De pndwstswjziging is m feit geworden PLAATSEUJK NIEUWS Waar de slavenhandel bloeit Onder en boven de grond „DE GROTE TREK" CImatewt &atogxapen Etaiage-wedstrijd NEDERLANDSE ZEEMAN IN OOSTZEE OPGEPIKT. Ingrijpen drlngend noodiakelijk Onmenselijke wreedheden g LANDBOUW. SAPPEMEER. De kleppermara, welke Maandag- morgen door Sappemeer sou gaan is thans vastgesteld op heden Woens- dagavond hall zeven. De opbrengst van de lnBigenver- koop voor het Kankerfonds heeft 1 1576.70 opgebracht. Zaterdagmorgen om plm. hall 10 reed een Jeep, die op de hoek van de ParkstraatSlochterstraat moest uit- wflken voor een wlelrflder die ver- zulmde de verkeeraregela ln acht te nemen, de wielrtfdster Mevr. Veentjer aan. Per Groeno Kruls auto werd mevr. Veentjer voor onderzoek naar Gronlngen vervoerd. In het zlekenhula bleken de gevolgen niet zo emstig te zyn ala aanvankelijk werd gevreead en kon zfl naar huis terugkeren. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Door een jury beBtaande ult Mevr. Stronkhorat en de heren Hen- drlka en Schaaphok werden de vol- gende prijzen voor de Gondelvaart op Zaterdagavond toegekend. Verslerde boten: 1. „Carp", H. J. Schomakerj 2. ,,Barend", Mej. Doombus; 3. „Mop- ple", Brouwer. Verllchte boten: 1. B. J. Eikema; 2. „Aha", Harry Buurma; 3. „Zwalker", K. Jonker. De prijzen werden namens een commlssle onder voorzltterachap van de heer A. W. Stronkhorat, met een woord vandank voor de verleende medewerklng door de heer K. Jonker uitgereikt. HOOGEZAND. De caféhouder J. R. te Hooge- zand, die aan de zwier waa geweeat, deed bij de polltle aanglfte van een hem ontstolen geldbedrag. Ala ver- dachten zijn hlervoor aangehouden een zekere J. R. en H. R., die het geld voor feestvleren en drank hadden gebruikt. Zij zullen worden voorgeleld aan de Officier yan Justltie te Gronlngen. Hoewel de officiële huldiglng tôt een nader datum is ultgesteld, mocht wethouder Klok op zijn jubileumdag (25-jarig raadslidmaatschap) tochtal- rijke persoonljjke, schriftelijke en etof- felijke blljken van sympathie ontvan- gen. Maandagmiddag te hall twee is de 76-jarige mevr. Swalve, doordat de balustrade bezweek van het balcon van een bovenverdieping van haar wonlng vooraan in de Kielsterstraat, naar beneden gestort, met het droe- vig gevolg, dat de dood, zoals dr. de Vries constateerde, spoedlg lntrad. In het kader van de Jublleum- week bood de dlrectie van de N.V. Kantoorboekenfabriek „Atlanta" Vrij- dagavond 3 Sept, het gezamenlijk personeel met hun echtgenoten en verloofden een Jubileum-Personeels- avond aan ln 't hôtel Faber. Aan een vijftal leden van het perao- neel, t.w. de heren H. Hollander, H. W. Kuipers, A. J. Kramer, G. Strabbing en R. J. Kalk, die achtereenvolgens hun 30-jarlg dlenstverband bt) «At lanta" hadden herdacht, werd op de- ze avond, bfl monde van de directeur, de heer J. J. Smedes, het vererend ge- tuigsehrift, alsmede de zllveren draag- pennlng van de Ned. Maatschapptj voor Njjverheid en Handel uitgereikt. De heer L. K. Scholtena, die op 9 October a.s. per «Willem Ruys" naar Batavia hoopt te vertrekken om een leidende functle te aanvaarden bfl de onlangs opgerlchte N.V. Verenlgde Papierverwerkende Ïndustrie9n «At lantaVan Stolk Reese" te Bata via, werd de oorkonde der Vermoot- schap aangeboden en namens het per soneel een prachtlge relsnecessalre. Een drletal jongens, dat ln militaire dienst gaat, kreeg als herinnering van het personeel een vulpen met inscrlp- tie. Muzlek en zang vormden evenwel de hoofdschotel van het programma, die werd verzorgd door de Orchest- verenlging «Orpheus", o.l.v. de heer Bogaerts en door de Famille Plinsinga. Ofschoon het bestuur van de Win- kelweekactie niet ontevreden mag zijn over het resultaat van de binnen- gekomen oplossingen, heeft zij ge- meend toch