GEMÉNGD SPORTNIEUWS Gel IJK DE WINGERD RANKT VAN DE BOEKENPLANK. Een familleroman van .Daphne du Maurïer. WAT GEEFT DE RADIO? HANDBAL. nanflbaltonraooi S.V.IL Zondag a.s de eerste Zondag na het gesloten PAARDEN WORSTELDEN MET DE GOLVEN. OVER BLOEMEN EN PLANTEN. Er zijn schrijvers die bekend ge- worden zijn door een enkel boek. Wie a an Israël Querido denkt, denkt a an zijn „Jordaan"; Margeret Mit- chell heeft haar naam in de schry- verswereld te danken aan haar boek „Gejaagd door de Wind". De naam Miiton en het boek „Het verloren Paradijs" zijn onverbrekelijk met el- kander verbonden: Zo is het ook m zekere mate met Daphne du Maurier. De roman „Rebecca" heeft haar be kend gemaakt. Maar Daphne du Maurier is een levende en nog zeer productieve schrijfster. „Rebecca was een zeer aangename kennisma- king, en toen die roman verschenen was, toen wachten we met belangstel ling af wat er nog komen zou- En du Maurier is productief, en toont in haar werk een grote veelzijdig- heid. Haar laatste werk is „Hungry Hill" in het Nederlands vertaald doorMevr. A. C. Melein—den Heyer en bij A .W. Sijthoff's Uitg. My. te Leiden verschenen onder de titei „De Kopermijn" (prijs f 7.90). De Kopermijn" is een familiero- man, in het boek worden vier gene- raties van het geslacht Brodrick be- schreven. Het begint met John Brodrick (Koper John) die op Hungry Hill een kopermijn sticht. Maar de moeilijk- heden zijn groot, en bovendien zijn de tradities van het land tegen hem, deze tegenwerking wordt. in de hand gewerkt door provocaties van een ge slacht waarmede de familie Brodrick in onmin leeft. Maar dank zij zijn onverzettelijk karakter weet John door te zetten, en hij bouwt een bloeiend bedrijf op. Zijn twee zoons hebben geheel verschillende karakters. John is de man die gesteld is op zijn gemak, een luiaard; Henry heeft een aartje naar zijn vaartje, maar deze zoon sterft op jeugdige leeftijd. Uit het huwelijk van John komen twee zonen voort, wilde Johnnie, die wel iets heeft van zijn vader, en Henry, die meer gelijkt op zijn grootvader. Nadat Johnnie overleden is krijgt Henry 't beheer over de mijn. Ailes gaat goed, totdat de tin- prijzen want van koper is Henry op tin overgegaan gaan zakken. Henry grijpt de enige manier aan om zijn financîën te redden; hij verkoopt de mijn. Voor Hal zijn zoon blijft slechts het kasteel van de Brodricks Clon- mere Castle. Maar ook dat blijft niet behouden. In de revolutie, welke omstreeks 1920 uitbreekt, gaat het in vlammen op. Daphne du Maurier heeft een uit- stekend stuk literair werk geleverd. Zij heeft in dit boek figuren gete- kend, die leven, karakters, die be- staanbaar zijn, en die logischer wijze met elkaar in conflict moeten komen- Bovendien zorgt de nodige actie voor een prettig leesbaar geheeL f* TT Hier volgt een fragment Koper Johns zoon Henry is ziek, en is voor herstel naar het buitenland. Als John hoort, dat Henry's -toestand is ver- ergerd reist hij hem na naar Italië. Maar Henry is juist naar huis ver- trokken. John volgt dezelfde route als zijn zoon, en als hij hem tenslotte aantreft, is Henry juist overleden: Wilt u me naar boven naar mijn zoon brengen?" zei hij. De dokter ging voor, terwijl de hôtelier en zijn vrouw achteraan kwamen. Zij gingen naar een kamer op de eerste verdieping, uitkijkend over de straat. De gordijnen waren voor 't licht dichtgetrokken. Twee kaarsen brandden aan 't hoofdeinde van 't bed err twee aan 't voeteneinde Henry lag er tussen in. Er lag alleen een wit laken over hem heen, en OPENBARE LEESZÂAL EN BIBLIOTHEEK EL-S. Nieuwe aanwinsten. Algemene werkern Overheidsuitgaven, Nederlandse. 