Amerika laat zijn tanden zien LANDBOUWNOTITIES P De kanaalwerken vorderen. WAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Derde Jacrrgcmg Zcrterdag 24 Jull 1948 No. 59 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - MOQRD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Bij de Westelijke mogendheden staat een nieuw protest inzake Berlijn op stapeL NEDERLANDSE S.S.er SCHOOT BELG NEER. EEN GEVANGENE HIELD TOE- ZICHT OP MEDEGEVANGENEN. -«a® h K i mmi i KORT WIJDINGSWOORD. HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p, kwartaal. Franco p. post 11.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIE8: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAG8 Uitgeefster Seggers' en Kremer's Uitgeverszuak ,,Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 Hett was président Abraham Lin coln, die in de Verenigde Staten de slavernij afschafte, en daarmede ont- ketende hij de oorlog tussen Noorde- lijke en Zuidelijke staten van de V.S., want de Zuidelijke staten wen- sten zich niet bij de anti-slavenwet neer te leggen. Meer dan in het Noorden was men in het Zuiden, met zijn katoenvelden, voor het bewer- ken van de plantages aangewezen op negerslaven. Het Zuiden verloor de oorlog; de afschaffing van de slavernij werd doorgezet. Toch zijn de negers nooit gelijkgesteld met de blanken, steeds zijn zij een soort tweede-rangs bur- gers geweest. In het vrije Amerika kan het gebeuren dat de tourist voor een complex in aanbouw zijnde wo- ningen komt te staan, waarbij bord- jes zijn aangebracht „Niet te huur voor Joden en negers". Verder is het geen uitzondering wanneer een café- houder het glas of het kopje waaruit een neger gedronken heeft stukgooit. Maar nu de presidentsverkiezin- gen voor de deur staan tracht Tru- man de stemmen van Joden en ne gers te winnen. In de Palestijnse kwestie neemt Amerika 'n sterk pro- Joodse houding aan, en om de paar millioen stemmen van de negers te winnen heeft Truman gezegd dat de rassendiscriminatie nu maar tôt het verleden moet behoren. Maar daar mede konden de Zuidelijke Staten, waar men nog steeds zeer laag op de negers neerziet, zich niet verenigen, vandaar, dat zij tegencandidaten hebben gesteld en wel H. Strom Thurmond gouverneur van Zuid Ca- rolina voor de presidentsfunctie en Fielding Wright gouverneur van Missippi als vice président. Berlijn. De dreiging om Berlijn neemt nog steeds meer toe. Van Russische zij de Amerikaanse resolutie aangenomen, waarin een wapenstilstand wordt be- volen. De Arabieren waren tegen een bestand, en ware dus logisch ge weest wanneer Engeland, dat pro- Arabisch is, zijn stem aan de resolu tie zou hebben onthouden. Dat En geland dit niet deed moet worden gezocht in het feit, dat de sterk op Engeland georiënteerde koning Ab- doellah van Transjordanië wel wat voelt voor het plan van Bernadotte, omdat daardoor zijn rijk zou uitge- breid worden met het niet-Joodse deel van Palestina. De Arabieren, die sinds de hervat- ting van de strijd na afloop van het eerste bestand aan aile zijden terrein verloren, wensten het tweede be stand slechts onder bepaalde voor- waarden te accepteren. Van Joodse zijde werden ruim 60 bestandschen- dingen door de Arabische troepen gemeld. Frankrijk. Frankrijk zit nog met de demis- sionaire regering. De président, Vin cent Auriol heeft de aftredende mi- nister van Justitie, die al in een vijftal kabinetten deze functie heeft .vervuld, André Marie, verzocht een nieuwe regering te vormen. Marie heeft deze opdracht aanvaard. Congres der Joego-Slavische Communistische partij. In Belgrado is het congres der Joego-Slavische Communistische par tij begonnen. Zoals te verwachten was, is er weinig belangstelling ge- toond door de