h De PLAATSELIJK NIEUWS 11 TONEEL EN FILM BURGERLIJKE STAND ECHT6EN0TE Vm DE MINISTER 11 DE NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING h ADvmTmm uul NIEUWE BONNEN. BOB DE AVONTUEIER PREDÏÏCBEURTEN. - - tu 1 SAPPEMEER. In de maandag om 7.30 uur te houden Raadsvergadering, waarin o.m. voorlezing zal worden gedaan van de grondwetswijziging, zal ools behandeld worden een voorstel van de raadsleden P. Schafer (P.v.d.A.), J. Wieringa (C.H.U.) en H J. Geling (K.V.P.) tôt het benoemen en afvaar» digen van een delegatto uit de raad en de ingezetenen der gemeente, welke bet standpunt van de tegen- atanders van de samenvoeging van Hoogezand en Sappemeer aan de mi- nister van binnenlandse zaken ken- baar zal maken. Hedenavond 7.30 uur geeft de muziekver. „Geluk door Vrijheid' een concert in de muziektempel te Sappemeer. Het uit te voeren pro gramma luidt: 1. Cecilia, mars A. v. Leest; 2. Bloeiende Lente, ouverture, A. Meinz; 3. Voûte mystique, Gad- denne; 4. 's Zomers Buiten, Fantasis, A. Meinz; S. Abenddammerung Idylle, Ruh; 6. Vrolijke Dauwtrap- pers, mars van Bisselink; 7. Astarte Ouverture, Cerfontaine; 8. Eglantina Wals, Bajes; 9. Koning VoetbaL Schootemeyef. Woensdagavond vergaderde dé afdeling H.-S. van „Het Rode Kruis" in het „Parkhotel", onder voorzitter- schap van Dr. Gischler. De secre,taris, de heer J. H. Brand las het jaarverslag voor, terwijl de penningmeester, de heer H Bakker, voorlezing deed van het financiële verslag over 1947. Uit dit laatste ver- slag bleek, dat de inkomsten bedroe- gen f 3224.66 en de uitgaven f 2710.16, zodat er een batig saldo was van f 514.50. Het kapitaal per 1 Janùari 1948 bedroeg f 1745.14. Aan de heren L. Zwiers, Hooge zand en L. Galdermans te Sappemeer zal verzocht worden zitting te nemen in de kascommissie. Bij de' rondvraag werden enkele vragen gesteld, en er werd besloten meer contact te houden met de leden van de transportcolonna. A Naar wij vememen zal door „Het Rode Kruis" voor Hoogezand en Sap pemeer wederom een cursus E.H.B.O. worden georganiseerd, welke de vol- gende maand zal beginnen. De cur sus zal onder leiding staan van de heren Dr. Gischler en Dr. Cazemier. HOOGEZAND/SAPPEMEER. Het bestuur van de Vereniging voor Geestelijk Onderzoek „Opgang" heeft besloten zich aan te sluiten bij de landelijke vereniging „Harmonia". Men is begonnen met de werk- zaamheden verbonden aan het elec- trificeren van de Hoogezandster Brug en de Bonthuizerbrug. Er is dus een belangrijke vebetering op tiL Hoezeer de Openbare Leeszalen met hun tijd meegaan en steeds nieuwe activiteit ontplooien, blijkt wederom uit een tentoonstelling in- gericht in de Openbare Leesza&l, si- hier, in het NutsgebouW, Hierbij vindt men boekén en tija- schriften geëxposeerd, die in het bij- zonder van belang zijn voor industrie, landbouw en handel. De Openbare Leeszaal wendt zich hiermede du» tôt een nieuwe kring van lezers. Het materiaal voor deze tentoonstelling is afkomstig uit de Bibliotheken van de Economische Voorlichtingsdienst, de Sociale Voorlichtingsdienst en van het Ministerie van Landbouw. VMMrJj en Voedselvoorziening, Het doel van deza tentoonstel ling is een indruk te geven van hetgeen deze bibliotheken kun- nen bieden. Immers uit hun rijk voorziene bezit kan een leder (in welk deel van ons land ook) put- ten, zonder kosten en formalitel- ten. De Openbare Leeszaal kan hierbij bovendien desgewenst al» bemiddelaarster optreden. Bij de inrichting van deze tentoon stelling is zoveel mogelijk rekening gehouden met de verschillende as- pecten van het bedrijfsleven, ook zo- als dit in HoogezandSappemee? is vertegenwoordigd. Men vindt er