Toestand in Indonesië verre van bevredigend. KRITIEK EN VOORLICHTJNG De landbouw voor eeo luoeiliike keus muntendam OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEU^WS- EN ADVERTENTIE8LAD VAN 188 8 Poorten der Tentoonstelling „Groningen *48" zijn open gegaan Derde Jaorgang Woensdag 25 ÂtigTîsh» 184B No. 68 VEENDAM EN OMGEVING VOQR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK Kan een voor beide partijen bevredigende oplossing worden bereikt? Groningen laaî zien waartoe het in staat is Vliegtuig neergestor* te Valkenburg ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIESi 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 Wij hebben er reeds in ons vorig nummer melding van gemaakt, dat de Tweede Kamer de vier wetsont- werpen. tôt herziening van de grond- wet heeft goedgekeurd. Met betrek- king tôt het ontwerp inzake de nieuwe rechtsorde hebben ook de C.H.U. en de V.VD. zich achter de regering geschaard. Nu deze beslissing is gevallen heeft het weinig zin nog stil te staan bij de debatten, die over deze voeringsmogelijkheden, en dat men daarbij teveel slechts oog heeft ge- had voor hegeen in het bestaande be- lastingsysteem theoretisch juist werd geacht. Voorts wordt erop gewezen, dat de vermogensaanwasbelasting technisch een van onze meest ingewikkelde fiscale wetten is. Voor de belastmg- plichtige is deze wet en de voorlopig niet minder dan 280 pagina's tellen- de leidraad een doolhof, waar zij ontwerpen zijn gevoerd. Wij volstaan nimmer uitkomen. Maar ook voor een daarom met "even aan te halen het- - 1 J- geen Prof. Gerbrandy heeft gezegd, en dat in de kamer enige constema- tie heeft gewekt. In het vuur van zijn rede heeft hij de betekenis van passages uit de mede onder zijn verantwoordelijk- heid uitgesproken bekende Konink- lijke rede van 7 December 1942 getracht te verkleinen of zelfs ge- heel te niet te doen. Omtrent deze passages zei de heer Gerbrandy dat ze slechts waarheden als koeien heb ben bevat en niet hebben betekend „de vrijwilligheid der revolutionaire volkssouvereiniteit". Minister Drees sprak. groot percentage van de belastingad viseurs stelt deze wet blijkens de ervaring te zware eisen. I Woningbouw. In Juni bereikte men in de woning- bouw de hoogste maandproductie sinds de bevrijding. In die maand kwamen 2467 woningen gereed. Hier- van staan o.a- 463 in Brabant, 397 in Limburg, 388 in Gelderland en 137 in Gronîngen. i Naar schatting zouden in de eerste 6 maanden van dit jaar 12.552 wonin gen gereed komen. De werkelijkheid heeft de schatting echter met enige j honderden overtroffen. STORMLOOP OP DE BUREAUX VAN DE BURGERLIJKE STAND IN AMEKIKA. De mededeling van président Tru- man, dat gehuwde mannen zouden worden vrjjgesteld van de dienstplicht heeft een ware stormloop ontketend op de bureaux van de burgerlijke stand. Reeds lang voor het openings- uur van deze bureaux hadden zich lange rijen van trouwlustige paartjes unnen worucii ^"nuTeren in Zuid- voor de deuren gevormd. Bij verschille en het En toen het bureau Brooklyn vroeg- zo°u daarom^ on j uist zijn om ailes wat tijdig door de politie werd gesloten. f^ TnHnmsic n et goed is aan daden toen zwermden tientallen paartjes van de reger^g toe te schrijvem naar dat te Manhattan, dat nog ge- Bijzondere aandacht dienen wij te besteden aan hetgeen minister-presi- dent Drees in de Kamer heeft gezegd. In de ëerste plaats heeft hij gespro- ken over de Indonesische kwestie, en verder besprak