PLAATSELIJK NIEUWS EXAMENUITSLAGEN ENZ. BURGERLIJKE STAND 0ËLIJK DE WINÛERD RANKT Oezonder ©n A A Hoofdpljn - Klesplin Zenuwpijh he.fpt &ti$d ROB DE AVONTURIER A A A A A KORT SPORTNIEUWS. pect het (Wordt vervolgd) A SAPPEMEER. Door de Rijkspolitie 1s aange- houden een jeugdige inwoner van Sappemeer, die de laatste 6 weken 4 maal bij de rijwielhandel Schaap door een openstaand raam naar bin- nen is geslopen, en daar kleinighe- den heeft ontvreemd. Na verhoor is de jongeman op last van de officier van justifie aan zijn ouders teruggegeven. Er is procès verbaal opgemaakt. HOOGEZAND. Donderdagmiddag omstreeks half twaalf werd te Groningen een jeep ontvreemd, toebehorende aan de landbouwer Huisman te Finster wolde. Donderdagavond werden, op aanwijzingen van een burger, door de politie te Hoogezand drie jonge- mannen aangehouden, die in het be- zit van de jeep waren. Zij werden op het bureau ingesloten en zijn Vrij- dagmorgen aan de politie te Gro ningen overgegeven. In de nacht van Woensdag op Donderdag brak brand uit in een opslagloods van de houthandel Post van Leggelo te Foxham. Er werd enige schade aangericht. O.m. werd een in aanbouw zijnde roeiboot, be- stemd voor een personeelslid, ver- nield. De verzekering dekt de schade met uitzondering van de roeiboot. Dinsdag a.s. zal het echtpaar Jansma, wonende aan de Zuider- straat, alhier, zijn 55-jarig huwe- lijksfeest vieren. De heer Jansma is een bekende figuur in Hoogezand en Sappemeer. Als verslaggever heetf hij altijd een grote belangstelling aan de dag ge- legd voor datgene, wat in deze ge- meenten gebeurt en leeft. Op zijn 84- jarige leeftijd bezoekt de heer Jans ma nog trouw de voetbalwedstrijden. Hij is thans correspondent van het Nieuwsblad v. h. Noorden, de Noord- Ooster en het A.N.P. Nog steeds is de bejaarde heer Jansma een gezie- ne gast bij de verschillende vergade- ringen en uitvoeringen. Als collega hebben wij altijd prêt- tig met de heer Jansma mogen sa- men werken. Wij hebben elkander verschillende malen geholpen, en wij spreken de hoop uit, dat deze samen- werking nog lange jaren zal mogen blijven bestaan. Verder hopen wij, dat wij het echtpaar Jansma over 5 jaren zullen kunnen gaan feliciteren ter gelegenheid van zijn 60-jarig hu- welijksfeest. Bij de N.V. Scheepswerf „Voor- uitgang", Gebr. Suurmeyer, is Don derdagmiddag een schip van enigszins bijzondere bouw, de „Perkun" (Wroc- lav), te water gelaten, n.l. een sleep- boot bestemd voor de vaart op de Oder, welke voor Poolse rekening is gebouwd. De order werd verstrekt via de Nederlandse Scheepsbouw Export Centrale, in den Haag. In verband met de dienst, welke dergeltjke sleepboten, waarvan 9 op Nederlandse werven in aanbouw zijn, zullen moeten verrichten, moeten zij aan verschillende voorwaarden vol- doen. Zo mocht de diepgang nlet gro- ter zijn dan een meter. Om toch een grote trekcapaciteit te verkrijgen zal het vaartuig worden voorzien van twee stoommachines van leder 250 I.P.K. en zal voorzien worden van een dubbele scl(roefinstallatie. Botven- dien zijn twee straalbuizen ingebouwd en is het schip voorzien van centrale verwarming, electrisch flicht, enz. Teneinde bij de geringe diepgang de draagkracht voldoende te maken, was een zeer lange constructie nood- zakelijk. De lengte over ailes be- draagt 55.65 m. (tussen de loodlijnen 53.48 m.) De breedte is 8.20 en de diepte 2.25 m. Het schip is gebouwd onder toezicht van de Poolse klasse. Voor de tewaterlating bestond gro te belangstelling; niet alleen van de zijde van het publiek, maar ook van de zijde der autoriteiten. 1 Zo waren o.m. aanwezig de Poolse consul-gene- raal, de heer L. Gustowsky, de zaak- gelastigde van de Poolse legatie, de heer 'W. Chabasinski, de handelsatta- ché, de heer St. J. Jelonek, de plv. Dir.