De EChTGENOTE PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLJJKE STAND \?AN DE MINISTER predikbeurtenT Boerderij te Sappemeer In as gelegd Van de plaatselijke feeste- lijkheden ter gelegenheid van de inhuldiging van H.M. Koningin Juliana zullen wij geen afzonderlijke versla- gen opnemen. Alleen van de Allegorische optocht te Sap pemeer zullen wij een kort verslagje maken. In verband met het bo- venstaande verzoeken wij onze correspondenten ons geen verslagen over deze plaatselijke feestelijkheden toe te zenden. Hef gemeentebestuur verzocht ons mede te delen dat Maandag a.s. om 18 uur een plechtige raadszitting zal worden gehouden. mDQNESI*. Premier van Oost-IndonesIS over de bespreklngen met de Nedérl. regerlng TEXTIELPCNTEN VOOR APOTHEKEN, BEDRIJVEN, SCHOLEN enz. feuilleton ROB DE AVONT 3 (Wordt vervolgd). V.V.H.S. SAPPEMEER. In de nacht van Donderdag op Vrijdag ongeveer half drie werd de familie Akkerman, wonende in de boerderij aan het Borgercompagnie No. 6 wakker door geknetter. Het bleek, dat de boerderij in brand stond. Onmiddellijk werd de brand- weer gewaarschuwd, die spoedig uit- rukte. Met drie stralen werd het vuur aangetast, maar de felle Z.O. wind vakkerde het vuur »anJ zodat de brandweer voor een eeer zware font- stond. Een gedeelte van de inboedel kon in veiligheid gebracht worden. Ver- der brandde de gehele boerderij af. Vrij dagmorgen heeft de Rtfkspoli- tie in samenwerking met de heer Comello, inspecteur van het brand- weerwezen een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. Het kwam vast te staan, dat vermoedelijk kortsluiting aïs oorzaak moet worden beschouwd. De heer Akkerman was tegsa brandschade verzekerd. De Pigen- dommen van de heer Qldenburger, die bij de familie Akkerman in huis was, waren echter niet verzekerd. De boerderij ta eigendom van heer Akkerman. Enkele inwcners van dé Sloch terstraat hadden graag de naam van h un straat genoemd gezien onder de collectieve versieringen, genoemd in ons vorig nummer. Wij noemen hier- mede deze straat dus nog even apart Mej. W. Jeuring, alhier, thana assistente aan de Christelijke Kleu- terschool hier ter plaatse, is benoemd tôt leidster der Chr. Kleuterschool te Meeden. Door het filiaal Slochterstraat van de Coôp. Melk en Zuivelfabriek „Duurswold" te Slochteren la alsnog een lauwertak beschikbaar gesteld ten behoeve van de winkelweek „De Grote Trek". Men verzoekt ons mede te delen dat de grote allegorische optocht, die 6 September zal worden gehouden in onze gemeente een succès be- looft te worden. In de Btoet zullen aile takken van industrie ver- tegenwoordigd zijn: Landbouwers, kwekers, middenstanders en particu- lieren doen hun best er iets moois van te maken, terwijl de gymnasten hun beste beentje ziillen voorzetten. Ruiters zullen evenmin in de Btoet ontbreken. In het kader van de feestelijk heden heeft de V.v.V, de inwoners van Sappemeer een concert aangebo- den, dat Donderdagavond is gegeven in de muziektempel in het Park, door het corps H.-S. o.l.v. de heer L. Smid. Vermoedelijk tengevolge van het vroege aanvangsuur (7 uur) was er aanvankelijk geen grote belangstel- ling. Maar deze belangstelling nam geleidelijk toe, zodat later de belang stelling goed was te noemen. In b0- kans volkomen stilte luisterda h©t publiek naar de goede muziek. HOOGEZAND/SAPPEMEER. Door de feestviering heerst er 's avonds een gezellige drukte in deze plaatsen. Vele verlichtingen branden, en de mooie étalagés trekken veel belangstelling. Het vele licht trekt velen naar buiten, en hoewel aile verlichtingen niet meer branden is er toch nog heel wat te zien. Daar is in de