ppermars. Ue4 Dansant se Dansante Zomerkermis - Kermis-estafette, De ECHTGENOTE WN DE MINI5TER i.s. Donderdapvon MA's Kapperszaa Gesloter vm&ecfo'ô gesloten (etatersw. wordt parafa. ondag 15 Aug. Rebec de grote te Hoogez op 19, 20,21 en; Mâtiné Soirée L JAé ©,ai £ai/iée 2!) PLAATSELIJK NIEUWS IN DE BEKLAAGDENBANK BURGERUJKE STAND einemee en B.W. Dinsdag, Worh Dancing Hôtel F UiUpc Morgen Zondag 1 u pen Verkopen :houwinq lesloten Morgen Zon^ g H. Kuiter SAPPEMEER door de vele relaties. slaagt U bij Schaaphok elaar vaste goederen i/Vaterschap Augustus e.k )sten van aanmaning jogezand, 14 Aug. '48 Denken de Jongens en Meisjes, benevenk de Muzikanten aan REPETITIE le Kleppermars rrressalon t.e.m. 21 Aug r. B. Heikens 30OEZAND :ns vacantie van 16 in met 23 Aug. Naaimachinehandel en Filiaal Stomen en Verven 5 tôt 22 Augustus ns vacantie 'an Hoogezand en sappemeer, maakt >ekend dat op 19 Augustus HET BESTUUR hebben weer 30 jaar ervaring we- 'e hoe goede Verf akt moet worden. aek Siochterstraat jercompagnie nam. 3—6 uur avonds 7 uur rkest l.v. R. Laan. Vrijdag, Zaterdag en 2 heel Mexico zir vrolijke fiesta's Down Mexico Een film die U zi Naar de roman MAURIER. In het Empire FINALE SCHOONSPR In het Wembley Finales Hink-stap-Sprong Kogelstoten[D. en Heren Demi .Finale 200 meten Finale: 80 meter Horderi 2e Olympische FANNY BLANI Bespreekt Uw plaatsen stelling. n Bezoekt aller Diverse attractie's. Estafette (6 i HOOGEZAND - Telef 's namiddags 3 's avonds 7 uur met medewerking van „Harry Belloni (een geheel op Vrijdag 20 Au| Aan bovengenoemde es deelgenomen door aile Spo Bedrijfs-sportverenigingen en i terwijl bovendien is to'gestaî met meer'dan 1 ploeg in te s Het inschrijfgeld bedraaj mende ploeg. De Drijzen bestaan uit Médaillés. Inschrijvingen moeten ulf 948 worden ingezonden bi Huitzingstr, 11, Hoogezanc HARKSTEDE 's namiddags 3.3Q 's Avonds 7.30 uu UaAAy, &ùdMcPi )e volgende Kruic zijn we| GESLQ t.e.m. Woe KRUIJER, Kleinemeer, Sappet KLIPHUIS, Noorderstraat, Sa E. KONING, Noorderstraat, Sap WOLDENDORP, Hoofdstraa^ G. J. GELLING, Verl. Hoofdstrs H. SCHEPER, Kielsterstraat,\ POELMAN, Woldweg, Krop Teneinde behoorlijke versla- gen te kuimen geven vcm de feestelijkheden, welke ter gelegenheid van het rege- ringsjubileum van H.M. de Koningin op 31 dezer in ver schillende plaatsen van ons rayon zullen plaats hebben zal „Het Nieuwsblad" dat de op deze feestdag volgende Woensdag had moeten ver- schijnen, een dag later worden gedrukt. Men gelieve er dus reke- ning mede te houden dat ons blad inplaats van Woensdag 1 September, op Donderdag 2 September zal verschijnen. harkstede. ROB DE AVONTURIER NIEUWE BONNEN. KORT SPORTNIEUWS. Peter Pringsheim prevelde woor- den van verbazing, staarde met wijd-open gespalkte ogen naar het fraai bewerkte houten kopje. Toen voer een schok door hem heen, (Wordt vervolgd). BIOSCOOP HOOGEZAND. PREDIKBEURTEN. kunt evenwel te kusi en te keur gaan bij SAPPEMEER hoek Siochterstraat Telefoon 259. Struvé, om half 8, ies en Herenkapper voor ALLE doel- ein'den en uitslui tend GOED spul. isterlj arfwinkel de Merry Makers lgHHHWWH»l>lll«lll*UHI»IIUI« BIOSCOOP HOOGI aanvang half Vanaf Maandag 2e deel Olyrh TORQUAY DE ZEiLWEDSTRIJDE i op 20 Augustus, 's ni Finish op het kermistei Aanvang des nam. 7.3C Orkest i van Woens SAPPEMEER. Tôt tijdelijke kracht op het bu reau voor Sociale Zaken is benoemd Mej. M. M. Teuben, alhier. Ter secretarie alhier, zijn inlich- tingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: een glas ring van een horloge; 1 laars, 1 ovaal zilveren broche; 1 leren da- mesportempnnaie. Het sportpark hier ter plaatse zal Zaterdag 28 dezer officiëel wor den geopend. Het ligt in de bedoeling van de Gem. Comm. v. Lich. Opvoe- ding ter gelegenheid daarvan sport- wedstrijden te organiseren. Toen Woensdag de auto van de Scholten's Strocartonfabriek, alhier, beladen met stro, komende uit de richting Hoogezand, bezig