i Niet alleen de kwantiteit Dr. Beel faalde; thans Dr.vanSchaik formateur Luchtvaart in de toekomst veendam en omgeving OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 DE PACHTOVEREENKOMST - Derde Jacrrgcmg Woensdag 4 Augustus 1948 No. 62 as;a3 SIOCHTEREN NOORD- EN ZUfOSROEK MUNTENDAM VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPl moet de doorslag geven. Men beoordele ook de kwaliteit. In Auschwitz stierven 106.000 Nederlanders. OPGEPAST! MAXIMUM-SNELHEIDS- CONTROLES. chTStoîd» iK Omar N. Bradley, chef van AMERIKAANSE LEGERAUTORITEITEN Boven links Generaal Hoyt S. Vandenberg, chef van de luchtmacht; rechts Generaal het Amerikaanse leger, en hiemaast Admiraal Louis E. Denfeld, chef van de marine TWEE BROERS BIJ BADEN VERDRONKEN. In 7 uur over de Oceaan. Wereldnieuws In Vogelvlucht ABGNNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.90 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster Seg'gers' en Kremer's Uitgeverszaak Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Teleioon 139 'b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 Ongeveer een week geleden stond er een klein berichtje in ons blad. Een berichtje van slechts enkele regels, dat wellicht vele lezers niet eens zal zijn opgevallen. In dat berichtje werd gezegd, dat de electrische tractie op het baanvak BaamDen Dolder van de Spoorwegen officiëel in gebruik genomen was, en er stond verder in dat het door electrificatie overbodig geworden oude materiëel in Friesland en Groningen kon worden ingezet. Op het eerste gezicht zou men geneigd zijn te zeggen: De Noordelijke Provincie's zijn geen vergaarplaats voor oude rommel, maar volgens een oud gezegde moet men niet schreeuwen voordat men geslagen is. We weten niet in welke staat het materiëel, dat dienst gedaan heeft op het baanvak Baam—Den Dolder verkeert. Wellicht is het beter dan de wa gons die hier nog gebruikt worden, b-v. op het baanvak Groningen Stadskanaal. Er wordt bij versçhillende gelegenheden -op gewezen dat de Noordelijke provincies dikwijls stiefmoederlijk worden behandeld. Daar schuilt een kern van waarheid in, en enige tijd geleden hebben de Provinciale Sta- ten van deze provincies de autoriteiten in Den Haag hierop gewezen. Wellicht is men in Den Haag sterk REGEN IN DE DROGE STREKEN. 1 De Franse luchtstrijdkrachten inf Afrika zijn bezig met het nemen van proeven om langs kunstmatige weg regen te verwekken. Indien de proef- nemingen slagen, zou dit een uit- komst kunnen zijn voor de vele dro- ge streken op aarde. EXTRA DEVIEZEN VOOR DOORREIS PER MOTORRIJTUIG NAAR FRANKRIJK EN ZWITSERLAND. Indien men een deviezentoewijzing voor toeristische doeleinden voor Frankrijk of Zwitserland heeft ver- kregen en de reis per auto onder - neemt, kan men een kleine toewij- zing extra-deviezen ontvangen, ni. de tegenwaarde van f 30.in Bel- gische francs en voor een reis naar Zwitserland bovendien de tegen waarde van f 30.in Franse francs- Men dient hiertoe het grensdocument van het motorrijtuig over te leggen, terwijl er aantekening van in het, paspoort wordt gemaakt. Meer in- zittenden komen hiervoor echter niet in aanmerking. geneigd naar de bevolkingsdichtheid te rekenen. De provincie Gronjngen heeft ruim 450.000 inwoners, of wel de helft van het aantal inwoners van de stad Amsterdam. Wanneer men zo redeneert kan men niet verwachten dat voor Groningen gelijke normen zullen gelden als voor Holland of Utrecht. Maar niet alleen de kwan titeit dient doorslaggevend te zijn; ook de kwaliteit moet een woordje meespreken. Wat presteert Gronin gen, en is men zich in