Opening van het Spertpark te Sappemeer De ECHT0ENOTE \?AN DE MINI5TER ARBEIDSBUREAU EN ARBEIDSLEVEN Indrukken van de Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw van 1898-1948 H M Gealaagde Sporldemonstraties. ni. NIEUWE BONNEN. TAN DE BOEKENFLANK Op 19 Auguatua heeft het Arbeids- hnreau in Groningen 40 jaar bestaan, ter gelegenheid van dit jubileum u een boekje uitgegeven, dat bedoeld is meerdere kennis omtrent het ar- vidsbureau te verspreiden en daar- jnor meer waardering voor het werk van deze instelling te kweken. Het werkie bevat een serie lezenswaardi- se artikelen, waarin de taak en het Lrk van het Arbeidsbureau wordt belicht. Het voorwoord is van minis- ter W, Drees. Voorts treft men er foto's in aan van enkele personen Lier namen aan het Arbeidsbureau «erbonden zijn, van de achtereenvol- sens in Groningen door het Arbeids bureau gebruikte percelen en van de bijkantoren in de provincie. Het bijkantoor te Sappemeer Over het bijkantoor te Sappemeer schriift het boekje: Onder dit arbeidsbureau resorteren de gemeenten Hoogezand, Sappe meer Zuidbroek en Noordbroek, ge- zajnenlijk vormend het Noordehjk eedeelte van de voprmalige Veenko- loniën, De eerste twee gemeenten dragen een overwegend industriëel karakter. Zuidbroek is overwegend op de landbouw georiënteerd, hoewel 0ok de industrie van betekenis mag worden geacht. Noordbroek is meer een landbouwgemeente. Het arbeids bureau te Sappemeer heeft t.o.v. de arbeidsvoorziening der industriele bedriiven een belangrijke taak te verriebten, Een vluchtig overziçht over dit rayon leert ons, dat er plm. 19 geheepswerven zijn, 2 aardappel- meeliabrieken, 3 strocartonfabrieken, 1 vezelplatenfabriek. Meer dan 2000 arbeiders vinden hierin hun werk. Door de aanwezigheid van een zo be langrijke industrie mag. tevens wor den gerekend op een niet onbelang- rijk aantal middenstandsondernemin- cen. Wat de betekenis van de landbouw aangaat, zij vooropgesteld, dat de ge meenten Noord- en Zuidbroek uit landbouwkundig oogpunt niet als veenkoloniaal kunnen worden aange- merkt. Hier domineert dan ook even- als in de overige kleistreken der pro vincie de typische akkerbouw: het is een volkomen korengebied. In de beide andere gemeenten van het rayon worden algemeen aardappelen, haver en rogge verbouwd, terwijl veeteelt wordt aangetroffen in Krops- wolde en Westerbroek, beide ressor- terend onder de 1 gemeente Hooge zand. In totaal bevinden zich in meergenoemde 4 gemeenten 403 boer derijen, waarvan 207 van meer dan 20 ha. Sappemeer telt verder 72 kwe- kerijen, Hoogezand 31. Met uitzondering van de gemeente Noordbroek heeft het rayon geen grote landarbeidersbevolking. Een overcompleet valt in Noordbroek evenwel niet te constateren. Door de in dit rayon toegenomen industnali- sering hebben ook arbeiders, die yoorheen in de land- en tuinbouw werkzaam waren, hun bestaan in de industrie gezocht. Ondanks dit ver- liei aan arbeidspotentieel voor de landbouw komen de voorjaarswerk- zaamheden in de regel wel gereed, ln de oogsttijd heerst evenwel een tekort, zich vooral manifesterend m de industrie-gemeenten Hoogezand en Sappemeer. In 1947 deed zich dat- zelîde verschijnsel ook in de gemeen ten Noord- en Zuidbroek voor, doch in mindere mate. Het tekort in de landbouw begint in feite in de twee- de helft van Juli (groenrooicampag- ne) en eindigt omstreeks November (rijprooien). Voor de berging van de korenoogst behoeven geen extra maatregelen genomen te worden. An- ders staat het evenwel