was vanaf de Noorderstraat de brug op te ry- den, die naar het fabrieksterrein leidt de bestuurder had behoorlijk de richting aangegeven reed een uit Holland afkomstige auto, waar- van de bestuurder blijkbaar de rich- tingwijzer voor hem niet had gezien, met vrij grote kracht tegen de trailer op. De luxe wagen liep aanzienlijke materiële schade op. Persoonlijke on- gelukken kwamen niet voor. HOOGEZAND/SAPPEMEER. Het losse grint, dat aan de kant van de hoofdweg ligt heeft verschil- lende valpartijen van wielrijders veroorzaakt. Enkele bekwamen lichte verwondingen. Ernstige ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Van diverse zijden bereikten ons klachten over de toestand van de weg na het storten van grint. Woensdag zijn de huismoeders door de melkventers in de steek ge- laten. (Niet letterlijk, want men was vooraf gewaarschuwd). De melkhan- delaren zijn er een dag je tussenuit gegaan, en zij zijn samengekomen op de tentoonstelling „Berg en Bos" te 'Apeldoorn. 's Morgens kwam men samen in de congreszaal die te klein bleek te zijn voor aile melk- handelaren en hun dames waar de voorzitter van de Federatie van Melkhandelaren, de heer Rinsema de aanwezigen adviseerde zich hecht aaneen te sluiten, teneinde te kun- nen komen tôt een elgen vacantie- regçling, daar volgens spr. die van de regering nog veel te wensen over- laat. Voorts dient 'men te komen tôt het treffen van sociale voorzieningen in de federatie, zoals ziekte- en ouderdomsregelingen. 's Middags bezochten de handela- ren een bioscoopvoorstelling en het openluchttheater. BORGERC OMPAGN1E. De landbouwer J. Moek, alhier heeft aangifte gedaan van de diefstal van 4 witte leghorn kippen. HOOGEZAND. Bij N.V. E. J. Smit Zoon's Scheepswerven te Westerbroek liep Woehsdagmiddag van stapel het motorkustvaartuig „Wester Eems", gebouwd onder toezicht van de Scheepvaart-Inspectie en hoogste klasse Lloyds Register of Shipping, voor rekening van de heer C. Bos te Schiedam. De doopplechtigheid ge- schiedde door de echtgenote van de opdrachtgever. Het schip, dat van het «Shelter- decktype" is meët 660 ton DW. De lengte over ailes is 56.65 m., <îe breed- te over de spanten 8.85 m., de holte tôt vrijbooradek 3.25 m. en tôt shel- terdek 5.35 m. Er zal een 500 p.k. Werkspoor mo- tor worden ingebouwd en 2 hulpmo- toren ieder van 20 p.k., terwijl het schip verder voorzien zal worden van een hydrolische stuurinrichting, echolood, radio-telefonie installatie, oliegestookte centrale-verwarming en oliestook-fornuis. Op de werf werd de kiel gelegd voor een motor-coaster van 650 ton vân het raised quarterdeck type, be- stemd voor de heren C. A. Jansen en E. Moerke te'Arnhem. Woensdagmiddag bezichtigden twee heren met hun dames de fa- briek van de N.V. Noord Nederland- se Industrie voor Vezelverwerking. Men sloot zich aan bij een groepje buitenlanders, dat in de fabriek werd rondgeleid. Toen het gezelschap zich op de derde etage beVond stortte één van de beide heren, de heer P. J. Jonker, carton-fabrikant uit, Haren door een gat in de vloer. In de la- gere etages bevindt zich op dezelfde plaats een gat, zulks in verband met het aanbrengen van een koker, zodat het slachtoffer geheel naar beneden viel en daar met het hoofd op dwars- liggers, die op een betonnen vloer la- gen, terechtkwam. Dr. de Vries, die spoedig na het gebeurde ter plaatse arriveerde kon slechts de dood constateren. Het bestuur van de Zwemclub „De Nimpf deelt ons mede, dat de demonstratie door deelnemers aan de Olympische Spelen, ter gelegen- he id van de op morgen door deze vereniging georganiseerde wedstrij den, geen doorgang zullen vinden. Wie nog niet weet, dat er ker- mis is in Hoogezand, die kan het mer- ken aan allerlei factoren. Daar is het feit, dat het in de plaats 's avonds drukker is dan anders en daar zijn verder de flarden kermismuziek die door de koele wind worden uiteen- gerafeld en verstrooid tôt in de wijde