GEMENGD SPORTNIEUWS l ÛEL IJK DE WINÛERD RANKT De levensroman v. Johannes Post vh VAN DE BOEKENPLANK WAT GEEFT DE RADIO? OVER BLOEMEN EN PLANTEN. tuinwerkzaamheden IN HET LAATST VAN JULI EN BEGIN AUGUSTUS. (Wordt vervolgd). Wanneer wij ons neerzetten om de levensroman van Johannes Post te bespreken, dan plaatsen wij ons voor een moeilijke taak. Ik heb Johannes Post en vele van zyn medewerkers persoonlijk ge kend, ik heb hun werk voor het Va- derland van dichtbi] meegemaakt, ik heb Post bewonderd om zijn moed en zijn onversehrokkenheid. Daarover zou ik liever vertellen, indien Johan nes Post nu weer bij zijn gezin was, weer de stugge Drenthse bodem be- werkte in dat streekje tussen Hoo- geveen en Coevorden dat Nieuw- lande heet. Maar Johannes Post îs niet meer. Bij een pcJging om een makker, die in het huis van bewa- ring te Amsterdam was opgesloten te bevrijden, waarby dan tevens de overige politieke gevangenen zouden worden bevrijd, pleegde de S.S.er Boogaard verraad. Zeven van de wakkere kerels, die de overval pleeg- den vielen in handen van de S. S., en met hen Post. In de duinen bij Bloemendaal werden zij gefusilleerd- En omdat Johannes Post niet meer is, is het voor hen, die hem gekend hebben misschien niet prettig te spre- ken over het werk, dat hij heeft ver- richt. Maar anderzijds is het van be- lang, dat 't volk yreet hoe deze leider van de L.K.P. heeft geleefd, wat hij heeft gedaan. En het is ook daarom, dat Anne de Vries zijn leven heeft beschreven, als mens, als verzets- man, als gelovig Christen. Johannes Post, eens het zwakke kind, later de Anti-Revolutionaire- wethouder van Hoogeveen is één der grootste figuren uit de illegaliteit ge- weest. Hij heeft de Duitsers bestre- den daar waar hij kon, hij heeft ach- tervolgden en onderduikers gehol- pen, hij heeft zijn leven gegeven voor de goede zaak, evenals zijn oudere broer Marinus. A Wij citeren het laatste gedeelte van het boek: "Nu is het de beurt van de laatste groep. Als Johannes uit de halfdonkere wagen stapt verblindt hem bijna het licht. Dan ziet hij de duinen, overgoten van eonneglans, de hemel, hoog en blauw, met kleine witte wolkenEen -koele wind streelt zijn verhit gelaat. ,,Ach waarom toch Heere? vraagt hij nu toch. „Om bij Mij te zijn, waar het nog veel heerlyker is", zegt een stem in zijn hart. Daar is een kuil. Ze worden er heen geleld. Ach God, daar liggen ?e, tien lichamen in een rij, voorover m het grafOp de rand staat Lages met andere Duitsers. En ik dacht dat je een man met eergevoel waslWeg nu, geen Duitsers meer zien. De ogen omhoog naar de hemel. God, laat het niet lang du- ren. Heer...'. blijf mij nabij.... Wat eeggen ze?In de kuil, nu reedsVoorover gaan liggen? Geen woede nu, geen verontwaardi- ging! Heiland, voor U wil ik ailes dragen, ook deze vemedering. U droeg zoveel voor mij Johannes strekt zich uit op de koele voc'htige grond. In een flits ziet hij allen, die hem lief zijn, en zegent ze. En dan bidt hij: „Heere, uit de diepte roep ik tôt ulWees mij, zondaar, genadigi.... Vader, in Uwe handen De kogel raakt zijn achterhoofd. Even is het alsof hij in de aarde weg zal zinken. Dan wordt hij gegrepen en hoog boven al het aardse uitge- voerd. En een onuitsprekelijk geluks- gevoel begint hem geheel te vervul- len. Want een stralend licht omvangt hem, en zie: dââr is Christus en strekt de handen naar hem uitl A Anne de Vries heeft de gegevens, waarop deze roman is gebouwd, moe- ten "verkrijgen door inlichtingen van hen die Johannes Post hebben ge kend. Uit deze gegevens heeft zich de levensloop van deze eenvoudige