H. M. de Koningin en Haar 50-jarig regeringsjubileum. WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Ons volk vierde de 68e verjaardag van Perde Jatirgimg Donderdtrg 2 SeptembsT 1948 No. 70 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING TEN AFSCHEID. Gij, die bij zon en noodweervlagen J De Kroon van Holland hebt gedragen Gij, die de olijftak hebt bewaard, Maar ook de hand aan 't zwaard geslagen, Gaat heen. Nu zich de schaduwen verlengen, En onafwendbaar de avond brengen, Nu weten we hoe lief Ge ons waart Nu gaan zich dank en weemoéd mengen, Getween. Bij 't losser worden van de banden, Gevoelt, «Prinses der Nederlanden", Ook Gij het knagen van de smart Maar dankend legt Gij beide handen In een. Gij, Wilhelmina, zult het weten Zolang ons land zal «Neerland" heten, Behoudt Ge Uw plaats in Neerland's hart 1 Wie zou „zijn" «Koningin," vergeten Geen één I A. B. SCHENK. INDONESIE *1| iySvi^S*^ HET NIEUWSBLAD VFKSCHIJTNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers" en Kremer's Uitgeverszaak ABONNEMENTSPRUS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PKIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes a!s 0 1 VIS il M É3 llSf W§f 11 8H H H "He4 N|jU4Wsbîa«' uV'„ _H H H H H «9 Wii H M Kl M WWg Wi A |H RH H ni niMH §gg h Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand te koop, te huur, gevraagd enz. mmi- «g H El H Kg H ggL_ LJ| |§f Wg |LJH m Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) mum 75 (bij vooruitbetaling). R HHV Ci W HIP ^SKmSP P wf HP PHBP^P KBHK Postrekening No. 435883 H.M. Koningin Wilhelmina en de overige leden van de Koninklijke familie op het balcon van het Paleis op de Dam te Amsterdam. Op 31 Augustus heeft geheel Ne- derland op waardige wijze Koningin- nedag gevierd. Van Delfzijl tôt Sluis, van den Helder tôt Vaals, in stad en dorp en op het platteland, overal wapperde het rood-wit-en-blauw ge- vat in een omlijsting van oranje, overal waren feesten. En daarvoor was aile reden, want op die dag vier de H.M. Koningin Wilhelmina met zonder meer haar 68e verjaardag, doch zij vierde ook haar laatste ver jaardag als regerend Vorstin, eç te- vens haar 50-jarig regeringsjubileum. Een golf van feestvreugde is over het land gegaan. Een volk heeft de wereld getoond, dat de band waar- mede het aan zijn vostenhuis is ge- bonden in vier eeuwen historié on- verbrekelijk is geworden. De kern van aile feestelijkheden ligt in de hoofdstad, waar de Koning in thans haar intrek heeft genomen. Daar is onze Koningin bij haar in- tocht door honderdduizenden toege- juicht, daar heeft een indrukwek- kende jubileummanifestatie plaats gehad in het stadion. daar hebben lé ger, vloot en luchtstrij dkrachten ge- defileerd voor de jubilerende Vorstin. Groningen is niet achter gebleven bij de viering van deze historische dag en in de plaatsen van ons rayon zijn goed georganiseerde feeslpro- gramma's uitgevoerd. Over de uitvoe- ring van die programmai zullen onze verslaggevers iets naders vertellen. SAPPEMEER. Hier werden de feestelijkheden in- geluid, neen beter gezegd ingetrom- meld door de tamboers op de trans van de R.H.B.S., terwijl herauten er den volke kond van deden. Een ritje door Sappemeer in dej ochtend bracht ons tôt de slotsom, dat er heel weinig collec- tieve versieringen zijn aangebracht, uitzonderingen vormen Kees de Haanstraat en de Lutherse Kerkstr., terwijl men in het Winschoteraiep nog druk bezig was met het aanbren- gen vajÉjKonteinen. Wel waren er vele afzoSderlijk vérsierde gebouwen en vele étalagés lachten ons tegen. Na de wijdingsdiensten, welke in verschillende kerken werden gehou- den werd er .vanaf de trans van de R.H.B.S. door de Muziekvereniging „Juliana" een concert gégeven. De middag werd begonnen met kinderfeesten voor de kinderen van