ûmmci. GEMENGD SPORTNIEUWS RAADSVERGADERING Spoedvergadering L. KOLLEE Veraorg tJw Imld! BENT U HET LEVEN M0E? EXAMENS i A BIOSCOOP HOOGEZAND. ZO KOMEN DRONKEN MOTORRIJDERS TE PAS! von de Ge mcenteraad vcm Slochteren. WAT GEEFT DE RADIO? aanvttlling àlgemene Brengt Uw kslastinçi- biljel U uan de rand van waï aii i? WAÏELN NONSENS! .,Dè Film v d. Maard" De on; ELASTIEKEM KOOSew A-Kerk8traat 18 GRONINGEN OURLASTIO VOETBAL. Volgens de competitle-indeling is in de eerste klaçse van ons district geen verandering gekomen, behalve natuurlijk dat Veendam vervangen is door Friesland. In de 2e klasse B zijn ingedeeld de volgende clubs uit ons rayon: FVV, Hoogezand, Muntendam. Veendam en Zuidbroek, en niet uit ons rayon Appingedam, Ecxt, Germanicus, Noordster, WW en Zwartemeer. Westerbroek en Kwiek spelen in de 4e kl. D., event. zullen daarin ook Harkstede en Noordbroek spelen, en verder Gronitas, Heiligerlee, Lopper- sum, PJC, R.K. Sarto, Stadskanaal en Wildervank. In de Res- le klasse speelt HSC 2; FW 2 en Hoogezand 2 komen in de Res. 2 kl. B en Muntendam 2 in de Res. 2e klasse C. Wielrennen- Van 21 t.m. 29 Aug. zullen te Valkenburg en te Amster dam wedstrijden gehouden worden om de wereldkampioenschappen wielrennen. Ingeschreven hebben: Noorwegen, Denemarken, Polen, Zweden, Luxemburg, Zwitserland, Amerika, Tsjecho-Slovakije, Turkije, China, Joego-Slavië, Hongarye, Italie Australië, België, Frankryk en Enge- land. OLYMPISCHE NOTITIES. Hockey. De ontmoeting Nederland- Frankrijk eindigde in een 20 over- winning voor ons land. Dit is de 3e overwinning in 4 dagen tijd behaald door het Nederlands hockey-team. Bravo Nell Nel van Vliet heeft Dinsdagavond het Olympisch kampi- oenschap op de 200 m scbooLslag be haald. Athletiek. Fanny Blahkers—Koen behaalde het Olympisch kampioen- schap in de 80 meter horden. Zij maakte de Olympische recordtijd van 11.2 sec. Zwemmen. In de halve eindstrijd 4 x 100 m. estafette dames hebben onze meisjes het record verbeterd. De gemaakte tijd was 4 min. 81.9 sec. Waterpolo. Woensdagavond speel- den Nederland en België gelijk met 33. Donderdagavond had het Ne derlands zevental te spelen tegen Zweden en won met 53. Hierdoor luidt do eindstand van de poule: Nederland 9 2 1 0 0 198 België 8 1 2 0 4 83 Zweden 8 1119 87 Spanje 8 0 0 8 0 413 Nederland komt nu tezamen met België, Italië en Hongarije in de eindstrijd. Gisterenavond speelde Ne derland tegen Hongarije en België tegen Italië. Het programma voor vandaag is NederlandItalië; Bel giëHongarije. Voedselvergifti ging ta kamp. In het kamp te Uxbridge, waar verschil- lende deelnemers der O.S. zijn on- dergebracht hebben zich verschijnse- len van voedselvergiftiging voorge- daan, waarvan o.a. de heor van Zijll, directeur ran het N.O.C- slachtoffer ls geworden. Er bestaat voor do officiais, dI8 nlet in de gelegenheîd waren eldera voedsel te gebruiken, gelegenheid om met de tevens in het kamp onderge- brachte R.A.F. officieren te eten. Van deze gelegenheid heeft de heer van Zijll gebruik gemaakt. Na het eten werden 0 officieren en de heer van Zijll onwel. De heer van Zijll ls in een zfleken- huis opgenomen. Zijn toestand is vrij goed. Over enkele dagen zal hij ver- moedelijk het eiekenhula kunnen verlaten. Hockey. Zonder te spelen ls Neder land op het standenlijstje van het Olympisch hockeytournool van de eerste naar de tweede plaats van de groep gezakt. De oorzaak daarvan was een 3—1 overwinning van Pa kistan op Frankrijk, waardoor Pakis tan een gelijk aantal punten ver- kreeg als Nederland. en een beter doelgemiddelde heeft. Maandag zal de Nederlandse ploeg moeten spelen tegen Pakistan om de bovenste plaats. De