DE BESPIEHN IN HET KREMLIN CINSEQUEHTIES VM HET PU* HUSULL De verklaring van onze nieuwe Regering. ENIEUTIE ViK NEDEtUKDEIS NUI MilDi w WAARIN OPGEKOM€N OOST GOORECHJ VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Parijs is optimistisch, Londen en Washington zijn gereserveerd. H Mb loprgtmg Zotevdog 14 Angvstaa 1948 No. 65 SLOCHTER€N VOOR DE GEMEBMfB* HOOGE2AHD - NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENOAM tN OMGEVING KORT WUD1NGSWOORD. Het geld is schacrre in Nederland. Loonsverlaging in de toekomst? - H©! Regeringsprogrom. - /lll 1 W*- - ABOCTIMIMWM'HUg: f 1.26 p. kwaiteal Enonce p. pca* t LB6 (b$ vooruiOaetaling) PRETS DES ADVERTENTIE8: 13 cent per mm. Zogen. Ktemtje» tàa te koop, te buur, gevraagd ena. mu- mum 75 cent (bfl vooraitbetalaig). NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOBNSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefstçr Seggers' en Kremer's Uitgeverscaak Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogeiand Telefoon 139 (b.g.g. 213 ôf 214) Postrekèning No. 435883 die volgens haar niet bestaat. En dergeljjke houding van de Liga geeft weinig reden tôt optimisme. Donauconterentie. Het verloop van de besprekiùgen bij de Dqnauconferentie, welke te Belgrado wordt gehouden is zodanig, als men zou verwachten, wanneer men de stemmenverhouding kent. De De Russen beseffen terdege, dat zij intensiveren. Westelijke mogendheden hebben 3 momenteel de sterkste mogendheid Inmiddels is het te Berlijn tôt al- stemmen en de Sovy et Unie en ajn ziin op het Europese continent, en zij lerlei onaangename incidenten geko- satelieten 7, terwyl Oostenrykslechts pogen van dit feit te profiteren. Bij- men. De onder Russische licentie een adviserende stem heeft. Het ziet verschijnende bladen schreven over de onderhandelingen welke in 1946 en 1947 zijn gevoerd om tôt oplos- sing van het Duitse probleem te ge- raken heeft Ruslands houding ver- oorzaakt, dat men uiteen moest gaan, zonder dat enig resultaat was ver- kregen Toen hebben de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, onder raadpleging van de Beneluxlanden, besloten althans in het onder hun contrôle staande deel van Duitsland te beginnen aan het herstel, en zo werd de grondslag gelegd voor een Westduitse staat Allereerst was het noodzakelijk aan de monétaire chaos een einde te maken. Daarom hebben de Westelijke landen allereerst meu- we Marken ingevoerd, metuitzonde- ring van hun zones m Berlyn, .omdat het in omloop zijn van verschillende valuta's in de Westelijke eiï Ooste- $ke zones van de stad emstige ge- volgen moést hebben voor het econo- mische leven. West- Rusland was over hetgeen iii West Duitsland was gebeurd geenszto te snreken De Russen wilden geen Westduitse Staat, en ze wdden een valuta-herziening voor geheel Duits- Na de invoering van de nieuwe Marken in West-Duitsland voerden zij' in hun zône evmeens een mimt- Ranering uit, waarin zij Berlijn wel Œen De Westelijke landen voerden toen eveneens hun in Berlijn uit, waarna de So-wjet Unie zijn blokkade begon. Dat was voor de Russen vrij eenvoudig- Im- mers. Berlijn, dat in 4 zônes is ver- deeld, ligt geheel in de Ri^ische be- ,nattin p^vône van Duitsland, en w met de Westelijke zônes vCTbonden met een spoorweg en een autoweg. Deze wegen hebben de Russen ge- blokkeerd, zodat alleen nogmaarde luchtcorridor overbleef, en om 2 mil lioen Berlijners in leven te houden was het nodig het luchtverkeer te De kenze des geloofs. Verklezende llever, met het volk Gods kwahjk behandeld te worden." 