EEN BELANGRIJKE WEEK I T WENKIN VOOR ÏMATEU1-F0T0GRAFEN VACANTIETIJD NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VAN 1888 Ernstige consequentîes rnogelijk, Derde Jaorgang Woenadag 21 Juli 1948 No. 58 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING NOORD- EN ZUID8ROEK De kwestie Berlijn. De kabinetsformati e en de conferentie in Den Haag plaatsen ons land in de internationale belangstelling. INDONESIE KORPORAAL WERD BU ONGELUK DOODGESCHOTEN. Ook met een smalle beurs valt heel wat te genieten A A Wereldnieuwa In Vogelvlucht. V HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER AD VERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). VERSCHUTNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster gteBBMr»' «sa Kremer's Uitgeverszaak „Het NieuwEblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 De vrede heeft geen waarachtige vrede gebracht. Twee grote machten staan tegenover elkaar, wantrouwend, gereed om elkaar te bespringen. Zolang dit wantrouwen blijft bestaan, zal de wereld vol problemen blijven, waarbij ieder probleem afzonderljjk aanleiding kan worden tôt een we- reldbrand. Indien Rusland en Amerika niet zo scherp tegenover elkander stonden, dan zou met de Japanse capitulatie een tijdperk van rust zijn aangebroken voor het zwaar geteisterde China, zodat het zich had kun- nen herstellen en uitgroeien tôt de toonaangevende mogendheid in het Verre Oosten, dan zou Griekenland niet het toneel van een burgeroor- log zijn, dan had de strijd in Palestina voorkomen of althans in de kiem bedwongen kunnen worden, dan had Duitsland drie jaar na zijn capitula tie niet nog steeds gewacht op een vredesverdrag, dat een basis moet vormen voor zijn herbouw, welke herbouw weer een noodzakelijke con- ditie is. voor het economisch herstel van Europa. In Berlijn staan de twee machten tegenover elkaar, uitdagend, en toch bang voor elkaar. Zal Berlijn de aanleiding worden voor wereldoorlog III? Zelfs de meest verstokte optimisten zullen nieuwe oorlog niet kunnen ontkennen. En wie dan logisch redeneert die moet inzien dat de eerste klap voor de Russen zal zijn. Et is momenteel geen macht op het .continent, die de Russische légers zal kunnen stuiten. Evenals de Duitsers enige jaren ge- leden zullen zij kunnen doordringen tôt de gehele Westkust van Europa. Dan zal de strijd gaan tussen Rus land enerzijds en Engeland en Ame rika anderzijds. Waar het grote tref- fen zal plaats vinden is niet te zeg- gen. De vraag is echter of de Russen op de duur stand zullen kunnen hou- den. Deze consequenties moet men be- zien, wanneer men de strijd om Ber lijn beschouwd. Zal één van de par- tijen het grote risico nemen de stem van de wapens te laten spreken? Berlijn is een prestige-kwestie ge- worden. Twee en een half millioen Berlijners hebben zich achter de Westelijke mogendheden geschaard; zij rekenen erop dat Engeland, Ame rika en Frankrijk hun de hand bo- ven het hoofd zullen houden. Indien deze landen Berlijn prijsgaven, dan zou het gevolg zijn, dat de bevolkmg van de Westelijke zones geen ver- trouwen meer zou hebben in de Wes telijke bezettende machten. De realiteit is, dat de Russen de macht in handen hebben. Zij hebben Berlijn van de Westelijke sectoren geïsoleerd De enige verbinding is slechts de dure luchtbrug. En reeds gaan er geruchten dat de Sowjets van plan zijn ook de verbinding door de lucht aan banden te gaan leggen. De Engelse en Amerikaanse vliegtui- gen moeten nu eenmaal over door de Russen bezet, gebied. Bovendien is het de vraag of in de herfst, wanneer het vliegen door de meteorologische omstandigheden ongunstig wordt