KANKERBESTRUDING EH V00RLIC1TING I PLAATSEUJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND IN DE BEKLAAGDENBANK 5e klas. 9, 10 en 11 Aug. f 31000: 2742. f 2000: 14742. f 1500' 3972 f 1000: 1234 3524 11967 12775 6149' 10642. f 400: 5293 6903 8528 15745 16807 19288 19482 21485 4999 8021 9553 10483 11178 11229 11812 18659 19810 6672 9003 18304. f 200: 2566 5212 6454 7281 8638 17031 18946 9703 12921 14220 20997 5576 7711 11800 15150 17750. f 100: 3867 7892 10897 15328 20439 1585 2275 2803 6139 9488 10868 11032 12009 12199 12599 13777 14966 15609 17757 18746 5128 5364 6568 8450 8550 9269 12046 14364 15320 15629 17874 19414. BRAND AAN BOORD VAN EEN ZWEEDS SCHIP. NIEUWE BONNEN. studie die in vele het kankervraagstuk De intens: landan van het kankervraagst wordt gemaakt, voart geleidclljk naar een toeneme van de besteende F 11 ens ln donker fletsen zonder ver- E. M., Sappemeer, f 8 of 2 d. h. Sappemeer, fHHH wegens als chauffeur het werkboek- deaux werden aangeboden: door de mede-arbeiders een radiotoestel en een herinneringswandbord, doqr de chefs en kantoorpersoneel een en velop-met-inhoud, door het hoofd- en het afdelingsbestuur van de fa- brieksarbeidersbond twee grotebloe- menmanden. •De heer Limborg-Meyer richtte namens de directie waarderende woorden tôt de jubilaris en zegde hem, alsmede nog enige daarvoor in aanmerking komende ^oudgedien- den" financiële tegemoetkoming voor hun ouden dag toe. WINSCHOTEN. Woensdagavond heeft zichhier ter plaatse een drama met dodelijke afloop voltrokken. Al gedurende geruime tyd heerste er een gewapende vrede tussen de vier gebroeders H. Woensdagavond ontstond er een klein verschil van mening tussen de vrouwen van de broers. De 34-jarige E. H. trachtte de twist te sussen, maar de jongstevan de broers P. H- nam een dreigende houding aan. Het kwam tôt een vechtpartij tussen P. en E., waarbij de twee andere broers de zijde van P. kozen. E. trachtte de drie mannen op een afstand te houden met een bezem, doch dit wapen sneuvelde spoedig. Inmiddels hadden de vrou wen zich ook in de vechtpartij ge- mengd. E. dreigde zijn mes te zullen trekken. Doch de broers hadden in- tussen stokken bemachtigd. E. werd ewusteloos geslagen. Hij liep een alswervelfractuur en een zware hersenschudding op. In het zieken- huis is hij aan de verwondingen overleden. De drie broers zijn in ar- rest gesteld. SAPPEMEER. Augustustij d-vacantietijd. Fa- brieken, winkels, kantoren, ailes sluit gedurende enige tijd. De werkers rukken zich eens een weekje los van de sieur van het dagelijkse leven; zoeken gezondheid in de natuur en kracht om weer een jaar lang het dagelijkse, dikwijls eentonige werk te verrichten. In onze plaatsen kun je merken, dat het vacantietijd is. Wanneer je 's morgens vi-oeg naar kantoor loopt, dan mis je al die matineuze werkers, die al zo vroeg naar de fabrieken trekken, je mist ook de atelier- meisjes. Het verkeer op de weg is minder intensief dan anders, en dat- zelfde geldt voor de scheepvaart in het Winschoterdiep. En dat laatste betekent, dat je minder vaak be- hoeft te wachten voor een openge- draaide brug. Maar het is ook vacantietijd voor de krant. Hebt U het niet gemerkt aan de inhoud? Er gebeurt vrijwel niets in onze gemeenten. Er zijn geen vergaderingen, geen uitvoeringen, en ook met gebeurtenisssen op sportgebied is het schaars! De Recht- bank heeft haar zittingen in de va cantietijd tôt enkele per maand ge- reduceerd. Dat ailes kunt U in de krant mer ken. De rubriek „plaatselijk nieuws" is verschrompeld van een paar ko- lom tôt een heel klein eindje. Rechts- zittingen komen eveneens veel min der voor. Gelukkig, dat minister-president Drees zo juist in de Tweede Kamer een regeringsverklaring heeft afge- legd, dat er herrie is in Berlijn en Palestina, en dat er nog veel te zeg- gen valt over het Indonesische vraagstuk, kortom, gelukkig, dat de internationale politiek