communistische par tij en in de landen, die onder Rus sische invloed staan. In zijn politiek rapport noemde Tito de ban die de Kominform over de Zuid-Slavische leiders heeft uit gesproken niet alleen een aanval op de leiding van de partij, maar ook werden berichten bekend gemaakt, tegen de eenheid, die het Joego-Sla- dat de Westelijke mogendheden plan- nen hadden geopperd expedities on der militaire bewaking naar Berlijn te zenden, en daarbij zo nodig ge- weld te gebruiken. Inmiddels wordt de luchtbrug nog steeds gehandhaafd. Somtijds is het luchtverkeer zo intensief, dat iedere 3 minuten een vliegtuig aankomt. De Russen hebben medegedeeld, dat zij voor broodgraan voor geheel Berlijn zouden zorgen, waarop de geallieer- den verklaarden dat graan niet zo nodig was als kolen en ook melk voor de babies. Hoe critiek de toestand is blijkt wel uit de maatregelen welke in Amerika zijn genomen. In de eerste plaats zijn daar een aantal commu nistische leiders gearresteerd. Ver der is daar bevel gegeven tôt het inschrijven van 9.6 millioen dienst- plichtigen, en is besloten om vlieg- tuigen en militaire uitrusting naar Europa te zenden ter versterking van de Amerikaanse militaire macht aldaar en ten slotte is Generaal Clay, de opperbevelhebber. van de Ameri kaanse troepen in Duitsland naar Washington ontboden voor het voe- ren van besprekingen. Van belang is het ook, dat Ameri ka en Canada een uitnodiging heb ben aanvaard om toe te treden tôt de militaire commissie van de West- Europese Unie. In Washington ver- klaart men, dat slechts „waarne- mers" de vergaderingen van de com missie zullen bijwonen. Doch in Britse diplomatieke kringen spreekt men er reeds van, dat het Noord- Atlantisch defensief blok thans in wording is. Intussen schijnt er een nieuw pro test bij Moskou te worden gemaakt, waarbij besprekingen over Duitsland in zijn geheel in het vooruitzicht worden gesteld. Palestina. Wij hebben reeds hierboven ge sproken van de pro-Joodse houding van Amerika in het Palestijnse con- flict. In de Veiligheidsraad is een DE REDDINGSBOOT KWAM JUIST OP TIJD TE HTILP. De „Polstjarne" een scheepje van 12 ton, dat het midden houdt tussen jacht en vissersvaartuig, was door de oorspronkelijke bezitter, een Zweed, verkocht aan een Estlander, die naar Engeland wilde. Hoewel onder de Engelse kust de motor defect raakte, gelukte het de Estlander toch Lon- den te bereiken. Het gelukte hem echter niet daar de motor gerepa- reerd te krijgen, omdat men in Lon- den geen Zweedse onderdelen be- schikbaar had. De Estlander ont- moette een landgenoot en deze op- perde het plan om naar Zweden te varen, om daar de nodige herstel- lingen te laten aanbrengen. Zo ge zegd, zo gedaan. Erg voorspoedig ver- liep de tocht echter niet. Nauwelijke buiten de Theems werd het scheep je aangevaren door een Panamees schip, waardoor de bakboordzijde werd ingedrukt. De beide opvaren- den gingen toen eerst naar Ostende, waar de schade voorlopig werd her- steld. Vervolgens lag het in de be- doeling naar Hoek van Holland te gaan- Bij het binnenlopen kwam het vaartuig echter in moeilijkheden, en dreigde op de pier te zullen lopen. De seinpost gaf toen alarmbericht, de reddingboot liep uit en slaagde er na een kwartier in de „Polstjarne" op sleeptouw te nemen en binnen te slepen. vische volk zo duur heeft verkregen. Hij noemde het een beroep op aile destructieve elementen om ailes wat Tito en de zijnen voor het volk heb ben bereikt, te vernietigen ONGELUK OP DE REEUWIJKSE PLASSEN. Een drietal Engelsen, die enige tijd nabij de Reeuwijkse Plassen (Z.H.) hadden gelogeerd, hadden hun ver- blijf met een dag verlengd, om eens een keer te kunnen zeilen. Maar juist die zeiltocht is noodlottig