stand in deze poule ls- Pakistan 3 3 0 0 Nederland 3 8 0 0 België 8 Frankrijk 3 0 1 2 Denemarken 4 0 13 DAMMEN. ifJJ Uitslagen onderlinge wedstrijden Damclub „Houdt Stand". Hoogezand- Sappemeer: Groep I: H. GoolertB. Hartman 0—2; R. A. Jongman—J. Kuipers 1-1. Groep H: L. van Bon—K. de Jonge 20; J. v. d. Let—J. Smit 02; P. Tilman—R. Buurke 02. SCfflLDWEEK 1948. Bij de voortgezette wedstrijden stond allereerst de traditionele Groepswedstrijd Steendam-D.T.P. op het programma. Ook thans wist ,,'t Olle Schild" het niet tôt een over winning te brengen. Door elke ver. werd met 3 boten deelgenomen. D T.P. bezette resp. de le, 2e, 4e, 5e en 7e plaats. ,,'t Olle Schild" de 3e, 6e, 8e, 9e en 10e plaats. Na de start nam Jaap Helder met Favonius al spoedig de leiding om deze plaats niet weer af te staan. Duurswold wedstrijden. Hierby werden 3 ronden gezeild terwijl na plkft ronde opnieuw werd gestart. De achter de namen vermelde cijfers geven de aankomst van elke ronde aan. 16 M2 Was: Rlemke, G. C. Vegter, D.T.P. 1, 1. C; Favonius, J. Helder, D.T.P. 2, 3, 9; Schelm, C. J. Vegter, D.T.P. 5, 7, 2; Tromp, J. Koets, Leek- stermeer 8, C, 1; Libel. J. F. Mulder, Steendam 7, 10, 10. B.M. klasse: Hirondelle, J. Alsema, De Bloemert 2, 1, 1; Cadans, H. Vrij- en, Do Bloemert 1, 2, 2,; Fuut, R. Doombos, Zuidlaardermeer 4, 4, 3; Meteoor, J. Bodewes, Zuidlaarder meer 3, 9, B: Windekind, E. Rumpff, D.T.P. B, B, 4; Typhoon, J. G. Koene- man, Zuidlaardermeer 6, C, 0. L&rken klasse: Scholletje, H. J. Dreise 4, 1, 1; O.K., J. D. Meijer 1, 2, 8: Indra, K. v. Ommen 2, 4, 2; Roeli, Tj. Zijlstra 3, B, 4; Ablouette, K. v. d. Zwaag 0, 3, B; Hurry Up, F. Kam- minga B, 6, 7; Jopi, W. Til 7, 7, 0; Kappie Ûp, H. Feddema 8, 8, 8; allen Steendam. In verband met het zeer slechte weer werden de wedstrijden van Dinsdag uitgestelcL 's Avonda was het 'zodanig opgeklaard, dat het ont- steken van een vuurwerk doorgang kon vinden. Woensdag werd begon- nen met de z.g. Open-wedstrijd, be- staande uit drie puntenwedstrijden met een totaal klassement. Bij de 10 M2 was Jaap Helder van Paters- wolde weer de grote man die ook uit moeilijke positie nog kans ziet te winnen. Hij heeft thans de leiding met 69 punten, hiema volgen H. Oos- tinga met 49, C. J. Vegter met 46, J. F Mulder met 43. H. Bats en J. Koets elk met 40 en J. Westers met 33 punten. In de B.M. klasse heeft J. Bodewes van Zuidlaardermeer voor de verras- sing gezorgd door als eerste te eindi- gen met 19 punten gevolgd door J. Vrij en met 13; J. Alsema met 9 en Doombos met 6 punten. In de Larkenklasse wordt verwoed gestreden en is het na twee wedstrij den nog lang niet te zeggen wie hier vermoedelijk winnaar zal worden. De stand is hier Oké met 31, Allou- ette met 30, Indra met 28, Roelie met 24 en Scholletje met 21 punten. In de Fokkenisten wedstrijd werd overwinnaar de fokkenist van de Ca dans gevolgd door Hirondelle en Windekind De Donderdagavond gehouden gon- delvaart trok veel belangstelling. Het aantal deelnemers was echter zeer gering, terwijl verlichting met vet- potjes niet doelmatig bleek te zijn. Enkele boten trokken zeer de aan- dacht o.a. Olympisch vuur, een vlieg- tuig en een Venetiaans huisje. Voor het middenstandsexamen slaagden o.m. H. Scheper te Hooge zand; G. J. Schneiders, Kolham; Mej. T. Bakker, Hoogez.; P. Balk, Zuidbr.; Mevr. M. Blaauw-Hulzebos, Sappe- meer; Mej. E. Bos, Zuidbroek; R. Bu- ning, Hoogezand; G. H. van Dijk, Noordhroek; W. Fledderman, Sappe meer; Mevr. A. B. FluksBlaauw, Noordhroek; S- H. J. Geling, Hooge