GEMENGD SPORTNIEUWS Gelijk de PLAATSELIJK NIEUWS BURGERUJKE STAND WINôERD RANKT borgercompagnie. BIOSCOOP HOOGEZAND. ROB DE AVONTURIER SAPPEMEER. De 13-jarige zoon van de fam. Blaauw fietste achter een vrachtwa gen. Plotseling kwam hij achter deze wagen vandaan en stak de weg over. Hierbij werdhij aangereden door een van de andere kant komende auto en liep een gecompliceerde beenbreuk op. Nadat Dr. Meihuizen de eerste hulp had verleend is hij naar het ziekenhuis te Groningen overge- bracht. Twee beschonken lieden fiet- sten in de Noorderstraat Eén van hen reed tegen een auto, en liep een lichte verwonding aan het gelaat op. Hij werd naar het politiebureau ge- bracht. De andere dronken man werd later eveneens naar het politie bureau overgebr'acht. De Postduivenver. „De Lucht- stormers" H.S. hield 12 Juli een wedvlueht vanaf Quinain (Belgie), afstand 370 km. In concours waren 370 duiven welke om 9 uur 45 mm gelost werden. Aankomst le don 18 uur 34 min. 3 sec. Snelheid 1680 m. per minuut, 25e duil 14 uur 8 mm. 46 sec. Snelheid 1414 m. P- Pe uitslag luidt: 1 9 16 17 A. 2 H. Seif, 3 22 G. Veldhtus, 4 11 12 20 W. K. Limberger, 5 T. Snut, 0 7 10 19 25 H. Scheen, 8 18 J. Woldlîng, 13 23 A. T. Haijer, 14 J. Bosman, lo 21 R. de Vries, 24 F. Romp. Aange- wezen duif T. Smit met no. 5 Ringno. 731478. Afd Jeugd: 1 E. Bakema, 2. F. Hopster, 3 H. van Duinen. Aangewe- zen duil H. v. Duinen met ringno. 731501. Van diverse zijden heeft men ons gewezen op de uitstekende prea- taties door het Nederlands Herv. Kerkkoor van Sappemeer, O.I.V. de heer v. d. Glas verricht op het Zon- dag te Groningen gehouden zangcon- cours. Met 129 punten promoveerde het koor naar de klasse uitmuntend- heid. Gaarne onderstrepen wij dit. Op de onder voorzitterschap van de heer A. Mulder J.W.zn- ge houden halfjaarl. algemene leden- vergadering van de Onderl. Veever- zekering Mij. H.—S. bleek, dat ver- zekerd waren 302 npderea en 298 paarden, voor 'n totaal van f SOS.oo^. Gestorven waren 11 paarden en 2 runderen, waarvan de netto schade bedroeg f 4012.03. De omslag werd bepa'ald op 2-3 voor paarden en 0.7 voor runderen. De voorloplge benoeming tôt directeur van de heer E. Schreuder werd door de vergade- ring bekrachtigd. Ter secretarie alhier zijn inlich- tingen te verkrijgen over de navol- gende gevonden voorwerpen: sleutel, bal, selzoenkaart V.v.V. en bril. Naar wij vernemen is de zang- veroniging O.B.K. uitgenodigd te Appingedam een uitvoering te geven van Bleeker's operette „Do Llnden- hôrg". Toen de landbouwer ten K- Donderdagmorgen zijn klppen wilde voeren, kwam hij tôt de onaangena- me ontdekking, dat een hond 18 kui- kens had doodgebeten. De pollue heeft de zaak in onderzoek. HOOGEZAND. De E.V.C. verzoekt ons het volgen- de mede te delen: Uit solidariteitsgevoel nebben de arbeiders van de Metaal Gietery „Noord-Nederland" en van de ta. Borchcrts alsmede van enkeie scheepswerven besloten een uur loon per week beschikbaar te stellon voor de stakende arbeiders van de fabrieK llieminga te Groningen Verder deelt genoemde vakorgaru- satie mede: De E.V.C. werkersjeugd wist bij de Chemische Fabr. van de Fa. Scholtons te Foxhol na enige onder- handeling met de Directie te berei- ken dat aile jonge werkers aan het bedrijf dit jaar 2 weken yacantie zul- len krijgen en bovendien over 0 snipperdagen zullen kunnen beschlk ken. Maandag even voor 6 uur was S. werkzaam op het terrem bij - mons Metaalhandel aan de Meint Veningastraat. H. kwam daar ook e er ontstond een twist tussen de beide mannen betreffende een uitbetalings kwestie. S. wilde H. van het terrein zetten, waartegen deze laatste zic verzette. Er ontstond een vechtpartij tussen de beide mannen. S- een stuk ijzer en sloeg H. op he hoofd, waardoor deze bloedend ver- wond werd. Een passerende politie-agent heert met behulp van enige omstanders de vechtenden geschelden. Onze plaatsgenoot de heer K. TTrbach is met ingang van 1 Januj^l 1148 benoemd tôt adj.