er geen va cantietijd op na houdt; anders zou- den de kranten hun toevlucht heb- ben moeten nemen tôt „komkommer- tijd-berichtjes". Voor de betrekking van admi- nistratieve kracht op het bureau voor Sociale Zaken hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. HOOGEZAND. Wij hebben het niet zelf gezien, maar iemand kwam het vertellen op ons bureau. Als 't daarom niet waar is liegen we in commissie. De geschiedenis is deze. Donder- dag is een gedeelte van het wegdek geteerd en dàarop is grint gestort. Een wagen reed over die delen van de weg, die hersteld moesten wor- den, en die wagen liet een geteerde oppervlakte achter zich. Een eindje daarachter reed de wagen waaruit grint werd gestort. Uit de tegenover- gestelde zijde naderde een dame per fiets. Zij reed voorbij de teerwagen, die op de linkerweghelft reed, maar voor dat zij de wagen met grint was gepasseerd Icwam er een tegenligger en zij was genoodzaakt op de teer- strook te gaan rijden. De fiets slipte en kwam met berijdster op de natte teer te liggen, Enige omstanders moesten de da me helpen zich los te maken van de klevende teer. Zij bleef ongedeerd, maar haar jurk is voorgoed bedo'f- ven. Het Adviezenbureau van de heer Kranenborg in de Jan Huit- zingstraat betaalde dezer dagen twee maal de prjjzen van f 31.000; drie weken geleden had het bureau de f 25.000 in zijn collectie, en daartus- sen zijn vijf prijzen van f 5000 en verschillende kleinenere prijzen uit- betaald. Een spreekwoord zegt dat daar waar geld is, geld bij komt. En waar geluk is, schijnt geluk bij te komen. WESTERBROEK. Ten overstaan va nnotaris J. L. L. C. Hoogenboom te Hoogezand, had in café Huisman ten verzoèke van de erven J, Swier, de publieke verkoop plaats van een behuizing met erf, tuin en schuurtje, staande aan de Oudeweg, hoek Nevelslaan, groot 32.26 are. Koper werd de heer T. Swier voor f 5000. RUISCHERBRUG. Dinsdagavond had in het café Lak alhier de door de directie en bedrijfskern van de N.V. Groninger Steenfabrieken georganiseerdé hul- diging plaats van de heer E. Rnolle- ma, die vijftig jaar geleden als vijf- tienjarige in dienst vande N.V. trad. De jubilaris. werd met zijn vrouw en naaste familie per auto van zijn woning gehaald. Het mu- ziekgezelschap „Excelsior" had te- voren een serenade gebracht: De zaal was geheel gevuld met mede- arbèiders met hun dames. Vele ca- DODELIJK ONGEVAL BIJ DE HOOGOVENS. Donderdag wilde de 67-jarige P. K. uit Haarlem een bezoek brengen aan de stuurman van een schip, dat in de buitenhaven van de hoogovens ligt- De stuurman had een ladder te- gen het schip gezet en toen K. zich daarop bevond werd deze door een rijdende kraan aangereden. De man viel tegen de kraan en daarna in het water. Hij moest met zware verwon dingen naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar hij latér is overleden. OVERLEDEN NA VECHTPARTIJ. Op 1 Augustus j.l. bezocht de 75- jarige J. G. R. een café aan het, Westeinde te den Haag en ontmoette daar de 50-jarige B. V. Een 10-tal dagen tevdren hadden deze twee mannen ongenoegen gehad, waarbij H. had gedreigd naar de politie te zullen gaan. Wederom kregen de mannen twist. Enigszins onder in- vloed van sterke drank verlieten zy samen het café en zetten de ruzie op straat voort. R. zou toen V. een klap met een wandelstok hebben ge- geven. V. schopte R. daarna tegen de buik. Naar aanleiding hiervan is R-, die aanvankelijk geen dokter wilde raadplegen, op 3 Augustus in het zie kenhuis Zuidwal opgenomen, aldaar geopereerd en in de nacht van 5 op 6 Augustus overleden. Het lijk werd door de politie in beslag genomen. Nadat sectie was yerricht bleek dat R. tengevolge van perforatie in de dunne darm, vermoedelijk veroor- zaakt door uitwendig geweld, is ge- storven. V. werd door de politie aan- gehouden. SKYMASTER OP TEMPELHOF NEERGESTORT. Een viermotorige „Skymaster" is gisteren op Tempelhof, het Ameri- kaanse