met de aard- appelrooi-campagnes; hiervoor wor den ook al om de gunstige lig- ging stad-Groninger arbeiders in- geschakeld. Doch niet alleen in de landbouw, ook in andere takken van bedrijf komen in bepaalde périodes van het jaar tekorten voor, zo b.v. in de aardappelmeelfabrieken. Ook voor die campagnes moeten steeds meer stad-Groninger arbeiders wor den ingeschakeld. Meer permanente tekorten doen zich voor in andere industrieën vooral aan vakarbeiders. Wanneer rekening wordt gehouden met een aantal van plm. 600 arbei ders, werkzaam in de scheepsbouw, kan gevoeglijk worden aangenomen, dat de tekorten aan geschoolde ar beiders hier het grootst zijn. Hoe zich ta de toekomst deze verhoudingen op de arbeidsmarkt zullen ontwikkelen is verborgen; doch wel mag worden aangenomen, dat wanneer de groot- ste achterstand in de scheepsbouw is ingehaald, op een teruggang der be- drijven moet worden gerekend. De animo om in de scheepsbouw werk zaam te zijn, is dan ook niet grqgt. Daarbij komen andere factoren die de ambitie om in deze industrietak werkzaam te zijn tegenhouden: grote slijtage van werkkleding, het werken in weer en wind, en andere motieven. Verwacht mag echter worden, dat, waar hieraan ten grondslag liggende moeilijkheden worden onder kend, hierin t.g.t. een verandering ten gun- ste zal optreden. „BIJ DEN OORSPRONG VAN ONZE ONAFHANKELIJKHEID" Dit boekje uitgegeven door J. B. Wolters' Uitgeversmij. N.V. te Gro ningen (prijs f 3.50) is geschreven door een oud-leraar van de R.H.B.S. te Sappemeer, Dr. P, J. van Herwer-; den, die op deze H.B.S. geschiedenis heeft gedoceerd. Met dit werkje is Dr. van Herwer- den bij zijn vak gebleven; het be- treft onze Vaderlandse historié en ip ontstaan uit een tweetal voordrach- ten, die de schrijver in de oorlogsja- ren heeft gemaakt voor het Historisch Genootschap te Groningen. „Bij den Oorsprong van onze On- afhankelij kheid" is een studie over het aandeel van de standen aan het verzet tegen Spanje in de jaren 1559—1572. In deze dagen, nu verschillende gebeurtenissen getuigen van de band, die er bestaat tussen ons volk en zijn Vorstelijk Huis, is het misschien wel intéressant iets te leren. over het ontstaan van die band in de tijd van Prins Willem van Oranje, TENTOONSTELLINGSDEXJES De telerrisle-ontvnnger. De VERON (Ver. voor Experlmen- teel Radio-onderzoek) heeft in tent C3 een standruimte afgehuurd voor het opstellen van haar zelfvervaar- digde televisie-ontvanger, waarmede beelden worden opgevangen, die door een eigen zender, opgesteld in het vermaakcentrum, worden uit- gezonden. Het beeldvenster van deze televisie-ontvanger is ongeveer zo groot als een prentbriefkaart en géeft een duidelijk beeld te zien. In afwijking van de andere stands wordt hier een kleine vergoeding van de kijkers gevraagd, daar de VERON bestaat uit amateurs, die de kosten voor de installatie bij stukjes en beetjes bij elkaar hebben moeten scharrelen. Deze mensen hebben nog grote plannen. Zij hopen in de toe komst vergunning te krijgen om een zender op te stellen op de Martlni- toren. Een op deze toren geplaatste televisie-zender zou een capaciteit hebben van 60 km., hetgeen betekent, dat vrijwel aile Groninger amateurs het uitgezonden beeld op hun televi- sie-ontvangers zouden kunnen waar.- nemen. FEESTKRANT „DE GROTE TRES" De Nienwsblad-letterpnzzle. Het comité voor de Winkelweek verzoekt ons er nogmaals op te wijzen, dat in het Nieuwsblad Letterraadsel, voorkomend in de feestkrant ,,De Grote Trek" twee fouten voorkomen. le Het derde woord bestaat uit een letter meer dan is aange- geven. 