Internationale Tarwe-Overeenkomst PLAATSELIJK NIEUWS publiik zijn gesliten. q&ltatesi Aan di mm Gemeenteraadsvergaciering ©e U ennigeving. blijdschap geven lis van de geboor- ons Zoontje KO ROELOF. eer, 1 Aug. 1948. iep 73. A. Bos. E. Bos-Aukema. t. Jozef-Stichtlng, Sappemeer. grote blijdschap ve kennis van de e van ons Zoontje tENDRIK. :meer, 1 Aug. '48. de Haanstr. 89 J. H. Bos. J. Bos-Veldthuls. Voor de vele blijken van deelneming ontvan- gen bij de ziekte en het overlijden van onze lieve Dochter, Zuster en Be- huwdzuster DINIE, betuigen wij onze harte- lijke dank. Sappemeer, Aug. 1948 Wilhelminastraat 91. Uit aller naam Wed. K. Damhofî-Faber R1JL PLUNKETT ELOF KUIPER îtus 1848. il, Engiand. and, in Royenstr. 156B. tir adres: otor mec. II. ija Ned. 0. Indie. 8 Augustus ho- n geliefde Ouders lendrik Kijf en Kijf-Lambeck /j-jarige Echtver- te herdenken. ezand, Aug. 1948 vijk West 5. nkbare Zoon ALBERT. UKE DODDE, Het Kantoor van de te Hoogezand zal van 9 t.m. 21 Aug. 1948 voor het De Oemeente-ontvanger HOVING. Wegens vacantie van 7 tôt 15 Augustus. W. Veentjer Schoenmakerij Kleinemeersterstraat 14 SAPPEMEER BIO: Hede Vana Bespi stellii de g< voor H< 1e Le voo kini han nen 2e eei voo Aanmelc het Bes Parklaai inlichtin Op het meer w Sollicita' 1948, o JAN, Wij verzoeken onze cor- respondenten en/of de placrt- selijke feestcomlté's ons de programmas van de feeste- lijkheden, welke ter gele- genheid- van het regerings- jubileum van H.M. dé Ko- ningin en de inhuldiging van Prinses Juliana in de verschillende plaatsen van ons rayon zulllen worden gehouden, tijdig toe te zen- den. Deze programma's die- nen uiterlijk Maandag 23 Augustus in ons bezit te zijn. Wereldnieuws In Vogelvlucht. Banden tussen Britse Domi nions en Europa worden nauwer aangehaald. DOOR AUTO A^NGEREDEN EN GEDOOD. rgeringsopdracht SCHILDERIJ KRONING. Expresse AmsterdamParijs. Goudmijn en drempel van de gevangenïs. Wethouder KlEWIET noemde dan BOOT AAN DE GROND OP DE GOUWZEE. rnationale Tarweovereen- in Maart van dit jaar door oordigers van 36 landen :rtekend en aie deze maand g zou treden, is op het enblik nog op een misluk- jlopen. Het Amerikaanse eeft ni. de definitieve goed- p de lange baan geschoven s aanleiding voor de Britse n hun ondertekening terug Toen op 6 Juli j-i- de In- tle Tarweraad te Washing- îkwam ter bespreking van ng brengen van het nieuwe ;elden de vertegenwoordi- Engeland mede, dat hun re- h genoodzaakt zag niet ver- Let plan deel te nemen. Te- it Engeland traden ell an- len uit, waaronder Austra- la, India en Nieuw-Zeeland, t gehele Britse Rijk maak- s van de overeenkomst. Nu i Rusland en Argentinië, r belangrijke tarwe produ- anden, al van het begin af tôt de deelnemers, zodat het :ijn waarde ontleende aan uitvoer van de Verenigde van de Britse Dominions, ligde Staten zijn echter in gebleven de overeenkomst ed te keuren en nu dit aan- oor de Britten is geworden terug te trekken, is er geen we exporterend land meer leven- De Britten geven de m de Amerikanen omdat ruim een derde van de ge- arwe export zou moeten le- as men niet zeker van deze dan wensten ook de Britse ich niet te binden aan ga- Dor lagere prijzen tegenover ritse landen. waarschijnlijk, dat de hoofd- derdaad ligt bij het Ameri- ongres, want de Amerikaan- ;er van Landbouw, Charles an, veroordeelde openlijk, oemde „het gebrek aan ver- elijkheidsgevoel" van de leiders van het congï deze houding van het t klaren? Er zijn sterke dat hier de doorslag door de belangen van handelaren op de Am. derenbeurzen. De boe grote voorstanders vai komst, die hun gedui een vaste afzet en e zou waarborgen. Maai in de plannen van d! Amerikaanse graanhi thans in geslaagd is 1] te doen mislukken, e de goedkeuring van he te houden. Daartegen président Truman, dat ring zo spoedig mogeli worden. En in plaats tie van international] ning is de tarwe-ovs een zaak van binneij kaanse politiek gew Truman verlangt goed steun vah de boeren de aanstaande presidi terwyl de graanhande de bewapeningswedk duurder zal maken. Schadelil Deze mislukking is land van Europa veel dan voor Engeland. 