vliegveld van Berlijn, neer- gestort. Er deden zich geen per- sonlijke ongelukken voor. STAATSLOTERIJ. GEKNOEI MET DISTRIBCTIE- BESCHEIDEN. De milita ir U. verstrëkte aan een andere militair, L., oningevulde ver- lofpassen, terwyl de militair M. aan L. maaltydbonnen verstrekte. L. vul- de de verlofpassen valselyk in en reisde met de bescheiden langs de verschilelnde di'stributiekantoren in ons land, waar hij bonnen verzamel- de. Deze bonnen werden verkocht. Op -die manier verdiende L. f 1000, M. f 800 en U. f 600. Maar de zaak liep mis, en zo had den de drie militairen zich voor de Krijgsraad te verantwoorden. Zij werden resp. veroordeeld tôt 2 ,jaar, 1 jaar en een half jaar gevangenis- straf met aftrek. DUITSE KNAPEN PLEEGDEN DIEFSTALLEN IN ONS LAND. Twee jongens, thuis behorend in de Russische sector van Berlijn is het gelukt illegaal de Nederlandse grens te overschrijden. Daar zij geen kleren en geen levensmiddelen bezaten drongen zij in Lochem een huis binnen, waarvan de bewoners afwëzig waren, en stalen kleren en levensmiddelen. In de omgeving van de stad brachten zij vervolgens enige dagen in de open lucht door. Daar na trokken zij verder, op twee fiet- _sen, die zij bij een landbouwer had den gestolen. Via Zutphen en Apel- doorn ging het naar Hoevelaken. Daar werden de jongens door de po litie aangetroffen, fietsend op een weg voor snelverkeer. Zij vertelden dat zij naar Neder- laùd getrokken waren om te trach- ten daar werk te vinden, en zij ver- zochten hun daartoe gelegenheid te geven. i De knapen zijn ter beschikking van de Officier van Justitie te Zut phen gesteld. In .de nacht van Woensdag op Don derdag brak brand uit in de machi- nekamer van het Zweedse schip „Westhor" toen het zich ten Noor- den van het eiland Borkum bevond. De brand werd geblust. De beman- ning is naar Bremerhafen overge- bracht. Het schip is naar Emden ge- sleept. DUITSER WILDE POLITIE AGENT WORDEN IN ENSCHEDE. Hij had aan het Oostfront gestreden. Het Tw. Dgbl. „Tubantia" maakt melding van een geval, dat een voor- malig Duits onderofficier solliciteer- de naar het baantje van politie-agent te Enschede. Hij schreef, dat hij in 1926 werd geboren, in 1943 werd in- gedeeld bij de Wehrmacht, en als on derofficier heeft gestreden aan het Oostfront. „Ik heb altijd graag poli tie-agent willlen worden", schrijft deze Duitser, die in Windhausen woont. Er zijn twee mogelijkheden: 6f deze Duitser is ailes vergeten wat zich tussen de bezetting op 10 Mei 1940 en de bevrijding in 1945 in ons land heeft afgespeeld, of hij ver- keert in de veronderstelling dat En schede nog steeds deel uitmaakt van het „Grosz-Deutsche Reich". In ieder geval is het geld, dat hij besteed heeft voor de postzegel nut- teloos uitgegêvenl ADVERTENTIE I.M. INWONER VAN GOES VERLOOR JAAR GELEDEN ZN TROUWRENG De ring thans gevonden. Toen een inwoner van Goes twee jaar geleden een dagje naar het strand te Zoutelande ging, verloor hij daar zijn gouden trouwring. Hij deed aangifte bij de politie, maar de ring bleef zoek: Dezer dagen ontving hij bericht van de gemeente Zoutelande, dat de ring was gevonden. FRANSE TREILER VING „ZEEMOL". Een Franse treiler, thuis beho rend in Boulogne, heeft niet ver van de kust een walvisachtig dier, een zgn. „Zeemol" opgehaald. Het dier woog 1500 kg. en was 7 meter lang. Bij het opensnyden kwam 120 kg. makreel uit de maag te voorschyn. FoxhoL SAPPEMEER 5 tm. 11 Aug. 1948. Geboren: Jan Dooitse, z. v. Jan Lolkema en Petronella Cornelia Doeksen, won. te Hoogezand; Dirk Willem, z. v. Jakob Helmens en Antje Weistra, won. te Hoogezand. Ondertrouwd: Kornelis Luttje, 38 j. en Jantje Spoor, 31 j., b. v. Sappe- meer. Getronwd: Gérard Frederik Spren- ger, Winschoten en Wilhelmina Scho- maker, Sappemeer; Geert Westphal en Tetje Veen, b. v. Sappemeer; Harm Dodàema, Veendam en Bouk- je Veenstra, Sappemeer. HOOGEZAND 5 tm. 11 Aug. 1948. Geboren: Jan Johannes, z. v. Har- mannus Rudolphus Geerdes en Rik- ste Jager, Foxham; Roelfien, d. v. Johannes Westerhuis en Saaktje Vos, Bonnen voor Brood. 