De Regering heeft de Millioenennota ingediend Wederom ernstige brand 1 H.M. Koningin Juliana opent de gewone zitting der Staten Generaal Prijsvaststelling en Dlstrtbutiemededellngen Wereldnïeuws in Vogelvlucht en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 De Koers der Regeringspolitielc wîjst naar rechts; Het telcort op de begroting 1949 wordt geraamd op f 704.629 - Derde Jaarqcmq. Woensdag 22 September 1948 No. 78 VOOK DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEV1NG Een minder somber geluid over 's Rijks financiën, 1,14 de riotbeschonwing. dan in de voorafaaande jaren na de bevrijding. mster o.m.: De ontwerp-begroting over het dienstîaar 1949. De belangrijkste passages uït de troonrede, welke door H.M. is uïtgesproken. Het regeringsprogram voor het komende zittingsjaar. ALWEER EEN PARTIJ BOTER DOOR BRAND VERNTETIGD. 1 HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRUS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.80 (bjj vooruitbetaling) PRUS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjea als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). VERSCHUNT WOENSDAGS EN ZATEHDAGS TTitgeefster: Seggers* en Kremeris Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Santoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 Toen minister van Schaik de leden van zijn kabinet bekend maakte was er reden verheugd te zijn dat ministère van zovele politieke richtingen in de regering waren opgenomen. Van een regering op bredere basis dan haar voorgangster kon men met spreken, omdat hier geen sprake was van een parlementair kabinet, zodat er geen absolute zekerheid be- stond, dat de partijen achter hun partijgenoten zouden staan, die in de regeringsbanken hadden plaats genomen. Toch hebben wij ons wel eens algevraagd hoe het mogelijk was, dat een kloof gelijk die gaapt tussen het beleid zoals de Partij van de Arbeid dat wenst, en een regeringspolitiek zoals wordt nagestreefd door de Volks- partij voor Vrijheid en Démocratie ol de Christelijk Historische .Unie kon worden overbrugd, dat er een regeringsprogramma kon worden ge- vonden, waarover ministère met zo uiteenlopende principes het eens konden worden. En al is de achting, die men van aile zijden koestert voor de figuur van onze minister-president Drees nog zo groot, toch zal het voor de heer Drees geen gemakkelijke taak zijn leiding te geven aan een kabinet, dat uit zo heterogene elementen is opgebouwd. Over welk regeringsprogram zijn de ministère het eens geworden? De troonrede geeft het antwoord op deze vraag: over een program, dat een verschuiving naar rechts betekent van het regeringsbeleid. Verschillende passages wijzen hier op. Daar is in de eerete plaats de aangekondigde vermindering van de overheidsbemoeiïng met het be- drijfsleven, en verder het streven om, afgezien van de voorbereiding om tôt een economische unie te komen met onze Benelux-partnere, ter verlichting van de lasten van de schatkist te komen tôt vermindering of zelfs tôt gehele afschaffing van de subsidies op levensmiddelen. Bo- vendien is de aangekondigde belastingverlaging, in het bijzonder de tege- moetkoming aan het bedrijfsleven met betrekking tôt de berekening van de belastbare winst, een teken van een zwenking naar rechts. De Industrialisatie. Het is juist gezien, dat het, om de groeiende bevolking aan werk te helpen, noodzakelijk is de industria lisatie te stimuleren. Er zijn hier echter normen, die bepaald worden door de afzet. Er moet een markt gevonden worden voor de industrie- producten. Wellicht zal dat thans niet zo moeilijk zijn, wegens de m- krimping van de Duitse industrie. Maar zullen wij, indien de Duitse in dustrie zich herstelt, voldoende af- zetgebieden voor onze producten kunnen behouden? Dat is een factor waarmede men rekening moet hou- den. Onze industrie kan nog worden uitgebreid, maar men dient rekening te hoyden met de ontwikkeling der