2ga Tegenover de schatten van Egypte en die eer om de zoon van Farads dochter genàamd te worden, stond aan de andere kant een man met een ijzeren schaal en daarm lagen a de smaadheden, die over het volk van God zouden worden uitgegoten. Daar lag miskennmg, haat, smaad, pijniging, de dood. En nu staatMo- 2.cs daar juist tussen m en moet h« kiezen. Dââr de man met de gouden schaal vol wereld heerlijkheid en hier de man met de ijzeren schaal vol van de smaadheden der wereld Mozes er tussen m- Wat zal hy en ^HiTheeft het ene deel reeds afge- wezen, doch wat zal hy nu met dit andere deel doen. Wanneer hy het goud der wereld afwyst, zal hîj dan niet veel meer de smaad der wereld afwijzen? Dat zoumenzekerwel denken en het onwedergeboren hart zou dat zeker ôok doen. Zulk een daad zou ook de loi der de Westelijke mogendheden als over „beroeps-progromhelden", „koloni- ale uitbuiters", „Menseneters van de Ku-Klux-Klan", terwyl men hen het aanhangen van een «..Hottentotten- moraal" verweet. Over de politieleiding ontstond herrie tussen de bezettingsautoritei- ten. Op allerlei gebied voltrekt zich een volledige splitsing in Berlijn. En terwijl de toestand in de stad zich bleef toespitsen zijn vertegen- woordigers van de Westelijke mo gendheden eens met Molotof en Sta- lin gaan praten. Reeds vier maal hebben -de vertegenwoordigers het Kremlin bezocht, waarvan de laatste maal Donderdagavond. Wat daar be- sproken is, is tôt nog toe geheim ge houden, maar 't schijnt wel zeker te zijn, dat overleg is gepleegd om op- nieuw te komen tôt viermogendhe- denbesprekingen over geheel Duits land. Parijs is optimistisch, Londen en Washington zijn gereserveerd. Intussen staat het vast dat in dien het inderdaad tôt viermogend- hedenbesprekingen zal komen van de zijde der Westelijke mogendhe den consessies zullen moeten worden gedaan, en ten opzichte van Berlijn, en ten opzichte van Duitsland. Men kan de Oostelyke mark in geheel Berlijn fhvoeren, het ontstaan van de Westduitse staat uitstellen- Rus- (land mede inschakelen in de con trôle van het Ruhrgebied. Maar zul len de Russen daarmede tevreden zijn, of zullen zij de consessies dan beschouwen als een teken van zwak- te en nog verder gaan met hun eisen? In ieder geval is tijdwinst voor de Westelijke mogendheden van belang, omdat dat hen in staat stelt zich te reorganiseren, in Europa, en ook in de andere werelddelen. Frankrijk. De nieuwe Franse regering heeft de eerste storm doorstaan. Die storm is ontketend door een wetsvoorstel van Paul Reynaud (Minister van fi- nanciën en économie) dat. belangrijke veranderingen beoogde in het Franse financiële en economische beleid. Bovendien hield het ontwerp in vol- machten Voor de regering om buiten het parlement om de openbare en militaire diensten te kunnen reorga niseren, het regeringspersoneel te beperken, genationaliseerde onderne- mingen te reorganiseren, de dienst voor sociale zekerheid te hervormen en ten slotte het belastingsysteem en de verordeningen voor leiding en contrôle, van de buitenlandse han- del te hervormen. De financiële commissie heeft enkele wijzigingen In het ontwerp aangebracht, en daar- na is het in de kamer gebracht. Bij de verdediging van het ontwerp heeft Reynaud gezegd te zullen af- treden, indien de vereiste volmach- ten niet worden verleend. Vele le- den van de Nationale Vergadering stapten over hun bezwaren heen en ten slotte bleven alleen de Commu- nisten en de aanhangers van De Gaulle tegenstanders. Bij de stem- ming werd het aangenomen met 325 er naar uit, dat de contrôle van het verkeer op de Donau aan de Russi sche Satelieten zal komen (ergo aan de Sowjet Unie zelf). De Westelijke mogendheden hebben weinig belang bij het verkeer op Europa's grootste waterweg, maar Oostenrijk zit met de gebakken perenl werp ook nog door de Senaat aan genomen wordt, zal op Reynaud de taak komen te rusten de finEinciale en econmische chaos op te ruimen. Geen gemakkelijke