127-1 brood 800 gram brood 128-1 brood 200 gram brood Aile Bonkaarten. 133 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 132 algemeen 750 gram suiker enz. 131 algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 130 algemeen 1 ei. Bonkaarten KA, KB, KC 808. 136 algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 137 algemeen 200 gram kaas enz. 138 algemeen 50 gram thee 139 algemeen 125 gram koffie 140 algemeen 375 gram zachte zeep 250 gram soda. B 147 800 gram brood B 148 200 gram kaas enz. C 149 400 gram brood Bonkaarten KD, KE 808. 151 algemeen 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet. 152 algemeen 100 gram kaas enz. 153 algemeen 750 gram zachte zeep 500 gram soda. D 157 800 gram brood E 159 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin- derbiscuits. Tabak- en Versnaperingenkaarten QA, QB, QC 808. 93 versnaperingen 200 gram versna peringen enz. 96 versnaperingen 100 gram versna peringen enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 808 (bliz. arbeld, a.», moeders en zleken. Geldig zijn da bonnen van de strook N. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig Een Jaarabonnement op de STAATSLOTERIJ brengt zon in Uw leven! Door dit uiterst kansrijk systeem op korte termijn een flinke prijs (27 x een prijs op één lot, 75 trekkingen per jaar.) Adviezenbureau KRANENBORG, J. Huitzingstraat 1, Hoogezand. kracht. COLORADOKEVERBESTRIJDING. De bestrijding van de Colorado- kever Heeft tôt dusver een gunstig verloop gehad, mede dank zij de ver- plichte behandeling van het aardap- pelgewas met een insectendodend middel tijdens bepaalde perioden. Het ligt thans niet in de bedoeling, in dit seizoen nieuwe verplichte be- spuitingen gedurende bepaalde pe rioden voor te schrijven. Echter zal nauwgezet de hand worden gehou- den aan het nakomen van de verdel- gingsplicht. Artikel 2 van de coloradokeverwet 1947 luidt: Elke gebruiker van een perceel, waarop zich de coloradokever bevindt, is verplicht deze zo goed mogelijk te verdelgen. Dit houdt in, dat een ieder, dieke- vers of larven op zijn perceel aan- treft, verplicht is, de dierenonmid- dellijk te verdelgen. Een voortdu- rende contrôle van het gewas is daarvoor noodzakelijk. Wanneer men hierbij kevers of larven opmerkt, zal in de meeste gevallen bespuiting of bestuiving van het gewas nodig zijn. Vooral is het zaak, jonge larven on- middellijk met een insectendodend middel te behandelen. De Inspecteur, Hoofd van de Plan- tenziektenkundige Dienst, doet een dringend beroep op de aardappelte- lers om de bestrijding onverminderd krachtig voort te zetten. Bedenkt, dat juist de kevers, die in het najaar de grond in gaan om te overwinte- ren, in het volgend voorjaar de jon ge aanplant bedreigen. Ook in het najaar moet Uw terrein vrij zijn van kevers of larven. De verdel- gingsplicht blijft onverminderd van VERRAAD GEPLEEGD IN TOE- STAND VAN VERMINDERDE TOEREKENIN G S V ATB A ARIIEID. Verdachte nu blind en aan een beeq verlamd. De 33-jarige J. C. van G., die eens Nederlanders by de Duitse instanties heeft aangebracht, wordt nu op een brancard de rechtszaal van het Byz. Gerechtshof te Amsterdam binnen- gebracht- Tijdens de detentie heeft zij haar gezichtsvermogen verloren en zy is lam geworden aan het lin- kerbeen. Verdachte was van Vlissingen naar Utrecht geëvacueerd. Zij was daar, tezamen met haar vroegere kost- ganger B., bij de familie R. onderge- bracht. Later kreeg ze een eigen wo ning, en nam B. weer bij zich in. Na enige tijd ontstond ruzie, waarna B. weer bij de familie R. introk. Hierover maakte verdachte zich zo kwaad, dat zij van nijd naar de S.D. liep en daar-vertelde dat de fam. van R. veel Joden hielp. Er volgde een inval op het aange- geven adres, waarbij 9 