2e Buiten de in de advertentie vermelde letters is om de zin te vormen ook nog de letter „H" nodig. Dat het zelfs op Maandagmorgen zo druk was in de gTote Houtrust- hallen, nadat Prinses Juliana Woens- dags tevoren de tentoonstelling had geopend, toont wel de belangstelling waarin deze expositie zich mag ver- heugen. Jammer, dat zo weinig vrouwen uit het Noorden in de gelegenheid zijn, om daar een kijkje te gaan ne- men, want er is daar heel wat te zien, en er is „voor elk wat wils". Niet ieder zal voor aile Btands even- VLIEGTUIGEN EN DIENST DER RECLAME. Er wordt reeds veelvuldig gebruik gemaakt van vliegtuigen in dienst van de reclame. Maar ln Zweden gaat men een nieuw svsteem toepas- sen. Daar heeft de conservatieve- partjj een vliegtuig gecharterd, met het doel dit toestel in te zetten bij haar verkiezingscampagne. De ma chine wordt uitgerust met een zeer krachtige luidspreker-installatie. Op een hoogte van 1500 voet worden de motoren afgezet, en terwijl het toe stel uitzweeft wordt de luidspreker installatie in werking gezet. Het is gebleken. dat de stem m het vliegtuig op een oppervlakte van verscheidene kilometers is te ver- staan. BISCUITS, BESCHUIT, GEBAK, KOEKJES, VERMICELLI, SPAG HETTI EN MACARONI KOMEN VRIJ Op een nader te bepalen datum zal de zgn. „keuzebon" worden afgeschaft Dat betekent, dat biscuit, besohuit, gebak, koekjes, vermlcelll, spaghet ti en macaroni van de bon zullen gaan, en dat het broodrantsoen tôt 2000 gram per persoon per week zal worden verhoogd. De julste datum van de afschafflng van de keuzebon zal t.z.t. worden be- kend gemaakt. K.N.A.C, VRAAGT OM BETERE VERLICHTING DER WEGEN. In verband met het percentsgewij- ze grote aantal ongevallen, dat "het gevolg is van de slechte verlichting der openbare wegen, heeft de K.N. A.C. aangedrongen op ruimere elec- triciteitstoewijzingen vopr de open bare verlichting. RUFSENPLAAG TEISTERT WALCHEREN. Na Coloradokevers en torren nu rupsenWalcheren heeft het hard te verantwoorden. Een reus- achtige hoeveelheid rupsen brengt gorte schade toe aan de koolgewa»- sen. Vermoedelijk ls het geringe aan tal vogels, dat na de immdatie op Wal cheren is overgebleven oorzaak van de plalag. Ook in Zeeuwa VTaanderen komen veel rupsen voor. Zaterdag heeft de officiële opening plaats gehad van het Sportpark te Sappemeer. Tôt de genodigden be- hoorden o.a. het gemeentebestuur en de leden der gemeenteraad. De eerste spreker was de burge-! meester, de heer A. W. Stronkhorst. Hij sprak zijn voldoening uit over de toeneming van de belangstelling voor de sport en lichamelijke opvoeding na de oorlog. De activiteit van de sportverenigingen is toegenomen. Daarom is het nodig geweest sport- terreinen aan te leggen en de acco- modatie te verbeteren. Maar men heeft ook rekening te houden met de heersende armoede en met de schaar- ste aan materiaal en arbeidskrachten. Wat in Sappemeer is bereikt kon door' het gemeentebestuur alleen niet bereikt worden, daarvoor is al- lerlei hulp nodig geweest. Voor de verleende hulp dankte de burgemees- ter de Commissie voor Lichamelijke Opvoeding, de Gemeente-archuect, de Dienst Wederopbouw, de Rijks- dienst Uitvoering Werken, de Neder landse Heide Mij., de aannemers Gebr. Plukker en onderaannemers, en ten slotte de Raad der Gemeente die ten behoeve van de totstandko- ming van het Sportpark grote bedra- gen heeft willen voteren. Spr. hoopte, dat