Derde zittingsperiode van de Verenigde Naties IN DE BEKLAAGDENBANK over de Millioenennota, DE SITUATIE BU MADIOEN Derde Jaargcmg. Zaterdag 25 September 1948 MUKTENDAM VEENDAM EN OMGEVING VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 WAARIN in het ..Palais de Chaillot" te Parijs. Bevin: «Terugtrekken uit Berlïjn een nieuw Munchen gaan." betekent naar Roofoverval op Taxi-Chaulfeur tweejarig kind BRANDSTOF VOOR JONGE MOEDERS Bij noodlanding over de kop geslagen Perscommentaren Grote Boerderijbrand te Aduard VROUW SCHOOT HAAR MAN NEER- KORT WIJDINGSWOORD. No. 77 INDONESIE ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). VER8CHUNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster Segger's en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 0 Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 436883. Het diplomatieke wereldcentrum is verplaatst van Lake Success naar Parijs, waar de derde zittingsperiode van de Verenigde Naties is begon- nen. Men heeft het wenselijk geacht om de assemblée van de UNO, voor- dat het definitieve verblijf in Nw- York wordt betrokken, nog eenmaal in Europa te houden, mede om de grotere propagandistische waarde, die voor de Europese landen uitgaat van een assemblée, gehouden op het continent van dat werelddeel. Zo is Dinsdag in het Palais de Chaillot te Parijs de vergadermg der Verenigde Naties geopend. Er zijn delegaties van 58 landen aanwezig. De Argentijnse minister van buiten- landse zaken, Juan Atilio Bramuglia, tijdelijk voorzitter der vergadermg, sprak het openingswoord. Daama nam de gastheer, de président van de Franse republiek, Vincent AurioL het woord. Hij wees op het voortdu- rend uitbreiden der brandhaarden in de wereld en op de verlamming van de wereld door vrees, egoïsme en vooroordeel, en Auriol spoorde de verantwoordelijke mannen aan nu eindelijk eens te beginnen met de or- ganisatie van een vrede gebaseerd op het Charter van de V.N. De Australische minister van bui- tenlandse zaken, Herbert Evatt werd tôt voorzitter van de algemene ver- gaWatI1allereerst de aandacht vraagt is de opstelling van de agenda. Daar- voor is de agendacommissie bijeen gekomen. De agenda zal vermoede- liik ongeveer 70 punten bevatten, w.o. de meest belangrijke kwesties, die de wereld bezighouden. Marshall, Bevin en Schuman kwamen bijcen. De ministers van buitenlandse za ken, van de drie grote Westelijke mogendheden, die in verband met de vergadering van de UNO m PaUJS waren, zijn daar bijeen gekomen om te praten over de toestand in Berlïjn. Het eind van de vonge week hebben de vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk wederom een S gebracht aan het Kremlin, en daar gesproken over deze kwestie, waarbij, naar het schijnt, geen be- vredigende overeenstemmmg is oe- reikt. De drie vertegenwoordigers te Moskou, Bedell Smith, Roberts en Yves Chataigneau, zijn naar Parijs gereisd, om daar persoonlijk verslag uit te brengen aan hun ministers van buitenlandse zaken. Marshall voelde zo wordt mt Parijs bericht er veel voor de kwestie thans voor de Verenigde Na ties te brengen, maar op aandrmgen van Bevin en Schuman heeft men besloten een nota aan Moskou te overhandigen. Woensdagavond zijn in de hoofdsteden der drie larm®" gelijkluidende nota's overhandig aan de ambassadeurs van de Sovjet Unie" Palestina. In verband met de moord op graaf Bernadette heeft de regering van Israël op grote schaal arrestaties la- ten verrichten. Geruchten zeggen, dat ook de moordenaars