Minister Lieftinck sprak over sparen waarin opgenomeN OOST GOORECHT VAN 1871 Wij zullen hen niet vergeten. Wereldnîeuws in Vogelvlucht Ddrde Jcrargcmg Woensdag 15 September 1948 No. 74 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Sombere rede vcm Mr. van de Jaarbeurs. Milius bij de opening Hoe de Canadezen worden voorgelicht over het Indonesische vraagstuk Enorme Brand te Amsterdam ABONNEMENTSPRUS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER AD VERTENTIE S 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 Vandaag vier jaar geleden zuchtte ons land nog onder de Duitse bezet- ting. Jongemannen hielden zich schuil, t.eneinde niet over de grens te worden gesleept; honderden sleeptenhun leven voort in de concentratie- kampen. S.S. en landwacht oefenden een terreur uit. Maar de vrijheid kwam nader. Frankrijk was herrezen. Door België waren de geallieerde légers naar het Noorden opgerukt. Aan de Nederlandse grens werd hait gehouden. Hoop en vrees vervulde ons. "Waarom duurde het zo lang? Toen kwam de 17e September 1944. In de namiddag kwam het heugelijk nieuws. Parachutisten waren neergelaten, om de bruggen over de grote rivieren te behouden en het Tweede Britse Leger rukte op naar het Noorden. De Duitsers spanden hun laatste krachten in. Wanneer zij de Engelsen tôt staan konden brengen, dan zou dat enige maanden uitstel betekenen, want de herfst en winter naderden. De poging van de Duitsers is ge- slaagd. In de Betuwe hebben zij het Britse Leger tegengehouden tôt de luchtlandingstroepen waren verela- gen en vernietigd. In angst en ontzetting hebben dui- zenden Nederlanders het bericht van Radio-Or anje gehoord: Wij ^hebben een nederlaag geleden Jonge kerels uit Canada en Austra- lië, uit Engeland, de V.S. en Polen hebben hun leven gegeven voor onze bevrijding. Hxm bloed heeft de bo- dem rond de bloemstad gedrenkt. Hun stoffelijke resten ziin begraven in Nederlandse bodem. Vrijdag is het 4 jaar geleden, dat zij neerkwamen uit de heniel. Maar de dagen van velen hunner waren geteld. Terwijl zij vochten voor onze vrijheid zijn zij gevallen door het Duitse zware geschut. Het levende geslacht zal hen niet vergeten. Ieder jaar weer op 17 Sep tember zal het ganse Nederlandse volk aan deze jonge kerels denken. Arnhem zal hun familieleden ont- vangen. En wanneer er geen familie leden overkomen zullen er toch fris- se bloemen op de graven prijken. BËWAKER HIELP POLITIEKE DELINQTJENT BU ONTVLUCHTING. De Rotterdammer B. was bewaker bij het kamp voor politieke delin- quenten te Sluis. Een gevangene van het kamp, zekere L„ liep rond met plannen voor ontvluchting, maar voordat h« die verwezenlijkte, maakte hij eerst een afspraakje met B. Als L. ontvluchtte beloofde B., dat hij een andere kant zou uitkij- ken. Dat deed B. en hii deed nog meer. Hij meldde de ontvluchting ook niet aan de commandant, waardoor men de vluchteling eerst de volgende dag mistte. Tegen B. werd 5 maanden geëist. WAT GEBEURDE ER MET DE FILMSTER RIT A JOHNSON? Enige tijd geleden vertelde de filmster Rita Johnson, die in Holy- wood werkt, dat men haar op het hoofd geslagen had. Men besteedde toen weinig aandacht aan deze mede- deling. Enige tijd later werd de ac trice ziek. De behandelende arts constateerde toen op haar hoofd een buil zo groot als een sinaasappel, terwijl over haar gehele lichaam de sporen van slagen te vinden waren. De actrice maakte zich eraf met kortweg te verklaren, dat zij zich gestoten had. Zij moest echter een schedeloperatie ondergaan. De actrice logeerde tjjdens haar ziekte in een hoteL Eén dezer dagen werd de politie opgebeld door iemand, die beweerde dat hij de di recteur van het betreffende hôtel was, en die verklaarde dat Rita Johnson was ontvoerd. Onmiddellijk begaf de politie zich naar het