Drenthse boer, die zulk een belang- rijke roi heeft vervuld in de illegali teit, gekrystaliseerd. De schrijver heeft zich aan die gegevens moeten houden, en die verwerken tôt deze levensroman. Dat is een moeilijker taak, dan het schrijven van een werk naar fictieve gegevens, die naar wel- gevallen kunnen worden veranderd. Misschien is het daarom dat o.L boeken van dezelfde schrijver als „Bartje" of „Hilde" een grotere lite- raire waarde hebben. Daarmede willen wij „Johannes Post" geenszins veroordelen. Dat is een blijft een uitstekend werk, dat iedereen die zich Nederlander voelt behoort te lezen. En dan is het onze wens, dat aile ex-NSBers en landver- raders het eens in^hun handen zullen krijgen, opdat zij zullen beseffen, dat er onder de Duitse bezetting toch nog „kerels" in ons land waren, die ondanks de terreur van de vijand durfden te doen, wat zij hun plicht achtten. Onder de goede bezettings- lectuur neemt dit boek zeker een der eerste plaatsen in. De uitgave is van de fa. J- H. Kok N.V. te Kampen. (Prijs f 5.90). PROGRAMMA R.O.N. WoenSdag 28 Juli: 18-4519.00 Landbouwkwartier. St. J. Greven, hoofdassistent R.L.V.D. voor Zuide- lijk Groningen, spreekt over: „Wat doen we met onze graanstoppels?'' 19.15-r-19.30 De Stem van het Noor- den. Donderdag 29 Juli: 19.0019.30 Concert door het Christelijk dubbel- mannenkwartet Jomasa in Gronin gen; 19-30—20.00 Groninger pro gramma. a. 01 Rieks oet 't haiders- hoeske bie schouljuffer ien Oskwerd m.m.v. J. Tilbusscher en Gérard Beu- kema; b. Grunneger laidjes. Vrijdag 30 Juli: 18.40—19.00 Drents programma. „Drents Toneel" (II); 19.1519.30 De Stem van het Noor- den. Zaterdag 31 Juli: 18.00-18.15 Groe- ten uit Indonesië; 19.0019.15 „Zo- mer in het bos", causerie door Drs. Fop. I. Brouwer; 19.1519.30 Nôor- delijk weekoverzicht. In deze tijd is er zeer veel werk in de tuin. Rozen hebben de eerste bloei reeds gehad en die der dahlia's is begonnen. Verscheidene één-jarige planten hebben zaad gevormd- Na- tuurlijk vragen sommige planten spéciale aandacht omdat hun bloe- men door vorm en kleur bijzonder boven de andere uitstaken. Daar winnen wij zaad van. Toch moet men niet verwachten dat het volgende jaar dezelfde prachtige bloemen ze ker terug zullen komen. De bloemen zijn immers bestoven met stuifmeel van andere planten die meer gewo- ne bloemen dragen en dit heeft na- tuurlijk invloed op de nakomelingen Denk maar eens aan al de verschil- 1 en rie soorten Goudsbloemen. Welk een verscheidenheid in grootte, vorm en kleurl Wie zaad wint van planten, die b.v. een mooie or an je tint heb ben moet toch niet verwachten, dat hij deze kleur het volgende jaar be- houdt. De één-jarige planten worden nu met bijzondere zorg bekeken. Het overtollige zaad wordt weggenomen om de duur der bloei te verlengen. Bovendien krijgen de planten daar- door een meer verzorgd voorkomen. Wil men zaad winnen dan snijdt men een paar rijpe stengela af en hangt deze te drogen. Is het goed droog dan wordt het zo mogelijk in zijn eigen omhulsel de zaaddoos m een zakje gedaan. Op deze zakjes heeft men vooraf de naam geschreven- De verschillende zakjes worden in een open doos bewaard. In het voor jaar kan dit zaad in potten of In een bakje worden uitgezaaid om te ont- kîemen. Zijn die plantjes enige we- ken oud dan zijn de guurste dagen voorb.j en kunnen ze reeds op hun plnats in de tuin worden gezet. Een raad \oor huismoedera, die graag wat snij bloemen in de kamer zien: De eigenlijke herfstplanten be- ginnen reeds nu te bloeien. Het zijn bijna aile sterke snij bloemen, -die lang in do vazen kunnen