GEMENGD SPORTNIEUWS f Geluk de NAAST ELKANDER" Over Bloemen en Planten WINÛERD RANKT VAN DE BOEKENPLANK «I A A WAT GEEFT DE HADÏO? 1 Chemica Cartona Was ii Beukema n Chemica n Ik heb ailes eens goed cagegaan. De schrijfster, Willy Strijt, heeft in dit boek naast elkander getekend mannen en vrouwen, door het huwe- lijk verbonden, en ook naast elkan der drie echtparen. De drle dochteri van een dorpsdokter zyn kort na el kander getrouwd, en hebben het ouderlijk huis verlaten. Ella is getrouwd met een lappen- koopman, een man beneden haar stand. Als deze man vais beschuldigd wordt van diefstal, en tôt een gevan- genisstraf van 9 maanden wordt ver- oordeeld, is zij in ellende gedompeld en aan wanhoop ten prooi. Maar on- danks dat blijft de wederzijdse lief- de bestaan, ook als na Berto's terug- keer in de maatschappij de handeï niet meer lopen wil en zij het prach- tige buitenhuis moeten opgeven en in de stad gaan wonen, waar Berto zich als kleermaker vestigt. Tilli, Ella's jongste zuster heeft haar studie voor arts eraan gegeven en is getrouwd met haar jeugdvriend Joost. Maar zij wordt niet gelukkig. Het slijten der dagen in nietsdoen, dat Joost voor hun stand nodig acht, ligt haar niet. Bovendien is Joost's eerzucht groot, en om der wille van de bevrediging van die eerzucht ver- waarloost hij zijn vrouw. Ten slotte zoekt zij troost bij een andér. Op verschrikkelijke wijze komt zij 8 jaar na haar huwelijk om het leven. Phien treedt in het huwelijk met Jacques, zoon van de dorpsnotaris. Het is heel wat anders dan zij zich van het leven heeft voorgesteld. Ze houdt niet van Jacques en ook niet van hun kind. Ze haat het leven in het grote stille dorpshuis. Ten einde raad ontvlucht zij haar huis, en gaat haar geluk zoeken in de stad. Na de dood van haar vader komt zij echter weer terug. Wij laten de schrijfster aan het woord. De oude dokter is overleden. Phien heeft haar man, Jacques toe- vallig ontmoet. Ze hebben met el kander gesproken, en Phien heeft gevraagd of zij hem wat vragen mocht. Nu zitten zij tezamen in het huis waarin zij vroeger tezamen hebben gewoond. .Jacques ik heb werkelijk emstig nagedacht, ik zou graag te- rugkomen bij je. Durf je het niet meer aan?" Ze keek naar zijn ogen, om zijn antwoord sneller te weten, maar hij sloot ze en zat daar lang onbeweeglijk te denken. Eindelijk keek hij op en zei: „Is het je werke lijk, werkelijk emst? Is het geen nieuwe gril van je, een toevallige wens, opgewekt door je aanwezig- heid hier in het dorp?" Er sprak angst uit zijn stem en uit zijn blik, „Kun je niet begrijpen, dat ik nau- welijks geloven kan, dat je dit meent?" „Ik zal nooit meer weggaan", zel OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK H-S. Nieuwe aanwinsten: Wijshegeerte. Stoffel. De massa-mens en zijn toe- komst. Oodsdienst. Spaan. De vreedzame strijd; 60 jaar I^eger des Heils in Nederland. Sociale wetenschappen. Kerssemakers. Eloquentia. Kieswet 1948. Landbouwcoôperatie in Nederland; uitg. door de Nat. Coôp. raad. Verslag van de Ver. tôt Plaatselijk Nut Hoogezand-Sappemeer over 1945 en over 1948. Zuur. Wat kan ik worden? Taal- en letterkunde. Dale, Van. Nieuw groot woorden- boek der Nederlandse taal. Afl. 6. Schrijfwijze. De nieuwe officiële, van de Nederlandse taal. Whitman. Leaves of grass. N atuu rwetensc happe n. Garbedian. Albert Einstein. (Ned. vert.) Book, The, of birds; bij Henshaw. Toegepaste wetenschappen. A.B.C.; Zwitsers brei-album. I. Carves. Radiozenders en -ontvangers. Kroon. Handwerkjournaal. No. 1. Stoppen, mazen