-Gen. Buitenl. Econ. Betrekking, de heer J. A. Huysman, de plv. Dir.- Gen. van Handel en Nijverheid, Drs, F. M. J. Graauw, en talrijke andere autoriteiten op het gebied van han del, nijverheid en scheepvaart. Het gemeentebestuur van Hoogezand was vertegenwoordigd door de burge- meester, de heer H. de Wit. De doopplechtigheid geschiedde door de eehtgenote van de Poolse Handels- attaché Mevr. Jelonek, nadat een Poolse geestelijke, de WelEerw. heer Deja, het schip had gewijd. Vervolgens liep de sleepboot, de eerste van de 9, welke in ons land besteld zijn, vlot van stapel. Blnnen 10 maanden zullen de resterende 8, alsmede 13 kleinere sleepboten, door de werven waar zij gebouwd worden, worden afgeleverd. De schepen zul len via binnenwateren de reis naar Polen ondernemen. Ook op andere vaartuifren ziin Poolse bestellingen in ons land geplaatst. In een sàmenzijn na de doopplech tigheid werden nog verschillende re- devoeringen gehouden. Op de werf Vooruitgang"Gebr. Suurmeijer, is men thans bezig met de bouw van een 725'tons coaster, welke wordt gebouwd voor rekening van de N.V. Mij. Zeevaart te Rotter dam. j zutdlaren. Heden vlndt de heropening plaats van het bekende Hotel-Res- taurant van' Ess, alhier, waarvan de algehele restauratle bijna gereed is. RODEÏT\AN. J Steeds vroegerl Reeds gedu- rende enkele dagen raapt de heer W Swart op zijn vermeerderingsbe- drijf rpaelmatit- eieren van zijn kui- kpns broed 1948. NOORDDIJK. Van de Kroon is bericht ont vanten, dat het uitbreidingsplan te Oosterhogebrug is goedgekeurd. - Dezer dagen kwam de Gemeen- teraad in vergadering bijeen, Het jaarverslag van de Henke Veldthuis- stichting werd voor kennisgeving aangenomen. Van de heer van Assen was een voorstel binnengekomen tôt wijziglng van de tarieven der ge- meentereiniging, daar de aanbeste- ding van de ophaaldienst aanvanke- lijk lager is, dan men had geraamd. Besloten werd deze kwestie bij de nieuwe begroting te behandelen. Van de afd. Ned. Onderwijzers Vereniging „Vierendeel" was een ambtenaren zelf moeten betalen, te verlagen van 4% op 2 De wtjzi- gingen in de reglementen, aange- bracht gedurende de Duitse Bezet- ting, zullen 1 December 1950 ver- vallen. Aan het Waterschap ia ver- gunnlng verleend om de brug over het Afwatertngskanaal te Tjuchemte herbouwen. Uitvoerige dlscussies wer- verzoek binnengekomen om extra den geVoerd over het verpachten van gelden beschikbaar te stellen om de yigwater van het Schildmeer e.a. achterstand bij de leermiddelen in te halen. Besloten werd ook dit te bezien in 1949; voor 1948 hebben B. en W. reeds het bedrag van f 4.50 per leerling overschreden. Te Waterhuizen werden enkele perceeltjes grond aangekocht van de heer Schutter en de Fa. Gebr. van Diepen. Er werden twee geldleningen aan- gegaan n.l. f 27.500 met een looptijd van 15 jaar 25 en f 21.000 loop tijd 10 jaar 2% Bij de rondvraag werd gesproken over de vergoeding der stembureau- leden. Ten slotte richtte de heer van Assen woorden van dank tôt het col lege van B. en W. en speciaal tôt de burgemeester voor de grote activiteit aan de dag gelegd bij het tôt stand komen van het uitbreidingsplan te Oosterhogebrug. RUISCHERBRUG. Het personeel van de N.V. Gro- ninger Steenfabrieken, alhier, maak- te een excursie naar de kalk- en zandsteenfabriek „Albino" te Hyker- Smilde. Verder bezocht men het Emmer Dierenpark. Op Woensdag 4 Aug. a.s. zal de heer Eltje Knollema, alhier, de dag herdenken, dat hij 50 jaar geleden in dienst trad van de Groninger Steen- fabriek, alhier. ENGELBERT. Het verbeteren van de Woort- mansdijk is door de gemeentebestu- In tegenstelling met de verlangen3 van