Onze nieuwe Regering le Pers over het nieuwe Kabinet. HET NIEUWE MINISTERIE 1 L i W m H rt Levensloop der nieuwe Ministère M ^A1 j i mêj m waarin opgemomcn OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VAN 1888 Derde Jacnrgcmg Woensdag 11 Augustus 1948 No. 64 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPP&4EBI - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDaM VEENDAM EN OMGEVING Binnenlands Overzicht. ontvoeringen van sowjet Van d© ministère zijn 6 van de K.V.P, 5 P. v. d. A.» 1 V.V.D., 1 C.H.U. en 1 partijloos. wmmm alsmede die van de minister-president en de vice-president van de raad van ministère. AlMWWiïMEWPSPiaiS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. pus» f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER AI) VEUTENTTES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). VERSCHIJNT WOENSDtGS EN ZATERDAGS Jitgeefster Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak H Ni 'uwsblad" C.V Cantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 13k (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No 435883 De redactie van één, of enige malen per week verschijnende Nieuwsbladen brengt vérschillende moeilijkheden met zich me- de. Wanneer er een belangrijke gebeurtenis plaats vindt, juist nadat een krant de deux uit is, dan duuxt het enige dagen, voordat men zijn lezers van die gebeurtenis op de hoogte kan stellen. Zo is het ook Vrijdag j.l. geweest. Nauwelijks was de laatste krant uit de pers, of het bericht kwam bihnen, dat Mr. van Schaik erin geslaagd was een kabinet te vormen. En om- dat de kranten al gedrukt waren moesten wij de belangrijke nieuws bewaren tôt vandaa g. W- Drees (Arb.) minister waaraan, naar verwacht wordt, on- geveer 400 juristen uit 53 landen zul- Z. Ex. van Sociale Zaken in de regering Beel zal nu Algemene Zaken voor zijn rekening nemen, en is boven- dien minister-president. De forma teur Mr. J. R. H. van Schaik (KVP) is minister zonder portefeuille, mi nister van verkeer en waterstaat a.i. en vice président van de minis- terraad. Uit het vorige kabinet zijn gebleven de ministère Mr. van Maar- seveen (KVP), die nu binnenl. zaken heeft gekregen; Prof. Mr. Lieftinck (Arb.), die financiën heeft gehou- den; Mr. Dr. in 't Veld (Arb.), Prof. Dr. v. d. Brink (KVP), S. L. Mans holt (Arb.), L. Gotzen (Partijloos), die resp. op hun posten als minister van wederopb. en volkshuisvesting, economische zaken, landbouw, visse- rij en voedselvoorziening, en minis ter zonder portefeuille, zijn geble- ven. Nieuwe ministère zijn Mr. Stikker (WD), Buitenlandse Zaken; Mr. Wij ers (KVP) Justitie; Prof. Dr. Rut- ten (KVP), Onderwijs K. en W.; Mr. Schokking (C.H.), Oorlog" en Marine a.i. Mr. Joekes (Arb.), Sociale Zaken en Mr. Sassen (KVP), Overzeese Ge- biedsdelen. Wanneer we de balans opmaken, krijgen we dus 6 ministère van de K.V.P.5 van de P. v. d. A.. 1 V.V.D-, 1 C.H.U. en 1 partijloos, terwijl de departementen van verkeer en wa terstaat en van marine ad intérim worden waargenomen. Zaterdag zijn de nieuwe ministère beëdigd. Vermoedelijk zal de nieuwe regering morgen in de kamer een verklaring afleggen. Wereldconferentie van Universiteiten. In het kader van het Unesco-werk werd in Utrecht een wereldconfe rentie van Universiteiten gehouden. Ex-minster Dr. Gielen sprak vorige Maandag het openingswoord. In deze na-oorlogse tijd, aldus de minister, is voor de internationale organisatie op het gebied van cul- tuur en wetenchsap, welke in de Unesco is belichaamd een belangrijk arbeidsveld weggelegd. Deze organi satie beschikt over goede wil en over een deskundige staf van mede- werkers, welke op