taak ongetwij- feld, maar een taak die noodzakelijk is om der wille van Frankrijks her stel. Palesttna. Na Egypte heeft nu ook de Arabi sche Liga het Israëlitische .voorstel om onderhandelingen te openen over een duurzame vrede in Palestina, van dte hand gewezen. De Liga be- weert, dat zij de Joodse regering nooit erkend heeft, en dat zij met kah onderhandelen met een regering, wereld hebben en als praktisch en tegen 215 stemmen. Indien het ont verstandig worden geprezen. Zulk - J J~ 4 een daad zou ook voor veel ellende bewaren en veel genot schenken. En ioch deed Mozes die keuze met. Hii wees het goud af en nam de smaadhedgn aan. Hij liep van de ge- gallonneerde kinderen der vœreld weg en voegde zich bij de kinderen der smart. Maar, hoe kwam hij dan toch aan zulk een wonderlijke keuze? Het was geen keuze des verstands, doch een keuze des geloofs. >.Do^ het geloof verkoos Mozes liever me het volk van God kwalijk behan- deld te worden, dan voor een tyd ae genieting der zofide te hebben Het geloof gaf aan Mozes een mi croscoop en een verrekijker m han- den Door de microscoop zag hy m de weelde van Egypte de bacillen der zonde. Hij zag, dat die gouden beker een giftbeker was en dat hij de dood zou brengen als hij er uit dronk- Die eenietingen der zonde waren maar „Voor een tijd" en dan zouden zij gevolgd worden door een eeuwig- heid van smart. Het ging dus niet maar om de keu ze tussen goud en ijzer, tussen genot of smaad. doch tussen het volk van God en (ie Kinderen der wereld, tussen de tyâ en de eeuwigheid, tus sen het genot „voor een tijd en het genot voor eeuwig. Nu waren die dingen van Egypte zichtbaar en tastbaar en dat eeuwig genot nog niet en juist daarom noe- men wij die keuze dan obk een keu ze des geloofs. Lezer en lezeres! Durft gy deze keuze ook doen? De wereld noemt U een idiqot als gij het doet, omdat de levenswet en de levensregel der wereld is: „beter één vogel in de hand dan tien in de lucht", doch God noemt U een kind der eeuwigheid, wanneer gij iets tijdelijks durft af wijzen om iets eeuwigs te gewinnen. Neen, de wereld weet het niet Wat Gods grote liefde biedt. Als zij het wist, met zielsbegeren Zou zij dra tôt God zich keren. Het geloof geeft niet alleen een microscoop, doch ook een verrekij ker, waardoor men over de tijd heen ziet en de eeuwigheid in het oog krygt. DODELIJK VERKEERSONGELUK BIJ WOLVEGA- Op de Rijksweg nabij Wolvega reed een veeauto, met vrij grote snelheid. De bestuurder van de wa- gen wilde de remmen proberen. Hij overtuigde zich irf de spiegel, dat er geen verkeer achter hem reed en remde daarna. Op hetzelfde ogen- blik hoorde hij een hevige slag te gen de achterzijde van de auto. Het bleek dat een motor, die vlak achter de auto moet hebben gereden, daar- tegenaan gebotst was. De motorrijder, een veehouder uit Munnikeburen, alsmede zijn echtge- note, die als duo-passagiere meereed, kwamen bij het ongeluk om het le ven. Zy laten 5 kinderen achter. ERNSTIGE VECHTFARTU TE AMSTERDAM. Javaan door messteken çedood. Een Javaanse bediende-wasbaas van de Mfj. „Nederland", Tojib, die met een schip in Amsterdam was aangekomen, scharrelde zich daar 'n meisje op om gezamenlijk een bi- oscoopje te pikken. Toevallig was het meisje echter ook al met een Madoe- rese bediende van het rp-S- „Java", dat eveneens m Amsterdam ligt, uit geweest. En nog toevalliger is, dat de Javaan en het meisje, toen zij naar de bioscoop gingen, juist die Miandoerees tegenkwamen. Deze ging naar het schip 'en kwam terug met 11 andere Madoerese bedienden van de „Java". Men stelde zich voor de bioscoop op, om de Javaan, zodra hy naar buiten kwam eens gevoelig de les te lezen. Toen deze naar bui ten kwam ontstond er een vechtpar- tij en voordat de omstanders