hij de economische en financiële toestand. De minister is van memng, dat ae toestand in Indonesië nog verre van bevredigend is, en dat niet kan wor den beoordeeld of een voor beide zijden bevredigende oplossing zal kunnen worden bereikt. De leden van het kabinet hebben elkander gevonden, omdat wij v°°* bepaalde feitelijke omstandigheden ziin geplaatst en omdat Nederland zich heeft verbonden tôt de vormmg van een vrije souvereine Veremgde çtaten van Indonésie, in een hechte en duurzame Unie, gelijkwaatdig verbonden met het Koninkrijk der Nederlandcr opend was. LEUGEN VAN NOORSE JUSTITIE-AJVÏBTENAAR. De kwestie appel en revolver. De vorige week werd melding ge maakt van een Noorse Justitie-amb tenaar, die tijdens een vliegtocht de piloot in de nek had geschoten- De ambtenaar verklaarde toen, dat hij BLAD VAN VATICAANSTAD OVER H.M. KONINGIN WILHELMINA. „Konyigm Wilhelmina heeft zich aan het welzijn van het volk gewijd, en zich een ware Moder des Vader- lands betoond", aldus schrijft de „Osservatore Romano", in een artikel over het a.s. regeringsjubileum van H.M. de Koningin. Het blad schrijft verder, dat de Katholieken dezelfde gevoelens van dankbaarheid koeste- ren als de andere religieuze groepen in Nederland, en dat het Katholieke leven zich onder haar bewind ten voile heeft kunnen ontplooien. AANSLAG OP TREIN. Bende overvalt goederentreln op Java. Zaterdagavond heeft een bende be staande uit 20 30 personen een goe- derentrein, rijdende van Bandoeng naar Poewakarta tôt ontsporing ge- bracht, waardoor deze ln een 20 me- ter diepe ravijn is gestort. Van de bemanning kwamen 5 personen om het leven, terwijl er 7 werden gewond en 13 Worden vermist. Een brug werd beschadigd. De voorlopige herstelwerkzaamheden hoopt men in enkele dagen gereed te hebben. De schade wordt geraamd op 3 millioen gulden. In de nabijheid van de plaats waar de aanslag gebeurde werd een pam- flet gevonden, waarop het volgende is vermeld: „Hollanders, Kom maar op. Wij dagpn jullie uit morgenavond achter de Goe- noeng Poetrl. Wltte Meeuw". Een lid van de civiele politie, die zich met 3 collega's in de trein be- vond vertelde, dat de overvallers ge- kleed waren in zwarte kleren en dat sommige van hen lang haar had den. Hij verklaarde, dat, toen de ben de bij de trein arriveerde, hij zich met zijn drie collega's dood hield. Enige bendeleden kwamen op hen af om zich te overtuigen, dat zij werkelrjk dood waren. Twee der politiemannen kon- den zich toen niet langer goed hou- den en bewogen zich. Zij werden toen doodgeschoten. Aan deze ooggetuige werd een mes op de fteel gezet, en hij kreeg een slag in het gezicht. Hij hield zich echter goed, en de bende geloofde, dat hij Inderdaad dood was. MEISJE ONTVOERD. Johanna Petronella Moleman, eenj 15-jarig dienstmeisje uit Nieuwer DENEMARKEN LOOST DUITSERS. In Denemarken zaten nog steeds vele duizenden Duitsers, die niet naar hun land mochten terugkeren. Teneinde deze Duitsers eindelijk eens kwijt te raken heeft de Deense minister van buitenlandse zaken onderhandelingen gevoerd met de Britse en Amerikaanse bezettings- aut/lriteitjen, met als resultaat dat 25.000 w.o. 4000 militairen mogen repatriëren. 