ge- worden. Vermoedelijk hebben de Engelse gasten een bord met de mededeling „masten strijken" niet begrepen. Zij zeilden er voorbij en kwamen een J. W. de Graay meldde zich in De- cember 1942 bij de S.S. en werd be- waker in het concentratiekamp Vught- Bij zijn collega-bewakers stond hij bekend als een fanatieke- ling. Eens kreeg de afdeling waartoe hij behoorde opdracht een groep Bel- gische gevangenen te gaan halen uit de citadel Hoei. Deze mensen werden per trein naar Vught gebracht, en moesten van het station naar het kamp lopen. Tijdens deze tocht raak te één der Belgen, de heer Lucien, zo vermoeid, dat hij niet in het gelid kon blijven, en iets achter raakte. De Graay schoot toen op hem, waardoor hij dodelijk werd getroffen. Tegen de Graay, die herhaaldelijk door zijn collega's gewaarschuwd was, niet verder te gaan, dan noodza- kelijk was, eiste de procureur fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch de doodstraf. J. A. de Jogh uit Kloetinge zat te gen het einde van de oorlog als ge- vangene in het concentratiekamp Amersfoort. De kampcommandant belastte hem met de registratie en het beheer der gelden toebehorende aan gevangenen. Als zodanig genoot Jogh een betere behandeling dan zijn medegevangenen. En hoewel hem dat helemaal niet opgedragen was, ging hij toezicht uitoefenen op dezen, t en dan op zeer hardhandige wijze. Bovendien heeft hij eens een aantal gevangenen, die zich bij een trans port hadden schuilgehouden in de barakken, naar buiten gestuurd. Bij behandeling van deze zaak Voor het Middelburgse Bijz. Ge rechtshof eiste de procureur fiscaal 12 jaar met aftrek. ZWICHTSTELLING STORTTE IN. Molenaars stortten van 7 8 m. hoogte naar beneden. De afdeling Friesland van de Alg. Ned. Molenaarsbond had voor zijn leden een uitstapje georganiseerd naar Ruinerwold (Dr.) waar gemo- derniseerde wieken van een molen zouden worden bezichtigd. Een Bel- gisch en een Nederl. meisje voegden zich later bij het gezelschap. Bij de betreffende molen begaf het gezelschap zich op de zwichtstelling, tenelnde de wieken van nabij te kun nen bekijken. Dit gewicht was ech ter te groot voor de Zwichtstelling, deze stortte in, en 15 personen, w.o. de meisjes vielen van een hoogte van 7 8 m. naar beneden. Vier van hen werden zo ernstig gewond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden op genomen, vier anderen konden, na in een ziekenhuis te zijn verbonden, huiswaarts keren. ONSCHULDIGE ZAT 1% JAAR IN GEVANGENIS. Enige jaren geleden zond de Am- sterdamse Bank te Amsterdam aan haar bijkantoor te Axel een pakje inhoudende f 80.000. Bij aankomst bleek het pakje slechts een steen en wat oud papier te bevatten. De chauffeur van de bank, M. en twee bedienden hadden voor de verzen- $Ëg Bij de uitvoering van de kanaalwerken is men thans in Sappe- meer, achter „De Wil- dervanck" bezig met het leggen van een duiker, hetgeen hier op een bijzondere wijze geschiedt. (Zie het bij- behorende artikel). v, m h p p. - - V p eind verder in aanraking met de bo- vengrondse electriciteitsleiding. Eén der drie inzittenden van de boot ding van het pakket naar het Cen- greep de mast. Maar doordat die on der stroom stond werd hij over boord traal Station gezorgd. M. werd gear resteerd en bij het procès schuldig geslingerd. Eén der beide andere m- bevonden, waarbij een doorslagge vende factor vormde de verklaring van politiedeskundigen, dat het op het postpakket vermelde adres slechts door M. geschreven kon zijn. Er werd de chauffeur toen een ge- vangenisstraf opgelegd van 2 jaar. Thans, nadat van deze straftijd 1% jaar is verlopen is M. in vrijheid ge-! steld. Hij had n.l. tegen de uitspraak van de rechtbank appèl aangetekend en toen zijn er nieuwe feiten aan