zand; J. R. Groenwoud. Muntendam; L. Heikens, Zuidbroek; A. E. Hoff- man, Noordhroek; E. Kolkema, Noordhroek; S. Kraster, Sappemeer; A. Kroeze, Hoogezand; Mej. G. Len- ting, Noordbroek; Mej. G. Lubbers, Zuidbroek; G. Oostra, Hoogezand; H. Primée, Noordbroek; A. Roek, Sap pemeer; R. Schieving, Kielwinde- weer; H. J. Schreuder, Zuidbroek; E Spaan, Zuidbroek; W. Stuut, Noord broek; P. K. Verboon, Noordbroek; D. H- Vos, Noordbroek; H. Warris, Noordbroek; F. Wolf, Noordbroek; H. Moesker, Hélium; T. IJtsma, Noorddijk; J. A. Zandstra, Harkstede; H, Zuidhof, Slochteren; L. Visser, Froomboa De heer E. Kooi te Sappemeer slaagde in Den Haag voor het diplo- ma radio-monteur. A Te Rotterdam slaagde voor het examen Afschrijver en algemene kennis scheepsbouw de heer H. Krul, Martenshoek. Middenstandsdlploma. Geslaagd: Mevr. AeilkemaBrouwer te Sloch teren; Mej. H. Neperus en Mej. J. Redeker te Sappemeer; de heren G. Blaauw en R. Buurke te Slochteren; J. Hammlnga, Kropswolde, J. G. Koeneman, H. Schafer. K. Vene- kamp en H. v. d. Werf, allen Hooge zand en K. Buurs, J. Drayer, J. Kleefsman, R. Kliphuis, A. Mulder, H. Roukema, U. v. d. Werff en G. Werkema te Sappemeer. (Allen wer den opgeleid door de heer J. D. Bruins te Sappemeer). Middenstandsdiploma: Geslaagd de heer J. Groeneveld, Hoogezand (op geleid door Inst. Haté, Hoogezand). Middenstandexamen: Van de 272 candidaten, die te Veendam aan het examen hebben deelgenomen slaag den 193 voor het schriftelijke gedeel- te. Van dit aantal werden nog 33 bij het mondelinge gedeelte afgewezen, zodat aan 158 deelnemers het diplo- ma kon worden uitgereikt. N.V. AERO HOLLAND. Te 's-Gravenhage is opgericht de N.V. Aero Holland, ten doel hebbend het uitoefenen van het ongeregelde vervoerbedrijf in de luchtvaart, Wanneer er gedurende de gehele week slechts één film in de bioscoop draait, dan getuigt dat zeker, dat het een film van bijzondere kwaliteit is. En dat is de komende week dan ook het geval. „Mens durf te leven" zal gedraaid worden, een film, die eens tôt film van de maand werd gekozen, dat wil zeggen dat deze film eens de beste film is geweest die gedurende een maand in Nederland werd ge draaid. In deze' rolprent is een betrekke- lîjk eenvoudig gegeven verwerkt, maar dat in zodanige vorm gego- ten is, dat het met magische kracht de bezoeker onder zijn invloed brengt. Door de diepe menselijkheid gaat iedereen onwillekeurig meele- ven met de mens die uitgebeeld wordt, een levende figuur, een mens van vlees en bloed, zoals U en ik, een mens met zijn vreugde en zijn smart. En als die smarten dan zo groot wor den, dat zij niet langer te dragen zijn, en als die mens geen weg meer ziet om voorwaarts te kunnen gaan, dan komt de Wonderbare redding. De „mens", George Bailey, wordt uitgebeeld door James Stewart, een filmacteur die vroeger wel eens een ietwat slome indruk maakte, maar die na een prachtige militaire loop- baan in de oorlog, in „Mens, durf te leven" bewezen heeft een uitsteken- de filmspeler te zijn. Zijn tegenspeel- ster is Donna Reed. Over de productieleider en régis seur, Frank Capra, behoeven wijj wei- nig te zeggen, zijn naam is iedere filmliefhebber bekend. Dat hij het in deze film niet gemakkelijk heeft ge- had is duidelijk wanneer wij vertel- len, dat hij Engelen heeft moeten creëren. Maar Frank heeft deze moei- lijkheden op voortreffelijke wijze op- gelost. „Mens, durf te leven" is een film, die toegankelijk is voor aile leeftij- den, maar de Vader zal er iets anders uit begrijpen dan zijn jeugdige zoon. Het gebeuren zal duidelijker tôt hem spreken, zal hem sterker aangrijpen. Tôt de jeugdige bezoeker zal de actie spreken, tôt de ouderen de achter- grond. Het is jammer, dat wegens de va- canties niet iedereen van deze film zal kunnen genieten. Vanaf Maandag wordt