J.N.A.C.-WEE1 ts Wegens vert L Geboortekaartjes Ex-Burgemeester van Sappemeer krijgt 8 jaar oeldag, :uwe Leerlingen Uetietiaa w FABER' chouwing, 1 Schouwing :er Spaarbusjes PLAATSELIJK NIEUWS 5a. „2HjÂAuiô" 'astgoed, Vrolijlo .LO. School, aangifte v. Leerlingen BIOSCO< DE LAFA TE ZUI G.J.MULI Heden Za prachtig E. HOLLE Kleinemeer. 18, des namiddaes 1.30 zal ten verzoeke van Heer J. H. MULDER, i diens bo"rderij te inemeer, Zuidzijde 17, jliek tegen contante aling worden ver- ;ht □erenbeslag, als:3wip- karren, cultivator fe schoffel- korreslede, hekel rsmachine, 3 kruikar- i, zaadkleed, aardap- raam met roosters, 2 jkpotten, (100 en 80 flinke partij m est, tegen, eggen, schopoen rken en verder klein eedschap, alsmede ;geen meer gepresen rd zal worden. L. L. C. Hoogenboom Motaris te Hoogezand Sappemeer. P. H. VELSEN, No is te Sappemeer, zal Maandag 26 Juli 18, des avonds 7 uur, het Café DrjKHUlS aar, ten verzoeke van erven van wijlen de îtelieden N. VAN ZAN- N en H. ENGELS, pu- ek verkopen: »n Behuizing, t afzonderlijk staande rkplaats en losse ste- schuur, met erf en »nd, aan de Borger npagniesterstraat no te Sappemeer, groot aren 22 centiaren, erf- :htsgrond, in gebruik Gebr. v. Zanten. n het perceel, hetwelk )r vele doeleinden ge ikt is, wordt thanr stelmakers- en kisten- irijf uitgeoefend. anvaarding en betaling Aei 1949. Hoogezand. >r de U L.O. school HOOGEZAND kan chieden bij het Hoofd r school op Maandag en Dinsdag 13 Ju 18, des nam. tussen 5.30 uur in het school- »ouw. mwboekjes meenemen rgem. en Wethouders van Hoogezand H. DE WIT, Burgem J. J. PRINS, Secr. Parkstraat. Aangifte adien worden direct SN kinderen aange îen in huni Vooraf turen hond ij DE WRA/ De roi Techni MichelJ smokk verradt IN HE Plaatst BEZOEKTa op ZONl in de fantast HUIZE ENT Staopuwst Dames Voor een en HAAf natuurlijkï Is ook Uw Heiligelaai Waterschap ^oordzijde Bestuur van voor i Waterschap houdt over de afwaterings- sloot gelegen achter de perc. ten Oosten' der Slochterweg bij- langs de Kwekerijen Gooyert, Jongman en Dekker, in Noorde- lijke riehting tôt de gem. Slochteren. inwonende onder- Isplichtigen worden ocht deze sloot vôôr ippemeer, 8 Juli '48 ens het Bestuur: R. HEERES, Voorz. Spaarbank laatselijk Nut", gezand-Sappemeer Heren Tweec Eng. Hemden mi maat 15'/ Witte Heren Pol; Jongens iasjes, v Geruite Kampeer Sterke Sokken si Eng. Hemden m. Confectief Heden ontv zowel voot Vacantie van IV t.e. m. Kerkstraat NOORDBROEK. Stroks Engelse- en Egyptische Sigaretten. RECHTSZAKEN. Amerikaans echtpaar vond verongelukte zoon terug na 3x Jaar De Kabinetsformatie. )p Maandag 12 Juli luitend Dinsdagmid 13 en Donderdag Idag 15 Juli, aan de DOl. Zaterdag half Zondag 2 uur, STAN 1 Maandag, Din (The Man Wif De „Magna Pi te wat De T.T.-RACE «HIIIIIIIIItltlWWWH WeU stiih hst crok ts, lets pwts en ton Qs 't tests, 't morte 6s tesrmor nasi SPiC/AlB B6DDE2. SAPPEMEER 0.-TEL u 2 Juli opgeschoond ebben. sloos verkrijgbaar, rborgsom thans f 5 voordel Heren Regenjas manchester joni Geheel zonde Sappeme - SAPPEMEER. Tegen een 5-tal ingezetenen is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet-aangeven van hun honden voor de belasting. De levering van aanmaaktur- ven voor de scholen in deze gemeen- te is opgedragen aan de brandstof- fenhandelaar P. Middel, Langewijk, alhier. De Postduivenver. „De Lucht- stormers" H.S. hield een wedvlucht vanaf Quievrain, afstand 373 km. In concours 35 vogels, lossing 12 uur, aankomst le duif 17.51.53. Uitslag T. Smit 1 4 5; J. Woldering 2; J. Bos- ma 3 7 9; R. de Vries 6; Holtrup 8. Aangewezen duif T. Smit, ringno. 