reeds achter slot en grendel zouden zitten, cieel is dat echter niet bevestigd De bemiddelingstaak van het slachtot- îer is tijdelijk overgenomen door zijn staf-chef Aage Lundstrôm. Tussen de Israëlitische regering en de organisatie Ifgoen Zwai Leoemi, waren al geruime tijd onderhande- lingen aan de gang, waarbij wegens de extremistische neigingen van de Irgoen geen resultaat werd bereikt. De moerd op graaf Bemadotte heett tengevolge gehad, dat de regering ook te dezer zake een krachtiger houding aangenomen heeft. In een ultimatum is de ontbinding van de organisatie, de opname van de leden in het leger van de staat, en het ai- leggen van de eed van trouw geeist, waartegenover de regering toezegde, dat geen straffen zouden worden op- gelegd voor overtredingen begaan voordat het bevel tôt ontbindmg was gegeven. Bij niet aanvaarding van di ultimatum zou het leger van Israël worden ingezet. De Irgoen heeft dit ultimatum aanvaard. Aan de andere zijde heeft de Ara- bische Liga besloten een Arabische regering voor Palestine te vormem Koning Abdoellah van Transjordanië heeft zich wel hier tegen verklaard, maar de Liga heeft doorgezet. De nieuwe regering zetelt te Gaza. Pre mier is Achmed Hilmi Pasja; buiten landse zaken wordt beheerd door Djamal Hoesseinl Bevin heeft gesproken. In het Lagerhuis heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, een rede gehouden. Over het Duitse vraagstuk zei Bevin, dat En geland bereid is de Sowjet Mark als enige valuta in Berlijn te erkennen, voor zover het Berlijnse vraagstuk door de vier mogendheden werd be- handeld. Indien de zinloze blokkade van Berlijn aanhield, vertrouwde hij dat de luchtmacht in staat zou zijn de be- volking door de winter heen te hel- pen. Over de besprekingen kon ,hij nog geen verklaring afleggen. Bevin legde er de klemtoon op, dat terugtrekken uit Berlijn betekende 'naar een nieuw Miinchen gaan. Ver- der zei Bevin: „Ik geloof dat Oost en West samen kunnen leven. In ben bereid dit te verklaren en te zeggen: leef in vrede in het gebied dat gij hebt". De taxichauffeur B. uit Zwanenburg stond met zijn wagen bij het Centraal Station te Amsterdam, toen twee he- ren naar hem toe kwamen en ver- zochten, hen naar de Farkstraat te Zaandam te brengen. Een 45-jarige behanger uit Eindhoven ging achter in de wagen zitten, en een plm. 25-jarige man zette zich naast de chauffeur, omdat hij zei ongeveer te weten waar hij wezen moest. In Zaandam liet hij de chauffeur draaien, omdat hij verkeerd gereden had, en tijdens het draaien gaf de Eindhovenaar de bestuurder eenklap op het hoofd met een hamer. Daama gingen beide mannen op de vlucht. De chauffeur zette hen na. Hij kreeg de Eindhovenaar te pakken, maar deze gaf hem opnieuw een klap met de hamer op het hoofd, en met zoveel kracht, dat de steel brak. Op het ,moord"-geroep kwamen verschillende omwonenden aanrennen. De dader werd in een tuintje geworpen, en zo- danig afgetuigd, dat de politie hem moest ontzetten. Hij werd naar het bureau gebracht, waar hij bekende, dat het in de bedoeling lag de chauf feur van zijn geld te beroven De man heeft al 21 jaar in een opvoedingsge- sticht doorgebracht. De medeplichtige is ontkomen. De chauffeur, die een 6 cm. lange wonde aan het hoofd had 1s ln een ziekenhuis verbonden. GERAAKTE IN EEN PUT. Toen Zondagochtend een inwoner van Groningen bemerkte dat zijn gootsteen- verstopt was schepte hij het vuil uit de zinkput, die zich ach ter het huis bevond. Hij liet het dek- sel openstaan. loop van de dag geraakte KWAKZALVERMIDDELEN IN BESLAG GENOMEN. „Particuliere inrichting voor Phy- sische Therapie" stond op het visite- kaartje van de kwakzalver W., die een lokaliteit had gehuurd in Rotter dam en daar zijn praktijk uitoefende. Vele Rotterdammers, en ook perscj.