lite- ratuur betreffende verschillenda In- dustrietakken en betreffende de landbouw. Een zeer groot aantal vak- bladen uit binnen- en buitenland ligt hier tentoongesteld. Bij de handel komt ook de litera- tuur van belang voor exportzaken tôt hàar recht, wat zich o.m, uit in een verzameling tijdschrlften betref fende verschillende landen van de wereld. Ook voor hen, die willen emigreren, liggen hierin veel wetens- waardigheden verborgen. De tentoonstelling is geopend van 20—25 September a.s. op de volgende tijden: Maandag en Vrijdag 14.3021 uur; Dinsdag en Donderdag van 14.3017 en 19—21 uur; Woensdag van 13.30—21 uur; Zaterdag van 14.3017 uur. HOOGEZAND. Teneinde de jeugd in de gele- genheid te stellen de filmreportage van de troonsafstand van Koningin Wilhelmina en de inhuldiging van Koningin Juliana te zien, heeft de Bioscoop, alhier zijn poorten openge- zet voor de schooljeugd. Donderdag en Vrijdag zijn 7 voorstellingen ge- geven voor schoolkinderen, welke toegankelijk waren tegen lage prijs, en waabij het journaal werd ver- toond. Er waren 1500 jeugdige be- zoekers(sters). KIELWINDEWEER. Na "en kôrte onderbreking opende de Bond v. Plattelandsvrou- wen, alhier, weer het seizoen. Het winterprogramma werd beaprokan, wasrna mevr. Mtmrîng—Wtorînga een verslag gaf van de te Gronlngen ge houden vergadering. De Landb. Vei. ..Kielwinde- weer" vergaderde in het eafé „Cen. trum". Buîten 23 leden was aanwe- zig de heer W, J. Kok, inspecteur van het Centr. Bureau. Van het Rij ksproefstation te Maas tricht was een analyse ingekomen van een parti) Thomasmeel Uitslag 16.4 P 205. Nadat de heer Koh een overzicht had gegeven van de kunstmestposi- tle, waaruit hleek, dat het met de stikstof nog niet ruim zal zijn en de kaliaanvoer wisselvallig is, werd aan het C.B. opgedragen 229000 kg kalkammonsalpeter, 36000 kg. am- monsalpeter, 6500 kg. Chilisalpeter, 3500 kg. kelkstikstof, 500 kg. zwavel- zure ammoniak en 100,000 kg. Kaïniet 17 te leveren. De heer Kok sprak vervolgens over Coôperatie. Op zijn rede volgde enige gedachte-wisseling. TRIPSCOMPAGNIE. De school alhier is gerestau- reerd. Er zijn belangrijke verbeterin- gen aangebracht. NOORDDUK. J. V. van Oosterhoogebrug haal- de twee schapen uit de weide van de Gebr. Veenstra te Sebaldeburen, en verkocht de dieren te Leeuwarden. Toen hij zwaar beschonken te Grote- gast aankwam, werd hij aldaar door de politie gearresteerd. Hij bekende de schapen te hebben gestolen en is ingesloten. OOSTERHOGEBRUG. In een alhier gehouden ouder- avond sprak Mej, Molenaar van Gro- ningen over haar reis naar Parijs. RUISCHERBRUG. Alhier had een aanrijding plaats tussen een luxe auto en een melk- wagen van de heer B. D. De melk- wagen werd geheel vemield, terwijl 85 liter melk verloren ging. De auto werd tamelijk ernstig beschadigd. Enige jongens, per rijwiel ko- mende van de ambachtsschool te Groningen, weken op de Rijksweg, alhier, plotseling naar links uit Hier- door werd mej. A. KL uit Thesinge aangereden. Zij bekwam enkele ver- wondingen, terwijl haar fiets werd vemield. S CIIARMEIl. Mevr. T. ZomermanBos, al hier, is met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend als tij delijk onderwijzeres aan de o.L school te Lageland. SLOCHTEREN. Voor enkele weken terug is op het gebouw Gemeentewerken een sirene geplaatst welke gebruikt zal worden ter alarmering van de brand- weerlieden. Maandagmorgen werd deze voor het eerst als zodanig ge bruikt. Om precies acht uur werd de bevolking opgeschrikt door het ge- loei, welk geloei nog ver voorbij Sid deburen kon worden gehoord, en reeds enkele minuten daama rukte de brandweer uit. Het bleek