het licht gekomen, die de schuld van M. twijfelachtig maken. Thans is in verband met deze mis- daad gearresteerd de 23-jarige Am- sterdammer A. V. S. Hij zal voor de officier van justitie te Amsterdam worden geleid. De directie«van de Amsterdamse Bank heeft steeds een groot vertrou- wen gehad in zijn chauffeur, en tôt. de dag van de veroordeling heeft zij het salaris uitbetaald. zittenden, die het slachtoffer wilde helpen, is zelf slachtoffer geworden. Hij kwam onder stroom te staan, en is aan de gevolgen daarvan overle- den. De drenkeling is op het droge ge bracht. EEN TUNNELVERBINDING TUSSEN ENGELAND EN FRANKRIJK. In de beide huizen, zowel van het Britse- als van het Franse parlement zijn moties ingediend betreffende de aanleg van een tunnel onder Het Kanaal door, welke Engeland en Frankrijk zal verbinden. In de motie wordt voorgesteld, dat men zich de eerstvolgende 5 jaar zal bezjghou- den met de aanleg van een richttun- nel, hetgeen zowel Engeland als Frankrijk per jaar ongeveer een millioen Pond Sterling zou kosten. Installatie voor het drogen van kruiden. In Doornspijk (Gelderland) is de eerste van een drietal installaties voor het drogen geneeskrachtige kruiden en aromatische gewassen in bedrijf gesteld. Aangezien derg'eiijke bedrijven grote moeilijkheden bie- den, niet alleen bij de voorzienmg van eigen cosmetische-, pharmaceu- tische- en levensmiddelenindustrie, maar ook voor de export, heeft de regering aile medewerking verleend bij de totstandkoming. Aan de veredeling van dergelijke gewassen is de laatste 10 jaar in Ne- derland grote aandacht besteed, en er zou volgens insiders een grote kans bestaan, dat Nederland op de internationale markt een plaats krijgt. Verdwijnen de laatste schapen van de Veluwe? Evenals in Drenthe verdwijnt ook op de Veluwe het heideschaap. Er is de laatste tijd op de Veluwe nog één kudde, toebehorende aan de heer J. Kramer te Zuid Ginkel. Deze prach- tige stoffage van het heidelandschap kan men nog dag in dag uit door het landschap zien trekken, bewaakt door de scheper met zijn hond. We- gens gebrek aan krachtvoer ziet de eigenaar zich echter genoodzaakt zijn wolvee van de hand te doen. Inmiddels heeft zich een comité gevormd, dat de heer Kramer heeft weten te bewegen zijn beslissing uit te stellen tôt September. Inmiddels zal het nodige worden gedaan om de moeilijkheden op te heffen, opdat dit unicum behouden zal kunnen blij ven. De Vlasteelt. In een door Prof. Dr. J. G. Dors! gehouden causerie over de vlasteelt heeft hij o.m. gezegd, dat het vlas een oude cultuurplant is, die door de eeuwen heen een duchtige concur- rentie heeft moeten voeren, achter- eenvolgens tegen katoen, sisal, kunstzijde en thans tegen de nylon- vezel. Maar het vlas heeft zich nim- mer laten verdringen. Voor 1903 gebr.uikte men voor het vlas in Nederland uitsluitend zaai- zaad uit de Oostzeeprovincies; vooral het Riga-zaad was zeer in trek. In genoemd jaar begon de Friese Mij. voor landbouw met het kweken van eigen landzaad, dat in tegenstelling tôt het blauwbloeiende Riga-zaad, een witbloeiende variëteit was. De laatste 20 jaar heeft de zaad- winning in ons land een grote vlucht genomen en thans wordt in vele de- len van ons land zaailijnzaad ge- kweekt, niet alleen voor binnenlands gebruik, maar ook en wel in het bijzonder voor de export, aange zien het een belangrijke deviezen- bron vormt. Het is daarom van be lang, dat het zaaizaad raszuiver wordt gehouden, en daarom moet een strenge keuring worden toegepast, In de loop der eeuwen is er veel veranderd in» Hoogezand en Sappe- meer. Van veenkoloniën zijn de plaatsen uitgegroeid tôt industriële centra. Het was de ontginning van het veen, dat de eerste kolonisten hier heen