omtrek. En wie zich dan laat leiden door zijn gehoor die komt terecht op de IJsbaan, waar de kermis zijn tenten heeft opgeslagen. Er heèrst geduren- de enige dagen wat drukte in het an ders zo rustige Westerpark. Honder- den jonge mensen en ook oudere kermisliefhebbers komen er samen temidden van de stallen en kramen. De honderden lichtjes van de kermis verjagen de duisternis; muziek en lawaai vullen de stilte van de avond. De kermis, die Donderdag is ge opend heeft het tôt nu toe niet druk gehad. Dat was ook niet te verwach- ten, en verschillende exploitanten hebben hun spul nog niet voor het publiek geopend. Maar voor wie zich amuseren wilde was er toch nog ge- noeg te doen. En wie zijn maag wilde overladen, die behoefde slechts tôt de ingang te komen, waar de weeig- zoete lucht van oliebollen zich meng- de met de doordringende geur van zoute- en gebakken vis. Na oliebol len een hartig hapje is heus niet te versmaden. Zaterdag en Zondag staan voor de deur, en dat zal voor de kermis bete- kenen dagen van grote drukte, want zelfs in onze nuchtere en zakelijke samenleving heeft de kermis haar aantrekkelijkheid behouden. Mis- schien moet zij juist dienen als te- genwicht voor de sieur van het mo derne leven. In tegenstellingmet anderslui-j dende geruchten zijn te Hoogezand voor de komende fçestdagen wel feesteljjkheden georganiseerd. Nadat op 31 Augustus om 10 uur herden- kingsdiensten in de kerken zijn ge- houden, wordt om twee uur een op- tocht gehouden van versierde voer- tuigen tezamen met sport- en jeugd- verenigingen. Om 4 uur houdt de burgemeester op het IJsbaanterrein een feestrede, waarna 600 schoolkin- deren zullen zingen. Verder zijn er sportdemonstraties en is er muziek. Om 8 uur worden de vijvers in het Oosterpark verlicht, verder geeft het corps H.-S. een concert en is er samenzang van koren uit Hoogezand en Sappemeer. Ten slotte is er om 10 uur een vrolijke rondgang met muziek. Op 6 September is er feest voor de kinderen van aile scholen, en op 16 en 17 September worden resp. te Hoogezand en Sappemeer uitvoerin- gen gegeven van „Je Maintiendrai" van Veterman. KIELWINDEWEER. Het dochtertje van het gezin V. ging spelenderwijs op de leunlng van een brug staan. Ze verloor het even- wicht en viel in het water. De heren P. en A. W. hebben het kind gered. De landbouwverenlging verga- derde in het café „Centrum". De heren A. Huisman en P. Braam wer- den afgevaardigd naar een vergade- ring van de landbouwverenigingen te Veendam. De Veenkoloniale Boe- renbond zal voor haar te houden veekeuringen een subiidie krijgen van f 10. In mindering ,van de opgegeven vertrouwensorder zal in de volgende maand van het Centraal Bureau 60 ton superfosfaat worden ontvangen. Er werd opdracht gegeven tôt de levering van 1500 kg. Winterswijkse Dolomietmergel en 37.000 kg. Win terswijkse Dolomiet Kleimergel, le vering October. Ter vereenvoudiging van de admi- nistratie werd met de Coôp. Boeren- leenbank te Sappemeer een nieuwe betalingsregeling getroffen. De kwestie van de batt^S3 111 de weg werd nogmaals onder de ogen gezien. Na betaling van het ontvan gen Thomas-slakkenmeel volgde sluiting. MIDDELBERT. Het vierjarige zoontje van de familie Timmer, alhier, dat een be- zoek bracht aan zijn tante te Gro- ningen, is in een vijver verdronken. Toen het neefje kwam vertellen, dat Arend in de rivier was gevallen, besteedde men geen aandacht aan hetgeen de jongen zei. Toen men ge- durende enige tijd het 4-jarige jon- getje niet meer zag, werd de politie gewaarschuwd, die het lichaampje opdregde. Alhier heeft een vnj ernstige boerderijbrand plaats gehad. Woens- dagavond merkte de heer K., dat uit het dak van de ca. 300 m. verder ge- legen boerderij, bewoond door de Wed. Prins en het gezin van Oosten, rook opsteeg. Onmiddellijk waar- schuwde hij de brandweer. Het gezin van Oosten was met thuis. Qmstanders brachten de be- jaarde weduwe in veiligheid, en haalden