het nieuwe terrein aan de verwachtingen zal voldoen, en droeg het aan de Commissie voor Lich. Oefening over. De heren van Dorst en Eikema hesen nu op de tribune een rood-wit-blauwe en een oranje-vlag, terwijl de tonen van het Wilhelmus uit de luidspre ker klonken. Ons volkslied werd door de aanwezigen staan.de aange- hoord. Namens de Commissie voor Licha melijke Opvoeding dankte de heer Kiewiet de burgemeester voor de wijze waarop deze bij de totstandko- ming van het Sportpark terzijde heeft gestaan. Deze spreker was te- wy 13, Toen eindelijk de kostbare schatten op de ruggen van de kamelen geladen waren en de onderzoekers hun zitplaatsen ingenomen had- den, rezen de kamelen op uit hun geknielde houding en werd de terugreis door de woqstijn aangevangen. Ze hadden een eindje afgelegd, toen de lucht vêrduisterd werd door een mosterdkleurige wolk, die op hen afjoeg. Ze werden bedreigd door het verschrikkelijke gevaar van de woes- tijn, de zandstorm. 14. In zenuwachtige haast reden ze naar de ruine van een tempel, die gelukkig dicht in de buurt was. Het dwarrelende zand suisde in hun oren, terwijl ze zo snel mogelijk voortrenden. vreden, maar niet voldaan. Hij hoop te, dat de wensen der Commissie in de toekomst nog verwezenlijkt zou den worden. Namens de Inspecteur van het La- ger Onderwijs sprak de heer Nijhof een gelukwens uit, Eén der aannemers, de heer Mulder van Sappemeer bood namens de aan nemers aan de Commissie v. Lich. Oef. een plaquette aan, als blijvende herinnering. De voorzitter der commissie, de heer Kiewiet sprak een dankwoord. Terwijl de belangstelling voortdu- rend toenam, begonnen vervolgens de grote sportdemonstraties, welke aan deze gebeurtenis verbonden wa ren. De wedstrijden. Allereerst waren er motorbehen- digheidswedstrijden, waarbij de M.Ç. „De Tourist" 15 strafpunten en 30 winstpunten (voor eerste door de finish) behaalde; de M.C. Winschoten maakte 10 strafpunten, doch haalde maar 10 winstpunten, waardoor „De Tourist" winnaar werd met 15 tegen 0 punten. Vervolgens werden er gelyktijdig een handbal en een korfbalwedstrijd gespeeld, De handbalwedstrijd ge- speeld tussen W.I.K. en Olympia (Hengelo) won het wat belangstelling betreft verre van de korfbalwedstrijd gespeeld tussen UNI em UDI (Tol- bert). De handbalwedstriid eindlgde in een 53 overwinning voor de gasten, met een ruststand van 3—1 voor de gasten. De korfbalwedstriju eindigde in een 2—2 gelijk spel met een ruststand van 21 voor de gas- t6In de rust van deze wedstrijden werd door een 10-tal deelnemers de 3000 meter gelopen, met de volgende uitslag: 1. J. Wolthuis (S.O.S. Mun- tendam) 10 min. 37.1 sec.; 2. G. J. Schreuder (Zuidbroek) 10.48; 3. A- Sokolovsky (W.I.K.) 10.58. De 1500 meter welke in de pauze van de voetbal en de Hockey match werd gelopen door een 24-tal deelne mers eindigde: 1, J. Poelstra (W.I.K.) 4 min. 47.5 sec.; 2. T. Bodewes (SOS) 5.17.6 en 3. J. Wolthuis (SOS, Mun- tendam) 5.48.9. Als laatste punten van het pro gramma stonden een gelijktijdig te spelen voetbalmatch tussen HSC en ZAC (Zwolle) en een hockeymatch tussen Dash en Daring (Veendam) De voetbalmatch eindigde in een 42 overwinning voor HSC, terwijl de ruststand van deze matig gespeel- de wedstrijd 30 voor HSC was. Dash wist Daring met 4—2 te ver- slaan, met een ruststand van 1—1 gelijk. De prijsuitreiking 's Avonds had in het hôtel „Struvé de prijsuitreiking plaats. Nadat de voorz. van de Comm. v. Lich. Opvoe ding, de heer Kiewiet het werkcomi- té had geprezen