en verstellen. Kunst, Sport en Spel. Battenberg en Melchior. Handleiding voor het organiseren van volks- kinderspelen. Groothoff. Van de groene velden; belevenissen gedurende een halve eeuw voetbalsport. Holkeboer. Zakboekje voor de wa- tersport. Lemaira Beknopte geschledenis van de meubelkunst. Wolsey en Waldorp. Zangzaad voor kampeerders. Aardrijkskunde, Land- en Volkenkunda Den Haag; uitg. A.N.W.B. Sales, The British. Kasteelen van de Loire; uitg. ANWB. Londen; uitg. A.N.W.B. Midden-België; uitg. ANWB. Rivièra, De Franse; uitg. ANWB. Snitker- Amsterdam, die grote stad; tien speurtochten. Snitker. Een marktpleln en tien straten; wandelingen door Haar- lem. Stult and Hatch. Joumeys through North America. Wadden-eilanden, De: uitg. ANWB. West-België; uitg. ANWB. Zeeland; uitg. ANWB. Zuid-Limburg; uitg. ANWB. Geschiedenis. Gisevius. Tôt het bittere einde. Gordy. How the colonies grew into states Oorlog, De tachtigjarige, door Ro- mein e.a. Ned. en in 't Ned, vertaalde romana Cronin. De sleutela van het konink- rijk. Jackson. Het verloren weekend. Kessel. Het leger der schaduwen. Kleian. Deliplanter. Lagerlof. Niets Holggersson's won- derbare reis. Leeuw, Van der. Kinderland. Oeroeg; door Hoase. Engelse romans. Arien. The green hat. Sinclair. The tree of heaven. Franse romana Meersch, Van der. Corps et âmes. Jeugdboeken. Blom. Limmele Hompe's vuurtje. (6—8 jaar.) Exel. Het agaten masker. (12—14 jr.) Zwart. De kerstvacantie van Pieter- jan. (7—9 jaar). Zwart. Pieterjan in het stadje. 7-9 jr. ze beschaamd, maar toch met rustlge zekerheid, „ik ben ouder en wijzer geworden." Ze voelde, dat ze voor de eerste maal van haar leven een be- lofte deed, die ze door ailes heen zou houden. Er kwam een blijde glans op zijn gezicht. Spontaan stond hij op, maar eensklaps herleefde de oude verle- genheid en hij durfde zijn verlangen om haar in zijn armen te nemen niet ten uitvoer te brengen. Vroeger zou zijn onzekerheid haar hebben geërgerd, nu echter ontroer- de het haar. Ze stond op en terwijl een zachte glimlach om haar mond gleed, liep ze op hem toe, sloeg de armen om hem heen en kuste zijn vriendelîjke, trouwe ogen De schrijfster heeft het thema uit- gewerkt tôt een goed en vlot-geschre- ven boek. De karaktertekening 1s zuiver. Scherp zijn de verschillen in aard van de drie zusters uitgebeeld. Misschien ware het juister ge- weest indien Ella's man, Berto zijn vrouw had overtuigd van zijn on- schuld aan de diefstal, in plaats van te wachten tôt zijn ereherstel. Het boek is uitgegeven door de Uitgevers Mij. „Holland" te Amster dam. VOORRANGSREGELING GROOTVERBRUIKERS SERVIESGOED OPGEHEVEN. De voorrangsregeling ten behoeve van grootverbruikers van aardewerk en porcelein (ziekenhuizen, sanato- ria en horecabedrijven) is opgeheven-1 Hiermede zijn de laatste beperkende distributiebepalingen t.a.v. de ver- koop en aflevering van serviesgoed komen te vervallen. RICHTPRIJS KOOLZAAD OOGST 1949. De-» in het vorige jaar verhoogde richtprijs voor koolzaad oogst 1948 heeft de verbouw gestimuleerd. Het kool- en raapzaadareaal, dat in 1943 49.509 ha. bedroeg liep geleidelijk te rug en bedroeg in 1946 4074 ha. en in 1947 nog slechts 698 ha. De verhoog de richtprijs heeft tôt gevolg gehad, dat thans weer 11.000 ha. voor de oogst 1948 zijn uitgezaaid. In verband met de verkregen uitbreiding van het areaal is de richtprijs voor kool zaad oogst 1948 gesteld op f 60 per 100 kg. Deze prijs is weliswaar f 10 lager dan die van 1948 HET WEER HEEFT ONGUNSTIGE INVLOED OP DE KERSENOOGST. Het