geluk- kig niet ernstig te zijn daar een buiten staande hooinaijt in brand was geraakt, Omdat de wind gunstig was kon de vlakbi] staande boerderij, mede dank zij het spoedig ingrijpen der brandweer, behouden blijven. SCHILDWOLDB. De Damclub ..Duurswold" vlng Maandag de wintercompetitie aan in café Kampen met 21 personen. Er zal In 2 klassen worden gespeeld, terwijl aan het eind van de competi- tle de 2 laagst en hoogst geplaatsten în de le en 2e Idas degradatie en pro- motie-wedstrjjden zullen spelen. Onae vroegere plaatsgenote Mej, Boerema, thons wonende te Zetten, is aldaar benoemd als directrice van de Chr. Huishoudschool. De heer R. J. Holtkamp, alhier, behaalde met zijn rijpaard Zwart enige mooie successen. Zowel op de keuring te Groningen als die te Utrecht wist hij beide malen een eerste en een ere-prjje te winnen. HELLUM. Do Landbouwaankoop vereni ging Hélium vergaderde in café Hansen, alhier. Besloten werd o.m. tôt aankoop van kunstmest terwijl een commissie werd benoemd tôt het nazien der boeken van de penning meester, De Toneelver. „D.E.S." verga derde onder voorzitterschap van de heer H. Haan in café Hansen. Enige nieuwe stukken waaruit voor het a.s. seizoen een keuze zal worden gedaan, werden voorgelezen. Besloten werd op 29 Sept. a.s. met de wekelijkse repetities in café Hansen aan te van- gen. LAGELAND. Tôt ondenvITzer» aan de o.l school te Lageland 1» met ingang van 1 October a.a. benoemd Mej. T. Hoe- vena te Hoogezand EUIDBROEK. Maandag a.s. zal de gemeente- raad om 14.30 uur bijeenkomen. De plechtige afkondiging van de vastge- stelde grondwetswjjzigingen zal dan geschieden, en verder zal voorlezing worden gedaan van de proclamatie van H.M. Koningin Juliana, bij de aanvaarding der regexing uitgevaar- digd Dp de agenda komt verder voor een voorstel van B. en W. inzake de wijziging der keurlonen. In haar toe- lichting zegt het collège van B. en W., dat het gewenst is, om voor grote bedrijven de keurlonen te verlagen, MUNTENPAM. De burgemeester van deze ge meente heeft van H.K.H. Prihses Wilhelmina bericht ontvangen om namens Haar de bevolking te danken voor de knipplaat aangeboden ter ge- legenheid van het 50-jarig regermgs- jubileum en vervaardigd door de heer W. Tj- Lever, alhier. Donderdagavond hield dé pL afd. van de Bond v. Plattelandsvrou- wen een bijeenkomst. Er werd een lezing gehouden door Mevr. Groe- nendaal, terwijl besprekingen wer den gevoerd over een te houden naaicursus. Er werd de dames ver zocht iets te vervaardigen voor een te houden bazar, en er werd een col lecte gehouden voor de NIWIN voor het verzenden van kerstpakketten. ONDERSCHEIDING VOOR OUI)-INWONEIt VAN KROPSWOLDE. Prof. Dr. E. Brouwer, de nieuwe rector magnificus van de Landbouw- hogeschool te Wageningen werd in 1893 te Anlo geboren. Later woonde hij enige tijd in Kropswolde, en stu- deerde te Groningen in de medicij- nen. Nadat hij het artsenexamen had afgelegd werd hij verbonden aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoom, waarvan hij in 1927 directeur werd. In 1939 werd de heer Brouwer, die inmiddels tôt Dr. was gepromoveerd benoemd tôt hoogleraar in de physio logie der dieren aan de landbouw- hogeschool te Wageningen. VERONGELTTKT OF VERMOORD 7 Een 72-jarige tnwoner van Lutten (hij Dedemsvaart) had Dinsdag zijn wonlng verlaten. Toen hi( de volgende morgen nog niet was teruggekeerd be- gon men argwaan te koesteren en waarschuwde de politie, Eerglsteren werd zijn Iflk ln een sloot gevonden. Hoewel het mogelt)k ls, dat hier van een ongeluk sprake ls, meent de politie de mogeltjkheid van mlsdaad niet geheel te kunnen ult- sluiten. DE GOUFLENGTEN DER