sraan. Smjd de bloemen vroeg in de mor- gcn of na zonsondergang af. Zet ze na het afsnijden in een tell of emmer mot water op een koele plaats, zodat zo veel water kunnen opnemen. Daarna komen zo in de vaas, Het wa ter wordt elko dag ververst. Tevens snijdt men elke dag een stukje van de stc.ngel onder water af. Het af- snjjdcn onder water gebeuri. om te voorkomen dat er lucht in de sten- gels dringt omdat dit de wateropna- me belemmert. PARAFFINE UIT AS SAM. Door Shell Nederland N.V. is ge-j importeerd een partij tafelparaffin.e uit Assam, van een kwaliteit, die gelijkwaardig is aan de voor de oor- log hier te lande gebruikte kwalitei- ten. Deze paraffine» zal bestemd wor den voor de papier- en cartonnage verwerkende industrie. De partij is echter te klein om aan aile aanvra- gen te voldoen. Vermoedelijk zullen in de loop van het volgende jaar grotere partij en worden ingevoerd. MODERN BANKGEBOUW TE ROTTERDAM. Dezer dagen heeft de Rotterdamse Bank, wier hoofdkantoor aan de Boompjes te Rotterdam door het Duitse bombardement geheel was verwoest, en die tijdeljjk was onder- gebracht in een gebouw aan de Calandstraat, haar nieuw gebouw aan de Coolsingel in gebruik geno- men. I Het nieuwe gebouw heeft een lengte van 120 m., waarmede het het grootste bankgebouw ter wereld is. Het is 30 m. hoog en de inhoud is 84.000 m3. De safekluis bevat '2304 safes, en wordt afgcsloten door een 32000 kg. wegende kluisdeur. FORMULIEREN VAN DE P.T.T. welke met inkt of inktpotlood moeten worden ingevuld, mogen niet ingevuld worden met een zgn, Bail-Point pen. De P.T.T. maakt bekend, dat het «invullen van formulieren, waarvan de invulling moet plaats hebben met inkt of met inktpotlood, niet mag ge- schieden met een zgn. Bail-Point pen, daar het schrift van deze kogelpunt- pennen niet voldoet aan de door de 'P.T-T. gestelde eisen. DE ATOOMENERGIE. Naar aanleiding van het jongste rapport van de Amerikaanse Com- missie voor Atoomenergie heeft pré sident Truman gezegd, dat van een aanmerkelijke verbetering van de atoomwapens gesproken kan wor den. Hij noemde de atoomenergie een verschrikkelijk verwoéstingswa- pen, maar ook een machtige prikkel tôt vreedzame vooruitgang. In het rapport wordt de verwach- ting uitgesproken, dat over ongeveer 20 jaar een deel van de energie, die de samenleving nodig heeft door atoombrandstof zal kunnen worden geproduceerd. Het rapport vermeldt verder, dat de Amerikaanse atoom-industrie nog niet tôt voile ontwikkeling is geko- men. Nog steeds is het bedrag, dat voor de industrie is uitgetrokken belangrijk groter, dan door haar wordt gebruikt. Verwacht wordt, dat zij het volgende jaar of in 1950 tôt voile ontplooiïng zal komen. DE NEDERLANDSE SPOORWEGEN EN DE BALDADIGHEID VAN DE JEUGD. Dat kinderen belangstelling koes- teren voor treinen, mag algemeen bekend worden verondersteld. Voor- al een in voile snelheid voorbijrij- dende trein heeft iets fascinerends. De jeugd toont echter herhaaldelijk haar interesse op een, voor de Nerier- landse Spoorwegen, onprettige wijze. Het lijkt wel, of het een spelletje is geworden om met stenen naar voor- bijrijdende treinen te gooien. De Apeldoomse couranten maakten op verzoek van de Commissaris van Po- litie onlangs melding van het volgen de treurige voorval: Een eerste hoofdconducteur van de Nederland- se Spoorwegen stond in de geopende deur van een bagagewagen van de trein, die de dienst tussen Apeldoom en Zwolle onderhoudt, toen enige knapen de trein met stenen Jjekogel- den. Eén der stenen raakte de bril van de hoofdconducteur. Het glas werd versplinterd en kwam in het