een voor- film gegeven over de Olympische Spelen. Zaterdag- en Zondagmiddag draait een kinderfilm. Tegaa sonnebracd, vervalUn, smfc lopea, doorzitteû, schrijûeo, iinctten en ter vetbetering der bnid Pmol. VEILIGHEID IN DE LXJCHT. De intensivering van het luchtver- keer boven ons land heeft het nodig gemaakt meer dan tôt dusver &e- schiedde aandacht te besteden aan de luchtverkeersbeveiliging. Volgens het tôt nu toe gevolgde systeem geschied- de de contrôle door gebruik van telephonie. Aan de vlieger werden per radio instructies gegeven hoe hy vliegen moest en op welke hoogte, teneinde botsingen te voorkomen. Het gebruik van radar opent nieuwe mogelilkheden. Door middel van radar kan men het luchtruim at- zoeken en vliegtuigen op enige kathodestraalbuizen zichtbaar xna- ken. Wanneer men een radarscherra legt, dan wordt elk vliegtuig, dat m dat scherm komt zichtbaar. Het llgt in de bedoelmg over het Noordelijk gedeelte van ons land een dergelijk scherm te leggen. Aan de hand van de dienstregelmgen der luchtvaartmaatschappij en en de by de centrale verkeersleiding op Schip- hol ingediende plannen kan men de waargenomen vliegtuigen identifice- ren en hun instructies geven. Inmid- dels kunnen op de kathodestraalbui- zen de onderlinge afstanden m het oog gehouden worden. De apparatuur bestrijkt een gebied met een straal van ongeveer 100 km. Er zijn dus meerdere apparaten no- dig om de veiligheid in de lucht bo- ven ons gehele land te bestrijken. Naast de beschreven radarzender is nog een detailradarzender in be- stelling, welke zo nauwkeurig werkt, dat men bij slecht zicht de vlieger zodanige aanwijzingen kan geven, dat hij het vliegtuig op de landmgs- baan kan zetten. zonder deze gezien te hebben. Te SAPPEMEER. Gisteravond vergaderde de ge- meenteraad van Sappemeer. Volgens de agenda werden de volgende pun ten in behandeling genomen: Ingekomen stukken. De ingekomen stukken bevatten in de eerste plaats enige goedkeuringen van Gedeputeerde Staten van door de raad genomen besluiten. Verder een schrijven van de heer Jac, Hel- mens te Westerbroek, dat hij zijn be- noeming tôt onderwijzer aan de Wes- terschool aaimeemt. Voorberelding nltbreldingsplan. Naast het thans in ontwerp gereed liggende uitbreidingsplein N.W. is door het gerneentebestuur aan de ontwerper daarvan opdracht gege ven soortgelijke plannen voor te be- reiden t.a.v. de gronden begrensd door Winschoterdiep, de spoorbaan, Kees de Haanstraat on Borgercom- pagniesterdiep. In verband daarmede is het ongewenst, dot aldaar wordt gebouwd in strijd met het te maken plan. Dit kan worden voorkomen in dien de raad bepaald, dat een plan voor uitbreiding van een bepaald ge deelte van de gemeento in voorberel- ding is. B. en W. Btellen de raad voor dit te besluiten met betrekking tôt de gronden gelegen birrnen genoem- do begrenzing, Koetshuls van perceel Wildervanck Het koetshuis van het perceel De Wildervanck (schuur achter het in- stituut Boelkes) was verhuurd aan de heer M. B. Jager te Hoogezand. De huurovereenkomst loopt 1 No- vember a.s- af, doch de. heer Jager heeft reeds verzocht de overeenkomst te verlengen. In verband daarmede stelt het collège van B. en W. aan de raad voor bedoelde schuur aan de heer Jager te verhuren voor de pé riode 1 Nov. 1948 tôt 31 Oct. 1949, te gen een huurprija ven f 125 per jaar. - HET WANDELEN ZIT HEM IN HET BLOED. Onder de deelnemers uit Delft van de vierdaagse afstandmarsen bevond zich de 68-jarige A. Velders. Deze nam voor de eerste maal aan de mar- sen deel, en bracht de tocht tôt een goed einde. Hij was echter nog niet tevreden met het behaalde resultaat, want hij wilde nog naar Delft