-commies de ^ed. Spoorwegen met als st&ndplaats Groningen, hoofdstation. Bij Bodewes' Scheepswerven te Martenshoek werd Woensdag me cocd gevolg te water gelaten een sta- im motorcoaster groot 600 tcm D.W., v >or rekening van de heren Schuite- a en Dories te Groningen. Het hip wordt voorzien van een 400 k. werkspoor motor en is gebouwa onder klasse British Corporation \tl. Vaart. Op de vrijgekomen heiiing wordt de kiel gelegd voor een 800 tons shelterdekker voor rekening van de fn van Nievelt Goudrlaan Co. te Rotterdam. Naar w(j vernemen zal het nieu- w> vprcnigingsgebouw van het Leger des Hells, het verbouwde vToegew café Dijkstra aan de Fabriekskade. Donderdagavond 5 Aug- officiee worden ingewijd. De spéciale lnwlj- dingsdienst zal onder leiding staan van kolonel Jac. Smael, chef-secre- taris van het Leger des Heils te Am sterdam. Teneinde de herdenking yan het regeringspubileum van H. M. de Ko- ningin hier op gepaste wijze te vle- ren, heeft zich op verzoek yan de burgemeester een commissie ge- vormd, waarin aile richtingen zijn vertegenwoordlgd. Het dagebjks he- stuur van deze commissie bastaat uit de heren H. W- Plinslnga (voorz.); J. L. de Jong (secr.) en B. Hoek (penn.) Het lag in de bedoeling een waardig feestpro gramma samen te stellen, waarin eik wat wils vindt. De plannen hiertoe zijn gereed geko- men. Deze plannen omvatten een kinderfeest voor aile openbare en bijzondere lagere scholen en kleuter- scholen (1800 kinderen) en verder de algemene feestviering omvattend op- tocht, sportdemonstratie, illuminatie, concert en vuurwerk. De plannen zijn nu wel gereed, maar nu moet nog een fmanciële ba- sis worden gelegd. Daartoe zal een beroep gedaan worden op de ingeze- tenen. NIEUW-COMPAGNIE. Dezer dagen vergaderde de Coôp. Landbouwver. „Kielcompag- nie". Van een schrijven van de heer Kok-van het C.B- betreffende een voorstel om te trachten meer centra- lisatie in het coôp. verenigingswezen te brengen, werd kennis genomen. Bij de Ring Hoogezand werden punt- draad en omheiningspalen besteld. Er werd besloten aan het geteis- terde Leek een bedrag aan te bie- den. Voor een gezamenlijke reisnaar de „Hooge Veluwe" gaven zich 41 deelnemers op. ENGELBERT. Lieden van de Landbouwvereni- ging brachten ner autobus een be- zoek aan het openlucht muséum te Amhem. De plaatselflke dorsverenlging hield haar jaarlflkse ledenvergade- ring in café Tuinema. Als bestuurs- lid werd herkozen de heer H. Rôme- lingh, terwijl tôt Ud der commissie van toezlcht is gekozen de heer Kl. Heeringa. Het nadelig saldo bedroeg f 43.83. MIDDELBERT. De leden van de vrouwenvereni- glng maakten haar jaarlflks ultstap- je per. s.s. „Delfzt)l" naar Delfzfll. In de pastorletuin zal het kerk koor, m.m.v. de muziekvereniglng „Excelslor", het Pijperscorps en de Mondharmonicaclub Woensdagavond een tulnconcert geven. HARKSTEDE. Het bestuur van het onlangs opgerichte mtiziekcorps is als volgt samengesteld: Ds. van Hoogstraten, voorz.; C. H. Dusseljee, secretaris; K. Zwaneveld, penn.; A. Staal Jr., Corpscomm. en E. Barels, adj.comm. Leden van de Ned. Herv. Vrou- wenvereniging hebben een uitstapje gemaakt naar Gaasterland. De