lokte. Met hen kwamen de eerstemiddenstanders; er was im- mers brood nodig, en kruidenierswa- ren en vlees. Het kanaal werd gegraven, en langs de oevers hebben Hoogezand en Sappemeer zich ontwikkeld tôt belangrijke gemeenten in de provin- cie Groningen Turf wordt er niet meer gegraven; industrie is de levensbron geworden van de gemeenten. Achter de grauwe fabrieksmuren, rondom de hoge ro- kende schoorstenen, daar waar het monotone en toch welluidende lied van de arbeid weerklinkt, daar klopt nu het hart van Hoogezand en Sap pemeer. De industriële ontwikkeling en daarnaast de opkomst van de tuin- bouw op de ontgonnen gronden is het procès, dat jaren en jaren heeft geduurd. Langzamerhand is het uiter- lijk van de dorpen veranderd. Maar één hoofdtrek is gebleven, dat is het iveenkoloniale karakter: het kanaal is het midden en het dorp gëbouwd langs de oevers, langgerekt. Wellicht zal daarin in de naaste toekomst verandering komen. Niet1 alleen, dat wij een uitbreiding van de plaatsen in de diepte kunnen waarnemen de uitbreidingsplan- nen groeien gestadig maar ook de kanaalwerken zijn van grote betekenis. Gestadig ziet men het nieuwe kanaal groeien. Wanneer het nieuwe kanaal gereed is zullen nieuwe industrie-terreinen beschikbaar zijn. Maar er zijn nog meer consequenties aan verbonden. De ihtensiteit van het scheepvaart- verkeer door het oorspronkelijke Winschoterdiep zal afnemen. Slechts dat verkeer zal door de plaatsen gaan, dat daar wezen moet. En dat geldt niet alleen voor het scheep- vaart-, maar ook voor het wegver- keer. Dat betekent weer dat de dempxng althans van gedeelten van het door de dorpen lopend kanaal in de toe komst mogelijk zal zijn. Natuurlijk zal dat niet zonder meer kunnen,, en zijn er eerst talrijke problemen op te lossen. Zo zullen enkele der be- staande fabrieken een waterweg naar het nieuwe kanaal moeten krij gen, en een aantal huizen aan de Zuidzijde van het kanaal zal moeten verdwijnen en door andere vervan- gen. Voor de werven zal een oplos- sing gevonden moeten worden en er zullen nog veel meer consequenties zijn, maar de vooruitgang is niet te stuiten! Hoogeveen geeft het voor- beeld; daar is men reeds begonnen met de demping van de door het dorp lopende vaart. Hoogezand en welke keuring wordt gedaan door de Nederl. Algemene Keuringsdienst (N.A.K.) Bessenstruiken moeten na de pluk bespoten worden. De Plantenziektekundige Dienst te Wageningen raads telers van bessen aan hun struiken te bespuiten na de pluk met een koperbevattend mid- del. Men kan daardoor het optreden van de bladvalziekte voorkomen. Door deze ziekte ontstaan op de bla- deren kleine bruine vlekjes, waarna deze afvallen. Als spuitmiddelen kan o-a. Bor- deauxse pap ter sterkte van worden gebruikt of eventueel een ander koperpreparaat in een sterkte welke met die van Bordeauxse pap overeen komt. De Nederlandse tomaten in Ierland. In het Ierse parlement heeft één van de leden erop gewezen, dat de Nederlandse tomaten in Dublin ver kocht worden voor 1 shilling 4 pence per pond, terwijl de binnenlandsë to maten 3 shilling 6 pence moeten op- brengen. In verband daarmede vroeg het betreffende parlementslid de im port van Nederlandse tomaten in Ierland te verbieden, teneinde het de binnenlandse kwekers mogelijk te maken het ho'ofd boven water te houden. James Dillon, de Ierse minister van landbouw voelde daar echter weinig voor; het is zijn mening, dat niet al leen welgestelden in de gelegenheid moeten worden gesteld -tomaten te kopen. Sappemeer zullen vroeger of later volgen. Er wordt een duiker gelegd. Wij zullen echter niet langer stil- staan bij bespiegelingen, welker re- alisatie wellicht nog enkele tiental- len jaren in de toekomst ligt, doch