1942—'46. Wijsbegeerte. Bruggen, Van. Prometheus; een bij- drage tôt het begrip der ontwikke- ling van het individualisme in de litteratuur. Heyster. Kinder- en jeugdpsychologie Rousseau. Les rêveries du promeneur solitaire. Godsdienst. Vestdijk. De toekomst der religie. Sociale wetenschappen. Banning. Het vraagstuk van de ar- beid. Dreikurs. Hoe voed ik mijn kmd op? Maandblad voor sociaal-economische wetenschappen. Jrg. 1946/'47. Toegepaste wetenschappen. Donath. Wat moet mijn hond eten? Eysselsteijn, Van. Naar breder vlucht (K.L.M.) Steenderen, Van. Vliegtuigconstruc- ties. Kunst. Gilbert en Poustochkine Jazz-muziek Maandblad voor beeldende kunsten. Jrg. 1946. Naeff. Willem Royaards. Ned. en in 't Ned. vertaalde romans. Aerde, Van. Bezet gebied. Begeer. Pieter Paritsstraat 7. Brontë. Jane Eyre. Duhamel. De notaris uit Havre. Hartog. Gods geuzen. Dl. 1. Holt. Speelman en ceremoniemeester. Kelk. Judaspenningen en pauweve- ren. NijnattenDoffegnies, Van. Henne. Simonov. Dagen en nachten in Sta lingrad. Veen, Van der. Wij hebben vleugels. Engelse romans. Barrington. Gloricus Apollo. Borden. The romantie woman, Linklater. Magnus Mérriman. Appenheim. The great prince Shan. Rinehart. The state versus Elionor Norton. Wilde. A house of pome granates. Duitse romans. Andersen. Der Improvisator. Keun. D-Zug dritter klasse. Jeugdboeken. Betlem. De brandklok luidt Alarm! (1315 jaar). Dokter. Een Hollandse jongen ter walvisvaart. (1013 jaar). Duyker. Meisje Miek. (1518 jaar). Miine. Winnie-de-Poek. (7—9 jaar). RenesBoldingh. „Ik kom terug zegt Loes. (1518 jaar). zijn gezicht was onbedekt. Hij zag er erg jong, en stil uit. Zijn kleren la- gen netj es gevouwen op een stoel te gen de muur. Zijn portefeuille, en sleutels, en boeken lagen op de schoorsteenmantel. Een gefluister van de vrouw van de hôtelier ver- brak de stilte. „Ze zegt dat er niets aangeraakt is", zei de dokter, „het is net zoals hij zijn dingen had neergezet". „Hoe lang is hij hier geweest?" vroeg Koper John. „Zes dagen. Hij werd ziek.in de nacht van zijn aankomst. Hij wilde ons niet naar Engeland laten schrij- ven. Het zou ze ongerust maken, zei hij". „Sprak hij wel over familie, over mij?" „Neen mijnheer. Hij was te zwak- Hij lag daar maar, op zijn bed. Hij was erg geduldig. Madame hier hoor- de hem gistermorgen hoesten, en ze ging naar binnen en vond hem ster- vend, mijnheer, en ze liet mij halen, maar het was te laat Het doet ons allen veel verdriet mijnheer". „Dank U. Ik ben u dankbaar voor wat u gedaan hebt". Eén voor één verlieten ze de ka mer, hem alleen latend met zijn zoon. Hij nam een stoel en ging naast het bed zitten. Buiten het hôtel de l'Ecu kon hij de karren voorbij horen ratelen over de keistenen, en de rinkelende paardenbellen. Er wa ren ook mensenstemmen, naar elkaar roepend.. Een vrouw zong in het huis aan de overkant PROGRAMMA R.O.N. Woensdag 11 Aug.: 18.45- -19.00 Landbouwkwartier. Ir. G. J. A. Bou- ma, Rij kslandbouwconsulent te Bon- tebok, spreekt over „Boerderijbouw in Groningen". 19.1519.30 De Stem van het Noorden. Donderdag 12 Aug.: 19.0019.30 Grontnger programma. Jack Venini, André Bakker en Ap van Gilpen met een Klankbeeld-Cabaret „Het ge- sprek van de dag". Vrijdag 13 Augustus: 18.4519.00 Drents programma. Spreker: H. T. Buiskool, Emmen; 19.1519-30 De Stem-van het Noorden. „Een congres van Drentse studenten". Zaterdag 14 Augustus: 18.1518.30 Groeten uit Indonesië; 19.0019.15 Drs. Fop. I. Brouwer, bioloog, be- spreekt binnengekomen brieven en boeken; 19.1519.30 Noord. week- overzicht. ZWARE HAVENBRANI) TE ROTTERDAM. Het is