deze van nature veel te weinig mineralen bevatten. En com post is juist daaraan bijzonder rijk. Geen wonder dan ook, dat ir. Cleve ringa de totstandkoming van het Hengelose besluit krachtig heeft be- vorderd. Hierdoor immers zal de waardevolle compost in eigen omge ving worden aangewend. Reeds navolgers. De andere grote Twentse gemeen ten is dit niet ongemerkt voorbij ge- gaan. Ook zij overwegen thans een composteringsbedrijf te stichten en ontkomen. In Goes zijn twee ergerlijke bon- nenhandeltjes ontdekt: J. M-, vader van een gezin van twee kinderen bleek al een jaar lang steeds de bon- kaarten van het gezin te hebben ver- kocht. J. F. de C. deed precies hetzelfde, maar om zijn afnemers de zekerheid te geven dat zij de bonkàarten inder- daad zouden krijgen, had hij de stam- kaarten in onderpand gegeven. EEN ONMEN SELIJIQE ..SANITAETER". „Sanitaeter" is de naam die de Duitsers geven aan de ziekenverple- ger. En F. Kerstehoven uit Amster dam was „Sanitaeter" geweest,. n.l. in het concentraitekamp Ommen. Inplaats dat hij zijn best deed het lijden van de mensen te verzachten, deed hij al het mogebjke om het ver- blijf in Ommen voor de gevangenen nog erger te maken, dan het al was. Hij sloeg ze met knuppel en bulle- pees. Zelfs aan de ergste patiënten weigerde hij toegang tôt de zieken- zaal, èn behandelde hen ruw en hardhandig. Nu Kerstehoven zich voor zijn da- den te verantwoorden had voor het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof, was hij plotseling zijn geheugen kwijt. Hij kon zich helemaal niet herinne- ren ooit iemand mishandeld te heb ben. De advocaat fiscaal eiste echter 7 jaar gevangenisstraf. OP IEDERE 500 DODEN WORDT IN FRANKRIJK 1 SCHIJNDODE BEGRAVEN, aldus verklaarde «en Franse arts. In de Départementale raad van de slotte voor dit doel de handen meen i geine heeft Dr Hi£t Verklaard, dat zal slaan. Daarmee zal het vuilver- contrôle door de dokter van do- wij deringsvraagstuk voor deze dicht- in verband met de door de Bur- bevolkte streek definitief kunnen worden opgelost, terwijl de gevolgen voor de landbouw niet anders dan zegenrijk kunnen zijn. In ditzelfde verband mag ook nog een ander punt naar voren worden gebracht en wol de aanwending van rioolwater voor grondverbetering. Wij hebben te Tilburg vloeiweiden ge- zien, die van oorsprong uit het on- vruchtbaarste zand bestonden en die door bevloeiïng met rioolwater tôt vette weiden en akkers waren pmge- toverd, zonder dat een enkele scha- delijke kiem op de gewassen of in de grond bleek voor te komen. Het is namelijk een nog onverklaard, maai1 volstrekt onloochenbaar verschijnsel, dat de bodem bij krachtig bacterie- leven zelf aile gevaarlijke ziektekie men vemietigt. Daarom kan zonder bezwaar rioolwater voor bemesting worden gebruikt. Op die wijze is het mogelijk voor een waarde van mil- lioenen aan meststoffen, die thans verloren gaan, nuttig aan te wenden en het millioenenverlles te verande- ren in een millioenenwinst aan ge wassen. Wanneer Twente ook deze „zuivering" krachtig ter hand zou ne men, zou dat de landbouw nog ver der begunstigen en bovendien het water v^n kanalen en beken weer rein en gezond maken. Het ware te wensen, dat dit Hengelose voorbeeld algemeen in het land navolging vond. gerlijke Stànd vereiste verklaring in Frankrijk veel te wensen overlaat. Het afgeven van een attest is gewor- den tôt een formaliteit, waarbij het lijk slechts zelden onderzocht wordt. Gevallen van schijndood komen veel- vuldig voor, vooral, wanneer ,het overlijden te wijten is aan verdrin- king, verstikking, enz. Dr. Hièt heeft de wens uitgesproken dat ten spoe- digste .de nodige maatregelen zullen worden genomen, opdat voorbarige téraardebestelling wordt voorkomen. Het is de mening van genoemde arts dat op elke 500 begrafenissen welke in Frankrijk plaats vinden, 1 schijn- dode ter aarde wordt besteld. TER GELEGENHEID VAN HET REGERINGSJUBILEUM EN DE INHULDIGING. Door het Collège van Rijksbemid- delaars is aan werkgevers vergun- ning verleend om buiten en behalve de vacantie en de snipperdagen, waarop werknemers recht hebben, twee vrije dagen met behoud van loon aan hun personeel te verlenen, resp- ter viering van het regerings- jubileum van H.M. de Koningin en ter gelegenheid van de inhuldiging van de nieuwe Koningin.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1