Holland van die prestaties bewust? Men zou de tentoonstelling Gro ningen 1948 kunnen beschouwen als een demonstratie van de Groningers. Hier wordt getoond wat Groningen presteert èn op industriëel èn op landbouwgebied. En als zodanig heeft die tentoonstelling een belangrijke taak. HET HANDEL SVERKEER TUSSEN NEDERLAND EN DE BIZONE VAN DUITSLAND voor de période 1 Aug. '48—31 Juli '49 geregeld. Zaterdag werd een bijeenkomst geparafeerd. Zaterdag j.L werd een overeen- komst geparafeerd welke het han- delsverkeer tussen Nederland en de Bizone van Duitsland regelt vanaf 1 Aug. 1948 tôt 31 Juli 1949. Contingenten zijn vastgesteld voor in- en uitvoer in beide rich- tingen zowel van goederen als van diensten. Nederland mag uitvoeren naar de Bizone voor 181 millioen gulden, en de Bizone naar Nederland voor 230 millioen gulden. In de overeenkomst is de levering van groenten aan Duitsland op- genomen. De kabinetsformatie. Voor de derde maal is door de Re- werd voltrokken: „Voor hen die te werk waren gesteld, vond vergassing voor ae aerue uiasu i» uuui uc i>v.- j nog njet plaats, omdat de capaciteit gentes opdracht gegeven tôt het for- çjer vemietigingsinstallaties nog met meren van een regering. De eerste groot genoeg was"„Alle vrou- regering. opdracht kreeg de premier van het demissionaire kabinet, Dr. BeeL Toen Dr. Beel er niet in kon slagen een parlementaire regering te vormen gaf hij zijn opdracht terug en kreeg toen opdracht een regering te vor men, waarbij de_ restrictie. dat het een parlementaire regering moest zijn vervieL Ook die opdracht heeft Dr, Beel teruggegeven, waama de Regentes Mr. van Schaik opdracht heeft gegéven een kabinet te vormen De formateur heeft intussen verschîL- lende besprekingen gevoerd. Tweede Kamer. De nieuwe Tweede Kamer heeft de afgelopen week zijn tweede ver groot genoeg was"Aile vrou- wen met kinderen beneden 15 jaar werden direct vergast"een brok historié uit de 20e eeuwl De C.P.N. en de Tweede Kamerverkiezlngen. In een brief aan leden en vrienden van de partij heeft het partijbestuur van de C.P.N. de communistische ne- derlaag bij de Tweede Kamerverkie- zingen besproken. Het feit, dat tal- rijke kiezers, die in 1946 op de CPN hadden gestemd, thans voor die par tij en verloren zijn gegaan, schxijft het bestuur toe aan 7 oorzaken: De strijd voor de nationale zelf- standigheid tegenover Amerika staat De A.N.W.B. vestigt de aandacht op het feit, dat binnen de bebouwde kom der gemeenten een maximum- snelheld van 40 km/u geldt. In ver sçhillende plaatsen van ons land worden regelmatig. snelheidscontrô- les gehouden. t De A.N.W.B. raadt het snelver- keer met klem aan deze voorgeschre- ven maximum-snelheid niet te over- schrijden; men voorkomt daardoor ook voor zichzelf moeilijkheden DE PRIJZEN VAN HARING. De maximumprijzen voor gezouten fharing zijn weer geldig geworden, De maximumprijs voor schoonge- maakte, ter plaatse te consumeren haring is weer gesteld op f 0.10 per stuk. Voor zgn. koelhuisharing mag eerst met ingang van 1 October a.s. een cent per stuk meer berekend worden. organisatie was de toestand in de partij onbevredigend, vooral wat de geschooldheid en de bekwaamheid van het kader betreft. Het hoofdbestuur heeft een beroep gedaan op aile besturen, leden en vrienden van de partij om binnen de korst mogelijke tijd tôt opheffmg van deze gebreken te komen. Woningbouw ten plattelande. Tijdens de jaarvergadering van de Nationale Woningraad heeft de heer C. J. van As, voorzitter van de door deze raad ingestelde commissie ter bestudering van het vraagstuk van de verkrij ging van