ongunstige weer van de laatste weken heeft een ongunstige invloed gehad op de kersenoogst. Van een catastrophe kan echter niet gespro ken worden. De oogst van Duitse kersen (dat zijn de soort kersen, die het eerst rijp zijn) viel mee, en ook de meikersen geven geen slechte re- sultaten te zien. De kwekers, die zich toegelegd hebben op zwarte bessen, Varikse zwarten en Napoléons hebben ech ter een strop. Deze soorten zijn over het algemeen gesprongen, en zelfs niet te gebruiken voor de fabrieken. In diverse boomgaarden, welke waren verpacht heeft men opgehou- den te plukken om de strop niet nog groter te maken. Plukken van kersen komt op onge- veer 20 cent per kilo. Daarbij komt dan nog f 0.16 sociale lasten, sorte- PROGRAMMA R.O.N. "Woensdag 141 Julî: fl8t45ç-19.0ft Landbouwkwartier. Ir. J. S. Miil- schlegel, Rjjkspluimveeteelt-consu- lent te Groningen spreekt over „Het rapen en bewaren van onze eieren". 19.1519.30 De Stem van het Noor- den. Donderdag 15 Juli: 19.0019.30 Groninger programma. „Wij gaan weer met vacantie". Opoë Veenstra vertelt van haar belevenissen en plannen en Jack Venini, André Bak- ker en Ap van Gilpen geven goede raad. Vrsjdag 16 Jull: 18.40—19.00 Drents programma. „Drentse veurdrachten" door W. J. Keizer te Assen; 19.15 19.30 De Stem van het Noorden- Zaterdag 17 Juli: 18.15—18.30 Groe- ten uit Indonesië; 19.0019.15 „Als het volop zomer is" door Drs. Fop. I. Brouwer; 19.1519.30 Noordelijk weekoverzicht. MUZIEK. Zangersfeest te Groningen. Zondag werd in „De Harmonie" te Gronin gen het 33ste zangersfeest van de Bond van Koren in de Provincie Groningen gehouden. Door zangverenigingen uit ons ra yon werden de volgende resultaten behaald: Afd. 3A: Ons Genoegen, Hooge- zand 85 pt.; Zang en Vriendschap, Harkstede 84 pt.; De Smitslaan, Hoo- gezand 87 pt. Afd. 2A: F. Bolmankoor, Foxham - gA: ren, keren, vervoer en veiling. Wan-I gg'punten Afd_ 2B; Nieuw Leveni Zuidbroek neer men er bovendien rekening mede houdt, dat de kersen op het hout voor f 0.25 tôt f 0.35 per kilo waren verkocht, dan begrijpt men. dat een vrij hoge prijs gemaakt moet worden, alvorens er door de kwekers wat verdiend wordt. EEN PLANT JE, DAT BIJNA NOOIT DE MOED VERLIEST. Een plant, die bijna altijd bloemen draagt, is de zeer bekende Vlijtige, Liesje. Haar wetenschappelijke naam is Impatiens Sultanii Zij behoort tôt de Balsemien-achtigen, waarvan in ons land in de vrije natuur nog meerdere vertegenwoordigers zijn. Dit plant je vraagt een zeer voedzame aarde. Het is ook wel te begrijpen dat dit zo is, omdat zij in enkele maanden van een klein plantje een grote forse plant wordt, die geregeld bloeit. Door die gestadige bloei zal zij een paar keren in een jaar in een grotere pot gezet moeten worden. Minstens eens in de week wat vloei- mest is noodzakelijk. Is de bloei bij- zonder rijk dan geve men dit gerust twee keer per week. Wie niet de be- schikking over vloeimest heeft kan natuurlijk bloemenmest in water op- gelost gebruiken. Dit kan ook twee keer per week in de voile bloeitijcj. Men make deze oplossing niet te sterk en bedenke, dat een tabletje of een theelepeltje bloemenmest in een liter water opgelost voldoende is om tien planten voor één keer te voor- zien. Vlijtige Liesje staat liefst dicht bij het venster. De bloei, is daardoor rij- ker en de kleur dieper. Staat zij meer in de schaduw dan is de bloei minder mooi en vallen de bloempjes ook eerder af. Zij laat zich gemakkelijk stefeken. Dit gebeurt het beste in deze tijd. Is de stek geworteld dan wordt zij in goede