daarna meubelen naar bui- ten. Inmiddels was de Slochterse brandweer gearriveerd met de mo- torspuit en tastte het vuur aan met drie stralen, waarbij men de moei- lijkheid had, dat de meest dichtbij- zijnde sloot 200 m. verwijderd was. Een deel van woonhuis en bedryfs- ruimte ging verloren, alsmede be- langrijke hoeveelheden hooi en ko ren. Het vee was in de weide. Het voorhuis bleef gespaard. SLOCHTEREN. J. B., afkomstig uit Slochteren, die al 5 jaar lang een zwervend leven leidt, was dezer dagen in Veendam- Hij verrichtte daar schilderswerk- zaamheden in de nabijheid van de rijwielzaak van de heer Stel. Op een dag vroeg hij aan deze rijwielhande- laar een fiets ter leen. De heer Stel gaf B. een fiets, doch deze keerde niet terug. In Eelde heeft de politie de fiets teruggevonden, waar B. de fiets tegen een lage prijs had ver- kocht. B. zelf is nog niet gevonden. HELLUM. De arbeider J; Veenkamp ult Schildwolde geraakte bij het binnen- halen van de oogst bij de landbouwer A. Klimp, alhier, met zijn schouder tussen wagens bekneld, tengevolge waarvan de schouder brak- Op me- disch advies is hij naar het zieken- huis te Groningen overgebracht, waar hij na behandeld te zijn huis- waarts kon keren. MUNTENDAM. Het raadslid O- Meijer (C.P.N.) heeft bedankt voor de raad. Volgens de lijst zal zijn opvolger zijn de heer j. Nieland. In verband met de op handen zijnde feestelijkheden zal van 31 Aug. tôt 6 September hier ter plaatse een winkelweek worden gehouden. Er zal een foutenwedstrijd om geldprij- zen aan verbonden zijn, alsmede een etalagewedstrij d. 9. Rob gleed uit de lus, ging de kamer binnen en klauterde over de losse stenen, die van de muren naar beneden ge vallen waren. Bij het iicht van de lantaarn keek hij om zich heen en hield z'n adem in van verwondering over het geen hij zag. „Dit moet de tombe van een oude Egyptische koning zijn", mompelde hij. „Nooit te- voren heb ik zoiets won- derbaars gezien". FEUHjLETON BONNEN VOOR BROOD 127-2 Brood 800 gram Brood. 128-2 Brood 200 gram Brood. 129 Brood 400 gram Brood. ALLE BONKAARTEN 808. 134 Algemeen 400 gram Brood of 1 rantsoen Gebak. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 808. 91, 95 Tabak 2 rantsoenen Sigaret- ten of Kerftabak. De niet aangewezen bonnen van stroojc 3 kunnen worden vernietigd. 1) Peter Pringsheim wierp het boek, dat hij in zijn handen gehou den had, op het blad van de eiken- houten tafel. Langzaam stond hij op uit zijn stoel. Het fijne, bleke gelaat wat naar voren gebracht, keek hij de ruime, voortreffelijk ingerichte kamer in, waarin muurlampjes een grillig schijnsel wierpen. De strakke blik, waarmee hij voor zich uit zag, was slechts zeer vluchtig over de zware, kostbare meubels en de rijk voor- ziene bibliotheek, die tal van muur- vakken vulde, gegleden. De jongeman stond rechtop. Zijn voeten zakten ten dele weg in hét dikke tapijt. Peter Pringsheim déed enige pas- sen. De gloeilampjes langs de ran- den van de lambrizeringen, in de vorm van kaarsvlammen, wierpen lichtplekken op zijn gelaat. Een ongewoon sterke glans blonk .in zijn ogen. Hij sperde ze verder open, staarde naar één punt van het houtwerk aan de wand, keek naar de zeer artistiek gebeeldhouwde houten fries, die zich daar op mans- hoogte bevond, waaruit een engelen- kopje, omgeven door grillige bloem- •n bladmotieven, naar voren iprong. Op de plaats, waar Peter Pringsheim zo star naar keek, bevond zich, waarschijnlijk ontstaan door een speelsen grU van de ongetwijfeld zeer begaafde houtsnijder, een fijn gebeeldhouwd vrouwenhoofd. Of was het een meisjeskopje? In ieder geval vertoonde het buitengewoon schone vormen, was het van een aandoen- lijke, madonna-achtige schoonheid. De uitdrukking der ogen was aan- grijpend; zé, dat men eigenlijk niet goed wist, of het lachen of huilen betekende. Om de hais hing een kruis aan een korte ketting. Ook dit sprong, al weer door een gril van de houtsnijder, een