1 h L in i1 De ECHTGENOTE 1 PLAATSEUJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND W\N DE MJNLSTER De groep Stem en de Irgoen r i i y i il - 1 NIEUWE BONNEN. ruischRrbrtjg. van z«imwon Laar ik moet het doen", fluister- BOB DE AVONTURIER BIOSCOOP HOOGEZAND. PREDIEBEURTEN. f £4 SAPPEMEER. Door ambtenaren van de pifla- beheersing ia proces-verbaal opge maakt tegen een houthandelaar, Juea ter plaatse. By een alhier gevestigde bak- ker ia door de rykspolitie een clan- destien partytje koolzaad en een koolzaadpers in beslag genomen. Het NIWIN-pakket, dat van ai Woensdag tôt en met Vrydag geëta- leerd waa bij „Het Nieuwsblad", ia ingaande Zaterdag te bezichtigen in de étalagé van de fa. Kooi Gisteren vlerde het echtpaar Eiso Appelbrij en Grietje Aten zijn 50-jarig huwelyksfeest. De heer Ap pelbrij is geen onbekende bij de jplaatselyke voetbalenthousiasten. In hôtel Lap werd Donderdag de gewestelijke vergadering van Coôperatieve Vrouwenclubs gehou- den. Nadat de aanwezige clubs ver- slag hadden uitgebracht van hun werk in de laatste tijd sprak de pro pagandiste, Mej. Bos. In de middaguren werd opnieuw vergaderd. Er waren 86 afgevaardigden. HOOGEZAND/SAPPEMEER. Reeds zijn door verschillende verenigingen en zakenlieden médail lés toegezegd voor de toneelwed- strijd ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de toneelvereni- ging „Naar de Vrijheid". De jury zal bestaan uit de heren A. Kamps, H. W. Plinsinga en Mar- ring. Het ligt in de bedoeling van de orkestvereniging „Orpheus" haar 40-, jarig jubileum op feestelijke wijze te herdenken. Men heeft zich reeds verzekerd van de medewerking van de ténor G. Keyzer van Groningen. Gelijk met de vereniging zal de heer W. Roggen jubileren. De heer Rôg- gen is van de oprichting af lid van de vereniging geweest. Dinsdagavond hebben de spe- lers van het historisch toneelstuk „Je Maintiendrai", die in bei- de plaatsen met zoveel succès voor- stellingen hebben gegeven, een nabespreking gehad in Hôtel Faber. Dank werd alsnog gebracht aan Mevr. AddensDe Grooth voor het zeer vele werk dat zij als stille me dewerkster heeft gedaan. Bij monde van de heer Plinsinga werden mede namens aile spelers aan de heer Azing Kamps 2 boekwerken aange- boden. HOOGEZAND. Wegens het plegen van een economisch delict is R. te Wester- broek door de C.C.D. aangehouden en ter beschikking gesteld van de Offi cier van Justitie Een arbeidster, die op een akker te Westerbroek aan het aardappel- rooien was heeft aangifte gedaan van de diefstal van een gouden hor loge. In verband met deze diefstal la tegen een medearbeidster proces-ver baal opgemaakt, Toen een vrachtauto geladen met hout, die van de Nieuwe Laan kwam, de Groningerweg opdraaide, werd een balk van 4 m. lengte en 24 x 20 cm van de wagen geslingerd. De balk rolde een eind door en trof een oude vrouw, die op het jaagpad liep. Zij brak een been. Op advies van Dr. Groening is ztJ naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Woensdag Is een llchtmast, staande voor het perceel no. 13 aan de W. A. Scholtensweg door een onbe kende vrachtauto omvergereden. Een nieuwe zaak is een gebeur- tenls, die van betekenls is, indien ze zowel in aestetisch als in practlsch opzicht een aanwinst voor de gemeen- te en een rerfraaiïng van de buurtia. De slagerij van de heer W. Fellinger is overgebracht van de Beukemastraat 12 naar een nieuw pand, Zuiderstraat no. 1 bij de Bonthuizerbrug. In de voormalige winkel van de heer Fel linger, die daarvoor doelmatlg ls ln- gericht ls ondergebracht de zaak van de Spar-kruidenier, de heer J. Smit, die voorheen gevestigd was Beukema straat 16. Twee veranderlngen, die voor de betrokken zaken verbeteringen bljj- ken te zijn. Dinsdagavond had als sluitstuk van de winkelweek „De Grote Trek" BONNEN VOOR BROOD. 