NEDER- LANDESE RADIOZENDERa In Elseneur (Denemarken) is een internationale radioconferentie ge houden ter verdeling van de golf- lengten. Aan Nederland werd toege- wezen een golflengte van ongeveer 402 m. voor Hilversum I en 298 m. voor Hilversum II, Voorts is een golflengte van 182 m. toegewezen voor zwakke zenders. Deze laatste golflengte la aan verschillende lan den toegewezen voor zwakke zenders. Op 15 Maart 1950 zullen de nieu we golflengten in gebruik genomen moeten zijn. TER BUSTRI.TDING VAN BIGGENSMOKKEL. Er ls een wijziging afgekondlgd van de „Verordenlng grenscontrôle vee 1946", waardoor het .in- en vervoe- ren van varkens in, en het uitvoeren uit een in de verordening omschreven grensgebied, ln het vervolg, evenals bij paarden, runderen en schapen, uit- sluitend is toegestaan, wanneer het vervoer een door het bedrijfschap voor vee en vlees ingestelde doorlaatpost passeert. De voor dit vervoer afgegeven ge- leidebiljetten moeten op de doorlaat post voor afstempejing worden over- gelegd, terwijl tevens de desbetreffen- de dieren ter plaatse moeten worden getoond. Tevens ls bepaald, dat door de afgifte van een duplicaat van ver loren gegane registratieboekjes en identiteitspapleren voor runderen en paarden de geldigheid van het oor- spronkelijke exemplaar van rechtswe- ge vervalt. MIJ N HARDT SAPPEMEER, 9 t.m. 15 Sept. 1948. Geboren: Nienke Anna, d. v. Klaas Comelis Pot en Antje van Alteren, Hoogezand; Bemardus Gerrit Jan, z. v. Martinus Henderikus Bulder en Geertje Roelfje Bensink, Hoogezand; Mattheus Dirk, z. v. Dirk Mulder en Hinderkie Brugge: Elisabeth Jacoba Maria, d. v. Harm Schreur en Helena Maria van Zanen, Hoogezand. Getrouwd: Johanns Schuil, Sloch- teren en Jantje Ida Ellens, Sappe meer. Overleden: Anna Wilhelmina Bak ker, 78 j., chtg. v. Lambertus van Maanen; Wilhelmina Scholtens, 87 j., echtg. v. Lodewijk Vroom. HOOGEZAND, 9 t.m. 15 Sept. 1948. Geboren: Wilhelmina, d. v. Taeke Bakema en Huibertina Bleijenberg, Den Haag; Hendrik, z. v. Hendrik Oostland en Klaassien Meijer, Mar tenshoek; Annechien, d. v. Jejis de Jonge en Gelina Grofsmidi Hooge zand. Ohdertronwd: Hendrik Sïjbring, 45 J., Hoogezand en Geessien Jager, 34 j., Muntendam; Jurrien Winter, 29 J., Hoogezand en Miagrietha Lurome- china Landman, 25 j., Hoogezand; Hielke Jan Sienot, 21 J., Hoogezand en Hendrik je Kolhek, 20 J., Slochte- ren; Klaas Haan, 32 j., Hoogezand en Anna op de Dijk, 22 J., Hoogezand. Getrouwd: Jacob Petersen, 36 J., Gron. en Jantina Henderika Braam- horst, 83 j., Hoogezand; Willem Brug ge, 58 j., Hoogezand en Gesina Wijn- hold, 31 J., Hoogezand; Willem Ize- laar, 22 J., Hoogezand en Fopkeline Maatjes, 21 j., Hoogezand; Popke Land, 30 j., Hoogezand en Gertrud Burbach, 35 j., Jùchen, DL; Geert Sagel, 24 j., Hoogezand en Aaltje Hamminga, 24 j., Hoogezand. Overleden: Aukje Elzinga, overl. te Gron., echtg. v. Willem Schut. Hoo gezand; Frans Onno van Sijtsema, 11 maanden, z. v. Hendrik van Sijt sema en Jantina Rijkens, Hoogezand. ZUIDBROEK, 8 t.m, 15 Sept. 1948. Ondertrouwd: Evert Hamminga, 19 j., Zuidbroek en Willemina Pot, 20 j., Groningen. Getrouwd: Jan Smittenberg, 28 j., Sappemeer en Duifine Snitjer, 29 j., Zuidbroek; Jans Venema, 25 j., Zuid broek en Jacoba Smit, 27 j., Hooge zand. SLOCHTEREN, 9 t.m. 15 Sept. 1948. Geboren: David Derry, z. v E. Spanninga en W. Vos, Schildwolde; Hendrik, z. v. R. Bos en J. Koop, Sid- deburen. Ondertrouwd: H. Snijder, 57 j. en T. Barkema, 48 j., b. v. Siddeburen; H. J. Sienot, 21 j., Hoogezand en H. Kolhek, 20 j., Slochteren; K, Perdon, 23 j. en G. van Meel, 23 j., b. v. Kol- ham; T. D. A. Schrage, 20 j., Noord- broek en J. A. Mandema, 21 j., Sloch teren. Getrouwd: H. Jongman, 27 J., Sap pemeer en M. M. Freije, 25 j., Schar- mer; K. Olthof, 31 j., Scharmer en W. H. Bakker, 25 j., Kolham; A. J. E. Klom, 21 j., Bameveld en S. Pel- Grim, 20 j., Slochteren. Overleden: J. N oordman, 86 J., echtg. v. M. Zweep, Siddeburen (overl. te Groningen); G. Uuldriks, 68 j., echtg. v. E. Slagter, Hélium; J. Lenting, 62 j., echtg. v. H, Wildeman, Schildwolde. MUNTENDAM, 9 t.