begre- pen wat er gebeurde, was de Javaan door messteken ernstig gewond. La- ter is hij in het ziekenhuis overlethn. De- 12 Madoerezen namen de be- nen. Een politieagent ging hun per taxi achterna, haalde hen in en wist ze met zijn revolver in bedwang te houden, tôt twee collega's hem te hulp kwamen, waarna de Soendane- zen naar het bureau werden ge-| bracht. Een van hen heeft bekend twee steken aan de Javaan te hebben toe- gebracht. Degene, die het drama heeft veroorzaakt heeft nog niet be-1 kend. Vermoedt wordt het dat hij eveneens zijn mes heeft gebruikt. De overige tien hebben waar- schijnlijk hun messen niet gebruikt. Zij zijn echter nog niet in vrijheid gesteld. OUDE INBRAAK OPGEHELDERD. In de nacht van 18 op 19 December 1946 werden uit een bontzaak aan de Torenstraat te Den Haag 7 bont- mantels, enige hermelijnvelletjes en een bontvos ontvreemd. Op welke wijze de inbraak was geschied, kon toen niet blijken. Toen echter enige dagen geleden de daders van de diefstal van fototoestelien uit een Haagse fabriek werden aangehou- den, kwam ook 9e bontdiefstal tôt klaarheid. Uit het onderzoek is ge- bleken, dat de 25-jarige H. J. B., die toevallig voorbij de bontzaak kwam, de sleutel in het slot van de winkel- deur zag steken, waarna hij deze wegnam en ter hand stelde aan de 29-jarige H. J. v. d. P., die daarop .de diefstal plpegde. De huit werd toen verkocht door de 33-jarige IL J. v. d. G. aan een bewoner van de Beijestraat, die evenwel niet wist dat de voorwérpen van diefstal af- komstig waren en deze opnieuw verkocht. 3 bontjassen werden door -uaraouaS gnjsaq in atjyod ap CHRISTIANSEN K.OMT ER MET EEN KOOP JE AF. 12 jaar gevangenisstraf. Friedrich Christiansen, de opper- bevelhebber der Duitse troepen in ons land werd door het Bijz. Ge- rechtshof te Arnhem veroordeeld tôt 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest door ge bracht na 15 Januari 1946. Hem werd het recht van cassaîie verleend. BELGISCHE SMOKKELAAR AANGEHOUDEN. Een Belgische smokkelaar dacht van de zomerdrukte aan de grens te kunnen profiteren om met een la- ding smokkelwaar de Duitse grens over te glippen. Met zijn auto gela- den met koffie, thee, cacao en tex- tielgoederen reed hij over Neder- lands gebied naar de Duitse grens. Ondanks de drukte was de contrô le door de douanen echter toch wel zo scherp, dat men de goederén vond. Bovendien werd een bedrag van Frs. 50.000 gevonden. FABRIEKSBRAND TE BERGEN OP ZOOM. Het West-Brabantse Motor- en Rij- wielbedrijf te Bergen op Zoom is door brand verwoest. Toen de brand- weer ter plaatse arriveerde sloegen reeds grote vlammen uit het fa- briekspand. Men heeft er zich tôt toe beperkt het aangrenzende perceel, waarin de Gemeentelijke Muziekschool geves- tigd zal worden voor brand te behoe- den. Twee leiden.de figuren van het Europese Herstelplan. Links: W. Averell Harriman, spéciale vertegenwoordiger in Europa voor het plan, en rechts Howard Bruce, administrateiu-. (Van onze financiële medewerker.) In een Donderdag voor de Tweede Kamer afgelegde verklaring heeft minister-president Drees een uiteen- zetting gegeven van het beleid, dat men van de nieuwe regering kan verwachten. Hier volgen de belang- rykste passages uit deze regering verklaring. M W. Drees Canada, een jong en uitgestrekt land; een land met een vruchtbare bodem en dat slechts dun bevolkt is. In zulk een land liggen mogelijkhe- den voor hen, voor wie in het over- bevolkte Europa geen plaats meer is, en die de moed hebben in een ver en vreemd land een nieuw bestaan te gaan opbouwen. Met de regelmaat van een klok trekken er dan ook schepen met emi-j granten heen, en vele van deze land- verhuizers gelukt het in dat nieuwe Vaderland voor zich en hun gezin een bestaan