tuinaarde opgepot en zal dan al spoedig een grotere pot ver langen. Een al te vroege bloei kan men verhinderen door de bloemp jes af te knijpen. Hinderlijk is, dat de plant vaak on- derhevig is aan luis. De liefhebber merkt dit spoedig doordat zich op het plantje dan mieren bewegén, die azen op het zoete sap, dat de iuizen afscheiden. De Iuizen verwijdert men het best door met de hand over de bladereh aan beide zij den te strij- ken. Deze handeling moet enige malen herhaald worden. In de win- ter geven wij minder water omdat de plant zeer waterrijk is en spoedig rot. Naast de oorspronkelijke kleur, die karmijn rood is komen door krul- sing bloemen voor, die wit, purper of zalmkleurig zijn. Ook 1s het gelukt exemplaren te kweken van een an- dere vorm. Men kope gerust eens een Vlijtige Liesje, want men kan er veel genoegen aan beleven. 88 pt., geplaatst in 3B; Crescendo, Kielwindeweer 96 .pt., geplaatst in 2A; E.M.S., Ruischerbrug 89 pt., gepl. in 3B; O.B.K. I, Sappemeer 101 pt. gepl. in 2A; O.B.K., Sappemeer 105 punten. Afd. 1A: Kerkkoor Muntendam 116 punten. Afd. 1B: Doopsgez. Koor .Hooge- zandSappemeer 121 pt.; Ned. Herv. Kerkkoor 129 pt., gepl. in afd. Uitm. Het Nederlands Kamer Koor naar het Noorden. Het Nederlands Kamer Koor zal in de 2e helft van September pnder auspiciën van het Nederlands Im- pressariaat te Amsterdam, weer een reeks concerten in de drie Noordely ke provinciën geven. De duizenden Noordelingen, die verleden jaar de concerten van dit prachtige koor hebben beluisterd, zijn de phénomé nale prestaties niet vergeten, want reeds staan tal van plaatsen weder op het programma. Het Nederlands Kamer* Koor o.l.v. zijn bekende dirigent en pianist Félix de Nobel wordt geacht tôt het beste op dit gebied te behoren en het heeft de hoogste lof van ver- maarde componisten en dirigenten w.o. Poulenc en Pierre Monteux mogen oogsten. Het zal in November een concertreis door Engeland onder- nemen en daarbij op uitnodiging van de B.B.C. ook een radioconcert ge ven. Verleden Jaar heeft dit prachtige koor ook in Hoogezand geconcer- teerd met een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. 141. Maar bij hun overhaaste vlucht kwamen ze bijna in een poel terecht, die bewoond werd door monsterachtige krokodillen. „Vermoedelijk zijn het heilige krokodillen", zel Rob, „die al die vreemde beelden moeten bewaken. Ze zien er niet erg gastvrij uit". 142. Weer ging de vlucht verder, om zo gauw mogelijk uit de buurt van de gevreesde heilig- dommen te komen, in de richting van de plek waar Rob met de îendeling had afgesproken dat een schip op hen zou wachten. BEDRUFS V OETB AL. Uitslagen: OverzetDEG 31; CartonaLierenfabriek 81; Bak- kersPSC 10; SuurmeijerBSM 17; KoningAtlanta 34; WAS Chemica 21; Beukema IINIV 0—5 (w.n.o.V. BSM II—WAS II 8—1; Cartona IIPhénix 59. Programma: Maandag 19 Juli: DE G-terrein BSM IIChemica II (D. de Boer); H.S.-terrein RashCarto na II( W. Hartman); Dinsdag 20 Juli: DEG-terrein SuurmeijerPSC (R. Swiers); Woensdag 21 Juli: DEG-ter rein ChemicaBeukema (B. Brugge); H.S.-terrein BakkersMulder (Prijt) Donderdag 22 Juli: DEG-terrein LierenfabriekBSM (H. Terburg); H.S.-terrein BKCCartona (Schuil); Vrijdag 23 Juli: DEG-terrein Gado WAS (W. Hartman); Zaterdag 24 Juli: DEG-terrein 2 uur Koning DEG (Duzink); 3-45 uur Beukema II- Chemica n (Stol, Kalkwijk); H.S.