hôtel, en daar was de filmster aany/ezig. De directeur beweerde niets van het telefoongesprek af te weten. Een broer van de actrice heeft de politie verzocht een uitgebreid on- derzoek in te stellen. ZEER ERNSTIGE TOESTAND IN NOORD SUMATRA. In verband met de pokken-epide- mie in het Republikeins gebied in Assahan kwam in Augustus mt het Republikeins gebied Dr. Hidajat daar aan, die hulp verzocht in de vorm van vaccins en medische assistentie. Er kwamen medicamenten en Dr. Djabangoen, de republikeinse voor- zitter van het ,,Nationaal Front werd in de gelegenheid gesteld met Dr. Hidajat en ziin helners naar het geteisterde gebied te gaan. Aan de- grens van het geteisterde gebied weigerde Dr. Djabangoen dit te betreden, daar hij van mening was, dat de toestanden er gevaarlijk zijn. Dr. Hidajat reisde derhalve al- leen verder, en vaccineerde een deel der bevolking. Vervolgens zou hij naar een ander gebied reizen om de vaccinatie te completeren. Toen hij echter de demarcatielijn had over- schreden, en zich dus op Nederlands gebied bevond, wenste hij zich met meer naar Republikeins gebied te b In verband hiermede schrijft het Medanse Indonesische Dagblad >>Mes- tika" dat de toestanden in het desbe- treffende gebied emstig zijn Et heersen in hoge mate terreur, hon- ger en ziekte. Er wordt geen recht- spraak meer uitgeoefend. De gevan- genissen zij ri open gezet en de scho- len gesloten. De toestand moet on- houdbaar worden geacht. DE BARONESSE YVONNE OTTEN-VERBUNT- LEANDER BEZOCHT TEGELEN. Een hotelhouder werd het slachtoffer Een hotelhouder te Tegelen kreeg enige dagen geleden bezoek van een dame, die vertelde de Baronesse Yvonne Otten-Verbunt-Leander, af- komstig uit Denemarken, te zijn. Zij zou in Indonesië hebben gewerkt en in nauw contact staan met de Koninklijke familie. De Baronesse bracht bezoeken aan plaatselijke geestelijken en aan gees- telijken uit de omgeving. Achteraf is gebleken, dat zij geheel verschil- lende verhalen deed. Aan de een vertelde zij, dat haar echtgenoot en kinderen door de Japanners warerf vermoord, en aan de ander dat ze gescheiden was. Een missionaris be loofde ze een auto en een vliegtuig. Na enige dagen was ze verdwenen zonder de hotelrekening te beta- len. De hotelhouder, die begreep, dat hij slachtoffer geworden was van een bedriegster, deed aangifte. Hij blijkt de enige gedupeerde te zijn. Maar de missionaris zal wel lang moeten wachten op zijn auto en vliegtuig! Bij de opening van een tentoon- stelling van de Britse Overheids- voorlichting heeft onze minister van financiën, Prof. Mr. P. Lieftinck het woord gevoerd. In zijn rede heeft hij o.m. gesproken over het onderwerp „sparen". Hij betoogde, dat het on der de gegeven omstandigheden noodzakelijk is, dat het Nederlandse volk meer spaart dan het doet, dat het weer wordt, wat het volgens zijn reputatie heet te zijn: een degelijk, spaarzaam volk, dat gewend is zeif naar vermogen voorzieningen te treffen voor zijn toekomst. Over de huidige teruggang der in- leggerstegoeden zei de minister, dat het zijn mening is, dat deze terug gang is toe te schrijven aan de in- vloed der bijzondere heffingen, die voomamelijk geblokkeerde gelden naar de fiscus doen vloeien. Hij is van oordeel, dat deze opvatting steun vindt in het feit, dat ondanks de te ruggang van het inleggerstegoed het aantal inleggers bij spaarbanken een toeneming vertoont. Op grond van deze situatie meent de minister, dat een behoorlijke on- dergrond voor een doelbewuste be- vordering van het sparen aanwezig is. Natuurlijk zijn er weerstanden. Zo zijn er tallozen, die met moeite van hun inkomen kunnen rondko- men, zodat voor hen sparen tôt de onmogelijkheden behoort. Maar er zijn ook velen die er door een goed gerichte voorlichting toe gebracht zouden