œ, 15 Sept. 1948. Ondertrouwd: J. de Haan, 20 j., Groningen en W. Pronk, 21 j., Mun tendam; S. Grofsmid, 22 j., Veendam en H. Hoving, 16 j., Muntendam; H. Sijbring, 45 j,, Hoogezand en G. Ja ger, 34 j., Muntendam. VEENDAM, tn. 14 Sept. 1948. Geboren: Janny, d. v. J. Geertse- ma en A, W. Hallenga; Janke Anne- gina, d. v. H. B. Rubingh en A. Abee; Anna Maria Carolina, d. v. Q. V. Lem- men en C. M. M. Wijsbeek; Jantje, d. v. J. Hekman en I. de Boer; Ru dolf Johan, z. v. J. W. Hidskes en E. Leijdsman; Elisabeth, d. v. H. K Duintjer en H. G. W. v. Rennes; El- lechien, d. v. G. Romp en B. Schol- tens. Ondertrouwd: J. Knol, 41 j., Gro ningen en B. H. Penning, 29 j., Veen dam; C. Gringhuis, 25 j., Wildervank en J. Mik, 23 j., Veendam. Getrouwd: H. Smies, Oldeboom en A. A. Doombosch, Veendam; R. de Jonge en P. Lukkien, b. v. Veendam. Overleden: F. Mulder, 90 j., wed. v. T. Bolhuis. „m MAINTIENDRAI", Het toneelspel Je Maintiendrai" van Eduard Veterman is een stuk uit Ne- derlands historié, liggend tussen 1684 en 1588. De Vader des Vaderlands ls vermoord, Aan wie moet nu de lei ding komen? Hierover wordt een str\jd gevoerd, waarbQ Oldenbame- veldt partjj kiest voor de jeugdige prins Maurits, de tweede aoon van de vermoorde prins. D^ uchrijver heeft zich niet gehou den aan de historische feiten. Ht) heeft deze gedrenkt in romantiek en heeft een draina gewrocht, van zeer hoge kwaliteit. Als sluitstuk van de feestelijkheden zijn van dit drama een tweetal uit- voeringen gegeven, de eerste Donder dagavond in het hôtel Faber te Hoo gezand, de tweede Vrijdagavond in het hôtel „Struvé" te Sappemeer, en wij kunnen deze uitvoeringen zeker dé apothéose noemen van de Qranje- feesten. Hier heeft het dilettanten-toneel de hoogste graad bereikt, die er te be- reiken valt. Vrijwel door aile mede- spelenden is uitstekend gespeeld, ter wijl de regie van de heer A. Rampa tôt in de perfectie was verzorgd. Het gaat niet aan aile rollen te be- spreken, want het aantal medewer- kers was groot, en wanneer wij enke le rollen uitkiezen om er iets naders van te zeggen, dan wil dat helemaal niet zeggen, dat de anderen minder goed gespeeld hebben. We hebben reeds gezegd, dat het geheel een voortreffelijke uitvoering is geweest. Wij hebben aile bewondering voor Mej. F. Heukers, die een uitstekende vertolking heeft gegeven van de roi van Louise de Collgny, maar de heren H. W. Plinsinga en J. L. de Jong, die resp. Joh. van Oldenbarneveldt en Robert Dudley, graaf van Leicester, uitbeeldden presteerden niet minder. In dezelfde adem moeten wij noemen Mevr. KampsGroeneveld, die een uitstekende creatie gaf van Koningin Elisabeth, en de heren K. Addens als de landsadvocaat Paulus Buys, H. Steenbeek als generaal graaf van'Ho- henlohe en A. van Delden als voor- zitter van de Staten. De heer Doombos, die de roi van Prins Maurits vertolkte leek wat min der geschikt voor het uitbeelden van juist deze roi. In de prachtige epiloog hebben we zijn voortreffelijke wijze van declameren met declamatie heeft hij reeds verschillende prijzen gewonnen kunnen beluisteren. Al met al: deze uitvoeringen hebben zelfs de lastigste fijnproevers kunnen bevredigen, Velen hebben een uitvoe ring bijgewoond, want