731478 (no. 1.) r De heer Kraster, wonende aan de Slochterstraat, verkocht aan bu- ren een dahba bol. By de bloemen, welke uit deze bol zijn voortgekomen, kan men het weinig voorkomende ge- val waainemen, dat bloemen van drie1 verschillende kleuren aan een stengel zitten. In het Bontehuls vergaderden de ingelanden van het waterschap „Verenigde Watèrschappen Kleine meer en Borgercompagnie Westkant" 0.1.v. de heer A. Mulder J.W.zn. Uit het financiëel verslag bleek, dat de uitgaven hadden bedragen f 8380.66 en de inkomsten f 10.610.78. De om- slag werd voor dit jaar vastgesteld op f 10 per ha. Bij de bestuursverkie- zing werd de heer A. Mulder J.Wzn. herkozen. De heer Botke, die als be- stuurslid bedankt had, werd vervan- gen door de heer J. Miedema, Kalk- wijk. Door de Voetbalvereniging „H S.C." was Maandagavond een feest- avond georgamseerd in het hôtel ,,Struvé" voor de oudste adspiranten, die het kampioenschap van de afd. Groningen van de K.N.V.B. hadden behaaid. Zij werden gehuldigd door het bestuur, terwijl dç voorzitter, de heer T. Albronda ieder der spelers een foto van het elftal aanbood. De heer de Vries, voorz. van de afd. Groningen van de K.N.V.B. overhandigde de wisselbeker, en deelde mede, dat de bybehorende mé daillé nog zou worden gezonden. Na- mens de supportersvereniging sprak de heer Sprik, die iedere speler van het elftal een médaillé met inscriptie aanbood. De heer Albronda dankte de spre- kers. De avond werd verder gevuld met het doen van spelen. HOOGEZAND/SAPPEMEER. Met het tellen van de opbrengst der U.N.A.C.-collecte was men bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet geheel gereed. Men had reeds rulm f 5200 verzameld. Men verwacht van de gehele opbrengst ongeveer f 6000. HOOGEZAND. Vrijdagavond vergaderde de E.V.C. in net hôtel Faber, onder voor- zitterschap van de heer B. Brugge Er bestond slechts een matige be- langstelling. De heer B. Blokzijl, die deze avond zou spreken was wegens ziekte ver- hinderd. In zijn plaats werd het woord gevoerd door de heer J. v. Rensen uit Amsterdam. Van de ge- boden gelegenheid om in débat te gaan werd geen gebruik gemaakt. Een gestelde vraag werd door de spreker beantwoord. Onze plaatsgenoot de heer J. G. van der Bend, voorganger bij de Afd. Exloërmonden van de Vereniging v. Vrijzinnig Hervormden, heeft daar- naast het beroep van de afdeling Musselkanaal van de Nederlandse Protestantenbond aangenomen. Uitslagen kinderspelen op speel- terrein van N.V. Cartonfabriek Beu- kema en Co. gedaan door kinderen van werknemers: Vlaggetjes steken (meisjes 69 jr.) 1. Antje Oostland; 2. Meçkina Oost- land; 3. Henderika Snijders. Balwed- strijden (jongens 7 jr.): Hendrik Douma; 2. Huibert van Dijk; 3. Aal- drik Kraster. Zaklopen (jongens 8- 10 jr.): 1. Remko de Boer; 2. Jacob Akkerman: 3. Theunis Wever. Naald- en draadwedstrijd (meisje'k 10 jr.): 1. Wemelina Kraster; 2. Maria Snij ders; 3. Annechien Oosterw>ijk. Ton- netjes-wedstrijden (jongens 1114 jr.): 1. Simon Loer; 2. Jan Wever; 3. Jan Akkerman. Waswedstrijd (meis jes 1113 jr.): 1. Janna van Leggelo; 2. Margaretha Wijngaaj-d; 3. Gees- sien Douma. Stoelendans Voor aile deelnemende meisjes: 1. Geessien Douma; 2. Maria Snijders; 3. Roel- fina Noorda. Estafette voor aile deel nemende jongens (ploegeh van 3): 1. Willem Hellemans, Jan Akker man en Harm Thoma. In de Kerkstraat wilde de be stuurder van een luxe auto, komen- .'e uit de provincie Utrecht, een vrachtwagen inhalen. Van de andere zijde kwam een wielrijdster, wonen de aan de Nieuwe Weg. Zij werd door de auto gegrepen en tegen de straat gismakt. De vrouw zelf kwam er goed af. Haar fiets werd vernield. De vrouw van de schipper J. M., die met zijn schtp aan de Meint- Veningastraat ligt werd op heter- daad betrapt bij het stelen van kou- sen bij een textielhandel ter plaatse. Zondagavond werd door de po- litie een bus, toebehorende aan de fa. Kuipers te Scheemda, die er een soort „wilde busdlenst" op na hleld, vastgehouden. Maandag is de wagen vrijgegeven; er is proees-verbaal op gemaakt. De E.V.C. verzocht ons ln ons vorig nummer een bericht op te ne- men, dat de werkersjeugd bfl de Scholten'H Chemische Fabriek naon- derhandellng met de directie heeft weten te bereiken dat aile jonge wer- kers 2 weken vacantle zullen krijgen en bovendien 6 snipperdagen zullen krijgen. De Chemische fabriek deelt ons thans mede, dat dit bericht volkomen uit de lucht gegrepen is. Van een der- gelijke vacantie is geen sprake. Er wordt door de fabriejj een vacantle- regellng toegepast, welke