- terrein 2 uur Mulder-Suurmeijer (L. Appelbrij 3.45 uur NIV—WAS II (A. Woldhek). Stand per 10 Juli: Afd. A: Overzet 12 8 1 3 17 35—19 WAS 10 8 0 2 16 25—15 11 7 1 3 15 44—29 Koning 10 6 2 2 14 22—11 Gado 10 4 0 0 8 27—30 Atlanta 11 .3 1 7 7 23—39 Beukema 10 2 2 6 6 21—22 DEG 10 0 1 9 1 10—42 AfdL B: BSM 10 10 0 0 20 47—10 PSC 11 7 1 3 15 35—21 12 6 3 3 15 36—18 Bakkers 12 4 3 5 11 20—23 Mulder 8 3 0 0 6 12—15 BKC 10 2 2 6 6 18—43 Lierenfabriek 10 2 1 7 5 20—39 Suurmeijer 9 1 2 6 4 19—38 Afd. C: Phénix 13 13 0 0 26 105-17 ND7 12 9 1 2 19 48—26 Rash 10 6 1 3 13 54—38 11 5 .0 6 10 31—33 Red- Star 12 5 0 7 10 35—36 Cartona II 11 4 0 7 8 24—37 11 3 1 7 7 29—49 BSM II 12 2 1 9 5 21—68 10 2 0 8 4 21—64 ATHLETIEK. Door de Tumkring „Oost-Gronin- gen" werden in het kader van de jeugdspel- en athletiekdag wedstrij- den gehouden, welke georganiseerd waren door Bato te Winschoten. De leiding berustte bij de heren Blaauw van Sappemeer (secretaris) en Denijs van Slochteren (voorz.) door welke laatste de prijzen werden uitgereikt. Er waren plm. 500 deelnemers en deelneemsters, waarbij verscheidene jeugdleden van verenigingen uit ons rayon. Door verenigingen werden de vol gende resultaten geboekt: Verspringen (meisjes 1213 jaar): 1. P. Jansen, Doles 3.84 m.; 2. T. Smld, Zuidbroek 3.72 m.; 3. T. Tep- per, Doles 3.67 m.; Hoogspringen (meisjes 1415 jaar): 1. A. Meijer, Zuidbroek 1.30 m.; 2. A. Koetje, Zuid broek 1.25 m. en 3. J. Hartman, Zuid broek 1.15 m.; Hardlopen 60 m.: (meisjes 1213 jaar): 1. R. Klad, Zuidbroek 9 sec.; 2. H. Nanning, SGV 9 sec.; 3. J. Kliphuis, SOS 9.1 sec.; 80 m. (meisjes 1415 jaar): 1. J. v- d. Molen, Doles 11 sec.; 2. H. Ruben, Doles 11.1 sec.; 3. J. Keizer, H.-S- 11.3 sec. Estafette meisjes (1213 jaar): 1. Zuidbroek 1.34.5; 2. Doles 1.36.5; 3. Bato 1.37.4. Estafette meis jes 1415 iaar: 1. Doles 1.25.5; 2- Zuidbroek 1.27; 8. H-S. 1.28.8. Slag- bal meisjes 12—13 jaar: 1. Bato III; 2. Doles; 3. Bato n. Kastie meisjes 1415 jaar: 1. Zuidbroek; 2. H.-S.; 3. Bato I. Verspringen jongens 1213 jaar: 1. Jan Wayer, Doles 4.38 m.; 2. M Bakker, Doles 4.23 m.; 3. H. Tuin, Zuidbroek, 4 meter. Hoogspringen jongens 1415 jaar: 1. J. Jager, Bato 1.40 m.; 2.'W. Schut, W.I.K., 1.30 m.; 3. W. Visser, S.V.N. 1.25 meter. Hard lopen 60 m. Jongens 12(13 jr. 1W. ten Hâve,-Zuidbroek 8.5 sec.; 2. J. Wayer, Doles 8.6 sec.; 3. F, Lutterop, Zuid- boek 8.7 séfc.; 80 m. jongens 1415 jaar: 1. R. Verhoef, Bato 10.4 sec.; 2. J. Jager Bato 10.0 sec.: 3. P. Luch- tenborg, Volo 10.7 sec- Estafette jon gens 12—13 jaar: 1. Zuidbroek 1.32.2; 2. Bato 1.36; 3. S.V.N. 1.371. Estafette jongens 14—15 jaar: 1. Bato 1.25; 2, W.I.K. 1.26; 3. Zuidbroek 1.27; Slag- bal jongens 1213 jaar: 1. W.LK.; 2. S.G.V.; 3. Zuidbroek. Kastie jon gens 1415 jaar: 1. W-I.K.; 2. Bato; 3. Zuidbroek. FEUILLETON. door TON BERCK 21) Gaat Frank zich verloven? vroeg mevrouw Koomstra. Ja, met een meisje van Boetze- laer, uit Den Haag, zij is van een heel oude, voomame familie. Ja, de naam is mij bekend. Toen de naam Frank door me vrouw Baggerman werd genoemd, besteedde Chris een beetje meer aan- dacht aan het gesprek en opeens viel het haar op, dat zij het gezicht van mevrouw Baggerman ergens anders had gegjjen, maar jonger. Zij kon zich niet meer herinneren, waar dat geweest was. Zij vergat'het echter spoedig. Even later viel haar de gelijkenis weer op, overlgens hàd zij Franks moeder in geen maanden gezien en dat bekende gezicht had zij kortgeleden nog ergena waprgeno- men. Zij schrok op uit haar overpein- zingen, door mevrouw Koomstra, die haar vroeg, of zij nog thee wilde. Zij bedankte en maakte van die gelegenheid gebruik om afscheid te nemen. Onderweg moest eij onwillekeurig denken aan mevrouw Baggerman