- nen uit omliggende gemeenten meen- den met een arts te doen té hebben en consulteerden zoals de kwak zalver zichzelf noemde de „genees-: heer-directeur" van het instituut. In zijn kamer stond 'n grote hoeveelheid flesjes, die grotendeels waren gevuldi met geneesmiddelen, welke men ver-j pakt in drogisterijen kan kopen. W.| had de inhoud van deze geneesmid delen in flesjes overgegoten. Verder stond er een onderzoektafel en een kostbaar kortegolfbestralingsappa-j raat. W. verkocht zijn geneesmidde len voor een prijs van f 1.20 tôt f 12 per fies. Hielpen ze niet dan kwam het bestralingsapparaat eraan te pas, hetgeen f 10 per behandeling kostte. Zo verdiende W. gemiddeld f 1000 per maand. Maar de kwakzalver was ervan overtuigd, dat hij vandaag of morgen in de val zou lopen. Daarom besloot hij een arts aan de zaak te verbin- den. Hij koos een dokter uit, wiens praktijk door zijn verkeerde houding in bezettingstijd geheel verlopen was. Maar voordat de associatie tôt stand kwam greep de politie in. Het inven- taris van het instituut werd in beslag genomen en tegen W. werd procès- verbaal opgemaakt. JOODS PROTEST tegen de verlaging van de aan Use Koch opgelegde straf. Zoals men weet is het vonnis te gen lise Koch (vrouw van de com mandant van het voorm. concentra- tiekamp Buchenwald) die van de huiden van getatoueerde gevangenen die overleden waren, lampekappen liet vervaardigen, en die er verder van beschuldigd werd gevangenen te hebben laten doden om hun huid te krijgen, door de Amerikaanse mili taire autoriteiten verlaagd van le- venslang tôt 4 jaar. De président van het Joodse We- reldcongres, Dr. Stephen Wise heeft hiertegen bij de Amerikaanse minis ter van landsverdediging geprotes- teerd. Politierechter Groningen. Klaas R. van Hoogezand, had de fiets van de heer J., die bij het hôtel Faber stond, weggenomen. Hij ver- telde, dat het zijn plan was geweest er een eindje op te gaan fietsen, b.v naar Assen. Maar in Assen liep hij tegen de lamp, Le. tegen een politie- agent. Ook de fiets van de heer W., die bij het café B. te Sappemeer stond heeft R. weggenomen, maar later weer ergens neergezet. R. was al eerder veroordeeld. Daarom was de officier streng, hij eiste een jaar met aftrek. A E. E. van Woltersum heeft vier balken, toebehorende aan de D.U.W. weggenomen. De heer D. S. van Schildwolde heeft het gezien. Er werd een onderzoek ingesteld en bij E. werden 3 teruggevonden. De vier- de is niet terecht gekomen. Eis f 25 b. of 25 d. h. i A.s, en jonge moeders, die in plaafes van vaste brandstoffen willen ont- vangen een hoeveelheid gas, eleetri- citeit of huisbrandolie, moeten de brandstoffenbon van de hun ver- strekte CA-kaart inleveren bij de distributiedienst. Er wordt hun dan een verklaring verstrekt, waarmede zij zich tôt het gas- of electriciteits- bedrijf of tôt het rijksbureau voor aardolieproducten te 's-Gravenhage moeten wenden. BRANDSTOFFENBONNEN VOOR KAMERBEWONERS. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van de brandstoffen- kaart TB 806, welke aan kamerbe- woners wordt uitgereikt, de bonnen 01 en 03 zijn aangewezen voor het kopen van drie eenheden vaste brandstoffen per bon. Tn dé loop van de aag geraa«.i.c het 2-jarig zoontje van de bewoner f I)E CA DISTRIBUTIEKAARTEN zoek Het duurde enige dagen, en het kind kwam niet meer boven wa- ter. Woensdag raakte de gootsteen weer defect, en de bewoner Sjng weer in de put roeren. Toen stuitte hij op een hard voorwerp. Toen hij het ophaalde, bleek het het Ljkje van het kind te zijn. VOOR A.S. MOEDERS. Behalve de CA-kaarten voor a.s. moeders, uitgevoerd in de kleuren grijs en rood met zwarte opdruk, zul- len nu ook CA-kaarten in grijs en rood met blauwe opdruk in omloop worden gebracht. Beide soorten zijn geldig. Als de drank is in de emmer Frans S. te Groningen is glazenwas- ser, en het was zijn taak de ramen van de familie H. schoon te houden. Op een keer, dat de familie H. niet thuis was klom S. op zijn ladder naar boven en ging door een raam naar binnen. Daar vulde hij zijn emmer in de welgevulde wijnkelder van de fam. H. Heel spoedig kwam hij te- rug. Dat viel de winkeljuffrouw van een zaak aan de overzijde van de straat, op. Zo dikwijls moesten de ruiten toch niet gelapt worden. Dank zij de activiteit van deze winkeljuffrouw kwam de zaak aan het rollen, en S. hoorde 8 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk tegen zich eisen. Economische politierechter. Men mag geen goederen, die op de bon zijn, zonder bon verkopen of ko pen, of ruilen tegen andere bonnen. Dat hebben een aantal personen, die dezer dagen voor de Econ. Politie rechter waren, tôt hun schade moe ten ondervinden. Albert B. te Muntendam heeft tex- tielgoederen zonder punten afgele- verd, geruild tegen tabak- of versna- peringen, of levensmiddelenkaarten, en verder heeft hij 100 kg. tarwe ge kocht zonder vergunning daartoe te hebben. De officier eiste 2 maal f 20 b. of 2 maal 10 d. h., met verbeurd- verklaring van de in beslag genomen goederen. Van de drie gedagvaarde kopers was slechts één aanwezig, tegen hem werd geëist f 20 b. of 15 d. h. Tegen de beide anderen werd f 5.meer geëist. Politieke Kantonrechter, Groningen. Vonnis: S. de With, Euvelgunne: intem. gelijk aan de voorintemermg, 6 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar, onder toezichtstelling, ontzetting uit de kiesrechten voor de tijd van 10 jaar en verbeurd verkla ring van f 1000. Nieuwe zaken: Aan A. Blaak te Hoogezand wordt ten laste gelegd, dat hij op zijn werf voor de bezettende macht en voor particulière Duitsers verschillende schepen heeft gebouwd, en dat hij zich voor leveranties aan Duitsers heeft aanbevolen. Hij ontving zijn op- drachtgevers vriendelijk en gaf één van hen in het zwart gekochte le- vensmiddelen. Bij het Arbeidsbureau heeft verd. arbeidskrachten voor zijn werf gevraagd. In zijn pleidooi vroeg de verdedi- ger, Mr. Benes, vervallenverklaring van de beschuldiging. king gevend aan een bepaald staat- kundig streven. DE DUITSE METHODE. De Duitser Geesink was in bezet tingstijd Feldwebel van de gendar merie te Breda. Op een dag moest hij naar Raamsdonkveer om de bur- gemeester te gelasten de bevclen van de Duitsers beter uit te voeren. Hij verzocht de bode van het Ge- meentehuis de burgemeester te ha- len. De bode ging weg en kwam met terug, en de burgemeester kwam evenmin. Toen klampte Geesink een ambtenaar aan. Deze mompelde wat en liep door. Geesink rende de amb tenaar achtema, rukte hem naar zich toe en schoot tegelijkertijd zijn re volver af, waardoor de ambtenaar dodelijk werd getroffen. „Zo doen we dat" zei hij, tegen iemand, die langs liep, en stak een sigaret op. Het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch heeft de zaak terugverwezen naar de Raadsheer-Commissaris. Een vliegtuig van de N.V Luchtre- clame te Naarden, was met naast de bestuurder twee joumalisten aan boord van het vliegveld Hilversum op- gestegen. Nadat te Eelde een tussen- landing was gemaakt, werd koers ge- zet naar Rottum, teneinde daar enke- P. H., Hoogezand, f 10 b. of 4 d. h., le iuchtfoto's te maken. Jir^rtimninrt zand, gaf toe op zijn werf, de scheeps- werf „Hoogezand" schepen voor de bezettende macht en voor particuliè re Duitsers te hebben gebouwd. Ter gelegenheid van de tewaterla- ting van een passagiersschip gebruik- te verd. met de Duitsers een feest-! maaltijd. Verder bood hij Duitsers alcohoudende dranken aan. Mr. Benes, de verdediger schilder- de de omstandigheden en concludeer- de tôt vervallenverklaring van de tenlastelegging. KANTONGERECHT ZUIDBROEK. Vonnissen: G. K., Muntendam f 25 b. of 10 d. h., plus 14 dagen voorwaardelijk, wegens in staat van dronkenschap de veiligheid van een ander bedrei- gen. H. Z., Sappemeer, f 15 b. of 6 d. h.; E. R., Borgercompagnie f 7.50 b. of 3 d. h., wegens het in gevaar brengen van het verkeer. K. G., Hoogezand, f 15 b. of 6 d. h.; H. B., Muntendam, f 7.50 b. of 3 d. h., Ipegens ope'nbare dronkenschap. H. J., Muntendam f 15 b. of 6 d. h. en f 5 of 2 d. h. wegens dronkeh een fiets besturen en een valse naam opgeven aan de politie. O. R., Zuidbroek, f 5 b. of 2 d. h., wegens overtreding der leerplicht- wet. De heer J. H. G. Bodewes, Hooge- Een lamp, die onder het kaf was blijven branden, is oorzaak geweest, dat de boerderij van de heer T. W. te Aduard in vlammen is opgegaan. De brand, die door de lamp was ontstaan, breidde zich snel uit, over de met stro, granen en aardappelen gevulde schuur, en spoedig vatte ook het woonhuis vlam. De plaatselijke brandweer bestreed het vuur met 3 stralen, terwijl de ter assistentie uitgerukte brandweer uit Groningen daarbij nog 6 stralen voeg- de. Slechts een klein gedeelte van, .het woonhuis bleef gespaard. Een agiital varkens kwam in de vlammen pm. Een lid van de brandweer werd1 tijj, dens de blussingswerkzaamhedèn ge- wond en moest naar het Ziekenhuis te Groningen worden overgebracht. Verschillende bladen geven corn mentaren op de millioenennota. e toon van deze commentaren loopt naar de richting van de krant mteen. Het „Alçemecn Handelsblad" (V. V.D.) is zeer goed te spreken over het financiële beleid, dat in de mil lioenennota is aangekondigd. He blad schrijft o.a.: „Hoofdzaak is, da thans minister Lieftinck, zij het door de binnenlandse nood en de interna tionale omstandigheden gedwongen, een gezonder weg wil P?.' Die weg is niet gemakkelijK, tnj voert langs afgronden, enerzijds van „inflatorische effecten' ontstaan door het aangroeien van de ruiimid- delencirculatie tôt 8 milliard, maar voornamelijk tengevolge van het gevoerde financiële beleid en de „actieve" al te actieve finan ciële politiek. Aan de andere kant gaapt de afgrond van de „dollar- schaarste", eveneens een Euphémis me, n.l. voor verarming en mtermg. Het Amerikaanse hulpprogram nu, heeft, om bij het beeld te blijven een hek langs die gevaarlijke weg gezet en onze Benelux-partners, aie ons al herhaaldelijk hebben gehol- pen, houden thans een waakzaam oog in het zeil om ons zo nodig voor „buitengewone diensten" op „gewo- ne diensten" en van Den Haag naar Batavia weggeschoven. De Amerikanen eisen inkrimping van het ambtenarenapparaat. Ge- dwee worden ambtenaren op aile