terug- lopen. Niet eens langs de kortste weg, want onderweg is hij van plan een paar familiebezoeken af te leg gen te Tiel, Gorinchem, Leiden en Voorburg. VAN DE HUISELIJKE BESLOMMERINGEN NAAR HOGERE SFEREN. Op Maandag, Dinsdag en Woens dag is de drukte bij het Amerikaanse luchtverkeer niet zo groot als op de overige dagen van de week. Tenein de de diensten op die dagen toch rendabel te maken heeft de Ameri can Airlines bepaald dat dan huis- moeders in de gelegenheid zullen worden gesteld voor halve prijs te vliegen, hun kinderen onder 21 jaar kunnen zij meenemen, eveneens te gen halve prijs. De maatschappij verwacht een aanzienlijke toeneming van de inkomsten. HET PAN AMAK AN A AL KRIJGT CONCDRRENTIE. Op voorstel van de Amerikaanse minister voor het leger, Royal Ken- neth, is door de regering van de V.S. aan Columbia gevraagd een militair onderzoek te mogen instellen naar de mogelijkheid van het graven van een kanaal door Noord-Oost Colum bia, tussen Atlantische- en Stille Oceaan, evenwijdig met het Panama- kanaai, dat momenteel de enige ver- binding tussen de beide oceanen vormt. De Columbiaanse regering heeft dit verzoek ingewilligd. VER WERKIN G S VERBOD VAN EIEREN VOOR HORECABEDRUVEN. In de Nederlandse Staatscourant van 2 Augustus is een beschikking van de Minister van Landbouw, Vis- serij en Voedselvoorziening gepubli- ceerd, welke aan Horecabedrijven het verbod oplegt zowêl kippen- als eendeneieren Qf spijzen, waarin eie- ren zijn verwerkt, te verkopen, af te leveren of voorhanden te hebben. Bij overtreding van dit verbod kan de verbruiker worden vervolgd. Het verbod is het gevolg van de beëin- diging van de tijdelijke verstrekking van eieren aan Horecabedrijven, zo als dat ook het vorig jaar bij het min- der worden van de eierenproductie Een inwoner van Putte (N.-B.), die in kennelijke staat van dronken- schap op een motor had gereden en zo een gevaar vormde voor hemzelf en voor anderen, Btond terecht voor de Kantonrechter te Bergen op Zoom. De ambtenaar van het O.M. eiste 7 weken principale hechtenia. De rech- ter deed er 4 weken af. De motorrijder zal het na geruime tijd zonder motor moeten stellen, want zijn rijbewijs werd hem voor vele maanden ontnomen. MEISJE ONDER AUTOBUS Een 7-jarig meisje uit Usselsteln, dat eergisteren met haar vader van Den Helder uit, waar zij met vacan- tie verblijven, een uitstapje naar Texel maakte, viel tussen de Koog en Oude Schild uit een autobus, toen deze al te snel stopte om passagiers op te nemen. Het meisje stond bij de deur en viel bij het plotseling afrem- men tegen de deurknop, rolde naar buiten en kwam met haar hoofd on der het achterwiel terecht. Zij over- leed vrijwel direct. AANVOER VAN SLACHTVEE WORDT GESTIMULEERD. Zoals men weet, heeft de regering zich genoodzaakt gezien het vlees- rantsoen tijdelijk te verminderen als gevolg van het zwakke aanbod van slachtvee op de overnamemarkten. Dit geringe aanbod werd o.m. in de hand gewerkt door geruchten als zou de ovemameprijs voor slachtvee spoedig verhoogd worden. Deze geruchten zijn inmiddels te- gengesproken, terwijl de veehouders eveneens ter kennis is gebracht, dat de in het najaar te verwachten grote aanvoer zal moeten worden geremd. Ter stimulering van de aan voer van slachtvee is thans bepaald, dat veehouders, die de volgende weken slachtvee van de beste gewichtsklasse (aa en a) leveren, naar even- redigheid voorrang van leve- ring krijgen in die weken van het najaar, waarin door een te grote aanvoer de ovemame van slachtvee zal moeten worden beperkt RIJKSAMBTENAREN SCHOTEN SMOKKELAAR AAN. Aan de grens, nabij Hanetange hebben Rijksambtenaren de smokke- laar K aangeschoten. De