een eigen wonmg spreker ontwikkelde bezwaren tegen 1 -nmtA 1 n 0PT1 het bouwen van eigen woningen door arbeiders en kleine zelfstandi- gen, wëlk streven door de aïs padde- stoelen uit de grond gerezen bouw- spaarkassen wordt gestimuleerd. In de regel zijn zulke bouwers niet ka- pitaalkrachtig genoeg, beweerde hij, om bij tegensiag het noodzakeiijke yan de Verenigde btaten. onderhoudswerk aan hun woning te doen voortgaan. Voortijdig vervallen de woningen en aan een der gelijke 1 1 J ir1% /vInV, AW TTTl 1 u 7* OT de afgelopen week zijn tweede ver- Toop der dingen hebben wij de krot gadermg gehouden. Meestal worden met nartii: de nartii is ten te wijten, die in de steden noS INVALIDE RAAKTE ONDER TREIN Een invalide Limburger begaf zich in zijn invalide-wagentje naar de kermis te Venray- Toen hij bij een onbewaakte overweg kwam heeft hij waarschijnlijk noch het belsignaal, noeh het waarschuwingslicht gezien. Hij reed door, terwijl een trein de overweg naderde. De ongelukkige werd door de trein gegrepen en is op slag gedood. 20 JAAR VOOR VERRADER. Een Joodse muzikant, de Leeuwe, werkte in de bezettingstijd als V- man voor de S.D. Als zodanig heeft hij een aantal geloofsgenoten aan de S.D. verraden. Van deze mensen is geen enkele uit de Duitse concentra- tiekampen teruggekeerd. De advocaat-fiscaal van de Rotter- damse kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof had levenslang tegen Leeuwe geëist;.het vonnis luidde 20 jaar met aftrek. Te Empe (Gld.) gingen twee broers (een tweeling) baden. De jongens, die niet konden zwemmen, kwamen in diep water terecht, en verdwenen in de diepte. Een andere broer, die het zag gebeuren kon hen niet snel genoeg bereiken om te helpen. De jongens, die 18 jaar waren, ver- dronken. ESPERANTISTEN VERGADEREN. In Malmoe vergaderen Esperantis- teji. Er zijn daar 1500 bijeengekomen uit 35 versçhillende landen om de resultaten van het voorgaande jaar en de plannen voor de toekomst te bespreken. Zaterdag arriveerden 21 leden van de Engelse Esperantistenbond op Schiphol, op doorreis naar Malmoe. KNAAP VERDRONKEN. Vrijdagmiddag speelde een 7-jari- ge jongen op een vlot die in de Rot- te dreef. Later was het kind zoek, en men slaagde er niet in het te vinden, of het lijk uit de Rotte op te dreg- gen. Zaterdagmorgen stuitte een ba- der echter tegen iets wat op de bo- dem van de Rotte lag. Tôt zijn schrik was het een kinderlijkje. Het bleek het stoffelijk overschot van het ver- miste knaapje te zijn. BOOTVERBINDING AMSTERDAM—NOORD AMERIKA. De United States Lines hebben een nieuwe bootdienst geopend vanaf versçhillende Amerikaanse plaatsen o.a. New York op Amsterdam. Voor- lopig zal Woensdagmiddag met tus- senpozen van 14 dagen, een boot uit Amsterdam vertrekken. Het agentschap te Amsterdam is in handen van de Koninklijke Hol- landse Lloyd. er in zo'n vergadering uitsluitend formele punten behandeld, en dat is ook hier grot'endeels het geval ge- weest. Volgens het règlement van i orde moeten er commissies worden benoemd. Verder moeten er afdelin- gen worden getrokken, en moeten voor iedere afdeling een voorzitter en een onder-voorzitter worden be noemd. En ten slotte moet het werk geregeld worden. Er zijn echter twee punten waarop even de klemtoon dient te worden gelegd. In de eerste plaats is er be- sloten volgens een motie van de heer Romme de Communisten uit enige belangrijke commissies te hou- den. Vanzelfsprekend kwam de com munistische fractieleider daartegen in verweer. Hij verklaarde, dat de kamer in de toekomst wel zou mer- ken wat het betekent de communis ten buiten