op te bouwen. Deze week was het de „Kota In- ten", die voor de zesde maal met emigranten van Rotterdam naar Ca nada trok. Aan boord bevonden zich 750 landverhuizers, n.L 250 Menno- nieten, een gemengd gezelschap van 100 personen bestaande uit Belgen, Zwitsers en Skandinaviërs en verder 400 Nederlandse boeren met hun ge- zinnen, voor het grootste gedeelte afkomstig uit onze Noordelijke pro- vincies. De perspectievenJ De afgelopen week is de heer Da na H. Porter, minister voor „plan- ning" van de provinciale regering van de Canadese provincie Ontario in ons land geweest, om een kijkje te nemen naar de milieus waaruitde Nederlandse emigranten voortkomen en om tôt nauwere samenwerking te komen tussen de Nederlandse en de Canadese autoriteiten met betrek- king tôt de landverhuizing. De heer Porter deelde mede dat boeren, die naar Canada trekken eerst als arbeider moeten werken, maar vrij spoedig, soms al na drie jaar, kunnen zij een eigen bedrijf kopen. Meestal zijn dat gemengde bedrijven van ongeveer 40 ha., die gemiddeld 6000 dollar kosten, waarbij meestal 5000 dollar hypotheek met'n looptijd tôt 30 jaar kan worden ver- kregen. Sterk gemechaniseerde be drijven zijn groter dan 40 ha., die zijn ten minste 80 ha. groot. Een brokje Nederland in Canada. Het Holland Marsh, het Holland moeras, werd drooggeglegd, en vormt nu een stuk grond, waarop de tuin- bouw zeer intensief wordt beoefend. De bevolking bestaat uit ongeveer 2000 tuinders en hun gezinnen, die voor het grootste deel van Neder landse oorsprong zijn. Van woest ge bied is dit voormalig moeras gewor- den tôt een der belangrijke tuin bouwgebiedën van Canada. De Nederlandse tuinders hebben hun aard' en hun gewoonten mee naar deze streek genomen. Op deze grond, die gelijkt op het Hollandse lage land hebben zij boerderjjen ge- De huidige toestand. Het thans optredende kabinet steunt niet als het vorige op een vaste samenwerking tussen bepaalde parlementaire groepen. Het richt zich op de verwezenlijkmg van een pro- gram, waarop degenen, die voor het ministerschap werden aangezocht, zich hebben verenigd. Ons land en ons volk biedeii een geheel andere aanblik dan op het voor altijd gedenkwaardige moment, toen de bezetter na vijf jaar ons volk onderdrukt en ons land verwoest en geplunderd te hebben, zich ten slotte gewonnen moest geven. Velerlei as- pecten van herstel wekken de be- wondering van wie na verloop van een paar jaren afwezigheid ons land terugziet. De totale productie is bo- ven de vooroorlogse gestegen. Niettemin is er allerminst reden tôt berusting of zelfvoldaanheid. De raateriële nood is nog groot en de morele inzinking is nog niet geheel geweken. Nog is er bij velen een wanverhouding tussen inkomsten en noodzakelijke uitgaven. Overzeese Gebiedsdelen.' De toestand in de wereld is veront- rustend en drukt zijn stempel ook op de verhoudingen in Nederland. Voor ailes echter worden die verhoudin- bouwd naar Nëderlands model. En wie thans door het Holland Marsh reist, die zou zich in Nederland kun nen wanen Veeboeren gevraagd- Vooral in de provincie Onterio is plaats voor veeboeren. Vandaar dat de proviniciale regering speciaal het oog heeft gericht op emigranten, die b.v. uit Friesland komen. Maar me1 het oog op landaanwinning en land- verbetering kan men ook veel ande re krachten gebruiken. De Canadese regering is karig met het verlenen van hulp aan particu- j lieren en dus ook aan immigranten. Maar ih het algemeen is de toestand in Canada zo, dat iedereen zich zelf kan helpen. Dat geldt in het bij zon der voor families met'tgrote kinde ren, die door eigen verdiensten het gezinsinkomen kunnen helpen ver- hogen. Canadese waardering. Dat de Canadese overheid tevre den is over de prestaties van de Ne