voor de organisatie van de sportmiddag, geschiedde de prijsuitreiking door de burgemeester. Aile deelnemende verenigingen ont- vingen een vaantje uitgevoerd in de kleuren van het wapen van Sappe meer. Voor de athletiekwedstrijden op 1500 en 3000 m. waren in totaal 6 médaillés beschikbaar gesteld. Met een dansje werden de feeste- lijkheden besloten. FEUILLETON INGEZONDEN. DE GONDELVAART. In de programma-aankondiging van de feestelijkheden voor Sappe meer, staat o.m. Gondelvaart m.m.v. de Zeilver. „Zuidlaardermeer". Dit is niet geheel juist. Qndergetekende heeft ni, op eigen initiatief, buiten medeweten van het bestuur der zeil- vereniging aan aile leden een schrij- ven gericht tôt opwekking deel te nemen aan deze gondelvaart, mede omdat hij daarin een propagandis- tische waarde ziet voor de water- aport in het algemeen, en voor de leilver. in het bijzonder. Het blijkt, dat niet aile leden begrijpen wat de bedoeling is, terwijl andere bezwaar maken tegen het kanaal en het late uur. De bedoeling is, om tegen 4 uur n,m. aan de monding van het Drentsch Diep (Vos) diverse slepen te formeren (motorboten beschik baar). In Kiellinie varen tôt op de grens Sappemeer (Oosteind). Tegen half acht terugvaart naar het meer. Van officiële zijde werd mij alsnog medegedeeld, dat Prov. Waterstaat een paar dagen van te voren zal etromen, zodat het water zo schoon mogelijk zal worden gemaakt. Het late uur. Kom heren zeilers en booteigenaren, aan het meer wordt bet ook wel eens wat later voordat ge naar de „kooi" gaat. Wil deze Gondelvaart slagen, dan moeten er ten minste 50 60 boten meedoen. Dat is slechts mogelijk met Uw medewerking. Tôt hedenavond J uur kunt U zich nog voor deelne- mlng aanmelden. K. JONKER. voorz. Zeilver. „Zuidlasrdermeer" 4) Rustig antwoordde mevrouw Von Schûcking: „Ik dank je, Egon. Ik heb het heel prettig gevonden". Ze stond hem toe, dat hij haar hand vasthield, maar haar slanke vingers drukten de zijne niet. En haar gelaat vertconde niet meer dan een conventionele glimlach. Haar blik dwaalde naar het ven- ster trachtte door de duisternis van de zomernacht heen te boren. „Kind De stem van de minister klonk minder teder. Hij trok haar nu wat dichter bij zich- De blik, waarmee hij haar aan- keek, was nu enigszins vorsend. ,,Moet dat nu iederen zomer zo zijn?" vroeg hij. „Ik.ik begrijp je niet.... Haar stem beefde bij deze woor- den. Toen sprak de minister weer: „Jij begrijpt mij heel goed! Denk je, dat ik niet zie, in welke richting je verlangens gaan? Mjjn werkzaamheden nemen soms dagen lang al mijn tijd in beslag, maar dat is toch geen reden, dat wij nâast el- kander behoeven te levenl In de vier jaren, die verlopen zijn, sinds we trouwden, zijn we nog geen schrede nader tôt elkaar gekomen! Tracht het maar niet te ontkennen! En in de zomermaanden schijnt de af stand tussen jou en mij wel het grootst te zijn. Ik voel dit duidelijk Hij hield eensklaps op. Mevrouw Von Schûcking had lang- zaam haar hand uit de zijne losge- maakt, een donkere trek gleed over haar bleek gelaat. „Je lijdt aan hallucinatieszel ze zacht. „Ik ben je vrouw. Juist!" antwoordde de minister op krachtige toon. „Jij bent de vrouw om wie ik door velen benyd word, méér dan om mijn ministers-porte- feuille en ook meer om de kracht, welke ik bezit, om in deze tyden vervullen! Jij bent mijn vrouw! En toch je ontwijkt mij in zo menlg opzieht!" Hij keek haar met een borende blik aan. „Ik heb je lief...." „Ja, Egon, dat weet ik.... „Jij zegt dat, alsof