nog maar twee maanden ge- leden, dat de Rotterdamse haven werd geteisterd door een enorme brand. De ATO-loodsen, waarin ver schillende wagens stonden van de dienst op Praag gingen toen in vlam men op. En in de nacht van Maan- dag op Dinsdag heeft wederom een zware brand het Katendrecht geteis terd. Nu is de grote C- loods aan de 2e Katendrechtse haven, toebehorend aan Veltenaar's Haven- en Trans- portbedrijf N.V. prooi van het vuur geworden. Tegen drie uur bemerkte de por tier van de loods, dat er brand uitge- broken was in een lading stukgoede- ren, die er was opgeslagen. Hij sloeg alarm, maar reeds voordat de brand- weer ter plaatse aanwezig was, sloe- gen enorme vlammen door het dak. Spoedig was de brandweer met groot materiâal aanwezig, maar te gen de houten loods, die brandde als een reusachtige toorts viel weinig te doen. Men beperkte zich er dan ook toe het koel- en vrieshuis, dat zich i achter de loods bevindt te bescher- men. Reusachtige vlammen tekenden zich af tegen de avondhemel. Op zeer gro te afstand waren deze vlammen, die een breedte van 150 200 m. had- den, waar te nemen. Duizenden Rot- terdammers trokken dan ook naar het havenkwartier, waar zij door de politie op een veilige afstand wer- den gehouden. Om half vijf Dinsdagmorgen was er van de loods en de grote hoeveel- heid goederen, die er was opge slagen niet meer over, dan een ro- kende puinhoop- In de laatste 14 dagen is er niet in de loods gewerkt, zodat onvoorzlch- tigheid van een arbeider als oorzaak van de brand uitgesloten moet wor den geacht. Men vermoedt dat broei van een gedeelte van de opgeslagen goederen of kortsluiting de brand tengevolge hebben gehad. De schade loopt in de millioenen. BELGISCH OPLEIDINGSINSTI- TUUT VOOR DE LUCHTMACHT AFGEBRAND. Tijdens de vacantie van de meeste leerlingen brak brand uit in het Belgische opleidingsinstituut voor de luchtmacht te St. Truiden. Van de *800 leerlingen, die de sqShopl telt, waren slechts enkele aanwezig. De brandweer kon wegens gebrek aan water weinig uitrichten, met als gevolg dat niet alleen de school ge heei uitbrandde, maar dat ook veel kostbaar materiaal verloren ging, zoals radar-instrumenten en ook enige vliegtuigen. BOERDERIJBRAND. In de schuur vân een boerderij van de Mij. v. Welstand te Bladel ont- stond brand. De aanwezige voorra- den vormden gretig voedsel voor d.e vlammen, die zich spoedig versprei- den over de andere sclluren en de staîlen. Ook het woonhuis vattevlam Het gelukte echter dit ten dele te be houden. ZITID-AFRIKAANSE LUCHT- VAARTONDERNEMING ONT- DUIKT MONOPOLIES. seizoen, zal het S.V.H. Handbaltour- nooi worden gehouden. De volgende verenigingen zullen deelnemen: W.I. K. (Sappemeer), Voorwaarts (Gro ningen), A.H.C. (Stadskanaal) en S. V.H. zelf. Er wordt een halve compe- titie gespeeld. Tussen de wedstrijden van de eerste klassers door zullen De luchtverbindingen tussen Enge- ook elftallen uit de tweede klasse el- kander in een halve competitie ont' moeten. Het zijn WIK H, Zuidbroek en SVH n. De wedstrijden worden gespeeld op het ijsbaanterrein. Naast een wissel- beker zijn médaillés beschikbaar. land en de overzeese delen van het empire worden onderhouden door de drie genationaliseerde Engelse lucht- vaartmaatschappijen, die daarvoor een monopolie bezitten. Een Zuid- Afrikaanse luchtvaartonderneming heeft echter een middel gevonden om dit monopolie te ontduiken. Het heeft een dienst LondenJo hannesburg in het leven geroepen. De passagiers worden gratis van Lon den naar Parijs gebracht,, betalen daar en worden vervolgens naar Jo hannesburg gebracht. Het Engelse