20.000 gaan naar de Brit se zone en 5000 naar de Amerikaan se. Met een tempo van 2000 per week zal Denemarken deze Duitsers lozen. Thans worden besprekingen ge voerd met de Franse bezettingsauto- riteiten, om ook naar die zone Duit sers te kunnen sturen. Onderhande lingen met de Russische autoriteiten hadden geen succès. EEN BIRMESE MARINIER VERTELT. Een jonge Birmese marinier, die dezer dagen in Rangoon is terugge- keerd, vertelde hoe hij medegemaakt had, dat een dorp bij Bassein, de rijsthaver van de Irwaddi, in as werd gelegd. Het kermen van vrouwen en kin- deren was te horen boven het dreu- nen der kanonnen, zo vertelde hij. Toen hun schip Bassein binnen- voer, trokken de opstandelingen zich via het dorp terug. De mariniers vervolgden hen. In het dorp vroegen zij aan de achtepgebleveri vrouwen, waar hun mannen waren. Doch deze weigerden iets te zeggen. Zij werden daarop gearresteerd. Inmiddels werd vanaf de andere zij de van de rivier het vuur op de mariniers geopend, dat docr dezen werd beantwoord. Het dorp werd volkomen wegge- vaagd. INDUS BUITEN HAAR OEVER GETREDEN. Doordat de Indus buiten haar oevers is getreden, en een groot ge- bied in het district Soekkoer heeft overstroomd, moesten 80.000 mensen geëvacueerd worden. De spoorlijn van Karachi naar de hoofdstad van Beloetsjistan, Quetta, staat ten dele onder wsfter. GEBRUIK GEEN BALL -POINTPENNEN om Uw belastingbiljet in te vullen. Men heeft geconstateerd dat het schrift van zgn. kogelpuntpennen (ball-point-pennen) op de duur ver- bleekt en ten slotte geheel kan ver Gedurende 14 dagen zal Groningen de wereld laten zien waartoe het in strat is, want vandaag zal de grote tentoonstelling „Groningen 1948" zijn poorten voor de belangstellenden openen. Weken, maanden is er gewerkt in het Stadspark, dat door de Gemeente beschikbaar is gesteld, en over het geheel, dat uit deze maanden van intense arbeid is geboren kunnen de organisatoren tevrqden zijn. Het is de bedoeling van de tentoon stelling te laten zien tôt wat het be- drijfsleven in het algemeen, en het bijzonder dat van de provincie Gro ningen in staat is. Daartoe heeft men het bedrijfsleven in vier onderdelen verdeeld: landbouw, industrie, han- del en verkeer, welke onderdelen eik in een afzonderlijk paviljoen zijn on- dergebracht. Maar bij een tentoonstelling be- hooit vermaak, en daaraan heeft men de nodige aandacht besteed. Men heeft er een plein gebouwd, waar men op allerlei wijzen ontspan- ning en verpozing kan vinden. Er is een cineac met 400 plaatsen, een ca baret, een snelbuffet, een biertent, terwijl er voor de kunstliefhebbers een expositie is van de werken van Groninger kunstenaars. In het mid- den van het plein verheft zich de grote koffiepot, welke is vervaardigd bij de fa. Bôrger en Kleine te Hoo gezand en waarvan wij destijds mel ding hebben gemaakt. Zolang de ten toonstelling open is zal uit deze pot een straal koffie in een naar verhou- ding even grote kom stromen. Maar wij mogen niet verklappen waarom de kom nooit vol en de kan nooit leeg raakt Even buiten het plein zijn een res taurant en een consumptietent, ter wijl er bovendien enkele kermisat- tracties zijn. Hoeveel sigarettenpeukjes zouden worden weggeworpen op een ten toonstelling die duizenden en duizen den bezoekers trekt? Natuurlijk moest er een verblijf ingericht wor den voor hier permanent gestatio- Amstel had op de kermis, die deel i dwijnen. In verband daarmede is het neerde brahdweerlieden. En er moest Dit gegeven woord kan niet meer bestuurder een appel had willen worden verloochend. Met betrekking tôt de fmanciele positie van ons land deelde de haer Drees mede, dat ailes m het werk zou- worden gesteld om de gewone jaarlijkse uitgaven gedekt te krygen. Hii