eerste plaats het feeëriek ver- lichte Oosterpark, en verder de fon- teinen te Sappemeer. HOOGEZAND. Men verzoekt ons er op te wfl- len wijzen.dat de dames van de Gymn.ver. F.G.V. (Foxhol) hebben medegewerkt aan „Mooi Holland" op 31 Augustus. Wij verzuimden deze vereniging te noemen. De arbeider H. Roukema van Schildwolde, werkzaain bij de vezel- platenfabriek viel van een hoop stro- pakken. Doordat hij op een hoeveel- heid op een wagen liggende stro te- recht kwam, liep hij slechta Uchte verwondingen op. Twee gediplomeerde Dttd-léW- lingen van de Huishoud- en Indu- strieschool, alhier, Dini Deurholt en Grietje Kok, zijn met ingang van 8 Sept, gepaatst aan het meUjesin- ternaat ter opleiding voor gezinsver- zorging te Haarlem. Op het politieburean zijn inlich- tingen te verkrijgen omtrent de na- volgende gevonden voorwerpen: Portemonnaie, bruine sport-ports- monnaie, zwart-bruine damespo] monnaie, 2 ceintuurs, gouden h« horloge zonder glas, 2 dames polshor- loges, inlegvel voor a.s. moedera, windjack, leren jekker, armband bo- staande uit 10 dubbeltjes, lipsslot met ketting en over een bond, die ta ko~ men aanlopen. Men deelt ons mede, dat in ver band met de feestelijkheden de of- ficiële huldiging van de heren A. Klok en H. Eenj es, in verband met het feit dat de heer Klok 23 jaar raadslid is geweest, welk jubileum de heer Een j es in bezettingstijd vier- de, waardoor de officiële huldiging toan achterwege is gebleven, tôt na- der order is uitgesteld. Aan de Openb Leeszaal en Bi- bliotheek H.-S. werden in de maand Augustus uitgeleend 2810 banden, ni. 853 studieboeken, 1437 romans en 521 jeugdboeken. Bovendien ontving het correspondentschap Scharmer-Iïark- stede 227 en dat in Slochteren 100 banden. KIELWINDEWEER. Ter gelegenheid van de Jubi- leumfeesten had de buurtvereniging „Boven Kiel" bii het café v. d. Ark spelen georganiseerd, waaraan 134 personen deelnamen. De prijzen be- stonden uit kunstvoorwerpen. HARKSTEDE. Dinsdagmiddag had de Oranje Ver. „Oranje Nassau" een feestelijke bijeenkomst georganiseerd voor kin- deren bij café Staalstra. 's Avonds kwam en de ouderen daar bii een. KOLHAM. Mej. T. Benninga alhier is be noemd tôt tijdelijk onderwijzeres aan de o.l. school te Scharmer. SLOCHTEREN. Tôt besluit van het op 31 Aug. door de o.l. school Slochteren-Oost gehouden sdhoolfeest werd 's avonds feest gehouden voor ouders en geno- digden in de zaal Degenhart. Het „Draaimolen Cabaret" verleende me- dewerkine. ZUIDBROEK. In de nacht van Dinsdag op Woensdag hebben tôt nog toe onbe- kende daders gedeelten van de ver- siering in de Spoorstraat vernield. Een aantal dennenboomp j es werd uit de grond gerukt, andere werden gebroken. Ter gelegenheid van de inhuldi ging van H.M. Koningin Juliana zal door de gemeente aan de Klaas Woltjerweg een Julianaboom worden geplant. In de Ned. Herv. Kerk werd Donderdagavond een uitstekend be- zochte herdenkingsdienst gehouden. Sprekers waren Ds. Loorbach met als onderwerp „Het Huis van Oranje eeuwen van dienst aan ons volk", Ds. Plaatsman met als onderwerp: „De Zegen Gods over Troon en volk" en Ds. Prins van Groningen met als onderwerp: „De regeringsjaren van Koningin Wilhelmina van 1940 tôt '48 MUNTENDAM. Er is hier ter plaatse weinig be langstelling voor de bezetting van de in de raadsfractie van de C.P.N. ont- stane vacature door het bedanken van de heer O. Meijer. Ook de heer H. Wolthuis, die, doordat zijn voor- gangers weigerden, was aangezocht, had geen belangstelling. Thans is de beurt aan de heer G. Akkerman. DE PRIJZEN VOOR GROENTEN- EN FRUITCONSERVEN. Voor enkele groenten- en fruitcon- serven van het