internationaal ge bied kunnen bijdragen tôt de geeste- lijke heropbouw, welke onze wereld naast de sociale, economische en po- litiek opbouwende werkzaamheid, zo van node heeft. Spr. achtte het van groot belang, dat de Unesco tenslot- te ook de wetenschap in haar terrem van werkzaamheid heeft betrokken. Het beoefenen van wetenschap is primair individuele arbeid, doch het is in de loop van de jaren meer en meer vrucht geworden van een sa- menwerking, die niet aan plaats en landsgrenzen is gebonden. Groentenexport. Op de algemene vergadenng van de Prov. Comm. van de Groenten- en Fruitveilingen in Zuid-Holland, heeft de heer M. Prins, voorz. van het Centr. Bureau van Tuinbouw- veilingen in Nederland het woord gevoerd. Dit jaar, zo zeide de spreker, is een hoeveelheid van 100.000 ton groente en fruit geëxporteerd naar verschil- lende landen van Europa. Het staat echter geenszins vast, dat een derge- lijk kwantum gehandhaafd zal kun nen worden. Tôt en met 17 Juli bedroeg de ex port naar de verschillende landen: Engeland 31.853 ton; Ierland 657 ton; Zweden 748 ton; Noorwegen 2039 ton; Tsjecho-Slovakije 2617 ton, Frankrijk 25.317 ton; Engelse légers in Duitsland 19.253 ton; Amerikaanse légers in Duitsland 399 ton; diverse landen 4331 ton, tezamen 97.288 ton. Bovendien werd 40-000 ton groen te naar Duitsland gezonden in dat verband wees de spreker op het be lang van de export naar Duitsland, waaromtrent hij momenteel alleen maar kon zeggen, dat hij vernieti,- ging van groenten heeft voorkomen. Bij de regering is door het Centr. Bureau betoogd, dat dit een zaak is, die zowel de tuinbouw als de regering aangaat is, hetgeen bete- kent dat beide in gelijke verhouding voor de financiering ervan zullen moeten zorgen. De houding van de regering is nog niet bekend, maar het is de mening van de spreker, dat indien de tuinbouw zich een groot offer troost, de regering ook een soepel standpunt zal moeten in- nemen. Het gaat hier om het behoud van de" Duitse markt voor vele jaren, be- toogde de heer Prins. Het zou zeer onverstandig zijn, om aan de voor- avond van handelsbesprekingen met West-Duitsland de leveranties aan dat land stop te zetten. Dat zou niet te schatten nadelige gevolgen met zich kunnen brengen. Internationaal congres van juristen. Van 16 tôt 21 Augustus zal in het Vredespaleis te 's-Gravenhage de tweede internationale conferentie van juristen worden gehouden, len deelnemen. Het doel van deze conferentie is o.m. het onderling in contact bren gen van practiserende advocaten- Door dit contact worden zij ingelicht over de wijze waarop in verschil lende landen bepaalde juridische problemen worden opgelost. Op die wijze wordt het ver krijgen van een- heid in de wetgeving bevorderd. Verder ligt het in de bedoeling der juristen op deze conferentie tôt uiting te brengen, dat er geen we- reldorde mogelijk is, die niet geba- seerd is op het recht en de gerech- tigheid. Op het gebied van handels- en so ciale wetgeving zal vooral ook de oliewetgeving de aandacht vragen. Het is de eerete maal, dat daarover op die.wijze een overzicht zal wor den gegeven. Vertegenwoordigera van een aantal landen zullen daar over rapporten uitbrengen. De Hoogovens. Op het terrem van de Hoogovens te IJmuiden wordt druk gebouwd. In de eerete plaats is men bezig met een grote uitbreiding van de Mekog, de kunstmestfabriek van de Hoogovens. Aan de fabriek voor kalkammonsal- peter wordt druk gebouwd, en de nieuwe fabriek voor salpeterzuur zal de capaciteit van de oude ver overtreffen. Het gehele bedrijf zal, nadat het gereedgekomen is in 1949 verwacht men reeds op halve kracht te kunnen beginnen kun nen