be- invloed, de luchtbrug in de hrndige de mogelijkheid van een TWEE MELKAUTO'S BOTSTEN TEGEN ELKANDER. Een spreekwoord zegt „Soort zoekt soort", en zo was het ook te Amster dam, waar twee melkauto's tegen elkander botsten. De gevolgen waren ernstig. Eén der beide wagens reed tegen de om- heining van een brug, welke om- heining afknapte, waarna de auto in het water terecht kwam. De chauffeur kon uit de cabine ko- men en zwemmende de wal bereiken. Zijn maat was echter gewond. Hij werd door omstanders op het droge gebracht. De bestuurder van de andere auto werd levensgevaarlijk gewond, en is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Degene, die naast hem zat, kwam er met enkele schrammen af. De opdracht tôt het formeren van een nieuwe regering is weer in han den gekomen van de premier van het demissionaire kabinet, Dr. Beel. Dr. Beel, die blijkbaar mogelijkhe- den ziet om een nieuwe regering sa- men te stellen heeft de opdracht in beraad genomen- Het heeft geen zin op de samen- stelling van de nieuwe regering voor- uit te lopen. Wel schijnt het vast te staan, dat een aantal ministère van het demissionaire kabinet niet in een nieuwe regering zullen terug* keren, terwijl er gefluisterd wordt van een kabinet op bredere basis dan het hui- dige, dat zoals bekend een tweepar- tijen regering is (P.v.d.A en K.V.P.) Vijfmogendhedenconferentie. Het tweede belangrijke feit van deze week is de vijfmogendheden conferentie in Den Haag, welke Maandagmorgen is geopend. Hier zullen evenals enige tijd geleden in Londen (waar toen tezamen met Amerika overeenstemming werd be- reikt over de toekomst van West- Duitsland) vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, België, Luxem- burg en Nederland bijeenkomen. On- getwijfeld zal de crisis in Berlijn één der punten van bespreking vormen. De kabinetsvorming en de confe rentie te Den Haag zijn twee gebeur- tenissen die de ogen van de gehele wereld. op Nederland gevestigd hou- worden beslist hoe Ne- den. Er zal omvang zal kunnen^worden gehand- derland zal worden geregeerd, en haafd, vooral omdat tengevolge van er zullen besluiten genomen worden de regen de Berlijnse vliegvelden een zo groot verkeer niet meer zul len kunnen verwerken. Kortom, de Russen zijn de baas. De Westelijke mogendheden hebben tegenover de Russische bepalingen slechts kunnen stellen, dat de her- stelbetalingen uit de Westelijke zones aan Rusland zijn gestaakt. Zal Berlijn de oorzaak worden van een nieuwe mateloze ellende, of zul len viermogendhedenbesprekingen over Duitsland het ergste kunnen voorkomen? Het laatste woord is nog niet ge- sproken. INDONESISCH DIRECTORIUM BESTAANDE UIT DRIE PERSONEN WELK DIRECTORIUM PREStDENTIëLE BEVOEGDHEDEN ZAL KRIJGEN. In de te Bandoeng gehouden con ferentie van de leiders der Indone- sische deelstaten werd op initiatief van de minister-president van Odfct- Indonesië, Anak Agoeng, een resolu- tie aangenomen, waarvan de mhoud ter kennis werd gebracht van de Luitenant Gouverneur Generaal. Om- trent de inhoud der resolutie wordt in officiële kringen het stilzwijgen bewaard. Van betrouwbare zij de vemeemt Aneta echter, dat de resolutie en de daaraan verbonden con- clusies zou neerkomen op het verzoek tôt instelling van een uit 3 personen bestaand directo- rium, met presidentiële bevoegd- heden. Daarnaast zou een hoog commissariaat worden ingesteld als vertegenwoordiging van de souvereine Nederlandse rege ring. Het uitvoerend orgaan zou bestaan uit een collège van secretarissen van staat, waarvan de samenstelling anders zou die- nen te zijn, dan die van de hui- dige prefederale regering, en zou met name meer