aan het bezwaar van ve- len te moeten tegemoetkomen. De klacht was n.l. algemeen, dat hoewel de letters wel waren gevonden, het maken van een slagzin niet mogelijk was. Vele malen werd er verweten, dat er zich fouten in de opgegeven letters bevonden. Het bestuur heeft de zaak echter gecontroleerd en geen fout kunnen ontdekken en ook blij- ken er onder de ingezonden oplossin gen zich reeds goede te bevinden, zodat een fout uitgesloten is. Om te- gemoet te komen aan de vele teleur- gestelden, die de zin niet konden vinden heeft het bestuur gemeend de termijn van inzending te moeten verlengen t.m. Zaterdag 11 Sept, en enige aanwijzingen te moeten ge- ven. Voor Hoogezand bestaat de zin uit 35 letters, uit deze 35 letters moeten 8 woorden worden gevormd, waarbij het laatste woord moet rijmen op het vijfde. De woorden moeten als volgt worden gegroepeerd: W ...s S Voor Sappemeer bestaat de zin ult 36 letters, uit deze 36 letters moeten negen woorden worden gevormd, waarbij het laatste woord moet rij men op het vierde. De woorden moe ten als volgt worden gegroepeerd: «Orpheus" braoht verschlllende num- mers op zeer verdienstelijke wjjse ten gehore en oogstte dan ook een well- verdiend succès. In niet mindere mate gold dit voor de famille Plinsinga, die begeleid door de heer Bogaerts een Berle Hollandse en een aantal Groninger liedjes en voordrachten ten beste gaf. Hèt was een ln elk opzlcht geslaagde avond. Mej. Plinsinga wer den bloemen aangeboden, de heren Bogarets en Plinsinga een kistje ro- kertjes. RTJISCHEKBKUG. Op de postspaarbank werd gedu- rende de maand Augustus lngelegd f 4.25 en terugbetaald f 3798.26. WATERHUIZEN. Aan mevr. L. de VroomeHld- dlng van Gronlngen ls ontslag ver- leend als ttjdelflk onderwjjzeres aan de O.L. school alhier, EUVELGtJNNE. Door de Buurtver. werden Maan- dag klnderspelen georganiseerd, die veel belangstelling trokken. 's Avonds kwam men gezellig bijeen btj Kroeze. ZU1DBROEK. Ter gelegenheid van de inhul- diglng van Hare Majestelt Koningin Juliana, werd vanwege het gemeente- bestuur, aan de Klaas Woltjerweg een Julianaboom geplant. Na een korte rede van Burgemeester Steenhuis en het voorlezen van de oorkonde, volgde de planting van een mooie groene beuk. Een zanghulde van de schooljeugd kon vanwege het slechte weer geen doorgang vinden. Ook de voorgeno- men volksspelen werden vanwege het slechte weer afgelast. In het Sportgebouw vond 's avonds voor een voile zaal, een herhaling van het programma van Dinsdag- avond plaats. Begunstigd door het mooie na- zomerweer werd Vrijdagavond ln de tuin van de heer J. Engels ln de Kerk- straat, door het Harmoniecorps \,Noord- en Zuldbroek" tezamen met de Zangverenlglng «Nleuw Leven" een tulnconcert gegeven. De publieke be langstelling was ultstekend en de verschlllende nummers van het pro gramma werden goed weergegeven. Ml! N TEND AM. De ultslagen van de volksfeesten welke Maandag op het Sportterreln werden gehouden zijn als volgt: Fletsrfjden met hlndernlssen: 1. H. Veldman, 2. J. Wolthuis. Zaklopen: 1. J. Wolthuis, 2. J. Wle- chers. Krulwagenrennen1. H. Hofman, 2. J. Wolthuis. Stoeltjesdans: 1. H. Veldmande Vries, 2. M. Schipper. De Hengelsportver. ,,De Wltte Dobber" hleld haar laatste vlswed- strfld ln het Zuidlaardermeer. De prflswlnnaars zjjn: 1. J. Wijsbeek, 2, D. de Vries, 3. L. v. d. Veen, 4. H. Pa ter, 5. J. de Vries, 6. O. v. d. Wijk, 7. H. Veldlman, 8. B. Holthoff. De vangst was matig. Radio Kiel meldt, dat het Itallaan- se stoomachip «Apollo", op weg van Kiel naar Gdansk, glstenmorgen vroeg een Nederlandse teeman heeft opgepikt, een schipbreukeling van het Deense stoomschip «Massl Ma", dat op 6 September des avonds op een mijn liep en in de lucht vloog. Er worden acht leden van de be- manning gemist. Onder hen bevlndt