luxe genre, t.w. ge- droogde groenten, diepgevroren, groenten en fruit, gezouten groen ten, groentenconserven in glas, groentenconserven in blik, zuurkool, zilveruien, tafelzuren, puddingsaus, tomatenketchup, vruchtenpurée, vruchtenmoes, geconfijte vruchten en schillen, vruchten op sap, vruchten- wijn en vruchtensappen zijn met in gang van 1 September j.l. de prijzen vrijgelaten. De blikconserven van spinazie, doperwten, dubbele sper- ciebonen, speksnijbonen, pronksnij- bonen, andijvie, wortelen en toma- tenpurée blijven echter aan maxi- mumverkoopprijzen gebonden, eyèn- als appelmoes, appelsap, tomatensap, rood- en zwart bessensap, frambo- zensap en mengsels van of samenstel- lingen met deze sappen. Een op het bovenstaande betrek- king hebbende beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is gepubliceerd in de Nederlandse Staatscourant No. 169 van 1 September 1948. DE BESTRIJDING VAN DE KN OLLENBA STAARDRUPS IN KRTJISBLOEMIGE GEWASSEN. De gewoonlijk zeer donkere, bijna geheel zwarte bastaardrupsen van de z.g. knollenbladwesp (Athalia spina- rum L) worden thans weer geregeld in kruisbloemige gewassen aangetrof- fen. In het bijzonder koolrapen, stop- pelknollen en koolzaad kunnen door de vreterij van deze bastaardrupsen ernstig te lijden hebben. De oranje-gele bladwespen met zwarte kop en ten dele zwart borst- stuk gaan nog geruime tijd door met het leggen van eieren op de genoem- de gewassen, zodat de aantasting tôt ver in de herfst kan voortduren. De Plantenziektenkundige Dienst raadt daarom de telers van genoemde gewassen aan, deze regelmatig te controleren op het voorkomen van deze rupsjes en bij ernstige aantas ting een bestuiving of bespuiting uit te voeren. De bestrijding kan zeer goed wor den uitgevoerd met rotenon-bevat- tende middelen. Een bestuiving dient te worden uitgevoerd met een pro- duct, dat rotnon bevat in een hoeveelheid van 2530 kg. per ha. Bij een bespuiting moet de vloeistof, waaraan een uitvloeier wordt toege- voegd, 1 deel rotenon op 5000 delen water bevatten. Van de D.D.T.-bevattende midde len geven alleen de z.g. emulsies een goed resultaat. Deze emulsies zijn onder de volgende namen in de han- del en kunnen in de aangegeven concentraties worden verspoten: Ar- kotine-emulsie i Buggé-emulsie i en Gesarol-emulsie Teneinde aile kans op vergiftiging uit te sluiten, wordt het gebniik van emulsies ontraden bij gewassen, die binnen vier weken na de behande- ling als veevoeder worden aange- wend. Nadere inlichtingen worden ver- strekt door de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen en de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. WAPPERENDE DEKZEILEN VORMEN GEVAAR OP DE WEG. De ANWB vestigt er de aandacht op, dat chauffeurs van vrachtwagens in vele gevallen hun dekzeilen niet voldoende stevig bevestigen. Dat dit tôt onaangename gevolgen kan lei- den, demonstreert een recent onge- val onder Oirschot, waar een fietsen- de dame, afkomstig uit Den Haag, door het fladderende zeil van een passerende vrachtauto van haar rij- wiel werd geslagen en zeer ernstig werd gewond. De vrachtauto reed door, zonder dat de chauffeur kon vermoeden, welk onheil hij had aan- gericht. Met klem verzoekt de ANW B dan ook de betreffende chauffeurs steeds te letten op de bevestiging van hun zeildekken en daardoor der- gelijke ongevallen te voorkomen. 