Duitse industrie in de toekomst. Nederland en de Republiek. Wat betreft de verhouding tussen Nederland en de Republiek Indone- sia is de troonrede vrij vaag, en laat mogelijkheden tôt vele gissingen open. Juist over dit belangrijke vraagstuk hadden wij gaame vemo- men welke richtlijnen de regering zal volgen. VERGIFTIGD DOOR HET ETEN VAN PADDESTOELEN. De heer H. van Alphen, oud-bur- gemeester van Zandvoort, thans wo- nende te Bergen (N.H.), zijn echtge- note, dienstbode en twee logé's, zijn na het eten van paddestoelen onwel geworden. Het bleek, dat zjj vergif- tige paddestoelen gegeten hadden. Allen zijn in een ziekenhuis opgeno men. Hun toestand is zeer emstig. POLPTIE WEK.TE SLAPENDEN MET REVOLVERSCHOTEN. Na sluiting van de kermis te 's-Hertogenbosch bemerkte de politie brand in een hotel-café-restaurant. De zaak was reeds gesloten, zodat de agenten zich door het forceren van een deur toegang moesten verschai- fen tôt het perceel. In het portaal was zulk een verstikkende rook, dat de agenten niet naar binnen konden Daar het door roepen niet gelukte pereoneel en gasten te wekken, wer- den enige schoten gelost uit de dienstrevolvers. De mensen zochten zich toen een goed heénkomen, klauterend over daken en muren. Degenen, die zich op de bovenste etage bevonden wer- den in de gelegenheid gesteld via ladders van de brandweer het ge- bouw te verlaten. Hoewel aanvankelijk paniek ont- stond, werd niemand gewond. In de slotbeschouwing zegt de mi- De bruto-productie-index in 1948 zal, treffende de toestand van 's rijks fi- Gisterenmiddag heeft de minister van financiën ter begeleiding van de stukken inzake de ontwerpen van wet tôt vaststelling van de rijksbe- gioting voor het dienstjaar 1949 de jaarlijkse millioenen-nota aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal overgelegd. Geleidel\jke verbetering van de financiële toestand van ons land. In de inleiding gewaagt de minister met darikbaarheid van het feit, dat in het jaar van het gouden regerings- jubiletim van koningin Wilhelmina het jaar ook van de overgang der konihklijke waardigheid in handen van koningin Juliana de nota be- TE AMSTERDAM. 't Is wel heel merkwaardig, dat in de laatste tijd veel grote branden voor- komen in opslagruimten voor levens middelen. Eerst brandden, enkele we- ken geleden koelhuizen te Rotterdam af, toen was er de enorme brand bij BlauwhoedenveemVriessenveem te Amsterdam, en Zaterdagavond is brand ontstaan in de Markthal te Amsterdam. Ook hier is de oorzaak van de brand weer onbekend. De po litie zal het er echter thans niet bij laten zitten, en aile mogelijke moeite doen om de oorzaak op te sporen. Ruim een jaar geleden werd de Markthal o.m. gevormd door 15 aard- appelloodsen, waarvan de wanden be- staan uit stro en haverdoppen en de daken uitsluitend uit stro. Hoe brandbaar deze loodsen zijn is het vorige jaar reeds gebleken, toen bij een brand 9 verloren gingen. Zaterdagavond werd wederom brand gemeld, en deze brand liet zich em stig aanzien. Een loods stond in lich- ter laaie, en twee andere waren reeds door het vuur aangetast. De brand weer was ter plaatse met 6 motor- wagens, 3 Iadderwagens en de drrj- vende spuit, de Jan van der Heyden. Drie loodsen gingen verloren, zodat er van de 15 loodsen slechts 3 over zijn. In de verwoeste loodsen was opge- slagen: zuurkool, fruitconserven, no- ten en aardappelen. Maandagavond reed een ATO-vracht- wagen met een aanhanger vanuit Het Gooi in de richting van Amsterdam. De lading bestond uit boter. Nabi] Laren bemerkte de bestuurder, dat de auto in brand stond. Tevergeefs poogde hij de vlammen met zijn jas te doven. Later koppelde hij de aan- hangwagen los, en duwde deze een eind van de brandende auto vandaan, zodat de aanhangwagen met lading gespaard bleef. De auto brandde ge- heel uit. Het is gebleken, dat de boter bo- ven de uitlaatprjp door de warmte 1s gesmolten en op de pijp gedropen. De ze boter