Indonesiërs bevatten. Ten slotte zou een se- naat worden ingesteld, bestaan- de uit de leiders der deelstaten. Deze resolutie zou ter kennis wor den gebracht van de Republikeinse regering, doch indien deze de daarin vervatte voorstellen niet bevredi- gend zou achten, zouden de federa- listen door deze afwijzing hun plan- nen niet wijzigen, en voortgaan op de thans ingeslagen weg, met dien verstande, dat uiteraard de Neder landse regering heeft te beslissen of zij accoord gaat met de inhoud en de strekking van deze resolutie. Dr. BIEREMA TOCH IN DE EERSTE KAMER. De heer R. Zegering Hadders te Emmen (V.V.D.) heeft bedankt voor het lidmaatschap van de Eerste Ka- mer. In zijn plaats is benoemd Dr. S. E. B. Bierema te Usquert betreffende de West-Europese Unie en de houding van de Westelijke mo- 1 gendheden met Amerikaanse steun tegenover de Sowjet Unie. Toekomst der Nederlandse industrie. In de te Hilversum gehouden 100e jaarvergadering van de Ned. Che- mische Vereniging heeft Ir. J. W. Bartelds van het Planbureau een causerie gehouden over de toekomst- mogelijkheden van de Nederlandse industrie. De voornaamste doelen, waarnaar men volgens Ir. Bartelds moet stre- ven is het vormen van een sluiten- de betalingsbalans bij een aanvaard- baar consumptieniveau en het schep- pen van voldoende werkgelegenheid. Wat dit laatste betreft acht het Plan- bureau een totale werkeloosheid van 7 in ons land toelaatbaar. Het planbureau heeft becijferd, dat men in 1953 onze industriële capa- citeit op een basis van 150 van die van 1938 kan hebben gebracht. Om dat te bereiken zal echter aan een aantal voorwaarden moeten worden voldaan, terwijl het ook niet onmo- gelijk moet worden geacht dat er te- genwerkende factoren in het spel zouden komen. Zulke factoren zou den kunnen zijn het stopzetten van de Marshall-hulp, of een plotselinge algemene depressie- Het gevangeniswezen. Op een desbetreffende vraag van het kamerlid, de heer Donker, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat bij de afdeling gevangeniswezen van zijn département een nieuwe on- derafdeling in het leven is geroepen, belast met de voorbereiding en de organisatie van de sociale verzorging in de strafgestichten, waaronder ook valt de ontwikkeling en ontspanning der gedetineerden en de administra- tieve voorbereiding der voorwaarde- lijke invrijheidstelling, voor zover deze in de strafgestichten geschiedt. Reeds geruime tijd wordt gevange- nisstraf in gemeenschap ten uitvoer gelegd en op plaatsen, die geen cel lulaire gevangenissen zijn, zoals kam- pen. Door de politieke criminaliteit was de plaatsruimte in de cellulaire gestichten te gering. Bovendien wordt aldus de minister op deze wijze ervaring opgedaan met nieuwe wijzen van strafvoltrekking. Het Ambacht. Bij de opening van een tentoon- stelling te 's-Gravenhage, betrekking hebbende op het ambacht, heeft de minister van economische zaken, Prof. v. d. Brink o.a. het volgende gezegd: De moderne mens, zozeer gewend aan het industriële massaproduct, heeft, zij het dan voor een deel door toevallige omstandigheden, meer oog en begrip gekregen voor de voort- brengselen van het ambacht. De industriële massaproductie is een onafwendbare en logiscne conse- quentie van de sterke bevolkingsont- wikkeling en de uitgroei van het eco nomische verzorgingsproces- Deze massaproductie is gebaseerd op een ver doorgevoerde arbeidsverdeling. In de industriële massaproductie ligt de tendens tôt losmaking van de ar- beider van de totaliteit van het pro- duct zijner handen. De leiders onzer grote industriële bedrijven dienen er daarom te gen te waken en velen hçb- ben