247-1, 247-2 Brood 800 gram Brood 248 Brood 400 gram Brood. ALLE BONKAARTEN 249 Algemeen 400 gram Brood. 250 Algemeen 250 gram Boter of Margarine of 200 gram Vet. 251 Algemeen 280 gram Bloem of zelfrijzend Bakmeel of Kindermeel. 252 Algemeen 500 gram Suiker, Bo- terhamstrooisel enz. BONKAARTEN KA, KB, KC 81# 255 Algemeen 250 gram Boter of Margarine of 200 gram Vet. 256 Algemeen 200 gram Kaas of 250 gram korstloze Kaas 257 Algemeen 375 gram zachte Zeep 4- 250 gram Soda. B 269, C 271 500 gram Boter of Margarine of 400 gram Vet. Bonkaarten KD, KE 810 261 Algemeen 125 gram Boter of Margarine of 100 gram Vet. 262 Algemeen 100 gram Kaas of 125 gram korstloze Kaas 263 Algemeen 750 gram zachte Zeep -f 500 gram Soda. E 275 500 gram Bloem of zelfrij zend Bakmeel enz. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ene. QA, QB, QC 808. 111 Versnaperingen 200 gram Ver- snaperlngen enz. 114 Versnaperingen 100 gram Ver snaperingen enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ED ZE, MD, MF, MH «11 Bijz. Arbeld, a.s. Moeders en Zieken Geldig zijn de bonnen van strook R. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd. een feestelijke vergadering planta in het hôtel Faber. De voorzitter van het winkelweek eomité, de heer J. Fledderman, open- de de bijeenkomst met een wel- komstwoord tôt de aanwezige win- keliers en hun dames, en tôt gemeen- tebesturen van Hoogezand en Sap- pemeer. Hy wees erop, dat deze wm kelweek, welke in de eerste plaats was bedoeld als een verkoopactie, volledig aan het gestelde doel, het tonen aan het publiek, wat de win- kelatand in Hoogezand en Sappemeer kan presteren, had beantwoord. Als functionaris van de Kon. Ned. Middenstandsbond voerde de heer K Pijl het woord over het onderwerp „Griënteren eist organiseren". Spr. ging terug in de geschiedenis en wees op het ontstaan van wat eigen- lijk het eerste verbond van midden- standers was, n.l. het gildewezen. Was het gildewezen vroeger hecht aaneengesloten, thans is de organi- satie bij de middenstand ver te zoe- ken. En door deze verwaarlozing van de organisatie is het euvel ontstaan, dat de vakgroepen niet van onderen af opgegroeid zijn, doch van bovenaf zijn opgelegd. Het is nu aan de mid- denstanders dit door een hechte or ganisatie te verbreken en tevens het hoofd te bieden aan de steeds op- dringende groot- en coôperatiebe- drijven. Het cabaretensemble „Klaver Drie" vrolijkte de avond op met haar „Draaimolen Cabaret". Als attractie voor de winkeliers was aan deze avond de uitreiking van de prijzen door hen in de etala- gewedstrijd gewonnen, verbonden. Evenals de gehele winkelweek is ook deze avond geslaagd. Thans is het comité Winkelweek in liquidatie gegaan, waarbij het hoopt dat in het vervolg de activiteit wordt overgenomen door het bestuur van de Handelsver. H.-S. wat betreft de middenstand en de handelsbelangen in het algemeen. Onder leiding van Ds. van der Meiden vergaderde de Jeugd-Con- tact-Commissie in het VONK-ge- bouw. In zijn openingswoord zei Ds. van der Meiden, dat het niet in de bedoeling lag in het komende jaar het J.C.C.