ministerie van Lucht- vaart heeft de onderneming te ken- nen gegeven dat ze dan ook maar haar benzine ergens anders vandaan moet halen. In Engeland zal geen benzine aan vliegtuigen van deze onderneming worden verstrekt. Tengevolge van de Zuidwesten storm is een wad voor de Friese kust bij Makkum door het water van het IJsselmeer overstroomd met gevolg dat enige paarden door het water werden verras! Het betreffende wad ligt zo hoog, dat het na de afsluiting van de Zui- derzee alleen bij zeer hoog water in herfst en'lente onder water komt te staan. Daar er goed gras groeit laat men er in de zomermaanden vee wei- den. Zo bevond er zich Zondag j.l. ook een aantal koeien en paarden- Tengevolge van de storm begon het water snel te stijgen. Onmiddellijk poogde men de aanwezige dieren naar droger oorden te brengen. Wat betreft de koeien gelukte dat, maar de paarden, drie in getal, kon men niet te pakken krijgen. I Bij het stijgende water begaven de dieren zich naar het hoogste ge deelte van het wad. Doch ook daar waren zij spoedig geheel onder wa ter verdwenen en staken alleen hun koppen nog boven de golven uit. Een aantal Makkumer jongelui begafzich zwemmende naar de dieren en wist één naar de wal te krijgen. Toen draaide de wind van Zuidwest naar West, waardoor het water even snel daalde als dat het gestegen was. 4. De schemering begon te wijken voor het duis- ter van de nacht, en het sterrelicht straalde reeds helder aan de hemel, toen ze de grote pyrami de bereikten, die zich donker verhief tegen de achtergrond van sterren. De oude Arabier sprong van z'n ezel, hield z'n lantaarn op en liep naar de voet van de grote stenen massa. „Beni Ameen is een eigenaardige man", fluisterde de professor. „Ik wist, dat hij me meer had te laten zien dan dat amulet. Ha, dat dacht ik wel", voegde hij er een ogenblik later aan toe, toen de Arabier zich plotseling bukte en een zwart hol te middèn der grijze ste nen aanwees. „Hier vond ik het amulet", zei hij. Dadelijk drong het tôt Rob door, dat dit de versperde ingang tôt de pyramide was. 5. „We kunnen vanavond niets doen, Rob", zei de professor, nadat hij het hol onderzocht had. „Maar we zullen morgen terugkomen met enige werklui". Getrouw aan z'n woord nam hij enige inlanders in dienst en de volgende morgen vroeg* waren allen hard aan 't werk. Rob en Ouwe Daan schepten om beurten de stenen en het zand weg, hetwelk doo» de werklieden wegge- dragen werd. MOTORSPORT. Terreinwedstrijden te Zuidlaren. Motoren ronkten in het stille Zuid- laarder Dennenbos, want Zaterdag zijn daar terreinwedstrijden gehou den. De publieke belangstelling was er wel groot, maar het aantal ren- ners, dat ingeschreven had was niet zo groot. Misschien moet de oorzaak daarvan gezocht worden in het. feit, dat verschillende renners naar Zand- voort waren, om daar de autoraces mee te maken. De uitslagen van de races te Zuid laren zijn: Nieuwelingen 125 cc: 1. G. Koops, Kleindijk (DKW) 40 min. 34; 2. J. Lehgers, Baarn (DKW) 41.10; 3. M. v. d. Zwaag, Groningen (DKW) 44.07 250 cc.: 1. J. Boelens, A'dam (Ey sink) 55.07. 350 cc.: 1. Tj. v. d. Berg, Ureterp (Velocette) 47.02; 2. H. Schumacher, Apeldoorn (Matchless) 47-35; 3. A. v. d. Warf, Sappemeer (Triumph) 48.30. 500 cc.: 1. J. Oosterman, Apel doorn (Norton) 47.53; 2. J. Dijkstra, Drachtstercompagnie (Triumph) 50.37 3. B. Kuipers, Scheemda (Norton) 52.03. Snelste ronde (2250 m.) Tj. v. d. Berg 3.47. Juniores 125 cc.: 1. W. Ruitenbeek, Amersfoort (Eysink) 49.16; 2. A. Woest, Groningen (DKW) 49.35. 250 cc.: 1. Remmels (Jawa) 50.37. 350 cc.: 1. G. v. Laarhoven, Best (Velocette) 47.03; 2. D. Feenstra 47.29. 