geraakte in brand. DE BRAND BU BLAUWHOEDENVEEM- VRIESSEVEEM. Het pand van Blauwhoedenveem- Vriesseveem, te Amsterdam, dat door brand werd geteisterd, moet als ge heel verloren worden beschouwd. De nog overeind staande muren zul len worden omgehaald. Emstig is de koelruimte, die verlo ren is gegaan. De volgende maand zal in ons land 35.000 ton bevroren vlees worden geïmporteerd. Een groot deel daarvan zal moeten wor den opgeborgen, en hiervoor ont- breekt de nodige koelruimte. Er zal een ander pakhuis van Blauwvries als koelhuis worden in- gericht. Indien de materialenpositie het toelaat, zal zulk een koelhuis bin nen een jaar gereed zijn. Men merkt evenwel op, dat naadloze buizen, welke in grote hoeveelheid nodig zijn, zeer schaare zijn. Slechts korte tijd is verlopen sedert Ik, nadat Mijn Moeder afstand deed van de troon en de regering door Mij werd aanvaard, in Uw midden de eed aflegde en werd ingehuldigd. Met ontroering en dankbaarheid denk Ik terug aan de wijze, waarop het 50-jarig regeringsjubileum van Mijn Moeder werd gevierd en bij de troonswisseling alom uiting werd ge- geven aan warme gevoelens van aan- hankelijkheid ten opzichte van Haar en aan de wijze, waarop men Mij heeft welkom geheten. De herinne- ring aan dit ailes zal Mij sterken bij het vervullen van de taak, die op Mijn schouders is gelegd. Groot zal de inspanning zijn, die van ons allen wordt gevergd om het hoofd te bie- den aan de moeilijkheden, waarvoor het nog zo zwaar onder oorlogsge- volgen lijdende koninkrijk gesteld is in een wereld, die nog geen wezen- lijke vrede kent. Het buitenlands beleid. De regering zal voortgaan om in het kader der Verenigde Naties te streven naar versterking der interna tionale gemeenschapsgedachte. Bij- zondere aandacht wijdt zij aan de ontwikkeling van de kemen van in ternationale aaneensluiting, die in de unie tussen Nederland, België en Luxemburg en de samenwerking der vijf-mogendheden ingevolge het ver- drag van Brussel, reeds haar levens- vatbaarheid hebben bewezen. Een spoedige totstandkoming van de economische unie met België en Luxemburg acht de regering van groot gewicht. Zij werkt met kracht mede aan het wegnemen van de hin- derpalen, die aan de realisering dier unie in de weg staan. Weermacht. De toestand van 's lands financiën noopt er toe de militaire krachtsin- spanning, voor wat betreft de land- macht, vrijwei uitsluitend te blijven richten op het in Indonesië onder- houden van een voor haar taak be- rekende krijgsmacht. Voor zover be treft de Koninklijke Marine en de Luchtstrijdkrachten wordt daarnaast een begin gemaakt met de vorming van een bijdrage aan de gemeèn- schappelijke verdediging van de vijf door het pact van Brussel verbonden West-Europese mogendheden. De verhouding tôt de Republiek. De verhouding tôt de Republiek blijft bij Voortdurmg zorg bar en. De op grondslag van de Renville-begin- selen gevoerde onderhandelingen hebben nog niet de zozeer gewenste oplossing kunnen brengen. De herhaalde bemoeienis van de Veiligheidsraad met de Indo- nesische kwestie, ook nadat een commissie van goede diensten in Indonesië haar werkzaamheden was begonnen, heeft niet steeds bijgedragen tôt een weloverwo- gen behandeling van de ingewik- kelde vraagstukken, welke zijn ontstaan door de groei van nieuwe verhoudingen in Zuid- Oost Azië. nanciën een minder somber geluid kan doen horen dan de voorafgaande ja ren sedert Nederlands bevrijding het geval is geweest. De geleideljjke verbetering van de financiële toestand des lands zal wel- dra een stadium hebben bereikt, waar- in niet alleen zoals in 1948 de gewone dienst een groot overschot laat, maar waarin ook de buitenge- wone dienst (de dienst van uitgaven van aflopend karaltter, uit oorlog en bezetting volgend) nagenoeg geheel i uit de gewone middelen zal kunnen worden gefinancierd. Dit blijkt uit de volgende cflferop- stelling (de voor 1949 genaamde op- brengst