de Visserij-Inspectie zond het Waterschap een concept-contract in ter goedkeuring, waarin deze wate- ren door het Waterschap aan het Prov. Groninger Pachtfonds worden verpacht, met verplichting enige be- roepsvissers vergunning te verlenen. Een gunstige beschlkking kreeg een verzoek der eerstaanwezend ingéni eur van de Genie te Groningen om een dam te mogen leggen met dui- ker voor het inrichten van een mili- tair kamp langs het Weiwerdermaar, met de voorwaarde dat de duiker een inwendige vierkante doorsnee van 50 maal 50 c.M. krijgt en minstens 5 M. lang moet zijn. Tenslotte had de voorlopige vaststelling plaats van de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1947—1948. Deze toonde aan ontvangsten een totaal-bedrag van f 129.387.82, aan uitgaven f 118.237.10, zodat er een batig saldo was van f 11.150.72. Tengevolge van het springen van een band sloeg Dinsdagavond, in de nabrjheid van de toren een trekker met aanhangwagen, geladen met zand, toebehorende aan de Zuivelfa- briek „Duurswold" over de kop. De bestuurder, de heer C. Hommes van Slochteren, die tn een sloot terecht kwam, liep enige schaafwonden op, die door Dr. Kok werden behandeld. De andere inzlttende, de heer J. M. Bos uit Schildwolde, geraakte onder de wagen bekneld, en moest worden bevrrjd. Ookhij liep schaafwonden op, en verder klaagde hij over inwen dige prjnen. Trekker en aanhangwagen werden zwaar beschadigd, en moesten wor den weggesleept. Een langs de weg staand hek werd eveneens bescha digd. OVERSCH11 .P. Voor de afd. Overschlld van de C. B. T. B. trad als spreker op de heer W. Weerts, hoofd der Chr. La- gere Landb. school te Wagenborgen, met als onderwerp „Over de struc- tuur van de grond". Na de inleiding volgde een leerzame bespreking. H ET ,TI M. Onder leidlng van Ds. Politiek maakte de Ned. Herv. Jongens- en Melsjesvereniging Donderdag perRo- landbus een uitstapje naar Giethoorn Er wordt thans een lijstencol- lecte gehouden voor de school en avondfeesten, welke hier op 7 en 8 Sept, zullen worden gehouden ter ge legenheid van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin. Woensdag maakten leden van de Buurtver. „Molenhorn" in twee GADO-bussen een uitstapje naar Apeldoorn. Donderdag a.s. zal het echtpaar Harm Haan en Jantje HaanBreu- ker zijn 50-jarig huwelijksfeest vie ren. In ons vorig nummer vermeldden Kleefman een boek aan, omdat deze wii dat de heer J. G. Wortelboer te onder moeilijke omstandigheden het N' rnm i -1 1. i. 1 T) Ji-nlnvnn tû KûV\Q_ Westerbroek is geslaagd voor het le gedeelte van het notarieel examen. Dit moet zijn: het tweede gedeelte. A Voor het examen handwerken slaagde Mej. A. Dijkema te Hark- stede. Voor het practijk-examen Ned. Handelscorr. slaagde Mej. S. Haitje- ma, Hoogezand. (Opgeleid door Inst. Haté). Examen lingerie en costumière: Voor lingerie slaagden de dames A. ten Brummelhuis, M. Drent, Mar- tenshoek; G. Geling, Martenshoek; A. Heres, D. Holthausen, A. Lam- mers, M. Steenhuis, J. Wolthuis; voor costumière slaagden de dames A. Bakker, L. Bos, J. Groenewold, A. Hartman, S. Helmers, D. Jeuring, D. de Raad, A. Wold (allen opgeleid aan de Modevakschool o.l.v. de Zus- ters v. d. St. Josephstichting. Voor het examen landbouwboek- houden en bedrijfsleer slaagden R. Germs en K. Hemmes, beiden te Muntendam. SAPPEMEER, 22 t.m. 28 Juli 1948- Geboren: Trijntje, d. v. Geert van der Laan en Nieske Schriemer; Ma- bert Hendrik, z. v. Aeilko Nieborg en Harmke van Dijk, Foxham; Ger- rit, z. v. Arend Koekkoek en Grietje Ramaker, Windeweer. ren van Hoogezand en Noorddijk ge- ria Jantina d. v. Sander Kuipers en ()ndertro„w(1. Harm Hendrik Kloek, gund aan de laagste inschrijfster, de Noord Nederl. Wegenbouw Mij. te