bepaalde commissies te houden. Verder kon Mr. Oud (WD) zich niet verenigen met het voorstel van de kamervoorzitter Mr- van Schaik, om heden de grondwetswijziging in tweede lezing te behandelen. De mo- tivering hiervan komt erop neer, dat hij er bezwaar tegen had een ont- werp van zo grote betekenis te be handelen, terwijl de regering demis- sionair is. Hoewel versçhillende par- tijen zich bij de mening van de heer Oud aansloten, werd toch met 46 te gen 21 stemmen besloten heden de grondwetswijziging te behandelen. het optreden der partij; de partij is tekort geschoten bij de voorlichting over de successen van het socialisme in de Sowjet Unie en over de roi van de S.U. in de strijd om een duurzame vrede; de partij is schromelijk tekort geschoten in haar werk voor de be- hartiging der kleine en allerkleinstp dagelijkse belangen van de arbeiders, landbouwers en kleine middenstan- ders; de partij heeft veel te weinig gedaan om de idéologie van het com munisme te verbreiden, en zodoende de aanhangers, die zij op grond van haar verzetswerk in de oorlog, had gewonnen een vaste, geestelijke grondslag te geven; de partij is te- kortgeschoten bij de werving voor „De Waarheid" en de verdediging van dit dagblad tegen vijandelijke aanvallen; de partij vertoont nog steeds zeer grote zwakten bij het werk voor de dagelijkse belangen van werkers in de gemeenteraden en gemeentebesturen; op het gebied van ten te wijten, die in de steden nog zoveel voorkomen en die voor het merendeel in handen van de slecht- sten onder de huisjesmelkers komen. Spreker hoopte, dat overheids- maatregelen erin zullen slagen de bouwspaarkassen binnen^ gezonde grenzen te houden, waarbij waarbor- gen worden geschapen, dat het een- maal verworven bezit niet al te snel verdwijnt. Verder poneerde spreker de stelling, dat woningbouwvereni- gingen in dit opzicht meer waarbor- gen geven dan welke overheidsmaat- regel ook en hij noemde het daarom een verblijdend verschijnsel, dat ook ten plattelande steeds meer belang- stelling voor het werk der bouwver- enigingen komt. Ten slotte was hij van mening, dat de Nationale Woningraad de taak heeft te bevorderen, dat een behoor- lijk toezicht op het onderhoud van eigen .woningen in het leven wordt geroepen. Tweede rapport van het Rode Kruis OA^r Auschwitz. Van het Ned. Rode Kruis is een tweede brochure verschenen over „Auschwitz", welke handelt over de deportatie-transporten vanaf 15 Juli 1942 t.m. 24 Augustus 1943. In ver- band met het verschijnen van deze brochure schreef het Rode Kruis o.m. het volgende: Het is nu wel in aile opzichten be- kend, dat de bagage van de Duitsers, toen zij op 10 Mei 1940 ons land bin- nenvielen, stevig gevuld was met weloverwogen plannen. Zij hadden slechts tijd van voorbereiding nodig om deze ten uitvoer te brengen. Wat de deportatie van Joodse burgers be treft werkten zij doeltreffend en voorzichtig- Op 15 Juli '42 vertrok het eerste transport omvattende 1135 personen, w.o. 76 kinderen onder 12 jaar, naar het Oosten. Het was ljet eerste transport van velen. Het aan tal gedeporteerde Joodse burgers steeg successievelijk tôt 110.000, waarvan slechts 6000 de verschrik- kingen van de vernietigingskampen hebben overleefd. Honderdvier dui- zend vonden de dood vergast, door uitputting ten gronde gegaan of „op de vlucht doodgeschoten". Het informatiebureau van het Ned. Rode ruis heeft tôt taak het lot van de vermisten vast te stellen, en dat is geen gemakkelijke taak. De nabe- staanden dienen echter zekerheid te hebben. Hoe kan een vrouw een tweede huwelijk aangaan, als niet wettelijk