van de buitengewone heffin- gen ad f 700 millioen en de daarte- genover onder de uitgaven tôt een ge lijk bedrag geraamde buitengewone aflossing van nationale schuld zijn daarbtj buiten beschouwing gela ten) Uitgaven: Gewone dienst Buitengew. dienst Vertrouwd mag in tussen worden, dat onze emstige wil om aan de ge- rechtvaardigde vrijheidsaspiraties der volkeren overzee te voldoen op een wijze, die tevens waapborg biedt voor recht en veiligheid, ook intematio- naal in toenemende mate begrip ont- moet. De financiën. Het in de naaste toekomst weder om sluitend maken van de betalings- balans met het buitenland blijft een voorwerp van aanhoudende zorg. Hoewel de resultaten, die tôt nu toe, dank zij een gemeenschappelijke krachtsinspanning, konden worden bereikt, tôt dankbaarheid stemmen, moet nog een moeilijke weg worden afgelegd. Nog steeds moet in belang rijke mate een beroep worden gedaan op vreemde hulpmiddelen. Indien de Amerikaanse hulpverlening niet tij- Ons land is dan ook grote dank ver- schuldigd aan het Amerikaanse volk, dat op grootse wijze zijn daadwerke- lijke belangstelling voor Europa toont. Industrialisatie. Zowel uit een oogpunt van export- bevordering als ter waarborging van voldoende werkgelegenheid voor de steeds groeiende bevolking is krach- tige industrialisatie dringend noodza kelijk. Hoewel de regering de tech- nische vraagstukken, die hierdoor worden opgeroepen, geenszins onder- schat, is zij van mening, dat het in- dustrialisatievraagstuk in de eerste plaats een economisch probleem is. Zij acht het daarom een belangrijk deel van haar taak, voorzover dat m haar vermogen ligt, economische o.u.- standigheden te scheppen, die het be drijfsleven tôt een gezonde uitbrei- ding der industriële capaciteit prik- kelen. Op het gebied der productie en der consumptie zal al het mogelijke wor den gedaan om meer normale ver houdingen te herstellen, een en an der naarmate de deviezenpositie zulks toelaat. Afneming van ae schaarete zal het mogelijk maken de overheidsbemoeiïng met het bedrijfs leven te verminderen. Beperking van de invoer zal echter, als gevolg van het tekort aan buitenlandse betaal- middelen, nog onvermijdelijk blijven. De indiening van verschillende wetsontwerpen op het gebied van de frniddenstajndspolitiek is in de loop van dit zittingsjaar te verwachten. Lonen en prij/.en. Gestreefd wordt naar verbetering van de materiaalpositie in de bouw- jnijverheid en mede daardoor naar opvoering van de arbeidsproductivi- teit, teneinde het bouwprogramma, speciaal voor wat betreft woning- en bedrijfsbouw, te kunnen vergroten. Met het oog zowel op de voorbe reiding van de economische unie met de Benelux-partners als op de nood- zakelijkheid tôt verlichting van de lasten voor de schatkist, zullen de subsidies op levensmiddelen worden verminderd of beëindigd. De rege ring zal daarbij nauwgezet rekening houden met gevolgen daarvan voor de kosten van levensonderhoud en bij de te volgen loon- en prijspolitiek de instandhouding van sociaal ge- rechtvaardigde en economisch ver- antwoorde loon- en prijsnormen blij ven bevorderen. Sociale maatregelen. In aansluiting aan een enkele maanden geleden uitgebracht rap port wordt een algemene .herziening van de sociale verzekeringen ter be- vordering van meer eenheid en tôt uitbreidmg dier verzekeringen tôt daarvoor in aanmerking komende groepen van zelfstandigen verder voorbereid, mede teneinde te voor- zien in een duurzame regeling ten behoeve van de ouden van dagen bij beëindiging van de thans geldende tijdelijke voorziening. De voorberei ding van een wetsontwerp op de ziekenfondsen, zomede van een nieuwe wettelijke organisatie van de gezondheidszorg, zal met bekwame spoed worden voortgezet. Landbouw. De landbouwpolitiek van de rege ring zal gericht zijn op verhoging van een rationele bodemproductie, op in- tensivering van het landbouwbedrijf, alsook op het verzekeren van