1 immers langjarige cl zijn dominions en daa zekerd van voldoende tegen matige prijzen! landen van het Euro' zoals Nederland, Bel| Italie, West-Duitsland vië worden nu echter opnieuw stijgende pri; reldmarkt. Zelfs de komt daardoor in het hoe duurder het Ame wordt, des te mindaj met de Marshall-crec pen. Juist onder dez den is het erg geluk eigen oogsten er goed is zeker niet ondenkb; q overleed zacht en nze lieve Moeder, l-, Groot en Over- jeder nuderdom van 96 dert 24 Juni 1927 van GERARD 1LPHEN. ezand, 3-Aug. '48. msweg 27, Groningen i 7. Steinfoorn- v. Alphen. einfoorn. De Groeve i llphen. v. Alphen-de Vries. Kleinemeer i Mphen. Uphen-Bierman. Zuidbroek Venema-v. Alphen. Hoogezand i Alphen. Zuidbroek deboer-v. Alphen. egrafenls zal plaats te Sappemeer Za- 7 Augustus. ■ek sterfhuis 's nam. Ile de overledene de eer wensen te be- worden verzocht :e komen halftwee ikoffîehuis H.S. SQHfflUffil! :p leedwezen geven nis van het over- ran ons tnnig ge- jontje eftijd v. 5 maanden. im, 2 Aug. 1948. imsterhoofweg 21. Slor. H. Slor-Nleuwold. De vacantieweek is voor velen voorbij. Het weer heeft hen in de steek gelaten. De zon heeft wel ge- schenen, maar de warme stralen konden niet tôt ons landje doordrin- gen, omdat tussen ons en de zon een grauwe lucht dreef, die bij wij- len in de vorm van water neergut- ste. Het heeft geregend,' geonweerd, gewaaid, en toen Zondag velen van hun vacantie huiswaarts keerden, toen joeg een Zuidwesterstorm over het land, ontwortelde bomen, huilde de schoorstenen, rammelde aan de deuren, en joeg de regen tegen dé ruiten. Zo kwamen de mensen van het station, beladen met koffers en pakjes. Maar/ toch hebben wij iets geleerd. Om van een vacantie te ge- nieten is geen verzengende hitte noodzakelijk. Ook als het triestig is en er zo nu en dan wat regen valt, kan het mooi zijn op de Veluwe, in de Achterhoek, en al die andere pakjes waar de toeristen plegen sa- men te komen. Alleen doe je dan verstandig je beste klereri thuis te laten. SAPPEMEER. Onze vroegere plaatsgenoot, Drs. H. H. van Iddekinge, thans leraàr aan het lyceum te Eindhoven is ingaande 1 Januari a.s. in gelijke betrekking benoemd te Haarlem. P.V. „De Luchtstormers" H.-S. ihield Zondag een wedvlucht vanaf Nijmegen. In concours 255 vogels. Lossing 7.45 u. Aank. le duif 9.9.32, snelheid 1892.8 m. per min.; 51e duif 9.27.20 uùr, snelheid 1572 m. p. min. Uitslag: 1 16 H. Holtrup; 2 13 W. K. Limberger; 3 4 6 8 17 18 19 20 47 t Smit; 5 43 51 J. Bosma; 7 10 26 27 31 44 L. Blaauw; 9 22 30 Pietersen; 11 R. de Vries: 12 28 29 H. Seif; 14 15 21 46 G. Velthuis; 25 49 50 J. Porrenga; 32 35 Klasema; 33 38 30 40 45 Loor- bach; 34 41 Prins; 23 24 L. de Haan; 36 37 J. Woldrine: 42 T. Romp en 48 E. de Vries. Winnaar aàngewezèn duif no. 12, 121364 H. Seif. Afd. Jeugd. In concours 59 vogels: 1 Kortholt; 2 10 12 S. Staal; 3 9 Heer- lien; 4 5 11 Bakema; G 7 H. v. Duinen 8 Smittenberg. Aankomst le duif 9 18 37; snelheid 1706 m. per min.; 12e duif 9.37.5, snelheid 1429.2 m. p. m^nuut. Diplomatieke besprekingen. Het eerste contact te Moskou tus sen Stalin en Molotof enerzijds en afgevaardigden van de Westelijke mogendhedfen ande^zijds heeft geleid tôt verdér contact. Vrijdag zijn de Westelijke verte eenwoordigers op- ni°uw naar het Kremlin geweest en hebben daar Molotof en de wnd. mî- nister van buitenlandse zakén van de Sovjet Unie, Smyrnov, gesproken. De besprekingen duurden geruimen tijd, waaruit algemeen de conclusie getrokken wordt, dat men het niet op aile punten eens is kunnen wor den, En dat blijkt ook wel uit het feit, dat de besprekingen op het Kremlin Maandag zijn voortgezet. Terwijl men bezig' is met deze po- gingen om tôt internationale ont- spanning te komën, blijft de toestand in Berlijn zelf ernstig. De met Rus- sische lieentie verschijnende bladen blijven schelden op de Westelijke landen; er zijn door de Sowjets in de Britse zone Duitse politiemannen garresteerd en er wordt zelfs gespro ken van Russische versterkingen langs de Berlijnse Westgrens. Frankrijk. De nieuwe Franse regering heeft de eerste storm meegemaakt. Het be- treft het wWsontwerp van de minis- ter van Financiën, Paul Reynaud, waarin hii volmachten verzoekt voor de on]ossing der moeilijkheden van de kosten van levensonderhoud. Het ';'he"i beoogt een reorganisatie van het Franse economische leven. Rey- "aud h^eft verklaard te zulen aftre- den, indien het crtwerp niet door de heide kamers van het parlement zal worden aanvaard. Palestina. ne Israëlitische regering heeft thans Wt Euvnte een uitnodiging gezonden om besprekineen te beginnen be- ireffende een duurzame vrede in Pa lestina. In bevoegde Egyptische krin- gen is echter medegedeeld, dat de A.rabieren deze uitnodiging zonder meer naast. zich neer zullen