eind uit de fries naar voren. Peter Pringsheim was nu nog slechts weinige schreden van deze kostbare wandversiering verwijderd, dicht bij het vrouwenkopje met de aandoenlijke uitdrukking, dat h:" {toi och reeds lang kende en dat aar-in, jaar-uit, slechts af en toe eh de regel met matige aandacht bp- keken had. Zijn blikken waren er thans onaf- gebroken op gevestigd. Het scheen, of een maglsche kracht hem dwong, er voortdurend naar te kijken. Een eigenaardige glimlach speelde om zijn mond. Toen klonk zijn stem, gedempt, fluisterend bijna, door het eenzame vertrek, in het late avonduur. ,,Zeg mij dan toch wie ben JeT" Het was opnieuw stiL Peter Pringsheim bracht zijn ar- men naar voren, de glimlach op zijn gelaat verdween, hij keek nu ernstig. In zijn ogen was een vreemde tin- teling zijn mondhoaken trilden. VOETBAL. HSC gaat Zondag naar Haarlem om deel te nemen aan een daar ter plaatse te houden voetbaltournooi om de „Zilveren Molen van Groenen- daal". Door de sportvereniging SGV zullen Zondag a.s. seriewedstrijden worden georganiseerd. Door de voetbalvereniging „Froom- bosch" werden in Kolham seriewed strijden gehouden. De uitslagen lui- den: SGVFroombosch 20; Froom- boschGideon 06; Siddeburen Woltersum H 52; SGV—Gideon 13; GideonSiddeburen 60. le prijs Gideon; 2e prijs Siddebu ren en 3e prijs SGV. Het Dnurswold elftaL Na 3 selec- tiewedstrîjdén tussen Siddeburen, SGV, Froombosch en Harkstede is de keuzecomm. zover gevorderd, dat het voorlopig Duurswold-elftal kon worden samengesteld. Dit elftal zal hedenmiddag op het sportveld «Sid deburen" een wedstrijd spelen tegen „de rest van Duurswold". Uit de 22 spelers zal een definitief «Duurs wold-elftal" worden gekozen. Het ligt in de bedoeling dat dit elftal nog voor de competitie zal spelen tegen een vrij sterke 3e klasser van de K.N.V.B. Samenstelling elftallen: Voorlopig elftal: Tienstra, Hdrs. Wildhof, Bos, Visser, Freye, Blokzijl, Luiken, Ku- per, v. d. Schuur, Westers en Gras. Rest: Haan, J. Wildhof, Hamminga, Huttinga, v. Oosten, H. Wildhof, Ve- nema, Huisman, Haze, Koopman en Kamminga. Bij de wedstrijd zal publiek wor den toegelaten. HANDBAL. Morgen organiseert de sportver eniging „SGV" te Schildwolde een handbal-tournooi. De volgende da- pieselftallen nemen aan dit tournooi deel: SGV, Quick, Zuidbroek en H.-S. Naar wij vernemen neemt H-S. aan deze wedstrijden deel met het vol gende elftal: R. Hamminga, T. Kras ter, A, Brouwer, D. Werkema, J. Blijham, R. Lambeck, M. Reinders, J. Buning, G. Nieborg, J. van Bijs- sum, T. Luppes. DAMMEN. Uitslagen der onderlinge wedstrij den van damvereniging «Houdt Stand" HoogezandSappemeer: Groep I: R. A JongmanB. Hekert 11; B. HartmanJ. Kuipers 20; H. JongmanK. v. Bon 11; EL GooiertA Lageman 02; J. Hulse- bosH. Gooiert 02. Groep H: B. DoumaJ. Sinit 02; B. KremerH. Looyenga 02; J. BaasJ. v. d. Let 11. ZEHiEN. Resultaten van leden der zeilver- eniging «Zuidlaardermeer" in de Sneek-week: Open wedstrijden: «Rat" (P. Mie- dema) 4 eerste prijzen in 4 wedstrij den; «Wetterwille III" (J. Bruining) 4 eerste en 1 tweede prijs; «Hiron delle" (J. Alsema) 1 tweede en 2 derde prijzen. Groepswedstrijden B.1VL klasse: J. Bruining 2 eerste prijzen en J. Alse ma 2 tweede prijzen. EIS TEGEN EX-„KAPO": 15 JAAR. W. B. C. Tak uit 's Gravenhage was „Kapo" geweest in het gevangen- kamp «Erica" te Ommen. En van deze begunstigde positie heeft hij chromelijk misbruik gemaakt. Hij eeft medegevangenen mishandeld, en heeft bovendien drie personen ult de Zaanstreek aan de S.D. verraden. Twee getuigen kwamen vertellen over de brute wîjze waarop Tak in het gevangenkamp was opgetreden; twee andere getuigen waren Zaan- kanters, zij kwamen vertellen van het verraad van Tak. De derde. per- soon, die door hem verraden was, is door de Duitsers naar Duitsland ge bracht. Verder waren er nog een aantal schriftelijke getuigenverkla- ringen, die door de président van