even kijken naar wat tôt op het ogenblik bereikt is met de uitvoering der kanaalplannen. En dan constate- ren wij een gestadige vordering. Vanaf de NieUwelaan- in Hoogezand, tôt achter de Parkstraat in Sappe meer loopt. het kanaal in een ruime boog om de gemeente heen. Ergens achter „De Wildervanck" wordt een duiker gelegd. Er liggen zandhopen, een drag-line werkt er op voile kracht, er worden betonwerken uit- gevoerd. De aannemer vertelt ons, dat het leggen van deze duiker op zeer bij zondere wijze geschiedt. Het is ge- bruikelijk, dat de stukken van de duiker met een bok op hun plaats worden gebracht. Teneinde het werk vlotter uit te voeren heeft men hier een dam in het kanaal gelegd. In die dam is een holte gegraven, en daar in wordt de duiker gelegd, zonder dat men last heeft van het water. Door een pompinstallatie, welke met een buizennet door het zand van de dam vertakt is, wordt dit tijdens de werkzaamheden droog gehouden. De werken worden uitgevoerd door de fa. Kool en Wildeboer. MEUBELMAKERIJ WAS NIET TEGEN BRANDSCHADE VERZEKERD. Dezer dagen brak vermoedelijk tengevolge van kortsluiting brand uit in een in Den Haag gevestigde meubelfabriek en lakspuiterij. Ten-| gevolge van de aanwezigheid van zeer brandbare vernissen en laksoor- ten stond het gehele pand spoedig in lichter laaie. De brandweer slaagde er na enige tijd in het vuur te do- ven, en wist ook de belendende per- celen te behouden. De schade wordt geraamd op f 6000 De firma was niet tegen brandschade verzekerd. BABY WERD PER VLIEGTUIG NAAR CHIRURG GEBRACHT. Wegens vernauwing van de slok- darm kon een baby in Leopoldsville niet meer eten. Operatief ingrijpen was noodzakelijk, doch in de Congo was gêen specialist, die deze operatie zou kunnen uitvoeren. Daarom werd besloten de baby naar België te brengen. De-K.L.M. zorgde voor het vervoer, en het vliegtuig maakte zelfs een kleine omweg om een tussenlandiiig te Brussel te kunnen maken. Daar werd de baby overgenomen door een arts, en per Rode Kruis-auto werd de tocht naar Luik gemaakt, waar de jonge wereldburger 14 uur na zijn vertrek uit Leopoldsville onder be handeling was van de specialist Maldaque. DE NAAM SIAM WORDT GEWIJZIGD IN THAILAND In oorlogstijd veranderde de Si- amese regering de naam van het land in Thailand. Die wijziging werd echter door de mogendheden niet er- ke,nd, omdat dat land toen gestreden heeft tegen de geallieerden. Thans heeft de eonstituerende ver- gadering opnieuw verandering van de naam Siam in Thailand aan de orde gesteld. De verandering moet thans nog door de beide kamers van het parlement worden goedgekeurd. VOLGEND JAAR KOMEN ER ELECTRISCHE NAAIMACHINES IN DE HANDEL VAN NEDERLANDS FABRIKAAT. Het ligt in de bedoeling van de N.V. Waldorp Radio te 's-Gravenha- ge om electrische naaimachines, vol- gens een Zwitserse vinding, waar- voor door de Nederlandse fabriek een licentie is verkregen, te gaan bouwen. Zowel in ons eigen land als in het buitenland is de vraag naar naaimachines momenteel zeer groot, en het is niet te verwachten dat die vraag binnen afzienbare tijd bevre- digd zal worden, vandaar, dat de pro- ductie van naaimachines grote mo- gelijkheden biedt, en çen belangrijke bron van deviezen kan gaan beteke- nen. Er zal een nieuwe fabriek worden gebouwd, waar 2 300 arbeiders werk zullen vinden. De productie zal in 1949 een aanvang nemen. BRAND IN MUNITIE-OPSLAGPLAATS. Enorme schade. Tengevolge van zelfontsteking ont- ploften in de Italiaanse stad Pisa zes vliegtuigbommen. Gloeiende scher- ven daarvan kwamen terecht op een munitieopslagplaats in de omgeving, waar dat moment ruim 40.000 kg. munitie was opgeslagen. Onmiddellijk werd de omgeving ontruimd. Daarmede was men gereed toen de