leggen,) omdat deze uitnodiging geen zin heeft, omdat ze uitgaat van een niet door de Arabieren erkend gezag. De Donauconferentie. In de to Belgrado gehouden Donau conferentie hadden de vertegenwoor- digers der Oostclijke landen een stemmcnmecrdcrheid en hebben die uitgebuit. Volgens een in. 1921 gesloten overeenkomst hadden een aantal Westelijke landen medezeg- genschnp over het verkeer op de Do- nau. Do Sowjet vertegenwoordigers warcn vlan mening, dat toen ge- rnaakte overeenkomsten thans geen waarde meer bezitten. Volgens het uiteindelijk besluit zal de contrôle van het verkeer op de Donau in het vervolg in handen zijn van Rusland, Roemenië, Bulgarije, Hongarije, Joego-Slavië, Tsjecho- Slovakije en in de toekomst mede Oostenrijk. HOOGEZAND. Wegens overtreding van art. 239 Wetb. v. Strafrecht is Zaterdag aangehouden de bejaarde C. d. B. te Kielwindeweer. Op het bureau der Gemeente- Politie te Hoogezand zijn iniichtin- gen te verlcrij gen omtrent de navol- gende gevonden voorwerpen: beige kinderportemonnaie, mimtbiljet, por- temonnaie, sleutel, zakmes en blouse. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Teule, thans onderwijzer aan de "Chr. HLO-school te Deventer, is geslaagd voor het examen Ned. Taal en Letterkunde M.O. Te Groningen slaagde voor het examen Nuttige Handwerken o.a., mej. T. G. Hoevens, alhier. WATERHUIZEN. Gisterenmiddag is bij de werf Pat je alhier vlot een schip van sta- pel gelopen. Het was het m.s. „De Capo", bestemd voor de heer S- v. d. Laan te Groningen. Het schip meet 780 ton D.W., is gebouwd onder Lloyds Register en is van het Shel- terdeck-type. De àfmetingen zijn 61.80 x 9.40 x 3.30 m. Er zal een Werkspoor Diesel- motor worden ingebouwd v. 600 p.k. SIDDEBUREN. Het echtpaar H. Haan J. H. HaanBreuker vierde zijn gouden bruiloft. Er heerste de gehele dag in de woning een gezellige drukte, ter wijl door het Chr. Muziekcorps „Hal- lelujah" des avonds een serenade werd gebracht. MUNTENDAM. In de week van U t/m 17 dezer zal hier ter plaatse een lijstencollec- te worden gehouden. Zondagmorgen trokken leden van de Hengelver. „De Witte Dob- ber" naar Slochteren om daar de 3e viswedstrijd te houden. De prijzen, bestaande uit luxe en gebruiksarti- kelen, werden toegekend aan 1. J. Wijsbeek; 2. E. Wijsbeek; 3. D. de Vries; 4. H. Hensen; 5. J. Wijsbeek; 6. L. v. d. Veen; 7. W. Wijsbeek; 8. M. Hut; 9. A. op de Dijk; 10. H. de Vries; 11. H. Wijkstra; 12. R. Westra. De vangst had beter kunnen zijn. Op 29 dezer wordt de volgende wedstrijd gehouden. - De Buurtver. Bovenwijk organi- seerde een driedaags uitstapje naar Valkenburg. Bovendien werd de ten- ■toonstelling Berg-en-Bos te Apel- doorn bezocht. ONTPLOFFING m METAAL- GIETERIJ TE 's-GRAVENHAGE. Bij een ontpl.offing in een Haagse metaalgieterij zijn gistermorgen om- streeks elf uur twee personen zwaar en twee personen licht gewond. Men vreest de levens der zwaargewonden niet te kunnen beho'uden. Door op heden nog onbekende oorzaak exploideerde een onder- grondse smelthoven m de metaalgie terij van P. Kalksma te Den Haag. Het gloeiende koper uit de'smeltpot stroomde over de lichamen van de smelters J. Kouderer, 30 jaar, en B. Westerhout, 36 jaar. Beide mannen zijn te den Haag woonachtig. Zij werden zodanig gewond, dat het ergste gevreesd moet worden. De arbeiders L. van der Lubbe uit 'Den Haag en L. A. Krul uit Delft werden licht gewond door derond- vliegende glasscherven van het fa- brieksdak en door een deur, die door de explosie uit zijn hengsels vloog. De schade in het bedrijf is vnj groot. In de omgeving werd niet veel vernield. Naar de oorzaak van de ontplof- fing wordt een onderzoek ingesteld. Het is niet onmogelijk, dat grondwa- ter. afkomstig van de laatste zware regenval, bij de smeltkroes is geko- men, waardoor deze kan zijn gebar- sten. Hieromtrent staat echter nog niets vast. Een begin van brand, dat door de explosie ontstond, was spoedig ge- blust. JONGEN IN 'T WATER GEWAAID. In der) Haag is Zondag tengevolge van een rukwind een 15-jarige jon- gen in het water gewaaid. Het ge- lukte een s inhuis wachter de jongen met behulp van een boei op Jiet dro- ge te brengen. De knaap had een schaafwond opgelopen en was be- wusteloos. Na in het ziekenhuis te zijn behandeld, kon hij naar zijn ouderlijk huis worden teruggebracht. GESTRUIKELD, TE WATER GERAAKT EN VERDRONREN. Een zeeman van het Amerikaanse stoomschip Louis Lykes", dat mo- menteel te