leden van de Harksteder Visclub hadden een onderlinge vis- wedstrhd in Friesland. De vangst was in het algemeen zeer slecht. KOLHAM. De heer Kasper Folkersma Van de Knijpslaan ving in het Spoorgat te Kolham een brasem van 5 pond 3 H ons De vis had een lengte van 61 cm. SLOCirrEREN. Het comité „Autotocht Ouden van Dagen" organiseerde Maandag een tocht waaraan door 1*25 personen werd deelgenomen, verdeeld over 3 bussen en 10 particulière auto's. De reis ging eerst naar Wagenbor- gen waar men onthaald werd op kof- fle met koekjes, aangeboden door de directie van de stichting. Hierna ging men naar Delfzi.il, Uithuizen, Zoutkamp en Groningen en vervol- gens terug. Vanaf Froombos ging het met het muziekcorps „De Woudklank" voor- op naar zaal Degenhart, waar men nog geruime tijd gezellig bij een bleef Hier verleende de Toneelvereniglng „Zonsopgang" medewerking. SCHILDWOLDE. In een vergaderlng van de In- gelanden van de Kloosterpolder in café Kampen o.l.v. de heer L. J. Boer werd o.m. besloten het aangaan van een lening groot f 2000.voor het uitgraven van de bermen aan de Mo- lenwijk. Leden van de afd. Schildwolde van de C.B.T.B- maakten een excur- sie naar de N.O. Polder, welke onder leiding van de heer v. d. Deen, een oud-Schildwolder, thans bedrijfslei- der in deze polder, werd doorkruist. De Chr. Vrouwenver. Schild wolde" van de Ned. Herv. Gem. had Woensdag voor haar leden een uit stapje naar Aneldoom georganiseerd. O.m. werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Bloemen in Berg en Bos". Woensdagmorgen had een aan- rijding plaats tussen de vrachtwagen van expéditeur v. d. Hoek en een Roland bus. De vrachtwagen wilde links afslaan hetgeen door de chauf feur van de Roland bus vermoedelijk niet werd opgemerkt. De chauffeurs konden niet verhinderen dat de wa- gens tegen elkaar opbotsten, waar door de vrachtwagen emstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het gezelschap, een zangkoor uit Hélium, dat op weg was naar het zangconcours te Leek, kon met enige vertraging de reis voortzetten. HELLUM. Onder belangstelling van tal van ouders werd in de o.l. school af- scheid genomen vaxj Mej. J. van Koldam, onderwijzeres, die wegens haar huwelijk het onderwijs gaat verlaten. Door enige leerlingen en de voorzitter der Oudercommissie wer den onder hartelijke bewoordingen cadeaux aangeboden waama 4® leer lingen door Mej. van Koldam wer den onthaald. De nieuw benoemde onderwijzeres Mej. Wessels was me de aanwezig. De Reisvereniging „De Trek- vogel" maakte Zaterdag een plei- ziertocht naar Apeldoom en omge- ving, welke tocht besloten werd met een gezellig samenzijn in het café v. d. Berg, alhier. De Coôp. Dorsvereen. „Schild- woldeHélium" vergaderde Dins- dagavond in café Hansen, o.Lv. de heer J. R. Takens. Het financieel verslag meldde aan ontvangsten f 19980.73 en aan uitgaven f 19374.36, batig saldo f 606.37. De heer Tj. Geertsema te Schildwolde werd als bestuurslid herkozen terwijl de heer H. Koning in de financiële commissie werd benoemd. Er werd besloten voor eventuele aanschaffing een dwarstransporteur te bezichtigen. SIDDEBUREN. Door de kerkeraad is beroepen Ds. C. J. Loor, Ned. Herv. Pred. te Antum. ZUIDBROEK. 