dit reeds met tal van mid- delen gedaan dat de arbeid in de moderne industrie wordt tôt een harde, kille noodzakelijk- heid, die louter uit materiële overwegingen moet worden ver- richt. Een waardevol aspect, een groot deel van de zin van de arbeid, zou op die wijze verloren gaan. In het geheel van het maatschap- pelijk arbeidsproces vormt het am bacht een waardevol onderdeel, om dat juist in het ambacht de arbeid, met al zijn aspecten, het meest tôt zijn recht komt. Een krachtig ont- wikkeld ambacht, zo meent de minis ter, vormt daardoor in de totaliteit van het menselijke arbeidsproces een waardevolle, onmisbare bron van be- zinning over, en bevruchting van het geheel. Prof. v. d. Brink bepleitte een krachtige industriële ontwikke ling in ons land en daarnaast een le- venskrachtig ambacht, dat verankerd moet liggen in een verdeelde smaak het harmonisch ontwikkelde ge- bruiksgewoonten van ons volk. GRATÏE VERZOEK HAD VERZWARING VAN DE STRAF TENGEVOLGE. Eerst Iuidde het vonnis 5 jaar; nu doodstraf geëist. De 55-jarige H. J. Jansen uit Rot terdam, was portier geweest bij de S.D. aldaar. In verband daarmede had,, hij zich te verantwoorden gehad voor de Rotterdamse Kamer van het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage, en er was hem 5 jaar gevangenis- straf opgelegd. Jansen vond dat ech ter teveel, en hij vroeg om gratie. Naar aanleiding van dit verzoek werd zijn zaak nog eens bekeken en toen bleek uit een nagekomen pro- ces-verbaal dat hij deel had uitge- maakt van een executie-peloton, dat in verband met een incident in het bureau van de S.D., waarbij een S.D.er om het leven was gekomen, n.l. de Nederlander P. Kramer, ne- gen personen naar de schietbaan aan de Kralingse weg had gesleept, en hen daar zonder vorm van procès had neergeschoten. Jansen beweerde weliswaar niet te hebben geschoten, maar in het dossier bevonden zich enige zeer bezwarende getuigenissen. De advocaat fiscaal eiste derhalve nu de doodstraf. Te Rotterdam gestationeerde mili- tairen waren tijdelijk te Roosendaal ondergebracht om te helpen bij het vlastrekken. Dezer dagen zouden zij j ver lof krijgen, en maakten zich ge reed voor de thuisreis. Onder hen be- vond zich korporaal H. Jeuke uit Eindhoven. Deze korporaal bevond zich met enige anderen, waaronder de korpo raal L., die de komen de dagen nacht- dienst zou moeten verrichten, in de kazerne. Op een der bedden vond L. het pistool van de dienstdoende ser- geant. Hij pakte het wapen en liet het spelenderwijs door zijn handen glijden. Vermoedelijk is toen een ko- gel van het magazijn in de kamer ge komen, want getuigen verklaren pertinent, dat het pistool niet gela- den was. Op een ongelukkig moment ging het schot af en trof korporaal Jeuke in de long. Het slachtoffer was op slag dood. EEN ZONDERLING GEVAL. In Steenbergen heeft een oud-wet- houder in zijn kwaliteit van ambte- naar van de burgerlijke stand het huwelijk van zijn kleinzoon voltrok- ken. Hierbij was het nodig, dat de va- der (de oud-wethouder) aan zijn zoon toestemming moest vragen, om het huwelijk van zijn kleinzoon te vol- trekken. IN HET HARINGVLIET VERDRONKEN. Op een nacht moest de veerboot Middelharnis-Hellevoetsluis een bus met touristen ophalen. De bus bleek de gehele ruimte van de veerboot te beslaan. Vermoedelijk is toen een conducteur, die op de veer dienst deed te water geraakt. Toen men te Middelharnis aankwam bleek de con ducteur niet meer aanwezig te zijn. Thomas E. Dewey, candidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten van de Republikeinse Partij, die, met als tegencandidaten Truman van de Democratische Partij, en Wallace