gaf de verzekering, dat het Ka- binet, ondanks de heterogne s amen- stelling, dç hoop heeft erm te zullen slagen, Nederland een stuk verder te brengen op de weg van het herste Ons ingewikkeld belastingstelsel. De Broederschap der Notarissen in Nederland. de Broederschap der Can- didaat-Notarissen, het Nederlands in- stituut van Accountants, de Vereni- ging van Academisch gevormde ac countants en zes belastmg-consulta^ tiebureaux hebben zich met een adres gewend tôt de leden der Mmister- raad en de leden van Eerste- en Tweede Kamer der Staten Generaai, waarih zij uiting geven aan hun be- zorgdheid t.a.v. de steeds toenemen- de moeilijkheden m verband met de ingewikkeldheid der fiscale wetge- V Tiidens de bezettingstijd is onze belastingwetgeving ingnjpend gewij- zigd en is hier het systeem mge- voerd van wetten, die werden aan- gevuld met in- ën uitvoermgsbeslui- ten, waarop van de zijde deruitvoe- rende macht nog weer tal van missi ves verschenen. Na de bevrijding zijn de voomaam- j ste fiscale wetten ongewijzigd ge- handhaafd terwijl ook het onover- zichtelijke en voor de rechtszeker heid bedenkelijke systeem van de uitvoeringsbesluiten en mmisteriele missives is gehandhaafd- De wet be- lastingherziening 1947 bracht mplaat van de zeer gewenste vereenvoudi- ging nieuwe complicaties. De adressen zijn van oordeel, dat de fiscale wetten onvoldoende reke- ning houden met de practische uit- ROTTERDAMSE HAVENARBEIDER POOGDE ZIJN VROUW te VERMOORDEN. Anders was hijzelf uit de weg geruimd. Een 65-jarige havenarbeider uit Rotterdam was getrouwd met een 30 jaar jon^ere vrouw. Hij was ech ter over 7iin huwelijk heel slecht te spreken. Hij had thuis niets meer te vertelien, zo vertelde hij, werd slecht verzorgd en kreeg dikwijls niet eens eten. Tôt. overmaat van ramp kreeg de vrouw kennis met een Amster- d-unse grondwerker en zij had ge- dreigd de Rotterdammer tezamen met deze vriend uit de weg te zullen mimen, zodra hij in de Maasstad zou komen. De Rotterdammer bracht daarom maar het snreekwoord, dat de eerste klap een daaider waard is, in toe- passing. Toen hij op een avond làat t.huiskwam en zijn vrouw al sliep, nam hij een bijl en diende haar enige slagen op het hoofd toe. Met de bijl nog in zijn'handen meldde hij zich vervolgens op het politiebureau- De toestand van de vrouw, die in een ziekenhuis is opgenomen, is em- stig. aanbieden, maar dat hij per onge- luk een revolver uit zijn koffer had gegrepen. Deze wel heel erg onwaarschijnlijk uitmaakt van de luchtvaarttentoon stelling „LUTAM" kennis gemaakt met een 20-jarige jongeman, die <r een brabbeltaaltje vertelde Ameri- kaari te zijn. Somtijds noemde hij zich Eddy Brooklyn, en somtijds Frank Baudife. Hij kwam spoedig op vertrouwelijke voet met het meisje, en kwam zelfs bij haar thuis. Daar deed hij allerlei fantastische verha- len, en snoefde op zijn geld. Toch liikende verklaring heeft de ambte- kon hij de ouders van het meisje niet i -i ijm. 7ii V.1 mrnn rimn rmitlTOnn invullen en ondertekenen van for- mulieren uitgegeven door het Depar-1 tement van Financiën met deze pen-' nen verboden, zolang genoemd euvel niet is ondervangen. Dit verbod houdt ook in dat het niet is toegestaan voor het invullen van belastingformulieren, waarvan de invulling moet geschieden met inkt of inktpotlood, kogelpennen te gebruiken. ook een verblijf worden gemaakt voor de politie, en voor de E.H.B.O. Groningen is een agrarische ge- west. Aan de landbouw