500 cc.: 1. J- Gjaltema, Marum (Matchless) 49.23; 2. H. Swalve, Hoo- gezand (Norton) 49.25; 3. K. Krui- zinga, Ten Post (Triumph) 50.05. SCHILDWEEK 1948. Als slot van de Schildweek ver- melden we nog de uitslagen van de laatste van de z.g. Open-wedstrijd en het totaal klassement. De 16 M2. gaven weer veel strijd en de spanning bleef er tôt de laat ste ronde in. De Favoriet, J. Helder, moest ditmaal in zijn clubgenoot G. C. Vegter zijn meerdere erkennen, terwijl hij ook geen kans zag Hin- richs van Steendam te passeren. De uitslag luidt: 1. Riemke, G. C. Vegter 34 pt. 2. Ranger, J. W. Hinrichs 28 pt.; 3. Fa- vonius, J. Helder 24 pt.; 4. Ll, E. Stuut 21 pt-; 5. Loki, N. Oostinga 20 pt.; 6. Schelm, C. J. Vegter 19 pt. 7. Oké, H. Bats 18 pt.; 8. Jenny, L. Ver a 17 pt. De totale uitslag luidt: le pr. Favonius, J- Helder 93 pt., tevens winnaar van de Schildweek- beker; 2. Loki, 69 pt.; 3. Schelm 65 pt.; 4. Riemke 64 pt.; 6. Ranger 58 pt.; 6. Oké 58 pt.; 7. Tromp, J. Koets 55 pt.; 8. Libel, J. T. Mulder 54 pt. In de Larkenklasse werd eveneens felle strijd geleverd om de wisselpla- quette. J. D. Meijer met Oké, die tôt nu toe een zeer goede kans maakte om eerste te -worden werd in de der- de wedstrijd wederom verslagen- Hier werd de uitslag: 1. Roeli, Tj. Zijlstra 20 pt.; 2. Scholletje, H. J. Dreise 14 pt.; 3. Oké, 10 pt.; 4. Indra K. van Ommen 7 pt.; 5. Jopie, W. Til 6 pt.; 6. Allouette, K. v. d. ZwdSg 5 punten. Het totaal klassement in de Lar- ken-klasse luidt: 1. Roeli 44 pt.; 2. Oké 41 pt.; 3- Al louette 35 pt.; 4. Scholletje 35 pt.; 5. Indra 35 pt.; 6. Jopi 18 pt. De uitslag voor het totaal klasse ment voor de B.M.'ers werd: 1. Hirondelle, J. Alsema 40 pt.; 2. Cadans, A. Vrijen 40 pt.; 3. Meteoor, J. Bodewes 30 pt.; 4. Fuut, R. Doorn- bos 24 punten. De uitslag van de wedstrijd voor Larken met verplichte bemanning van een dame en heer was: 1. Oké; 2. Indra; 3. Roeli; 4. Scholletje en 5. Allouette. Tenslotte vermelden we nog de uitslag van Fokkenisten in de 16 M2. klasse: 1. Favonius; 2. Schelm; 3. Riemke; 4. Libel; 5. Annie; 6- Tromp; 7. Shun; 8. Oké; 9. Ranger en 10. Alger. AUTOMOBILISME. De races te Zandvoort. In de Zand- voortse duinen werden Zaterdag autoraces gehouden in internati- onaal verband. De „Prijs van Zand voort" werd gewonnen door de Sia- mese Prins Bira. OLVMPISCHE FLITSEN. Boksen. Schubart, de voortreffe- lijke Groningse bokser heeft ook in Londen een staaltje van zijn kunnen laten zien. In zijn eerste ronde won hij tegen de Tsjech Milstav Prihoda. Henry Quentemeyer verloor giste- ren zijn partij tegen de Argentijn Cia op punten (halfzwaargewicht.) rdag is de laatste 3st op de Londen- Athletiek. Zaterq athletiekdag geweest se Olympische spelen. In de 4 x 100 meter heeft Nederland het nog tôt een gouden médaillé gebracht. Onze voortreffelijke athlete mevr. Fanny BlankersKoen heeft daartoe haar deel bijgedragen. De athleten zijn inmidHels in ons land teruggekeerd. Waterpolo. Vrijdag hebben Neder land en Hongarije de eer gedeeld met 44, terwijl de onzen Zaterdag een nederlaag hebben geleden met 4—2 tegen Italië. De Italianen zijn daar- mede als eerste geëindigd, terwql Nederland een bronzen médaillé verkreeg. Hockey. Zaterdag heeft het Neder landse hockeyteam zijn eerste neder laag te incasseren gekregen en dat was dan een heel zware nederlaag. Pakistan won van onze landgenoten met 6—1. Maandag verloor ons team opnieuw en wel met 21 van India. Er blijft voor ons team thans nog één wedstrijd te spelen en wel om de bezetting van de derde plaats. ENGELSE GEVANGENISSEN ZIJN OVERVOL. Uit een