1 Ten gemeentehuize werd aan- besteed het verbeteren van de Klaas Woltjerweg. Aanleg riolering, ma- ken van een teerslakken wegdek met ter weerszijden tegeltrottoirs. Hoog- ste inschriiver de fa. K. R. Haver- land te Farmsum, met f 82-600. Laagste lnschrijver de fa. Gebr. El- zinga te Arumf met f 49.823. Iemand die een boodschap had te doen bij het distributiekantoor reed op een geleende fiets daarheen, doch nam toen hij terugging een verkeerde fiets mee. De eigenaar zag onmiddellijk, dat deze fiets zijn eigendom niet was, waarna de ver keerde fiets weer bij het distribu tiekantoor werd geplaatst. Inmiddels had de gemeente-tim- merman zijn karretje gemist, en daarvan aangifte gedaan bij de poli- tie. Dezer dagen vergaderde de Commissie ter regeling van de auto- tocht ouden-van-dagen. Over 1947 hadden de ontvangsten bedragen f 700.60 en de uitgaven f 710.89 (na delig saldo f 10,09). In 1948 bracht de HJstencollecte f 800 op. Dit Jaar gaat de tocht naar Bmmen en ter Apel, en wel op 24 Juli. Om de terugkeer op te luiste- ren zal de medewerking van het Muziekcorps ,,Zuld- en Noordbroek" worden gevraagd. MUNTENDAM. De voetbalvereniging „Munten- dam" vergaderde in het clubhuls der vereniging. Het bestuur, bestaande uit de heren E. Jonker, F. Bos, D. Bijlhplt, Sterenborg en F, Wolthof werd herkozen. In de technische commissie werden benoemd de heren T. Jager, E. Schipper en S, Schrlj- ver en in de kascommissie de heren H. de Vries, J. Rademaker en J. Woldhuis. Tôt bode werd aangesteld de heer W. Wijsbeek. Het ligt ln de bedoeling van het bestuur de tralning serieus aan te pakken. Wat betreft de uitgave van een clubblad zal men nog nader be- slissen. Uitslag wedvlueht P.V. „De Zwa- luw", wedvlueht vanaf Chateauroux (afstand 794 km.) 1 A. Oldenburger, 2 J. Tonkes. Kampioenschap buiten- land: Pont St. Maxence t/m Chateau roux: 1 en 2 A. Oldenburger, 3 E. Pluim. Uitslag^- wedvlueht P.V. „De Zwaluw" vanaf Quievrain (374 km.): 1 5 17 D. Bijlholt; 2 6 Jac. Schip- huis; 3 Gebr. Bakker; 4 7 11 12 31 N. Jager; 8 14 H. Gruben; 9 20 51 D. Bosscher; 10 23 en 29 M. Jager; 13 48 W. Wijsbeek; 15 16 .43 H. Wold huis; 18 19 28 35 47 H. Meyer; 21 Gebr. Kram; 22 27 33 49 J. Tonkes; 24 37 38 52 J. Feiken; 25- H. Schol- tens; 26 41 J. Snijders; 30 44 46 G. Steinfelder; 32 42 E. Plulm; 34 H. Engels; 36 50 E. Scholtens; 39 J. Pluim; 40 M. Meyer en 45 K. Schlp- huis. GRONINGEN. Men verzoekt ons om opname van het volgende: Op de lonen van twee jeugdige ar beiders wilde de directie van de Hie- minga Gaasfabriek, alhier een ver- mindering toepassen van f 9.60 per week. De gezamenlijke arbeiders van de fabriek hebben hiertegen gepro- testeerd, terwijl door het personeel van de Scheepswérf Brôerken te Westerbroek vTijwillig een uur loon is afgestaan ter ondersteuning van de actie. INCIDENT TE DELANGGOE. Volgens een door het centraal bu reau van de SOBSI op 10 Juh des middags ontvangen rapport, had te Delanggoe een incident plaats tussen demonstrerende stakers en gewapen- de personen, die het vuur hadden ge- opend. Het werd verondersteld, dat laatstgenoemde personen tôt de Hizboellah behoorden. Daarop is een gevecht uitgehroken, dat anderhalf uur duurde en waar- bij twee personen onder de stakers en zeven personen aan de andere zy- de gewond raakten. De stakers waren tôt bovenge- noemde demonstratie overgegaan teneinde de leden van de „Serikat Tani Islam Indonesia" (bond van Is- lamietische landbouwers), die een stuk grond, dat door de stakers ver laten was, bewerkten,- hun arbeid te doen ophouden. Deze S.T.I.I.