is vastge- legd in de C.A.O. De reisclub van de buurtver. Kalkwyk-Lula maakte Vrijdag met Faraway autobus een tocht naar Ber gen aan Zee, Amsterdam en Apel- doorn. Zaterdag zullen de ouden-van-da- gen uit deze buurt een autotocht ma- ken naar Paterswolde, Eelde en Norg. FOXHOL. Vrijdag maakten de ouden-van- dagen van Foxhol een autotocht, wel ke was georganieserd door de Dorps- vereniging Foxhol". Er namen 82 personen aan de tocht deel, die werd uitgevoerd door twee GADO-bussen. De reis ging over Midwolde, Leek, Roden, Paterswolde, Vries. En ver- volgens naar huis terug, waar de oudjes werden toegezongen door de zangvereniging D.V.S. NOORDDUK, De opbrengst van de anjer-col- lecte is in deze gemeente f 32.79%. In Noorddijk werden ln totaal 47 NIWIN-jubileum pakketten voor een bedrag van f 70.50 verkocht. Als volontair ter secretarie de- zer gemeente 1s toegelaten de heer A. Meyer van Middelbert. OOSTERHOOGEBKUG. In café Westerhoff vergaderde de buurtvereniging, ter bespreking van de a.s. jubileumfeesten. In plaats van de aftredende bestuursleden v. d. Werp, v. d. Helde en Dekker, werden verkozen de heren J. Havinga, K. Dijkema en R. Maat. RUISCHERBRUG. Uitslagen der spelen gehouden bij de jaarlijkse feesten van de doprs- vereniglng E.M.S.: Motoren; 1. A. v. d. Warf, Sappemeer; 2. J. Bos, Lop- persum; 3. H. Swalve, Hoogezand. Fletsen met hindernissen: 1. Mej. G. v. Dijken; 2. A. IJtsma; 3. H. Keln. Talley Ho: 1. M. Uitham, Noorder- hoogebrug; 2. D. v. Oosten, Hark- stede; 3. J. de Wilde, Ten Post. Stoelendans: 1. H. Post, Middel bert: 2. K. Kaper; 3. H. Kaper. MIDDELBERT. Voor een tijdvak van 3 jaar zijn aan de heer J, Eissens, alhier, de werkzaamheden verbonden aan de ophaaldienst van faecaliën en huis- vuil opgedragen. FROOMBOS. Zaterdag werd door de o.l. school Slochteren-West het 3jaarlijks schoolfeest gehouden. In de voormid- dag werd de traditionele optocht ge houden, welke veel belangstelling trok. In de namiddag vonden kinder- een schuur welke hiervoor welwil- spelen plaats. Het avondfeest werd gehouden ln lend was afgestaan door de heer Heringa. SLOCHTEREN. In het overvolle, keurlg geres- taureerde kerkgebouw „Bethel", nam de heer Eenshuistra, na een arbeid van twee jaar, Zondagavond afscheid van de gemeente Froombos, na ln de morgenuren een afscheidsdienst te Schaaphok te hebben gehouden, ln verband met zijn benoeming te Nieuw-Bulnen, naar aanlelding van een predlkatle over Jesaja 57: „Ik woon ln de hoogte en ln het heilige en ht) dien die eens verbrijzelden en nederlgen geestes is". Na de predlkatle volgden toespra- ken van Ds. Vermeer, Ds. Huisman, Ev. Pruysen en namens de gemeente door de heer B. de Roo. De heer Eenshuistra beantwoordde hierna de sprekers en nam vervolgens met een enkel woord van aile verenigingen afscheid. Het zangkoor onder leiding van de heer Elbertse'n, zong tijdens de dienst enkele llederen. Na de dienst namen de heer en mevr. Eenshuistra met een handdruk van aile aanwezlgen afscheid. De collecte voor het school feest van de Bijzondere school, alhier, heeft ongeveer f 700 opgebracht. Besloten is op 31 Aug. 's morgens een optocht te organiseren, en des middags kinderspelen te houden. Op 6 Sept, wordt een avondfeest gehouden. De leerlingen van de eerste 3 klassen van de U.L.O. school, alhier, hoofd de heer G. H. Drese, maakten onder leiding van het personeel en hun dames een 3-daags uitstapje naar Schiermonnikoog waar men ge- huisvest werd in 2 kampeerboerde- rijen. Onder leiding van de heer H. Duursma maakte de Vereniging van Oud-Leerlingen der Lagere Land- bouwschool een excursie naar Twen- te. De Bedrijfsvereniging „Slochte- ren en O." heeft een excursie ge maakt naar verschilende plaatsen in Friegland. SCHILD W OLDE. Vrijdag herdacht de fa. Hilve- ring en Plieger, (Meubelfabriek „Duurswold") haar 25-jarig bestaan. De herdenking ving aan met een samenkomst van firmanten, familie en personeel. De heer Spakman bood namens het personeel een sirene met klok aan, waarmede voortaan de werktijden zullen worden aangekon- digd. Hierna werd