zich nog een Nederlander. De Deense vloot zoekt thans met patrouillevaartuigen en vliegtulgen naar mogelijke overlevenden. Het is niet uitgesloten, dat zij in een boot de Duitse kust van de Sowjet-zône hebben bereikt. De «Massima" had Rotterdam aangedaan en was nu met een lading cokes op weg van Emden naar Stege. EEN DODE IN KUNSTMESTFABRIEK. Zondagmiddag hoorde de portier van de Eerste Nederlandse Coopera- tieve Kunstmestfabriek te Vlaardin- gen een hevige slag uit de richting van de pyrietloods. In de loods wa ren een 36 en een 32-jarige arbeider beÛg geweest met het verwerken van pyriet. Op onverklaarbare wijze is de pyriet gaan schuiven waardoor de 36-jarige arbeider geheel werd bedolven en de ander gedeeltelijk. Door ijlings toegeschoten arbeiders werd de één spoedig bevrijd, maar bleek door het pyriet, dat in vochtige toestand uit Spanje wordt aange- voerd en door broei een temperatuur van 70 80 graden krijgt, brandwon- den te hebben opgelopen, benevens een rechter-onderbeenfractuur. De andere arbeider is later levensloos onder het pyriet vandaan gehaald. MOORD TE HELMOND. Maandagmiddag is te Helmond het lijk gevonden van de 44-jarige J. van S., vader van drie kinderen. Na het eerste onderzoek bleek, dat de mari was overvallen en tengevolge van een messteek in de hartstreek moet zijn overleden. Als verdacht van deze moord is aangehouden de 43- jarige M. EL uit Helmond. De beweeg- rekenen voor deze moord zyn nog niet bekend. BUZONDERE RECHTSPLEGING. Een moeder verraadde haar zoon, maar werd noolt gestraft. T. T. H. Ferkranus ult Deventer was bij de S.D. te Amhem werkzaam als portier, en een enkele keer mocht hij wel eens mee gaan om een arres- tatie te verrichten. Zekere van Eijck, was gedeser- teerd bij de «Landstorm Nederland", omdat hij er weinig zin in had naar het Oostfront te gaan. Hij hield zich in het ouderlijk huis verborgen. Dat stond zijn moeder echter niet aan en deze waarschuwde de S.D. Ferkranus werd er heengestuurd tezamen met de Duitser Mjack. Van Eijck bleek echter een katje, dat niet zonder handschoenen kon worden aange- pakt. Er ontstond een vechtpartij, waarbij Mack geworgd dreigde te worden. Toen klonken er schoten, en de tegenstand van van Eijck vermin- derde. Hij was door twae kogels ge- troffen, en dodelijk gewond. Volgens lgei hvi K..., In verband met het mogen inzen- den van de oplossingen tôt en met Zaterdag a.s. worden de winkellers verzocht hun letter zolang in de éta lagé te laten staan. De inzending der formulieren dient te geschieden in gesloten enve loppe, onder het motto «De Grote Trek", gericht aan het bureau van «Het Nieuwsblad", Hoogezand. Hoofdstraat 0, (Van onze Paiflse correspondent). Kort geleden zijn er op de kust van v.m. Italiaans Somaliland een aantal kinderlijkjes aangespoeld, het- geen opnieuw een schel licht werpt op de vreselijke slavenhandel, welfce lier nog woedt. Saoudi-Arabië en; Yemen hebben bijna 2.000.000 slaven. Een spéciale commissie van de UNO is thans bezig hierover een rapport samen te stellen teneinde hiermede te trachten Saoudi-Arabië en Yemen te bewegen de slavenhandel af te schaffen. De slavenhandel was oorspronke- lijk de meest belangrijke bron van inkomsten in deze landstrelcen. Met Saoudi-Aribië aan het hoofd, tierde er in Yemen, Somaliland, de Soedan, Abessinië een uitgebreide bedrijvig- heid in negerslaven, die op de Afri- kaanse kusten werden geroofd. Abes sinië gaf oorspronkelijk zelfs de toon aan. Toen Haille Selassie evenwel om toelating tôt de Volkenbond vroeg stelde men als voorwaarde, dat het slavendom zou moeten worden afge- schaft en de slavenhandel streng verboden. De Keizer heeft strikt woord gehouden en in het land van de Negus zijn thans dan geen slaven meer. Anders is het helaas in Saoudi- Arabië en Yemen. In