man is naar het ziekenhuis overgebracht. In de nabijheid van K was een koe aan het grazen- Het dier is in beslag genomen, doch K verklaarde niets met de koe te maken te hebben. INGEZONDEN. MILITAIREN BRENGEN HUN DANK. Tdj. Poera, 16 Juli 1948. Namene de militairen van het 8e bataljon 18 Reg. Inf. verzoeken wij U, onze op- rechte dank over te brengen aan do inwoners van Hoogezand voor het prachtige radiotoestel, door hen ge- schonken. Het toestel heeft een plaats gekre- gen in onze bat. cantine te Tandj. Poera, aan de Oost-kust van Suma tra en het geeft ons elke avond z"n heerlijke muziek. Dat de actie in Holland voor het zenden van radiotoestellen door ons op hoge prijs wordt gesteld, zij U be kend. Als U het genoegen echter zoudt kunnen zien op de gezichten onzer jongens, wanneer 's avonds de klanken door de cantine klinken, dan weet ik zeker, dat er nog meer blijdschap is, ook aan Uw zijde. Nogmaals onze welgemeende dank en de hartelijke groeten van de jon gens van 8-15 R.I. De Welz. vem Officiai? De Res. Kapt W.g. F. B. BLAISSR Stichting Woningbouw Sappemeer In verband met het periodiek af- treden van de heren Haaksma en Schothorst als leden van het bestuur van de stichting „Woningbouw Sap pemeer", zijn door de raad twee be- stuursleden voor deze stichting ge kozen. Het woningprobleem. De regeling inzake de beschikbaar- stelling van een premie voor woning- verbetering en -splitsing, uitgaande van het dept. van volkshuisv. en we- deropbouw komt er op neer dat voor woningen die leeg staan en onbe- woonbaar zijn, en thans weer be- woonbaar zullen worden gemaakt, voor woningen, welke onbewoonbaar dreigen te worden, en daarvoor moe ten worden behoed en voor woningen welke kunnen worden gesplitst, van overheidswege een premie wordt be- schikbaar gesteld van ten hoogste 60 der kosten, met een maximum van f 2400. Van deze premie komt f ten laste van het Rijk en 4 ten laste van de gemeente. Reeds besloot de raad voor wonlng- verbeterlng en -splitsing f 10.000 be- schikbaar te stellen (waarvan het Rijk f 7500 bijdraagt). Hlermede heeft de raad medewerking toege- zegd aan de ministeriële circulaire. Daar het niet doenlijk is elk geval aan de raad voor te leggen stelt het collège van B. en W. voor de uitvoe- ring van het besluit aan dit collège over te laten. Instelling Gem. fonds voor achterstallig onderhona aan „won.ingwot"-woningen. Volgens een circulaire van het mi- nisterie van volksh. en wederopbouw is de mogelijkheid geopend, om de aflossing op de schUlarestanten van de aan de gemeenten voor woning- wet-woningen verleende bouwvoor- schotten, voor zover deze vôor 9 Mei 1940 zijn afgesloten en de woningen, De raad der gemeente Slochteren kwam Donderdagavond in spoedzit- ting bij een in verband met de ver- hoogde Rijksbijdrage waardoor het mogelijk was geworden de begroting sluitend te maken. Bij de ingekomen stukken was al lereerst een verzoek van de Prov. Gron. Prop. Commissie der Ned. Ver. tôt Afsch. v. Alcoholh. Dr. om een verbod uit te vaardigen om tijdens de a.s. feestdagen alcoholh. dranken te verkopen of te verstrekken, dat voor kennisgeving werd aangenomen Verder was er een verzoek van de Ver. voor Chr. Volksonderw. te Slochteren tôt het aanbrengen van nieuwe W.C.'s waarvoor de kosten zijn geraamd op f 5500.een ver zoek van het bestuur der Bijzondere school te Schildwolde om gelden be- schikbaar te stellen voor het plaatsen van een nieuwe dakbedekking op de W.C.'s en Urinoirs der scholen. Een verzoek van het bestuur der Bijzondere school te Siddeburen om gelden beschikbaar te stellen voor waarop deze voorschotten betrekking hebben, niet door oorlogsgeweld of op