kunnen worden te gaan spa ren, of meer te gaan sparen. Publiekrechtelijke Bcdrijfsorganisatie Het Ned. Verbond v. Vakvereni- gingen (N.V.V.) heeft aan de leden van de Tweede Kamer een adres ge- zonden waarin gezegd wordt, dat het desbetreffende ingediende wetsont- werp de eerste belangrijke stap kan zijn op de weg naar de opbouw van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani- satie. Of het in werkelijkheid deze stap zal zijn, hangt af van de verdere uitwerking, van de afkondiging van instellingswetten van product en be- drijfschappen, van het toekennen van bevoegdheden aan deze organen. Na aanvaarding van het ontwerp is de uitwerking zeer belangrijk. Zowel voor de aanpassing van ons staats- rechtelijk bestel aan de moderne eisen in verband met de uitgebreide bemoeiïngen van de gemeenschap met het sociale en economische leven als voor de totstandkoming van de medezeggenschap op sociaal en eco- nomisch gebied van de arbeiders. In het adres wordt erop gewezen dat in het ontwerp deze medezeggen schap door het ontbreken van de volledige pariteit onvolledig is, daarom vertrouwt het N.V.V. dat aan het adres de vereiste aandacht zal worden geschonken. Een ander geluid laat het Verbond van Protestants Christelijke Werk- gevers in Nederland horen. Dit Ver bond heeft een open brief gezonden aan de leden van de Tweede Kamer, waarin het zich o.m. sterk keert te gen de in het wetsontwerp gegeven taakomschrijving voor de algemene bedrijfsorganisatie en voor de pro- duct-hoofdbedriif- en bedrijfschap- pen. Van deze zijde kômt men tôt de conclusie, dat men zich niet met het ingediende ontwerp kan verenigen. Indien men werkelijk tôt een be drijfsorganisatie wil geraken en niet tôt het in het leven roepen van min of meer gecamoufleerde overheids- organen, dan zal, naar de mening van het Verbond, het ontwerp be langrijke veranderingen moeten on dergaan. De Woningbouw. Onlangs werd te Dordrecht opge- richt het ..Comité Molenaar", dat zich belast met het zoeken naar een oplossing voor het woningprobieem. Het comité heeft thans een adres ge- richt tôt de minister van binnen- landse zaken. Als een der eerste stappen, die men moet doen, om tôt oplossing van het woningprobieem te geraken, beveelt het comité aan de verhoging van de arbeidsprestatie, niet van 65 op 90, zoals men zich dat voorstelt, maar tôt 110 of zelfs 125 van de vooroorlogse. Een derge lijke prestatie zou kunnen worden bereikt door het toekennen van prestatieloon, dat zelfs tôt 75 bo- ven het thans geldende loon zal mo- gen zijn, mits er maar voor gezorgd wordt, dat de koopkracht niet noe- \menswaard stijgt. Dat is mogelijk, zo wordt in het adres gezegd, door tenminste 2/3 van dat meerdere loon als spaargelden 3 of 5 jaar te blok keren. De woningen worden hierdoor niet duurder, doch goedkoper, en de latere vrijgave dezer spaargelden, zal een mogelijk opkomende depres- sie of deflatie kunnen temperen, ter wijl met dit systeem van gedwongen sparen dan verder ook nog het pro- bleem der „bezitsspreiding" nader tôt zijn oplossing zou kunnen gera ken, zo zegt het bedoelde adres. Sombere woorden. Bij de opening van de Jaarbeurs te Utrecht heeft de directeur, de heer J. Milius een weinig optimis- tisch geluid laten horen. Hij noemde de economische toestand van ons land zorgwekkend. De materiële nood is nog groot en bij velen is er een wanverhouding tussen de inkom- sten en de noodzakelijke uitgaven. Bovendien is de economische toe stand in wezen veel emstiger dan in het algemeen wordt begrepen. Het belangrijk tekort op de betalings- balans is een object van permanente zorg. Voortdurend moet het oog ge- richt blijven op de noodzaak om over enkele jaren zonder hulp onze betalingsbalans in evenwicht te brengen. De heer Milius haalde aan wat Prof. Tinbergen