be- staanszekerheid van boeren en tuin- ders in goed geleide bedrijven, mede door een zekere mate van productie en marktordening, waarbij in het bij zonder aandacht zal worden geschon- ken aan het vraagstuk van de kleine boeren. Belastïngen. Op het gebied der belastingheffing zal worden voortgegaan met een her ziening in sociale en economische zin. Enige verlaging van het tarief van de inkomsten- en loonbelasting is in dig ware geschied, zou een emstige: overweging, evenals een tegemoetko- terugslag in het herstel van de volks- ming aan het bedrijfsleven met be- welvaart onvermijdelijk zijn geweest. trekking tôt de berekening van de stuiten. belastbare winst. Voorts zal gestreefd worden naar een vergroting van de rechtszekerheid voor de belasting- plichtigen en naar een vereenvoudi- ging van de bestaande belastingwet- geving. Politieke delinquenten Het probleem der politieke delin quenten heeft de voortdurende aan dacht der regering. Een aanvang wordt gemaakt met de behandeling der gevallen van de jeugdige delin quenten, ten aanzien van wie een on- derzoek naar de mogelijkheid van re- classering zal worden ingesteld. Liquidatie van de buitengewone maatregelen op het gebied van het recht en de rechtsbedeling zal met kracht worden nagestreefd. In behandeling zijnde wetsontwerpen. Reeds zijn tal van belangrijke wets ontwerpen bij U aanhangig, op wel- ker afdoening de regering prijsstelt. Ik noem in het bijzonder de ontwer pen inzake de regeling der materiële oorlogsschade, de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de bedrijfspensi- oenfondsen, de afwikkeling der geld- zuivering, rechtshandelingen land- bouwgronden, het tegengaan van .lichtvaardige echtscheidingen, de wijziging van het ontslagrecht, de re geling voor de opsporing, de vervol- jging en de berechting van econo mische delicten, de credietverstrek- king aan Nederlandsch-Indië, de op- richting van de Nederlandse Indone- sische maatschappij tôt financiering van het herstel in Indonesië, eh de tijdelijke voorzieningen ten behoeve van de wederopbouw en de bevorde ring van de bouwnijverheid. Veel zal dus van Uw werkkrachten worden gevraagd. HAVERMOUT EN GORT. Aan aile rantsoeneringsmaatrege- len, welke tôt nu toe bestonden met betrekking tôt havermout en gort is thans een einde gekomen. De prij- zenverordeningen welke met betrek king tôt deze producten bestaan, blij ven wel gehandhaafd. DE DISTRIBUTIE VAN ST IKER. Volgens het distributieschema zou de nieuwe suikerbon deze week recht geven op 750 gram suiker per per- soon, en die over 14 dagen op 500 gram. Om technische redenen moeten deze bonnen verwisseld worden, zo dat deze week 500 gram en over 2 weken 750 gram beschikbaar ge steld zal worden. VERKOOP GEDISTTLLEERD GEHEEL VRIJ. Aile beperkende bepalingen welke tôt nu toe golden voor de verkoop van gedistilleeEd zijn vervallen. De tlantenkaart behoort derhalve ook tôt het verleden. DE PRUS VAN STOKVIS. Ingaande 18 September gelden de vastgestelde maximumprijzen voor stokvis niet meer. De prijs is dus thans geheel vrij. VERLAGING VEEVOEDER-TOEWIJZING. Door de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening is er reeds eerder op gewezen, dat een zo groot mogelijk gedeelte van het be- nodigde veevoeder in ons land zelf moet worden geproduceerd, daar het wegens onze dollarpositie niet moge lijk is grote sommen voor de import beschikbaar te stellen. In verband daarmede is bepaald, dat voor de op 26 dezer aanvangende distributie période, de totale toewij zing veevoeder (mengvoedere) voor contract-varkens na die datum ge- contracteerd op bedrijven van min der dan 10 h.a., wordt verlaagd van 300 tôt 250 kg. voeder. Deze maat- regel behoeft met het oog op het te verwachten ruime aanbod van voe- deraardappelen niet op bezwaren te Middelen: Gewone dienst Buitengew. dienst f 2.417.005.514 - 815.862.106 t 3.232.867.620 f 3.156.000.421 76.162.570 f 3.232.162.991 