de zalen waren goed gevuld. De aanwezigen zullen er zeker geen spijt van hebben gehad. Daar de voorstellingen deel uitmaken van de Oranje-feesten, zijn er enkele officlSle woorden gesproken. H, B. BIOSCOOP HOOGEZAND. JACK LONDON. Alfred Santell heeft de levensge- schiedenis van een der populaire Ame- rikaanse schrijvers, Jack Londôn, op het witte doek gebraoht. En het is ge- worden tôt een film die de toets der critiek kan doorataan. De film volgt de schrijver vanaf zijn eerste belevenlssen als oestervlsser, via zijn avonturen als zeehondenjager, zijn verblijf in Zuid-Afrika en Japan tijdens de Russiseh-Japanse oorlog. Vooral van Londons minst bekende levensperiode, n.l. zt)n avonturen als oorlogscorrespondent in Japan, brengt de film een uitvoerlg relaas. Het einde is de gelukkige hereniging met zijn. a.s. vrouw. De hoofdrollen worden vervuld door Michael O'Shea, een nieuwe ster, en Susan Hayward. „ANNA LANS", De tweede helft van de filmweek draait de film „Anna Lans", een ver- haal dat zich afspeelt in Zweden. Een eenvoudig meisje van het platteland, die zich bewust ls van haar intelli- Ontevreden oudjes. De noodwet ouderdomsvoorzienlng schijnt de oudjes nog niet in aile op- zichten tevreden te stellen. De be- sturen van een drietal vereniglngen van ouden-van-dagen hebben althans 'n onderhoud met de minister aange- vraagd, teneinde de bewindsman in kennis te stellen van klachten en ervaringen. De betreffende vereni glngen zijn „Dordrecht" te Dordrecht, „Flardtnga" te Vllaardingen en „Ons Belang" te Gouda. FEUILLETON De thans aangewezen vleesbonnen zijn 8 weken geldlg, dus van 19 Sep tember t.m. 9 October. Verder dlent men er rekening mede te houden, dat in verband met de bevoorrading van de slagers aile bonnen niet in de eerste dagen van de période kunnen worden besteed. 204, 200 vlees 100 grain vlees 205 vlees 800 gram vlees Voor de période 10 Sept. t.m. 2 Oot. zijn van de tabaks- en versnape- ringenkaarten enz, QA, QC 808 aan- gewezen de bonnen: 108, 107 tabak 2 rantsoenen sigaret- ten of kerftabak. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietlgd. 9) „Wat wenst u?" vroeg Veit Mulack achter het ijzeren hek. De zon was reeds achter de huizen weggezonken en zo kon de oude huisbewaarder het gelaat van de vreemdeling niet on- derscheiden. „Ik wenste hier enige weken door te brengen, mijn waarde Veit", klonk het antwoord lachend en beslist. „Mijnheer Pringsheiml" riep de oude man ult ln blijde verrossing. „Vergeef mij, dat ik u niet onmiddel- lijk herkende mijn ogen zijn wat verzwakt en u had helemaal geen bericht gezonden van uw komstl Nu, ik ben heel verbaasdl Het is toch bij zonder zoôver heb ik nog aan u gedacht!" En intussen duwde zijn van opwin- ding sidderende hand de sleutel ln het slot. Het duurde enige ogenblik- ken, eer het gelukte, het slot om te krijgen. Daama opende hij het hek, dat in de schamleren knarste, lang- zaam. Lachend trad Peter Pringsheim binnen. „Nu, oude baas Je seheen zo'n beetjo van mij to schrikken! Goeden dog, Veit! Ja, ik ben het oude huis hier nos niet vergeten, Een mens gaat aUijd graag de plekjes opzoeken, welke herinneringeh aan zijn klnder- Jaren bevatten". Peter Pringsheim schudde de huis bewaarder krachtig de hand. Veit Mulack stotterde: „0 wat zal Gustel nu wel zeg gen! Ach, wat zal ze grote ogen op- zetten. Pringsheim betaalde de chauffeur en Veit nam de koffers. Daarna liep hij achter zijn heer aan over het pad, dat, overschaduwd door oude, licht ruisende beuken, naar het huis leid- de. Gustel Mulack kwam reeds te voor- schijn. „Dr heb altijd al gedacht, dat mijn- heer Pringsheim wel eens zou komfen