oog terecht. In het Juliana-zieken- huis te Apeldoorn bleek dat het oog niet te behouden was We weten wel, dat het niet de be- doeling van de jongens was om de hoofdconducteur lichamelijk letsel toe te brengen. Wanneer zij de af- loop van hun „spelletje" van tevoren hadderi kunnen voorzien, zouden zij ongetwijfeld hebben nagelaten, de trein te bekogelen. Men kan de ge- volgen van dergelijke gevaarlijke spelletjes echter nooit van tevoren overzien. En dit geval is wel het ergste, doch niet het enige: ook op andere plaat sen in Nederland blijkt de jeugd er genoegen in te scheppen met stenen naar treinen te gooien. Zelfs is er ook enige malen met een windbuks op passerende treinen geschoten! Tal van ruiten hebben het moeten ont- gelden. Een aantal reizigers onder- vonden onaangename gevolgen. De Spoorwegen zelf staan hier machte- loos. Alleen de ouders kunnen hel- pen. Daarom doen de Spoorwegen een beroep op aile ouders om hun kinderen het gevaar van dergelijke spelletjes onder het oog te brengen. Voorkomen is nog altijd bâter dan genezen. ELECTKIFICATTE SPOORLUN BAARN—DEN DOLDER. Oude materiaal gaat naar het Noorden. Zaterdag werd de geëlectrificeerde spoorlijn BaamDen Dolder feeste- lijk in gebruik genomen. Het oude materiaal, dat op deze lijn heeft gereden zal in de. provin- cies Groningen en Friesland wor den ingezet. 148. De olifant zette kalmpjes zijn tocht voort. Hij nam er de tijd voor. Maar tôt Robs vreugd ging het met een omweg toch in de richting van de plek, waar de zendeling met zijn mannen zou zijn. En inderdaad, toen het avond werd za- gen ze in de verte een tentenkamp en een vuur. 149. En toen ze dichterbij kwamen, snelden hun redders naar buiten. Daar waren Mary en haar vader, en met hen een flinke bemanning in- boorlingen. ..Goddank, dat ge gered zijt", rlep de zendeling. „Ik vreesde voor uw leven. En als uw bruine vriendin, Luly, niet over U gewaakt had, waart ge stellig ter dood gebracht. Zij zorgde er voor, dat uw zuster en de kapitein niet gemarteld werden, en alleen maar gevangen gehouden. Het is een braaf meisje. FEUILLETON. door TON BEROK 25) De terugreis verliep zoals de heenreis- Er werden weinig woorden tussen hen gewisseld en beiden wa ren blij thuis te zijn. Moeder ontving Chrisje met enige verbazing, maar toch met een vro- lijke stem. Prettig geweest en Zij brak haar zin af toen zij het strakke gezicht van haar dochter zag. Nauwelijks in de kamer brak Chrisje in een snikkën uit: O moeder, het is eo vreselijk. Wat is er dan, kind. Huil maar eerst uit. Ik zal een glaasje water voor je halen. Met een trillende lip, haar tanden tegen het glas klapperend, dronk zij een paar teugen water. Het bracht haar iets verruiming en na even ge- wacht te hebben vertelde zij moeder in het kort van de ontmoeting. Hij is er zo verdrietig onder, moeder, wat lijdt die arme man. O, kon ik hem maar helpen, zijn ver- driet te, verlichten. Liever nog zou ik zo willen lijden. Het is verschrik kelijk. Oscar had zich in de kamer opge sloten en zat uren in de stoel, zonder zich te verroeren. Hij zat er als uit steen gehouwen, verstard in de greep van zijn ongeluk. Aile oude wonden waren weer opengereten en onme- dogenloos striemden de zweepslagen van zijn noodlot langs zijn bloedend hart. Chrisje was in zijn leven ge- komen, zij had hem bevrijd van die zwaro last. Die kleine, moedige vrouw. Hij hield van haar, oprecht en eerlijk en er scheen een nieuw leven voor hem aan te breken. Wat was dat geluk kort geweest. Zou hij zich ooit kunnen herstellen tegenover Chrisje? Zou hij haar in de ogen kunnen kijken