heeft het zijn opkomst te danken. Maar landbouw leidt ongemerkt naar industrie: de landbouwindustrie. Honderden boe- ren melken dagelijks hun vee. Waar moet de melk heen? Indien er onder- nemende mensen zijn, dan zullen naar thans ingetrokken, en heeft nu verklaard, dat hij aan buien van neerslachtigheid leed en met zelf- j moordplannen rondliep. Voordat hij echter de hand aan zich zelf zou slaan wilde hij afscheid nemen van zijn vrouw. In verband daarmede had hij zich per vliegtuig naar huis begeven. Onderweg kreeg hij het Ln zijn hoofd om eens te proberen hoe de piloot zou reageren, indien de loop van de revolver in zijn nek zou wor den gedrukt. De ambtenaar probeer- de dat eens, maar bij ongeluk is de revolver afgegaan. POGING TOT MOORD. Twee jaar gevangenisstraf voor inwoner van Nieuw Dordrecht. A. K. uit Nieuw Dordrecht (Em- men) had verkering gehad, maar het meisje had de verhouding uitge- maakt. Dat was K. niet naar de zin, en hij besloot haar dat hardhandig aan het verstand te brengen. Hij begaf zich naar haar woning, en daar ontstond een vechtpartij tussen de ex-gelieven. Tijdens deze worsteling is K.'s revolver afgegaan, echter zonder iemand te treffen. In verband met dat feit had K. zich voor de rechtbank te Assen te verantwoorden. De eis luidde 3 jaar met aftrek, en het vonnis een jaar minder. overtuigen. Zij bleven wantrouwend. Donderdag heeft het meisje een gedeelte van haar salaris opgenomen, omdat zij met haar vriend een mid- dagje naar Amsterdam wilde gaan. Die avond zouden zij bij haar ouders thuis eten. Zij zijn echter niet teruggekeerd. De politie heeft de zaak in handen. BOTSING MET DODELIJKE AJFLOOP. Bjj Numansdorp zijn een motorrij- der en een wielrijder met elkaar in botsing gekomen. Beiden waren op slag dood. Niemand heeft de botsing gezien, zodat de oorzaak niet kan worden vastgesteld. PRIJZEN TRACTORPETROLEUM. De gemiddelde prijs voor tractor- petroleum is bij levering in bulk met f 0.75 per 100 liter verlaagd en bij levering in vaten met f 0.25 verhoogd, zulks met het oog op de ongunstige vàten-positie. De prijzen zijn thans bij levering per tankauto of tanklichter vrijge- pompt in kopers opslagtank, alsmede bij levering per spoortankwagen franco station plaats van bestem- ming, bij de nieuwe zône-indeling, in de zône's I, II en ni resp. f 11.50, f 12.— en f 12.50 per 100 liter. Bij levering in vaten zijn deze prijzen telkens f 1.50 per 100 liter hoger. Het geven van eritiek op kunstuit- voeringen is geen sinecure. Niet dat wij niet de mensen zouden kunnen vinden, die bevoegd zijn de voorstel- lingen te beoordeïen. Maar de groot- ste moeilijkheid is, dat velen menen, dat hun onreclit is aangedaan, wan- neer eerljjke en opbouwende eritiek wordt gegeven. Er is een tijd geweest, dat kleine kranten en ook is het in deze plaatsen zo geweest ailes gunstig beoordeelden. Ailes wat er aan voor- stellingen gegeven werd was mooi, mooier of mooist! Boze tongen be- weren wel eens, dat het gebodene mooier werd naarmate een grotere advertentle werd geplaatst. Dit systeem moet zonder meer ver- oordeeld worden, en de kranten, die het toepassen zijn, althans op kunst- gebied, slechte voorlichters. De eri tiek in de krant heeft een tweeledig doel: in de eerste plaats de voorlich- ting en opvoeding van het publiek. Iemand die een bepaalde voorstelllng heeft bezocht, en later leest wat de recensent ervan zegt, die gaat onge- twijfeld realiseren of hij het ermede eens