het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage werden voorgelezen, en die aile een weinig gunstig licht wierpen op de verdachte. Deze toonde geen spoor van berouw, en bekende ailes. De procureur-fiscaal noemde het verraad smerig en ploertig. Hij was van oordeel, dat de manier, waarop Tak is opgetreden billijkt, dat hij voor geruime tijd uit de maatschap- pij verwijderd wordt. Hij eiste 15 jaar BERECHTING MOORD AAN DE COOLHAVEN TE ROTTERDAM. De officier eist 7 jaar. De 37-jarige Rotterdamse chauf feur S. had omgang met een 34-jarige vrouw Johanna B., aldaar. Zij was als buffetjuffrouw bij een café gaan werken, en dat beviel hem niet. Daardoor werd hun verstandhouding minder goed. Op allerlei manieren trachtte S. haar uit het caféleven te krijgen, zelfs heeft hij haar enige malen bedreigd. Toen ailes niet hielp kwam hij op het idee haar en zich- zelf te doden. Op 1 Maart j.L wachtte hij de vrouw op aan de Coolhaven en door- stak haar met een dolkmes, sneed vervolgens haar keel door, en richtte daarna de hand aan zichzelf. De vrouw was op slag dood. De man was ernstig gewond. Hij gênas, doch is zijn stem grotendeels kwijt. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat S. het dolkmes enige da gen voor de moord heeft gekocht, terwijl uit brieven aan zijn ouders, w.o. een afscheidsbrief duidelijk blijkt, dat hij met voorbedachte rade de daad heeft gepleegd. De officier van justifie wilde niet wegcijferen, dat de vrouw de man zeer diep heeft gegriefd. Het was echter fout, dat hij haar als zijn eigendom beschouwde, dat hij kon vernietigen, indien het niet wilde ge- hoorzamen. Na het doden van de vrouw, aldus de officier, had het le ven voor S. geen waarde meer, van- daar, dat hij de poging tôt zelfmoord als echt beschouwde. Hij eiste 7 jaar gevangenisstraf, omdat S. een spéciale behandeling nodig heeft, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Sche- veningen. MENSELIJKE HTJLP KON TOCH NIET MEER BATEN. In Engeland wierp een vrouw zich uit een rij dende trein, op het mo- SAPPEMEER, 12 tm. 18 Aug. 1948. Geboren: Dirk Willem, z. v. Jakob Helmens en Antje Weistra, Hooge zand; Wij a, d. v. Hendrik Dekens en Annechiena Kroeze; Klaasjen, d. v- Jacob Swalve en Johanna Doorn- busch; Frederikus Hinderikus, z. v. Otto Lodewijkus van der Werff en Freerkie Klimder; Aaltje, d. v. Pie- ter Oostland en Rika Jungman, Hoo gezand; Driewiena, d. v. Driewes Poelstra en Grietje Hesse. Ondertrouwd: Jan Westerbaan, 23 j., Sappemeer, onl. te Muntendam en Trijntje Johanna Menzinga, 22 j., Slochteren; Hindrik Smid, 26 j., Nieuweschans en Agnes Helena van der Velde, 24 j., Heiloo, onL te Sap pemeer. Getrouwd: Daniël Jansen, Sappe meer en Evertje Boelkes, Wilder- vank; Johannes Sillius en Engelina Riemeijer, b. v. Sappemeer; Heine Henderikus Prins en Maria Hendri- ka Roelfsema, b. v. Sappemeer. Overleden: Margaretha van der Poel, 76 j., echtg. v. Steven Wain- rich; Johanna Nicolaas, 86 j., wed. v. Jan Voort. HOOGEZAND 12 t.m. 18 Aug. 1948. Geboren: Jantje, d. v. Wilko Wit- ting en Klaaske Uchtman, Lula; Jan- tina Alie, d. v. Grietus Visscher en Frouwina J. Sterenborg, Martens- hoek; Siemen, z. v. Klaas Huisman en Cornelia Scholtens, Westerbroek; Harmannus, z. v. Willem Horlings en «Wie ben Ach hij zag nu toch duidelijk, dat deze vrouwenogen leefden! Was er niet een werkelijke glans in haar blik? Hoe was dat nu mogelijk? Deze blik had hem van zijn stoel doen oprijzen. Had deze gelaatsuit- drukking hem niet reeds dagen en nachten onophoudelijk bezig gehou den? Maar neen! Neenl Het was immers een kunstwerk van houtl Meer niet! En het licht uit de muurlampjes deed de ogen glinsteren. Langzaam bracht Peter Prings heim zijn armen weer terug. Maar nu bleef hij staan, als aan de grond genageld. De blik van het meisjeskopje liet hem niet los. En plotseling sprong hij op het houtsnijwerk toe, omvatte het kopje met beide handen en riep uit: «Wie ben je dan toch?! Waarom