80-JARIGE VROUW REDDE 3-JARIG JONGETJE. Het drie-jarig zoontje van een spoorwegbeambte te Vroomshoop ge- raakte bij het spelen in het diepe ka- naal. Zijn 80-jarige grootmoeder zag de knaap vallen en in de diepte ver- dwijnen. Onmiddellijk begaf ze zich te wa ter en het gelukte haar de jongen bo- ven te houden. Ze had echter niet de kracht het jongetje en ook niet zich- zelf op het droge te brengen. Omstanders schoten echter toe en trokken het tweetal aan de waL GEVAARLIJK HEERBCHAP. Het leven van een bewoner van Losser hing aan een zijden draadje, toen onverwacht de beschonken P. van M. op hem afkwam met een re volver in de hand. „Ik kan je wel doodschieten" zei de dronkeman en direct daarop knalde een schot. De Lossenaar bukte zich op tijd, waardoor de kogel over hem heen vloog. De politie arresteerde van M. De man had reeds enkele veroorde- lingen achter de rug en was enige tijd geleden in een inrichting ver- pleegd geweest. LEEUW MAAKTE EEN OCHTENDWANDELING Het is begrijpelijk, dat een leeuw, die jaar in jaar uit de gevangene van zijn kooi in de dierentuin is, wel eens lust heeft in een flinke wande- ling. Als hem de kans geboden wordt, dan zal hij daar zeker gebruik van maken. Woensdagmorgen om 7 uur gaf men Roland, de 15-jarige leeuw van het Noorder-Dierenpark in Emmen die kans, door een schuif van de bui- tenren te laten openstaan. Men kan niet zeggen, dat een leeuw zo een kans met beide handen aangrijpt, omdat een leeuw geen handen heeft; maar in ieder geval maakte Roland er een dankbaar gebruik van. Met bezadigde schreden kuierde hij de tuin in, en trok zich er niets van aan, dat hij de andere dieren de schrik op het lijf joeg. In allerijl werden de schuiven en deuren van zijn binnen- en buiten- verblijf open gezet. Maar Roland voelde er niets voor zijn ochtend- wandeling ontijdig af te breken. Met steenworpen wist men ten slotte Roland het roofdierengebouw binnen te drijven, zodat om half ne- gen de gewone tijd de tuin voor het publiek geopend kon worden. De politie en maréchaussée be- hoefden geen dienst te doen. De Nederlandse regering heeft zich treffende het bestuur in overgana»- bereid verklaard wederom bespre- tijd. Tenslotte deelde hfl mede dal kingen te voeren en verwacht, dat de delegatie van de conferentié voor men het eens zal worden over een federaal overleg, waarin hij zittina ontwerp, dat niet afwijkt van de v.- grondslagen van het concept der Bandoeng-resolutie", aldus verklaar- de de minister-president van Oost- Indonesië, Anak Agoeng gde Agoeng, op een te Makssar met parlementsle- den belegde bijeenkomst ter bespre- king van de politieke situatie. Anak Agoeng sprak bij die gelegenheid zijn voldoening uit over zijn bezoek met de deputatie naar Nederland, aange- zien daarbij gebleken is, dat de Ne derlandse regering geen afwijzende houding ten aanzien van de Ban doeng-resolutie aanneemt. De minis ter-president verstrekte voorts bij- zonderheden omtrent de behandeling te Bandoeng van het voorontwerp be- DAT WAS HEM TE MACHTIG. Toen een arrestant van de Olden- zaalse politie, die verdacht werd van diefstal van een portemonnaie, na zijn verhoor moest worden overge- bracht, zag hij kans te ontvluchten. Agenten achtervolgden hem en toen zij hem niet konden bereiken, losten zij een paar waarschuwings- schoten. De arrestant schrok hiervan zo, dat hij bewusteloos neervieL Met behulp van een emmer water moest hij weer worden bij gebracht. Bij de plaatselijke distributiedien- sten kunnen eens per half jaar aan- vragen worden ingediend voor hand- doeken ten behoeve van apotheken, scholen, kantoren en bedrijven. Bo vendien kunnen slagerijen punten voor lakens aanvragen. WINDHONDENRENNEN. Bij de te Winschoten gehouden windhondenrennen maakte „Derby" (Werkman te Sappemeer) de snelste tijd, n.l. 23.1 sec. (baanlengte 350 m.) Bij de vlakkebaanrennen wonnen Flora van W, Werkman, Sappemeer en Derby van