en kon haar antipathie nog steeds niet verkroppen. Haar stemming was door cle aanwezigheid van die vtouw "gedaald, of was het de mededeling over Frank geweest? Franlr Die avond, toen de jongens naar bed waren en zij alleen was met moeder, sprak zij over het gesprek met van Stuyvesant. Zij begon, even- ala hu zelf, van zijn leven te vertel- len. De toewijdiag, waarmee eij dat deed, verbaasde moeder keer op keer en toen Chris op een zeker ogenblik de vraag stelde, wat zij moest doen, stond dit bij haar moe der reeds vast, daar haar dochter met zoveel liefde over hem had zitten vertellen. Zij was er zeker van, dat er bij Chrisje sprake was van een diepe genegenheid, zelfs van liefde. Ik kan je onmogelîjk raad ge ven kind. Dit zijn zaken, die men met zichzelf moet uitvechten. Of ja, een raad zal ik je geven en die moet je opvolgen. Luister alleen, naar dat- geen, wat je hart je ingeeft. In elk mensenleven komt eenmaal zo'n moment, waarbij wij een gevoel krijgen, dat buiten ons blijft, een verschijnsel, waarvan de Schrift spreekt: Wat geen oog heeft gezien, wat geen oor heeft gehoord en wat in geen hart is opgeklommen. In dat ogenblik rust een goddelijko beschik- king, dan alleen kan het hart spre- ken. Die avond kon zij moeflijk de slaap vatten; zij draalde en woelde in bed, rolde zich van de ene zij op de an- dero totdat zij na uren in slaap viel. Chrisje ontwaakte de volgende morgen later dan gewoonlijk en moest zich vreselijk haasten om de Jongens op tijd naar school te sturen. Niettemin was haar stemming beter dan ooit. Zij deed opgewekt het werk en haar werklust was groter dan ooit. Ondertussen liet zij zich ailes van de laatste dagen de revue passeren. De emoties waren vele geweest en het kostte haar dan ook herhaaldelijk moeite om haar denken niet te laten ontaarden in een chaotische span- ning waar zij tenslotte do oindjes niet meer aan elkaar wist te binden. Om elf uur had zij koffie gezet en in afwilking van haar gebruikelijke gewoonte om dan te gaan studeren schoof zij een stoel naast het divan- bed en begon met moeder te praten. moeder en ik geloof, dat mijn besluit nu vast staat. Wel, mijn kind, dat 1s prettig. Ben je er echter van overtuigd, dit besluit niet te snel te hebben geno- men? Nee, moeder, ik meen, dat 1k de baas ben over mijn gevoelens en heb dus het besluit om met Oscar te trouwen wel degelijk overwogen. Over zulke dingen beslist men niet aile dagen, dat heb 1k niet uit het oog verloren. Ik ben er blij om, Chrisje. Geef me een zoen. En even later vervolgden zij het gesprek met: Er zullen nu spoedig grote veran- deringen op komst zijn, die ongetwij- feld moeilijkheden zulien scheppen. O, moeder, Oscar is een doortas- tend mens, die zeker ailes onder de ogen zal zien om ons allen gelukkig te maken. Natuurlijk, meisje. Het Bchijnt mij een verstandige man, die ook wel weet, wat hem te doen staat in het leven. Hij heeft veel verdrlet gehad en veel pijrt geleden. Dit heeft hem soms bitter gestemd, maar aan de andere kant ook gehard in het leven. Nu hij denkt met mij gelukkig te kunnen worden, wil ik ndj geheel aan die taak overgeven, en wij zullen hierin beiden gelukkig zyn. Zijn lief de voor die andero vrouw schynt wel heel groot te zyn geweest om zijn besluit, zich jaren uit het leven te hebben teruggetrokken, zo ernstlg na te komen. Ja, dat is een bHjk van de vast- heid van zyn karakter. En een bewys van trouw, vulde Chrisje aan. Maar nu wat anders, Chrisje. Weet hy er zelf al ieta van? vroeg haar moeder lachend. Chrisje sprong op, gaf