-leden arbeidden onder bescherming van de HizboeUah-strijdgroepen en gezegd werd, dat een der Hizboellah-leden het vuur had geopend, waarop het incident plaats had, aldus het door de Sobsl ontvangen rapport. Zowel van officiële zijde als van de zijde der S.T.I.I. waren hieromtrent nog geen verklaringen verkrijgbaar. INSTITtrUT VOOR OI'I.EIDING VAN 8PORTLEIDERS TE OVERVEEN. Het buitengoed „Duinlust" in Over- veen is door het ministerle van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen bestemd tôt huisvesting van een „centraal lnstltuut voor oplelding van sportleiders". De eerste cursus zal op 1 Sept. a.s. beglnnen en zal 2 jaar duren. Het ls niet de bedoeling de leerlingen tôt sportleraren op te leiden, maar wel om hen voor te be- reiden op taken van sportlevc aard, die bulten de school Uggen. Zij zul len dus b.v. oefenmeesters bfl sport-- verenlglngen worden. De cursus zal worden besloten met een examen, afgenomen door de do- centgn van de Nederlandse sportbon- den. Aan de culturele vormlng der ctir- sisten zal extra-aandacht worden be- steed door het organlseren van schouwburg- en concertbezoek. Dit lnstltuut ls ln West-Buropa een unlcum en voorzlet in een leemte, die zich in de Nederlandse sportwe- reld reeds duldelljk heeft doen gevoe- len. Om in aanmerking te komen voor oplelding ln dit lnstltuut moet men 18 Jaar zfln en dlploma uloschool of H.B.S. hebben en een zware medl- scho keuring met goed gevolg heb ben doorstaan. TJITVOER VAN TOMATEN EN KOMKOMMERS NAAR ENGELAND VOORLOPIG 8TOPGEZET. Gisteren is de uitvoer van tomaten naar Engeland tijdelijk stopgezet omdat de grens van de door Enge land verleende invoermachtiging ls berelkt. „Schaduw van het Verleden". Ongetwflfeld zal de herlnnerlng aan de superfilm „Mrs. Mlnlver" nog wel bt) velen zijn hltjven hangen. In dat geval zal men zeker nog met genoe- gen terugdenken aan het levensech- te en ontroerende spel van de hoofd- figuur. In de film, die deze week in bovengenoemde bioscoop draalt,- zal men dezelfde filmster wederom kun nen waarderen ln een even goed film- werk, dat niet na zal laten te lm- pressioneren. „Melsjes achter traites"- De Franse filmindustrie staat er bekend voor, dat zij gaarne proble- men behandelt en deze dan ook gron- dig uitholt en van aile zijden belicht; daarvandaan de spéciale, geheel eigen sfeer, die deze rolprenten al- tfjd hebben, een sfeer, die bij de goe- de Franse clneasten zeer dikwijls als het ware voelbaar en tastbaar wordt. Dit ls mlsschlen één der redenen waarom de Franse film steeds tôt denken brengt. Dit is ongetwijfeld ook het geval met „Meisjes achter tralles", die opvalt door soberheid van behandeling, juistheid van sfeer en scherpte van karaktertekening. L. GYMNASTIEK. Luxemburgers in Hoogezand, De afgelopen dagen zijn Luxemburgse turnsters en tumers de gasten ge- weest van Hoogezand. De gastvrou- we was de Gymnastiekver. „H.S." Donderdagmiddag werden de gas ten ruim 60 in getal ontvangen in het hôtel Faber, waar de heer Ad- dens, voorz. van H.S. een toespraak hield, en waar men tezamen met de „pleegouders" thee gebruikte. 's Avonds was er in hetzelfde hô tel een grote gymnastiek-demonstra- tie, waaraan de Société de Gymnas tique „Les Echois" uit Esch-sur-Al- zette (Lux.) en de dames van H.-S. medewerkten, en waarvoor grote be langstelling bestond. Na het openingswoord van de heer Addens werd vlot het programma af- gewerkt. De gasten lieten uitsteken de gymnastische oefeningen zien. Vooral hetgeen hun heren presteer- den was voortreffelijk. Maar ook van het werk van de dames hebben wij kunnen genieten. Het programma bestond uit 17 nummers, waarvan 3 werden uitgevoerd door de dames van H.S. Vier der door de gasten uit- gevoerde nummers waren solo-num- mers. Onder de genodigden, die deze avond bijwoonden bevonden zich ver- tegenwoordigers der gemeentebestu- ren van Hoogezand en Sappemeer. Vrijdag maakten de gasten een boottocht naar Delfztjl. 