wordt vastgesteld dat haar echtgenoot overleden is? Hoe kan een destijds ondergedoken baby aan- spra^k doen maken op wezen- en andere uitkeringen, indien niet kan worden uitgemaakt waar en wanneer de gedeporteerde ouders zijn overle den. De heren Blokker en Broekman hebben reeds ten aanzien van 11.172 gedeporteerden klaârheid gebracht- In hun verschenen rapport „Ausch- witz" deel n zetten zij hun arbeid voort. Uit het rapport rijst. een tragédie op, die met onmenselijke wreedheid Iedere oorlog hoe emstig haar gevolgen ook zijn voor de mensheid stimuleert tôt het verbeteren van technische snufjes, die een plaats in onze samenleving hebben gekregen. Ieder der beide partij en zoekt naar nieuwigheden, om de tegenpartij te verrassen. Zo zal op technisch gebied gepresteerd worden, wat anders ja- ren en jaren langer geduurd zou hebben voor het werkelijkheid was geworden. De oorlog van 19141918 gaf de stoot tôt de ontwikkeling van de luchtvaart. Van onhandelbare, onze- kere en gevaarlijke gevaarten, zijn vliegtuigen geworden tôt een gerie- felijk verkeersmiddel met ten minste even grote veiligheid als een auto- mobiel. De laatste oorlog betekende op- nieuw een stimulans voor de vheg- tuigindustrie om aile onvolmaaktne- den te verbeteren, om de veiligheid en zekerheid te verhogen. In de oorlog betekenden deze verbeterin- gen een perfectionering van het ver- nietigingssysteem, dat werd toege- past. Maar thans worden deze ver- beteringen beschouwd als onmisbare elementen in onze burgerlijke lucht vaart, zonder welke de veiligheid en bedrijfszekerheid niet die hoogte zouden hebben kunnen bereiken, die wij langzamerhand gewoon zijn gaan vinden. Het luchtschip is verdwenen, de logge reuzen waren niet in staat te concurreren tegen de veel snellere, en gemakkelijker handteerbare vlieg tuigen. Bovendien zijn de vliegtui gen welke momenteel op stapel staan, en voor een klein gedeeite reeds in omloop zijn van zulk een formaat, dat zij bijna evenveel pas- sagiers kunnen vervoeren als een luchtschip. In dat verband noemen wij de Lockheed Constitution, die plaats biedt aan 168 passagiers, die zij met een snelheid-van 300 mijl per uur vervoert. Er zijn reeds een twee- tal van deze vliegtuigen in gebruik. Echter nog niet bij de burgerlijke, maar bij de militaire luchtvaart. Over de roi, die het luchtvaartver- keer in de naaste toekomst zal gaan spelen willen wij de mening aanha- len van Dr. Hibbard, directeur van de Lockheed Aircraft Corporation. Die is van mening, dat in de toekomst aile vliegtuigen schroefloos zullen worden voortbewogen. Het traject New YorkLonden moet, aldus de heer Hibbard zonder tussenlanding kunnen worden afgelegd op een hoogte van ongeveer 1200 m. Als ideaal toekomstbeeld ziet hij een nerven ^overblijven. Berlijn- Men zou om de politiekwestie kun nen lachen, indien zij niet zo emstig ware. De Russen steunen de politie- chef Markgraf, terwijl de Westelijke landen Dr. Stumm als zodanig heb ben benoemd. En de beide chefs zit- ten elkaar nu in het vaarwater. Markgraf heeft verklaard, dat aile politiemannen, die orders van Stumm uitvoeren gestraft zullen worden. Reeds tweemaal heeft hij twee agen- teri, die in opdracht van Stumm do- cumenten uit het hoofdbureau kwa men halen, laten arresteren wegens diefstal. Dr. Stumm noemde dit «illé gale arrestaties" en heeft gezegd, dat hij Markgraf zou laten arresteren en veroordelen. Volgens de binnenko- mende berichtën zou 65 van het DE BESTRIJDING VAN KOOLRUPSEN. Aangezien de vlinders van het grote koolwitje op het ogenblik weer in grote getale vliegen en op de ver