beide landen zuchten nog bijna twee millioen men- sen onder het slavenjuk. Op vele plaatsen worden clandes- tiene slavenmarkten gehouden, waar- op vooral jonge meisjes worden ver- kocht. Enkele malen bevinden zich onder de koopwaar eveneens blanke vrouwen. De vraag naar jongens is zeer gering, hetgeen vanzelfsprekend ook in de prijzen tôt uitdrukking komt. Terwijl de biedprijs voor de tneisjes merendeels schommelt tus- sen de 300 en 400 dollar, zijn de jon gens slechts de helft waard. Welis- waar sterft het slavendom langzaam uit, daar de wetgever in Saoudi-Ara bië en Yemen heeft bepaald, dat de kinderen der slaven vrije mensen worden, doch vooral omdat er ook thans nog steeds nieuwe slaven wor den aangevoerd zal dit kwaad nog vele tientallen jaren blijven bë- staan, tenzij er onmiddellijk wordt ingegrepen. Europese fortuinjagers met een besmet verleden hebben soms de markt in handen. Hieronder schijnt zich o.a. een oud-Pruissisch officier te bevinden. Ook worden in dit ver band de namen genoemd van enkele Spanjaarden. Van tijd tôt tijd orga- niseren zij kruistochten langs de kust van Oost-Afrika. Met hun snei- le, zware en vaak modem bewapen- de boten ondememen zij deze roof- tochten. Tôt de tanden gewapende manschappen gaan aan land en roven de kinderen. Ze willen alleen kinde ren tôt ongeveer elf jaar. Volgens be- trouwbare gegevens worden deze kinderen geboeid in de schepen ge- worpen met een prop ln de mond en verborgen achter en onder koffle of andere lading. Erigelse vaartuigen patrouilleren steeds in de Rode Zee, doch slechts zelden gelukt het deze1 de hand te leggen op bemanning, schip en huit. Ontwaren de slaven- handelaren in de verte n.l. een En- gelse bodem, dan zoeken zij dekking op de kust en zo dit niet meer lukt wordt de levende lading geboeid over boord gesmeten, gedoemd te verdrinken. De meisjes blijven tôt hun twaalfde jaar in kampen, de jongens tôt hun zestiende. Daama worden zij naar de vele markten vervoerd en in het openbaar verkocht. De beide groot- ste markten zijn Mekka en Medina. Hier worden telkenmale ook nog blanke, Europese slavinnen verhan- deld, merendeels jonge meisjes. De slavenhandel woedt ongehin- derd voort. Saoudi-Arabië en Yemen hebben zonder meer geweigerd hun medewerking te verlenen aan het tôt stand komen van het bedoelde UNO- rapport. Dat houdt weinig beloften in voor de toekomst. Indien ergens, dan is hier ingrijpen noodzakelyk. man en vrouw van Eijck en hun dochter had Ferkranus geschoten. De procureur-fiscaal van het Am- hemse Bljz. Gerechtshof eiste 10 jaar. De advocaat wees erop. dat ver- dachte verder niets op zyn geweten heeft. Hij heeft de gevangenen al- tijd goed behandeld, zo goed, dat hij nu getrouwd is met een illégale werkster, die hij destijds heeft be- waakt En nu het gekke van het geval: De moeder van het slachtoffer werd als etuige gehoord, en toen de prévi ent haar vroeg of zij gestraft was voor het verraad van haar zoon, ant- woordde zij met neen. ACHT EN VIJFTIGJARIGE MAN VERMOORD TE NUKERK. In de nacht van Zaterdag op Zon- dag la in het Holkerveen (gemeente N-kerk) de 58-jarige G. van D. van het leven beroofd. Deze van D., een weduwnaar had als huidhoudster Mej. E., die voor- heen in betrekking was bij de 47- jarige C. in Amerfoort, wegens ziekte van diens vrouw. Nadat de vrouw i van C. hersteld was, trad mej. E. in] dienst bij van D. in het Holkerveen, dit was echter niet naar de zin van C. Hij trachtte haar over te halen te- rug te komen, zonder succès evenwel. Zaterdag vatte hij het plan op naar het Holkerveen te gaan om de vrouw te spreken te krijgen. Hij arriveerde 's avonds om 9 uur, per fiets doch trof haar niet thuis. Om elf uur kwam hij ten tweede maie, doch wederom zonder resultaat. Mej. E. was ni. naar Amsterdam en nog niet