's Avonds relsden zij naar Groningen. HENGEL SPORT. De Hengelclub „Sappemeer en Omstreken" hield Woensdag j.Lhaar 3de wedstrijd voor haar leden. ET waren 19 deelnemers. Prijswinnaars werden: 1. D. Ellens, 2. N. Roelfse- ma, 3. M. Huizing, 4. J. Woltjer. Extra prijsjes aangeboden door en keie leden voor de zwaarste vissen werden gewonnen door 1. J. Wolt jer, 2. D. Ellens, 3. N. Roelfsema. Extra prijs aangeboden door de heer Landman, Steendam, voor de kleinste vis, werd gewonnen door de heer Schaaphok. GEVAARLIJK HEERSCHAP GEPAKT. Op aanwijzing van de politie van Groningen heeft de politie te Meppel kunnen arresteren de 28-jarige T. H., laatstelijk verblijf houdende te Gro ningen. Deze „zware jongen" werd ervan beschuldigd in Meppel een hoeveelheid gouden ringen te heb ben gestolen. Toen men hem verhoorde kwamen eerst in Groningen en Winschoten gepleegde inbraken los. Eerst later bekende hij ook de inbraak iri Mep pel gepleegd te hebben. Ten slotte kwam er nog licht in inbraken ge pleegd te Zwolle, Amersfoort, Soes- terberg, Amsterdam en Haarlem. BOM IN DE BEVERWIJKSE HAVEN OPGEBAGGERD. In de haven van Beverwijk is Don derdagmiddag een Duitse bom van 300 kg. opgehaald. VOETBAIi. Ambteiiaren van de gemeente Noorddijk speelden een wedstrijd te gen ambtenaren van het Centraal Bureau. De uitslag werd 24. MUZIEK. Zangconcours te Leek. Op de ge houden bondszangersdag voor Chr. koren, behaalde het koor Soli Deo Gloria, Hélium, in klasse 3 248 pun ten. Halleluja, Hoogezand, behaalde in de le klasse 311% punten. DAMMEN. Uitslagen onderlinge wedstrijden Damclub „Houdt Stand": Groep I: J. PlukkerG. Lammers 2; J. KuiparsH. Gooiert 20; B. HartmanH. Jongman 02; J. HulsebosA. Lageman 2-0; H. W. KuipersB. Hekert 20; K. v. Bon J. Pot 2—0. Groep H: R. BijlstraR. Buurke 02; J. BaasP.' Tilman 20; H. K. LooyengaJ. Westman 02; K. SnitjerL. v. Bon 11; B. Bosma S. Popkes 11. INGEZONDEX. DE P.J.G.G. In het op 10 dezer verschenen num- mer van „Het Nieuwsblad" is een verslag opgenomen ,van de onlangs gehouden P.J.G.G. landdag ln Sloch- teren. Tôt mijn verbazing constateerde ik in de aanhef van bedoeld verslag de volgende woorden: ,,Zaterdagmorgen waren Jonge lieden ult de boeren- stand van allerlei stand naar Sloch- teren getrokken". Dat deze zlnsnede op de buitenstaander een vreemde lndruk maakt, behoeft wel geen be- toog. Naar aanleiding van boven- staande verzoek lk beleefd om een aanvulling te wlllen opnemen, waar in enigszins aan de goede bedoelin- gen van de P.J.G.G. wordt tegemoet- gekomen. De P.J.G.G. ls de vereniging, die zich ten doel stelt aile Jongeren van 1830 Jaar, zonder onderscheld ln rang, stand, polltiek of godsdiensten die zich tôt de plattelandsgemeen- schap aangetrokken gevoelen, ln eén organisatle op te nemen. De taak, die zij hlermede op haar schouders heeft geladen, ls zeer moeilijk. Hiçr- tegenover staat evenwel, dat wan- neer dit voor het Groningse platte- land zo schone werk volledig is be relkt, de jongeren met voldoenlngop de door hen bereikte resnltaten kun nen terugzien. Naast persoonlijke arbeid van de leden verdlent het aanbeveling, dat ook de pers zo goed mogelijk mede werking verleent. Aangezien wjj hlerover niet te klagen hebben, meen ik, te moeten aannemen, dat de verslaggever, die bedoelde bijeenkomat btJwoonde, niet volledig met het doel van onze or ganisatle op de hoogte ls geweest. Ik vertrouw er dan ook op, dat gij wel bereid zult zfln, Uw abonné's van een en ander ln kennis te stellen. A. S. SAPPEMEER 8 t/m 