wedijveren met de grootste bui tenlandse bedrijven. LEERKRACHTEN IN DE V.S. Door het Russische consulaat te New York wordt medegedeeld, dat Mej. Oksana Stepanofna Kosenkina, onderwijzeres voor de kinderen van Sowjet diplomaten in de V.S., op de dag voordat zij naar Rusland zou terugkeren werd ôntvoerd. Volgens mededeling van het consulaat werd zij door een groep mannen gegrepen en werd haar een injectie toegediend waardoor zij bewusteloos werd. Zij werd toen naar een farm gebracht in een voorstad van New York, waar Wit-Russen wonen. Zij werd daar ontvangen door de Gravin Tolstoi, die haar verzochtj een artikel te schrijven, waarin van de Sowjet Unie werd verteld, dat het een land was waar geen vrijheid heerete. De onderwijzeres weigerde dit, doch wist via een groentenhan- delaar een brief naar het consulaat te smokkelen, waarop een aantal ambtenaren van het consulaat haar nogmaals hebben ontvoerd. De Gravin Tolstoi geeft een ande- re lezing van het gebeurde. Zij ver- klaarde, dat de onderwijzeres vrij- willig naar de farm was gekomen, omdat zij bang was doodgeschoten te zullen worden. Van Amerikaanse ziide is men van mening dat de Sowjet lezing van het gebeurde het aannemelijkst is. De zaak is in onderzoek. Ook de Sowjet Russische onder- wijzer Michael Ivanovietsj, 'die ver- leden maand, kort voor de datum, dat hij naar de Sowjet Unie zou te rugkeren; werd ontvoerd, is weer boven water gekomen. Hij heeft zich onder bescherming gesteld van Ame rikaanse Federaal Bureau voor on derzoek. De Sowjet Russische consul-gene- raal in New York heeft verklaard dat de onderwijzer heeft vertoeft in de verblijfplaats voor Wit-Russen. WELKE ONBEKENDEN ZIJN IN ENGELAND AANGEKOMEN? In de nacht van Zaterdag op Zon- dag landde een onbekend vliegtuig op een vliegveld in Middlesex (Eh- geland). 'Nadat enige pereonen het toestel verlaten hadden, steeg het onmiddellijk op en verdween. De passagiere die het tostel verla ten hadden maakten zich in de duis- temis uit de voeten. De politie stelt een onderzoek in. Door de meeste kranten is de kabi- netsformatie druk besproken. Aan de commentaren van enkele vooraan- staande bladen ontlenen wij het vol- gende: Algemeen Handelsblad (V.V.D.) Over het algemeen is er in dit ka binet geen gebrek aan kundige en energieke mannen, al betreuren wij, dat er nog steeds geen kundige vtouw haar intrede in de regering heeft gedaan. Ook de jongere gene- ratie van staatslieden vindt in de nieuwe ploeg een sterke vertegen- woordiging, al zullen velen hun mi- nisteriële capaciteiten nog moeten bewijzen. Aan de vooral in deze tijd zo be langrijke departementen van Bui tenlandse Zaken, Overzeese Gebieds- delen en Defensie komen ministerië- le nieuwelingen, al hebben zij op ander gebied elk reeds getoond zeer belangrijk werk te kunnen verrich- ten. Aan het niet minder „zware" Département v. Econ. Zaken blijft de leiding in handen van de bekwa- me prof. v. d. Brink, die zich reeds als een man met gezond realiteits-' besef heeft doen kennen. Het groot ste vraagteken zouden wij willen plaatsen bij Prof. Lieftinck, die aan financiën blijft, en wiens in menig opzicht realistisch beleid, dat naar ons inzicht te veel en te vaak ge- kleurd werd door de dogmatiek der partij waaraan hij gewezen C.H. U.