het de meest alledaagse zaak van de wereld be treft. Maar voel jij dan niet, dat Ze viel hem in de rede: „Je doet mij pijn. Je doet m(j veel pijn. Ben ik dan niet goed voor jou? Ben ik niet, zoals een vrouw behoort te zijn? Ik ben mij niet bewust, dat ik verkeerd tegenover je gehandeld hsb „Verkeerd gehandeld? Dat heb ik toch immers niet gezegd! Je moet be grijpen, wat ik meen! Het is moeilijk pnder woorden te brengen Je bent mij vreemd gebleven, hoewel ik je steeds op de handen gedragen heb. En je doet in het geheel niet je best, de kloof, die zich tussen ons bevindt, te overbruggen. Hij zweeg. Zachtjes klonk het antwoord: „Ik ben jedankbaar, Egon! Ik ben je dankbaar voor ailes! Is dat dan niet voldoende De minister schokte in de sehou- ders. .Dankbaar!" klonk zijn stem wild. Daarna lachte hij schamper. „Dankbaarl Neen, dat is niet meer voldoende! Nu heb ik daar genoeg van! Ik heb vier jaren lang dank- baarheid genoten!" „Meer kon je toch niet verwachten „Als vanzelf spraken haar lippen deze woorden uit. En nadat ze het gezegd had, steeg een donkere blos naar haar wangen, terwijl een druk- kende stilte beide mensen omgaf. De minister klemde zijn tanden op elkaar en zijn gelaatsspieren maak- ten schokkende bewegingen. „Méér mag ik niet verlangen klonk zijn stem na enkele ogenbuk- ken. „Juist!" Zijn ogen vertoonden een elgen- aardige gloed. „Dat dat was Mevrouw Von Schûcking zuchtte. Ze hief haar hand op, streek die weifelend over het voorhoofd van haar man. Hij stond onbeweeglijk. Toen greep hij met een impulsieve haar slanke hand en bracht haar vingers aan zijn lippen, om daar een kus op tè druk- ken. Ze huiverde, keek terzijde. „Mijn klein, lief vxouwtje!" Hij liet haar hand los. Zijn ogen glansden sterk, Het leek een ogen- blik, alsof hij haar omhelzen wilde. Toen beheerste hij zijn opkomende onstuimigheid en deed een pas ach- teruit. „Nu wil ik slapen, Egon het is laat". „Ja, ga maar, kindje". Zijn stem klonk toonloos. „Wel te rusten, Egon". „Goeden nacht Ze liep hem voorbij. Bijna gelmd- loos gleed ze door het huis voort alleen een licht geritsel van haar kleding was waarneembaar. En een lichte geur van odeur zweefde om haar heen De minister keek haar na. Een bijna verterend verlangen straalde hem uit de ogen. Hij slaakte een zucht, Daarna trad hij op de vleugel, die nog open stond, toe. Hij keek naar de muziek, die op de richel boven de toetsen stond. Hij hield de blik er korte tijd op gevestigd en klapte ver- volgens met een woedende beweging het muziekboek toe. Daarna sloeg hij het deksel van het klavier met een harde slag dicht. Von Schûcking ging op het ven- ster toe, Zijn opwinding nam lang- zaam af. Maar zijn gelaat behield de harde, onaangename uitdrukking. „Je zùlt mij leren liefhebben zel hij tôt zichzelf. De minister wilde het venster slui- ten. Toen zag hij een auto in snelle vaart uit de richting van de stad ko men. Ook binnen was de wagen ver- licht. En Von Schûcking herkende het gelaat van dokter Heilfronn. Zijne excellentie verliet met zwaar klinkende passen de muziekkamer en draaide het licht uit. Hij ging de trappen op, begaf zich naar de slaap- kamer, die aan zijn werkkamer grensde. Een ogenblik vertraagde hij zijn gang, toen hij de deur van de slaap- kamer van zijn vrouw passeerde. Toen ging hij snel op zijn eigen ka- mer toe. Het jonge vrouwtje had, toen ze hem door de gang hoorde lopen, een ogenblik de adem ingehouden en haar handen hadden gebeefd. En. eerst toen ze hem zijn eigen