arrestaties werden verricht, w.o. 5 Joden. Drie hiervan zijn in Duitse concentratie- kampen om het leven gekomen. Verdachte ontkende ailes. Steeds weer riep ze uit, dat er een complot tegen haar werd gesmeed. Ze ver- klaarde dat haar man het verraad had gepleegd. Het psychiatrisch rapport over de ze vrouw gaf aan, dat zij al jaren- lang lydt aan een ziekelijke stoornis van haar geestesleven en aan hysté rie. Zij heeft een neiging tôt liegen en bedriegen en is een intrigante. Op het tydstip van het verraad moet zij minder toerekeningsvatbaar ge- weest zijn. Haar terugkeer in de maatschappij zou een gevaar beteke- nen. De advocaat-fiscaal eiste 5 jaar gevangenisstraf met aftrek, levens- lange ontzetting uit de openbare rechten en na de straftijd terbeschik- kingstelling van de regering. De uitspraak is 4 jaar gevangenis straf met aftrek, ontzetting uit de openbare rechten voor 12 jaar en na afloop van de straftijd ter beschik kingstelling van de regering. RECHTBANK GRONINGEN. Ter gelegenheid van de marktwas de Muntendammer slager M. naar Groningen gegaan, en hy had ergens in een café kennis gemaakt met eni ge dames. Vooral de 37-jarige A. T. bekoor'de de slager zeer, en hij be- sloot tezamen met haar te blyven- De volgende dag werd een tocht- je naar Assen op touw gezet, waarby A. T. werd vergezeld door haar vriendin en twee heren. Er werd by verschillende kroegen aangelegd en ten slotte besloot men per taxi, via Veendam naar huis te gaan. Onderweg zag A. T. kans de dron- ken slager zyn gouden horloge met ketting te ontfutselen. Ze gaf het aan een van de beide mannelyke handlangers, die naast de chauffeur zat. Deze nam het mee naar Gro ningen en gaf het daar aan een ca- féhouder in bewaring, De officier van de Groningse rechtbank eiste tegen A. T. 10 maan- den. De handlanger, V., beweerde dat hij geen raad had geweten toen A T. hem het horloge in de hand drukte, en daarom had hy het maar naar Groningen gebracht. Dat praatje geloofde de officier echter niet en eiste ook tegen hem 10 maanden. RECHTBANK GRONINGEN. De koopman G. uit Alteveer is het slachtoffer geworden van 3 Gro ninger dames. De koopman had goe- de zaken gedaan en besloot de bloe- metjes eens een beetje buiten te zetten. Hy ontmoette in een café in de Gelkingestr. twee dames, de 37- jarige R. v. d. H. en de 25-jarige S. L., met welke laatste een afspraak- je werd gemaakt. Het verdere ge- De bestemming, welke Hare Ma- jesteit aan het Koningin Wilhelmina- fonds heeft willen geven, n.l. de kankerbestryding, heeft de publieke belangstelling voor dit onderdeel van de wetenschap doen toenemen. Men vraagt zich af welke nieuwe wegen zullen kunnen" worden inge- slagen om .aan het voortwoekeren van de gevreesde ziekte een hait te kunnen toeroepen. Er zyn geen nieuwe wegen, zegt Dr. J. J. Brutel de la Rivière, voor- zitter van de Gezondheidsraad. Wie denkt, dat er nieuwe wegqp bewan- deld kunnen worden mankt twee fouten. In de eerste plaats biykt hy niet op de hoogte te zyn van het ve le werk, dat in ons land reeds ls ge- schiedt met betrekking tôt de kan kerbestryding door onze Universitei? ten, door het Kankerinstituut te Am sterdam, het radiologisch Instituut te Rotterdam en door verschillende ln- dividuele werkers, en ln de tweede plaats verwacht hy direct éclatante successen. Er zyn geen wegen, die op essen tiële punten verschillen van de thans gevolgde, Het kankervraagstuk is zeer ingewikkeld. Vfuchtbaar we- tenschappelijk onderzoek eist uitge- breide specialistische kennis en oe- hoort te blyven in de henden van hen, die deze kennis hebben verwor- ven. Wel zullen nieuwe mogelykhe- den voor onderzoek geopend kunnen worden, doordat van het fonds nieu we en kostbare apparaten kunnen worden aangeschaft, terwyi de op- leiding van jonge medewerkers kan worden voleindigd. In de kankerbestryding tljn twee belangryke punten te noemen: het speuren naar