officiëel rapport blijkt, dat het aantal gevangenen in Enge land bijna 20.000 bedraagt. Aile ge- vangenissen zijn overvol en het on- derbrengen van nieuwe arrestanten geeft steeds weer moeilijkheden. In verhouding tôt voor de oorlog is het aantal gevangenen met bijna 100 gestegen. FEUILLETON door TON BERCK 29) Frank zeide, van plan te zijn een poeder voor te schrijven, met een kleine dosis van een heel zwaar ver- gif. De ander was het met Frank eens en liet hem het recept schrij ven. Tôt Franks en natuurlijk ieders grote vreugde had men succès. De actrice knapte zienderogen op. Haar humeur verbeterde, zodat de zusters dubbel dankbaar waren voor deze gunstige wending. Om het procès der genezing te bevorderen, moet het re cept enige malen worden herhaald. De dosis vergif moest langzaam een beetje vergroot worden, om daarna weer kleiner te worden, tôt de gene zing geheel zou zijn ingetreden. Professor Bron was tevreden en liet de patiënt geheel aan Frank over, omdat hij enkele dagen naar het buitenland moest om een medisch congres bij te wonen. Frank had des morgens de ronde gemaakt en trok zich even terug om een kop koffie te drinken. Een van de patiënten had een oogziekte en liep gevaar blind te worden. Hierdoor moest hij aan •Joan denken en vervolgens natuur lijk aan Chrisje. Hoe zou zij het ma ken? Zij zou met die oude zonderling gaan trouwen. Het was een eigen aardige man. Dat zij hem om zijn geld genomen zou hebben, zoals zijn moeder beweerde, kon hij onmoge- lijk geloven, maar diep in zijn hart had Frank gehoopt, zelf met haar te kunnen trouwen. Hij kon het met goed begrijpen. Hij herinnerde zich het partijtje in het ouderlijk huis en aan het ogenblik in de solistenka- mer van de gehoorzaal. Hij had mis schien wat meer van zich moeten laten horen, of haar eens een ge- schenk moeten stufen. Dat had Norah van Boetzelaer ook gezegd en ze had hem een beetje meewarig aangekeken. Je bent een beste jon gen, Frankie ze noemde hem al- tijd Frankie, iets, waar hij altijd een beetje korzelig door werd ik zou voor geen geld van de wereld met je willen trouwen, trouwens jij ook niet. We horen niet bij elkaar. We zijn goede vrienden en ik hoop, dat we het blijven. Frank was het volkomen met haar eens. Zij was een eenvoudig, vrolijk meisje en heel knap ook. Nee, zij de- den hun eigen zin, hoe graag Franks moeder het ook wenste, dat hij No rah zou huwen. Dokter Baggerman, Dokter Bag-, german, werd er door de luidspreker geroepen, maar hij hoorde het niet. Tôt er een zuster binnenkwam: Dokter, er is een spoedgeval, U moet beneden komen om te helpen, een auto-ongeluk. Frank haastte zich naar beneden. Na een half uur was hij klaar en was de verongelukte weer m zo- verre geholpen, dat hij weer naar huis vervoerd kon worden. Een lan ger verblijft in het ziekenhuis was niet noodzakelijk. Die avond had Frank vrijaf. Hij besloot, wat te le- zen en vroeg naar bed te gaan, want hij voelde zich vermoeid. Hij zat nog niet lang te lezen, toen er werd op- gebeld. Men vroeg hem bij mevrouw Panhard te komen, omdat deze niet zo goed was. Toen hij aankwam, was de patiënt stervende. De familie was gewaarschuwd, maar enkele ogen- blikken later was de actrice reeds overleden. Zij bleek kort na het in- nemen van een poeder onwel g worden te zijn. De zuster had dade lijk de inwonende geneesheer en Frank gewaarschuwd. Frank was diep getroffen. Professor Bron was die avond uit het buitenland teruggekomen en kon evenals zijn assistent niets meer uit richten. Frank was zeer teleurge- steld, te meer, nu hij niet kon ver- klaren, hoe dit was gebeurd. Toen hij