opdagen. Wat ben ik er blij oml" Ze probeerde een buiging te ma ken, die evenwel volkomen mislukte. „Én het hindert helemaal niet, mijnheer Pringsheim, dat u geen be richt van uw komst gezonden heeft. Het huis verkeert steeds in een uit stekende staat àlle kamers! De oude woning wacht u, mijnheer Pringsheim!" Haar gezicht straalde van louter vreugde. Met gevoelens van eerbied en trots keek ze op naar de slanke, mannelijke gestalte. En ook Veit Mu lack dacht met een gevoel van eer bied, hoe de student, die hij gekend had, tôt een rijzige, voomaam vol- wassen man geworden was. Alleen had zijn gelaat een enigszins bleke 21. Rob dankte hem ult- bundlg voor z'n hulp, die nog net op tijd kwam. Daama stceg hij op z'n kameel en binnen een paar minuten zette het gezelschap de reis voort door de grote, zandlge woestijn. die zich Oostwaarts uitstrek- te. Eindeltjk kregen ze de Sphinx en de Pyra- miden in het gezicht en daarachter verhieven zich, glinsterend in de zon, de koepeis en mi- nartten van Calro. tint. „Het doet mij plezier, juffrouw Mulack, dat u ailes zo goed in orde hebt! Ik kon het ook eigenlijk niet anders van u verwachten, zoals ik u ken", zei Pringsheim vriendelijk. „Ja de gedachte, naar hier te komen, kwam heel onverwachts in mij op. Ik heb behoefte aan stilte en rust". Hij haalde diep adem. Met zijn blik omvatte hij het oude, grijze huis, waarvan het dak door de ondergaande zon met een matte, ro- sen gloed verlicht werd. De venster- ruiten schenen rode vlammen te weerkaatsen. Aile toppen van de oude bomen en ook het bovengedeelte van de oude klokkentoren, vertoon- den in dit ogenblik de vloeiend rode tinten van het avondlicht. Juffrouw Gustel duwde de eiken- houten voordeur van het huis open. „Ga binnen, mijnheer Pringsheim het huis wacht op u". Toen trad hij binnen. Weldra was hij in een grote, hall-achtige kamer, waarvan de wanden tôt hoven toe met houtwerk bekleed waren. Ook het plafond bestond uit fraai be- werkt hout. Een brede, massieve trap leidde vanuit dit vertrek naar boven en kwam op een galerij ult, waaraan zich tal van kamers bevonden. Een stevige, grote, ronde tafel, die wel iets op een antiek altaar geleek, stond midden in de hall. En er naast stond een grote, van fraal houtsnlj- werk voorziene kist, Iets verder een hoge, houten stoel, waarin, zoals Pe ter Pringsheim zich herinnerde, zijn grootmoeder dlkwijls gezeten had, als ze door het venster naar zijn Wil de jongensspelletjes keek. (Wordt vervolgd), gentie en aantrekkelijkHefd gaat de grote stad, naar Stockholm, Er ko men mannen in haar leven, en ten slotte zwicht zi) voor de vele verlok- kingen, en zinkt weg in de poel van verderf. Maar juist als zij volkomen ten onder zal gaan, wordt ztj gered, en heeft toch nog een gelukkig levea In tegenstelling tôt de eerste film, die het leven van een enkele persoon schlldert, brengt „Anna Lans" beeldea van gebeurtenissen die ln vele we» reldsteden voorkomen: meisjes, die, zich niet bewust van het gevaar, taa onder gaan in het verderf. JOURÏfAAL. Het Journaal ls ln de bioscoop deze fceer gewtjd aan de lnhuldiglngsplech- tlgheld van H.M. Koningin Juliana. HET RESULTAAT VAN BELEEFD- HEH). Twee Nederlanders, die ln het be- gln van dit jaar een reis maakten naar Engeland, bleken ln een bus moeilijkheden te hebben met het Engelse muntstelsel. De conductrice hielp hen en maakte hen wegwijs met de indeling der Engelse muntea Dezer dagen ontving de coductri- ce van de beide Nederlandera een Uitnodiging om tezamen met haar man en kinderen voor hun rekening een vacantie door te brengen in den Haag. Tegenover een verslaggever van de News Chronlcîe verklaarde