burgerlijke ministeries ontslagen, maar slechts om het ambtenaren apparaat bij Oorlog en Marine in nog sterkere mate te laten stijgen. De nota van minister Lieftinck is zeer lijvig. Maar men vindt er vaak drie of vier afwijkende cijfers voor dezelfde posten. Ailes wordt onder- verdeeld, gegroepeerd en herbere- kend. Het is alsof de minister, die in zijn slotbeschouwingen plotseling zeer pessimistisch wordt, door een overvloed van cijfers en beschou- wingen de voosheid van het finan ciële beleid tracht te verbergen. Wij maken onze lezers erop attent, dat door de goochelkunsten van Rijksboekhouder ook de cijfers, door ons gepubliceerd, belangrijke afwij- kingen vertonen". Ook het dagblad „Trouw" is niet erg tevreden, het schrijft: „Nog veel( belangrijker dan de millioenennota op zichzelf al is, wor den deze nota's in onze dagen door oog in het zeil om onszo dat zij feitelijk een reflex verder strmkelen te be bevatten van de economische situatie rLSn&e wlgwffilS™ te» Ivan onze Nederlandse samenleving. einde doen gaan, indien ons gehele volk de financiële politiek der rege ring niet ondersteunt". Veel minder tevreden is „De Waar- heid" (CPN). De redactie schrijft: „Tezamen kan men 'het werkelijke tekort wel dik over de milliard gul- den steHop. En zo goochelt mimster :Dieftinch2 verder De Amerikanen eisen bezumiging gedwee worden posten van de Eensdeels zijn zij dat door de be- moeiïng, die de overheid thans heeft met het economisch leven der natie. Ander zij ds door het feit, dat de be- lastingen zo hoog zijn opgevoerd, dat daardoor het economisch leven en de economische ontwikkeling wor den beheerst d.w.z. geremd en be- perkt. Dat laatste is door en door onge- zond. Belasting betalen is best. Zelfs hoge belastingen, als die nodig zijn Maar wanneer die belastingen zo hoog zijn geworden, dat zij een sta in de wég zijn voor de economische vooruitgang, dan betekent dat, dat de natie in al haar geledingen met de ondergang wordt bedreigd. Deze begroting moge dan iets gun- stiger zijn dan die van het vorige jaar, het feit waar het op aan komt is, dat deze begroting, evenals die van het vorige jaar, berust op een belastingopbrengst, die voor het eco nomisch leven niet te dragen is. Het dagblad „De Tijd" (K.V.P.) ten slotte is zeer optimistisch. Onder de titel „Aan het begin ener welvaarts- economie" schrijft het: „Nadat wij nu een zo groot aantal jaren gewend zijn geraakt aan een emstig zieke staathuishouding, moet men zich een ogenblik heenzetten over de schrik, die de formulering van de korte conclusie uit deze jong- ste millioenennota onwillekeurig veroorzaakt. Is het al te boud gespro ken als men zegt, dat zij het einde van de armoede-economie en een be- scheiden begin van de welvaartseco- nomie betekent? Men vreest het bijna, en toch moet men tôt die con clusie komen. De minister van finan- ciën voorziet haar zelf, wanneer hij te kennen geeft er rekening mede te houden, dat het ogenblik is aange- broken om te gaan denken aan her- stel van de gewenste welvaartsver- houdingen, welk herstel binnen en- kele jaren zal nopen tôt verlaging van de belastingdruk, waarmede hij overigens. dit jaar op enkele onder- delen een begin zal maken". Elders staat in „De Tijd": „Er moet een grote en overigens volkomen verdiende voldoening voor minister Lieftinck in het bij zonder in schuilen, wanneer hij, zoals dit jaar, kan mededelen, dat de infla- toire gevaren practisch verdwenen zijn dat het zover kon komen is voor een niet gering