in dat opzicht heeft geschreven: „Onze armoede is in werkelijkheid, dat wij met bijna 10 meer mensen dan vôôr de oor- log over een productieapparaat be- schikken, dat zeker 20 kleiner is. Binnen de West- en Noord-Europese landenkring hebben wij op één na de zwaarste schade, op één na de sterkste bevolkingsgroei, het zwaar ste verlies aan buitenlands inkomen en een verlies aan afzetgebied, dat vermoedelijk ook het emstigste is. DE TENTOONSTELLING „GRONINGEN 1948" Het bestuur van de tentoonstelling „Stad en Lande Groningen 1948" deelt mede dat de tentoonstelling werd bezocht door ongeveer 200.000 betalende bezoekers. REVOLVER VAN AGENT GING AE. Zwarte handelaar getroffen. Op de Nieuwendijk te Amsterdam hadden twee agenten een zwarte handelaar gearresteerd. Aanvanke- lijk ging de man gewillig mee, maat na enige tijd deed hij een poging tôt ontvluchting en dat lukte. Eén der agenten schoot in de lucht, en toen dat geen succès had, schoot hij op de benen van de vluchteling, even- wel zonder deze te raken. De vluch teling werd echter bang en liet zich opnieuw arresteren. Weer ging het een poosje goed, maar daarna deed de arrestant nogmaals een ontvluch-1 tingspoging. Er ontstond een worste- ling, waarbij het publiek de zijde van de zwarte handelaar koos. Tij- dens deze worsteling ging de revol ver van één der agenten af, waar door de arrestant werd getroffen. In emstige toestand werd -hij in het ziekenhuis opgenomen. AUTODIEVEN GEARRESTEERD. Onder bedreiging met een revol ver maakten twee onbekenden in 1947 een chauffeur in Zevenhuizen zijn wagen afhandig. De chauffeur verklaarde dat één van de beide da- ders een snorretje had, en de ander iets groter was dan de man met de snor. Daarmede was de eerste van een reeks autodiefstallen gepleegd, waar bij steeds de man met het snorretje is betrokken geweest. Een taxichauf- feur te Rotterdam was het tweede slachtoffer. Het volgende operatie- terrein was Den Haag. De eerste po ging tôt diefstal mislukte daar door het cordate optreden van de chauf feur. In dezelfde stad volgden echter kort daarna de diefstal van twee auto's, welke door de man met de snor, die van valse papieren gebruik maakte, als „heer" gekleed was, en zich uitgaf voor tandarts, werden verkocht. Wat later werden weer in Den Haag twee auto's ontvreemd, en door dezelfde persoon verkocht. De ontknoping kwam te Zuilen, waar bij de verkoop van een auto twee personen werden aangehouden, van wie één een snorretje had. Men bleek een goede vangst te hebben gedaan. Buiten de man met het snorretje, een 24-jarige bouw- kundige tekenaar uit Den Haag, kon den nog drie arrestaties worden ver- richt. Aile gestolen auto's, op één na, kon den worden achterhaald JAPAN GETEISTERD DOOR REGEN EN STORM. Tengevolge van regen en storm zijn Zondag in de districten Naga saki en Saga op het Zuidelijke Ja- panse eiland Kioesjoe overstromin- gen ontstaan. Voor zover thans be- kend verloren 53 personen het le ven, 50 werden gewond en 117 wor den vermist. Nieuwe besprekingen. In verband met het falen van de besprekingen van de vier militaire gouverneurs te Berlijn, hebben de drie Westelyke mogendheden beslo- ten nogmaals een onderhoud met Stalin aan te vragen. Men wijst erop, dat de besprekingen tussen de mili taire gouverneurs op voorstel van Stalin zijn gehouden, en dat deze in een impasse zijn geraakt door de houding van maarschalk Sokolofsky, en dat het thans aan Stalin is deze besprekingen over het dode punt heen te helpen. De drie Westelijke mogendheden zijn het inmiddels in aile opzichten eens geworden. ook voor het geval het onderhoud met Stalin geen suc- ces zal hebben. De ernst van de toe stand blijkt uit het feit, dat Kennéth Royall, de Amerikaanse minister van het leger een aantal redevoerm- gen welke