haar moe der nog een zoen en zei: Ik ga hem gelpkkig maken- En zij liep opgewekt de kamer uit. In de gang keek zy nog even in de spiegel, schikte haar haren en liep de trap af naar zijn kamer. Zij gaf in bijna vreugdevolle but een flinke bons op zyn deur, wachtte even op zijn gebrom en stak toen haar hoofd om de half-geopende deur. Dag Oscar, zei ze, goede morgen. Ha, die Chrisje, en hij draaide zich van zyn stoel om en stond op. Chrisje, die nu de kamer was bin- nengelopen, gaf hem een hand. Heb je even tijd voor me, lk wilde even praten met je. Voor jou heb ik altyd tijd. Zyn stem klonk opgewekt. De droevige toon, die zy steeds had op- gemerkt was byna geheel verdwenen en het was alsof hij reeds wist waar- over zij kwam praten en hoe het be sluit zou zyn. Hij schoof twee gemakkelijke stoe- len tegenover elkaar, belde mevrouw Dirkzwager en zei: Je hebt nog wel trek in een kop koffie, niet? Ja, maar met veel suiker dit keer. Even later trad mevrouw Dirk zwager stomverbaasd de kamer bin- nen. Chrisje nu al by van Stuyve sant, dacht ze. Haar ogen werden schotels, toen zy hoorde, dat ze el kaar met je en jou aanspraken, toen zy even later de koffie serveerde. Het was haar het grote raadsel van haar laatste twintig levensjaren. Een verbazing, die de arme Myntje in aile nuancen moest ondergaan, want het was een karaktertrek van mevrouw Dirkzwager aile onbeantwoorde vra gen in haar leven uit te leven in het roopperen op haar medemensen. In dit geval had zy alleen Myntje voor- handen en nu was het deze, al sinds jaren die het moest ontgel- dom (Wordt vervolgd) KEGELEN. HET GROTE BONDSCONCOURS TE TER APEL. 83ste wedstrijd: Zaterdagavond vond in het „Bosch- huis" te Ter Apel de prijsuitreiking plaats van de 83ste Bondswedstrijd. Het succès voor de organiserende club „Alles tegen de Vlakte" was groot. Doch eveneens was deze groot voor onze plaatselyke clubs en leden in HoogezandSappemeer en Zuid broek. Zij wonnen in totaal 46 van de uitgeloofde prijzen, wel een bewijs, dat deze sport hier intens wordt be- oefend en op behooriyk peil staat. Wy laten de vooraaamste uitslagen volgen: Korpswedstrijd, klasse A, le vijf- tallen Hoofdprys: Anti Poedel, Veendam 341 ht.; 1. Ons Genoegen, Hoogezand 334 ht.: 4. Doe je Best, Sappemeer 329 ht-; 6. Acht o. d. Lan ge, Zuidbroek 323 ht.; 7. W.O.P., Hoogez. 321 ht-; 10. Anonymus, Sap pemeer 317 ht. Klasse B, 2e vijftallen: 2. W.O.P., Hoogezand 308 ht.: 3- Ons Genoegen, Hoogezand 307 ht.; 5. T.A. V.E.N.U-, Hoogezand 305 ht.: 7. Acht 0. d. Lange, Zuidbroek 302 ht. 8. Doe je Best, Sappemeer 300 ht. Klasse C, 3e of meerdere vijftallen: 2. Doe je Best, Sappemeer 303 ht.; 3. T.A-V.E. N.U., Hoogezand 296 ht.; 4. Vooruit, Hoogezand 295 ht.; 5. Atlanta, Hoo gezand 293 ht.: 6. Ons Genoegen, Hoogezand 292 ht. Klasse D, (drietal- len): 3. Doe je Best, Hoogezand 184 ht.; Twee vijftallen prijs: 2. Ons Ge noegen, Hoogezand 641 ht.; Drie vyf- tallen prys: 1. Ons Genoegen, Hoo gezand 933 ht.; 2. Doe je Best, Sap pemeer 932 ht. Hoogste Korpsgooier van aile afdelingen: J. Smit, lid van T.A.V.E.N.U., Hoogezand 83 ht. Korpswedstrijd Dames: 4e prijs T.A. V.E.N.U., Hoogezand 285 ht.; Drietal- prijs: T.A.V.E.N.U. Hoogezand 132 ht. Negenprijs: A.D.A., Hoogezand 13 x 9 Personele Baan, klasse A, (3x5 bal- len), Serie: 2. R. Zeef, Zuidbroek 118 ht.; 4. H. Fellinger, Hoogezand 114 ht. Klasse B: 1. C. Aussema, Hoogezand 125 ht.; 3. P. Riemeyer, Sappemeer 118 ht. (9 x 9); 4. H. Brust, Sappe meer 118 ht. (6x9); 5. W. Spoor Jr., Hoogezand 116 ht.; Klasse C: 