Rotterdam ligt struikelde en viel in het water. Het gelukte niet hem te redden, terwijl zijn lijk de eerste tijd niet werd gevonden. Eerst na twee uuf dreggen werd dit opgehaald. ONTSNAPTEN UIT JEUGDGE- VANGENIS TE ZUTPHEN pleegden inbraken in Friesland. Enige maanden geleden ontsnapten twee jongemannen uit de jeugd-ge- vangenis te Zutphen. Ze pleegden in braken in Sneek, Leeuwarden en Wonseradeel,- Daarna gingen zij naar Heerenveen waar zij inbraken bij de Ned. Tramwegmij. Ten slotte ver- dwenen zij in een bellewagen. Onderweg kregen ze echter motor- pech. Maar dat betekende geen pech voor de politie. Want deze kon de beide jongemannen arresteren. PRIJZEN SURINAAMS FRUIT. Aan de handel is ter kennis ge bracht, dat voor geimporteerd, Suri- naams fruit de volgende maximuin- verkoopprijzen gelden: sinaasappe- len f 1.20, grape fruit en pompelmoe- zen f 1.20, citroenen f 0.94, allés per kilogram. Deze prijzen zullen gelden tôt er weer sinaasappelen worden inge- voerd uit Spanje en Palestina. De oude prijs van f 0.76 per kg. had al leen betrekking op de sinaasappelen uit deze landen. (Van onze Parijse correspondent.) Parijs, 9 Augustus. Tijdens de conferentie, welke in September gehouden zal worden tus sen Engeland en de dominions: Ca nada, Australië, Zuid-Afrika zal o.m. ter sprake worden gebracht een plan van Marshall om de Engelse domini ons in te schakelen in de Europese économie. Heden verriamen wij dit nieuws uit diplomatieke bron. Indien dit plan mag slagen betekent het een radicale wijziging in de Europese économie, aangezien de Engelse do minions leveranciers zijn der zo noodzakelijke grondstoffen. Onverwachts heeft Paul Reynaud gisteren deze mededdelingen beves- tigd, zij het met minder ronde woor- den, door op een lunch, aangeboden door de Brits-Amerikaanse pers in Parijs te zeggen: ,,De inwoners van Europa gevoelen zich bedreigt omdat zij geen middelen hebben om grond stoffen in het buitenland aan te ko- pen. Ze zijn daarom gedwongen met gedeeltelijke terzijdestelling van na tionale vraag, om in versneld tempo goederen te produceren, opdat zij die kunnen ruilen tegen grondstoffen. De wet der moderne prdductie ver langt op de eerste plaats eèn grotere economische ruimte en op de tweede plaats een arbeidsindeling tussen de landen, die te klein zijn om zich op massaproductie toe te leggen, Op de bespreking die in Mei in Den Haag werd gehouden, hebben onze Britse vrienden zich wat aarzelend gedra- gen. Doch thans zijn er degelijke gronden aan te nemen, dat Londen na de conferentie van het Britse Commenwealth, welke in September zal worden gehouden, zich met zijn rijke dominons nauwer bij Europa .zal aansluiten om het grote vredes- werk: de heroriëntatie der" Europese structuur, te voltooien". In Oudehaske stak de bejaarde wielrijder D. zonder uit te kijken en zonder de richting aan te geven naar links de weg over, naar zijn woning. Hij werd door een hem achterop rij- dende auto gegrepen en tegen de straat gesmakt. Hij bleek een sche- delbasisfractuur te hebben opgelo pen. In zijn woning is hij korte tijd na het ongeluk overleden. 's-Gravenhage, 10 Aug. Het minis- terie van onderwijs, kunsten en we- tenschappen, heeft Charles Eijck op- dracht gegeven, een schilderij van de beëdiging en inhuldiging van konin- gin Juliana in de nieuwe kerk te Aiftsterdam te vervaardigen, Het is de bedoeling van dit schil derij kleurreproducties te vervaardi gen waarvan de opbrengst van de verkoop aan noodlijdende kun^e- naars ten goede komt. DEENS JACHT VERGAAN OP DE WADDENZEE. Opvarenden waren landverraders. Het Deense pleizierjacht „Agathe" was op zee zijn roer kwijt geraakt en dreef stuurloos het Amelander Gat binnen. In de nabijheid van Zwarte Haan wilde de schipper het anker laten vallen, doch dit sleepte over de grond, en de harde wind dreef het vaartuig op het wad, waar het lek sloeg. De opvarenden, drie dames en twee heren sprongen in zee om te trachten zwemmende de kust -- te bereiken, Doch deze kust was 4 km. ver, en een van de dames was de zwemkunst niet machtig. Zij ging op een luik liggen en werd door jie beide heren gesleept. Toch is het allen gelukt de wal te bereiken, zij het dan ook dat zij volkomen uitgeput waren; Een Amelandse landbouwer hielp hen aan droge kleren, terwijl een stevig maal het inwendige van deze schipbreukelingen verstrekte. Het feit, da thet jacht zoveel proviand aan boord had wekte enige argwaan. Toen men