met even veel lief de als enkele weken terug, of had die andere weer ailes naar zich toegezo- gen? Ailes kwam hem zo onwezelijk voor, zo onbcgrijpelijk. Waarom moet de ene mens zoveel lasten in het le ven dragen, terwijl de ander soms met een gemakkelijke en soepele zwier aile levensproblemen voor zich zag opgelost zonder er veel moeite voor te doen? Toen de laaste patient van zijn avondspreekuur was uitgelaten kwam dokter Baggerman de huiskamer binnen. Hij zag er vermoeid uit. Geen wonder, hij werkte dag en nacht. Hij kuste zijn vrouw. Nu hou ik er voor vandaag eens mee op, zei hij. Dat is verstandig. Wil je een kopje thee? Graag, en vertel me eens, hoe was het met Eduard en Loek?. O, heel goed, ik moest je de groeten brengen. Eduard heeft een nieuwe Unit gekocht en een kleine Rontgenbol. Zijn praktijk is uitste kend momenteel. Veel particulieren- Veel goud-werk. Ja, die kiezenpeuter redt het wel. Was jij maar net zo verstandig geweest als hij, je broer heeft het destijds beter bekeken door in Utrecht te gaan studeren. Nou, nou, dat is nog al kras ge zegd, vrouw. Vergeet niet, dat hij een huis of acht heeft, misschien wel meer. Hij zal ons ook niet precies zeggen, Ihoe groot zijn vermogen is. Maar dat hij het behoorlijk heeft, dat lijdt geen twijfel. Ach ja, dat is wel zo, maar zij mlssen weer iets, waarmee wij ons gelukkig kunnen prijzen. Wat bedoel je? vroeg zij een beetjo achterdachtig. Wij hebben het geluk belegd in onze kinderen, Hermine. Je weet, hoe graag zij kinderen hadden wil len hebben, zij zouden er hun hele vermogen graag voor prijs willen geven. Dat geluk hebben zij nooit gekend en zullen zij ook nooit ken- nen. Zij zette de thee voor hem neer en veranderde van ondèrwerp. Dit was zo de gewoonte, als zy met een antwoord geen raad wist. Ja en vanmorgen zag ik op het perron ook juffrouw Wevers nog met haar verloofde. Met haar verloofde, ach, ik wist niet, dat zy verloofd was, zei hy met enige verbazing. Nu ja, verloofde, verloofde, zy liep in ieder geval met een man aan haar arm, dus het zal wel zo zijn. Het is niet onwaarschynlijk. Kende je hem niet? Nee, ik heb hem eigenlijk niet in het gezicht gezien. Zy draaiden zich net om, toen juffrouw Bol my waarschuwde. Juffrouw Wevers her- kende ik vanachter natuurlijk, maar hem kon ik niet thuis brengen. Typisch, dat ik er niets over ge- hoord heb, die verloving zal dan wel van recente datum zyn, want de laatste maal, dat ik die blinde knaap bezocht, was er meen ik, nog geen sprake van een verloofde. Het was een oudere man, zei juffrouw Bol my. Zy kende hem ook niet. Was hij groot en liep hy iets voorover? vroeg dokter. Ja, inderdaad. Ken jij hem dan? Kennen is het juiste woord niet. Maar Joan had het wel eens over iemand, die daar in huis woonde. Het moet een zonderling zyn. Iemand, die nooit iemand ontvangt en zelden de straat over gaat. Geld? vroeg ze belangstellend. Hoe zal ik dat weten, vrouw, wat een dwaze vraag. Die jongen heeft wel eens gezegd, dat hy heel ryk was, maar je weet, wat heel rijk voor een kleine jongen betekent. Die is met een kwartje al een kapi- talist. Mevrouw Baggerman antwoordde niet. Zy nam een krant op en deed alsof zij las. Haar gedachten dwaal- den af naar Chrisje. Zy had hét al tijd wel gedacht. Zy heeft het eerst met Frank geprobeerd. Wat zou zij op haar neus hebben gekeken, als zy gehoord had,-dat er van een familie- kapitaal geen sprake was. Het was maar goed, dat Frank er niet inge- vlogen was. Voor hem waren er wel betere partyen. Jammer, dat hy niet meer werk maakte van het meisje van Boetzelaer. Zy is toch van