thuis gekomen, C. repareerde met hulp van de zoon van van D. een lekke band en vertrok daama. Om ongeveer twee uur 's nachts kwam hij voor de derde maal bij de woning van van D. Hij vroeg, of de vrouw naar buiten wilde komen. Deze wei- gerde. Van D. die reeds te bed lag begaf zich in nachtkleding naar bui ten. Wat er toen precies is voorgevallen is niet bekend. Na enige ogenblikkën keerde van D. in zijn woning terug. Hij zei, dat hij gestoken was en zakte levensloos in elkaar. De politie van Nijkerk stelde on- middeUyk in samenwerking met de 'burgemeester en de politie uit het Nijkerkerveen een onderzoek in. C. werd te Amersfoort in zijn woning gearresteerd. Hoewel hij aanvanke- Sjk ontkende heeft hij later bekend de moord te hebben gepleegd met een schoenmakersmes, dat hij reeds enige dagen in zijn zak had. Hij ont- kent het mes met voorbedachte rade in zyn zak te hebben gestoken. C. zal dezer dagen voor de officier van jus tifie worden geleid. Wij hebben een bezoek gebracht aan de tentoonstelling «Groningen 1948" (over de algemeenheden schre- ven wij reeds eerder en nu willen wij het speciaal hebben over de land- bouw). Ten eerste zijn er zoveel stands, die wij daar gezien hebben, dat de plaatsruimte van de krant het niet mogelijk maakt ze zelfs maar aile te noemen en bovendien hopen we dat vele lezers ze op deze of an dere tentoonstellingen zullen hebben bezichtigd. De meeste van deze stands komen op aile belangrijke landbouwtentoonstellingen, zodat ze tenslotte gemeengoed worden. Doch toen we zo van tent tôt tent en van stand tôt stand wandelden vielen ons enkele gedachten in, die we hier nader uitwerken, We Btonden voor een serie foto's van landbouwgewas- sen, waarop niet alleen de boven- grondse plant afgebeeld was, maar ook het wortelstelsel. Gehele graan- planten, bietenplanten, aardappel- planten e.d. zijn voorzichtig uitgesto- ken, daama is met grote omzichtig- heid de grond weggespoeld en aldus de totale plant in zijn werkelyke vorm verkregen. Duidelijk ziet men hoe iedere plant met de oneindig fijne vertakkingen van zijn wortels naar aile kanten in de grond grypt om voedsel en vocht te krijgen. Juist dat wortelstelsel boeide ons het meest. Want is het niet zo, dat in de landbouw eigenlijk het belang- rijkste iswat je niet ziet. Na- tuurlijk, gewassen kunnen niet groeien zonder licht, lucht en warm- te, maar op de ontwikkeling en de gezondheid van het wortelstelsel be- rust de groei in de eerste plaats. Het is dan ook geen merkwaardigheid, dat grondbewerking, bemesting, kie- ming en groei van de plant onder- denkt U aan de fotowedstrljd? Zoals wij reeds in ons nummer van 28 Augustus mededeelden^ is door «Het Nieuwsblad" in samenwerking met de Amateur-Foto- grafen-vereniging Hoogezand—-Sappemeer «De Zoeker" een foto wedstrljd georganiseerd voor lezers van ons blad. Betreffende deze wedstrjjd geven wij thans de volgende medede- lingen: In aanmerking komen foto's van aile formaten, genomen binnen het rayon van «Het Nieuwsblad", welke foto's v66r Vrijdag 1 Oct. aan onze redactie moeten worden toegezonden, in een enveloppe, waarop buiten de normale adressering is vermeld «Fotoprjjsvraag". Achter op de foto's moet worden vermeld naam en adres van de inzender, alsmede de naam van het gefotografeerde onderwerp. Voor de mooiste foto's en de geestigste foto's van een formaat tôt 9 x 12 cm. en formaten daarboven zullen prijzen beschikbaar ge- steld worden ln de vorm van médaillés. Na bekendmaking van de uitslag kunnen de inzenders hun foto's terughalen bij «Het Nieuwsblad". De bekroonde foto's blijven echter eigendom van het blad en de amateur-fotografenvereniging «De Zoeker", die van deze foto's de volledige publicatierechten verkrljgen. De jury zal worden samengesteld ult een gelijk aantal