-werk naar buiten op groot- scheepse wijze op te zetten. De com- missie zal al het mogelijke doen om het verenigingsleven te stimuleren. Een in Noordlaren te houden week- einde werd besproken. Verder kwa- men het aanleggen van een lijst van sprekers en een cursus in Espéranto ter sprake, Woensdag heeft een ernstig on- geluk plaats gehad op de Scheeps- werf J. G. Broerken te Westerbroek. De werkman H. Hulsebos was be- zig ln de kraan, welke op de werf staat. Plotseling geraakte zijn jasje van achteren in een uitstekende draai- ende as van een lier. Toen een mede- arbeider dit zag, zette hij de machine onmiddellijk stop, terwijl men het slachtoffer onmiddellijk lossneed. Het bleek, dat het slachtoffer er ernstig aan toe was. Nadat Dr. de Vrie3 de eerste hulp had verleend, werd hij naar zijn wonlng aan de Kalkwijk overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Hier ter plaatse heeft een aan- rijding plaats gehad tussen een drie- wlelige bakflets en een luxe auto, die beide in de richting Delfzljl reden. Tijdens het passeren van de auto week de bakflets plotseling naar links uit, waardoor een botsing onvermijdelijk was. De fiets werd geheel vernield; de bestuurder 13 ln ernstig gewonde toestand in het academisch ziekenhuis te Groningen opgenomen. De auto, bestuurd door de heer H. B. van Groningen kreeg geen schade. Dr Anderson verleende de eerste hulp NOORDDIJK. Wegens het plegen van oplich- ting is door de Rijkspolitie proces- verbaal opgemaakt tegen J. V. te Oosterhoogebrug. BNGELBERT. De înzendingen voor de twee- daagse Floralia-tentoonstelling wa ren goed, en de belangstelling groot. Eerste prijzen werden gewonnen door: Aaltje Schoonveld, Ali Swart, Pietertje Kwant, Berend Greving en Henk Westerdijk; tweede prijzen: Jans Blaauw, Grietje Zonderman, Mannie Venema, Hennie Postema en Garmt Postema; derde prijzen: Rieks Zonderman, Kina Wiekel, Steven Folkers, Rinie Bos en Wim Greving. Verder behaalden prijzen in de vol- gende onderdelen: kamerplanten: de dames Geerts, Knollema en Hamstra; Bloemenmanden: Fam. Oostindiër Nieborg; Stilleven: Dina Blaauw; Drijfschalen: Geertje Eggens; origi- neel stuk: Zr. Zonnevllle; bouquet- ten: Garmt Postema, Aukje Maat; huisvlijt: R. Abbring (stoomgemaal) G. Geerts (Houten schip). SLOCHTEREN. Door de burgemeester is een openbare vergadering van de raad geconvoceerd op Vrydag 1 Oct a.s. ZUIDBROEK. Het NIWTN-comité vergaderde ln het Gemeentehuis onder voorzit- terschap van de heer Kappen. Door de secretaresse werd een overzicht gegeven van de verschillende werk- zaamheden. Getracht zal worden een filmavond te organiseren. De leden van de afd. zullen huisbezoeken af- leggen om geld in te zamelen voor de kerstpakkettenactie. Bovendien werd de voorziening met lectuur van in Indonesië verbly- vende militairen besproken. MUNTENDAM. De heer Wollerich, winkelier te Muntendam, reed Dinsdag, ver- moedelijk door een defect aan de stuurinrichting, met zijn bestelauto te Veendam tegen een boom. De heer Wollerich zelf bleef ongedeerd. De auto liep ernstige schade op. De heer H. B akker, alhier, werkzaam bij de Dextrinefabriek van de fa. Wilkens te Veendam, gleed tijdens werkzaamheden uit en kwam met zijn hand tussen een pers terecht. De hand werd verbrijzeld. Op advies van Dr. Maarsingh is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Winschoten overgebracht. EMIGRATÏE NAAR AUSTRALIÔ. Er is weer enige emigratie naar Australië mogelijk. Er is daar behoef- te