in 't café Veenho- ven een zeer druk bezochte réceptie gehouden, waar de firma onder een schat van bloemstukken werd bedol- ven. Verschillende personen voerden hier het woord o.m. de Burgemees- ter, collega's, leveranciers en verte- genwoordigers van verenigingen. Des avonds vond er een feestelijk samenzfln plaats. Reeds op 14 en 15 Augustus zul len hier de feestelijkheden worden gehouden georganiseerd door de Oranje-Vereniging ter gelegenheid van het regerings-jubileum van H.M. de Koningin. De feesttent wordt ge- plaatst op het land van de heer E. Eppens, en is verpacht aan de heer Grever. Het ligt in de bedoeling deze dagen ook een lunapark te houden. MUNTENDAM. Donderdagavond vergaderde de plaatselijke afdeling van „De Nieuwe Koers". De heer R. G. Bron hield een praatje over het ontstaan der kerk- genootschappen in Nederland. De muziekverenlging „Kunst en Strijd" heeft een geslaagde bazar ge houden. Bij de er aan verbonden spe len werd door mej. A. Smit de prijs gewonnen voor het pop-raden en door de heer Holt|er voor Boléro.. (Van onze Haagse correspondent.) wy vernemen dat de regerlng op- nieuw enkele partijen sigaretten heeft aangekocht in Engeland en Egypte, waaronder zeer bekende merken. Deze rokertjes zullen nog ln de loop van Augustus onder de winkeliers worden gedistribueerd om bonvrij verkocht te worden. Er komt wederom een extra toeslag op voor llefdadige doeleinden. RONSELAAR-SS-ER TOT 20 JAAR VEROORDEELD. Conform de eis veroordeelde het bijzonder gerechtshof te Amsterdam gisterochtend de 50-jarige G. H. H. Spekman tôt een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek van de tijd door- gebracht ln preventieve detentle en ontzetting uit de rechten voor de tyd van het leven. De veroordeelde, die op 6 Juli te- recht heeft gestaan, was tijdens de Duitse bezetting werkzaam als aan- werver van Nederlandse jonge man- nen voor de SS. Bovendien had htj zlch schuldig gemaakt aan verraad en mishandeling. Het verraad had hij gepleegd jegens een kapper, die een joodse klant bedlende de mishan deling jegens een vrouweltjke buurt- genoot, die naar hij verklaard had „telkens op de grond spoog als zij hem of zfln vrouw tegen kwam". WILDE STAKING LN MIJN ORANJE NASSAU H. In de mjjn Oranje Nassau II te Schaesberg is een wllde staklng ult- gebroken. Vrijdag werd ln een pij- ler van deze mijn by wyze van proef het nieuwe pyieraccoord met groeps- indeling ingevoerd. De betrokken ar- beiders namen hiermee geen genoe- gen en gingen in staklng. Zaterdag verklaarde een deel van de andere arbeiders zlch met hen solidair en ook eergisteren werd er weer ge- staakt. Van de 200 man van de avonddienst van eergisteren zyn er slechts 70 afgedaald. ADVERTENTIE I.M. Drukkerij De grootste sortering vindt U bij S a ppemeer naast Hôtel „Struvé" Telefoon 214 Desgewenst maken wij de kaartjes geheel postklaar, dus geadresseerd, voorzien van postzegels en gepost FINS ZEDLJACHT BIJ DE NEDERLANDSE KUST GESTRAND Een klein Fins zeiljacht van 3 4 ton is bij de Eierlandse gronden, voor Texel, gestrand en lekgeslageri. Het jacht was 1 Juni uit Helsinki ver- trokken en was op weg naar Lon- den. Aan boord bevonden zich twee Finse' jongemannen resp. van 17 en 23 jaar. Zij zijn met de reddingsboot van boord gehaald. Het jacht, dat losgeslagen is, is binnengehaald. Tegenover de burgemeester van Cocksdorp wensten de jongelui zich niet uit te laten over hun reis en over de wijze waarop ze aan de boot gekomen zijn. Inmiddels is de Finse consul te Amsterdam van een en ander op de hoogte gesteld. DIEF REED MET GESTOLEN AUTO TEGEN BOOM. Een inwoner van Lochem stal in de nacht van Zaterdag op Zondag een langs de weg geparkeerd staan de vrachtauto. Vermoedelijk, doordat één der banden sprong reed de wa gen, toen de dief, die onder de in- vloed van sterke drank verkeerde, nauwelijks een 10-tal kilometers had afgelegd, tegen een boom. Het wekte de argwaan van de po- litie op, dat de bestuurder onmiddel- lijk na het ongeluk aan de haal ging. Hij werd achterhaald en gegrepen, en heeft bekend de diefstal te heb