Harlingen (prijs f 38.744. Bij de politie is aangegeven de diefstal van een schaap uit een wei- de, ten nadele van de veehouder K. HARKSTEDE. Leden van de Plattelandvrou- wenbond maakten o.l.v. Mevr. Rid- der een uitstapje per bus naar Apel doorn en omgeving. KOLHAM. De ouden-van-dagen van het dorp hebben in 2 Rolandbussen en 3 luxe auto's een uitstapje gemaakt naar het vliegveld Eelde, en de schel- pengrot te Leek. Na nog een kort oponthoud ln verschillende plaatsen werd men bij de terugkeer door het muziekcorps „Voorwaarts" opge- wacht, en werd een rondgang ge maakt door het dorp. In café Kroon bleef men nog enige tijd gezellig bij een. SLOCHTEREN. Het Hoofdbestuur van het Wa terschap „Duurswold" vergaderde o.l.v. de voorzitter van het hoofdbe stuur, de heer S. H. de Groot te Laskwerd. Er werd besloten de bij- drage voor elgen pensioen, die de Sina Michailowna; Albertus Hindri- kus, z. v. Christianus Thiecke en Anna Maria Straatman; Hendrik, z. v. Heinrich Wilhelm Im- bos en Elsie Kraai; Eelke Remmert, z. v. Trienko Smit en Fennechie de Vries; Geert Jan Harmannus, z. v. Tammo Haan en Klazina Geertruida Sijtsema, Hoogezand. Ondertrouwd: Daniël Jansen, 26 j., Sappemeer en Evertje Boelkes, 22 j., Wildervank; Egbert Huisman, 28 j., Zuidlaren, onL te Sappemeer en An- tina MJedendorp, 21 j., Zuidlaren; Jo- hannes Sillius, 24 j. en Engelina Rie- meijer, 18 j., b. v. Sappemeer. Overleden: Antje Pietronella Pluk- ker, 64 j., echtg. v. Jannes Steenber- gen. HOOGEZAND 22 t/m 28 Jull 1948. Geboren: Gosse, z. v. Roelof Oos- ting en Gepke Meijer, Windeweer; Jannes, z. v. Lammert Nieboer en Geeske Jager, Klelwindeweer; Hul- ADVERTENTIE I.M. 150. Deze morgen kwam ze hier met haar oli fant, en ze heeft stel- lig het beest op uw spoor gebracht. Jam- mer, dat we haar op dit wilde eiland moeten laten. Maar ze mag hier niet weg van deze plaats. Zij gelooft dat zij en haar oude vader op deze plaats moeten blijven om de oude hei- ligdommen van haar voorouders te bewaken. En met het aanbreken van de dag mag geen blanke meer op dit eiland zijn, zeide zij. We gaan dus onmiddel- lijk onder zeil, Rob, en we hopen je met je metgezellen over enige dagen gezond en wel bij je ouders af te le- veren". Einde le deel Hiermede eindigt het eerste gedeelte van de avonturen van Rob de Avon- turier. We gaan echter met hetzelfde verhaal door. Het tweede deel, waarmede we in ons volgend numm er beginnen speelt zich af in Egypte. AiblrtiJ 27 j-. Hoogezand en Richtje Gomga, 26 j., Groningen; Jetse ÇJijkstra, 30 j., Eelde en Wietske Christina Fre- derika Huisman, 23 j., won. te Ap- pingedam, onl. te Hoogezand; Jan Blaauw, 27 J., Slochteren en Hille- chien Blaauw, 25 j., Hoogezand. Overleden: Hindrik Perdon, 82 J., echtg. van Sijke Wildeboer, Hooge zand. SLOCHTEREN 22 t/m 28 Jull 1948- Geboren: Hindrlktje, d. v. J. v. d. Schuur en H. Veldman, Siddeburen; Willem Hendrik, z. v. B. Prins en G. Strootman, Siddeburen; Jantje, d. v. J. Medema en A. Hazelhof, Siddebu ren; Henderika, d. v. G. Kroon en A. Hoving, Kolham; Geert, z. v. H. Don- tje en K. Boelens, Slochteren; Ja- kobje, d. v. W. Haze en G. van Dam, Hélium; Hendrik Jakob, z. v. H. P. Hammenga en G. D. Woldring, Sid deburen. Ondertrouwd: J. Boit, 27 j., Gro ningen en H. Wlttlng, 20 j., Slochte ren; H. de Vries, 25 J., Slochteren en T. Wold, 26 J., Schildwolde; K. ^Ves- terhuls, 19 j„ Siddeburen en J. R. Wildeboer, 21 J., Hélium. Getrouwd: R. A. Marcus, 21 j., Gro ningen en W. Huisman, 20 j., Sloch teren; J. Datema, 30 j. en A. van der Helm, 29 j., b. v. Siddeburen; J. Kllnkhamer, 32 j., Leermen3 en A. Bolhuis, 28 j., Tjuchem. Overleden: J. Blink, 75 J., ongeh., Slochteren. MUNTENDAM 22 t/m 28 Jull 1948. Geboren: Annechien, d. v. M. Blaauw en J. Meijer. Getrouwd: J. Hoekstra, 24 J., Veen- dam en G. Schiphuis, 22 j., Munten dam. VEENDAM 21 t/m 27 Jull 1948. Geboren: Grletina Jantina Anje, d. v. M. Edens en H. Vos; Margare- tha Elizabeth, d. v. W. H. Suurmeijer en H. Bleleker; Fedde, z. v. P. W. Oldenzlel en H. Schuur; Hinderklen, d. v. C. Kôller en A. Schut. Ondertrouwd: D. Vlieg, 27 j. en J Zuidema, 28 j., b. v. Veendam; P. H. Bakker, 27 j., Wildervank en A. Kai ser, 21 j., Veendam; A. J. v. Elst, 47 j., Cuijk en H. W. Carlier, 47 j., Veendam; R. de Jonge, 27 j. en P. Lukkien, 24 j., b. v. Veendam. Getrouwd: G. E. Drevel en R. H. Kruize, b. v. Veendam. Overleden: J. Scholten, 80 j., wed. van J. Akkerman; R. Klap, 63 j., echtg. v. G. Ottjes; A. Timmer, 75 j., echtg. van R. W .Kleinhuis. MULO-examen: Geslaagd: J. K. Kremer*, Kropswolde; J- H. J. Vis- ker, Sappemeer; L. Springelkamp, Sappemeer. Mjeisjes. Geslaagd voor bet Middenstands- examen: Mej. Z. Brouwer, Hooge zand; Mej. F. Buurma, Zuidbroek; A. Ebels, Westerbroek; H. J. Dreize, Overschild; T. Doornbosch, Wester broek; R. Gras, Harkstede; J. Ha- zenhoek, Kolham; W. M. Hendriks, Sappemeer. Voor het diploma Radio monteur slaagde de 's-Gravenhage de heer J, Mossel te Siddeburen. Op de jaarlijkse schoolsportdag van de Gemeentelijke ambachts- school te Hoogezand slaagden de vol- gende leerlingen: H. Duurkens, K. Kuipers, A. v. d. Wal, G. v. Timme- ren, H. Roetert, J. Smedes, J. Spak- man, G. Spoor, A. Messchendorp, G. Wiekel en A. Blijham. Aan hen wer den door de directeur, de heer Hoek diploma's verstrekt. Dinsdagavond had in het hôtel Fa- ber te Hoogezand de diplomering plaats van 9 candidaten van de Bemetel Bedrijfsopleiding. De leer lingen van deze cursus worden op geleid in de verschillende bedrijven, en de theoretische opleiding ontvan- gen zij in een 4-jarige cursus aan de Avondnijverheidsschool. Op deze wij ze waren 12 candidaten opgeleid, en hebben de theoretische lessen ont- vangen aan de Avondnijverheids school te Hoogezand. Van deze 12 candidaten slaagden 9 voor bet di ploma afschrijver bij een scheeps werf. De bijeenkomst stond o.l.v. de heex J. Visker, leraar aan genoemde school en contrôleur van de Bemetel. Aanwezig waren o.m. de burge meester van Hoogezand, de secretâ- ris van de Bemetel, Mr. F. J. W. Fa bius en leden en bestuursleden van de Scheepsbouw Ver. „Hoogezand", „The Seabirds", een ensemble sa- mengesteld uit mensen van de scheepsbouw, verzorgden het muzi- kale programma. De heer Fabius reikte met een toe- passelijk woord de diploma's uit aan de geslaagde candidaten: H. J. Apol, Wirdum; J. C. Eisinga, Groningen; A. Thoma, Hoogezand; M. Velthuis, Foxhol; R. Mol, Groningen; K. Wieg- man, Slochteren; H. Kleefman, Kropswolde; J. Hartman, Waterhui zen en K. Kamphuis, Westerbroek.^ Vervolgens werd het woord ge- voerd door de heer Barkmeijer uit Hoogkerk, namens de Scheepsbouw- vereniging .Hoogezand". De heer Hoek, directeur van de Avondnijverheidschool reikte nog diploma's uit aan leerlingen, die een 5-jarige cursus aan de school hebben gevolgd; het waren M. Velthuis van Foxhxol, die ook een Bemetel-diplo- ma heeft behaald en H. Reinek, Hoo gezand, die voor het Bemetel-dipio- ma was gezakt. De heer Visker bood de candidaat Bemetel-diploma had weten te beha- len. GEM. DAGAMBACHTSSCHOOL, HOOGEZAND., Afdellng tlmmeren- Bevorderd van de le naar de 2de klas: A. Blijham, Sappemeer; A. ten Cate, Sappemeer; Abr. Heerlien, D. Kasemir, Noord- broekr J. Klaver, Sappemeer; S. Klein, E. Kremer, N. Lockhorst, De Groeve; P. K. Nanning, Slochteren; H. Oeseburg, Kolham; A. Olthof, G. Spoor, G. van Timmeren, Kolham; A. Zwaneveld, Slochteren. Afdellng Schilderen: J. S. Dijk, Kiel- windeweer; H. van Kalsbeek. Afdellng Smeden-bankwerken. Be vorderd van de le naar de 2de klas: M. Alberts, J. Boer, Klelwindeweer; H. Broekema, H. Draaier, Zuidlaar- derveen; H. R. Ellens, Sappemeer; P. Homan, Schildwolde; P. Hoving, De Groeve; C. M. Kalk, Kolham; E. Kortholt, G. Kruyer, Sappemeer; R. K. v. d. Laan, Kolham; J. S. Lage- man, Slochteren; G. Land, Nieuw- Compagnie; J. R. Lockhqrn, G. Maat- jes, Kolham; H. Menger, A. Mes schendorp, Foxhol; O. Muurman, Kol ham; A. Klok, W. Pat je, Kolham; J. Pot, Kolham; W. Smallenbroek, Sap pemeer; J. Smedes, Schildwolde; J. Sterenborg, K. Swaagman, J. Swart, Sappemeer; W. Tamminga, Harkste de; D. Voorma, Slochteren; G. Wie kel, Noorddflk; G. J. Wildeman, Sloch- teren. Afd. Vormers: H. Grasdijk, Schar- mer; J. Fr. Pelglrim, Slochteren; R. H. Pelgrlm. Slochteren; J. Spakman, Slochteren. Niet bevorderd: 14 leerlingen. Diploma ultgerelkt aan: Afdellng Timmeren: J. H. v. Brug- gen, Westerbroek: G. Doornbosch, Scharmer; F. H. Eerhard, K. de Haan Kolham; J. M. Jongsma, Schildwolde; A. B. Remkes, Sappemeer; J. Siek- man, J. Spaak, J. Zwaneveld, Sloch teren. De leerlingen H. L. Duurkea, Sloch teren, K. Kuipers en G. H. Wilbrink, Sappemeer verwierven een aanteke- ning op het ln 1947 behaalde diploma, daar zij nog een extra-jaar met vrucht het onderwijs ln de afdellng timmeren gevolgd hebben. Afdellng Schilderen: F. v. d. Molen, Zuidlaren; J. C. Smallenbroek, A. v. d. Wal, Slochteren; G. Wiegman. Afdellng Smeden-bankwerken: J. Byleveld, Kolham; G. de Boer, Kol ham; P. Bos, Zuidlaren; J. Bouma, Slochteren; H. Doddema, Sappemeer; M. Dontje, Slochteren; S. Hartman, Schildwolde; Alb. v. d. Holt, Zuid broek; F. Hulsebosch,, Zuidlaren; N. Huttlnga, D. Jager, Muntendam; H. Jager, Kolham; G. Lubbers; Zuid broek; F. Nieuwold, Slochteren; S. Pater, Sappemeer; R. Poppen, Sappe meer; H. Roetert, Klelwindeweer; B. Scholtens, E. Sybring, De Groeve; H. H. Sisslng, Sappemeer; J. Smit, Kol ham; P. Speelman, Schildwolde; M. M. Staal, Slochteren; H. Suur, Kol ham; J. D. Veenstra, Zuidlaren; H- Watermulder, Sappemeer; P. Wllde- veld, B. Zonderman, Noorddijk. Geen diploma ultgerelkt aan 71eer- lingen. Waar geen plaatsnaam is vermeia is te lezen Hoogezand. ADVERTENTIE LM. mooier wordt Uw huid door Hama melis, het sap van de struik Witch Hazel, verwerkt in Hamea-crême FEUILLETON. door TON BERCK 26) Hij was nauwelijks in bed of met een vreselijk kabaal rinkelde de te- lefoon, die op het nachtkastje stond. Met een zuclit, als wilde hij zeggen: wat nu weer, nam hij de haak van het toestel- Bent u er wel van overtuigd dat hij niet slaapt? vroeg hij. Ja, dan kom ik direct. Waar zegt U? Potgieterstraat 19? Waar de familie Wevers woont? voegde hij er nog duidelijkheidshalve aan toe. Drommels, dat is een nare geschie- denis, dacht hij. Hij sprong vlug het bed uit, waarschuwde zijn vrouw en kleedde zich in een ommezien. Hij zou de auto maar niet uit de garage halen. Even op de fiets, het was niet zover. De sterrenhemel stond boven de slapende stad gekoepeld, welnigen f;ingen over straat en de lege straten agen als lange, donkere linten langs de oprijzende huizenrijen. Hij zag er niet vecl van en trapte zo Bnel hem mogelijk was naar de Potgieterstraat. De bel had goed en wel geklonken oï hij werd al opengedaan door de weduwe, die zeer nerveus begon te vertellen. Hij nam even de aandacht om te luisteren. Omstreeks half elf ging ik hem zijn thee brengen. Ja, mijnheer van Stuyvesant. Toen hij Van Stuyvesant? vîel dokter Baggerman haar in de rede. Ja, van Stuyvesant, de bewoner van voor. Hij antwoordde niet op mijn geklop en dat vond ik vreemd, want hij wijkt nooit van zijn ge- woonte af. Ik deed voorzichtig