de pa- pieren van de schipbreukelingen nakeek kwam met vrij grote ze- kerheid vast te staan dat men met Deense Nazi's (man, vrouw, zoon en 2 dochters) te doen heeft. GEROOKTE EN GESTOOMDE HARING TIJDELIJK EEN CENT DUURDER. In het voedselvoorzieningsblad is een verordening van het bedrijfschap voor visserijproducten gepubliceerd, waarbij in verband met de grootte van de haring tôt 1 September 1948 een maximumverkoopprijs voor de detaillist voor gerookte en gestoomde haring wordt gebracht op 10 cent' oude prijs 9 cent per stuk. Voor de verwerker zal tôt 1 September een maximumverkoopprijs gelden van 7.5 cent per stuk. JACHT VERGAAN. Slechts een der opvarenden gered. Een Nederlandse dame, die,in En geland woont, Mevr. Schmidvan den Broek, wilde met drie Engelse heren en een Nederlandse navigator in een kleine jacht naar Zuid-Afrika gaan. Het gezelschap voer van Erige- land naar Cherbourg. Vandaar koos men Zondagmorgen zee. Men had het gezelschap gewaarschuwd, dat een dergelijke tocht gevaarlijk was. Doch niettegenstaande deze waar- schuwing besloot men te gaan. Bij Guerns ;y (een- Engels Kanaal- eiland, dicht bij de Franse kust) is het jacht echter vergaan. De inzit- tenden gingen in een bootje, doch dat sloeg om. Aan de reddingboot van Guernsey gelukte het een der opvarenden, de Nederlandse marconist Wezelman op te pikken. De man had 6 uur op zee rondgezwalkt en was volkomen uit geput. Bovendien was hij gewond aan het gelaat. Nadat hij in de boot gehesen was bezwijmde hij. Naderhand heeft men een onder- houd met hem kunnen hebben. Toen men van hem te weten gekomen was, dat er zich nog 4 andere perso nen in het jacht hadden bevonden, steeg een vliegtuig op om te zoekan, en bovendien voer de reddingsboot opnieuw uit. Het gelukte evenwel niet een spoor van de overige perso nen, die aan boord van het jacht geweest waren, te vinden, zodat men tenslotte de reddingspogingen heeft gestaakt. AMERIKAANSE CONSUL TE ANTWERPEN te Rotterdam verdronken. Met het s.s. „American Defender" begaf de Amerikaanse consul te Ant- werpen, de heer H. M. Donaldson, zich naar Amerika. De consul was in Antwerpen aan boord gegaan. Toen het schip nog enige tijd te Rotterdam had gelegen, zou dit zee kiezen. Bij het vertnsk stond de consul alleen op het achterschip. Op een of andere wijze moet hij zijn evenwicht zijn kwijtgeraakt en over boord gevallen. De sleepboot werd weer losgehaakt en voer naar de achterkant van het schip om te helpen naar het slacht- offer te zoeken. Men had echter geen succès met de reddingspogingen. Twintîg minuten later is het sehip vertrokken. De rivierpolitie bleef dreggen, evenwel zonder resultaat. Na ongeveer 5 uur gaf men voorlo- pig de poging om het lijk te vinden op. DRIEJARIG JONGETJE VERDRONKEN. Het 3-jarig zoontje van een schip- persfamilie, die met haar schuit m Amsterdam vertoefde, viel in het water. Enige tijd later werd door de politie het lijkjë uit het water opge haald. BOTSING VAN JEEPS. In Groningen reden twee jeeps te gen elkaar. Uit eèn der jeeps wer den een heer en een dame geslin- gerd.Zij liepen kneuzingen op en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een andere inzittende liep kneuzingen aan arm en been op. Om de smokkelhandel op de spoor- lijn AmsterdamParijs afdoende te kunnen bestrijden zou men de gehele trein, vanaf de locomotief tôt de postwagen volledig moeten onder- zoeken. Men zou aile rugleuningen en zittingen moeten open maken, de sloten van de deuren nakijken, op de daken van de wagons kijken. Ieder stukje bagage zou volledig on- derzocht en betast moeten worden, zelfs brood, dat passagiers bij zich hebben zou moeten worden onder- zocht, men zou belangstelling moeten hebben voor de zolen van de schoe- nen, het randje van de hoed, de knop van de wandelstok, het recervoir van de vulpen, enz. Daarnaast zou iedere grensganger zich moeten ontkleden. Roosendaal zou 500 douane-beamb- ten nodig hebben, en de vertraging Te SAPPEMEER. gehouden op Vrijdagavond j.l. Daar wij reeds in ons vorig num- mer de agenda uitvoerig behandel- den kunnen wij ons thans beperken tôt de discussies. Afwezig waren de raadsleden Kamps, Huizing en Kolthof alsmede wethouder Hammenga. Allereerst had de installatie plaats van het nieuweraadslid van de C.P.N., de heer Pot. De ingekomen stukken werden aile voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel van B. en W. om te bepalen, dat voor de grond gelegen tussen