ben gepleegd. DE MOORD IN DE BOSSEN BIJ VENLO. Enige tijd geleden werd melding gemaakt van een Duitser, zekere Dudzinski, die zwaar gewond in de bossen nabij Venlo werd aangetrof- fen, en die enige dagen later is over- Met het onderzoek in deze zaak heeft de recherche enige vorderin- gen gemaakt. In de eerste plaats is gebleken, dat de wandelaar, die de politie ervan in kennis heeft gesteld, dat de gewonde in de bossen lag, niet de eerste was, die het lichaam heeft zien liggen. Er zijn eerst drie mannen voorbijgegaan, mwoners van Venlo, doch deze hebben met» medegedeeld. Zij zijn nu aangehou- den wegens het feit, dat zij geen hulp hebben verleend aan îemand, die in onmiddellijk levensgevaar verkeerde. Verder is gebleken, dat, toen de drie mannen passeerden, er een jongeman van ongeveer 20 jaar bij Dudzinsky was. Deze jongeman nep de mannen, doch deze liepen door. Er is reden om aan te nemen, dat de jongeman de dader van de aan- slag is. Hij is nog niet geyonden. EEN PROBLEEM VOOR DE OVERHEID. Er wordt gesmokkeld maar er kan niet tegen worden opgetreden. In Zeeland zit de overheid met een lastig probleem. Het is opgevallen, dat een aantal garnalenvissers in de laatste tijd steeds met lege schuiten terugkeerden, maar hun beursen wa- ren gespekt. Men heeft eens een oog- je in het zeil gehouden en ontdekte al spoedig, dat deze vissers op de Westerschelde hun vangst verkoch- ten aan Belgen, die betaalden met op de Belgische zwarte markt goedkoop gekochte guldens. Deze clandestiene handel kost ons larid heel wat deviezen, maar het gekke is, dat er weinig tegen is te doen. Krachtens een oude overeen- komst met België mogen Belgische vissers, die op de Westerschelde wer- ken hun vangst vrij door Zeeuws Vlaanderen vervoeren. De Neder landse vissers kunnen alleen worden aangepakt, indien zij op heterdaad worden betrapt, hetgeen practisch onmogelijk is. Wel kan men het ko- lenrantsoen aan de schippêrs, die ine lege schuiten terugkeren vermmde- ren, maar veel succès is van een dergelijke maatregel niet te ver- wachten, omdat de schippêrs met deze handel zoveel verdienen, dat zij hun kolenvoorraad wel clandestien kunnen aanvullen. De overheid piekert nu over een middel om deze vissers m een net te vangen, door welks mazen zij met kunnen glippen. JONGEMAN ONTSNAPTE UIT OPVOEDINGSGESTICHT. Het gelukte een jongeman te ont- snappen uit een opvoedingsgesticht in de buurt van Doetinchem. Het was echter een moeilijke opgave zich in leven te houden zonder geld. Daar- om stapte hij in een langs de weg staande vrachtauto, en reed weg, met de idee ergens veraf deze vrachtauto te verkopen. Hij had echter geen ge- luk, en is niet ver gekomen. In Mep- pel botste hij tegen een andere vrachtauto. Van de consternatie die ontstond maakte hij gebruik de be- nen te nemen. Het feit echter, dat de bestuurder van een van de twee vrachtwagens verdwenen was wekte de argwaan op van de politie, en kort daarna jfon de jongeman worden gearresteerd. Honderden Nederlanders werkten mee. Met het s.s. „Veendam" arriveer- den gisterenmorgen de heer en me- vrouw Ellis S. Middleton van Stam- ford (Connecticut) die een maand lang in Europa zullen doorbrengen, om al degenen te bedanken, die er toe hebben medegewerkt om de over- blijfselen terug te vinden van hun zoon, capt. Ellis S. Middleton, die in September 1944 in de strijd om Arn- hem met zijn vliegtuig werd neerge- schoten. Direct na de bevrijding", zo ver- telt de heer Middleton, „hoorde ik dat mijn zoon was neergeschoten bo- ven het Reichswald, niemand wist echter, waar hij begraven lag en de Duitsers stuurden ook zijn identi- hebben, toen de Duitse soldateri wa- ren vertrokken, een houten kruis boven het graf van de hun onbeken- de piloot opgericht en er een stuk van de propeller aan bevestigd ten teken, dat er een geallieerde soldaat lag begraven. Daar de plaats over- eenkwam, met die, waar het vlieg tuig van mijn zoon was neergestort, vermoedde ik, dat de door de Duit sers begraven vlieger mijn zoon was Ik heb toen 30.000 circulaires, die een beschrijving van mijn zoon en van zijn geschiedenis bevatten door Noord-West Europa laten versprei- den. Een Duitse Katholieke priester liet ze in Duitsland nadrukken, daar het niet mogelijk was mijn circulai res over de grens te krijgen. Als gevolg van deze actie ontving ik teitspapieren niet terug.