aile scholen, er werden spelen voor aile leeftijdsgroepen gehouden, en door de grootte welke het Sappe- meerster Sportterrein thans heeft was het mogelijk aile spelen tegelijk te houden, waardoor voorkomen kon worden dat wachtende kinderen zich verveelden. Voor de belangstëllen- den was er volop afwisseling. De avond begon met het ontsteken van de verlichtingen,,' eerst waren het de keurige étalagés, welke bij het licht der sterke lampen een fleu- rig beeld gaven. Geleidelijk aan wer den ook diverse straatverlichtingen ontstoken, waarbij het centrum van Sappemeer de kroon scande door de verlichting van de drij vende fontei- nen en de verlichte kerken en niet te vergeten de fontein op het hooghout. Vele fraaie gevelverlichtingen waren er aanwezig. Door de muziekver. „Juliana" werd voor het gemeente huis een concert gegeven. Op initia- tief van de Buurtvereniging „Het Centrum" zou door het fanfarecorps „Cartona" een concert worden gege ven in het hôtel „Struvé", doch de vele verlichte étalagés en het open- luchtconcert in het Oosterpark te Hoogezand weerhield velen ervan da- delijk de beslotenheid van een zaal op te zoeken. Tegen tien uur échter werd besloten een aanvang te maken met het concert en geleidelijk liep de zaal vol. Dit was de eerste dag van de feestweek, welke elke dag iets an- ders zal brengen. HOOGEZAND. Dinsdagmorgen, vroeg: De zon, die uit een effen blauwe hemelkoepel straalde zette ailes in een vrolijk, gouden licht. Het zachte windje speelde krijgertje met hon- derden vlaggen; in de kom van de gemeente was bijkans huis aan huis gevlagd. Langzamerhand werd het drukker op straat. Met oranje getooide men- sen, kinderen met oranjesjerpen, meisjes met oranje in hun haren wandelden door de rustige straten. Groepjes fietsers trokken naar bui- ten, en bij de stopplaatsen van de GADO-bussen stonden groepjes wachtenden, mensen die him vrije dag gebruikten om naar buiten te trekken. Toen begonnen de wijdingsdien sten in de kerken. Velen trokken "er heen. Daama begon de drukte op straat toe te nemen. De buurtver. „Centrum" heeft wat versiering betreft haar best gedaan. Vanaf de Bioscoop tôt voorbij het hôtel Faber is het voetpad omzoomd met oranjevanen en tuiltjes bloemen, en daartussen maakt de uitstekenSe versiering van het gemeentehuis een goede indruk. Martenshoek en de Fabriekskade hebben het gedaan met guirlandes van driekantige vlaggetjes; overal tussendoor vindt men de somtijds goede versieringen van particulière woningen en zaken, en de veelal in verband met de winkelweek „De Grote Trek" feestelijk uitgedoste winkeletalages. En hoog boven deze versieringen uit, waarneembaar tôt ver in de omtrek wappert een vlag aan de top van de antennemast van de R.O.N. Optocht. Het middagprogramma begon met een grote optocht door de plaats. Voorop reed een radio-auto. Verschil lende sportverenigingen met hun vlaggen liepen in de optocht mede, voorts waren er versierde en met oranje getooide kinderen, te voet en fietsende. Ook padvinders liepen in de stoet mede. Op wagens reçjen twee muziekcorpsen. Omstreeks half vier kwamen de deelnemers aan op het IJsbaanter- rein, waar zich inmiddels een me- nigte belangstellenden had verza- meld. Het gehele gemeentebestuui was daar aanwezig. Nadat Wethouder Plinsinga als lid van de feestcominis- sie enkele woorden had gesproken nam burgemeester H. de Wit het woord. Rede van de burgemeester. Het Nederl. volk, aldus spr., be- groet Koningin Juliana met vreugde, maar ziet met leedwezen dat H.M. Koningin Wilhelmina haar taak neer- legt. Deze taak van constitutioneel Vorstin heeft zij op voortreffelijke wijze vervuld. Zij bezat niet alleen een groot plichtsbesef, maar ook een grote belangstelling voor ailes wat Nederland en zijn Overzeese Gebieds- delen betrof. Het tijdvak