sçhillende koolsoorten eieren afzet- ten, is het gewenst tegen de hieruit komende geelgroene en zwartgevlek- te rupsen tijdig bestrijdingsmaatre- gelen te nemen. Deze rupsen VTeten ni. grote gaten in de bladeren, waar van bij hevige aantasting slechts de overtocht over de oceaan, die niet langer dan 7 uur mag duren. Hier voor zullen schroefloze vliegtuigen gebruikt worden, die met een kruis- snelheid "van 600 mijl per uur moe ten vliegen. Dergelijke versnelde transatlantische vluchten zouden een dusdanige besparing in de exploitatie betekenen, dat de passagiersprijzen met 30 zouden kunnen worden verlaagd ten opzichte van de huidige. Dr. Hibbard is van mening, dat dit toekomstbeeld zeker werkelijkheid zal worden, doch niet binnen 7 of 8 jaar. De Plantenziektenkundige Dienst deelt mede, dat de bestrijding van deze koolrupsen met goed resultaat kan geschieden door bespuiting of bestuiving met een DDT- of met een roténonbevattend middel in de ge- bruikelijke sterkton. Indien het pre- paraat gepn uitvloeier bevat, dient deze aan de spuitvloeistof te worden toegevoegd. Daar de rupsen zich het meest aan de onderzijde der bladeren bevin- den, moet bij de bespuiting vooral de onderkant van de bladeren goed .worden geraakt. De pachtovereenkomst is een pei- de „Grondkamer" is goedgekeurd 1er waarop het bedrijf van veel klei- Iedere inbreuk op de vastgestelde ne'boeren en tuinders rust. Omtrent pachtovereenkomst is een overtre- j r,;4-r> trhn Vir»_ rlino* Gppn nnrVifpr is VP 11C UUC1CU tu lumww.u - deze pachtovereenkomst zijn van ho gerhand versçhillende aanwijzingen gegeven, welke men niet kan over- treden, zonder de kans te lopen te worden gestraft. Zo zegt het „pachtbesluit", dat het verboden is terzake of m verband met een pachtverhouding enig onge- oorloofd voordeel te bedingen af aan te nemen. Pachtovereenkomsten moeten door de „Grondkamer beoor- deeld worden, die slechts haar goed- keuring hecht aan die overeenkom- sten, die de algemene belangen van de landbouw niet schaden, en waar bij een behoorlijke exploitatie van het gepachte is te verwachten. De prijsbeheersing heeft de mis- bruiken op het gebied van pachten te bestrijden; wanneer ontdekt wordt, dat te hoge pachten worden geëist kan proces-verbaal en veroor- deling door de Tuchtrechter volgen. Het eisen van zgn. sleutelgeld door de levering van bepaalde producten zoals granen, vlees, eieren enz., is evenmin toegestaan als het laten. ver- richten van onbetaalde of onderbe- taalde prestaties dan wel 't opleveren van niet zaaiklaar voor zaaiklaar verpacht land. Deze alsmede nog en kele andere voorkomende over+re- dingen betekenen, dat een nrestatie wordt veflangd, welke uitgaat boven een geoorloofde pachtprijs, die door ding. Geen pachter is verplicht de pachtsom te betalen, zolang de over eenkomst niet schriftelijk is aange- gaan; het ontvangen van pacht, zon der dat een schriftelijke pachtover eenkomst bestaat, is strafbaar. Door de vele misstanden, die op het gebied van pachten zijn gecon- stateerd, heeft het Directoraat Gene raal van de prijzen besloten een ver- scherpte contrôle in te stellen, hoe wel van de zij de der pachters niet al- tijd medewerking wordt verleend bij de contrôle. Toch brengt deze hou- ding de pachter somtijds in een moeilijk parket. De prijzen, die hij voor zijn producten ontvangt staan immers in nauw verband tôt de ge oorloofde pachtbedragen. Worden deze laatste overschreden, dan kan hij dat niet op de prijzen der produc ten verl^alen. Men is in overheidskringen echter ook niet onbekend met de moeilijk heden van de