deel te danken aan zijn veelverguisde politiek". wegens zonder vergunning een vracht vervoeren. G. M., Noordbroek, f 10 b. of 4 d. h., wegens het niet voor laten van het doorgaand verkeer. M. H., Sappemeer, f 10 b. of 4 d. h-, wegens chaufferen zonder in het bezit te zijn van een werktijden- boekje. J. V., Sappemeer, f 8 b. of 4 d. h., wegens overtreding van de trekhon- denwet; E. F., Muntendam, f 5 b. of 2 d. h., wegens venten zonder vergunning. A. W., Noordbroek, f 4 b. of 1 wk. tuchtschool; R. B., Sappemleer; M. B., Hoogezand, f 4 b. of 2 d. h.; S. M. H., Sappemeer; A. W., Hoogezand en J. B. R., Sappemeer, f 3 b. of 2 d. h., allen wegens fietsen in donker zon der verlichting aan de fiets. R. A. J., Zuidbroek, f 2.50 b. of 1 d. h., wegens geen rem op de aan- hangwagen hebben. E. H., Muntendam, f 2 b. of 1 d. h. wegens fietsen met een fiets zonder bel. H. K., Muntendam en R. F. H., Sappemeer, f 2 b. of 1 d. h., wegens een tweeds persoon op een fiets ver voeren. H. B., J. O., J. S. en A. S., allen Hoogezand, ieder f 1 b. of 1 d. h. we gens overtreding van de kieswet. H. M., Muntendam, die had terecht gestaan wegens het vervoeren van een vracht, zonder vergunning, werd schuldig verklaard zonder toepas- sing van straf. Op 4 Juni 1947 te mlddemacht vol- trok zich in Putten een drama ln de woning van het gezin D. De 29-jarige vrouw haalde de haan van een revol ver over, en trof haar man, een 38- jarige reserve-officier dodelijk. Bij behandeling van de zaak door de rechtbank te Zutphen eiste de officier 3 jaar, maar de rechtbank sprak de vrouw vrij, waarna de officier in ho- ger beroep ging. Bij behandeling voor het Amhem- se Gerechtshof eiste de procureur- fiscaal eveneens 3 jaar. Hij overwoog dat er geen bewijs bestaat, dat de vrouw haar man willens en wetens heeft vermoord. Het is echter mogelijk dat hier van doodslag sprake is, we gens het ongelukkige huwelijksleven. Op het ogenblik, dat ze schoot was zij verminderd toerekeningsvatbaar, maar daarom mocht ze haar man niet van het leven beroven. Het Hof gelastte een nieuw psychiatrisch onderzoek. Donderdag werd de zaak opnieuw behandeld, en opnieuw werd er 3 jaar gevangenisstraf geëist. DE MAN, DIE EEN RUSSISCH VLAGGETJE OP ZIJN FIETS HAD, WERD VRIJGE SPROKEN. Op Rottumeroog moest het vlieg tuig echter een noodlanding maken. Het kwam op drijfzand terecht en sloeg over de kop. waarbij de propel- ler brak. De inzittenden bleven onge- deerd. Onlangs werd een Amsterdammer, die met een Russisch vlaggetje op zijn fiets door Bloemendaal fietste, door de politie daar ter plaatse be- keurd, wegens overtreding van het uniformenverbod. De Haarlemse Kantonrechter sprak de Amsterdammer vrij, overwegen- de, dat het Russische vlaggetje in dit geval „individueel werd gevoerd" en niet in groepsverband, waardoor het niet kon worden geacht als uitdruk- „Zie, een zaaier ging ait om te zaaien". (Matth. 13 3). De gelijkenis van de zaaier is wel één van de meest bekende uit het Nieuwe Testament. Dikwijls hebben schilders en beeldhouwers dit ver- haal in beeld gebracht. En als het verteld werd, heeft men nu eens de éne kant, dan weer de andere kant naar voren gebracht. Velen, die on- geduldig werden als zij niet spoedig resultaten van hun arbeid zagen, werden getroost met een verwijzing naar deze gelijkenis: vergeet nooit, dat het zaad tijd nodig heeft om op te schieten tôt plant. Wie zich be- klaagde over geringe resultaten werd gewezen op het vele zaad, dat verlo- ren ging: slechts