kamer hoorde binnen gaan, liet ze zich met een zucht in de kussens terugglijden. Door het openstaande venster van haar slaapkamer vloeide de zwoele nachtlucht binnen, die vol van ge- heimzinnige verlangens scheen te zijn. En ergens in de omgeving klonk de roep van een vogel, die klaarblij- kelijk in de slaap gestoqrd was Peter Pringsheim opende de ogen. Hij lag op de divan in zijn kamer, waar de huishoudster Martha en de bediende Johannes hem samen in be- wusteloze toestand op neergelegd hadden, Hij poogde zich op te richten. Zoekend dwaalden zijn blikken de kamer rond, Toen trad dokter Heilfronn binnen. Martha had hem reeds in de gang medegedeeld, wat ze wist omtrent mijnheer, Ze had gezegd: „Ik had mij er reeds over verbaasd, dat hij de laat ste dagen telkens weer zo laat in zijn kamer zat, hoewel u hem toch voor- geschreven had, dat hij steeds vroeg- tijdig naar bed moest gaan. Maar ja er is weinig te beginnen met de jongelui van tegenwoordigl Deze avond, een half uur geleden onge veer, hoorde ik plotseling een schreeuw. Ik zat nog in de keuken te breien. Ik sprong natuurlijk dade- lJjk op, draafde naar de kamer van mijnheer en klopte. Toen ik geen antwoord kreeg, opende ik de deur en ik zag mijnheer op de vloer liggen. Hij lag daar, alsof hjj dood was. O, dokter! Nog nooit in mijn le- ven ben ik zé geschrokken!" Dokter Heilfronn trachtte de woor- denvloed van de huishoudster te stuiten, hetgeen hem werkelijk ge- lukte. „Ja, ja.... Ik zal eens naar hem gaan zien.,,." „Hij ligt op de divan, dokter. Hij ademt heel zachtjes. Maar hij ziet er uit, of „Ik ga alleen binnen, juffrouw Martha! Ik zal u roepen, als het no dig is". „En als ik de gehele nacht zou moeten wachtent „Nu, dat zal, hoop ik, niet noodza- kelijk zijn". (Wordt varvolgd) veel belangstelling hebben, er is zo- veel verschillends, dat men, om er ten voile van te genieten, er meer- dere malen heen zou moeten gaan. Om u enigszins een indruk te ge- ven, van wat er te beleven valt, zou ik „in vogelvlucht" die tentoonstel ling willen laten zien. De plattegrond is een slingerend S ad door de enorme ruimte. Een oolhol, waarin je toch niet kunt verdwalen. En direct aan het begin, Btaan we al midden in het vrouwen- leven; grote illustraties tonen ons de vrouw als middelpunt van het gezin, haar taak als opvoedsteren we zien in welke verschillende ruimten zich dat vrouwenleven afspeelt en afspeelde. De huiskamer van 50 jaar geleden, doet ons wat weemoedig terugdenken aan het intérieur bij onze grootouders, en de alleen-maar- practische tarichting van heden, vond bij mijn omstanders heel wat cri- tiekToen we echter de moderne keuken met de keuken van een halve eeuw terug vergeleken, ja, toen wa ren we weer bly met ons practiach electrisch- of gas-fornuis, en alleen op de mooie koperen ketels konden we jaloers wezen. Sterker nog viel het grote verschil op van de kraam- kamer van 1898 en thans! De arme kraamvrouw in haar bedstee, de taa- ker met het kind-in-het-Dak aohter de tafel (met de brandewyn-fles bij de hand!) hoe verwend voelen wij ons nu! Grote veranderingen onderging het vrouwenleven in die halve eeuw. Hoe normaal is het thans, dat wij stem-reeht hebben,.,. maar een bi- zonder goed verzorgde stand toont ons daar de strijd, die voor onze plaats in de maatschappij werd ge- streden. En tôchde vrouw blééf „vrouw". Dat zien we weer aan het handwerk dat gemaakt werd door vrouwen in kampen in Indonesië, dat zien we 66k aan de mode. De poppen zonder hoofd, en