zie ik je iedere nacht in mijn dro- men?l Wat heeft dat te betekenen? O, zeldzaam schoon meisje wàt heeft dat te betekenen?!" Hij stiet onwillekeurig een half onderdrukte kreet uit Een lach gleed over zijn gezicht. Het scheen hem toe, dat de schadu- wen aan de muur bewogen. Daar zag hij nu niet duidelijk opnieuw haar ogen tintelend opglan- zen? Janna Trientje Drenth, Kielwinde- weer; Derk, z. v. Jakob Drafler en Fenna Ebelina Jager, Hoogezand. Ondertrouwd: Albert Boelens, 33 J., Hoogezand en Jantina Rehwinkel, 33 J., Groningen; Reinder de Lange, 21 j., Hoogezand en Aukje Elzer, 20 j., Groningen; Minke Minkema, 31 j., Hoogezand en Elsiena Buter, 26 j,, Groningen. Getrouwd: Wicher Hut, 26 J., Veen dam en Klaslna v. d. Werf, 21 j., Hoogezand; Herman Douwes, 31 j., Hoogezand en Gerardine P. Bast, 22 j., Hoogezand; Pieter H. Pool, 30 j., Hoogezand en Renske de Boer, 23 j., Hoogezand. Overleden: Klaas Woltman, 84 j., wed. van Aaltje Draaijer. SLOCHTEREN 12 t.m. 18 Aug. 1948- Geboren: Justus Roelf, z. v. R. Tienstra en A. Amolli, Hélium; Hil- lechien, d. v. J. H. Puister en H. Wilt- jer, Siddeburen. Ondertrouwd: A. J. E. Klom, 21 j., Barneveld en S. Pelgrim, 20 j., Slochteren. Getrouwd: H. de Vries, 25 j., Sloch teren en T. Wold, 26 j., Schildwolde; J. Boit, 27 j., Groningen en H. Wit- ting, 20 j., Slochteren; H. Schuitema, 22 j., Appingedam en O. Dik, 18 j., Tjuchem. Overleden: F. Buitenkamp, 88 J., wedn. van E. Meijer, Schildwolde. ZUIDBROEK 12 t m. 18 Aug. 1948. Geboren: Kunnechlen; d. v. Hen drik van den Bergh en Henderika Snljders. Ondertrouwd: Jan Smittenberg, 28 j., Sappemeer en Duifine Snltjer, 29 J., Zuidbroek. Getrouwd: Ail Schreuder, 27 j., Zuidbroek en Anje Egberdlna Bos- scher, 22 J., Zuidbroek. Overleden: Berendtje Rlemefler, 68 j., wed. van Derk Klein. MUNTENDAM, 12 tm. 18 Aug. 1948. Geboren: Jan, z. v. B. Velthuis en A. G. Meijer. VEENDAM 11 fcm. 17 Aug. 1948. Geboren: Willem Lambertus, z. v. G. A. J. KrulBman en P. Rotman; Allda Johanna, d. v. M. Bentum en A. J. C. de Wlt, Wildervank; Aaldrik Pieter, z. v. A. G. W. Kruisman en G. Molema; Comelis Eugène Philippe, z. v. T. DiJkstra en R. A. Westra; Ger- ardus Henderukus Rudolf, z. v. C. H. Kral en A. M. TBbben, Nw.-Pekela; Geert Kasper, z. v. K. Prins en J. Ridderbos; Dlrk, z. v. K. Beerta en W. Kamphuls; Henderikus Johannes, z. v. H. J. Kral en M. J. Bekkering, Nw.-Pekela. Ondertrouwd: W. Knip, 27 j. en D- Koetje, 19 J., b. v. Veendam; H. Roirtp, 24 j. en R. Luttje, 23 j., b. v. Veendam; B. v. Linge, 28 j. en J. C. Vermeulen, 30 J., b. v. Veendam; S. Wltting, 26 j. en S. Doddema, 21 j« b. v. Veendqm. Getrouwd: B. Scholtmefler en S. Knapper, b. v. Veendam; W. M. El- lenbroek en A. C. Feeburg, b. v. Veendam; H. v. Dam en H. Deekens, b. v. Veendam. Overleden: M. O. Wtjkmeijer, T0 J., wed, van E. Schreuder. ment, dat een trein uit de tegenover- gestelde richting naderde. Een medepassagier die het zag ge- beuren verklaarde, toen hij bij het onderzoek werd verhoord, dat hij maar niet aan de noodrem had ge- trokken, omdat hij wel had ingezien, dat hier geen menselijke hulp meer kon baten. CHEFS VERKLAAKDEN, DAT DIEFSTAL BIJ DE KX.M. GEBRU1KELIJK IS. Enkele dagen nadat enkele leden van het personeel van de K.L.M. door de Haarlemse politierechter met een week gevangenisstraf waren gestraft wegens gepleegde diefstallen, ston- den een chef en een soùs-chef van de voorraadkamer terecht. Zij hadden mandarijnen, sinaasap- pels, blikjes vis, zeep, kauwgummi, sterke drank en pinda's mee naar huis genomen. Beide verdachten be- riepen zich erop, dat het bij de K.L.M. gebruikelijk is, dat de leden van het personeel wel eens wat mee naar huis nemen. De officier eiste 4 weken, waar de politierechter de helft af deed, de hoop uitsprekend, dat de K.L.M. uit het gebeurde lering zal trekken. «Kit Carson" is de film, die Vrij dag, Zaterdag en Zondag in de Bios coop draait, een film waarin