De Industriels ontwikkeling van Hoogezand. TITO, DE GROTE MAN. De nïeuwe Kamers van de Staten Generaal geopend Buîleingeworae zitting der Staten-Generaal geopend. ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 et De-de Jaorgcmg Woensdag 28 Jul! 1948 No. 60 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 NOORD- EN ZUIDBROEK HET NIEUWS- EN TRAM DUWDE AUTO IN HET WATER. VEENDAM EN OMGEVING MUNTENDAM Maar nog steeds geeen nïeuwe regering. Wereldnieuws In Vogelvlucht. UITVOERDERS VAN HET PLAN MARSHALL. De wonïngnood vormt een ernstïge hinderpaal. DADERS VAN ROOFOVERVAL HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTEES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). Nog steeds blijven de Berlijnse crisis, de moeilijkheden in Palestina, het Indonesische vraagstuk en de regeringscrisis in Frankrijk en in ons eigen land zoveel aandacht voor zich opeisen, dat minder aotuele proble- men en vraagstukken welke minder op de voorgrond treden wel eens ietwat worden verwaarloosd. Eén van die problemen is de toestand op de Balkan. Enige tijd geleden hebben wij hierover reeds geschreven in een bëschouwing van de verhouding van de Joego-Slavische Maarschalk Tito tôt Moskou. De Balkan is steeds een onrustig deel van Europa geweest. De voike- ren leefden er dikwijls op gespannen voet, en de spanning uitte zich in oorlogen. Er waren vele kwesties die een permanente verdeeldheid ver- oorzaakten, en een permanente vrede schijnbaar onmogelijk maakten. Na de oorlog scheen het anders te worden. Moskou kreeg de contrôle over deze gebieden met uitzondering van Griekenland het ij?eren scherm werd eromheen geplaatst, en schijnbaar waren aile conflicten op- gelost, en heerste er nu rust in het gebied, dat wel eens de «heksenke- tel" van Europa werd genoemd. Maar ook deze rust is slechts schijn geweest. Het feit dat de Joego-Sla vische leiders inclusief Tito uit de Kominform zijn gezet was het eerste teken, dat de Russische pacificatie niet volkomen was. Tito wenste niet naar Moskou's pijpen te dansen; hij wenste een groot en sterk Joego- Slavië. De Sovjet-communisten in Joego- Slavië zijn niet sterk genoeg geble- ken om de regering van Tito omver te werpen, en op het zo juist te Bel- grado gehouden congres van de Joego-Slavische Communistische par- tij heeft de maarschalk zijn stand- punt uiteengezet. Uit de weinige berichten, die door het ijzeren gordijn heendringen blijkt wel dat er onrust heerst onder de agrarische bevolking van de Bal- kanlanden en de landen van het Donau-bekken. En velen, wier on rust gevoed wordt door vrees voor de bedoelingen van de Sovjet Unie deden er niet reeds geruchten de ronde, dat Roemenië zou worden ge- annexeerd? achten Tito de grote man. Toch is Tito een volbloed com- munist, met misschien nog commu- nistischer principes dan Stalin zelf. Maar omdat hij Moskou durft te trotseren is hij de grote man ge- worden. Zelfs de zeer Westerlijk ge- oriënteerde Tsjechen hebben in een demonstratie tegen de Sovjet Unie buiten de naam van Benesj die van Tito genoemd. Het Balkanprobleem is momenteel niet accuut. Er worden geen krach- tige maatregelen genomen tegen Tito en de zijnen. Maar 't is te verwach- ten, dat de latente problemen in de j Balkan en het Donaubekken binnen j kortere of langere tijd in een accuut stadium zullen komen. TWEE JONGELUI UIT VERBETERINGSGESTICHT PLEEGDEN MOORDEN. Aan twee jongelui, die werkten op de boerderij van een verbeteringsge- sticht te Ohio werd op erewoord, dat zij zouden terugkeren, een verlof verleend. Zij vermoordden echter eerst de intendant van de boerderij, In Den Haag sloeg de motor af van een militaire auto, die toen juist op de trambaan reed. Een er achteraan koniende tram kon niet meer tôt stil- stand komen: De auto werd van ach- teren gegrepen en in het water ge- duwd. De bestuurder van dfe auto, die enige inzittende was, kwam met VER8CHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster; Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak ..Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 eersi o.e in.xfciiiu.cuiL vcui uc uuuutuj, eue enige inzixitiiiu.fc; wcua, AWdiu zijn vrouw en zijn dochter, en ver- {je schrik plus een paar natte voeten volgens nog vier andere personen. I - Toen zij door de poiitie omsingeld waren ontstond eên vuurgevecht, waarbij één der jongelui werd ge- dood. Een agent werd emstig ge- wond. De gevangene, die ten slotte gear- resteerd is, is 22 jaar. Hij verklaarde de intendant en zijn gezin uit wraak om het leven te hebben gebraclit, omdat de gevangenen door hen als ratten werden behandeld, en zij hen zo nu en dan sloegen. later Griekenland. De tegenwerking, die hij in het parlement ondervond heeft de Griek- se premier, Themistocles Sophoelis ertoe doen besluiten het bijltje erbij neer te leggen. De koning heeft hem echter verzocht in functie te blijven, waarin hij ten slotte heeft toege- stemd. Veremgde Staten. Voor de derde keer in enkele we- ken tijd wordt te Philadelphia een partij-congres gehouden. Eerst wa ren het de Republikeinen en demo- craten, die er hun conventie hielden, en thans is het de partij van Walla- ce, die nu de naam Progressive Partij heeft aangenomen. Wallaee, wiens, politiek erop gebaseerd is con- cessies te doen aan Ttusland, is bij acclamatie tôt candidaat voor het presidentschap voor de partij geko- zen, terwijl senatpr Glen Taylor voor het vice-presidentschap werd aangewezen. Firanknjk. André Marie is er ten slotte in geslaagd een nieuwe regering te vormen. Gemakkelijk is het niet ge- gaan. Marie (Radicaal) vond de so- cialisten tegenover zich, die zich ver- zetten tegen de benoeming van Paul Reynaud tôt minister van financien, hetgeen wilde zeggen dat zij de fi- nanciële politiek van Marie verwier- pEn Berlijn. Te Berlijn is de toestand vrijwel onveranderd, maar toch is de span- -ning iets af genomen, doordat Ameri- ka een iets soepeler houding heeft aangenomen. Generaal Clay, de Ame- rikaanse opperbevelhebber in Duits- land, die zojuist van te Washington gehouden besprekingen is terugge- keerd heeft verklaard, dat de lucnt- brug zal worden gehandhaafd en uit- gebreid, welke moeilijkheden ook in de weg gelegd zullen worden. An- derzijds verklaarde Clay dat pogin- gen zullen worden gedaan het con- flict langs diplomatieken weg op te lossen. Belgie. In België is de Koningskwestie reeds drïe jaar hangende, en het schijnt, dat deze kwestie de komen - de dagen in een accuut stadium zal komen. De Katholieken en de So- cialisten zijn het niet eens over de oplossing van het vraagstuk, en de best-aande controversen zijn in de laatste dagen toegespitst. Daar beide partij en in de regering vertegen- woordigd zijn, schijnt het tôt de mo- gelijkheden te moeten worden gere- kend, dat deze kwestie in de komen- de dagen een regeringscrisis tenge- volge zal hebben. Alvorens de oude Kamers der Sta- ten-Generaal zijn ontbonden hebben de leden nog even hun hart opge- haald. De Tweede Kartier heeft ge- sproken over de regeling van de ma- teriële oorlogsschade. En hoeveel woorden daarvoor gebruikt zijn blijkt wel uit de lengte van het daar- omtrent verschenen voorlopig ver- slag. De Eerste Kamer heeft het ge- had over het 16 landen pact van Parijs, en daarbij is veel gesproken. Tenslotte werd het verdrag door de Kamer goedgekeurd. Toen nog enkele minder belangrijke onderwerpen waren behandeld