aan arbeiders, in het by zonder aan landarbeiders. Ook voor niet-ge- schoolde arbeiders, met enige kennis van landbouwwerk, en die iets kun nen aanpakken, liggen er goede kan- sen. Bij voorkeur komen in aanmerking ongehuwden, en echtparen zonder kinderen in de leeftijd tussen 20 en 35 jaar. Ook kunnen er enige echt paren met 1 of 2 kinderen geplaatst worden. Aanmelding kan geschieden bij de gewestelijke arbeidsbureaux en bijkantoren, waar men verdere in- lichtingen kan verkrijgen. Zy, die zich bereids by de stichting Landverhuizing Nederland voor emi gratie hebben aangemeld, doch we gens gebrek aan passagemogelij k- heid nog niet hebben kunnen ver- trekken, kunnen thans volstaan met dit aan het Arbeidsbureau van de plaats hunner inwoning mede te de- len. Hun aanvrage wordt dan auto- matisch in behandeling genomen. (Van onze Paryse correspondent) De groep Stern wordt beschuldigd van de moord op Graaf Bernadette; de Irgoen heeft gecapituleerd voor een ultimatum van de Israëlitische regering. Wat wilden de groep Stern en de Irgoen; hoe zyn zy ontstaan? Toen ik in de lente in Palestina was, heb ik getracht daarover wat meer te weten te komen. Naarmate de Joodse kolonisten, die uit aile Oost-Europese landen naar Palestina kwamen, meer aan- vallen van de Arabieren hadden te doorstaan, waartegen Britse en Jood se gezagvoerders slechts slap optra- den, groepeerden zich een groep fa- natieke jongeren rond de Oostenrij- ker Boumann, de Pool Stern e.a. Dat was de geboorte van de Groep Stern en de Irgoen. Hun ideaal was een onafhankelijk, Joods Palestina, waarin een Arabische minderheid wel werd geduld, doch geen burger- rechten zou krijgen. Daar de voor- gestelde Joodse staat zich zou uit- ,strekken tôt de Transjordaanse HET STOPTEKEN VAN DE C.C.D. hoofdstad Annam, kwamen de Axa- Tot dusver bestond er ten aanzien, bieren in het geweer. van het door C.C.D.-ambtenaren ge- De organisaties verheugden zich bruikte stopteken bij duisternis (het in de Joodse belangstelling. Collec- op en neer bewegen van een rood tes in de grote Europese hoofdsteden licht) een min of meer onbevredi-j en New-York legden een financiële MOORD OP TWEE NEDERLANDSE SOLDATEN De dienst legercontacten heeft gis teren bekend gemaakt, dat op 18 Sep- tember in West-Java de lichamen zijn gevonden van twee Nederlandse soldaten, die met Parangs letterlijk in stukken waren gehakt. Eén der soldaten leefde nog toen hij werd gevonden, doch overleed spoedig daarna. Zij hadden deel uitgemaakt van een patrouille, die op 14 Septem- ber in een hinderlaag viel, waarna zij waren gevangen genomen. VOORZITTER VAN VOETBALCLUB VRIJGESPROKEN. De 36-jarige ambtenaar H. V. te Ridderkerk had als voorzitter van een voetbalclub een proces-verbaal gekregen, omdat er op Zondag een wedstrijd gespeeld werd, hetgeen in strijd werd geacht met de plaatseUj- ke politieverordening, die publieke vermakelijkheden op Zondag ver- bood. De zaak was al voor de kan- tonrechter geweest, die V. tôt zes gulden boete veroordeelde. Maar de voorzitter liet het er niet bij zitten en ging in appèl. Bij de behandeling van deze prin- cipiële zaak trad aïs raadsman voor verdachte op Mr. A. van der Wilde, adviseur van de K.N.V.B. Nadat de officier van justitie, Mr. Heijnsbergen, ontslag van rechtsver- volging gerequireerd had, heeft de rechtvank vandaag vonnis gewezen en V. van het hem ten laste gelegde vr.gesproken. ADTSRTKjTEEi IM. MWIV-KF.KST l'A KK E