derlandse immigranten blijkt uit de woorden door de heer Porter geuit. Deze zei o.m.: „Nederlandse boeren zijn goede vaklui- Onze provincie (Ontario) neemt ongeveer 60 van de binnenkomen'de immigranten op. Indien men er in Nederland in slaagt in 1949 een transport voor 20.000 emigranten te organiserez zoals het plan is, dan zijn deze Nederlanders bij ons van harte welkom. Onze landbouwontwikkeling is met hen ten zeerste gebaat. Het zijn goede I vaklui en harde werkers". gen in ongunstige zin beïnvloed door de tegenslagen, ondervonden bij de pogingen om het Indonesische vraagstuk tôt een bevredigende op- lossing te brengen. Daarop zal dan ook de aandacht van regering en volksvertegenwoordiging zich in de eerste plaats hebben te richten. Op nieuw hebben wij ons in te zetten om alsnog te pogen tôt een resultaat te komen, aanvaardbaar zowel voor de grote meerderheid van het Neder landse volk als voor Indonesië. Uitermate teleurstellend blyft de verhouding tôt de republiek, zowel omdat uitwerking van de overeen- stemming, die op de Renville was verkregen, tôt nog toe niet kon wor den verwezenlykt, als omdat de schendingen van het bestand toene- men, schendingen waarhij veelalwel niet de republikeinse regering recht- streeks betrokken is, maar waarin toch meermalen republikeinse in- stanties de hand hebben. T.a.v. de andere Overzeese Ge biedsdelen wordt het overleg voort- gezet, dat reeds geleid heeft tôt ver- heugende voorlopige resultaten, die de zekerheid geven, dat Nederland, Suriname en de Nederlandse Antil- len met voile instemming van deze voor inwendige aangelegenheden zelfstandig geworden gebieden, een Verenigd Koninkrijk zullen zijn. De regering vertrouwt, dat de Sta- ten-Generaal zullen willen mede- (werken tôt een zeer snelle afdoe-1 ning in tweede lezing van de grond- wetsherziening, die voltooiïng van de op gang, zijnde ontwikkeling mo- gelijk moet maken, en daarna tôt een spoedige behandeling van een wetsontwerp tôt het instellen van een federale interim-regering in In donesië. Economie. Wij moeten voortdurend het oog gericht houdqp op de noodzaak om over enkele jaren zonder de Ameri- kaanse hulp onze betalingsbalans in evenwicht te brengen, wil het moge- lijk zijn een snel groeiende bevol-| king een redelijk bestaan te verze- keren en arbeidsgelegenheid te waarborgen. Het verwezenlijken van de Econo mische Unie met België en Luxem- burg,» acht de regering in de toe komst van de drie landen van zeer groot gewicht. Hoe noodzakelijk het is, dat in het bij zonder het verkeer met Duitsland weer in normale banen geleid wordt, springt in het oog. Daarnaast wordt ernstig gestreefd naar de toeneming van het handelsverkeer met andere landen, ook met het Oosten van Europa. Onmisbaar blijft in dit verband een landbouwpolitiek, gericht op verhoging van een rationele bo- demproductie, die ook aan de welvaart en aan de bestaansze- kerheid der producenten ten goede kan komen. Naarmate de goederenvoorziening het toelaat zal het distributiestelsel worden geliquideerd, waardoor de noodzakelijke verruiming van de be- wegingsvrijheid van het bedrijfsle- ven zal worden bevorderd. Ook aan verder inkrimpen van het overheids- apparaat, die de regeriirg met kracht nastreeft, zal dit ten goede komen. Een gezonde ontwikkeling van de middenstand, in detailhandel, zowel als ambacht, zal worden bevorderd. Wij zullen ons tôt het uiterste moe ten inspannen om Nederland te doen zijn een land waar het voor allen goed is te wonen, en om de verhou ding tôt de gebieden Overzee te ves- tigen op een nieuwe grondslag, die er allereerst een moet zijn vqn on- derling vertrouwen en van wil tôt samenwerking op voet van gelijk- heid. Wij moeten onze productie, onze scheep- on luchtvaart, onze