verschrikkelijke ontploffing plaats had. De daken van aile hui zen die binnen 3 km. van de opslag- plaats verwijderd zijn, werden eraf gerukt. CARTONFABRIEKEN HELPEN GETEISTERD LEEK. De gezamenlijke Nederlandse car- tonfabrieken (19 in getal) hebben f 3000 geschonken aan Leek. „WIJ KUNNEN" Marc. 10 39a. Het is weer de examentijd, de tijd, 'waarin vele jonge mensen allerlei prestaties moeten leveren om de ver- schillende diploma's te verkrijgen, die een kans geven om in de wereld en het leven een "plaats te verwer- ven. Zo'n tijd is dikwijls moeilijk en vervelend door de spanning en de druk, waarin men leeft, maar aan de andere kant als het werken en pres- teren wordt beloond met het succès, waarop is gehoopt, dan is het een heerlijke tijd, want men heeft iets bereikt, wat voldoening geeft en waarop men wellicht trots is. Doch een gevaar van deze trots is, dat deze wordt tôt hoogmoëd en zelfs over- moed, dat men hoog tegen zichzelve gaat opzien en het gevoel krijgt veel te kunnen en misschien tôt vrijwel ailes in staat te zijn. Zodat met een verheven gebaar op zichzelf, min of meer geruststellend tegen de wereld het ailes omvattend woord ,,Wij kun nen" wordt gesproken. Wat Jacobus en Johannes, de zonen van Zebedeiis tôt Jezus spraken, toen deze hen naar aanleiding van hun gesprek vroeg: „Kunt gij de beker drinken, die ik drink, of met de doop gedoopt wor den, waarmede ik word. gedoopt?" Zonder aarzeling was het antwoord: „Wij kunnen". Het woord, dat tel- kens weer door de mens is gespro ken en niet het minst door jonge- mensen als getuigenis van een zeke- re onbezonnenheid en overmoed. Tenminste als wij onze wereld en samenleving aanzien, die weinig fraai en g'elukkig zijn ondanks de verwachtingen van grote prestaties, die geleverd zouden worden ter ver- betering van het persoonlijke leven en de samenleving. Dat ondanks het 'geloof, dat uit het woord spreekt, want het is een geloofswoord. Maar het is het geloofswoord van zovele aanvankelijk gelovigen, die menen en verwachten te kunnen geloven en door dat geloof tôt veel in staat te zijn n-1. tôt het God dienen en de mens, wat van het geloof mag wor den verwacht. Immers het gesprek van Jezus met Jacobus en Johannes eindigt met de woorden van de mees- ter: Wie onder u groot zal willen worden, die zal uw dienaar zijn; en zo wie van u de eerste zal willen worden, die zal aller dienstknecht zijn. Ondanks het spreken van het „Wij kunnen" komen zij en wij niet toe aan de daad en komen met ver der dan het woord. In de Jacobs- brief staat terecht: het geloof zon der de werken is dood. Zodat als de werken uitblijvén (en dat doen ze gewoonlijk), het geloof niet zo wer- kelijk en overtuigd is. Er is geen ge loof, dat tôt elke prijs God dient en Christus volgt. Door dit ailes is er een noodlottige gang van zaken, tel- kens weer wordt het „Wij kunnen' door de jongeren gesproken, elk ge- slacht opnieuw spreekt het uit en het blijkt telkens weer overmoed of onbezonnenheid te zijn. Het is nodig om ons eens te bezinnen en wat minder spontaan te spreken en beter te overwegen, wat geloof betekent en van ons vraagt: God jlief te heb ben en in Zijn dienst de naaste evenzeer als onszelve, omdat wij Jezus Christus als onze Leidsman willen volgen. Die ook in onze tijd de vraag stelt: Kunt gij de drinkbe- ker drinken, die ik-drink en met de doop gedoopt worden, waarmede ik word gedoopt? Wat uw antwoord in deze zij, bedenkt: Vrij en blij maakt eerst de daad. De daad van een le ven, waarin men zich verantwoorde- lijk weet aan God de Heer, Die de daad verwacht van uw ,,Wij kun nen", opdat Zijn wereld zal getuigen met recht zijn wereld te zijn. Sappemeer. G. M. K.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1