van de derde partij, een goede kans maakt in November a-s. tôt président van de V.S. te worden ge- kozen. Met ziet hem hier tezamen met zijn echtgenote en zijn beide zoons, de 15-jarige Thomas E. Dewey Jr. (links) en de 11-jarige John. CANADA NODIGT Er zijn weinig vormen van kunst kan men fotographie eigenlijk wel een kunst noemen? waarin het di lettantisme zo welig tiert als in de fotographie. Hoeveel amateur foto- grafen kan men op een zomerse Zondag tegenkomen? Vanuit de ste- den trekken zij naar de landelijke omstreken, en anders vinden zij in de parken wel onderwerpen genoeg om hun filmpje vol te krijgen. In de touristen centra schijnt bijna ieder jeen fototoestel bij zich te hebben, en wanneer je met veel moeite een filmpje verovert, dan vraag je je wel eens af hoe al die mensen aan films komen. En hoeveel van die amateurs ma- ken nu werkelijk goede foto's? Het is natuurlijk zo, dat de meeste foto's gemaakt worden als herinnering aan een prettig uitstapje of een gezellig reisje. De jongeman maakt een foto van zijn meisje, de vader van zijn kind. Maar zou men zijn fotovoor- raad niet met veel meer trots kunnen tonen, wanneer de kwaliteit op ho- ger peil stond? Wanneer iemand U nu foto's van een reis laat zien, dan is het gewoon- lijk steeds hetzelfde liedje: Ik en de Martinikerk, mijn vrouw en een boom, mijn zwager en een fiets, mijn moeder met een auto (waarin ze nog nooit gereden heeft), onze hond en een lantaarnpaal, enz. Wie mooie herinneringen wil heb- zai zÎJn- ben aan een gezellig reisje, die moet in de eerste plaats wat foto's maken waarop geen mensen voorkomen. Een.mooi brokje natuur, een aardig hoekje in stad of dorp. Het moet niet te uitgebreid zijn, te prentbriefkaart- achtig, maar zo'n echt pittoresk hoek je. Een foto kan nooit even vlug ge nomen worden. Eerst moet een ge- schikt motief gezocht worden. Dan in het zoekertje kijken hoe het lijkt. Het onderwerp van verschillende kanten in het zoekertje bekijken, tôt men heel goed weet hoe het op de foto het mooist tôt zijn recht zal ko men. Eerst dan kan men het kiekje nemen. Wil men personen fotograferen, dan is een foto genomen, terwijl de slachtoffers poseren het minst mooi. Het aardigst is een foto, genomen op een ogenblik, dat de gefotografeerde het niet weet. Dan fotografeert U hem in zijn natuurlijke houding. Ten slotte nog dit: wanneer men een bepaald onderwerp fotografeert: een mens, een toren, een lantaarn paal, dan komt dit onderwerp niet zo mooi tôt zijn recht wanneer het in het midden van de foto staat, dan wanneer het enigszins aan de kant staat. De fotografie kan een belangrijke opvoedkundige waarde hebben, want het leert de fotograaf de mooie plek- jes te vinden in de natuur, het leert hem die natuur bewonderen. Pro- beert U in deze vacantie eens iets an ders te fotograferen als de brug en ik. Leg U eens toe op plekjes, die werkelijk de moeite waard zijn gefo- tografeerd te worden. U zult zien, dat dan Uw voldoening veel groter Het is nog maar enkele tientallen jaren geleden, dat vacantie slechts genoten werd door hen, die in een hogere positie waren geplaatst. De arbeider wist, dat zijn chef met va cantie ging, dat hij gebruind en ver- sterkt terugkwam. Hijzelf moest wer- ken, jaar in, jaar uit, met slechts Zondagen en officiële feestdagen als rustdagen. Dat is anders geworden. Vrijwel iedere werker heeft thans recht op een vacantie, en de ware betekenis van het begrip vacantie is thans een ieder duidelijk geworden, Een spreekwoord zegt: De boog kan niet altijd gespannen blijven. Na in- spanning moet ontspanning volgen. Wie een we£k lang geploeterd heeft om zijn