de deur open en toen zag ik hem in zijn stoel zitten, Ik ging terug en klopte om half twaalf nog eens. Weer geen Dirkzwager verbaasde zich over de antwoord. Toen ben ik weer naar binnen gestapt. Hij zat nog precies zo als bij de eerste keer. Ik zag hem helemaal niet bewegen en werd bang. Ik heb U'gebeld. Baggerman, die bij de naam van Stuyvesant even opgekeken had, liet hiervan niets blijken en hoorde ver der het relaas van mevrouw Dirk zwager aan. Eénmaal uitgesproken bracht zij hem bij de kamer. Dokter Baggerman ging naar binnen, terwijl de weduwe in de gang bleef staan- Even later kwam ook Chris je naar beneden en sloot zich bij mevrouw Dirkzwager aan. Deze had haar. ge- waarschuwd en zij had vanuit de slaapkamer mevrouw opdracht gege- ven dokter Baggerman op te bellen. Het onderzoek duurde niet lang. Dokter kwam de kamer uit en zei: Het is een treurig geval. De heer van Stuyvesant is overleden. Chris je brak in tranen uit. Zij gin- gen gedrieën naar de kamer van mevrouw Dirkzwager, waar dokter en de weduwe Chrisje trachtten te troosten. In horten en stoten vertelde me vrouw Dirkzwager van hun verlo- ving en Chrisje, die nu wat rustiger werd vertelde van hun reis vandaag. Ja, hij is gestorven aan angina ectorls. Het ls een beklemming op hart die kan plaats vlnden na een hevige emotie. Zijn hart zal waarschijnlijk niet sterk zijn geweest Het was zo'n gezonde man, zei mevrouw Dirkzwager. Dat komt meestal voor bij men sen als van Stuyvesant. Dat valt psychologisch wel te verklaren, ant woordde dokter Baggerman. Intussen was ook Mijntje klaar. Dokter, de weduwe en Mijntje gin- gen nu naar de sterfkamer en leg- den de dode op bed. Even later ver- trok dokter. Van slapen kwam die nacht niet veel, of beter gezegd niet. Er moes ten in allerijl verschillende maatre- gelen getroffen worden en mevrouw moedigheid van Chrisje, waarmee zij ailes onder ogen zag. Haar doortas- tendheid kwam telkens aan het licht als de weduwe zich verloor in haar sentiment. De dagen, die nu volgden ken- merkten zich door een bedrukte be- drijvigheid. Zijn familie moest wor den gewaarschuwd, er werden be en wij moeten accepteren, ook al komt het ons pijnlijk voor. Ook dominée Meyboom kon moe- ders woorden beamen. Hij had van de plotselinge dood van de heer van Stuyvesant gehoord en kwam de voigende avond even aan. Van de verloving wist hij niets af en het trof hem diep, hierover te horen. Hij bleef bijna twee uren. Sprak haar over moed en vertrouwen in de WANDELSPORT. Gisteren werd de laatste etappe gelopen in de vierdaagse afstands- marsen. „Hoe warm het was en hoe ver" heeft Nicolaas Beets in zijn Ca méra Obscura geschreven, en dat- zelfde kunnen de deelnemers van de 4-daagse zeggen. Ongeveer 7200 liefhebbers en lief- hebsters hebben zich laten inschrij- ven, doch slechts ruim 6500 versche- nen aan de start, waar onder 31 bui- tenlanders. Men kan niet over ideâal wandelweer spreken; het was veel te warm, in het bijzonder op de tra- jecten waar de deelnemers geen be- schutting hadden voor de brandende zon. Vandaar ook, dat er vele uitval- lers waren. Toen gisteren de tippelaars in Ny- megen waren teruggekeerd, Was deze traditionele jaarlijkse wandeltocht weer tôt het verleden gaan behoren. Voor de deelnemers en deelneeir- sprekingen gevoerd met de hoofdbe- moeilijke dagen. De woorden van de sterg breekt een nieuwe période i. t i ow ottty-1 t-v-i Vi ioVo nrûrî il/ont mic on niiTl i„.ut dienaar van de begrafenisvereniging kortom het huis was- vervuld van die verdrietige drukte en ieder sprak niet meer dan noodzakelijk was. Op Chrisje had het verscheiden van haar lieve vriend grote indruk gemaakt. Zij zat, als zij niet bezig was, stil voor zich uit