de conduc trice, Mrs. Crick uit Wombell: „Nu ben ik er zeker van, dat beleefdheid betaald wordt, Bovendien kost het niet»." ZIJN DE AMERIKANEN OORLOGSZUCHTIG, of voelt de redactle van de „Was- blngton Post" voor een oorlog? De Washington Post schrijft; „Be- trouwbare onderzoekingen van het ministerie van buitenlandse zaken naar de openbare mening, welke on derzoekingen met zorg getoetst en hertoetst zijn, hebben uitgewezen dat 28 van de Amerikaanse bevolking bereld ls de ellendé van een nieuwe oorlog tegemoet te zien, liever dan verdere Russische koeienering te verdragen. Meer dan 60 Wilde de krasse maatregel toepassen, de blokkade te verbreken -door een gewapend con vooi naar Berlijn te zenden." BRUG DOOR TE ZWARE LAST BEZWEKEN. Gisterenmorgen ls een traller ult Hilversum, geladen met klinkers, doordat de wagen te zwaar belast was, door een vlotbrug te Den Hel- der gezakt. De brug, welke een draagvermogen heeft van 9 ton, kreeg een vracht te torsen van 45 ton. Met een donderend geraas stort- te deze ln. De cabine van de trader bleef boven water, zodat de chauffeur zich zonder veel moeite kon redden. Een tweede inzittende, die op de klinkers in slaap was gevallen, werd op minder aangename wijze gewekt. De schade aan de brug is zeer aaa- zienlijk. Het scheepvaartverkeer over het Noord-Hollands kanaal is gestremd, Automobillsten kunnen gebruik ma ken van de Westeinderpont. De wagen was op weg van Hilver sum naar Sneek. Het verkeer ult het Zulden moet over de Friese brug te Alkmaar sa dan door de Wleringermeer rflden, in.. n- i m. Voor morgen Zondag 19 Sept NED. HERV. KERKL Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees*, 1130 u, Zondagsschool. Hoogezand: 10 u. ds. v. d. Meiden. 11.30 u. Kinderkerk. 23! Sept. 7.30 u. Wijdingsdienst. Westerbroek: 7 u. ds. v. d. Meiden v. Hoogezand; 11.15 u. Zondagsschool; Vrijdagavond doopsaangifte in de Pastorie. Kropswolde: 10 u. ds. Alkema. Kielwindeweer: 10.30 u. ds, Waach. Zuidbroek: Geen dienst. Noordbroek: 10 u. ds. Strating. Engelbert: 10 u. mej. Brouwer. Muntendam: 9.30 u. ds. Haveman. Veendam: 10 u. ds. Kapteyn. Wildervank: 10 U. ds. Zevenboom m.m.v. Kerkkoor Zuidbroek. Kolham: 2.30 u. ds. Huisman. Slochteren: 9.30 u. ds. Vermeer. Schaaphok: 2.30 u. ds. Vermeer. Froombos: 7 u. ev. Pruysen v. Sap pemeer. Harkstede: 9.30 u. ds. V. Hoogstraten (voorber. H.A.) Schildwolde^ 9.30 u. ev. Bermans v. Noordbroek. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen: 7 u. ds. Hulstijn. Overschild: 9.30 en 7 u. ds. Beijer. Tjuchem: 9.30 u. ev. Velthuijsen. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u. ev. Pruysen DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 17 u. ds. Kosters. Noordbroek: 10 u. ds. Kosters. Veendam: 10 u. ds. Onnes. GEREF. KERKL Sappemeer: 9.30 u. ds. Klapwijk; 4.30 a ds. Tom. Martenshoek: 9.30 a ds. Tom; S m ds. Klapwijk. Tjuchem: 9 en 2.45 u. d». Boersma- Schildwolde: 10 en 3 u. ds. Binnema van Emmen. Siddeburen: 9.3Ô en 2.30 u. d». Ha- zenberg. GEREF. KERK (Art. 31) Sappemeer: 9.30 u. leesdienst; 4.30 U. ds. Jongeling. Zuidbroek: Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. Voorber. H.A. Overschild: 9 en 2.30 u. ds. Houtman. Schildwolde: 9,30 en 2.80 u. ds. Jon geling v, Sappemeer. BAPT. GEM. Hoogezand: 10 en 4 u. stud. J. V. Foxhol: 10 u. de hr. Wieringa; 4 u. kapt. Hassoldt. Muntendam: ??7 VRIJE EV. KERKL Veendam: 9.30 en 4,30 u. ds. de Zeeuw. ALG. EV. GEM. Veendam: 10 en 5 u. ds, Brouwsri 11.15 u. Zondagsschool. LEGER DES HETLS. Hoogezand: 10, 6.30 en 7.30 u. dl«n»t (Oogst- en dankfeest o.l.v. Majoor (Oog: W. D oek).

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2