sloot de voorzitter, prof. Kranenburg met een toepasse- lijk woord de zitting van de oude Kamer. Zaterdagmiddag kwamen Eerste- en Tweede Kamer in gemeenschap- pelijke zittûig bij een, waarbij de mi- nister-president Dr. Beel in opdracht van de Regentes en in naam van H.M. de Koningin de zitting officiëel sloot. Gisteren had de opening plaats van de nieuwe Kamers, eveneens Jloor Dr. Beel. (Wij herinneren er aan dat volgens de grondwet bij een grondwetswijziging de Kamers moe ten worden ontbonden, terwijl dan de betreffende wijzigingen, die door de oude Kamers zijn aangenomen ook nog door de nieuwe Kamers moeten worden aangenomen en wel met een meerderheid van 2/3. Red. Nwsbl.) De vorming van een nieuwe regenng. Met het vormen van eem nieuwe regering gaat het minder vlot. Dr. L- J. M. Beel heeft zijn eerste opdracht om een regering te vormen terugge- geven. De regentes hëeft hem van zijn opdracht ontheven en hem thans opnieuw opdracht verleend tôt het vormen van een kabinet. door Dr. Beel. (Wij herinneren er (Volgens de tweede opdracht is het niet nodig een parlementaire rege ring te vormen). Wij moeten constateren, dat het niet vlot gaat met de vorming van een nieuwe regering. En dat is te be- treuren, want juist nu hebben wij een krachtige regering nodig. Daar zijn in de eerste plaats de besprekin gen van de West-Europese Unie en verder de Indonesische kwestie. Voor de met betrekking daartoe gevoerde en te voeren besprekingen is een sterke regering nodig; van een demis- sionair kabinet gaat te weinig gezag uit. Adviescommissie Alcoholvraagstuk Dezer dagen heeft de minister van Sociale Zaken een adviescommissie inzake het alcoholvraagstuk geïnstal- leerd. In zijn installatierede wees minis ter Drees op de geleidelijke daling van het alcoholgebruik, welke zich voor de oorlog had gemanifesteerd. In de oorlogsjaren heeft die daling zich, voomamelijk wegens gebrek aan grondstoffen, in nog sterkere mate voortgezet. Thans is er echter een stijging waar te nemen van het aantal pro- cessen verbaal wegens dronkenschap en wegens verkeersongevallen en mîsdrijven tengevolge van alcohol gebruik. Ongerustheid, die tengevol ge van deze ontwikkeling heerst gaf de nationale commissie tegen het alcoholisme aanleiding de minister te vragen om de instelling van een adviescommissie, waarin ook leden van het bedrijfsleven zitting zouden hebben. Deze adviescommissie is nu geïnstalleerd. De minister ziet voor deze commissie een ruim arbeidsveld. Zij zal haar aandacht moeten schen- ken aan de beperking van het alco holgebruik, Beneluxproblemen in verband met de accijnzen, herziening van de drankwet en aanpassing van de drankwet aan de vestigingswet. De Spoorwegen. Het jaarverslag over 1947 van de N.V. Nederlandse Spoorwegen laat wat, betreft de financiële resultate van het bedrijf, en wat betreft he' aantal vervoerde passagiers een op timistisch geluid horen. De ontvang sten zowel als het aantal vervoerdfc passagiers zijn hoger dan het vooraf gaande jaar. Wat echter de materi- .aalpositie aangaat is 't verslag heel wat minder optimistisch, zo niet pes- simistisch. Tengevolge van gebrek aan grond stoffen en kapitaalgoederen en een tekort aan geschoold personeel werd niet dat tempo van wederopbouw be- reikt, dat de directie van het bedrijf nodig achtte. De toestand van de vele tijdelijk enkelsporig hersjtelde bruggen eist een zo spoedig mogelijke bouw van definitieve, dubbelsporige overver- bindingen. Voorts moet op korte ter- mijn worden overgegaan tôt ver- nieuwin'g van een belangrijk deel van het rollend materiaal. Ongeveer 70 van het overgebleven gedeelte van het vooroorlogse locomotieven- park is ouder dan 30 jaar, terwijl de