Winschoterdiep, Kees de Haanstraat, Spoorbaan en Borger- compagniesterdiep een plan van uit- breiding in voorbereiding is, opdat niet gebouwd kan worden' in strijd met dit plan, en het voorstel van dit collège om het voormalige koetshuis van „De Wildervanck" wederom te verhureh aan de heer M. B. Jager te Hoogezand voor de période 1 Nov. 1948 tôt 31 Oct. 1949, werden zonder discussie goedgekeurd. Stichting- Woningbouw Sappemeer Wt-gens periodiek aftreden van de heren J. Haaksma en J. Schothorst als bestuursleden van de stichting Woningbouw Sappemeer" moesten 2 leden worden gekozen. De voor- drachten luiden; le vacature J. Haaksma en A. Kolthof; 2e vacature J. Schothorst en J. E. Spakman. De heer MULDER (CPN) was van mening, dat meer jonge krachten in het bestuur van de Stichting naar voren moeten komen. Volgens zijn mening legt het huidige bestuur te weinig activiteit aan de dag, o.a. in het bezoeken van woningen. De Burgemeester wenste de be spreking van het beleid van het be stuur te laten rusten tôt de behan- deling van de begroting. De heer BOER (P.v.d.A.) merkte op, dat de bestuursleden van de Stichting vroeger wel woningen be- zochten, maar in de oorlogsjaren en de jaren na de oorlog moest men zich beperken tôt het buitenonderhoud, daar de toegestane bedragen niet meer toelaten. Vervolgens ging men tôt stemming over. De heer Haaksma werd geko zen met 6 stemmen en 3 blanco, en de heer Schothorst kreeg eveneena 6 stemmen, terwijl 3 op zijn tegen- candidaat werden uitgebracht. Reeds werd door de raad een be- drag van f 10.000 uitgetrokken voor de. premieregeling woningverbetering en woningplitsing, waarvan f 7500 door het Rijk wordt terugvergoed. Aangezien het uiet doenlijk is elk ge- val, waarin een premie wordt ver- strekt afzonderhjk aan de Raad voor te leggen, heeft de raad het voorstel van B. en W. de uitvoering aan dit collège over te laten, aangenomen. Ingesteld werd een gemeentelijk fonds ter financiering van achter- stallig onderhoud,. in overleg met de Stichting ..Woningbouw Sappemeer" Dit fonds werd gesticht op grond van een door de minister geopende mo- gelijkheid om de af lossing van de schuldrestanten van de aan de ge- meenten voor Woningwet-woning bouw verleende voorschotten voor een termijn van 2 jaar op te schor- ten, en van de aldus vrijkomende middelen een dergelijk fonds te stichten. Vermakelijkheidsbelasting. Het voorstel van B. en W. om de vermakelijkheidsbelasting voor paar- denrennen van 50 op 20 te bren gen ontketende enige discussie. De heer MULDER (CPN) hoopte, dat het in de toekomst ook mdgelijk zou zijn de hoge belasting op andere vermakelijkheiden te reduceren, waarop de burgemeester antwoordde, dat alleen nog dansen en motorren- nen met 50 en bioscoopvoorstellin- gen met 35 zijn belast, en dat het wel niet mogelijk zou zijn daaraan te ontkomen. Het raadslid WIERINGA (CHU) merkte op, dat hij zijn stem aan dit voorstel zou onthouden, omdat de paardenrennen altijd op Zondagen worden gehouden. De heer BRUGGE (CPN) wenste ailes in het werk te stellen om de vermakelijkheidsbelasting over de gehele linie terug te brengen op 20 waarbij hij in het bijzonder de klemtoon legde op het- dansen. sen geen vermaak, maar iets dat licht aanleiding geeft tôt uitspattingen. „Laat de jeugd naar buiten trekken", zei hij. „en daar volksdansen uitvoe- ren". Hij is voorstander van een hef- fing op het dansen van 50 en wanneer er een belasting van 60 of 65 op het dansen zou worden voor- gesteld, dan zou hij daar voor stem men. De heer SCHaFER had liever ge- zien dat bij aanneming van de verho- ging reeds een poging zou zijn ge- daan verlaging van de van bovenaf gestelde tarieven te verkrijgen. Het voorstel wordt aangenomen met aantekening, dat de heer Wierin- ga wordt geacht te hebben tegenge- stemd. De Kleinemeersterbrug. Van de fractie van de P.v.d.A was een verzoek binnengekomen enige vragen te mogen stellen met betrek king tôt de kleinemeersterbrug. De heer KLIPHUIS, namens deze fractie het woord nemend merkte op, dat enige maanden geleden van Ged. Staten goedkeuring tôt h'erstel was verkregen, doch tôt nu toe is niets gebeurd. Worden de nodige stappen gedaan om tôt de uitvoering van het werk te komen, en zo ja wanneer? vroeg hij. De burgemeester antwoordde dat in de oorlogsjaren een grote achter- stand in de uitvoering van werken was ontstaan, en dat in de 2% jaar na de oorlog veel werk was verricht. Hij heeft