is, wat geschreven wordt, en dat zal zijn kunstgevoel ten goede komen. Het Gelders Landboùwblad heeft er dezer dagen terecht op gewezen, dat de taak van de Minister van Landbouw langzamerhand minder op het> terrein van de voedselvoorzie- ning komt te liggen en meer op het zuiver landbouwgebied. De voedsel- zorgen zijngelukkig grotendeels voorbij en zelfs de vleesschaarste van het ogenblik is niet meer dan een tijdelijk versch-jnsel. De voeding van het Nederlandse volk zal de mi nister dus geen slapeloze nachten bezorgen. Daartegenover wordt zijn taak ten opzichte van de boeren ver- zwaard. Want wat voor de burgers goed is, ni. overvloed van goedkope levensmiddelen, is voor de landbouw een voortdurende zorg. De boeren vrezen, dat zij straks weer het kind van de rekening zullen worden en dat zij hun inspanning om meer te produceren „beloond" zullen zien met prijzen, die nauwelijks een ar- moedig bestaan toelaten. Zonder twijfel is het de taak van de mims worden tussen beheerste prijzen en vrije handel. En dat is een keuze, waar nog wel het een en ander aan vast zit. Tussen twee kwaden. Met beide systemen hebben wij in de jaren, die achter ons liggen onple- zietige ervaringen opgedaan en dat maakt de keus niet gemakkelijker De volkomen vrije handel hebben wij geleerd te vrezen in de jaren rondom 1930, toen een volkomen on- beheerst aanbod van landbouwpro- ducten de gehele wereld meesleepte in een economische crisis van onge kende omvang. Toen zeiden de boe ren: dat nooit weer! Met behulp van de landbouwcrisis wetten werden we zo goed en zo kwaad als het ging uit die ellende geloodst en we waren er nog maar pas doorheen, toen de oorlog nog heel andere eisen aan de landbouw ging stellen. Toen was het met de be- drijfsvrijheid van de boeren geheel gedaan en werden zo omzwermd IWiJiCi XO Utl O ter van landbouw dat te voorkomen. door een leger van contrôleurs Hij moet ervoor zorgen, dat de boer niet weer in de hoek komt waar de slagen vallen. Maar ook is het de taak van de landbouw zelf zich uit te spreken over de wijze, waarop dit doel kan worden bereikt. Want het gaat hier om de aanvaarding van een principe. Er dient ni. gekozen te Daarop zeiden de boeren: verlos ons vap die plaag! Het liefst zou men dus een stelsel hebben, dat tegelijk bedrjjfsvrijheid brengt en goede prijzen" garandeert, doch dat is het onmogelijke verlanga. En men zal dus moeten kiezen. Het is de Stichting voor de Landbouw, die zich op het ogenblik met deze vraag bezighoudt. In het begin van deze maand is het overleg begonnen met Belgische en Luxemburgse land- bouworganisaties om zo mogelijk eenstemmigheid te bereiken over de landbouwpolitiek, die in de drie lan- den gevoerd zal moeten worden. Deze overeenstemming is onmisbaar wil er van de Bénélux samenwerking ooit iets terechtkomen, want het is dpidelijk, dat men niet in Nederland een zekere ordening zal kunnen handhaven, terwijl in België een vol komen vrij bedrijf wordt toegestaan. Het hoofdbestuur van de Stichting heeft inmiddels reeds verklaard, dat men bestaanszekerheid moet verkie- zen boven het risico van volledige vrijheid. Men wil daarmee voorko men, dat in een tijd van overproduc- tie wederom naar noodmaatregelen zal moeten worden gegrepen. Deze worden immers eerst genomen als de toestand al heel slecht is geworden. Bovendien wordt dan nooit een goed sluitend samenstel van maatregelen verkregen, doch een tamelijk ram- melend geheel van regelingen, zoals