met krullen inplaats van handen, tonen mijns inziens de modellen niet op z'n voordeligst. En heel onmerkelijk is het, dat de mode van 1898 nu weer zo sterk die van 1948 beïnvloed. We zien de parasol van onze grootmoe- der lila met zwarte kanthaar handschoenen, laarsjes en muilen, en we vinden het sneu, dat alleen des avonds een mode-show wordt ge houden van oude en nieuwe model len. Op het gebied van verlichting, ver- warming en hygiène valt er veel te zien en..., te leren. Overal zijn hulpvaardige dames om ailes te la ten zien en uit te leggen. En, midden tussen dit ailes, vinden we opeens een encrme kast met wol. Aile kleu ren, aile kwaliteitenen, als we er met een zucht langs willen lopen, dan blijkt, dat we van die .zaligheden 10 knotten mogen bestellenlila, oud-rose, marine, resedaer zijn wel 60 tinten! Als we onze knotten hebben aangetekend, er? het bewijs veilig hebben weggeborgen, gaan we verder. We vinden er de herinnering aan de bezettingstijd. Uitstekende diora- ma's laten ons de huiskamer zien van "40. De brandende haard, de gevul- de linnenkast. En daarnaast dezelfde kamer. De lege kast. De man is ver- dwenen. Het dochtertje op een fiets, zorgt voor „licht". Het noodkacheltje staat op een andere noodkachel. Levensgrote figuren zien we met fietsen en karretjes er op uit trekken om eten te halen. en twee Duitse mi- litairen houden die droeve stoet te- geh. Grote foto's tonen ons grootmoeder en kleindochter in de sport. Het bad- pak toen en nu! Het rij-costuum, hoe ongemakkelijk om in zo'n toilet te fietsen en te tennissen De vrouw in aile beroepen als ziekenverzorgster, als M.A.R.V.A. als kunstenares. Er ziin schilderijen van Charley Tooroo, Jeanne Bieru- maOosting, Sientje Mesdagvan Houten, Lizzy Ausingh en anderen. Tenslotte sluit een ry klederdrach- ten dit ailes af. Dan staan we weer buiten. Het duizelt ons nog. De indrukken die we hebben opgedaan zijn vele. Haast teveel. Maar deze expositie beant- woordt volkomen aan het doel: te tonen de grote vooruitgang tijdens de regering van H.M. Koningin Wil- helmina. Bonnen voor brood. 167-2 brood 800 gram brood Aile Bonkaarten 810 173 algemeen 400 gr. brood of een rantsoen gebak. De Bonkaarten KA, KB en KC 810 178 algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet (gel- dig t.m. 25 September). De Bonkaarten KD, KE 810. 184 algemeen 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet (gel- dig t.m. 25 September). Tabaks- en Versnaperingenkaarten QA, QB, QC 808. 97, 98, 101 Tabak: 2 rantsoenen siga- retten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds morgen worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 800 kun nen worden vernietigd. NOORDBROEK, 1 t.m. 31 Aug. 1948. GebGren: Gezina Ida, d. v. P. E. Noordhoff en H. J. Bolhuis: Jantje Maria, d. v. B. Drent en H. Olthof. Ondertrouwd: B. v. Weerden, 28 j. en G. M. Winter, 27 j., b. v. Noord broek; H. Bulthuis, 23 j. en F. Blaauw, 22 j., b. v. Noprdbroek; A. Rijk, 28 j. en H. van 't Westeinde, 29 j„ Overzande; Joh. Wierenga, 24 j., Siddeburen en H. de Haan, 18 j., Noordbroek; A. J. Wolthof, 21 j. en J. Bulthuis, 18 j., b. v. Noordbroek. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. Met grote blijdschap geven we hierbij kennis van de geboorte van ons Dochtertje en Zusje WUBBIENA ELISABETH WILHELMINA Noordbroek, 31 Aug. 1948. A 198. J. EIKEMA G. J. EIKEMA—BRAND HENK Tijdslijk: St. Jozef-Stichting, Kamer 9, Sappemeer. r 1

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3