handel, o,ns verkeer met overzee, zowel als met het vasteland van Europa, op- voeren tôt een peil, waarop het be staan, ook van een snei toenemende bevolking, kan worden verzekerd. onze ïinanc De monétaire toestand in Neder land wordt in de laatste tijd geken- merkt door schaarste aan geld. Dit moet men niet als toeval beschou wen, maar deze schaarste is het ge- volg van het doelbewuste beleid, dat door onze regering wordt gevoerd met betrekking tôt hetgeen ons land door het plan Marshall wordt toege- wezen. Deze goederen worden voor zo- ver zij niet worden geschonken door de Nederlandse Bank betaald. Hetgeen de handel ervoor moet be- talen incasseert de Nederlandse Bank, doch brengt dit geld niet weer in omloop. De consequenties zijn dat de hoeveelheid #n omloop zijnd geld geleidelijk kleiner wordt, terwijl door het in de handel brengen van de Amerikaanse goederen het aan- bod op de goederenmarkt evenredig aan het schaarser worden van geld, toeneemt. De concurrence zal een steeds gToter wordende roi gaan spelen, de prijzen gaan dalen, en daarmede de kosten voor levenson- derhoud. Dit -opent de mogelijkheid voor loonsverlagingen, en de mogelijkheid bestaat dat die loonsverlagingen met zullen kunnen uitblijven, omdat de toëgenomen concurrentie de bedrij ven niet alleen zal dwingen ratione- ler te produceren, maar bovendien om hun onkostenrekening zoveelmo- gelijk te drukken. De geneigdheid van de werkne- mers om loonsverlagingen te accep- teren zal toenemen, omdat de kos ten voor levensonderhoud zullen zakken, zodat zij met minder inko- men hetzelfde zullen kunnen doen, maar bovendien zullen de krimpen- de omzetten tengevolge hebben dat het spook van werkloosheid dreigend zijn tanden zal laten zien. Verder dan een dreiging zal het echter niet komen, want de veria- ging van de productiekosten, die weer het gevolg is van de loonsver laging, zal de exportmogelijkheden van de Nederlandse fabrikaten ver- hogen, omdat "zij de concurrentie- kracht van de Nederlandse industrie ten opzichte van die van andere lan den en de buitenlandse' marktep zal versterken. Daarmede zullen wij bereikt heb ben, wat bereikt moet worden, want om Nederland op de been te helpen is een vergroting van onze export noodzakelijk, opdat onze deviezen- positie kan worden verbeterd. Dit is een van de mogelijkheden. Men kan de kwestie echter ook an- ders zien. N.l. dat van een loonsver laging, ondanks de wijze waarop men van de Amerikaanse hulp meent te kunnen profiteren om de levensstandaard naar beneden te brengen, geen. sprake kan zijn. Want ook de Bénélux zal zijn invloed la ten gelden. Krachtens de Benelux- overeenkomst zou het wel eens noodzakelijk kunnen zijn, dat de re- geringstoeslag op het levensmidde- lenpakket moet worden afgeschaft, waardoor een prijsstijging van de eerste levensbehoeften zeer goed mogelijk zou zijn. Van een daling van de kosten van levensonderhoud zal dan geen sprake zijn, en evenmin van loonsverlaging. Een dergelijke toestand zou de druk op de middenstand vergroten. Door de concurrentie zou het inko- men van de middenstanders dalen, terwijl zij door de gesorteerdheid van de handel genoodzaakt zullen zijn hun voorraden wat gevariëerd- heid betreft te vergroten. Wellicht zal de overheid de mid denstand de helpende hand moeten bieden om hem staande te houden. Prof. Mr. Lieftinck heeft een wei nig benijdenswaardige taak. Van zijn beleid hangt zeer veel af. LAAT UW TEXTIELPUNTEN NIET VERLOPEN. Pan ten van kaart VA 705 worden ongeldig. De bonnen van de oude textiel- kaart VA 705 zulleft na 24 October hun waarde verliezen- De bonnen van de thans in gebruik zijnde kaar- ten VA 804 blyven voorlopig geldig.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1