B. Werkman, Sappe meer, resp. le en 2e prijs. In de afvalrace kreeg Stello van J. Werkman, Sappemeer, Bronso van J. Bleeker, Sappemeer, Arie van J. Egmond, Slochteren, resp. 2e, 4e en 5e prijs. Bij de hindernissen viel de eerste prijs ten deel aan Emmira van J. Aten, Hoogezand. SAPPEMEER, 26 Aug. t.m. 1 Sept Geboren: Annechien, d. v. Pieter Kamphuis en Wemeltje Klopstra, Hoogezand; Ettje Eltje, d. v. Aaldrik van Weerden en Tallina Bakker; Andries, z. v, Jannes Scheper en Grietje Badenhop, Appingedam; Aaffien Roelina, d. v. Pieter Jan Sloots en Lubberdina Spoor, Hooge zand; Wilhelmus Jacobus Antonius, z. v. Nicolaas Johannes Mulder en Elisabeth Margaretha Scholte, Hoo gezand; Wubbiena Elisabeth Wilhel mina, d. v. Jan Eikema en Geilina Jacoba Brand, Noordbroek. Ondertrouwd: Jan Nijhof, 28 j., Zuidbroek en Grietje Bijholt, 27 j., Sappemeer; Henricus Arent Schoma- ker, 28 j., Meppel en Martha Alber- dina Smit, 25 j., Sappemeer; Frede- rikus Harmannus van der Werff, 26 j., Hoogezand en Maria Geertruida Haverkort, 25 j., Sappemeer. Overledcn: Arend Hartman, 70 j., echtg. v. Anna Nieuwold; Frederik Haselhoff, 81 j., wedn. v. Dina Ste- renborg; Afie Gorter, 92 j., wed. v. Jan Kliphuis Jan van der Veen, 75 j., echtg. v. Zwaantje Kuiper. HOOGEZAND, 26 Aug. t.m. 1 Sept. Geboren: Jantje, d. v. Albert *Zuur en Geertje "Adriana de Keijzer, Kropswolde. Ondertrouwdî Hindrik Meijer, 27 j., Hoogezand en Henderika Thoma, 19 j., Groningen; Jan Bos, 28 j., Hoo gezand en Ida Magretha Kruisinga, 21 j., Kolluni. Overleden: Michiel Alberts, 69 j., overl. te Gron., wed. v. Jantina Theopista ter Veer; Anna Dilling, 28 j., overl. te Gron., echtg. v. Douwe Woelinga, Hoogezand; Henderika Meijer, 84 j., wed. v. Hindrik Joël. SLOCHTEREN, 26 Aug. t.m. 1 Sept Geboren: Geert, z. v. F. Scholtens en L. H. Aten, Kolham; Doeke, z. v. W. Baar en T. Slagter, Slochteren. Getrouwd: Jhr. F. W. P. M. van Panhuys, 33 j., 's-Gravenhage en G. H. L. C. Thomassen Thuessink van der Hoop van Slochteren, Slochteren. 1 Sept Willem ZTJIDBROEK, 26 Aug. tm. Geboren: Elizabeth, d. v. Dijkman en Harmke Bos. Getrouwd: Reinder Schuring, 29 j., Zuidbroek en Lukkina Huizing, 24 Groningen. MUNTENDAM, 26 Aug. tm. 1 Sept. Geboren: Jakob, z. v. G. Timmer en S. Wolgen. Ondertrouwd: S. H. van der Wijk, 30 j., Onstwedde en F. Z. Slirn, 23 j.f Mvmtendam. Overleden: R. Bakker, 79 wedn. v. A. de Vries, Muntendam. VEENDAM, 18 t.m. 31 Aug. 1948. Geboren: Gezienus, z._ v. K. de Vries en H. v. d. Laan; Luppo, z. v. H. Hooijer en H. Roossien; Okko Albert, z. v. J. W. Slim en E. W. Branbergen, Wildervank; Christiaan Willem Antonius, z. v. C. W. J. Fic- toor en T. E. Mulder; Hendrik Pieter Cornelis, z. v. S. de Vries en E. S. Kuiper, Wildervank; Jan, z. v. J. Buurmeijer en A. Poppen; Wugbolt Sikko, z. v. S. Buwalda en C. Flik, Onstwedde; Jan, z. v. F. Mulder en R. Pinkster; Gerda, d. v. J. H. Fek- ken en J. Kor, Oude Pekela; Renstje Hinderkien, d. v. B. Flik en H. Me- dema; Annette Lucie Emma, d. v. O. de Vrieze en A J. Nap; Hugo, z. v. E. Wierenga en F. Gruben, Meeden; Jakob Albert, z. v. H. Hoeksma en A. G. Mendelts; Wilhelmina Eliza betha, d. v. J. Walburg en D. de Groot; Herman, z. v. A. Frericks en H. J. P. Boers, Nieuwe Pekela. Opdertrouwd: J. de Vries en J. Blaauw, b. v. Veendam; T. J. de Jonge, 33 j., Appingedam en H. M. Dijkstra, 26 j., Veendam. Getrouwd: P. H. W. Casparie, Gro ningen en JJ. C. Poelsma, Veendam. H. Romp en R. Luttje, b. v. Veendam. Overleden: A. Prins, 53 j., vr. v. A. Thoma; H. Boerma, 52 j., ongeh.; W. Bieze, 77 j., m. v. G. M. Bieze; H. F. Daggers, 85 j., wed. v. S. M. Wijninga, overl. te