Nadelig saldo f 704.629 Een vergelijldng met 1948 Een vergelijking met de vastgestelde begroting voor 1948 wijst uit, dat het nadelig saldo van de gewone dienst en de buitengewone dienst 1 tezamen toen werd geraamd op f 725.415.360. Het thans zoveel gunstiger eindre- sultaat is voor een belangrijk deel een gevolg van de omstandigheid, dat het voor 1949 verantwoord kan worden ge- acht de middelen f 440 millioen ho- ger te ramen dan voor 1948. Daar naast zijn de uitgaven f 285 milli oen lager gesteld. Het nadelig saldo van het land- bouw-egalisatiefonds kwam op de begroting 1948 voor met f 498.235.000 (het werkelijk nadelig saldo van dit fonds zal echter volgens een thans opgestelde berekening ongeveer f 602 millioen belopen) tegenover een ra- rnlng voor 1949 ad t 364.833.000. Landbouwpolitiek te richten op zo groot mogeljjke dollarbe- spartng. Ten aanzien van de begroting van het landbouw-egalisatiefonds merkt de minister van financiën op, dat deze door de daarin begrepen loon- en prijspolitiek zulke verstrekkende ge volgen voor de financieeLeconomische toestand van Nederland heeft, dat het onmogelijk is haar te behandelen los van aile invloeden welke onze natio nale en nauw daarmede samenhan- gend onze internationale positle bepalen. Door de internationale ver houdingen staat ons land voor de noodzaak de binnenlandse structuur van het economische leven aan te pas- sen aan de wrjzigingen, welke de we- reldstructuur ondergaat. In dit op- zicht is spoed vereist, mede om te voorkomen, dat wij bij beëindiging van de Marshall-hulp voor een emsti ge economische ineenstorting komen te staan. Op grond van bovenstaande over- wegingen ls het noodzakelijk onze landbouwpolitiek te richten op een zo groot mogelijke dollarbesparing door een voorzichtige importpolitiek, zon- der echter de verhoging van de ar- beldsproductivitelt door betere voeding uit het oog te verliezen. Tegelijkertijd vraagt de verwezenlij- klng van de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse economische Unie, in het kader van het streven naar weder- zijdse aanpassing, een politiek van prijssubsidies met een sterk trjdelijk en grotendeels aflopend karakter. Tenslotte bestaat er een nauw ver band tussen het opheffen, waar mo gelijk, van rantsoeneringen en de subsidiepolitlek. naar wordt verwacht, die van 1938 met 3 pet. overtreffen. Dit betekent echter nog geen volledig herstel van het productieniveau van voor de oor log, omdat de bevolking sedert 1938 met ca. 13 pet. is toegenomen, zodat bij een evenredige vermeerdering de productie-index tôt 113 moest zijn gestegen. De productiviteit per hoofd van de volking bedraagt nog slechts 90 pet. van die van 1938. Hierin zal in hoofdzaak door verdere aan- vulling en modemisering van de industriële en agrarische outilla ge verbetering moeten worden ge- bracht, doch ook de arbeidsin- spanning zal moeten worden ver- hoogd. Over het geheel is de voorraadpositie der industrie be- vredigend, misschien zelfs op verschillende plaatsen overvloedlg Vervolgens beziet de minister de situatie der industriële productie naar enkele der meest belangrijke bedrijfs- takken en constateert daarbjj, dat niet aile branches in voldoende mate tôt de berelkte vooruitgang hebben kunnen bijdragen, o.m. is dit het ge val ten aanzien van de bouwnijver heid, die met verschillende moeilijkhe den, waarvan de onvoldoende materi- aalvoorziening er slechts een van is, te kampen heeft gehad. Ook de pro- ductie-indices van de grafische indu strie, de steenkolenmijnbouw, van de agrarische sector, de houtvoortbren- ging en van de kledingindustrie ble- ven in meer of mindere mate bij de algemene nelging tôt verbetering achter. De wereldmarktprijzen liggen over het algemeen nog op een hoog niveau. Niettemin is in de agrarische sector reeds een prrjsdaling waameembaar, welke naast een lngrijpende wijzi ging in het beleid een der oorza- ken is van de lagere