er zijn oudere collega's over sprak haalden zij hun schouders op: de praktijk zal je leren, dat het meer voorkomt. Een mens is geen machi ne. Er zijn nog zoveel factoren, waar we geen rekening mee kunnen hou- den, iets als dit kan altijd plaats hebben. Ook in ons beroep geldt: de Mens wikt, God beschikt. Maar de familie-kring en de ken- niwpn van mevrouw Panhard dach- ten daar anders over. Zoals vaak ge- beurt, kregen de doktoren de schuld. Er was een medische fout gemaakt. Invloedrijke relaties drongen er bij het bestuur van het ziekenhuis op aan, dat er een onderzoek naar de doodsoorzaak en naar andere feiten zou worden ingesteld. Het bestuur, dat grotendeels uit niet-deskundigen bestond, stemde schoorvoetend toe- Ailes, wat bij de zieke was geweest, werd in beslag genomen: waterglas, fruit en wat lekkernijen. Bij de apotheker werden de recepten, be- stemd voor wijlen mevrouw Pan hard, opgevraagd, ook het doosje poeders werd in beslag genomen. Men liet ailes door deskundigen on- derzoeken en begon met het doosje poeders. De volgende dag kwam Frank op de gewone tijd in het ziekenhuis. Hij was verstrooider dan ooit en voelde zich door de dood van zijn patiënte zeer uit het veld geslagen. Hij was riauwelijks binnen, of de geneesheer- directeur liet hem roepen. Ga zitten, Baggerman. Ik heb onaangenaam nieuws voor je. Je kent de kring van mevrouw Panhard. Nu, deze heeft het bericht van haar over- lijden niet zonder meer aanvaard. Ze eisten een onderzoek omtrent de oorzaken van haar dood. Gisteravond nog heeft collega Leddenhuls, de po- litiearts, verschillende stukken in beslag genomen en het doosje poe ders onderzocht, waaruit gebleken is, dat één poeder voldoende is, om twee mensen te doden. Zij bleken niet minder dan 6.6 miligram hij noemde de naam van 't gif te be- vatten, terwijl U net zo go.ed weet als ik, dat ruim drie milligram reeds voldoende is, om een volwassen mens te doden. Zeker, zei Frank, mevrouw Panhard kreeg dan ook een heel kleine dosis; in verband met De directeur hief zijn hand op en ging door: Maar nu is het vreemde, dat U recepten geschreven hebt met een hoeveelheid van 0.7 tôt 0.4 milligram van dat gif, maar kunt U het laatste recept verklaren, waarop U niet min der dan 6.6 milligram voorschrijft? Hij keek Frank vorsend aan en overhandigde hem het papiertje. Frank voelde de grond onder zijn voeten wegzinken, hij kon zijn ogen niet geloven, maar het was zo, daar stond het: 6.6. Hoe had hij dit kun nen doen. Hij was er van overtuigd, dat hij een nul had geschreven. Dan had hij dus iemand vergiftigd. U vermoedt wel, dat de relaties van de overledene het hierbij niet zullen laten zitten. Ook zal het de reputatie van ons ziekenhuis geen goed doen. Verzachtende omstandigheden zijn er maar weinigen. De apothekers- assistente had zich met U in verbin- ■ding moeten stellen, ze had nooit zo'n grote dosis klaar mogen maken. Maar het spijt me meer, dan ik je zeggen kan, wij hadden aile grote verwachtingen van je. Maar deze stommiteit mag een arts nu eenmaal niet uithalen. Blijf voorlopig maar hier. Je zult je voor de autoriteiten te verantwoorden hebben en dan zullen we je moetert ontslaan. Hoe heb je het kunnen doen? Frank kon niet antwoorden. Ik begrijp het niet, stamelde hij. Ik weet zeker, dat ik eerst een nul heb geschreven, anders zou ik het bij het overlezen zeker gezien hebben. Maar het is zo- Ik zie het nu eigen- ljjk zelf. Ik heb die vrouw eigenlijk vermoord. Hij zwaaide hulpeloos met zijn hand. Kom Baggerman, kop op, we zullen zien, wat we voor je kunnen doen. Hij drukte hem hartelijk de hand. De hele