vertegen- woordigers van «Het Nieuwsblad" en «De Zoeker"; op de uitspraak van de jury is geen beroep mogelijk. De feestelijkheden zijn voorbij, Natuurlijk hebt U verschlllende plaatselijke gebeurtenissen op de gevoellge plaat vastgelegd. En het spreekt vanzelf, dat U foto's hebt gemaakt van de verlichting van het Oosterpark te Hoogezand. Wellicht zijn er een paar ge- schikte foto's bij om in te zenden. En als die er niet zijn; de zomer loopt ten einde. In de natuur kondigt de herfst reeds zijn nadering aan. U kunt nu nog prachtlge opnamen maken. Het nieuwe handelsaccoord met de Bizône van Dnitaland o.a. van behuig voor de export van groenten. rijk hoger aandeel van zijn invoer uit Duitsland, incl. de kolen, met uit- voer te betalen. Het nieuwe handelsaccoord en de groente-export. Reeds voordat het verdrag geslo ten was heeft ons land groente aan Duitsland geleverd, hoewel helemaal niet vast stond of- en op welke wij ze betaling daarvan zou worden ver kregen. Thans is in de overeenkomst bepaald dat ons land tôt 1 Mei a.s. 200.000 ton groente tôt een bedrag van f 10 millioen mag leveren. De reeds geleverde groenten, voor de inwerkingtreding van het verdrag (1 Aug.) zal als onderdeel van het geoenmde contingent worden be- schouwd, zodat daarvoor thans ook betaling zal worden verkregen. Ër zal een nieuwe overeenkomst wor den getroffen voor de levering van verse groenten vanaf 1 Mei '49, wel ke dan geldig zal zijn tôt de afloop van de gehele handelsovereenkomst, welke voor een jaar geldig is, dus tôt 31 Juli 1949. Inleiding van de heer Louwes. De heer Louwes, voorzitter van de Stichting van de Landbouw, heeft met goedvinden van het hoofdbe- stuur van deze stichting een inlei ding gehouden over landbouwproble- men, waarvan de inhoud ter kennis is gebracht van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie- ning. Aan deze inleiding ontlenen wij het volgende: De landbouw moet leven onder het- zelfde régime als het overige be- drijfsleven, en moet een leidend be- ginsel voor het economische en soci ale leven eisen. Het leidend beginsel zal moeten zyn bestaanszekerheid voor de b^er en voor de landarbeider. Dit eist een actieve landbouwpolitiek ten opzichte van lonen en prijzen, en ook van de uitvoer en de productie. Tegenover deze actieve politiek staat de plicht van de landbouw doelmatig en hard te werken en open te staan voor de nieuwe ideeën. Er zullen maatregelen genomen moeten worden, die bepaalde prijzen garanderen. En indien men deze maatregelen wenst kan men zich anderzijds niet verzetten tegen maat regelen, die de productie regelen. Eén van de moeilykste aspecten van de landbouw is dat van het kleine boerenbedrijf. Hier zal het Landbouw Economisch Instituut een zeer nauvsgezet onderzoek instellen, teneinde een duidelijk overzicht te ver krijgen van de toestand van het kleine bedryf. Visserij. De IJsselmeer visserij is nog steeds een bedrijf van enige betekenis, waarin velen hun boterham verdie- nen. Er zijn reeds enige belangrijke stukken ingepolderd, doch daarvan heeft de visserij weinig nadeel on- dervonden. Het is echter waarschijn- lijk, dat de inpoldering van de meest zuidelijke delen een ongunstige ver- houding zal hebben op de visstanaL Daarmede houdt de Visserij-Inspec- tie reeds rekening. Daarom wordt de vistijd (de tijd dat het geoorloofd ls te vissen) in overeenstemming ge bracht met het aantal bedrijven. Neemt dit laatste toe, dan wordt de tijd verminderd. Van afvloeiïng van Usselmeervis- sers op grote schaal is nog geen sprake geweest, en er is eerder een uitbreiding dan een inkrimping te constateren. Nieuwe vergunningen worden echter niet meer afgegeven, en de mogelijkheid bestaat, dat een- maal gegeven vergunningen worden ingetrokken. Nu we toch over visserij spreken zullen wij