Engelse locomotieven slechts een be- perkte levensduur hebben. Voor de personenwagons geldt hetzelfde per- centage. Van de overblijvende 30 is de helft van hout. Wat de goede- renwagons aangaat: daarbij heeft 51 de normale levensduur bereikt of overschreden. Indien het huidig tempo van de wederopbouw van de spoorwegen niet versneld kan worden acht de di rectie het gevaar niet denkbeeldig, dat een toestand zal ontstaan welke een belemmering zal gaan vormen voor de ontwikkeling van onze volks- welvaart. De Neaerlandse baksteenindustrie. Van verschillende naksteenfabri- kanten zijn klachten binnengekomen, die zich richten tegen het directoraat generaal voor de prijzen, dat de priis voor baksteen vastgesteld heeft op basis van volledige productie der bc- drijven. En dat laatste is met't geval; wegens gebrek aan arbeidskrachten, onbekwaamheid van de werklieden, en de schade welke de grote regen- val in deze zomer heeft Veroorzaakt in fabrieken, die een onoverkapte droogruimte bezitten, heeft de pro ductie slechts 2/3 van de totale ca- paciteit bedragen. Sommige bedrij- ven werken met verlies, zeggen de fabrikanten, en zij mogen de tegen- slagen en moeilijkheden niet com- penseren door het berekenen van ho- gere prijzen. In deskundige krmgen verklaart men naar aanleiding van de ingeko men klachten, dat vele Nederlandse steenfabrieken ouderwets zijn, en dat het dringend nodig is deze fabrie ken te mechaniseren. Reeds voor de oorlog waren de meeste steenfabrie ken noodlijdend, met als gevolg, dat de sociale v^orwaarden in deze be- drijven slecht waren. Waar hier ver der hoofdzakalijk seizoenarbeid wordt verricht is de animo om in deze- bedrijven te gaan werken niet groot. Er bestaat thans een commissie van economische zaken, die tôt taak heeft te onderzoeken hoe deze talc van het Nederlandse bedrijfsleven weer rendabel gemaakt zal kunnen worden. vry. Militaire instanties hebben de wagen opgetakeld. TWEE MEISJES OVERREDEN. Te Hank (bij Waalwijk) waren een aantal kinderen aan het spelen op een nieuw aan te leggen weg. Onder deze kinderen bevonden zich twee zusjes, resp. van 2 en 4 jaar. Plotse- ling werden deze meisjes door een achteruitrijdende zandauto gegrepen en kwamen onder de wielen terecht. Het tweejarig meisje was op slag dood, en het andere kind werd m zorgwekkende toestand in een zie- kenhuis ongenomen. DODELIJK ONGELUK BIJ HET STARTEN VAN EEN BALLON. In Binche (België) steeg ter gele- genheid van feestelijkheden een bal lon op. Vermoedelijk doordat de bal lon te zwaar geladen was, verliep de start niet vlot. Weifelend ging het gevaarte omhoog. De wind dreef het in de richting van de schouwburg. De gondel raakte dit gebouw. Enige stenen raakten los en vielen tussen de vele belangstellenden. Hierdoor werden twee personen, waaronder een jongetje van 8 jaar, gedood. FABRIEKSBRAND TE ROOSENDAAL. Vermoedelijk door kortsluiting brak brand uit in de lakafdeling van een borstelfabriek te Roosendaal. On- middellijk legde de fabrieksbrand- weer slangen uit. Inmiddels had een hoeveelheid lak en verf vlam gevat, en had het vuur zich een weg ge- baand naar buiten. Met drie slangen werden de vlam- men aangetast, terwijl een deel van het aanwezige personeel zand op de brandende lak en verf wierp. Toen de Roosendaalse brandweer arriveerde was het vuur, met behulp van schuimblusapparaten spoedig ge- blust. VLIE GTUIGR AMPEN Canadees toestel verongelukt. Een Canadees vliegtuig, dat met 26 passagiers aan boord op weg was van Port Menier naar Gaspe, is op een af stand van ongeveer 19 km. voor de bestemming neergestort. De machine kwam terecht in een woest gebied, dat alleen te voet bereikbaar is. Aile passagiers alsmede