-man zijn hart na de oorlog verpandde, wij herhaaldelijk hebben moeten bestrijden. Trouw (A.R.) De pereoon van de heer Drees, die als minister prési dent zal optreden, wekt, zowel uit hoofde vain zijn karaUter als van, zijn bekwaamheid vertrouwen. Even- zeer is dat het geval met de heer van Schaik, de man, die de Tweede Kamer node als haar voorzitter ziet heengaan, en die bij de kamer als geheel zeer groot vertrouwen geniet. Het kabinet bevat voorts naast mannen, die uit vorige kabinetten bekend zijn en over wier deugden en gebrekén nu niet behoeft te wor den uitgeweid, een aantal figuren, die als ministère en eigenlijk ook als politieke figuren nog onbeschxeven bladen zijn. Het feit, dat de heren Drees en van Schaik de signatuur van het kabi net zullen bepalen, wekt vertrouwen Het is wat dat betreft het beste wat uit de huidige constellatie te voorschijn komen kon. Het goede zit dus in de pereonen. Zakelijk staat het er minder gunstig voor. Want dit kabinet dit is dui- delijk zal inzake Indië het roer niet wenden, niet kunnen wenden. „Het Vrije Volk" (P. v. d. Arb.) Dit kabinet is niet het beste, dat Ne derland in de emstige moeilijkheden van deze tijd had mogen verwachten. Het twee-partijenkabinet, dat niet aleen begeerd werd door de P. v. d. A., maar waarnaar ook in een deel van de K.V.P. het verlangen uit- ging, waarvoor het R.K. dagblad „De Tijd" heeft gepleit en dat na de eer- ste mislukkihg door de libérale Nw. Rott. Crt. werd aanbevolen, was de beste en meest voor de hand liggen- de oplossing geweest. Wij hebben het in de sfeer van de eerste forma- tiepoging, dus tijdens het zoeken naar een parlementai kabinet, de enige oplossing genoemd, en hoe juist di t was, heeft de historié bewe- zen. Een ander kabinet, dat parle mentai genoemd kon worden, bleek niet gevormd te kunnen worden. Dr. Beel moest zijn opdracht terugge- ven en toen hij zijn tweede opdracht aanvaardde was het parlementaire karakter van het kabinet prijsgege- -ven. Dat was een achteruitgang, een nadeel, omdat het parlementaire bondgenootschap tussen fracties, die tezamen een hechte meerderheid vormen, daardoor kwam te vervallen. De regering, die op zulk een bond genootschap steunt, vaart veiliger dan een regering, die bij iedere stap afhankelijk is van een onzekere en veranderiijke meerderheid. „De Tijd" (R.K.) Het kabinet Drees is in de wereld getreden als kabinet onder socialistische signatuur, for- meel geschapen door de hand van een katholiek formateur, in werke- lijkheid het toevallige product van krachten, die tegen elkaar gewerkt hebben in stede van een vertrouwvol beraad gezamenlijk het beleid vast te stellen, dat in 's lands belang het enige en ontontkoombaar-noodzake- lijke leek. Het is onvermijdelijk hier op dit ogenblik nog eens op te wij- zen, omdat het beleidsprincipe op de avond van de verkiezingsdag zo dui- delijk voor ons lag en er in de afge- lopen zeer pijnlijke weken zo uiter- mate weinig van een groot beleid, uitsluitend in 's lands belang te be- speuren is geweest. Het merendeel van de partijen, die bij dit ônverkwikkelijke gevecht be trokken zijn geweest, heeft dit be leid niet gewild, dat voorschreef een krachtig kabinet, steunend op een hechte basis van factische gelijkge- zindheid, in staat en bereid de grote beginselen van de politiek der afge- lopen twee jaar voort te zetten met een klaarbewust doel voor ogen, al leen sterker en meer vastberaden dan dit het vorige in menig opzicht te weifelachtige kabinet gegeven was geweest. „De Waarheid" (C.P.N.) Rampza- liger had het voor ons volk niet kun nen zijn. Schreven wij onlangs, da+ de benoeming van de opper-baas van Heinekens en andere bierbrouwerij- en, Mr. Stikker, als minister voor Verkeer, ongelukken aan de lopende band zou veroorzaken, zijn benoe ming als minister voor Buitenland se Zaken, waarbij hij het „buiten- landse verkeer" te regelen heeft, is nog vele malen gevaarlijker. Stikker en Sassen, beiden favorie- ten van de Amerikanen, op de twee belangrijkste posten. In tussen