nog even stilstaan bij het snelvriezën van vis. Hiertoe zijn op beperkte schaal proeven genomen door het Centraal Instituut voor Voe- dingsonderzoek. Uitbreiding van de proefnemingen was echter om twee redenen niet mogelijk: gebrek aan middelen en slechte huisvesting. Het bedrijfschap voor de visserijproduc- ten heeft thans f 75.000 uitgetrokken voor de financiering van de proeven van dit instituut. Het snelvriezen van vis heeft het voordeel, dat de bevolking geregeld van vis kan worden voorzien. In tij- den van overvloedige aanvoeren kan een gedeelte van de vis uit de markt worden genomen en ingevroren om in tijden van geringe aanvoer te wor den afgezet. Bovendien biedt inge vroren vis het voordeel, dat zij wordt verkocht zonder graat en vellen, het geen tijdsbesparing voor de hiiis- vrouw betekent. In de vierde en laatste instantie had de Eerste Kamer te beslissen over de vier wetsontwerpen tôt wij- ziging van de grondwet. Zoals men •weet heeft het volk te beslissen over grondwetswijzigingen. Dergelijke wetsontwerpen worden door de Tweede- en Eerste Kamer behan deld. Vervolgens worden de Kamera door de regering ontbonden. Er wor den verkiezingen uitgeschreven, zo dat de wil van het volk blijkt, en vervolgens worden de ontwerpen in de nieuwe Tweede en Eerste Kamer behandeld. Bij de laatste behande- ling wordt een stemmenmeerderheid van 2/3 geëist. Terwijl overal in het land feest ge- vierd werd er is immers niet al leen op 31 Augustus en 6 September feest gevierd, maar in geringer mate Ook de daartussen liggende dagen is Donderdag en Vrijdag de Eerste Kamer bijeen geweest om over de grondwetswijziging te spreken. Er is veel over gesproken en 't eindresul- taat is geweest dat de ontwerpen werden aangenomen met een belang rijke meerderheid. Vrijdagavond nog heeft Koningin Wilhelmina de vier Wetsontwerpen tôt grondwetsherzie- ning getekend. Handelsaccoord met de Bizône van Duitsland. Na gedurende 3 jaar moeizaam onderhandeld te hebben is het ein- delijk zover gekomen, dat een han delsaccoord is gesloten met de Bi zône van Duitsland. Deze overeen komst betekent, dat de grondslag is gelegd voor een gezond herstel van )onze handel met Duitsland, temeer omdat de overeenkomst op brede ba- sis is opgetrokken. Door Nederland zal voor een bedrag van f 181 mil lioen aan goederen lnclusief In- dische producten kunnen worden uitgevoerd, te verhogen met een vrij belangryk bedrag voor door Neder land ten behoeve van de Bizône te verrichten transportdiensten. Daar- itegenover zal Duitsland aan ons land leveren voor een bedrag van f 230 .millioen, waarin begrepen f 75% mil- \lioen voor steenkooL De betaling zal in principe lopen overeenkomstig de bepalingen van de oude betalingsovereenkomst, wel ke betaling van het écart in dollars eiste. De steenkolen moeten nog steeds in contante dollars worden betaald. Door de nieuwe overeenkomst krijgt Nederland de kans een belang- worpen zijn, die bij het landbouwon- derwijs en bij de landbouwvoorlich- ting ter dege worden behandeld. Maar, zo peinsden wij verder, bij dit ailes missen we aandacht voor de gezondheid van de bodem. En dat is eigenlijk een wetenschap op zichzelf. De laatste jaren begint men meer en meer tôt de overtuiging te komen, dat wij die gezondheid verwaarloosd hebben, of althans niet hebben ge weten, dat wij deze ook op een goed geleid bedrijf grote schade konden toebrengen. Toch is men op het ogen- blik de overtuiging toegedaan, dat het uitsluitend gebruik van kunst- mest op de duur emstige gevaren met zich meebrengt. Er treden steeds meer ziekten op, terwijl het waar- schynlijk is, dat deze bij een ruimer gebruik van organische mest (stal- mest en compost) voor een belangryk deel achterwege blijven. Maar een inzending, die ons dit belangrijke vraagstuk onder