14 Jull 1948. Geboren; Mense Boele, z. v. Geert Oosting en Wubbechien Idema, won. te Noordbroek: Gezina Annechlna, d. v. Berend Jager en Mietje Jantje Schrage, won. te Zuidbroek; Sypko Jan, z. v. Hendrik Jan Panjer en Antje Jager; Antjedina Klaassien, d. v. Eltjo van Iddekinge en Iefke An- tina Westerkamp; Antje Maria, d. v. Arij Wardenaar en Martje Grietje Badenhop. Ondertrouwd: Johannes Jacobus Kuijer, 24 j., Batavia en Ida Gessien van der Veen, 24 j., Sappemeer; Gé rard Frederik Sprenger en Wilhel- mina Schomaker, 21 j., Sappemeer; Jan Pik, 29 j., Sappemeer en Gepke Hassing, 26 j., Hoogezand; Johannes Bernardus Ratgers en Henderika Hillenga, 21 j., Zuidlaren; Berend Boit, 45 j., Sappemeer en Maria Brink, 30 j., Haren. Getrouwd: Pieter Bos, Hoogezand en Frederika Wilhelmina Kraai, Sappemeer. Overleden: Arendina Damhoff, 17 j., ongehuwd. HOOGEZAND 8 t/m 14 Jull 1948. Geboren: Fokkina Janke, d.-v. Roelof Winter en Geessien Nieboer, Kropswolde; Tietje, d. v. Peter Jozef Bouman en Elisabeth Engelina van Duinen, Martenshoek; Lutgerdina, d. v. Freerk Rozema en Elisabeth Tams, Vossenburg; Aaltje, d. v. Jochem Visscher en Geesina Haaijer, Mar tenshoek; Wilt, z. v. Aaldrik Pathuis en Dirkina Bultena, Kalkwijk. - FEUILLETON. door TON BERCK 22) Chris je en Oscar dronken zwij- gend hun koffie. Het viel Chris je moeilijk om een begin te zoeken aan hetgeen zij van plan was hqm mede te delen. Het vieLhem op, dat zij wilde spreken maar dit om de een of andere reden niet kon en daarom vroeg hij haar: „Zo, Chrisje en ver- tel nu eens wat je op het hart hebt. Verberg mij maar niets. „Oscar", begon ze, „ik heb eena goed nagedacht over wat je mij gis teren hebt verteld. Ik heb mij ailes zo goed mogelijk gerealiseerd en ik Seloof, dat mijn besluit gerechtvaar- igd la". Haar woorden hadden lets plech- tigs waardoor Oscar zijn kansen verkleind zag. Hij liet hiervan ech- ter niets merken en zel alleen: „Dan ben ik heel nieuwsglerig je besluit te horen", ..Oscar, ik wil je vrouw worden Het geluk, dat hem op dit moment doorstroomde wbs niet te beschrij- ven en hij bleef dan ook enige ogen- blikken sprakeloos zltten. Maar dan greep hij plots haar hand, kuste deze en loi haar tegen zijn wang. „0, Chrisje, wat maak je mij ge- lukkig hiermee. Ik weet niet, wat lk moet zeggen. Droom ik, of is het werkelijkheid?" „Nee heus", zei Chrisje zacht, „het is de echte werkelijkheid". En zij was ontroerd door zulk een kinder- lijk geluk van een volwassen mens. Zij bleven nu nog even zo zitten, maar toen begonnen zij te spreken over aile mogelijkheden. „Wij zullen beginnen om het voor- lopig nog onder ons te houden' Chrisje. Weet je moeder er al van?" „Ja, Oscar, ik heb haar ailes ver teld". „En?" „Als lk denk mijn geluk bij jou te vinden, dan geeft zij haar toestem- ming. En ik denk daar hard aan", voegde zij er lachend aan toe. Hij lachte uitgelaten en de jon- gensachtige blik, die over zijn ge laat kwam verbaasde Chris. Wat was hij eigenlijk nog jong. Nu'kwamen 143. Plots hield Robzijh vrienden tegen en toen ze zagen, wat de reden hiervan was, verborgen ze zich in het struikge- was. Een paar grote ko- ningstijgers kruisten plotseling hun weg, ech- ter zonder de minsteno- titie van de vier vluch- telingen te nemen. Zij hadden blijkbaar haast aile plannen los. Het scheen haar een droom, zoiets waarover je hoort ver- tellen in boeken en af en toe kon zij haar ogen haast niet geloven. Zij besloten dan om over een half jaar te trouwen. Zij zouden de stad verlaten om zich te gaan vestigen in zijn làndhuis in