ramlngen der uit gaven ten laste van het landbouw- egalisatiefonds. De vermindering van het nadelig saldo van dit fonds weerspiegelt on der meer een belangrijke stap in de richting van een beperking van de politiek der prijssubsidies en van op- heffing van vele belemmerende bepa lingen ten aanzien van de goederen- circulatie. Verder gaande stappen op dit laatste gebied zijn in verband met de deviezenpositie in hoge mate af- hankelijk van de omvang der buiten landse hulpverlening, die in de ko mende tijd zal kunnen worden ver- kregen. Hoe ruimer deze wordt ver- leend, des te sneller en vollediger zal op deze weg kunnen worden voortge gaan, waarmede dan tevens een der onmlsbare voorwaarden wordt ver- vuld voor de verwezenlilking van de economische unie met België en Lu xemburg. Weest zulnlg en spaart! De minister sprak de overtuiging uit, dat van de hulpverlening inge volge het Marshall-plan alleen een re- sultaat van blijvende waarde wordt bereikt, wanneer de besteding wordt gericht, niet alleen op datgene wat bevorderlijk ls om de arbeidsproduc- tiviteit in stand te houden, maar in het bijzonder op ailes wat er toe kan dienen om de industrialisatie krachtig te bevorderen, de landbouw technisch te verbeteren en de productiekosten ln het algemeen door rationallsatle te doen dalen. Evenals het vorig jaar roept de minister het Nederlandse volk op tôt besparing en uiterste zuinigheid ln de consumptieve sfeer en voor wat de productiebedrijven betreft tôt matlgheld in de winstuitke- ringen en voorzlchtlgheid bij het aanhouden van voorraden, gezien het daaraan verbonden prijsrisico. Belastingverlaging. Tenslotte moet worden erkend, dat het herstel van de gewenste wel- vaartsverhoudingen binnen enkele ja ren zal nopen tôt verlaging van be- lastingdruk, waarmede de minister zich dan ook voorstelt reeds dit jaar een begin te maken. Palestina. De moord op graaf Bemadotte, be- middelaar van de Verenigde Natxes tussen de beide partijen in Palestina, en op de hoofdwaamemer van de V.N. voor Jeruzalem, kolonel André Serot, heeft vrijwei overal ter wereld verontwaardiging veroorzaakt. De moord wordt toegeschreven aan de „groep Stern" een extremistische Joodse organisatie. Wellicht had men de nieuwe staat Israël geen slechtere dienst kunnen bewijzen, dan deze moord, die de algemene sympathie, die de Joodse zaak in de wereld heeft gehad ongunstig heeft beïnvloed, on- danks het feit dat de voorlopige rege ring van Palestina van de Haganah al het mogelijke doet om de moorde- naars te vinden. Hyderabad- Hyderabad heeft de ongelijke strijd gestaakt; de Nizam heeft zijn staat overgegeven aan India, en heeft zijn beroep op. de Veiligheidsraad inge- trokken. In de Veiligheidsraad is men het er nog niet over eens, of de klacht zonder meer van de agenda moet worden afgevoerd. Eén der gedele- geerden verklaarde, dat de kwestie Italiaanse opmare in Abessime. tnmiddels is het geen gunstig te ken, dat Pakistan, de grote Moslim- staat, de demobilisatie van zijn leger heeft uitgesteld. Internationale besprekingen. Zaterdag hebben de vertegenwoor- digers der Westelijke mogendheden zich wederom naar het Kremlin be- geven, waar zij een onderhoud van 2% uur hadden met Molotof. Ten- einde een zuiver Amerikaanse aan- gelegenheid met de Russische mims- ter van buitenlandse zaken te be- spreken, bleef de Amerikaanse ver- tegenwoordiger korte tijd langer op het Kremlin, dan de beide andere ge- delegeerden. Intussen gaat de aandacht uut naar hetgeen in Parijs gçbeurt. Daar is gisteren de algemene vergadenng van de V.N. geopend. Voor dat doel vertoeven o.a. Bevi.fl en Marshall m de Franse hoofdstsd. Zij hebben reeds een onderhoud gehad met hun Franse collega Schuman, bij welk on derhoud de Berlijnse kwestie zou zyn besproken. Dinsdag zouden de mmis- ters een nieuw onderhoud gehad neb- Hyderabad hem doet denken aan de ben.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1