^In Juni 1945 honderden brieven, die voor mij dik- wijls waardeloze gegevens bevatten. Hoe mijn zoon eindelijk werd ge- vonden, zal ik u vertellen. De hout- vester Riemer was na 1945 naar de Russische zône verhuisd. Toen hij in het begin van dit jaar terugkeerde naar Magdeborn, bezocht hij weer het graf van de onbekende gealll- vernam ik echter reeds, dat een Duitse houtveBter, Karl Riemer uit Magdeborn, op het ogenblik dat een Amerikaans vliegtuig neerstortte, zich op enige honderden meters af stand bevond en gezien had dat Duit se parachutisten de piloot begroeven in het boa. Riemer en zjjn vrouw eerde piloot en zag toen tôt zijn ver- bazing, dat op het graf een geschil- derd kruis stond opgericht., wsar stond „Unknown German Soldier Onmiddellijk wendde hij 4zich tôt de legerautoriteiten, die toen eindelijk inzagen, dat de suggesties door va- der Middleton aan de hand gedaan, wel eens juist konden zijn. Ze ex- humeerde de resten van de man, die in het Reichswald begraven lag. Na een voorlopigc identificatie aan de hand van het gebit, die vrijwel klop- te, zonden zij mij ter verdere identi ficatie vier sleutels op, die bij de overblijfselen 'waren gevonden. Eén daarvan herkende ik als een con- tactsleuteltje, dat behoorde bij een auto, die mijn zoon voor hij in het leger ging, bezat, Door de gehele Verenigde Staten heb ik het spoor van deze wagen gevolgd, tôt ik hem eindelijk vond. Het sleuteltje paste en dit gaf de zekerheid, dat het lijk, in het Reichs wald even over de Nederlandse grens opgegraven, inderdaad dat van mijn zoon was. Hij ligt nu begraven op het Amerikaanse kerkhof in Neu- ville-en-Condrez in België en zal volgend jaar naar Amerika worden overgebracht voor bijzetting op het Arlington National Cemetery in Ft. Myer (Virginia)". Barteld Jacob van Ham, geboren 13 Jan. 1902, ex-burgemeester vàn Sappemeer had zich Maandagmor- gen te verantwoorden voor het Bijz. Gerechtshof Leeuwarden, kamer Groningen. Président is Jhr. Mr. W. W. Feith; Adv. Fiscaal Mr. Louet Feisse. Get. J. v. d. Berg yerklaart ver schillende malen gemerkt -te hebben dat v. Ham gesprekken voerde met het Scholtenshuis en heeft een keer gehoord dat hij dan namen opgaf: n.l. de h.h. Beereboom, Ds. Tom, Mulder, Wortelboer, Berg, get. zelf en een onverstaanbare naam. Get. heeft deze mensen toen gewaar- schuwd. Korte tijd later hadden huiszoekingen plaats door de Duit sers. Op een vraag van de près, ver- klaart verdachte dat hij geen lid van de S.S. was, doch wel abonné op „Storm". Verder ontkent hij de na men te hebben opgegeVen, wel na men van brandweer-commandanten, die een telefoonaansluiting moesten hebben, en hij heeft niet met de S.D. gesproken. De heer J. H. Visser, die in oor- logstijd commies op het gemeente- huis was, herinnerde zich ook het betreffende telefoongesprek, dat ge voerd is in Sept. 1943. De get. heeft de heer Beereboom gewaarschuwd en die sprak met de heer Wortel boer. Verdachte bleef ook na deze getui- genverklaring bij zijn ontkenning. Ds. Tom vertelde dat Zaterdagmor- gen il Sept, enige S.D.ers in zijn wo- ning waren, Knorr, Elzinga en een Duitse militair. Er was een onder- duiker in huis. Ds. Tom zelf werd in verhoor genomen. Voor het feit, dat hij gezegd had „De Duitsers zijn de schuld van ailes", waarvoor hij f 1000 boete moset betalen. In de studeer- kamer werd een onderzoek ingesteld. Eén daar liggend nummer van Trouw" werd niet gevonden. Naar onderduikers in de kerk, die de kos- ter onder zijn hoede had, werd met gezocht. Enige dagen later werd de echtge- note van Ds- Tom tôt f 1000 boet^ veroordeeld omdat ze gezegd had, dat zij twijfelde of de boete van haar man wel een goede bestemming heeft bereikt, omdat geen ontvangstbewijs was gekomen. Get. J. A. Mulder, die gewaar schuwd was