Langzamerhand zal hij zelf in staat zijn eritiek te leveren; hij zal fouten kunnen aanwijzen in 't geen wordt ge- presenteerd en langzamerhand zal hij het goede van het slechte leren on- derscheiden. In de tweede plaats is de eritiek van belang voor de spelers zelf. Een recensie waarin ailes maar goed en mooi gevonden wordt heeft voor hen geen waarde, want daarvan kunnen zjj niets leren. Voor hen is van be lang een eritiek, waarin de gemaak- te fouten worden belicht. Met de ge- maakte opmerkingen kunnen zij re kening houden by heropvoering en bjj andere stukken. De eritiek moet ech ter betrouwbaar zjjn, en daarvoor is het nodig dat de krant bevoegde re- censenten heeft. De recensent. De recensent is maar een mens, en daarom heeft hij ook menselijke fou ten. Een van die menselijke fouten is zijn persoonlijke smaak. Hij heeft een bepaalde voorkeur, en al zal hij nog zo erg zjjn best doen zijn persoonlij ke smaak naar de achtergrond te schuiven, toch ontstaat onwillekeurig de neiging om stukken, die zijn voor keur genieten beter te beoordeïen. Een andere factor die bij de beoorde- ling een roi kan maar niet mag spelen is de stemming van de criti- cus. En wij weten uit ervaring dat deze stemming beïnvloed kan worden door omstandigheden, die eigenlijk met geleverde prestaties niets te ma- ken hebben. Een van die omstandig heden kan zijn de wijze waarop de re censent wordt ontvangen. Somtijds wordt hij zodanig ontvangen, dat hij het gevoel krijgt, dat hij wordt be- schouwd als een soort noodzakelijk kwaad en dat werkt deprimerend en het is dan moeilijk de invloed daarvan in het verslag te elimineren. Verder is het noodzakelijk dat de criticus een zodanige (liefst vaste) plaats aangewezen krijgt, dat hij goed kan horen en zien. Vele uitvoeringen worden door de uitvoerende vereni- gingen als een feestavond beschouwd; voor de critici zijn het echter geen feestavonden. Zij moeten hier hun werk doen, en omdat behoorlijk te kunnen doen, moeten zij hun aan dacht volledig bij het vertoonde hou den. Niet iedere recensent doet zijn werk op dezelfde wijze, maar de schrijver van dit artikel vindt het noodzaklijk zich in een veeteeltstreek zuivelfa- brieken ontwikkelen. Bijna in aile plaatsen van enige betekenis in onze provincie vindt men thans zuivelfa- brieken, en die van Bedum heeft zich ontwikkeld tôt die met de grool- ste productiecapaciteit ter wereld. Het product van. de Veenkoloniale streek, de aardappel heeft de ont- wikkeling van de aardappelmeelin- dustrie tengevolge gehad. De produc- ten van de Scholtens' fabriek zijn overal in het land bekend. Ook de strocartonfabrieken zijn een zuivere landbouwindustrie, even- als de stroboardfabricage. Een bloeiende landbouwindustrie brengt de opkomst van andere tak- ken van industrie met zich mede; er zijn machinefabrieken nodig, enz. Een. geheel afzonderlijk staande tak van industrie, die Groningen's naam bekèndheid heeft gegeven in de gehele wereld is de sche'epsbouw. De kustvaarders gemaakt op de wer- ven langs het Winschoterdiep gelden als de beste ter wereld. Landbouw en industrie brengen handel met zich mede, en handel zon der verkeer is hetzelfde als een win- kel zonder klanten. Wat Groningen presteert op agra- risch gebied, industriëel, en op het gebied van handel en verkeer, dat kan men de komende twee weken zien op de tentoonstelling in het Stadspark. Duizenden en duizen den Groningers zullen er heen trekken, om de prestaties van hun