de aandacht brengt misten wij op deze, toch overigens zo groot opgezette tentoonstelling. Het was dus een stand-die-er-niet-was, welke ons het meeste aanleiding gaf tôt nadenken. Nu de V.A.M. (Vuil- Afvoer-Maatschappij) voomemens is zoveel mogelijk stadsafval tôt com post te gaan verwerken, is het mo ment gekomen om de betekenis daar van in landbouwkundig opzicht on der het grote publiek bekend te ma ken. Mogen wij daarom de V.A.M. en Ir. Cleveringa, de grote voorvechter voor een gezondere bodem, in ovèr- weging geven een flinke stand voor tentoonstellingen te laten houwen, waarin dit bijzondere onderwerp wordt behandeld? Het wil ons voor- komen, dat hieraan werkelyk behoef- te is. Naar de machines. En nu iets over de machines. Het viel ons wederom op, welk een be- langrijk werk er wordt gedaan door vele eenvoudige dorpssmeden en kleine machinefabrieken, die met tal van constructies aankomen, die ge heel op de practijk zijn gericht. Dat de grote importeurs indrukwekkerj- de machines kunnen laten zien, zal niemand verbazen. Maar van min- stens evenveel betekenis is het, dat juist de kleine constructeurs op het platteland, die de practijk van ons boerenbedrijf uitstekend kennen, voortdurend zoeken naar handiger, niet te ingewikkelde machines, die aan de practyk grote diensten kun nen bewyzen. Ook bij practykproe- ven was het ons reedr- opgevallen, dat dikwijls de eenvoudige machines het best voldoen. De enkele aardap- pellichter of de machine, die aardap- pelen op een rij werpt, voldoet beter dan de zware, volledige aardappel- rooier, die het gewas in de zak of de mand moet afleveren. Hetzelfde zien we bij de bieten. Er zijn door Neder landse dorpssmeden bietenlichters gebouwd, die vooral goed werk le veren bij de taps toelopende bieten- soorten. Bij bieten met meer „buik" is het resultaat wat mlnder, maar toch zijn dit machines, waarvan de boer plezier heeft. Wanneer men eerst met de kopschoffel het loof af- steekt, of met een kopmachine het gewas kaal maakt en er vervolgens met de lichter doorgaat is het bieten- rooien geen groot vraagstuk meer. Deze eenvoudige machines blijven ook goedkoop genoeg om door de ge- wone boer te worden aangeschaft en juist daarom zien wij meer heil in deze producten van ons eigen platte land, dan in grote, ingewikkelder ma- chinerieën, die nog verre van voi- maakt zijn. GEDENICOTINISEERDE TABAK BONVR1J. Gedenicotiniseerde tabak, dat is kerf- tabak, waaraan de nicotine geheel of bijna geheel is onttrokken, mag thans bonvrtj worden verkocht. Op de ver- pakking van dergelijke tabak moet vermeld zijn «Gedenicotiniseerde tabak bonvrt)". INGEZONDEN Nu de feestverlichting is gedoofd, de straat- en gevelversieringen zijn ,verwijderd en het normale leven z'n gewone tred heeft -hernomen, is het înij een behoefte in dubele kwaliteit, n.l. als voorzitter van de commissie tôt viering van nationale feestdagen en als burgemeester aan allen mhn welgemeende dank te betuigen, die, op welke wijze ook, hebben bijgedra- gen om in verband met het Rege- ringsjubileum van Koningin Wilhel mina en het aanvaarden van de rege- ringstaak door Koningin Juliana, Sappemeer een feestelyk aanzien te ;even en om de algemene feesten te loen slagen. 1 er (wU derlanders) ben ik toch van oordeel lage Hoewel er vanzelfsprekend critiek zal zijn (wii zijn toch critische Ne- aan de weg dat de feesten een succès zijn gewor den en dat we kunnen terugzien op een geslaagde feestperiode. Hiervoor is de medewerking van velen nodig geweest, van stille wer- kers en van hen, die moesten timmeren. Ik noem niemand, omdat een ieder een onmisbaar onderdeel van het grote raderwerk vormde, maar ik zeg allen hartelijk dank voor de spontané medewerking. A. W. STRONKHOHST.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2