Bergen aan Zee. Se- dert de jaren van zijn afzondering werd dit bewoond door de huisbe- waarders, die vanaf het ogenblik van de voorbereidselen van het hu welijk zich zouden kunnen afzonde- ren in hun eigen vertrekken. Het huis was groot genoeg om enkelé kamers af te staan aan haar moeder en de jongens, terwijl hij het als een vreugde zou begroeten, als hij zich mocht belasten met de opvoeding van de kleine Joan. Chrisje werd keer op keer ont roerd door het onbaatzuchtige van Oscar. Over zichzelf sprak hij bijna niet, hij had de mond vol van net geluk der anderen. Alleen anderen wilde hij blii en gelukkig maken. „Verder, Chrisje, zou ik het zeer op prjjs stellen, als je je piano niet ontrouw zoudt worden, dan niets zou mij zo zeer verhengen dan jou gelukkig te zien." Zjj wist haar vreugde niet te ver- bergen, stond uit haar stoel op en Jcuste zijn yoorhoofd. Zy bleef op do leuning van zijn stoel zitten en zy spraken honderd uit over hun toekomst. (Wordt vervolgd) Ondertrouwd: Gerardus Blik, 23 j., Slochteren en Harmina Benthem, 20 j., Hoogezand; Everhardus Roek,. 20 j., Hoogezand en Harmke Jantje Tonnis, 24 j., Hoogezand; Jan Pik, 29 j., Sappemeer en Gepke Hassing, 20 j., Hoogezand. Getrouwd: Dirk Harm Middel, 24 J.,' Noordbroek en Wobiena Johanna Grietina Oldenziel, 21 j., Hoogezand; Aaldrik Willem van der Ark, 28 j., Hoogezand en Annechien van Delden 25 J., Hoogezand; Hermanus Sloot, 28 j., Hoogezand en Lfelena Babiena Ve- nema, 20 j.. Hoogezand; Hendrik Dilling, 21 j., Hoogezand en Elisa beth Geertruida Petronella de Vries, 18 j., Hoogkerk. Overleden: Drewes Hendrik de Raad, 43 j., overl. te Groningen, echtg. van Diena Grietje Thiessens, Hoogezand. SLOCHTEREN 8 t/m 14 Jull 1948. Geboren: Geertje, d. v. G. Bijster- veld en H. M. Bolhuis, Overschild; Antina Bouwina, d. v. T. Leeuw en B. A. Begeman, Slochteren; Trtjntje Jaimie, d. v. K. Olthof en O. Puiste.r Siddeburen. Ondertrouwd: F. Kalk, 34 j., 'tZandt en T. Udding, 33 J., Slochteren. Getrouwd: T. Mekkes, 62 J., Hark- stede en H. H. Kroeske, 39 j., Gro ningen; A. Drent, 46 J. en H. Levlnga 41 j., b. v. Tjuchem; A. van der Wijk, 28 j., Zuidbroek en A. Krijgsveld, 24 j., Kolham; J. M. Bos, 20 j. en H. van der Laan, 19 j., b. v. Slochteren. Overleden: W. Bos, 55 J., echtg. van J. Closse, Harkstede. ZUIDBROEK 8 t/m 14 Juli 1948. Geboren: Harm, z. v. Hinderikus Jager en Aldertdina Harmke Blok. Getrouwd: Reint Stecnwijk, 27 j., Scheemda en Johanna Jacoba Stam, 28 j., Zuidbroek; Adrianus Perdok, 26 j., Noordbroek en Truntje Buur- ma, 23 j., Zuidbroek. MUNTENDAM 8 t/m 14 Juli 1948. Ondertrouwd: J. Hoekstra, 24 j., Veendam en G. Schiphuis, 22 j., Muntendam. Getrouwd: G. Koning, 80 j., Mun tendam en H. H. Jager, 32 Mun tendam. VEENDAM 7 t/m 13 Juli 1948. Geboren: David Hendrik, z. v. A. Suk en J. Hollemans; Jan Geerhapd, z. v. A. Sterenborg en A- Koerts; Klasina, d. v. R. Vegter en E. Braam, Hoogezand; Harmke, d. v. J. Vos en K. de Lange, Berger; Jan Hindrik, z. v. B. Radsina en L. P. Detz; Ililbrand Warnder, z. v. H. Por en G. G. Mul der; Pieter, z. v. W. Tooms on H. Schoenmaker; Aima Truus, d. v. J. Pryt en T. Oosten, Wildervank; Geessien, d. v. G. Abbes en W. de Groot. Ondertrouwd: H. Kruze, 28 J., Veendam en J. van Dyk, 26 j., Gro ningen. Getrouwd: W. Wysbeek, Munten dam en J. Holtman, Veendam. Overleden: Z. Kalk, 72 j., echtgen- van C. Eelsingh; M. A. Kleine, 81 j.; R. Hoiting, 41 j., echtg. van H. G. Vegter, overl. te Groningen; F. Klein 791., wedn. van J, Zielstra.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2