verbeteringen in de behandelingsmethoden en net in toe- passing brengen van de ver kregen resultaten op de hjders. Het vast- stellen van de diagnose en het be handelen van kanker elst veelal specialistische kennis, en er is in ons land behoefte aan instituten waar een dergeiyke hulp aan lyders van de ziekte kan worden verleend. In Denemarken zyn drie van derge iyke jpstituten o.a. het Finsseninsti tuut te Kopenhagen, dat wordt ge- financierd door de Deense Vereni- ging tôt Kankerbestryding, welke vereniglng 100.000 leden telt. Zou een dergeiyke financieringsmethode in ons land, dat meer dan twee maal zoveel inwoners heeft aie Denemar ken, niet mogelijk zyn? leve kennis. En al worden er op dit ge- bied geen opzienbarende ontdekkin- gen gedaan, toch is het van belang voor de leiders, dat de jongste vin- dingen te hunne behoeve worden aangeweiid. Hiertoe is voorlichting nodig; o.a. van de huisartsen. Im mers, wanneer zoals inderdaad het geval is uit Amerika bericht komt, dat een nieuwe méthode is ontwikkeld voor de bestryding van baarmoederkanker, dan is het voor een huisarts, zonder deskundige voorlichting, niet mogeiyk zelfstan- dig te beoordelen, welke waarde aan de nieuwe méthode mag worden toe- gekend, welke techniek moet worden gevolgd enz. Dit was slechts een illustratie; in elke vorm van kankerbestryding neemt de voorlichting oen belangry ke plaats in. De voorlichting behoort zich te richten tôt artsen, taiidartsen, vroedvrouwen, wykverpleegsters, en niet in de laatste plaats tôt de bevol- king. Het is van belang, dat er in ons land een Instance komt, wier taak het zal zyn deze voorlichting te ver- zorgen, en die over de daarvoor noodzakeiyke gelden beschikt. Het Koningin Wllhelmlna-fonds, aldus Dr. Brutel de ln Rivière kan doeltreffend bydragen tôt 't totstand- komen van een georganiseerde voor lichting, en langs die weg belangrij- ke diçnsten bewyzen aan de kanker- bestrijding. deelte van de avond geraakte het gezelschap uit elkaar. Maar de koop man hield zich aan zyn afspraak en ging naar het huis van de dames. Zy waren niet thuis, daarom begaf de koopman zich maar vast ter ruste. Toen de dames thuiskwamen over- legden de beide genoemde vrouwen met de bewoonster van het perceel, R. R. of het niet mogeiyk was de portefeuille van de koopman wat lichter te maken. R. v. d. H. kroop op handen en voeten de kamer bin nen en stal een biljet van f 1000,—. Haar vriendinnen vertelde ze echter f 100 te hebben gestolen en gaf bei- den f 33. De officier van de Groningse rechtbank eiste tegen R. v. d. H. jaar en tegen de beide andere vrou wen ieder 6 maanden. POLITIERECHTER GRONINGEN. Evenals gewoonlyk had de politie- rechter Woensdag weer een aantal kleine diefstallen, mishandelingen en beledigingen te berechten. Een merkwaardig verschynsel hier bij is, dat in vele gevallen de in- vloed van sterke drank een grote roi speelt en vele verdachten zodoende, zich gaan beroepen op het zich niet meer kunnen herinneren omdat de sterke drank hun vermogen hiertoe heeft beneveld. Komt er echter een erg bezwarende getuigenis, dan breekt plotseling de herinnering baan en weten zy nog wel enige ver- zachtende omstandigheden. Zo ging het ook in het zaakje waarin de Gebr. B. uit Stadskanaal terecht stonden wegens tezamen met J. D. uit Stadskanaal en W- J. uit Wildervank, plegen van geweld met vereende krachten, tegen J. S. uit Wildervank. De heren, die voor de sluis in Wildervank moesten wach ten hadden om de tyd te doden, maar besloten een borreltje te gaan drinken in een in de nabyheid staand café, waar het drama zich na een zestal borrels voltrok met als «an- leiding eensigaret. Verd. J. D., die evenals W. J. ter zitting afwezig was, vroeg J. S-, die juist bezig was een sigaret te draaien uit het pakje tabak van zyn broer, ook een siga ret te mogen draaien. S. echter wei- gerde dit met de woorden: „Als jul- lie geld hebt voor