een klein deel gaf vrucht, maar dat was dan ook rijke vrucht. Vaak echter wordt bij deze gelij kenis vergeten, dat het zaaien van het zaad eerst nog iets anders veron- derstelt: het bewerken van de bo- dem. Mtear ieder, die ooit iets gezaaid heeft, weet maar al te goed, dat het bewerken van de bodem, dat aan net zaaien vooraf gaat, minstens even belangrijk is. Wanneer dat niet goed geschiedt, dan geeft het beste zaad slechts armelijke vrucht. Evangelieprediking is zaaien. Het is vaak aldus genoemd. Dikwijls hebben predikanten deze gelijkenis besproken bij hun intrede. En zeer zeker is het uitstrooien van dit zaad, het verkondigen van de Goed.e Bood- schap, de boodschap van opdracht, een schoon en een belangrijk werk. Helaas, al te vaak valt veel van dat kostelijke zaad op ongeschikte bo dem, waardoor het geen mogelijk- heid heeft wortel te schieten, of ver- droogt, of tussen de doornen ver- stikt, if door ds vopeis wordt opge- geten. Onverschilligheid, volkomen in beslag genomen zijn door andere dingen, hoe vaak staat dit niet de bereidheid om naar het evangelie te luisteren in de weg. Naast het zaaien is er daarom ook op het geestelijke gebied een twee- de, zeker niet minder belangrijke bezigheid: het toebereiden van de .bodem, waarin het zaad vallen kan. Dat is een werk, waaraan wij allen deel kunnen hebben, de één meer, de ander minder. In het klein, bij ons zelf om ons hart de rust en de bereidheid te ge ven, die nodig zijn, tôt luisteren. B:j onze medemensen, om te helpen zorg en ziekte, die vaak zo grote hinder- palen kunnen zijn, draaglijk te ma ken. In het groot, door in de wereld onze kracht te geven aan die bewe- gingen, die strijden voor een mens- waardiger bestaan en een lichter le- venslot. Opdat het kostelijke zaad eens vrucht kan dragen, rijk en schoon. Euidbroek. J- H. LOORBACH. Woensdag meldde Radio Djokja, dat de voorbereidingen van de repu- blikeinse regering voor de ontzetting van Madioen, dat in Communistische handen is, waren voltooid. j Dezelfde dag is een drieledige aanval ingezet, tegen de stad en haar omgeving. Over de loop der gevech- ten werd van Republikeinse zij de succès gemeld. Ook de communisten schijnen evenwel een succès te heb ben behaald. Het K.N.I.P. heeft aan Soekarno dictatoriale bevoegdheden verleend, terwijl de Republikeinse ministers, die de voornaamste portefeuilles be- heren een commissie hebben ge- vormd, die tôt taak heeft Soekarno bij te staan in de huidige moeilijke situatie. In een door de voormalige premier Sjarifoeddin (die erkent heeft al lang tôt de Communistische Partij te behoren) gehouden radiorede neeft deze gezegd dat het nieuwe regiem in Madioen geen communistische re giem is, maar dat de actie een corri- gerende actie is, ten aanzien van de Republikeinse regering. Wapensmokkel Er is een grote wapensmokkel in Indonesië ontdekt. Het betreft een partij van 40 kisten nieuwe Ameri kaanse wapens, bestemd voor de Communistische partij in Siam. De Siamezen konden echter het beno- digde goud niet buiten Siam brengen, waardoor de koop niet doorging. Er werden toen andere kopers gezocht en gevonden, de Republiek. Maar toen waren er leveringsmoeilijkhe- den, waarop te Manilla een nieuwe partij werd toegezegd. De overdracht zou ergens op de Riou Eilanden plaats vinden. De politie was hiervan op de hoog- te en het gelukte haar de partij in handen te krijgen. De wapens waren met een Amphibivliegtuig gebracht.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1