hij zou houden, heeft uit gesteld, en uit de aankomst uit Lon- den van admiraal Richard Conolly, bevelhebber van de vloot in het Oos- telijk deel van de Atlantische Oce- aan en de Middellandse Zee, om be sprekingen te houden met admiraal Louis Denfield, chef der vlootopera- ties. In Berlijn is intussen na de laatste ongeregeldheden een période van be- trekkelijke rust ingetreden. Ailes schijnt te wachten op de besprekin gen op het Kremlin, die wellicht bij het verschijnen van dit blad reeds hebben plaats gehad, of zeer spoedig zijn te verwachten. Nog een contactpunt Een tweede contactpunt is de con- ferentie over de Italiaanse koloniën, welke te Parijs wordt gehouden. In het vredesverdrag met Italië is be- paald, dat de kwestie der Italiaanse Koloniën op 15 September aan de V.N. in behandeling zou worden ge geven, indien dan nog geen overeen- stemming tussen de ministère van buitenlandse zaken zou zijn bereikt. Op het laatste ogenblik heeft Rus- land voorgesteld over deze-, zaak te confereren, waartegen de andere mo gendheden geen bezwaar hadden. Dacht de Sovjet Unie werkelijk, dat in enkele dagen te dezer zake resul- taat kan worden geboekt? Of was het de bedoeling van de Russen om een tweede contactpunt te vormen tus sen Oostelijke en Westelijke mogend heden? Dat laatste is in ieder geval bereikt, want al zijn te Parijs geen ministère van aile landen bijeen ge- komen (alleen de Franse minister Schuman is aanwezig) toch is ieder contactpunt, dat gevormd wordt van betekenis. Frankrijk. Frankrijk bezit ziin 13e regering vanaf de bevrijding. Henri QueUille is met 355 tegen 196 stemrrien door de Nationale vergadering gemach- tigd een kabinet te vormen, en hij is geslaagd. Zijn kabinet bestaat uit 30 ministère, waarvan negen M.R.P., 8 Socialisten, 7 Radicaal, 2 U.D.S.R., 1 Rep. Vrijheidspartii en 3 gematigd onafhankeÙjk. De Premier en de Vice-premier, Qeuille en Marie zijn beiden Radicaal. Schuman (M.R.P.) heeft de portefeuille van buitenland se zaken. Ook Yvon Delbos, de vroe- gere minister van buitenl. zaken is in het kabinet opgenomen. Als merk- waardigheid moet worden vermeld, dat de premier Queuille in 20 jaar 22 maal minister is geweest. Oorlosr tussen Hyderabad en India De geschillen tussen Hindoes en Mohammedanen in het voormalige Br. Indië, die reeds zoveel bloed heb ben doen vloeien, zijn nog geenszins tôt een bevredigende oplossing geko- men. Wrijving tussen het Moslim- staatje Hyderabad en India hebben tôt wapengeweld geleid. Troepen van India zijn Hyderabad binnengerukt. Hyderabad heeft zich tôt de V.N. ge wend. Afgewacht moet worden welke houding de grote Moslim-staat, Pa kistan, zal aannemen. Een hoop vol teken is, dat de Arabische Liga heeft besloten een bemiddelingspoging te doen. Het onderstaande artikel over Indo nesië ontlenen wjj aan het Canadese „Star Weekly". Toen de Nederlandse gedelegeerde, Mr. van Kleffens, bjj de behandeling van het Indonesische vraagstuk door de Veiligheidsraad, de afgelopen zo- mer, opstond, om te vragen of een vertegenwoordiger van „Oost Indone sië" mocht worden toegelaten als ge- tuige in het Nederlands-Republikeins geschil, keken zelfs de best ingelich- te gedelegeerden enigszins verwonderd. Geen wonder, want „Oost-Indonesië" is een nieuwe naam in de politieke aardrijkskunde. Veel meer mensen zou den Mr. van Kleffens begrepen heb ben, indien hfj de door hem bedoelde eilanden de „Specerijen-eilanden" had genoemd. De tjjd, dat oorlogen gevoerd wer den om het bezit van de Specerjjen- eilanden is voorbjj. Oost-Indonesië van het ogenblik is een verzameling groene eilanden in een azuur blauwe zee van een millioen vierkante mijlen. De eilanden hebben tezamen 10 maal de oppervlakte van Nederland, doch slechts een iets grotere bevolking ri a n het