de beide leden van de bemanning vonden de dood. Ongelukken in de „Luchtbrug" Twee vliegtuigen, die deel uitma- ken van de ,,Luchtbrug" naar Berlijn zijn verongelukt. Eerst verongelukte een Dakota van de-R.A.F. Het toestel was met 3 ton steenkool aan boord opgestegen van het vliegveld Fass- berg. Enkele minuten na de start ontstond er brand aan boord. De be manning wist zich in veiligheid te brengen. Het verongelukken van een Ame- rigaanse Dakota had ernstiger gevol- gen. Deze machine raakte even voor het landen op Tempelhof de top van een hoge boom, en vloog vervolgens tegen de grond. De machine kwam terecht in een straat te Berlijn, op de grens van de Amerikaanse en de Britse sector van die stad, en vloog in brand; de beide inzittenden kwa men om het leven. Door de branden de wrakstukken, die rortdvlogen, ont stond brand in een flatgebouw van 4 verdiepingen, welke brand men eerst na een uur meester was. Links: Paul G. Hoffman, administrateur van het Europees herstelplan, rechts Dr. Dennis A. Fitzgerald, commissaris van de voedselafdeling van het Europees herstelplan. Het gemeentebestuur van Hoogezand houdt zich thans nog met actief bezig met het aantrekken van nieuwe industrieën, omdat de woningnood de vestiging van nieuwe industrieën bemoeilijk Maar ook zonder bemoeiïngen van het gemeentebestuur breiden de bestaande industrieën zich geleidelijk uit, en vestigen zich nieuwe industrieën in Hoogezand, want nieuwe bedrijven vesti gen zich graag in een streek, waar reeds meerdere bedrijven ge- vestigd zijn, zulks in verband met de algemene outillage. In dat verband moet opgemerkt worden, dat in Hoogezand nog wel plaats zou zijn voor belangrijke uitbreiding en betere outillage van één der bestaande machinefabrieken, aldus de burgemeester, de heer H. de Wit, tijdens een onderhoud, dat wij een dezer da gen met hem mochten hebben. aile reden om verheugd te geven verheugd te zijn, omdat een belangrijk deel van de bevolking van Hoogezand bij de plaatselijke in dustrie is betrokken, of sterker ge- zegd, omdat Hoogezand staat of valt met zijn industrie. Terrein beschikbaar. Voor een eventuele toekomstige sterke industriële ontwikkeling zijn voldoende terreinen beschikbaar. Daar is in de eerste plaats de punt, die ontstaat bij het samenkomen der kanalen en verder een strook langs het nieuwe kanaal. Het ligt in fie bedoeling van het gemeentebe stuur ten Westen van de Knijpslaan terreinen aan te wijzen voor zware industrie, en ten Oosten van de Knijpslaan voor lichtere indu strieën Ten Westen van de Industrie voor Vezelverwerking zal gëlegen- heid zijn voor de vestiging van scheepswerven, waarbij opgemerkt moet worden, dat de te vestigen wer- ven een inham zullen moeten laten graven, opdat de scheepvaart geen hinder van deze bedrijven zal onder- vinden. Buiten de reeds genoemde terreinen zijn ook nog industrieter- reinen - beschikbaar om het Kieldiep. Reeds is daar door-de Kantoorboe- Zoals gebruikelijk bij het begm van tussentijdse zittingen der Sta ten-Generaal heeft de opening van deze buitengewone zitting, welke zai duren tôt 18 September, gisteren op sobere wijze plaats gehad. Om kwart voor één werd de vergadering door Prof. R. Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer, in het Tweede Ka- mer-gebouw geopend. Na voorlezing van enige formele Koninklijke Be sluiten, op de plechtigheid betrek king hebbende, benoemde de voor zitter tôt leden van de commissie van in- en uitgeleide van de mims- ter-president, Prof, de Zwaan (Eerste Kamer), voorzitter, de heer Andnes- sen (Tweede Kamer), Me]. Tjeenk WiUink (Eerste Kamer), de heren Stapelkamp en Hofstra (beid®n Tweed Kamer). Intussen hadden de leden der beide Kamers hun plaat- sen ingenomen. Het aantal gasten, .dat aanwezig was, was zeer beperkt. Aanwezig waren de mimsters, de vice-president en de leden van de raad van state, de presidenten van de hoge raad en de bij zondere raad van cassatie, de voorzitter van de al gemene rekenkamer, de directeur van het kabinet der Koningm, voorts generaal-majoor E. Engles van de generale staf van het K.N.I.L., Dr. P J Idenburg, voormalig plaatsver- vangend - luitenant-gouverneur-gene- raal, die thans belast is met de voor- bereiding van het hoge commissari- aat in Nederland, Mr. Dr- R. H. Pos en Mr. Dr. M. F. da Costa Gomez, (respectievelijk vertegenwoordigers van Suriname en Curaçao m Neder- ^Voorafgegaan door de commissie van in- en uitgeleide betrad de mi- nister-president, die per hofauto van het paleis Noordeinde was komen riiden, Dr. Beel, omstreeks 1 uur de zaal. Nadat hij achter de regerings- tafel had rHaats genomen, sprak hij de volgende rede uit: ,Hare Koninklijke Hoogheid de Regentes heeft mij in naafn van Hare Majesteit de Koningm pPSe" dragen deze buitengewone zittmg der Staten-Generaal te openen. Het komende zittingstijdvak van de Staten-Generaal zal kort, doch uitermate belangrijk zijn. De rege ring toch heeft het voomemen ter- stond Uwe medewerking in te roe- pen voor de behandeling in tweede terrein lezing van de voorstellen tôt veran- dering in de grondwet. De aanvaarding van het voorstel betreffende eer\ nieuwe rechtsorde voor Nederland, Nederlands-Indië, Suriname en de Nederlandse antillen zal het voor de regering mogelijk maken om, voortbouwend op de al dus nieuw gelegde grondwettelijke basis, met Uwe medewerking en die der volkeren overzee de noodzake- lijke staatkundige hervormingên van het Koninkrijk zo spoedig mogelijk tôt stand te brengen. Moge op de inspanning, welke van U voor deze en Uw verdere werk- zaamheden in de komende zittings- periode gevraagd zal worden, Gdfcls zegen rusten. Door Hare Koninklijke Hoogheid de Regentes daartoe gemachtigd, verklaar ik deze buitengewone zit ting van de Staten-Generaal ge opend! De minister verliet hierna de zaal om weder naar het Paleis Noord einde terug te keren. Er is aile reden om verheugd te zijn over de industriële ontwikkeling van Hoogezand: Eén dezer dagen zal de N.V. Noor- delijke Industrie voor Vezelverwer king met de productie beginnen; voor de scheepswerven is het mo menteel een période van bloei; de toestand bij de Machinefabriek por ter en de daaraan verbonden buizen- fabriek is gunstig; bij de N.V. Noord- Nederlandse Metaalgieterij staan plannen op stapel, die, wanneer zij zijn uitgevoerd dit bedrijf tôt de grootste metaalgieterij van het Noor- den zullen maken (de plannen zijn momenteel in behandeling bij de autoriteiten) de Beukema's Strocar- tonfabriek neemt naast de fabricatie van gewoon strocarton ook proeven met vervaardiging van grijs carton en pakpapier; en ten slotte wil de bekende knopenfabriek uit Aalten, de Dutch Button Works W. te Gus- sinklo N.V: te Martenshoek een fili- aal openen, waartoe het perceel van de Bakkerij Geerts is aangekocht, en aan welke inrichting zal worden be- gonnen, zodra de bakkerij naar een ander huis is vertrokken. Ziedaar enkele feiten, die reden een TIJDELIJK MINDER VLEES, MAAR MEER KAAS. Tengevolge van tijdelijke moei lijkheden bij de vleesvoorziening, in hoofdzaak veroorzaakt door weinig aanbod van slachtkoeien op de binnenlandse markt en enige vertraging in de import van vlees, heeft het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor- ziening de geldigheidsduur van de lopende vleesbonnen met een week verlengd n.L tôt en met 7 Augustus 1948. De nieuwe vlees bonnen, die deze week zouden kunnçn