TTENACTIE- Hallo, hallo, wie doet er mee aan de Kerstpakketten voor de jongens overzee. Die dagen zijn ze ver van hier bezorg hen dan wat plezier. In de rimboe is het zo prettig niet, vooral als je haast geen mensen ziet. Uw medeleven vinden ze fijn, want veel afleiding zal er niet zijn. Ze hunkeren naar wat medeleven waar ze ook zittenom het even. Ze rekenen op ons, die thuis zijn gebleven, die nu daden tonen door wat te geven. Voor sommigen ls f 5 misschien wat veel; geef dan naar vermogen uw deeL Ailes ls welkom groot of klein, laat 't geen belemmering zijn. Want wie minder geeft dan 5 pop, heeft toch een kans van „zljn naam erop". BtJ lotlng gaat dat dan. Wacht dus niet, maak werk ervan Misschien had ge 't nog niet gehoord 200.000 Jongens zitten ln dat verre oord. Daar komt heel wat voor kijken om daar wat te bereiken. Geeft daarom met milde hand, voor onze Jongens ln dat verre land. Zouden er in ledere buurtverenlging niet een paar collectrices zijn, die ln hun buurt proberen zoveel mogelijk op te halen en op die manier willen mee- helpen deze aetle te doen slagen. Op deze wijze gaat het het snelst. Men wende zich voor etiquetten, coupons of nadere inlichtingen zo spoedig mogelijk tôt het seçretariaat van de NIWIN, dat voor Sappemeer geves tigd is Zuiderstraat 184. gende situatie, omdat het gebruikte stoplicht ook door onbevoegden kon worden gehanteerd. Teneinde aan deze toestand een einde te maken, heeft de Mimster thans een beschikking met een nieuwe regeling voor het door C.C. D.-ambtenaren te gebruiken stopte ken afgekondigd. Krachtens deze beschikking, die op 1 October a.s. in werking treedt, worden als stopteken vastgesteld: a. hetzij het opsteken van een ronde witte schijf met rode rand, waarin met zwarte letters de woor- den „Halt" en „C.C.D." zijn geplaatst; b. hetzij het verticaal op en neer bewegen van een rood licht, dat bij nadering van de weggebruiker wordt vervangen door het opsteken van een lichtgevende, ronde witte schijf met rode band, waarin met zwarte letters het woord „C.C.D." is ge plaatst; c. hetzij voor zover het stopte ken wordt gegeven in de zg. eerste en tweede linie (een respectievelijk 5% en 22 km. brede grensstrook), waar het gebruik van de twee eerste stoptekens op technische bezwaren stuit, b.v. in verband met patrouille- tochten, gesteldheid van het terrein, enz. het verticaal op en neer be wegen van een rood licht; in deze grensstroken wordt dus het oude stopteken gehandhaafd. basis voor de illégale organisaties. Men fluistert zelfs, dat een niet on- aanzienlijk deel der ingezamelde gel- ,den voor de aankoop van' grond, bij de extreme organisaties terecht kwa men. Waar eindigde het idéalisme en begon de misdaad? De grens was ,niet te trekken. Toen er meer, Joodse immigranten in Palestina binnenkwamen werden i de tegenmaatregelen van Britten en Arabieren scherper, hetgeen weer een scherpere reactie van de organi saties uitlokte. Het aantal Steraisten en leden van ,de Irgoen kennen alleen ingewyden. Het kunnen er evengoed 500 zijn als 15.000. Zeker is, dat zy uitstekende verbindingen_ hebben in de wereld- .steden; bovendien beschikten zij over voldoende financiële middelen, en deinsden nergens voor terug! Sedert het Palestina opgelegde be- stand zyn de gelederen van de Stern- groep zeer versterkt door fanatir-j van de Irgoen. ZELDZAME JCBILEUMPO STZEGEL, 1 October zullen de Duitse poste- rijen ter gelegenheid van het feit, dat de blokkade van Berlyn 