graag de plannen in zover- re gereed, dat met de uitvoering van werken kan worden begonnen. Men moet echter relcening houden met het beschikbare materiaal en de be- schikbare arbeidskrachten. Het Bu-' reau Gemeentewerken is overbelast. Aan de belangrijkste werken moet steeds voorrang worden verleend. En het voornaamste is de woning bouw, terwijl het herstel van de Noordbroeksterstraat en Nnordbroek- sterweg eveneens belangrijk is. Thans zijn opmetingen bij de Kleine meersterbrug verricht, nu zal dit ob- ject ter hand genomen worden. Op verzoek van de heer BRUGGE zegde de burgemeester toe, dat hij zou onderzoeken of in afwachting van het definitieve herstel enkele voorlopige voorzieningen kunnen worden getroffen. voor iedere trein zou gemidd.ela een dag bedragen A De Etoile du Nord raast over de rails. Iedere passagier heeft zijn eigen bezigheid. Doch nauwelijks heeft men Lage-Zwaluwe achter zich' of er komt beweging in de trein. Op- merkelijk veel passagiers tijgen naar de kleine kamertjes, waar men be- halve handen wassen en haar kam- men nog wat anders kan doen. Naar- mate Roosendaal nadert beginnen vele zitvlakken onrustig heen en weer te schuivèn.' Dan komt de eer ste contrôle en vallen de eerste slachtoffers. Roosendaal eist zijn toi, letterlijk en figuurlijk. De knapen daar hebben mensenkennis. Enkele passagiers worden uitgepikt voor vi- sitatie. Bij vrijwel iedere contrôle worden goederen in beslag genomen plusdeviezen, doch slechts een gering percentage van hetgeen over de grens wordt gebracht. De douaniers doen hun best. De strijd gaat met tegen de gelegen- heidssmokkelaars maar tegen -hen die van het smokkelen hun beroep ma ken. En die strijd wordt gevoerd met aile vinnigheid en vindingrijkheid. Deviezensmokkelaars. De handelaars in vreemde valuta verlaten meestal in Antwerpen of Brussel de trein. In Scheveningen en andere touristencentra hebben ze francs en ponden opgekocht tegen zwarte koers. Maar op de Belgische zwarte markt ligt de koers van de gulden zo laag, dat zelfs bij een roetzwarte inkoopprijs nog een be- hoorlijk winstje wordt gemaakt. Dez1 lieden berokkenen ons land de mees- te schade. En het is voor de dou- ane-beambten moeilijk hen te snap- pen. Hoe gemakkelijk zijn 10 briefjes van 1000 francs niet te verstoppen? Fantastische hoeveelheden valuta worden er gesmokkeld. De officier van justifie te Breda verklaarde- dat er wekelijks ongeveer 70.000 Neder- landers over de Belgische grens trekken, en dat slechts 20 van deze mensen moet rondscharrelen met de geringe toewijzing, die hij langs officiële weg heeft verkregen. Pakketten worden uitgeworpen. De D-trein AmsterdamParijs stoomt ver der door het'Vlaamse land. In Brussel wijzigt de passagiersbezet- ting. De Nederlandse smokkelaars hebben plaats gemaakt voor Bel gische en Franse collega's, vaste klanten van deze lijn. Ze kennen het treinpersoneel, maarde Bel gische en Franse douaniers kennèn hen ook. Dat schept spéciale risico's, doch een gewaarscliuwd man telt voor twee. En voor de Franse con trôleurs in hun compartiment ko men, hebben ze hun bagage op afge- sproken plaatsen uit de raampjes ge- worpen. Terecht wordt deze verbinding de goudlijn genoemd. Terecht worden de instructies voor de Nederlandse en Franse douaniers voortdurend verscherpt, waardoor steeds meer ^smokkelaars tegen de lamp lopen. Deze trein brengt sommige lieden van armoede naar rijkdom, maar hij betekent voor anderen de drempel van de gavangenis DE STRATEN ZIJN GEEN RACE-BAAN. In Deventer hielden enige knapen een hardrijderij op de fiets, ergens in een straat. Een 69-jarige kruide- nier is daarvan het slachtoffer ge worden. Hij werd door een van de jongens aangereden, liep een her- senschuding op, en is aan de gevol- gen in het ziekenhuis overleden. Een boot die de dienst tussen Mon- nikendam en Marken onderhoudt, is Zondag,.toen velen van dit uitstap je wilaen profiteren, zodat er zich veel passagiers aan boord bevonden, tengevolge van de storm aan de grond gelopen. De passagiers zijn met kleine boot j es naar Monniken- dam teruggebracht. 24 PROCESSEN-VERBAAL TE DELFT OPGEMAAKT wegens zwarte handel. Ambtenaren van de C.C.D., die een banketbakker te Delft in de ga- ten gehouden hadden, constateerden dat deze man vanaf 1946 met zwar te eieren en dito suiker, boter, mar garine en bloem had gewerkt. Van deze grondstoffen had hij voor een bedrag van ongeveer f 20.000 ge- kocht. Daar hij zijn „zwarte" pro- ducten tegen een prijs die 2 3 maal zo hoog was als de normale, aan de man bracht, bleef er ondanks de ho ge inkoopprijzen toch nog een zoet winstje aan de pan kleven. 