waarin Koningin Wil helmina heeft geregeerd is een be- langrijke période. De bevolking groeide, en dit ging gepaard met een stijging van het welvaartspeil. De technische vooruitgang is enorm; de opbrengst van land- en tuinbouw is gestegen; de industrie nam een vlucht en de werkende stànd heeft zich kunnen organiseren en ontwikkelen. Daartegenover staat, dat ons land de consequenties van twee wereld- oorlogen kreeg te dragen. Nadat spr. de iaren van 1940'45 had beschreven vervolgde hjj Het Nederlandse volk prijst zich geluk- kig een Vorstin te hebben gehad als Koningin Wilhelmina. Moge wij haar nog dang in ons midden hebben als Prinses der Nederlanden, en moge het de jonge Koningin gegeven zijn nog lang haar Moeder te bezitten. Vervolgens werd het Wilhelmus uitgevoerd, waarna dames van de gymn. verenigingen H.-S., S.V.H. en D.O.S. „Mooi Holland" uitvoerden. Schoolkinderen zongen enkele liede- ren, waarna nog enige gymn. oefe- ningen volgden. Aan de deelnemende scholen en de deelnemende verenigingen werden oranje vaantjes uitgereikt. 's Avonds. In de avonduren bereikte de feest vreugde zijn hoogtepunt. Het was zo druk op straat, dat het wel scheen jalsof niemand thuis gebleven was. Een dichte menigte liep van étalagé tôt étalagé, die allen verlicht waren, en bezichtigde de vele verlichtingen. Tôt de beste verlichtingen behoor- de zeer zeker het Oosterpark, waar dan ook de feestvreugde culmineerde. De lijnverlichtingen met rode en witte lampjes werden tienvoudig weerkaatst door het licht gerimpeld water, en maakten een sprookjes- achtige indruk. Een verlichte zeil- boot completeerde het geheel. Hier gaf het fanfarecorps H.-S. onder leiding van de heer Smid een1 concert met medewerking van 300 zangeressen en zangers van koren uit Hoogezand en Sappemeer. De belang stelling was zeer groot. Dit concert in het feeëriek verlichte park kan zeker de clou van de feestelijkheden te Hoogezand genoemd worden. Een vrolijke rondgang en een dansje in het Oosterpark besloot het programma, maar tôt laat in de avond bleef het nog druk langs de straat. ZUIDBROEK. Onze plaats had zich voor de vie- ring van de feestelijkheden in een feestgewaad gehuld. Buurten en stra ten waren versierd, erebogen over- spanden de weg en vlaggen wapper- den in de wind. De feestelijkheden begonnen des morgens om 9 uur met een optocht voor schoolkinderen en ouderen, waarbij aardige wagens en groepen te bewonderen vielen. Voor de schoolkinderen was er des middags feest in het sportgebouw, waar het gezelschan Gilzen van Rot terdam het jeugdige publiek aange- naam bezig hield. Voor de ouderen was er in het Sportgebouw een avondfeest, waaraan verschillende verenigingen hun medewerking ver- leenden, en dat door de geheel be- zette zaal werd geapprecieerd. Bur gemeester L. Steenhuis hield een œestrede. De etalagewedstriiden. de verlich ting van talrijke buurten en gebou wen, waarbij in het bij zonder het gemeentehuis met zijn stijlvolle ver siering opviel, lokte 's avonds velen naar buiten. SLOCHTEREN. In de voormiddag werd door beide scholen een aparté optocht gehou den, terwijl door de Bijz. school een zangaubade voor het gemeentehuis werd gebraçht. In zijn toespraak sprak de burgemeester zijn spijt uit over het feit dat men zich niet aan de afspraak had gehouden om op 7 en 8 Sept, feest te vieren, terwijl het hem bedroefde dat men, althans Se optocht, niet gezamenliik had gehou den. Hjj hoopte dat men zich m de toekomst zou laten leiden door het voorbeeld van H.M. de Koningin die steeds de eenheid van ons volk voor Ogen heeft gehad. In de namiddag werden aoor beide scholen kinderfeesten georganiseerd, welke een vlot verloop hadden. Des avonds vierde de Oranjever. „0.