worden verwacht, zullen per 7 Augustus, dus een week la ter, worden aangewezen, terwijl de geldigheidsduur van deze bon- nen nog nader zal worden be- paald. In verband met deze vermmde- ring van het vleesrantsoen zal het kaasrantsoen, dat op de nieuwe bon van deze week ver- krijgbaar zal worden gesteld, met 50 gram worden verhoogd. De verhoging van het kaasrantsoen zal voor kleine kinderen (DC- groep) 25 gram bedragen. kenfabriek «Atlanta" aangekocht. Zich ©ntwikkelende industrieën worden gesteund. Buiten het aanwijzen van fa- brieksterreinen en het steunén van zich ontwikkelende bedrijven heeft het gemeentebestuur niets positieis gedaan om tôt een sterkere ontwik keling der industrie te komen. Het heeft de handen vol werk om bij de huidige ontwikkeling voldoende woonruimte beschikbaar te stellen. Ieder nieuw bedrijf brengt een aan tal ervaren werkers met zich mede, en voor hen zal woonruimte beschik baar moeten worden gemaakt. Zo zullen voor de knopenfabriek onge veer 6 ervaren krachten onderge- bracht moeten worden. Ondanks de moeilijkheden verheugt het gemeen tebestuur zich echter over de huidige ontwikkeling van de plaatselijke in dustrie. Het woning-probleem Zodra de woningpositie beter wordt zal het gemeentebestuur actiever worden op het gebied der industri- alisatie. Maar zoals de toestand thans is, is een sterke uitbreiding van de industrie niet mogelijk. Wat de woningbouw betreft zijn wij wel heel erg in een hoek gedrukt zo deelde burgemeester de Wit ons mede. Het vorige jaar mochten in de Provincie Groningen 1600 wonm- gen worden gebouwd. Dit jaar slechts 800. Van dat kwantum krijgt Hoogezand er slechts 16, hetgeen zeggen wil, dat geen rekening is ge houden met de industrialisatie en met de aanwas der bevolking. Hoogeveen, dat zo groot is als Hoogezand en Sap- pemeer tezamen heeft een toewijzing gekregen van 250 woningen. De heer de Wit staat in recht- streeks contact met het Dept. V. Wederopbouw om verbetering te krijgen en hij meent gegronde hoop te kunnen koesteren om voor 1949 verbetering te mogen verwachten. VELE MOORDEN OP HUN GEWETEN. In Semarang werden onlangs vier personen gearresteerd, die érvan ver- dacht werden verschillende moor- den te hebben gepleegd. Zo hebben zij bekend tijdens het terugtrekken van de T.N.I. 22 Chinezen om het le ven te hebben gebracht. Eén beken de ook nog 4 agenten van de veldpo- litie van het leven te hebben beroofd. Eén der gearresteerden heeft aan één hand geen vingers meer. Hij vertelde dat hem deze bij een wor- steling waren afgekapt. GEPAKT. Een venter, die tezamen met zijn zoontje op een buiten weg in Lim- burg fietste werd door twee onbe- kende mannen aàngehouden. Zij sloegen hem met een hard voorwerp op het hoofd, tôt hij bewusteloos was, sleepten hem toen naar een weiland, en beroofden hem van het geld, dat hij bij zich had. Het zoontje vluchtte en gaf de po iitie een signalement van de daders. Kort daama werden twee mwoners van Sittard te Venlo aangehouden. Hun lderen waren met bloed bevlekt. Zij waren juist bezig van het gesto- len geld nieuwe kleren te kopen. Het slachtoffer is zeer ernstig ge- wond. EEN „GOUDEN" HART, DAT ZO NU EN DAN BUITEN WERKING WERD GESTELD. Dezer dagen stond voor het Zwoise Bijz. Gerechtshof terecht de comman dant van de landwacht te Steenwijk, Douwe Vaartjes. Als getuige wevd gehoord de ex-kringleider van de NSB te Steenwijk, Pit, die inmiddels weer in vrijheid is gesteld. Deze ge tuige Verklaarde, dat Vaartjes een man is met een „gouden" hart. De président was van mening, dat de verdachte zijn „gouden" hart dan toch wel zeer dikwijls .buiten wer- king had gesteld.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1