dag hamerde het hem door zijn hoofd: ik heb haar ver moord, ik heb haar vermoord. Hij kon er niet van slapen, maar hij herinnerde zich precies, wat hy geschreven had: een nul en geen zes. Hij wist het zeker en toch was er het recept Het onderzoek werd voortgezet. Een erg pijnlijke tijd voor Frank De apothekers-assistente werd on- dervraagd, ze verklaarde niet op de grote dosis te hebben gelet, hoewel ze het uit de gifkast had moeten nemen. Onverantwoordelijk, vond de m- specteur, die met Dr. Leddenhuls het onderzoek leidde- (Wordt vervolgd) EEN VIJVERTJE IN DE TUTN. Wie er van houdt een verborgen hoekja in de tuin te hebben waar het goed is te zitten dromen heeft onge- twijfeld wel interesse voor een vij- vertje. Het kan aangelegd worden met ge- wapend béton maar ook wel met ge wone metselstenen. Het is evenwel noodzakelijk hierbij een deskundige te raadplegen omdat men anders te- leustellingen ondervindt. Hoe het vijvertje door de deskundige ge maakt wordt willen wij hier niet be- spreken omdat-het buiten het bestek van dit artikel valt. Wij zullen alleen aangeven wat men moet doen als het technisch gedeelte klaar is. Allereerst brengt men er een laag goede aarde in van ongeveer' 10 tôt 15 cm. dikte. Dit is om de waterplan- ten gelegenheid te geven er in te wortelen. Deze grond wordt afgedekt met een laagje rivierzand. Wij plaat- sen allereerst de witte waterlelie of Nymphaea alba in het vijvertje. Deze plant heeft een wortelstok. Let er nu eens op hoe het komt dat de grote bladeren steeds op het water drijven. Als de waterspiegel daalt gaat het blad mee. De stengel heeft zich dan zover gebogen dat de bladeren drij- vende gebleven zijn. Trek eens een blad naar u toe dan merkt men wel hoe slap en buigzaam de stengel is. Snijd die stengel eens dwars door dan ziet men holten. De stengel is ni. de weg van de lucht naar de wor- tels. Die luçht wordt aan de boven- zijde der wortels opgenomen. Het is nu ook begrijpelijk waarom de bla deren aan de buitenkant iets omge- ltruld en aan de bovenzijde met een waslaagje bedekt zijn. Het water kan het blad nu niet zo licht overspoe- len en gebeurt dit toch dan loopt het er weer gemakkelijk af. Er moet nog om gedacht worden dat de waterlelie alleen in een nog al diep vijvertje geplant kan worden. Naast de witte zijn er ook rode en zelfs blauwe wa- terlelies. Een tweede plant, die hier op zijn plaats is, is de Lisdodde of Typha. Deze is in hoge mate decora- tief door zijn bruine kleur en slanke vorm. Dit is een eenhuizige plant. De manlijke bloemen bevinden zich bo ven de vrouwelijke beneden aan de pluim. Verder zien wij ook graag de Waterviolier waarvan de bloemen wel iets gelijken op die van de Pink- sterbloem. Zij kan gemakkelijk uit de sloot overgebracht worden. Denk ook eens aan de statige Zwanebloem aan Waterdrieblad of Waterklaver. In de sloot ziet ge soms een soort Fonteinkruid met bruine langwerpi- ge bladeren aan de oppervlakte. Ook de Waterboterbloem met zijn over- vloed van witte bloempjes kan hier wel aarden. Men heeft dus een ruime kcil76 Natuurlijk zijn een paar goudvis- sen een grote attractie in de vijver. Wat een bron van vredige vreugde kan het geven als een schooltje jon ge vis j es door het water zwiert. Het is een bewijs dat de ouden er zich geheel thuis gevoelen. Waterkevers en salamanders houde men uit het vijvertje. Zij zijn een gevaar voor de vissen. De schaduwzijde van het vij vertje gebruiken wij voor het kwe- ken van varens. Op de achtergrond staan Ligusters en Thuya's. Zet des- gewenst een bank er bij.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3