eigen gewest te bewonderen. Maar er zullen ook duizenden en duizen den mensen uit andere delen van ons land komen, en de tentoonstel ling zal hun tonen, wat Groningen kan, en wat deze provincie voor ons land betekent. Er wordt wel eens over geklaagd, dat de Noordelijke provincies door Den Haag een beetje stiefmoeder- lijk worden behandeld. Indien dat' waar is, dan is een tentoonstelling van het provinciale bedrijfsleven één der middelen om de aandacht op zich te vestigen, en te tonen waartoe men in staat is. En daarin zijn de organisatoren van de Gro- ningse tentoonstelling zeer goed geslaagd. KERMISWAGEN GERAAKTE LOS VAN TRUCK. Eén dode en één zwaar gewonde. In Hilversum geraakte de koppe- ling van een kermiswagen, die door de truck werd getrokken, los. Met een flinke vaart schoot de zware wagen over de weg, en raakte twee wielrijders. Eén van hen, een der- tienjarige jongen kwam onder de achterwielen terecht en was op slag dood. De ahder, een 69-jarige man kwam er met een zware hersen- schudding af. BRAND IN LOODS MET PAPIER. Vermoedelijk doordat een pot met brandende teer te dicht bij papier heeft gestaan, brak brand uit in een loods van de fa. Huiskamp San- ders te Eerbeek, in welke loods pa- pierwaren waren opgeslagen. Daar de brand zich snel uitbreia- de vreesde men dat ook de fabriek spoedig zou vlamvatten. Daarom werden buiten de Eerbeekse brand- weer, ook de brandweren van Dieren. Apeldoorn en Brummen gealar- meerd. Tegen die overmacht moest de brand het spoedig opgeven. De verzekering dekt de schade. WEGDEK IN BRAND. Het wegdek van de spoorbrug over de Lek bij Culemborg, waarover de spoorlijn AmsterdamDen Bosch loopt, geraakte Maandagmiddag in brand. De Culemborgse brandweer had hiermede geen alledaagse taak ENORME VOORRADEN BENZINE IN BRAND. Te Goeam, op de Marianen is een grote opslagplaats van benzine van de Amerikaanse marine ontploft. iva de ontploffing brak brand uit. Ge- weldige steekvlammen schoten op en de rook bereikte een hoogte van honderden meters. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Een sneltrein op de lijn Lyon- Straatsburg is nabij het station Is e- sur-le-Doubs tegen een goeden trein gebotst. Volgens de eerste gegevens zijn er 4 doden en 8 zwaar gewon den. het in de crisisjaren het geval is ge weest. In het mededelîngenblad van zQn aandacht sterk te concentreren op de Stichting zegt men hierover: „De landbouw zal zich er zeer goed van moeten doordringen, dat de keuze van gebondenheid meebrengt onder- werping aan beperking en maatrege len, ook als deze voor het individuele bedrijf onaangenaam mochten zijn". Het zal inderdaad een moeilijke keu ze worden! het vertoonde en zich niet te laten afleiden door hetgeen om hem heen gebeurd of deel te nemen aan ge- sprekken. Dit is echter iets dat iedere criticus voor zichzelf moet beoorde ïen. De volgende week zulllen wij nog iets meer vertellen over cr!fiek en recensent. H. B. Gisterenmiddag om 3 uur is een vliegtuig van het vliegveld Valken- burg type Fire-Fly in duikvlucht neergestort tussen het dorp Valken- burg en het vliegveld. Voor zover bekend werden de twee inzittenden gedood. Enige huizen werden door de ron v'iegende brokstukken licht beseba- De piloot van het vliegtuig was adelborst-vlieger M. J L- berg, oud 21 jaar. De naaih andere slachtoffer is nog n Drie personen die z'ch heid van de p'aats van de rmP vonden werden licht gewond.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1