door. de heer Kolthof, deze weer door de heer Visser, was niet meer thuis, toen de „Sicher- heitsdienst" in zijn woning een on derzoek kwam instellen op Zaterdag 11 Sept. 1943. Op advies van zyn echtgenote heeft get. zich later m het Scholtenshuis gemeld, waar hem een verhoor is afgenomen, en waar men namen en adressen vroeg. Na enige dagen celstraf werd nog een verhoor afgenomen, waarby areige- menten werden geuit. Ten slotte volgde nog een derde verhoor. Aan deze get. werd f 5000 boete opgelegd. Beklaagde verklaart dat hij nog nooit een onderduiker moeUykheden in de weg heeft gelegd. Get. Mulder is het daarmee niet eens en verwyst naar dreigementen die door beklaag de zouden zijn geuit. Als beklaagde over de vrouw van de broer van ver dachte spreekt merkt deze getuige op dat die broer toen niet getrouwd WDe heer H. Hartlief is in 1943 ge arresteerd en is 6 dagen later weer vrijgelaten. Bu get. was een overvalswagen ge- arriveecd. De wagen ging vervolgens naar van Ham en kwam daarna terug om get. Hartlief op te halen. Volgens get. zou van Ham gezegd hebben, dat get. de Boerenleenbank ontijdig sloot en dat hij een gevaar- lijk man was, en Keier zei by het verhoor op het Scholtenshuis dit laat ste eveneens. Later is de S.D. nogmaals bij 6et- thuis geweestr maar die was onder- gedoken. In Nov. '44 is de woning van getuige - leeggehaald. Getuige H. Bouman (ged.) wordt ondervraagd over représailles m verband met een overval op het ge- meentehuis te Hoogezand, waarby de N.S.B. politieagent v. Beissem werd gedood. Men ging toen naar een aantal personen, die op een lijstje stonden opgesteld door Sprin- gelkamp, o.a. van de heren Hartlief, iReichenbach, Hoogenboom. v. Ham heeft tegen deze get. gezegd dat, in dien hij wat had, hij dit wel aan Springelkamp zou zeggen en S. zei dat hij zijn inlichtingen wel kreeg van v. Ham. v. Ham heeft tegenover Bouman nooit namen genoemd, aldus deze getuige. Bekl. verklaarde dat hij Bouman voor het eerst gesproken heeft te Groningen in Aug./Sept. 1944, waar get. v. Ham hem heeft aangesproken. E. Springelkamp (ged.) weigert in lichtingen te geven, en weigert de eed af te leggen. In de schriftelijke verklaring welke door de près, wordt voorgelezen, is verklaart dat van Ham aan Spr. een aantal perso nen had opgegeven, met vermelding der door hen gepleegde feiten. Ver der wordt gesproken van een gere- geld contact van van Ham met de S.D., en in het bijzonder met Knorr. Beklaagde noemde deze verkla ring een fantastisch verhaal. Hij heeft nooit namen aan Springelkamp gegeven. Na de arrestatie van de heer Bruins heeft hij nog gepoogd deze vrij te krijgen. Hij heeft zelfs tegen Spr. gezegd dat hij 2 auto's en 20.000 L. genever wist, en gevraagd of dat voldoende was om de heer Bruins vrij te krijgen. Chr. de Vries ex-politieman, die de p.v.'s heeft opgemaakt kan niet zeg gen of Springelkamp's verklaring ge- loofwaardig is. P. Cnossen, destijds politieman te Slochteren, was ln Fçbr. 1944 in de drukkerij Kleefsman te Sappemeer, (zijn schoonvader is de heer Kleefs man) juist een dag nadat 10.000 illé gale blaadjes gedrukt waren. Het was misgelopen. En er werd door de Duitsers een overval gedaan, van Ham kwam kort na de overval. Enige dagen later werd een huiszoe- king bij get. gedaan, nadat van Ham in de omgeving was geweest. v. H. verklaarde, dat dit bezoek verband hield met de diefstal van f 2000- M. Rauwerda (ged.) ex-politie- kapitein h'eeft met van Ham over Cnossen gesproken. Van Ham heeft hem gevraagd of hij Cnossen kende. Het onderzoek betrof geen geld, maar er werd naar onderduikers ge zocht, maar die werden niet gevon den. W. F. Vorrink (ged.), kabinetchef van burgemeester Tammes van Gro ningen, wordt gehoord in verband met lijsten met namen van anti- Duitse personen, welke lijsten wer den samengesteld voor het geval van invasie. Verd. verklaarde niet te we ten dat deze personen in gijzeling zouden worden genomen. De près, merkt nog op dat verd. eens geschreven heeft dat een ge- deelte der politiemannen beter in Duitsland te werk kon gesteld wor den, dan