-N." in de tjokvolle zaal van De- genhart feest met medewerking van de Toneelvereniging „Helpende Kracht" van Siddeburen, de muziek vereniging „De Woudklank" en een zangkoortie. De bij de optocht van de Bijz. school gehouden Niwin collecte bracht f 50.17 op, terwiil eenzelfde collecte tijdens het avondfeest f 52.80 heeft opgebracht. MUNTENDAM. Met een herdenkinesdienst in de Nederl. Herv. Kerk, waarin voorgin- gen Ds. Haveman en Ds. Hekhuis, werden de feestelijkheden ter viering van het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin hier ter plaat- se geopend. In optocht trokken 's middags de schoolkinderen naar het sportterrein, waar kinderspelen werden gehouden, en waar door burgemeester Groenen- daal om 3 uur een herdenkingsrede werd gehouden. 's Avonds hield de burgemeester wederom een rede, en wel in het hô tel „De Munte". waar de leden van de Algem. Oranjevereniging waren samengekomen. Er werd daar verder een toneelstuk opgevoerd. Aan de versiering van straten, huizen en winkels was de nodige zorg Besteed. GEMEENTE NOORDDIJK. Middelbert. Ten gevolge van de verbouwing van het gemeentehuis werd de bijzondere openbare verga- dering van de gemeenteraad van Noorddijk gehouden in de Kerk te Middelbert. De belangstelling was zeer groot, zodat de gehele kerk ge- vuld was. De raad was volledig aan wezig. Een voorstel van B. en W. om tele- grammen van hulde en trouw aan de beide Landsvrouwen te zenden, werd met algemene stemmen aangenomen. De burgemeester hield een rede over de afgelopen 50 jaar. Hij sprak over het werk verricht tijdens de regeringsperiode van H.M. Koningin Wilhelmina en over de betekenis van het Koningsschap. Voor de opening der vergadering zong het gemengd koor van Rui- scherbrug enige liederen, terwijl aile aanwezigen na afloop der vergade ring het Wilhelmus zongen. Waterhuizen. In de ochtenduren trok een mooie optocht door een ge- deelte van de plaats. 's Middags wa ren er kinderspelen, en 's avonds een film voor de jeugd. Burgemeester Kuipers gaf blijk van zijn belang stelling. Engelbert. In het dorp waren tal van fraaie versieringen en erebogen aangebracht, die 's avonds waren verlicht. Een zeer grote optocht, die de jury zeer moeilijk werk verschafte trok naar Middelbert, Rode Haan en Wa terhuizen. 's Middags waren er kin derspelen en later volksspelen op het sportterrein, waarbij burgemeester Kuipers en zijn echtgenote door hun aanwezigheid blijk gaven van hun Bij aankomst te Amsterdam luistert Tl.M. bij de uitgang van het Amstel- station naar een zanghulde. Bijna 20.000 zangers, zangeressen en kinderen brachten H.M. een vocale hulde ter gelegenheid van haar 68e verjaardag en regeringsjubileum. De deelnemers der aubade op de Dam. I belangstelling. In de café's werd des avonds gedanst. Het hoofd der school sprak een dankwoord tôt de commissie voor het vele werk, dat zij voor school en dorp heeft gedaan. Euvelgunne. Er is hier druk ge vlagd, en er waren hier enkele ge- velversieringen te bewonderen. in café Kroese kwam men in de avond uren gezellig bij een. ALGEMEEN GRATIE BESLUIT. In verband met het 50-jarig rege ringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina en de troonbestijging van H.K.H. Prinses Juliana, heeft het de Prinses Regentes behaagd om aan allen, die tôt een vrijheidsstraf zijn veroordeeld gratie te verlenen tôt een vierde gedeelte van hun straf, met dien verstande, dat dit gedeelte niet minder zal bedragen dan een maand en niet meer dan een jaar. Hiervan zijn uitgezonderd degenen, die zich tijdens de detentie slecht hebben gedragen, of de hun geboden kansen bij een voorwaardelijke ver- oordeling of voorwaardelijke invrij- heidsstelling niet benut hebben, zo dat tenuitvoerlegging moest worden gelast. T.a.v. de krachtens het tribunaal- besluit geïnterneerden heeft de mi- nister van justitie bepaald, dat de duur van hun