grondeigenaren. Voor al de kleinere eigenaren, die van de pacht moeten leven hebben met grote moeilijkheden te kampen. Tegenover de gestegen lasten staan slechts ge- ringe verhogingen van de toegestane pachtbedragen yan 1939, variërend van 10 van de armste tôt 30 op de hps+o gronden. Het enige licht- niintdp voor dp eigenaren is, dat om dp drie iaar hprziening van de pacht- i prijs mag worden aangevraagd. politiecorps zich achter Dr. Stumm hebben geschaard. Intussen hebben de Westelijke lan den een poging tôt toenadering tôt de Sowjet Unie gedaan. Vertegen- woordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben om een onder houd gevraagd met Molotof. Er werd hun echter te verstaan gegeven, dat Molotof met vacantie was. Later keerde de Russische minister van BuitenL Zaken naar Moskou terug, waarna het gevraagde onderhoud werd toegestaan. De Westelijke ver- tegenwoordigers hebben toen om een onderhoud met Stalin gevraagd. Mo lotof deelde mede dat dit verzoek door de betrokkenen zou worden on- derzocht. Maandag werd het gevraag de onderhoud met Stalin verleend. Alvorens dit onderhoud heeft plaats gehad zijn maarschâlk Soko- lofsky en de opperbevelhebber der Russische troepen in het Westen,- maarschalk Rokossofsky naar Mos kou ontboden, vermoedelijk om de militaire situatie te bespreken. Het onderhoud tussen Stalin en de ambassadeurs van Amerika en Frankrijk en de Engelse spéciale ver- tegenwoordige'r Roberts duurde on geveer twee uur. Na afloop hadden de Westelijke vertegenwoordigers een korte conferentie in de Ameri kaanse Ambassade. Palestina. De toestand in Palestina dreigt zich weer toe te spitsen» Het Ara- bische Hoge Comité in Palestina, dat besloten heeft de „heilige oorlog" te hervatten heeft medegedeeld de nodige maatregelen te hebben getref- fen om Arabieren in het buitenland in staat te stellen deel te nemen aan de verdediging van hun land. De bemiddelaar, graaf Bernadotte, die iri Amman geweest is en daar een onderhoud heeft gehad met Koning Abdoellah, heeft verklaard, dat er iets gedaan moet worden aan het probleem der Arabische vluchtelin- gen. Tienduizenden Arabieren zijn uit de gebieden, die de Joden in hun bezit hebben, gevlucht, en zwerven nu rond zonder onderdak. De minister van buitenlandse za ken van Israël, Sjertok, verklaarde dat het laten terugkeren van de vluchtelingen weliswaar menslievend zou zijn, maar hij achtte dit, op een moment, dat de Arabieren de vijan- delijkheden willen hervatten .onmo- gelijk. Sjertok deelde mede, dat de gevlUchte Arabieren naar hun woon- steden kunnen terugkeren indien de Arabische staten bereid zijn een vre- desverdrag te sluiten. Donauconferentie. Een punt waar contact bestaat tus sen de Westelijke mogendheden en de Oost-Europese landen is Belgrado, waar momenteel de Donauconferen tie wordt gehouden. In de eerste ver gadering werden scherpe woorden gesproken, deze eerste vergadering werd de vorige week gehouden. Maandag kwamen de gedelegeerden opnieuw bij een; door de Russische gedelegeerde werd toen voorgesteld dat de contrôle op de Donau zou worden uitgeoefend door een Com missie bestaande uit afgevagrdigden van landen waar de Donau door stroomt of langs loopt. Verder zou de Donau openstaan voor aile han- delsvaartuigen van aile landen. Hongarije. Wegens arrestatie van zijn schoon- zoon wegens hoogverraad en andere. misdrijven is de Hongaarse président Zoltan Tildy afgetreden. In zijn brieî aan het parlement verklaarde hij zich volkomen te kunnen verenigen met de politiek van de volksdemo- cratie.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1