moederland. In Oost-Indonesië voltrekt zich mo- menteel een van de meest opwinden- de drama's: het conflict tussen natio- j nalisme en een koloniale regeling, met daaraan verbonden het conflict tus sen démocratie en feudalisme. Toen de Nederlandse administra teurs in Oost-Indonesië terugkeerden in 1955 velen van hen waren juist beyrfjd uit de Japanse gevangenkam- pen vonden zjj een land terug, welks belang belangrijk was gestegen, omdat Java en Sumatra, de vooroorlogse ze- tels van de Nederlandse politieke- en economische macht, in Republikeinse handen waren. De export van copra uit Oost-Indonesië, welk product meer dan 50 maal zijn vooroorlogse prijs opbracht, was de enige export welke dollars opbracht en in Nederlandse handen was. Hoewel in Oost-Indonesië het nati onalisme niet de intensiteit had be reikt als op Java en Sumatra, was het toch niet gemakkeljjk het heft in deze streken in handen te houden. In 1946 werd in Zuid-Celebes naar de wapens gegrepen. Jonge Balinese na- tionalisten vormden benden in de ber- gen, en zelfs de ultra loyale troepen van de Minahassa kwamen in opstand wegens ongeljjke behandeling. Bjj het onderdrukken van de ongeregeldhe den gebruikten de Nederlanders som- tijds extreme methoden. In Zuid-Ce- lebes werden 2 Radjahs, 200 edelenen duizenden burgers gedood. Het symbool van de loyale bevolking. Zelfs voordat de ongeregeldheden geheel bedwongen waren richtte de Nederlandse politieke architect Dr. H. J. van Mook de staat Oost-Indonesië op. Dit was de eerste van verschelde- ne Indonesische staten, die worden be- stuurd door pro-Nederlandse Indone- siërs, en die zfln gevormd door Dr. van Mook. Op deze wijze wil ht) de onjuistheid aantonen van de Republi keinse bewerlng, dat de Nederlanders niet willen toestaan, dat de Indone- siërs zichzelf regeren. En verder, voor het geval, dat een Verenigde Staten van Indonesië incl. de republiek een werkelijkheid worden, hoopt hjj een aantal pro Nederlandse staten als samenstellende delen te hebben. Op de conferentie te Den Passar van December 1946, waar de Staat werd opgericht, moest de aanwezig- heid der gedelegeerden door de Ne derlandse regering worden goedge- keurd, en Republikeinse joumalisten werden niet toegelaten. Oost-Indonesië kwam te voorschijn met een pro-Nederlandse Balinese edelman Prins Sukawati, als prési dent. De premier, Najamuddin, burge- meester van Makasser onder de Ja panners, heeft een reputatie verkre- gen als verschaffer van Indonesische meisjes voor het „vermaak" van de Japanse troepen. Onlangs op weg te rug van Lake Success, waar hij de Nederlandse aanval op de republiek Dr. Benjamin M. Duggar heeft een nieuw geneesmiddel gevonden, aureomycine. Dit middel heeft genezing gebracht in gevallen waar peni- cylline en streptomicine hebben gefaald. Het nieuwe middel, dat ont- wikkeld is in de laboratoria van de American Cyranamid Company te Pearl River (N.Y.) is reeds door verscheidene medische instituten in de V.S. met succès gebruikt. had verdedigd, werd hjj onverwacht als premier afgezet in verband met corruptie. Hoewel „Oost-Indonesië werd ge vormd naar de vingerwijzingen van Dr. van Mook, en er nog een sterke pro-Nederlandse geest heerst, neemt de pro-republikeinse geest sterk toe, daar nationale strjjdkrachten zjjn om- gezet van gewapende oproerlingen tôt politieke overreders. Momenteel kan men zeggen dat de Oost-Indonesische wagen van staat twee wielen heeft, een loyalistisch en een nationalistisch en dat de as die ze verbonden houdt de premier 1s. Het symbool van de loyalistische groep is président Soekawati, een domme maar rijke Balinese edelman. Hfl wordt omringd door een garde van Nederlandse en pro-Nederlandse officiais en ontleent zijn steun van de feudale prlnsen, die vrezen, dat een werkelyke