internering op over- eenkomstige wijze zal worden bekort AMSTERDAMSE GENEESKUNDIGE DIENST had een drukke Koninglnnedag, Tijdens de viering van het herden- kingsfeest in Amsterdam op 31 Aug. moest de Gemeentelijke Geneeskundi- ge- en Gezondheidsdienst in 530 ge- vallen assistentie verlenen, wanneer personen door het wachten in gedrang onwel waren geworden, of wanneer verkeersongevallen hadden plalats ge had. Alleen op de Dam werden 490 per sonen onwel. In verband met de op de Dam te verwachten drukte had de G.G.D. daar een viertal verbandplaat- sen ingericht. De slachtoffers werden naar een van deze verbandplaatsen ge braçht en konden in het algemeen daar geholpen worden. Slechts enke- llen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. DRIE KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Toen alleen drie knapen thuis waren de ouders waren naar de feestver- lichting kijken ontstond door on- bekende oorzaak brand in een woning te Apeldoorn. Buren waarschuwden de brandweer, en toen deze tôt de haard van de brand was doorgedron- gen, werden daar drie half verbrande knapen gevonden: een tweeling van R jaar en een jongen van 8 jaar. De înboedel werd door de vlammen vernield. Fusie tussen Republikeinse Socialisten en Communisten in Indonesië. De Republikeinse Socialistische Partij, waarvan de voorm. Republi keinse premier Sjarifoeddin voorzit- ter is, heeft besloten een fusie aan te gaan met de Republikeinse Commu- nistische Partij. Sjarifoeddin heeft verklaard, dat hij sinds 1938 in het geheim lid is geweest van de Communistische Partij. Commentaar uit Djocja. Volgens semi-officiële kringen te Djocja zal de eerste reactie op de fusie tussen Partai Socialis en de P.K.I. zijn het nemen van maatrege- len tegen de toenemende communis tische invloed op de huidige gang van zaken. Dezelfde kringen zijn van me- ning dat de Communistische ople- ving in de Republiek alleen van m- tern belang moet worden beschouwd en dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat hierdoor de politiek der Repu bliek, vooral ten aanzien van de bui- tenlandse betrekkingen, zal verande- ren. Commentaar van Ned. tndische zijde. Naar aanleiding van de verklaring van Sjarifoeddin, dat de Partai So cialis besloten heeft een fusie aan te gaan met de Communistische partij in de Republiek, verklaarde een Ne- derlands-Indisch woorvoerder, dat de verhoudingen zich thans duidelijker aftekenen, hetgeen consequenties zal hebben op politiek gebied en even- tueel ook op het terrein der onder- handelingen. T.a.v. de mededeling van Sjarifoeddin, dat hij sinds 1935 communist was, hoewel illegaal, zei de woordvoerder, dat zulks op zich- zelf geen merkwaardige verklaring was, aangezien Sjarifoeddin altijd zeer veel sympathie voor links had. Commentaar van de partij zelf. In een toelichting op het besluit tôt fusie met de Communistische partij maakt de Partai Socialis bekend, dat de partij zich bewust geworden is van de fouten, in het verleden ge- maakt. De politiek van samenwerking met de imperialisten voor de bestrijding van het fascisme had, zodra het fas cisme verslagen was, vervangen moe- ten worden door een gezamenlijke anti-imperialistische politiek met me dewerking van de communisten, al dus de verklaring volgens Antara. Aanslag op slapende militairen. Gisterenmorgen om vier uur werd door een Chinese milicien-soldaat m de vliegbasis Kali Djati (Noord-Oost Poerwakarta) een aanslag gepleegd op een aantal slapende militairen, aldus meldt de dienst legercontacten. Vier soldaten, van wie twee Ambon- nezen, werden gedood, terwijl twee soldaten levensgevaarlijk werden ge- wond. De dader is voortvluchtig. Naar aile waarschijnjijkheid was on- derlinge ruzie de reden tôt deze aan slag.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1