2. E. Smit, Hoogezand 111 ht.; 3. H. J. Hil- vering, Hoogezand 108 ht.; 5. L. Stal- man, Zuidbroek 103 ht. Personeel Enkele kaart (5 ballen) Klasse A: 1. R. Zeef, Zuidbroek 45 ht.; Klasse B: 1. N. Roelfsema, Sappemeer 45 ht.; 3- C. Aussema, Hoogezand 44 ht.; 4. D. Laphor, Hoogezand 43 ht.; Klasse C: 1. H. J. Hilvering, Hoogezand 45 ht.; 2. E. Smit, Hoogezand 42 ht. Jubi- leum-Kampioen (10 ballen): i. G. J. Smit, Groningen 81 ht. (7x9); 2. C. Aussema, Hôogezand 81 ht. (5 x 9); 4. H. Fellinger, Hoogezand 79 ht. Vrijebaan Heren: Klasse A (5 bal len): 2. R. Zeef, Zuidbroek 8 x 45 ht-; 4. W. Gorens, Hoogezand 2 x 45 ht.: Klasse C: 7. T. Smit, Hoogezand 42 ht, Vrijebaan Dames: 3. Mevr. Schaap Boersma, Hoogezand 42 ht.; 11. Mevr. Brust, Sappemeer 3 x 37. Propaganda baan: 2. T. Koetse, Hoogezand 42 ht. ZEILEN. In het Paveljoen „Klein Scheve- ningen" verzamelden zich Zondag-- morgen een 100-tal personen le den van de Zeilver. „Zuldlaarder- meer" en hun introducé's om deel te nemen aan de Watersportdag. Na koffie gedronken te hebben begaf het gezelschap zich aan boord van 26 boten, waama de vloot koers zetta naar Noordlaren. By de boerdei-y van de farn. Lock- horst, daar waar de korenvelden overgaan ln de Noordlaarder bossen, werd een eenvoudige Drentse koflie- tafel gebruikt, waarby de Drentse bollen gretige aftrek vonden. De middag werd gebruikt om te wande- len en te gpeien in de bossen, waar- na men om circa 5 uur weer ..scheep" ging op weg naar de thuishaven. Te recht kon de voorz. de heer Jonker gewag maken van een geslaagde dag. De uitslagen der spelen luiden: Dames: I. Mej. Bloemendaal; 2. Mevr. Tuinema; 3. Mej. v. Zomeren; 4. Mej, Oosterwyk; Heren: 1. F. Veerkamp; 2. H. Schaaphok; 3. E. Coops; 4. E. Klein; Meisjes: 1. Ina Drent; 2. Grietje de Vries; 3. Ina Schaaphok; 4. Frida Bos; Jongens: Piet Bekius. HENGELSPORT. Door de Hengelclub ..Sappemeer en Omstr." werd Zondag een wed strijd gehouden op het Schildmeer, nabij „De Keet" te Stqendam. Er wa ren 20 deelnemers. Prijswinnaars werden: 1. W. Forringa; 2. J. Knip; 3. N. Roelfsema; 4. E. ten Cate; 5. W. Splinter; 6. H. Kuur; 7. J. Drent, ter wijl extra prijzen voor de zwaarste vissen werden gewonnen door 1. J. Drent en 2. E. ten Cate. WANDELEN. De Jubileumwandeling ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van de Noordelijke afdeling van de Neder landse Wahdelsport Bond is zoer ge- slaagd. Het weer was gunstig en het aantal deelnemers was groot. Dat de aardbeientocht eigenlijk een ken- sentocht is geworden doet minder terzake, op de médaillés staat toch een aardbei afgebeeld. Zaterdagmiddag liepen plm. 500 personen mede, terwijl het aantal deelnemers Zondag circa 600 be droeg, waarby wandelaars uit vry- wel aile provincies. De route leidde via vele omwegen naar Paterswolde en vandaar linea recta terug. De plaats van start en aankomst was het paviljoen „Stads- park" te Groningen; Onder de deelnemers bevonden zich verschillende personen en groe- pen uit ons rayon. De E.H.B.O. had vry veel werk, omdat de zandpaden bij velen blaren hadden veroorzaakt. - Het aantal uit- vallers bedroeg echter slechts drie. In totaal liepen 38 groepen mede, aan welke diploma's werden uitge reikt. Door groepen uit ons rayon wer den de volgende resultaten behaald: Klasse uitmimtend: geen; klasse zeer goed: Chemica dames, Foxhol; Chemica Heren, Foxhol; H.-S-, Hoo gezand; N.O.F., Sappemeer; D.O.S., Sappemeer; klasse goed: S-V.H-, Hoogezand; Gymn, Ver. Foxhol, Fox- hoL

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3