andere wijze zijn verwoest, voor een termijn van 2 jaren, ingaande op de a.s. vervaldatum van een an- nuïteit, op te schorten. De hierdoor vrij komende middelen worden ge- stort in een in te stellen gemeente- lijk fonds, graaruit door de gemeente, na overleg met de besturen der wo- ningbouw-verenigingen naar behoefte kan worden geput voor dekking van de kosten van achterstallig onder- houd. B. en W. stellen aan de raad voor te besluiten tôt de vorming van een gemeentelijk fonds voor achterstal lig onderhoud en B. en W. te mach- tigen, het bedrag der aflossingen op de schuldrestanten der aan deze ge meente verleende bouwvoorschot- ten, welke bij beschikking van de minister van wederopb. en volksh. voor een termijn van 2 jaar zullen worden opgeschort, in dit fonds te storten en daaruit, in overleg met het bestuur van de stichting „Womng- bouw Sappemeer" de uitvoering van achterstallig onderhoud aan woning- wet-woningen in deze gemeente te financieren. Wljziging Vcrmakelijkheldsbelastlng. Overeenkomstig de wens van de minister is destijds de belasting op het houden van paardendraverljen en -rennen gesteld op 50 Door dit hoge percentage dreigt de paarden- Bport hier achteruit te gaan. Of de entrée-prijzen moeten worden ver hoogd, hetgeen belangrijk mlnder bezoek met zich zal brengen, ôf de organisatrico (de V.v.VO zal bij hand- having der bestaande prijzen, belang rijk minder baten hebben, waardoor het niet doenlijk is de toch reeds grote tekorten te drageri. In verband met het voorgaande stellen B. en W. voor het percentage voor genoemde tak van sport te bren gen op het oude percentage van 20 zoals dit ook gedaan wordt door de gemeenten Veendam en Scheemda. Kuast- en Amuaementsagenda. Zaterdag: Hoogezand; Bioscoop 4 uur „Het zwarte Paard; 6.30 en 9 u. „Mens durf te leven". Zondag: Hoogezand: Bioscoop 2 u. „Het zwar te Paàrd"; 4, 6.30 en 9 a „Mens durf te leven". Maandag en Dinsdag: Hoogezand: Bioscoop 8-30 u. „Mens durf te leven". PROGRAMMA R.O.N. Zondag 8 Augustus: 18.1518.43 Louis Drcnth, viool en Gérard Frôh- ling, piano: Sonate van Kor Kuiler; 18.45—19.00 Eamstich wurd fan B. Smilde (méditatie in het Fries). Maandag 9 Augustus: 18.4519.00 Sportpraatje. J. G. Mulder geeft een voorbeschouwing over de Sneekweek 1948; 19.30—19.45 De Stem van het Noorden. Mevr. W. G. Tammens de Boer spreekt over de medewerking van het Noorden aan de tentoonstel- ling „De Nederlandse Vrouw". Dinsdag 10 Augustus: 19.1520.00 Frysk programma. 19.15 Stimmen ût it Heitelân; 19.25 Gram.muzyk; 19.30 Fakânsjeklanken; 19.45 De Noard- Fryske Konferinsje yn Tondern (De nemarken). Sprekker: Drs. J. J. van Weringh. OFFICIëLE PUBLICATIE. het aanschaffen van 18 nieuwe schoolbanken. Deze verzoeken zijn in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Aan Mej. A. Kramer. onderwij- zeres te Scharmer, werd op haar ver zoek, in verband met een benoe- ming te Groningen, eervol ontslag verleend. Aan de heer E. Wildeman werd een woning staande aan de Schild- wolderdijk, voor de tijd van drie jaar, verhuurd voor f 100.per jaar. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om aan de heer B. Viel te Steendam een vergoeding toe te kennen in de vervoerskosten verbpn- den aan het bezoeken door zijn leer- plichtig kind van de Bijzondere school te Siddeburen. Hiema kwam in behandeling een schrijven van Ged. Staten waarin mededeling dat de bijzondere uitke- ring van het Rijk voor deze gemeen te, welke voorlopig was bepaald op f 107.400, nader was berekend op f 167.630, met verzoek de begroting voor 1948 sluitend te maken. Door B. en W. werd voorgesteld verschillen- de posten te verlagen o.m. de post premie voor woningverbetering en splitsing met f 36.000.Uitgaven voortvloeiende uit de Woonruimte- wet met f 19.000.