een oude familie, er zat geld en haar vader was in diplomâtieke diçnst. Zy zou hem er toch nog eens over spreken. Hy moest haar maar meer naar huis nemen. Het was nu weer enige weken geleden, dat hij haar uit Den Haag had meegebracht. Straks, als hy zich als zelfstandi" art3 zou vestigen, kon hy toch w~ VOETBAL. Door een 31 overwinning op Eire heeft Nederland zich in de eer ste ronde van het Olympisch voet- baltoumooi geplaatst Deze overwinning op Eire mag niemand zand in de ogen strooien; niemand mag te grote verwachtin- gen koesteren van de Nederlandse ploeg. Van beide zijden werd een spel gedemonstreerd dat vol tekort- komingen was, waarby dat van Eire op nog lager peil stond dan dat van de Nederlandera Zondagmiddag vond op het sport> terrein te Schildwolde de voetbal- wedstrijd plaats tussen veteranen van Schildwolde en Hélium, welke eindigde in een 82 overwinning voor Hélium. Br| Hélium waren het dr. Jensema en de heer Doombos die uitbloken en voor de meeste doel- punten zorgden. Voor ^Schildwolde werden de doelpunten geinaakt door Broekema en Smedes. BKDRIJT S VOETBAL. Uitslagen: ÉSM H—Chemica H 5—1; Rash—Cartona H 4—3; Suux- pieyer—PSC 05 (w.n.o.); Chemi ca—Beukema 2—5; BakkersMulder 22; LierenfabriekB.S.M. 44; BKCCartona 2—2; Chemica H— BSM H 1—7; Mulder—Suurmeyer 1—3; NTV—WAS H 4—2. Doordat de Gado het restant zijner wedstryden gewonnen geeft krygen we nog de volgende uitslagen: Ko- ningGado 50; BeukemaGado 50; GadoWAS 0—8. WIELRENNEN. Achter de coullssen van de „Tonr de France" Dit grote sportgebeuren, dat zojuist werd gehouden, vergt ieder jaar weer een actieve, langdu- rige voorbereiding. De organisatoren moeten het parcours een jaar van te voren klaarmaken, en men ziet de noodzaak hiervan in, wanneer men weet, dat hoewel er slechts 130 ren- ners waren, er toch meer dan 800 personen, met enkele honderden wa gons, het parcours volgden, om voor publiciteit en orde zorg te dragen. Dit jaar besloeg het traject van de Tour de France meer dan 5000 kilo- meters, doorkruiste zes landen, en leidde het door 700 steden. Om aile mensen onderdak te verlenen, heeft men het dan ook met niet minder dan eventjes 528 hotelhouders, 200 garagehouders en 180 burgemeesters op „een accoordje moeten gooien Van het benodigde materiaal noe- men we slechts: 3000 luchtbanden, 2000 petjes, 8000 veldflessen. Iedere groep werd vergezeld door twee werktui'gkundigen, twee masseurs en verscheidene adviseurs, Een waar hospitaal volgde de ren- ners: 200 liter alcohol, 1.500 windsels, 2000 compressen, 400 rollen leucop- last, 300 paketten watten, 300 pleis- ters, 2 kg. zinkoxyde en 70 liter aether. Het budget van de Tour de France bedraagt dit jaar meer dan 45 mil- lioen Franse francsMaar langs Frankrijks wegen hebben millioenen toeschouwers de renners van de be- roemste rit ter wereld, toegejuicht HENGELSPORT. Door „Sappemeer en Omstr. werd Zatcrda gmiddag een wedstryd gehou den voor jongens tôt en met 16 jaar. Vol goede moed gingen 32 jongens onder toezicht van bestuur en enige leden naar het Slochterdiep. De kan- sen werden onderweg ai besproken. Maar de vissen die hadden de jon gens in de gaten en menige enthou- siasteling zag vol spanning naar zyn dobbertje, dat maar niet wilde dui- ken. Om 5 uur moesten aile deelne- mers de gevangen vis laten meten en wegen. Zes waren zo geluk kig en hadden een prijsje gewonnen, n.m.: 1. P. Wiendels, 2. B. Luikinga; 3. F. Bos; 4. S- Hoving; 5. J. Wolt- huis; 6. A. Ottens. Onder het drinken van ranja en eten van koek werden nog 9 prijsjes onder de niet-pryswinnaars verloot, zodat 15 jongens