jenever, kunnen jullie ook wel sigaretten kopen". J. verzoende zich met dit antwoord, doch één van de gebr. B. deed dit niet en 't begon met een slag in het gezicht van S., waarna een algeme- ne vechtparty ontstond tussen 3 van het viertal tegen S., die door zyn broer werd bygestaan. Het geval eindigde, enige honderdeh meters van het café in een gang tussen de huizen, waar de politie er een einde aan maakte, met de opsluiting van het viertal. Een maand hadden zy nu reeds in voorarrest gezeten, wat de politierechter voorlopig voldoende achtte, want allen werden voorwaar- delyk veroordeeld. Een der gebroe ders, die alleen geprobeerd had met een stoel de vechters enigszins hard- handig te scheiden en toevallig juist de tegenstander van zyn broer raak- te, voor 2 mnd., de anderen voor 4 maanden, allen met een proeftydvan 2 jaar. Een andere verdachte was een op- vliegend iemand uit Termunten, die de liefelijke bijnaam van „kikker" niet kan verdragen, hij zag zich al- thans genoodzaakt de jeugdige J. B. te Nieuwojda een geduchte klap toe te dienen voor het versje „Moeke d'r zit een kikker in de geude". Deze klap kwam hem op f 15.subs. 15 dagen hechtenis. De Muntendammer D. H., hoorde f 10 of 10 d. h. tegen zich uitspreken voor het op een Zondagmorgen om omstreeks vijf uur vinden van een autoped. Het ding lag op ongeveer 100 meter afstand van een arbeiders- behuizing te Meeden, en H. vond dit wel wat al te onbeheerd en nam hem maar mee. Aanvankelyk was| zyn plan het aan zyn kinderen te geven, doch besloot by nader inzien, toen de politie al by hem was ge- weest, het ding als gevonden voor- werp aan te geven. De politierechter kon zich echter met deze aangifte niet verenigen. KANTONGERECHT ZUIDBROEK. By de ziting van 11 dezer werden de volgende vonnissen uitgçsproken: B. O., Foxham en G. de R., Bor- gercompagnie, ieder f 10 b. of 0 d. n. wegens openbare dronkenschap; P. E. S., Slochteren, f 8 b. of 4 d. h. wegens vee op het land van een ander laten lopen; J. E., Sappemeer, f 0 Tj. of 4 d. h. wegens van rechts komend verkeer geen voorrang verlenen; J. O. G., Borgercompagnie, f 5 b. of 3 d. h. wegens op de berm van de weg rijden; R. G., K. B. C., Kalkwyk, f 6 b. of 3 d. h. wegens over de grond van een an der rijden; H. L., Muntendam, f 5 b. of 3 d. h. wegens zonder vergunning langs de huizen venten; J. L. en G. K., Muntendam, J. F. v. d. V., Sappemeer, E. H., P. L. en K. v. d. V., Zuidbroek en J. N. te Hoogezand, allen f 4 b. of 2 d. h. we- Ondertrowwd: Steven Bekman, 47 j., Schoonebeek en Marchien T allen, 43 j-, Hoogezand, Getrouwd: Jacob Egbert Scharge, 25 j., Hoogezand en Aaltje Jekkina Breemhaar, 25 j., Hoogezand; Albert de Jonge, 28 j., Hoogezand en Hin- derika Steen, 25 j., Hoogezand. Overleden: Jan Slor, 5 mnd., z. v. Anno Slor en Fokkoliena Hinderie- ka Nieuwold, Hoogezand, overL te Groningen; Hindrik Staal, 93 j., wed. van Roelfien van Norg. SLOCHTEREN 5 tm. 11 Aug. 1948 Geboren: Roelfina, d. v. F. Aeilke- ma en J. Weis, Siddeburen; Jan Tho mas, z. v. T. Lenting en L. Bos, Siddeburen; Okkelina, d. v- H. Blaauw en J. Scheper, Kolham; Hen- drik, z. v. S. Bos en G. Brouwer, Scharmer; Harmke, d. v. H. Wester- kamp en F. Smid, Schildwolde; Ge- truida, d. v. H. Engelage en H. Wold- huis, Hélium. Ondertrouwd: H. Schuitema, 22 j., Appingedam en O. Dik, 18 j., Tju- chem- Overleden: F. Gankema, 53 j., echt-g. van J. B. ftlarrink, Kolham; J. Kruit, 58 j., echtg. van J. Kruid, Kolham. MUNTENDAM 5—11 Aug. 1948. Geboren: Harmanna, d. v. H. Hesse en J. A Mimneke; Hendrik, z. v. J. H. A. Simmerling en I. de Jong. VEENDAM 4 t.m. 10 Aug. 1948. Geboren: Hilda Titia Martha, d. v. L. Penninga en E. Vogel; Geert, z. v. T. Postma en J. J. Jager; HelenaGe- zina Jakoba, d. v. L. A. Wynsema en J. Blaauw; Barto, z. v. B. H. Wester- baan en G. Gernaat; Doewe Egbert, z. v. H. Veen en S. Wierenga, Scheemda; Jan, z. v. O. Hoepman en