Winschoten; J. Drenth, 55 j., m. v. W. E. Lukkien; A Brouwer, 73 j., vr. v. A Smid. 5) Dokter Heijfronn trad alleen de kamer, waar de patient op de divan lag, binnen. Hij dwong zich tôt een vriendelij- ke glimlach, toen zijn blik die van Peter Pringsheim ontmoette. „Ik hoop, dat ik niet al te*ongele- gen kom?I Nu, ik moet zeggen, dat u zich mooi aangesteld hebt, mijn- heer Pringsheim. Ja blijf maar liggenl Wind u maar niet onnodig opl" „U hier, dokterT" Pringsheim streek met zijn rechter- hand over zijn voorhoofd. Toen vroeg hij verder: „Wat komt u hier eigen- lUk doen?" Zijn stem klonk nog zwak. Het ge- beurde scheen hem nog niet duide- lijk te zijn en zoekend gleden zijn blikken langs de wand. De dokter schoof een stoel bij de divan en nam plaats. Hij sprak op kalmerende toon, terwijl hij opmerk- te, hoe bleek het gelaat van Prings heim was, hoe snel zijn adem ging, en hoe verward hij nog was. „Heel eenvoudig. Men heeft mij geroepen. U bent in onmacht geval len. kan u dat nog aanzien. Er is iets met u gebeurd. Kunt u mij mis- schien vertellen, wat het geweest is? Mijnheer Pringsheim, ik denk, dat u heel onvoorzicbtig geweest is". Lachend dreigde de medicus met de wijsvinger. Toen sprak hij rustig verder: „Juffrouw Martha waa erg opge- wonden. Ze heeft, naar ze mij ver- telde, u horen schreeuwen. Ik ver- moed, dat u, ondanks mijn uitdruk- kelijke voorschriften, misschien te veel gerookt of toch een fies wijn ge- dronken hebt. Heb ik geen gelijk?" Hij bemerkte, dat de patiënt rusti- ger werd. Hij kwam tôt de overtui- ging, dat het met de zieke, die kort geleden een ernstige longontateking doorgemaakt had, thans niet zo heel erg gesteld was. Peter Pringsheim scheen de zwak- te-aanval overwonnen te hebben. Hij kon zelfs al weer een beetje glim- lachen. ,,Ja, dokter het 1s een wonder- lijke historié, heel vreemd. U zult mij uitlachen „Lachen is gezond voor een mens. Begin nu maar te vertellen". „Dokter gelooft u aan de moge- lijkheid van geestelijk contact tus- sen twee, elkaar onbekende men- sen?" Het klonk heel wonderlijk. „Hmreageerde dokter Heil- fronn en keek van onder halfgeslo- ten oogleden met een scherp obser- verende blik naar Pringsheim. „Er zijn mensen, die daaraan geloven. Maarmensen die elkander in het geheel niet kennen7" Hij kon een sceptisch glimlach je niet geheel verbergen. „Waarom vraagt u: men sen, die elkaar niet kennen?" Peter Pringsheim richtte zich op. Zijn bleek gelaat nam weer enige kleur aan. „Luister eens, doktert U bent een vertrouwde in onze familie en ik wil u ook thans mijn vertrouwen schen- ken. Daarom wil ik u vertellen...." Peter Pringsheim dacht korte tijd na. Toen begon hij: „Het is een zeer eigenaardige ge- schiedenis, zoals ik reeds zeide. Maar luister goed! Het begint eigenlijk al een paar maanden geleden om- streeks de tijd, waarin mijn longont- steking begon. U hebt zich er toen over verbaasd, hoe ik plotseling aan zo'n zware longontsteking kwam. Ik zal het u vertellen. Ik kwam op ze- kere dag uit onze fabriek te Graz waar ik langdurige conferenties met enige directeuren gehad had. U weet, dat mijn vader mij een zeer groot, maar ook voor mij zeer moeilijk, erf- deel heeft nagelaten: de staalfabrie- ken aan de Donau, de ontzettende grote industriële onderneming, waar- voor ik mij nooit zo heel erg heb ge- interesseerd. Ik had niet gedacht, dat ik zô spoedig een staalmagnaat zou worden, ik, die meer het zonnig- warme van mijn moeder, dan het nuchter-zakelijke van mijn vader in het bloed heb. Enfin, dit weet u na- tuurlijk allemaal. En het is u even- zeer bekend, hoe ontzettend veel moeite het mij gekost