't Bleek dat hij de zwarte grondstoffen van een vijftal personen had betrokken. Deze bekenden bij het verhoor. En van deze vijf kwam men weer te we ten, dat nog 10 banketbakkers, een winkelier, een melkslijter en een eierhandelaar zich ook aan zwarte handel hadden schuldig gemaakt; te- zamen hadden deze voor een bedrag van f 26.500 gekocht. In totaal werd tegen 24 verdachten proces-verbaal opgemaakt. GRANAATKOP EXPLOIDEERDE. Verschillende gewonden. Een Hagenaar vond tijdens een wandeling een granaatkop. Hij meen- de, dat er geen gevaar hij het projec- tiel was, nam het mee naar huis en gaf het zijn neefjes om mede tespe- len. Zondag kwam de granaatkop ter tafel, toen er visite was. Een 26-ja- rige conducteur van de Haagse Tram zou het projectiel even demonteren. Hij deed het echter onoordeelkundig, waardoor een explosie ontstond. He- vig bloedend liep hij de straat op, en raakte daar bewusteloos. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Handen en armen bleken ernstig gewond te zijn. Vermoedelijk zullen enige vin- gers afgezet moeten worden. Een 8- jarige jongen werd aan armen en gelaat gewond en is eveneens in het ziekenhuis opgenomen. Een 17-jarige jongeman Kon na in het ziekenhuis verbonden te zijn naar zijn woning terugkeren- De vrouw van de tram- conducteur, haar ouders en twee van haar zusters, die eveneens in de ka- mer aanwezig waren, bleven onge- deerd. De schade aan het meubilair is niet groot. SIGARETTENSMOKKEL. Toen het Nederlandse schip „Rid- derkerk" dezer dagen te Genua bin- nenliep, heeft de Italiaanse politie een onderzoek ingesteld. Er bleken zich 100.000 pakjes Amerikaanse si- garetten aan boord te bevinden, die in beslag werden genomen. EERLIJKE JONGEN KREEG f 350. Een 17-jarige jôngen uit Delft vond aldaar een tas met inhoud, die hij onmiddellijk naar de politie bracht. De tas bleek te zijn verloren door een zakenman uit Rotterdam, voor wie de inhoud van grote waar de was. Hij gaf de jongen niet min der dan f 350.voor zijn eerlijk- heid. AAN DE DOOD ONTSNAPT maar later toch gedood. In den Haag liep een vierjarig kind door een drukke straat. Plotse- ling stak het vlak voor een auto over. De bestuurder van de wagen wist een aanrijding te voorkomen; het jongetje kreeg slechts een zachte tik met de bumpers. Weinig kon men toen vermoeden, dat hetzelfde knaap- je nog die dag door een dodelijk on geluk getroffen zou worden. Dat ge- beurde voor de woning van zijn ouders. De groentehandelaar v. d. H. had zijn 14-jarige zoon toestemming gegeven om de vrachtauto, die voor de deur stond om te keren. Op het moment dat de jongen de wagen keerde, kwam zijn 4-jarig broertje voor de wagen. Het jongetje kreeg de wielen over hais en borst en was op slag dood. Een tweejarig broertje kon nog juist voor de wagen worden weggetrokken. GEVERBALISEEI^DE NAM WRAAK Ongeveer een jaar geleden maakte de politieambtenaar W. wegens een of andere overtreding procès verbaal op tegen zekere J. Deze betaalde weliswaar zijn boete maar zoii op wraak. De gelegenheid daartoe deed zich enkele dagen geleden voor. J, was înmiddels in België gaan wonen, en de politie-ambtenaar, die hem destijds geverbaliseerd had, moest voor een dienstreis van Luykgestel, waar hij woonde, naar Lommel in België. Juist toen W. o"er de grens was, viel J. hem aan met een riek, en veroorzaakte ernstige wonden en een armbreuk i§;i het slachtoffer. JEUGDIGE OVERMOED. Uiteraard waren er Zondag in storm en regen weinig badgasten aan het IJmuider strand. Maar de weini- gen die er geweest zijn, zijn getuige geweest van een staaltje van jeugdi- ge overmoed. Met woest geweld beukte het door de wind opgezweepte water op het strand. De pieren waren geheel on der water. Toch waagden enige jon- gelui zich op de Zuiderpier. Toen zij echter een eindje van het strand verwijderd waren, durfden ze niet meer terug. Onmiddellijk werd de reddingboot geallarmeerd, die met spoed uitvoer. Inmiddels had zich aan het strand een groep vrijwilligers gevormd die met behulp van een reddingslijn de waaghalzen dwars door de over- slaande golven naar het strand te- rughaalde. Tijdens deze reddingspo- ging bleef de reddingsboot in de om geving kruisen.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2