te staren en soms, als tranen haar in de ogen sprongen, wist zij zich te beheersen. Zij zou ook dit dragen. Het was een taak, die haar opgelegd was, zij zou zich er doorheen slaan met aile mid- delen, die haar ten dienste stonden. Goed, al haar mooie plannen lagen nu in duigen, maar dat betekende niets voor haar. Een sympathiek mens te moeten verliezen is veel er ger. De herinnerlng aan hem, hoe kort hun samengaan dan ook mocht zijn geweest, was schoon. Zijn beeld stond in haar hart gegrift. Toch scheen het haar in sommige ogen blikken niet te dragen, dan voelde zij zich in een hopeloosheid verloren en werd haar ailes zwart voor de ogen, zonder uitzicht, zonder oplos- sing. Moeder wist haar dan te troosten en gerust te stellen. In aile dingen en gebeurtenissen ligt een hoger Wezen, zel ze dan, iets dat wij ster- velingen nooit kunnen doorgronden en waarin wij ons moeten schikken De hogere bedoelingen van het le- ven komen ons vaak zo duister voor, maar geloof mij, meisje, er zal pijn moeten worden geleden om tôt het geluk te komen. Wij kunnen die be doelingen niet doorvorsen, dat is maar goed. Het geeft ons het goede sympathieke predikant misten hun uitwerking niet. Het uitzicht werd breder en zij was er van overtuigd, dat het leven van ons mensen zijn weg moest gaan zoals het door de voorzienigheid was bepaald. Diezelfde avond zat dokter Bag german weer in de kamer. Zijn vrouw had hij nog niets verteld. Nu achtte hij het moment geschikt om haar te vertellen van de dood van haar vroegere verloofda. Zij ontstel- de hevig en kon zich niet voorstel- len, dat een man zulk een liefde in zijn hart kon blijven meedragen, een liefde, die zijn dood betekend had. Er werd die verdere avond niet veel gesproken tussen de dokter en zijn vrouw. Hij begreep, dat hij haar met rust moest laten al deed haar verdriet hem pijn. Wat was zijn vrouw, in het begin van hun huwe- lijk al, veranderd. Zij werd hard in haar oordeel, hard in haar optreden, hard in haar liefda. jegens haar me- demensen, maar ondanks dat hield hij van haar. De komst van de kin- deren had hem veel vergoed in het gémis van een zorgvolle en lieve vrouw. Hij had het wel begrepen. Haar eigenzinpigheid had haar het besluit doen nemen van Stuyvesant te verlaten. In zijn verliefdheid had hij dit niet bernerkt; hij zou het en kele jaren later wreed ervaren. Met ailes, wat in hem was had hij zich op zijn werlt gegooid, had zijn prak- t$k opgebouwd en wist zijn liefde beantwoord in zijn kinderen. van training aan voorde toeht van het voigende jaar. DAMMEN. Uitslagen onderlinge wedstrijden damvereniging „Houdt Stand" H.-S.: Groep I: J. KuipersG. Lammers 02; H. PotB. Hartman 11; J- PlukkerH. Jongman 2—0. Groep n: J. BaasH. K. Looyenga 20; A. ZantingJ. v. d. Let 02; K. Snitjer—J. Werkman I1. MOTORSPORT. Zaterdag a.s. zullen in het dennen- bos te Zuidlaren motorterreinwed- strijden worden gehouden, georgani- seerd door de Motor- en automobiel- club „Oostermoer" ln samenwerking met de V.v.V. Het parcour is iets omgelegd, waar- door dit mooier is geworden, en waardoor het mogelijk is geworden het gehele parcours voor het publiek open te Btellen. Het aantal inschrijvlngen voor ae nationale motorwegraces, welke 14 Augustus op het circuit van Tubber- gen worden gehouden, is enorm. Het staat reeds vast, dat meer dan 200 renners zullen starten, een aantal zo groot in Nederland nog nooit is voor- gekomen. Bij de junioren starten 61 rijders in de 125 c.c. klasse, 23 bij de kwart- liters, 42 bîj de 350-ers en 25 op 500 c.c. machines. De seniorenraces bren gen 1 op 125 c.c., 9 op 250 c.c., 12 op 350 c.c. en 13 op halve liters aan ds start.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2