met een prysje naar huis gingen. eens aan trouwen denken. Nog enke le weken en hy zou tôt doctor pro- moveren. Zy moest er niet aan denken, dat Frank een pianolerares zou trouwen. Nee, zy had nu een betere vangst gedaan. Misschien een schatrijke, oude man. Wel een listig vrouwtje eigenlijk. Toch niets voor haar. Zij mocht dan bescheiden zijn, allemaal goed en wel, maar uit wat voor een millieu kwam zy niet? Vrouw, staat er nog wat nieuws in de krant? Je houdt haar onderste- boven. Wat zit je te dromën? Niets bijzonders, hoor. Of toch. Je moest Frank er ook op wyzen, dat hij zo langzamerhand sens naar een vrouw gaat uitkyken. Een jonge dokter en dan ongetrouwd. Maar, myn lieve, dat is toch een zaak, die hij zelf moet beslissen. Waarom, we kunnen hem toch raden, zei ze enigszins bits. Dat zou een dwaasheid zyn. Als hy zich een vrouw wenst, zal bij haar wel vinden, muak je je daarom- trent maar niet ongerust. Hij is oud en wij s genoeg. Misschien zal hij er wel prijs op stellen aïs vrijgezel door het leven te gaan. Wie weet. Ik zie daar helemaal geen rede- nen voor. Hy is een jonge, gezonde kerel en hy zal over een paar jaar wel een goede praktyk hebben. Ja, dat is wel zo. Hij maakte destyds nog al werk van die Chrisje Wevers. Dat was zo'n aardig meisje- Gevoelig en sympathiek. Als je haar de lessen niet had opgezegd, wel, dan had ik het niet geweten. Maar man, wat is dat nu voor een party? Een onbemiddelde piano- juffrouw uit een wie weet nog wel wat voor een millieu. Maar vrouw, je moet niet steeds zo de nadruk leggen op geld en milieu. Dat zyn maar heel kleine bykomstigheden in het leven. Het gaat om geluk, dat niet te koop is, een gélule, dat. by de ryken en de armen kan bestaan. Zy gaf geon ant woord, doch stond op en maakte aan- stalten om naar bed te gaan. Zy wenste hem goeden nacht en verliet de kamer, terwijl hy het Tijdschrlft van de Maatschappy van geneeskun- de opnam om nog een uurtje te blij- ven lezen. Tegen elf uux zocht ook hy de slaapkamer op. De Hengelver. „De Witte Dobber" organiseerde voor haar leden een parenwedstrtjd op het Zuldlaarder- toeer. De pr^zen werden gewonnen door de paren H. op de Dijk; 2. J. Bruintjes; 3. D. de Vries; 4. L. de Vries; 5. L. v. d. Veen; 6. H. Lamain; 7. G. Sterenberg; 8. F. Hansens; 9. E. Bosscher; 10. J. Oorburg; 11. M. Martena; 12. J. Woldhuis; 13. M. Molema; 15. P. Martena. De vangst was matig. Enige dames wisten dik- ke exemplaren te vangen. ATHLETIEK Nederlandse damesploeg verbetercle wereldrecord op 4 x 110 yards. Tij- dens nationale athletiekwedstrijden, welke te Den Haag zyn gehouden is een Nederlandse damesploeg bestaan- de uit Fanny Blankers-Koen, Gerda van der KadeKoudijs. Nelly Wit- ziersTimmer en Gré de Jongh erin geslaagd het wereldrecord 4 x 110 yards te brengen op 47.4 sec. Het oude record werd gevestigd door een ploeg uit Nieuw Zuid Wales en luid- de 48.4 seconde. AMERIKAANSE FILMACTEUR IN ONS LAND. De 51-jarige Amerikaanse filmao- teur Paul Muni, welbekend uit de filma „Het leven van Emile Zola" en „De Goede Aarde" vertoeft mo menteel in ons land. Paul Muni werd geboren in Polen; zyn werke- iijke naam is Muni Weisenfreund- Hij maakt thans een reis van onge veer 5 maanden door Europa. Deels is deze een vacantietrip en deels een studiereis. Hij is namelyk bezig aan de voorbereiding van een filmscena- rio, dat het leven van Alfred Nobel zal behandelen. Reeds enkele jaren geleden heeft hij de filmrechten van het boek dat de Weense schrijfster Herta Pauli over de bekende Zweed echreef aangekocht. Bij zijn Europese reis heeft hy vooral Zweden bezocht, teneinde een en ander te weten te komen over Nobel, en de bestaande herinneringen aan deze springstof- fenfabrikant In ogenschouw te ne men. Toen Muni in ons land kwam nam hy eerst zijn intrek in Den Haag. La ter ging hy naar Amsterdam. 