heeft het Vrije Volk een zeer intéressante bekentenis gedaan. Het blad schreef. „Inmiddels wacht het nieuwe Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, Cochran, in den Haag met smart op een nieuwe re gering waarmede hij definitief over- leg kan plegen. Maar Het Volk zal niemand willen wijsmaken, dat het bij wachten bleef. De waarheid is, dat Cochran opzette- lijk naar den Haag kwam met de opdracht niet alleen toezicht te hou- den op de kabinetsformatie, maar ook een hand je daarbij te helpen. M*. I S.H «an Schaik Ht. Ci. U- Sukfce# M» i. H «an Maaw F toi Me. P. Uatonck Pœt. Or. X B. M. «an den San» M' w F Schokkmo M*. De. h ta V«td Prok Ot. F. i. Th. Rutlen i Mr Th. R. J. Wijeni Mr A. M. Joeke» S. L. ManshoH 4.. Gotzen Minister-president W. Drees werd in 1886 te Amsterdam geboren, be- zocht daar H.B.S. en Handelsschool en werkte vervolgens enige jaren bij De Twentsche Bank. Daama was hij gedurende 12 jaar stenograaf bij de Staten Generaal. Inmiddels was hij voorzitter van de Federatie den Haag van de S.D.A.P. geworden en| was bovendien gemeenteraadslid daar ter plaatse. In 1919 werd hij lid van de provinciale staten van Zuid-Holland en deed in 1933 zijn intrede in de Tweede Kamer. Bo vendien was hij in 1927 gekozen tôt hoofdbestuurelid van de S.D.A.P. Tijdens de bezetting heeft de heer Drees ongeveer een jaar in een con- centratiekamp doorgebracht. Na de bevrijding formeerde hij tezamen met ïr. Schermerhorn het eerete na- oorlogse kabinet. Mr. Josephus Robertus Hendricus van Schaik werd in Breda geboren in 1882. Hij bezocht het Gymnasium te den Bosch en studeerde te Utrecht in de Rechtswetenschappen, waar hij in 1905 promoveerde. Na zijn promotie vestigde hij zich als advocaat en procureur in Arnhem waar hij tevens waarnemer Kanton- rechter is geweest. In 1919 verhuisde hij naar den Haag, waar hij reeds twee jaar eerder zijn intrede in de kamer had gedaan. In 1929 werd Mr- van Schaik voorzitter van de kamer, totdat hij in 1933 minister van Ju stitie in het crisiskabinet Colijn werd en werd in 1937 weer kamer-presi- dent. Na de bevrijding werd hij we- der met het voorzitterschap der Tweede Kamer belast. Mr. van Schaik is commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw en bezit het grootkruis in de orde van Polonia Restituta. Mr. D. U. Stikker is Groninger van geboorte. In 1897 werd hij te Win- schoten geboren. Hij bezocht het gymnasium en daama de universi- teit te Groningen, en behaalde in 1922 de advocatentitel. Eerst werkte hij bij de Groningse Bank, daarna bij de Twentsche Bank «te Amster dam en werd vervolgens directeur van de Lissese Bankvereniging te Lisse. Toen deze instelling door de Twentsche Bank werd overgenomen, werd de béer Stikker bestuurslid van het Westelijk rayon van deze bankinstelling- Op 1 Juli 1935 werd Mr. Stikker benoemd tôt directeur van de Heine kens Bierbrouwerij Mij. N.V. te Am sterdam en verder belast met de lei ding van de Heinekens Ned. Ind. Bierbrouwerij Mij. N.V. te Soera- baya en van de Kol. Brouwerij „Co- bra" te Amsterdam. Mr. E. M. J. A. Sassen is 37 jaar. Hij bezocht het gymnasium te den Bosch en de R.K. Universiteit te Nij- megen. In 1936 verkreeg hij de doc torale titel in de Rechten. Daarna vestigde hij zich als advocaat. Hij was lid van gedeputeerde staten van Noord-Brabant, en vertegenwoordig- de in 1935 de Nederlandse regering ter conferentie van de raad van be- stuur der internationale arbeids-or- ganisatie te Quebec. Verder behoor- de hij tôt de Nederlandse delegatie naar het uitvoerend comité uit de commissie van voorbereiding der U. N.O. te Londen in 1946. In 1947 werd Mr. Sassen lid van