100 da gen heeft geduurd, een spéciale post- zegel uitgeven. EXPLOSIF IN DE JOODSE WIJK VAN CAÏRO. In de Joodse wijk van Caïro heeft een ernstige ontploffing plaats ge had, welke naar men vermoedt werd veroorzaakt werd door een bom. Negen personen werden gedood, en tussen 10 en 20 ernstig gewond. Vier huizen werden volkomen ver- woest. ONEERLIJKE LIFTER. Steeds kleiner wordt de kans voor lifters om een plaats je te krijgen in voorbijsnellende auto's. Een dame uit Luik, had medelijden met een man, die langs de autoweg stond en by iedere passerende wagen zyn hand opstak". Zij moest haar goed- heid, de man een plaats je in haar wagen te geven, echter duur beta- len. Want toen hij weg was miste zij een koffertje inhoudende gouden sierraden en juwelen. ADVERTENTES Ï.M. M^okardt** Z6iiu-wtabl«tt-80 kolpM U w overkeen. SAPPEMEER, 16 t.m. 22 Sept. 1948. Gebo-ren: Jan, z. v. Fokko Brink en Hillechien de Boer; Margaretha Anna, d. v. Cornelis Hinderikus Boss en Anna Schaap, Hoogezand; Greetje Henriëtte, d. v. Geert Dolfing en Jan- siena Spelbrink. Ondertrouwd: Pieter Draijer, Hoogezand. Overleden: Trijntje van der Laan,i 1 mnd., d. v; Geert van der Laan en Nieske Schriemer, overl. te Gron.; Fenna Kliphuis, 60 j., echtg. v. Hilko de Boer; Trijntje Huizing, 85 j., wed. v. Jan Kok, overl. te Haren. HOOGEZAND, 16 tm. 22 Sept. 1948. Geboren: Grietje, d. v. Hinderikus Douma en Jannetje van Houwelin gen, Hoogezand; Jacoba Trijntje, d. v. Jan Harm Zwaneveld en Lamme- chien de Jonge, Kropswolde; Geer- truida Sophia, d. v. Jan Koekkoek en Jantje Zuur, Kiel-Windeweer; Margaretha A., d. v. Harm G. Edens en Jantje Meesman, Hoogezand; Harmke, d. v. Herman Sijpkes en Dina Oostland, Foxhol; Lutgerdina, d. v. Jakob Venema en Fenna Ilut, Kalkwijk; Hendrik, d. v. Albert Veentjer en Harmanna Pot, Foxhol. Ondertrouwd: Pieter Drayer, Sappemeer en Aaltje van der Laan, Hoogezand; Menso Postema, 23 j., Hoogezand en Antoinette Wold- hek, 19 j., Hoogezand; Jurjen Wilt- hof, 24 j., Slochteren en Abrahamina Woldhek, 18 j., Hoogezand. Getrouwd: Marten Huizing, 33 j., Sappemeer en Marchien Tooms, 21 j., Hoogezand; Fokko Kroes, 30 j-, Delfzijl en Grietje Pinkster, 32 j., Hoogezand. Overleden: Zwaantina Henderika Renken, 53 j., echtg. v. Nanno Albert Bleker, Hoogezand; Fennechien Stel, 94 j., overl. te Slochteren, wed. v. Albert Rotgers; Marchien Bontekoe, 82 j., wed. v. Reint Smit. SLOCHTEREN, 16 t.m. 22 Sept. 1948. Geboren: Hendrik Pieter, z. v. A. van der Helm en R. J. de Gries, Tjuchem; Jannes, z. v. R. Poelstra en G. Mulder, LeeuWarden; Kornelis, z. v. J. de Boer en N. Meter, Leeuwar- den; Japke, d. v. J. de Jong en G. van der Veen, Groningen. Ondertrouwd: D. Olthof, 27 j. en G. Uuldersma, 22 j., b. v. Hélium. Getrouwd: J. Bosscher, 26 j., Wa- genborgen en D. Kampen, 22 j., Tju chem. Overleden: E. T. Wildeman, 86 j., echtg. v. J. Leeuw, Hélium; J. Groe- nema, 82 j., wed. v. J. van der Wolde, Schildwolde; F. Stel, 94 j., wed. v. A. Rotgers, Hoogezand. MUNTENDAM, 16 t.m. 22 Sept. 1948. Getrouwd: J. H. Dieterman, 29 j., Slochteren en H. A. Dekker, 28 j., Muntendam; J. de Haan, 20 j., Gro ningen en W. Pronk, 21 j., Munten dam. VEENDAM, 15 tm. 21 Sept. 1948. Geboren: Trijntje, d. v. W. Blaak- meer en G. M. Mellema, Emmen; Hindrik, z. v. H. H. van der Velde en J. v. d. Veen, Nw. Pekela; Geertje Grietje, d. v. D. Zuidhof en F. H. v. Oost, Veendam; Antje Pietie, d. v. D. Kalk en H. Pop, Wildervank; Antje