loon bij elkaar te krijgen, die heeft wel het recht om eens een keer een bioscoop je te pikken, of zijn geest op een andere wijze te ontspan- nen. Wie een jaar lang week aan week, maand aan maand, zijn dik- wijls eentonige arbeid heeft verricht, die heeft het recht zich geestelijk en lichamelijk te verfrissen. Daarvoor is de vacantie. Waarheen? Hoe we de vacantie doorbrengen, dat ligt er maar aan of onze beurs dik is, of dat we iedere week een kleinighejd hebben moeten apart leggen, om ervoor te zorgen dat we ons in onze vacantie tenminste nog een klein verzetje kunnen permitte- ren. Wie veel geld heeft, die kan gaan waarheen hij wil. De K.L.M. kan zijn passage voor vrijwel iedere plaats van betekenis ter wereld verzorgen (om de nodige deviezen te krijzen is een veel moeilijker probleem), en wie last heeft van luchtziekte, of wie een ongerechtvaardigde afkeer heeft van ailes wat zich van de grond ver- heft, die gaat per trein of met een schip. Er zijn overal goede hôtels, die U gaarne zullen ontvangen (mits U in deze tijd van drukte een kamer besproken hebt). Maar velen zullen met minder te- vreden moeten zijn. Zij hebben al maanden van tevoren een niet al te duur pension besproken ergens op de Veluwe, aan onze Westkust of in de Achterhoek. Ze kopen een derde klasse spoorkaartje omdat er geen vierde klasse verkrijgbaar zijn of ze gaan op de fiets. Fietsen en wandelen. Ook voor wie een goedkoop pen sion reeds te duur is, kan de vacantie een bron van genot en levenslust be- tekenen. Hij stapt 's morgens op zijn stalen ros, met een pakje brood, en als hij 's avonds niet naar huis terug wil, ook 'n ten t je, op de bagagedra- ger, en hij peddelt er lustig op los. De genoegens om tezamen met enke le goede vrienden per fiets door het land te trekken moet men waarlijk niet onderschatten. En wist U dat wandelen eigenlijk de mooiste manier van reizen iis? Met luchtige sportkleding aan trek je 's morgens vroeg de velden in. Je gaat ver weg van aile wegen, diep het land in, en daar zie je dan ailes wat alleen een wandelaar kan zien: de natuur in haar schier eindeloze verscheidenheid in vorm en kleur. En als je dan gaat liggen ergens op een stukje grasland met boven je de blauwe lucht waarin grillig gerande wolkgevaarten drijven en tussen jou en de lucht de blaadjes van de bo- men die zacht wiegen in de wind, en nog hoger een paar eenzame vogels, dan vervagen aile gedachten aan de sieur van het dagelijks leven. En wanneer je na zo'n vacantie weer thuis komt, dan voel je je een ander mens. SCHEEPERAMPEN. Nabij het eiland Lundy, aan de Engelse kust is Zondag in een zeer dichte mist het 395 ton metende Ne derlandse vrachtschip ,~'Amster- stroom" aan de grond gelopen. De bemanning van 11 koppen moest het schip verlaten. De mannen klauter- den een 250 voet hoge steile rots op, en kwamen toen bij een oude vuur- toren, welke wordt bewoond door vogelwaarnemers, Het eiland Lundy is een vrij ver laten eiland. Er wonen slechts 40 mensen. Deze hebben de bemanning van droge kleren voorzien. De „Amstelstroom" voer op de route AmsterdamBristol. De bemanning zal nog pogen het schip bij hoog water vlot te krijgen. Lukt dat niet dan betekent dat een ernstig verlies voor de Holl. Stoom- boot Mîj., die in oorlogstijd toch al zoveel schepen heeft verloren. De mist heeft nog een schip als slachtoffer geëist, en wel het 1.444 ton metende Belgische stoomschip „Maris",-dat Zondag in „Het Kanaal" in aanvaring is gekomen met het In- dische schip „Bharatchand". Na de aanvaring zonk de „Maris" snel. Toch kon de gehele bemanning zich nog in de reddingsboten in veilig- heid stellen. De