heeft, hoezeer ik al mijn energie heb moeten aan- wenden, om mij in de zaken in te werken en de nagedachtenis van mijn vader geen schande te doen.." „Waar u dan ook glansrfjk in ge- slaagd is", zei dokter Heilfronn met bewondering. „U bent, hoewel velen in het begin geen grote verwach- tingen omtrent uw zakelijke capa- citeiten koesterden, een der beste tlHl» 15. „Preciea op tijd", schreeuwde Rob, toen hij en z'n metgezellen af- stegen en een schuil- plaats zochten tussen de steenmassa's, die be- schutting boden tegen het dreigende gevaar. Daar zaten ze, neerge- hurkt op de grond, en keken naar het dwarre- lende zand. vertegenwoordigers van de Oosten- rijkse industrie geworden. En dat wil wat zeggen voor een man van nog maar acht en twintig jaar. Maar dat u desondanks toch nog een dromer en een dweper is en dat u geestelijk nog heel jong gebleven bent, dat weet ik! En eigenlijk doet het mij heel veel genoegenl" Peter glimlachte en vervolgde zijn relaas: „Nu ja u kunt gelijk hebben. Ik vertelde u, dat ik een zakelijke con- ferentie gehad had met enige direc teuren. Het was een dag in Mei! En reeds enige tijd had ik een vreemd, onduidelijk verlangen in mij. Ik leed, geloof ik, onder de eenzaamheid thuis en onder de eenzaamheid van mijn leidende zakelijke positie. Mijn vader was heengegaan, broers of zusters bezat ik niet. Zo had ik dan op bedoelde namid- dag in Mei de conferentiekamer, die veel te sterk verwarmd was geweest, verlaten. Ik bemerkte, toen ik bui ten kwam, dat het vochtig-koud, regenachtig weer was. Ik trans- pireerde hevig, toen ik de gebouwen verliet. Ik had mijn auto weggezon- den, Ik wilde wat afkoelen, verlang- de naar een wandeling. Een zeer fijne regen dwarrelde uit een grauwe lucht omlaag. Mijn voeten waren spoedig nat. Maar had ik maar een flinke wandeling gemaakt. Het verliep echter heel anders. Ik had nauwelijks vijf minuten gelopen,, toen een luxueus uitziende auto naast mij aan het trottoir stopte. Een dame stapte uit. Dokter het was mij toen, alsof een bliksemstraal mijn hart trof, zô greep de aanblik van haar verschijning mij aan. Nooit heb ik een meisjesgezlcht met zulk een ontroerende uitdrukking gezien. Ach het zal u natuurlijk vreemd toeschijnenl Wie kent precies de ge- heimzinnige, onnatuurlijke aandoe- ningen van de menselijke ziel? Ik staarde de dame na, zag, hoe ze een eenvoudige huurwoning binnenging. Ik keek naar haar, tôt ze in een don kere gang van het huis verdwenen was en lette niet op de modderige plassen, waar ik midden in stond. Ik werd slechts door een paar gedach- ten beheerst: Ik wil haar terugzien! Ik moet wachten, tôt zij weer buiten komt heeft, de volgende week voor verde- re besprekingen naar Nederland zal vertrekken, aldus de correspondent van Aneta te Makassar. De verklaringen van Anka Agoeng werden door de parlementaleden goed ontvangen. SCHACHT VBU Zoals wij in ons vorig nummer meldden werd Schacht, de Duitse minister van financiën tijdens de Hitler-regering, in hoger beroep on- schuldig verklaard, en vrij gespro- ken. Op last van de Amerikaanse autoriteiten bleef hij echter voorlo- pig gedetineerd. Daarmede ging zijn advocaat echter niet accoord. Deze heeft gezegd, dat hij bij de hoogste gerechtelijke in- stanties te Washington protest zou aantekenen. Thans is Schacht in vrijheid gesteld. EEN GEVAARLIJK STCK IJZER. Jongen door cxplosie gedood. Een veertien-jarige Amjterdamse jongen vond, toen hij een dagje naar Zandvoort was geweest, op het strand een stuk ijzer. Hij nam het mee naar huis en legde het op zijn kamer. Woensdagavond speeîde hij er wat mee. Toen bleek, dat het blijkbaar