Henderika, d. v. H. H. H. Beuker en A. Wagenborg, Wildervank; Geertje, d. v. E. E. Tuin en H. Korthuis, Wil dervank; Aaltien Jakoba, d. v. H. Panjer en J. Boer, Meeden; Maria Helena, d. v. B. A. Buurman en H. M. Reintke, Wildervank; Andries Ekke, z. v. E. v. Wallinga en K. Mând, Veendam; Willem, z. v. T. Romp en G. Westerhof, Veendam. Ondertrouwd: F. W. Oldenburger, 23 j., Muntendam en H. Faber, 20 j., Veendam; J. Scholtens, 29 j., Bedum en A. T. Keizer, 27 j., Veendam. Getrouwd: B. v. Linge en J. C. Vermeulen, b. v. Veendam; S. Wit- ting en S. Doddema, b. v. Veendam; F. W. Rohrbach en G. Hakkert, b. v. Veendam. Overleden: P. Hulshof, 72 j., m. v. ML Kamminga; H. Hazewinkel, 69 j., wed. v. C. H. A. Fikkert. FEUILLETON 11) „Ik neem een taxi...." Rose waagde in het midden te brengen: „Maar het zal moeilyk zyn, in dit gedeelte van de stad onmiddellyk een taxi te krygen Mevrouw wendde zich om naar het meisje. „Zo, denk je datl Jaje hebt gelyk Rose lachte verlegen. .,Het is goed. RoseLaat dan de chauffeur maar voorkomen". Het meisje liep snel de kamer uit. Mevrouw Von Schticking stond voor de spiegel en bekeek haar figuur ,aandachtig. Ze duwde haar hoedje op het hoofd en - streek vervolgens met een onzekere beweging de blon de lokken aan de slapen glad. Ze deed dit ailes met haastige, kinder- îyk-verstrooide bewegingen en wierp een eigenaardige blik op het spie- gelbeeld. Ze kwam zichzelf plotseling zo vreemd voor en dacht: Hoe durf ik eigeniyk zo eigenmachtig te han- delen? Ik de echtgenote van de machtige minister Von Schticking ga op reis, zonder dat mijn man daar iets van weet, ja, zelfs zonder dat h(J daar iets van weten mag! Onwillekeurig vouwde ze haar ten- gere,^ slanke handen in elkaar. de ze heel zachtjes, „Ik kan niet an- ders! Het is sterker dan ik, veel ster- ker. Als ik het gedaan heb, zal ik weer rustiger zijn. Ja ik moet het doen, ik kan mij er niet aan onttrek- ken". Ze wendde zich van de spiegel af. Toen nam ze de kleine koffer in de hand en bleef besluiteloos staan. De kamenier kwam weer binnen. „De auto rydt dadelyk voor, me vrouw „Ik dank je. Het meisje nam de kleine koffer van haar over. Mevrouw Von Schticking liep voor. Op de trap zei ze nu weer heel kalm en met na- tuurlijke stem tôt het meisje: „Welnu, Rose ik denk spoedig hier weer terug te zyn. Als iemand naar my vraagt dan heb ik mi graine en kan niemand ontvangen. Goed begrepen?" „Ja, mevrouw...." Mevrouw Von Schticking stapte in de auto. De chauffeur achter het stuur wendde zich terzijde, om het doel van de rit te vernemen. „Ryd my maar naar de Ringstrasse". Het portier sloeg dicht. De auto kwam in beweging. De kamenier keek het voertuig nog enkele ogen- 24. Hy lichtte het luikje op en vond binnenin een roi papyrus. Voor- zichtig haalde hy het te voorschyn en rolde haar uit elkaar, zodat hy het verbleekte schrift kon lezen. „Wat staat erop?" vroeg Rob. Prof. Prewe keek Rob opgewonden aan. „Ik moet me al heel sterk vergissen, of we staan op het punt een kolossale ontdekking to doen", antwoordde hy blikken na, eer ze terug in huis ging. Een ondefiniëerbaar lachje stond op haar gelaat te lezen. Mevrouw Von Schticking zat be- haaglyk achterover in de kussens van haar zitplaats. Nu had ze de eerste schrede gedaan. Er was geen terugkeer meer mogelyk. Ze zou een paar straten voor het station uitstappen en dan te voet de korte afstand naar het station afleggen. De chauffeur behoefde niet te weten, van welk station