mannen werden door het Indische schip aan boord ge nomen. Onmiddellijk gingen enige sleep- boten op weg naar het gezonken Belgische schip. Het Engelse stoomschip „Gorston Trails", dat met een lading op weg was naar Antwerpen, is in de Wes- terschelde aan de grond gelopen. Onmiddellijk snelden sleepboten het schip te hulp. Dr. DE VRIES EN KATZ IN VRIJHEID GESTELD. Dezer dagen werden Dr. A. B. de MINISTER MANSHOLT UIT. Minister Mansholt heeft een uit- nodiging ontvangen om dit jaar een bezoek te brengen aan Ontario, zo rnogelijk in de tijd dat in de stad Toronto de Canadese Nationale ten- toonstelling wordt gehouden. Het is nog niet bekend of minister Mansholt de uitnodiging zal aan- vaarden. Frankrijk. In Frankrijk heerst voor de zo- veelste maal een regeringscrisis. De premier, Robert Schuman had weer eens de vertrouwenskwestie gesteld. Het ging om de begroting van defen- sie. Van Radicale zij de had men een symbolische bezuiniging voorgesteld van Frs. 1000.waarop Schuman de vertrouwenskwestie stelde. Maan- dag bij de behandeling van de be groting werd van socialistische zij de een bezuiniging van 12 milliard francs voorgesteld. Schuman zei toen, dat de Franse regering zou af- treden, indien dit amendement zou worden aangenomen. Bij stemming werd het amendement aangenomen met 297 tegen 214 stemmen, waarop Schuman en zijn ministers tegen middernacht het gebouw van de Na tionale Vergadering verlieten om président Auriol het ontslag van het kabinet aan te bieden. Dinsdagmor- gen vroeg heeft de président het ont slag van de regering aanvaard. Berlijn. De toestand rondom Berlijn wordt steeds ernstiger. De Sowjet Unie heeft aangekondigd, dat in de lucht- corridor militaire oefeningen zouden worden gehouden. Zowel in Washington als in Den Haag schijnt over de Berlijnse kwes tie te worden gesproken. De Ameri- kanen schijnen een krachtige hou ding te willen aannemen. Er zijn vliegende forten in Europa aangeko- men, en de Westelijke mogendheden schijnen zich weinig aan te trekken I van het Russische bericht, dat in de corridor militaire oefeningen worden gehouden. De Russen hebben thans instruc- ties gegeven om voor de gehele be- volking van Berlijn uit eigen voor- raden van de Sovjet Unie 100.000 ton broodgraan en andere levensmidde- len beschikbaar te stellen. Palestina. i De Veiligheidsraad heeft order ge geven in geheel Palestina het wa- ■pengeweld te staken. Van Joodse zij de heeft men deze order aanvaard. Ook de Arabische Liga heeft de wa- penstilstand aanvaard, doch onder bepaalde voorwaarden, en deze voor waarden zijn, dat tijdens het bestand de Joodse immigratie wordt stopge- zet, dat ongeveer 300.000 Arabische vluchtelingen naar hun woonsteden terugkeren en dat de duur van het bestand wordt bepaald. Inmiddels wordt er nog op ver schillende fronten gevochten, en wederzijds beschuldigt men elkan der van schending van het bestand. Graaf Bernadotte, de bemiddelaar, is naar Rhodos teruggekeerd om zijn bemiddelingswerk voort te zet- ten. Verenigde Staten. De Zuidelijke Staten van de V.S. U„CI Uilscll wciucll die het niet eens zijn met Trumans Vries, directeur van het Mauritshuis politiek van opheffing der rassendis- te Amsterdam en B. Katz, schilderij- enhandelaar te Dieren gearresteerd, wegens vermeende fraude. criminatie, hebben democratische te gencandidaten gesteld voor het pre sidentschap, n.l. Gouverneur J. Strom De Raadskamer van Rechtbank heeft thans invrijheidstel ling van beiden bevolen. de Haagse Thurmond van Zuid Carolina en voor vice-president gouverneur Fiel- dlng Wright van Missippl. 9

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1