ongevaarlijke stuk ijzer een projec- tiel was. Het explodeerde en de jon gen werd gedood. VOORLICHTINGSDIENSTEN OP DE AGRARISCHE AFD. DER UTRECHTSE JAABBEURS. Op de Agrarische Afdeling van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, nemen de agrarische voorlichtings- diensten een belangrijke plaats in. Ter beurze worden onder meer aangetroffen de bekende „Planten- ziektenkundige Dienst" te Wagenin gen, de „Nederlandsche Algemeene Keuringsdienst voor Grœntezaden" te 's-Gravenhage en het Jnstituut voor Rationeele Suikerproductie" te Bergen op Zoom. Ook de kunstmest- stoffenindustrie is met haar voor- lichtingsbureaux aanwezig, zoals b.v. het „Landbouwkundig Bureau der Stikstoffenindustrie van de Staats- mijnen" en de „Voorlichtingsdienst van de Nederlandse superiosfaatm- dustrie" te Wageningen. Van de zijde der cooperaties wordt op de Jaarbeurs voorlichting gegeven door de ..Nationale Coôperatieve Raad" en de „Cooperatieve Raiffei- sen Bank" te Utrecht, die elk een stand zullen verzorgen. Tenslotte en zeker niet in de laat- ste plaats moet worden vermeld, dat ook het top orgaan van de georgani- seerde agrarische wereld t.w. de „Stichting voor de Landbouw" aan de beurs zal deelnemen. De stand van deze Stichting heeft niet alleen tôt doel, contact te leggen met de boe- ren, maar ook voorlichting te ver- strekken aan de consument voor morgen Zondag 5 Sept NED. HERV. KERK Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees. Hoogezand: 10 u. ds. v. d. Meiden m.m.v. zangkoor van Wildervank (coll. Kerkvoogdij). Westerbroek: 10 u. dr. Glas; 11.15 u. hervatting Zondagsschool. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch. Kropswolde: 7 u. ds. Alkema. Zuidbroek: 10 u. ds. Loorbach. Engelbert: 10 u. Mej. Brouwer. Muntendam: Veendam: Wildervank: 10 u. ds. Zevenboom. Slochteren: 9.30 u. ds. Vermeer. Bid- en Dankstond. Schaaphok: 2.30 u. ds. Hulstijn. Froombos: 7 u. ds. Vermeer. Kolham. 9.30 u. ds. Huisman. Harkstede: Schildwolde: 9.30 u. ds. Huktijn. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen: 7 u. ds. Politiek. Overschild: 9.30 en 7 u. ds. Bejjer. Tjuchem: 9.30 u. ev. Velthuijsen. Veendam: 10 u. ds. P. H. Kapteyn. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 u. bidstond Troonsbe- stijging Koningin Juliana; 4.30 u. ev. Pruysen. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: ds. Kosters, herdenkings dienst; koorzang. Veendam: Geen dienst. GEREF. KERK. Sappemeer: 9.30 u. ds. Klapwijk; 4.30 u. Leesdienst. Martenshoek: 9.30 u. Leesdienst; 4.30 u. ds. Klapwijk. Schildwolde; 10 en 3 u. ds. Brpek Roelofs v. Vroomshoop. (Ov.) Siddeburen: 9 en 2.30 u. ds. Hazen- berg. Tjuchem: 8.45 u. ds. Haartsen, bid stond; 2.45 u. Leesdienst. GEREF. KERK (Art. 31) Sappemeer: 9.30 en 4.30 a ds. Jon- geling. Zuidbroek: 9.30 en 2.43 u. ds. Plaats man. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. da den Ouden. Overschild: 9 en 2.30 u. ds. Houtman. Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. Dienst BAPTISTEN GEM. Hoogezand: 10 en 4 u. stud. R. Reiling Foxhol: 10 u. de hr. Zuidersma; 4 u. kapt. Hassoldt; 7.30 u. anti kennla- bijeenkomst. Miuitendam: 9.30 en 4 u. ds. Hekhuis (doopsbid); 7.30 u. Jongeliedenverg. VRIJE EVANG. KERK Veendam: 9.30 en 4.30 a di. de Zeeuw. ALG. EVANG. GEM. Veendam: 10 en 5 u. ds. Brouwer; 11.15 u. ZondagsschooL LEGER DES HEILS. Hoogezand: 10 u. Heiligingsdlenst; 6.30 a openl. samenk. voor net Gem.huis en 7.30 u. Verlossingssa- menkomst, ailes o.Lv. kapt A. H. Hassoldt As. week veiling op Dinsdag, Woensdag en Vrijdag. Sappemeer, 3 September 1943.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2