1-DAGS REIZEN NAAR BELGIë EN LUXEMBURG PER TOURINGCAR. Tôt nog toe mochten voor ééndags- reizen per touringear naar België en Luxemburg uitsluitend collectieve paspoorten worden afgegeven, mge- val de Nederlandse touringearonder- neming een reciprociteitsovereen- komst had gesloten met een Bel- gische of Luxemburgse touringcar- ondernemer, en de Nederlandse Bank haar goedkeuring aan deze overeenkomst had gehecht. Thans is deze regeling zodanig uit- gebreid, dat tevens collectieve pas poorten mogen worden uitgereikt, wanneer een touringearondernemer voor een reis van een bepaalde groep van personen een toewijzing van Belgische Francs heeft verkregen. Eventuele belanghebbende onder- nemers kunnen zich voor. het ver krijgen van een dergelijke toewij zing met de vakgroep personenver- voer langs de weg in verbinding stel len. HET REIZIGERSVERKEER TUSSEN NEDERLAND EN FRANKRIJK. Door de tekening van een Han- delsovereenkomst zijn de mogelijk- heden voor het reizen van Neder land naar Frankrijk vergroot. Voor het verdragsjaar wordt door de Ne- (derlandse regering f 7.000.000 be- schikbaar gesteld, voor hen, die Frankrijk willen bezoeken, hetgeen betekent, dat ongeveer 1000 perso nen per maand een reis naar Frank rijk zullen kunnen maken. MEXICO PRODUCEERT THANS OP GROTE SCHAAL VACCIN TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. Een aantal Europese deskundigen, w.o. de Nederlander Dr. H.S. Fren- kel hebben in de V.S. onderzoekin- gen verricht in verband met de be- strijding van mond- en klauwzeer. Zij zijn thans naar Mexico vertrok- ken om daar de deugdelijkheid te onderzoeken van een vaccin, dat daar te lande op grote schaal wordt geproduceerd. WAARHETDSINJECTTES. Enige maanden geleden werd. in Frankrijk veel beroering veroor- zaakt, doordat een rechter van in- structie te Parijs een specialist voor geesteszieken had opgedragen een verdachte, die het deed voorkomen alsof hy zijn spraakvermogens ver- loren had, in te spuiten met penthe- tal, teneinde hem in staat van gees- teiijke murwbaarheid te brengen, die gunstig zou zyn voor het doen van bekentenissen en vertrouwelijke me- dedelingen. De Raad van de Orde van Advo- caten van het Hof van Parys was zeer getroffen, door wat zij noemde ,„een aanslag op het beginsel van de onschendbaarheid van de menselijke persoon" en heeft met algemene stemmen een besluit aangenomen, dat „het gebruik van pharmaceu- tisch-dynamische substanties, die tôt doel hebben een beschuldigde ter, verkrijging van voor het gerecht nut- tige inlichtingen van zijn vermo- gens van vrïje wilsbeschikking te beroven, in stryd wordt geacht met het recht en de élémentaire waarbor- gen voor de verdediging. UNITED NATIONS EN ZIEKTEBE STRIJDING. Zaterdag werd de eerste vergade- ring van de Wereldgezondheidsorga- nisatie van de Verenigde Volkeren gesloten. In het programma van de organisatie is opgenomen een wereld- omvàttende bestryding van malaria, tuberculose en venerische ziekten. De vergadering, die 4 weken heeft geduurd, werd bygewoond door 300 medici afkomstig uit 68 verschillende landen. Het hoofdkwartier van de organi satie zal te Genève gevestigd biyven. De begroting 1949 voorziet in de eerste plaats in de zorg voor moeders en kinderen. Voorts zal influenza on der 4e loupe worden genomen.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3