—, post bevolkings- register en huisnummering f 3200. terwijl de post riolering te Siddebu ren van de begroting werd afgevoerd. De heer BOERMA (Alg. Bel.) vraagt of de riolering nu geheel van d© bctciïT is. De Voorzitter antwoordt dat dit zeker niet het geval is. De heer FOKKENS (A.R.) kan zich met de gang van zaken, zoals door B- en W. voorgesteld, wel ver- enigen ofschoon hij bij een normale gang van zaken nog wel andere wensen zou hebben gehad. De heer BOERMA brengt hulde aan B. en W. voor de wijze waarop deze tôt een sluitende begroting zijn gekomen. De heer RIEPMA (P.v.d.A.), Doom- BOS (A.R,) en SCHEIDEMA (C.H.U-) sluiten zich hierbij aan. POLITIE-VERORDENING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Hoogezand brengen ter openbare kennis, dat door de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 24 Juli 1948 is vastgesteld een verordening tôt aanvulling van de Algemene Politieverordening voor de gemeente Hoogezand, betreffende het verbod om personen, die regel- matig misbruik van alcoholhouden- de dranken maken, in vergunnings- of verlofslokaliteiten toe te laten of te Laten verblijven. HOOGEZAND, 4 Augustus 1948. Burgemeester en Wethouders voom.: E. DE WIT, Burgemeester J. J. PEINS, Secretaria. ONTEIGENING VAN PERCELEN IN HET BELANG VAN DE VOLKSHUISVESTING. Het Hoofd van het gerneentebe stuur van Hoogezand maakt, ter vol- doening aan het bepaalde in artikel 80 der Onteigeningswet, bekend, dat pp de secretarie dezer gemeente ge durende dertig dagen na heden voor een ieder ter inzage is nedergelegd een uitgewerkt, bij besluit van de Raad dezer gemeente van 30 Juli 1948 voorlopig goedgekeurd, plan met de ingevolge genoemd artikel daarbij behorende stiikken strek- benda tôt onteigening in het belang van de volkshuisvesting van een drietal percelen in het uitbreidings- plan „Noord". Belanghebbénden kunnen uiterlijb veertien dagen na verloop van de hlervorengenoemde termijn van ne- derlegging hun bezwaren schriftelijk aan het gerneentebestuur opgeven. HOOGEZAND, 7 Augustus 1948. Het Hoofd van het gerneentebestuur voomoemd: H. DE WIT. .GEMEENTE HOOGEZAND. Burgemeester en Wethouders der gemeente Hoogezand maken bekend, dat gerekend met ingang van 1 Oc- tober 1946 in werking is getreden de in de raadsvergadering van 9 Mei '47 vastgestelde Verordening op de hef- fing van schoolgeld voor de am- bachtsschool te Hoogezand, goedge keurd bij Koninklijk besluit van 8 Juli 1948, no. 13. Deze verordening ligt ter gemeen- te-secretarie (afd. Algemene Zaken) voor een ieder ter inzage en is tegen betaling der verschuldigda legeskos- ten verkrijgbaar. HOOGEZAND, 7 Augustus 1948. Burgemeester en Wethouders voorn.: H. DE WIT, Burgemeester J. J. PRINS. Secretaria. ADVERTENT1B IM. REPATRIëRENDE MILITAIREN. Met het troepentransportschip „Johan v. Oldebarnevelt" zullen de volgende militairen uit ons rayon re- patriëren: Korporaal L. J. Drewis, Muntendam B 130; soldaat H. A. Ja- penga, Uiterburcn 83, Zuidbroek; soldaat I. H- Wardenaar, Borgercom- pagniesterstraat' 65, Sappemeer; ser- geant E. Folkersma, Heiligelaan A 91, Zuidbroek; wachtmeester H. Boer (met gezin) Kalkwijk Oost 90, Hoo gezand. De Johan v. Oldebarnevelt ls 23 Juli van Tandjong Priok vertrokken en zal vermoedelijk op 17 dezer te Amsterdam aankomen. WEER KOMKOMMERS NAAR ENGELAND. Enige tijd geleden werd de import van Nederlandse komkommers in En- geland stopgezet. Thans is het weer mogelijk komkommers naar Engeland te exporteren. f 'f .s i lUtMtMlil i tlL'K!

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3