de Nederlandse delegatie bij de algemene vergade- ring van de V.N. over de verdeling van Palestina. Thans is hij lid van de commissie van 9 voor overleg met de regering met betrekking tôt de staatsrechtelijke reconstructie van het Koninkrijk. Mr. A. M. Jo-ekes is vanaf 1925 lid van de kamer. Hij werd in Indië ge boren, n.l. te Boea op Sumatra. Hij studeerde te Leiden rechten en staatswetenschappen. In 1908 promo veerde hij in de rechtswetenschap pen en behaalde 3 jaar later de doc torale titel in de staatwetenschappen In 1910 trad hij in dienst van Sema- rang Joanna Stoomtram Mij. en keer- de na zijn promotie naar Indië te- rug als secretaris van de hoofdverte- genwoordiger van de zgn. zuster: maatschappijen. Van 1918 tôt 1920 trad hij op ais secretaris der directie van die maatschappijen te den HaSg. In datzelfde jaar werd hij benoemd tôt referendaris aan het Départe ment van Arbeid en in 1923 tôt da- ministrateur. Van 19211924 was hij secretaris van de Nederlandse dele gatie op de intern. arbeidsconferen- tie te Geneve en in latere jaren her haaldelijk regeringsgedelegeerde op die conferenties. In 1925 werd Mr. .Toekes tôt lid van de Tweede Kamer f^kozen vonr de VO. partij, was van 19331937 fractie voorzitter van die partij, en trad in 1938 weder als zodanig op. Na Mr. Marchant's over- gang naar het Katholicisme werd hij partiileider. Mr. Joekes heett diverse journalis- tieke functies bekleed. Hij is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Mr. W. F. Schokking. Werd in Am sterdam geboren in 1900 en behaalde daar de advocatentitel. In 1924 ves tigde hij zich als advocaat in de hoofdstad en werd in 1924 plv. kan- tonrechter. In 1939 werd hij lid van de Amsterdamse gemeenteraad. Door de Duitsers werd hij gearresteerd en gedurende 8 maanden in gijzeling gehouden. Na de bevrijding werd de heer Schokking, die stafofficier was bij de binnenl. strijdkrachten, tôt wet- houder v. d. openb. gezondheid te Amsterdam gekozen. Prof. Dr. F. J. Th. Rutten werd in Schinnen (Limb.) geboren in 1899. Na het gymnasium te Roermond te hebben bezocht studeerde hij Neder landse Letteren te Utrecht. In 1928 promoveerde hij cum laude in Leu- ven. Een jaar later behaalde hij aan de Utrechtse universiteit de doctors- titel in Letteren en Wijsbegeert.e. Van 19251926 werkte hij als assis tent aan het psychologisch laborato- rium te Utrecht en was leraar aan het St. Ignatiuscollege te Amster dam. In 1^27 werd hij assistent aan het psychologische laboratorium van de R.K. universiteit te Nijmegen. Voorts was hij docent aan de psy chologische paedagogische institu- ten der R.K. leergangen te Tilburg. In 1931 werd Dr. Rutten benoemd tôt buitengewoon hoogleraar in de experimentele psychologie aan de R.K. Universiteit en in 1933 volgde zijn benoeming tôt hoogleraar. Mr. T. R. J. Wijers werd op 27 Ju- ni 1891 te Roermond geboren. Hij voltooide zijn gymnasiale studie te Rolduc (L.) en promoverde in 1915 te Leiden in de rechten. Van 1915 tôt 1930 was hij advocaat en procureur in 's Hertogenbosch en daarna enige jaren rechter te Rotterdam. In 1939 werd hii Raadsheer bij het Gerechts- hof in den Bosch en werd in 1945 président van het Bijzontier Ge- rechtshof in den Bosch. In 1946 volg- 4" ziin benoeming ais vice-president van het Bossche Gerechtshof. 5-J/VRIG JONGETJE OVERREDEN. Het vijfjarig zoontje van Amster damse vacantiegangers werd in Ap- pelscha door een auto overreden en zeer emstig Pewond. Het slachtoffer- tie werd naar het ziekenhuis te Gro ningen nyergebracht, waar men door operatief ingrijpen zijn leven wil pogen te redden.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1