avon- turen van velerlei soort zijn gebun- deld tôt één geheel. Tochten door onherbergzame oorden van Amerika, die onveilig worden gemaakt door Indianenstammen strijd tegen de Indianen, strijd tussen de blanken zelf. En door dat ailes loopt een verhaal, en verhaal van liefde en haat en van menselijke impulsen. Kortom het is een avonturenfilm be- sprenkeld met een saus van liefde. De film die gedurende de rest van de „bioscoop-week" draait is van een ander genre. Het is «De Antiquair van Sly Corner". Dit is geen verhaal van avontuur, maar het is wel een film vol actie. De misdadigheid speelt er een grote roi in, en brengt de spanning rondom een betrekkelijk eenvoudig gegeven. Als bijzonderheid dient vermeld te worden, dat in deze film een twee- tal klassieke vioolconcertçn worden gespeelt. Dit hangt samen met het feit, dat de dochter van de antiquair een talentvolle violiste is. En de liefde tôt deze jonge vrouw is het thema, waarom ailes draait. De uitgeVoerde vioolconcerten zijn een concert van Mendelssohn en het Ave Maria van Schubert. TENTOONSTELLING STAD EN LANDE VAN «GRONINGEN 1948" In het Stadspark te Groningen, dat door de gemeente welwillend is af- gestaan wordt thans de laatste hand gelegd aan de tentoonstelling «Gro ningen 1948". Op de expositie is in ruime mate plaats ingeruimd voor het bedrîjfsle- ven in het algemeen, en voor het Groningse bedrijfsleven in het bij- zonder. Het geheel is verdeeld in vier ondercjelen: landbouw, industrie, verkeer en handel, die aile in een afzonderlijk paviljoen exposeren. De provincie Groningen is een agrarisch gewest van betekenis en de akkerbouw schiep de voorwaar- den tôt een bloeiende landbouwin- dustrie. Natuurlijk is ook aandacht besteed aan goede ontspanning en verpozing. Er is een vermaakeentrum gecon- strueerd, met allerlei amusements- inrichtingen. Verder is er een con cours hippique, waaraan vermoede- lijk Z.K.H. Prins Bernhafd zal deel- nemen, een muziek- en zangeon- cours, rashondenshow, windhonden- race, enz. voor morgen Zondag 22 Aug. NED. HERV. KERK. Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees. Hoogezand: 7 u. dr. P. Glas v. Wes terbroek. Westerbroek: 10 u. de hr. M. E. Hui- ninga de Groot v. Ezinge. Kielwinde weer Kropswolde: 10 u. ds. Alkema. Zuidbroek: 10 u. ds. Loorbach. Engelbert: 10 u. ds. Glas, (bev. Mej. J. Brouwer v.' Hoogkarspel en in- trede. Muntendam: 9.30 u. Viering H.A. Wildervank: 10 u. ds. Zevenboom. Slochteren: 9.30 u. ds. Vermeer. Schaaphok: 9.30 u. ev. Bergmans v. Noordbroek. Froombos: 7 u. ev. Pruysen v. Hoo gezand. Kolham: 9.30 u- ds. Huisman. Harkstede: 7 u. ds. Alkema v. Krops wolde. Schildwolde: 9.30 u. ds. Hulstijn. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen: 7 u. ds. Huisman. Overschild: 9.30 en 7 u. ds. Beijer. Tjuchem: 9.30 u. ev. Velthuysen. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u. ev. Pruys.en DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Richards van Bussum. Veendam: Geen dienst. GEREF. KERK. Sappemeer: 9.30 u. Leesdienst; 5 u. ds. C. Lugtigheid v. Thesinge. Martenshoek: 9.30 u. Leesdienst; 5 u< ds. A. Broek v. Onnen. Tjuchem: 9.30 u. Leesdienst; 7 u. ds. Boersma. Schildwolde: 10 en 3 u. ds. Koopmans Siddeburen: 9 en 2.30 u. ds. Hazen- berg. GEREF. KERK (Art. 31) Sappemeer: 9.30 en 4.30 u. ds. Jon- geling. Zuidbroek: 9-30 en 2.45 u. ds. Plaats- man. Harkstede; 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. Overschild: 9 en 2 u. ds. Houtman. Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. Dienst. BAPT. GEM. Hoogezand: 10 en 4 u. stud. Kieviet. Foxhxol: 10 en 4 u. ds. Sikkema v. Heerenveen. Mimtendam: 9-30 en 4 u. dienst; 7.30 u. Jongeliedenverg. VRIJE EV. KERK. Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. de Zeeuw. ALGEM. EV. GEM. Veendam: 10 en 4 30 u. ds. Brouwen? 11.15 u. Zondagsschool. LEGER DES HEILS Hoogezand: onbekend.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2