hier voor niets hun salaris te ontvangen. Requisitoir en pleidooL De advocaat fiscaal Mr. Louet Feisse zegt dat het doen van mede- delingen door verdachte aan de S.D.ers en de Duitse politie, bewezen moet worden geacht. Hij is geen bur- gervader geweest. Eis 10 jaar met aftr. en levenslange ontzetting uit de kiesrechten, Mr. Benes (verdediger) constateert, dat van Ham een overtuigd N.S B.er was. Maar het grote publiek achtte hem niet zo slecht. Verschillende ge- tuigen hebben verklaart, dat zij van Ham vertrouwden. Het zwaartepunt van deze zaak vormen van Ham's mededelingen aan Duitse politionele instanties en ,aan Springelkamp. Is het niet moge lijk, dat de S.D. in Groningen de door getuigen genoemde 7 namen heeft genoemd en dat van Ham des middags, toen het gesprek door 2 ambtenaren werd afgeluisterd, deze namen weer heeft moeten noe- men? Springelkamp was door en door bekend in Sappemeer; had hij in lichtingen van van Ham nodig? Dat deze tegen Bouman heeft gezegd dat hij inlichtingen wel aan Springel kamp zou geven, heeft hij dat niet gedaan om er van af te komen? Wat de huiszoeking bij Cnossen betreft oordeelt Mr. Benes dait er lancunes zijn in de beschuldiging, althans, dat hier geen zekerheid be- staat. Dit moet komen vast te staan. Aan de lijsten achtte Mr. Benes van Ham schuldig. Dezelfde dag deed het Hof uit- spraak. Het vonnis luidde 8 jaar ge vangenisstraf met aftrek en levens- lang verlies van de kiesrechten. Van Ham kreeg het recht binnen 8 dagen cassatie aan te tekenen. VERDERE UITSPRAKEN: Gerhardus Hulzebos, ex-burge meester van Wildervank: 8 jaar met aftrek, levenslange ontzetting ult de kiesrechten en het recht tôt het aan- vragen van cassatie binnen 8 dagen. Hem werd verder het recht ontzegd by de gewapende macht te dienen. Hulzebos, die jarenlang in Hooge zand gewoond heeft, zal velen be kend zyn. G. S. Heeres, 35 j., landarbeider te Noordbroek (was landwachter ge weest) eis 10 j., vonnis 9 j. met af trek en ontzetting uit de kiesrechten. (Van onze Haagse correspondent.) Van zeer bevoegde zyde vernemen wy, dat dr. Beel weliswaar op moei- lykheden is gestoten bij zyn pogin- gen tôt vorming van een kabinet op brede basis, doch dat enkele der moeilijkheden inmiddels reeds zyn opgelost. De moeilijkheden waarom het ging, konden wy niet achterhglen Er is echter reden om aan te nemen, dat het de verstandhouding P. v. d. A.C.H.U. betreft. De laatste dagen is er herhaaldelyk contact geweest, tussen vertegenwoordigers dezer par- tyei» Men rekent er op, dat dr. Beel de namen der ministers niet voor het einde van deze week bekend zal kunnen maken. Tevens kunnen we hieruit afleiden, dat de formateur er vrijwel van over tuigd is, dat hy zal slagen. We we ten immers, dat hy zich in tydnood bevindt en dat bovendien de opening van de nieuwe Staten Generaal is vastgesteld op 27 Juli. Goed geïnformeerde politieke krin- gen in Den Haag concluderen dan ook, dat dr. Beel, indien hy vreesde niet te zullen slagen, reeds plaats gemaakt zou hebben voor een nieu we formateur. OPGRAVINGEN IN CUYK AAN DE MAAS. In 1938 zijn te Cuyk a. d. Maas op- gravingen gedaan nabij de R.K. Kerk aldaar, welke enige resultaten heb ben opgeleverd. De opgravingen stonden toen o.l.v. prof. Dr. A. van Giffen van Groningen. Deze geleerde heeft de werkzaam heden te Cuyk thans laten hervatten. OVERSTROMINGSRAMP IN CHINA Tengevolge van de vele regen, welke in China is gevallen zijn de Jang Tse Kiang alsmede haar zijri- vieren, buiten htm oevers getreden, en hebben een gebied van 600.000 ha. overstroomd. De oogst is verwoest, wegen en bruggen zijn vernield en ca. 100.000 mensen zijn dakloos ge- worden. In de provincie Hoenan, ook wel ëens China's rijstschuur genoemd, zijn 300-000 rystvelden vernield, waarbij rulm 1 millioen ton rijst ver- loren is gegaan. Indien het water nog meer stijgt is het niet uitgesloten dat de ramp dui: enden slachtoffers zal eisen. Bo vendien worden verschillende Chi- nese provincies nu reeds door hon- gersnood bedreigd.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2