J. H. Penning; Willem, z. v. W. Klein en E. Barelds, Wildervank; Derk, z. v. P. Jager en T. Pater; Evert Jan, z. v. A. Steenge en K. Moesker, Anloo; Martje, d. v. R. M. Oving en A. Alting, Onstwedde. Getrouwd: G. Keizer, Muntendam en A. Lukje, Veendam; H. Kruze, Veendam en J. v. Dijk, Groningen; P. H. Bakker, Wildervank en A. Khiser, Veendam; B. H. Tieben, Onst wedde en C. M. Vranken, Veendam, J. Praamstra, Marum en T. Luttik, Veendam; H. J. H. Jansen, Onstwed de en K. A, Hanzen, Veendam; A J. v. Elst, Cuyk en H. W. Carlier, Veendam. Overleden: S. Stienstra, 70 j., echtg. van S. de Vries, overl. te Gro ningen; H. Germs, 3 d., overL te Gro ningen. TWTNTIG JAAR GEëIST TEGEN SD-ER, DIE ARRESTANT NEERSCHOOT. Op 29 April 1944 schoot de SD-er ,J. J. Louwerens een arrestant neer op het station staatsspoor te Den Haag. Er werd 20 jaar gevangenis straf tegen hem geëist by behande ling van de zaak voor het Haagse Byzondere Gerechtshof. L. is kellner van beroep. In 1941 ging hy als vrywilliger bij de SS in dienst, maakte de veldtocht in Rus- land mee, werd twee maal gewond en kwam daarna in SD-dienst. Hy moest in groepsverband treinen controleren. Op genoemde datum hield hij P. H. Verheul aan. die een vais per- •soonsbewijs had. Deze jongeman was uit Duitse krygsgevangenschap ge- vlucht. Na zyn arrestatie probeerde hy in de treïn te vluchten. L. trok zyn revolver, doch kreeg V- zonder geweld weer te pakken. By het uit- stappen bukte L. zich, om een tas op te rapen. V. gaf hem een duw, sprong weg, doch werd onmiddellijk door twee kogels geraakt. L. beweer de in een impuis gehandeld te heb ben. Uit getuigepverklaringen en door de verklaring van de moeder van V., die haar zoon op diens sterfbed heeft gesproken, werd deze zaak gerecon- strueerd. De verdachte verklaarde, dat hij na de schietparty dadelijk de geneeskundige dienst opgebeld had. Getuigen vertelden, dat L. iedereen, ook een dokter, weg joeg van zyn slachtoffer, dat van het perron op de rails was gevallen. Een meisje, dat hem uitschold voor landverrader en moordenaar werd zelfs nog met arrestatie bedreigd. De procureur-fiscaal achtte opzet tôt doodslag bewezen en eiste 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De verdediger bestjeed de opvat- ting, dat opzet aanwezig was ge- weest en voerde onder meer aan, dat L., die reeds nerveus zou zijn ge- weest door de eerste ontvluchtings- poging en door de houding van het publiek, in reactie op een duw, doch niet opzettelyk schoot. GEVLUCHTE SS-ER GEARRES- TEERD. De 38-jarige SS-er R. G., die in 1946 uit het kamp „Duindorp" by den Haag ontvluchtte, werd Donder dag in een perceel aan de van Die- penburchtstraat opnieuw gearres- teerd. REYNOLDS KOMT IN ONS LAND. Milton Reynolds, de fabrikant van de kogelpen maakt momenteel een reis door Europa. teneinde zyn fa brieken in de verschillende landen te bezoeken. Ook Nederland Btaat op het programma. De heer Reynolds is van plan in Zwitserland voorbereidlngen te tref- fen voor de oprichting van een fa- briek, waar naast ballpoint-pennen zeep gefabriceerd zal worden. De combinatie is niet zo gek als men op het eerste gezicht zou den- ,ken; er zyn verschillende chemische fabrieken, die zich op de fabricatle van plaatic-stoffen zyn gaan toeleg- gen. AFDELING HONGAARSE POLITIE ouicii x t u» U1 ai u, IL W v) chtlnï aan het rljwiel, Je niet bijhouden. A. J., Muntendam, f 3 b. of 2 d. h. wegens rijden met een rljwiel zonder llet zich ln Oostenrijk interneren. Een gehele afdeling Hongaarae po litie, bestaande uit 120 man is, met medenemen van vrouwen en kinde ren naar Oostenrijk uitgeweken, en daar verzocht hen te interneren. De mannen deelden mede, dat ln Hongarye een nieuwe zuivering van ,de politie zou plaatsvinden, en dat zij venvachtten dat alleen leden van de Communistlsche parti) in politie- dienst zullen mogen blijven.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2