democratisering van Oost- Indonesië hun positie zal bedreigen, en van de loyalistische groepen op Am- bon en de Minahassa. De Nederlanders hopen, dat prési dent Soekawati herkozen zal worden, en een Nederlandse adviseur, die spe- ciaal van Batavia overgekomen is, heeft een grondwet voorgesteld, waar door Soekawati de macht in handen houdt. Volgens die grondwet kan de président wetten uitvaardigen zonder een parlement te rftadplegen. Aan- vankelijk wilde men een ministerie vormen dat hem verantwoording ver- schuldigd was. Thans hebben de Ne derlanders plannen geopperd betref fende een ministerie, dat verantwoor ding verschuldigd is aan een senaat, bestaande uit een grote meerderheid van Radjah's en erfelijke stamhoofden. Het schijnt, dat zjj geloven, dat de Nederlandse invloed langer zal duren indien de macht in handen is van feu- dalisten, van wie verwacht kan wor den, dat zij naar Nederland zullen kij- ken om steun voor de toenemende macht van de midden-klasse. Tussen tôt pro-republikeinse, demo- cratisch nationalisme van Mononutu's (Hoofd van de G.AP.K.I.) mannen en het pro-Nederlandse feudale loy alisme van Soekawati staat de 29- jarige premier Anak Agoeng Gdoe Agoeng. In het conflict tussen de Nederlan ders en de Republlkeinen, zegt deze, moeten wij neutraal blijven. Hij erken- de, dat een NederlandsRepublikeinse overeenkomst het beste was om Oost- Indonesië vooruit te helpen in vrede. Wfl kunnen de joumalistiek van Andrew Roth, de schrflver van dit ar tikel, niet anders dan sensatie jouma listiek noemen, een vorm van schrtjve- rfj, die weinig gewaardeerd kan wor den. Wij zullen niet aile onjuistheden in het artikel" aanwijzen; zij zijn een ieder bekend. Wij hebben dit artikel alleen overgenomen om te laten zien hoe men in het buitenland wordt inge- licht over het Indonesische probleem. En wij kunnen niet anders, dan deze wijze van voorlichting betreuren. Boter, vlees en vet verloren gegaan. Zaterdagmorgen is brand uitgebro- ken in de koelpakhuizen van N.V. Blauwhoedenveen-Vriesseveeen te Amsterdam. De brandweer rukte met groot materieel uit, en ook de drij- vende sluiten kwamen te hulp. In totaal werd 35.000 liter water per minuut op de brand gespoten. Deson- danks zal vermoedelijk eerst heden de laatste vuurhaard volledig zijn ge- doofd. Voorraden vlees, vet en boter, die in het koelhuis waren opgesla- gen gingen geheel of tën dele verlo ren. Bovendien waren er eieren en zacht fruit opgeslagen. Een hoeveelheid bloedplasma en moedermelk, die eveneens in het brandende perceel was opgeslagen, en die aanvankelijk als verloren werd beschouwd, kon voor 80 worden gered. Dit is te danken aan de omstandigheid, dat het naast de machinekamer was opgeslagen en dat ailes in het werk gesteld is om deze te behouden. De gehele voorraad zal echter opnieuw moeten worden ge- keurd en beproefd. De juiste hoeveelheden van de verloren gegane levensmiddelen is niet bekend. Het is bekend dat een partij van 1.700.000 kg. boter, welke voor de export bestemd was, is ver nietigd. Voorts waren er 5.000.000 eieren, maar een deel van die partij werd reeds eerder uit het koelhuis gehaald. Het vlees verkeerde in bevroren toestand, het werd in ons land ge- ïmporteerd. Hoeveelheden uit aan- grenzende pakhuizen, die door de hit te zijn ontdooid, zullen in con- sumptie wodenr gebracht. MOORDPARTIJ BIJ VERKIEZINGEN. Neger het slachtoffer. Een neger, Isiah Nixon, een vader van 6 kinderen, die volhield, dat hij aan de verkiezingen voor de derno- cratische partij in de staat Georgia zou deel nemen, is door een 22-jange jongeman uit Mount Vernon ver moord. De moordenaar, alsmede zijn broer werden gearresteerd. De broer is tegen een borgstelling van 500 op vrije voeten gesteld.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1