zy vertrok. Over haar nog zo meisjesachtig ge laat was een glans van nauwelyks verborgen vreugde zichtbaar. O ailes zou wel goed gaan. Egon be hoefde van dit reisje niets te weten, vond ze. Ze zou zorg dragen, voôr zijn terugkeer weer thuis te zyn. En het personeel zweeg natuuriyk. Een gelukkige glimlach gleed om haar mond, als van een kind, dat zich vol verwachting op een byzon- der mooi geschenk verheugt. Op de aangegeven plaats stopte de auto. De chauffeur opende het portier van de dichte wagen. Ze stapte uit. ,,Rijd maar met de auto naar huis!" Met haar koffertje in de hand ver- dween zy in een mensenstroom, die zich over een kruispunt voortbewoog Vrij! Ze maakte een smartelyke beweging. Vry o, als dat werke- îyk waar zou zyn! Ze keek op haar horloge. Ze kon de treln nog halen. Als ze nu op het laatste ogenblik maar geen kennlssen ontmoette. Ze versnelde haar pas. (Wordt vervolgd.) DAMMEN. Uitslagen onderlinge damwedstrijden Damclub „Houdt Stand", H.S. Groep I: J. PlukkerH. Gooiert 11; H. GooiertK. v. Bon 11; B. HartmanH Jongman 20; A. Lage- manB. Hekert 20; H. W. Kuipers H, Jongman 20; H. Gooiert—G. Lammers 02; H. W. Kuipers—A. Lageman 2—0. Groep II: J. v. d. LetL van Bon 02; J. WestmanK. de Jonge 1—1; R. BuurkeK. Snitjer 11; L van BonB. Kremer 02. BOKSEN. In New York bokste de 21-jarige zwaargewicht Bill Thomson tegen Johny Haykens. Thomson liep ty- dens het gevecht verschillende ver- wondingen op, doch hy hield vol. In de 8e en laatste ronde werd hij ech ter k.o. geslagen. Zonder by kennis te komen is hy overleden. In het middengewicht won de Fransman Cerdan van de Ameri- kaan Tony Zale. Hiermee heeft de Fransman het wereldkampioenschap veroverd. Bij deze wedstrijd waren 20.000 toeschouwers aanwezig. „Onderwereld", de film, die Vrij- dag, Zaterdag en Zondag in de bios- coop draait, is een rolprent, die ont staan is onder de leiding van A. Cfa- valcanti. Er wordt een beeld gege ven van een gedemobiliseerde vlie- ger, die in de onderwereld terecht komt en leeft tussen de misdadigers. Maar als hij er genoeg van krijgt en weer zijn intrede wil doen in de nor male samenleving, nemen zijn colle- ga's uit de onderwereld wraak. De ex-vlieger krygt een langduri- ge gevangenisstraf; ontvlucht; wordt opnieuw gegrepen; maar dan is de politie reeds overtuigd van zijn on- schuld. Voor de liefhebbers van thrillers en daar zijn heel wat liefhebbers voor is het een film om te water- tanden. Bovendien staat de film tech- nisch en wat betreft de karakteruit- beelding op een goed peil. Voor de rest van de filmweek wordt „Anna Lans", welke rolprent ook deze week heeft gedraaid, gepro- longeerd. Het journaal betreffende de kroningsfeesten wordt eveneens geprolongeerd. voor morgen Zondag 26 Sept NED. HERV. KERK. Sappemeer: 10 u: ds. Meijer Drees. Hoogezand: 10 u. dr. J. Riemens van Leiden. Westerbroek: 10 u. dr. Glas, doop; 11.15 u. Zondagsschool. Kropswolde: 10 u. ds. Alkema (H.A.) Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch. Zuidbroek: 10 u. ds. Loorbach (af- scheid). Noordbroek: 10 u. ds. Strating. Engelbert: 10 u. Mej. Brouwer. Mimtendam: 3 u. ds. Haveman. Veendam: 10 u. ds. Kapteyn (doop). Wildervank: 10 u. ds. Zevenboom. Kolham: 3 u. ds. van Hoogstraten, jeugddienst m.m.v. kerkkoor; 7 u. ds. Huisman. Slochteren: 7 u. ds. Vermeer. Schaaphok: 9.30 u. de heer Noordhof van Groningen. Froombos: 7 u. Dienst. Harkstede: 9.30 a ds. v. Hoogstraten. Bed. H.A, Schildwolde: 9.30 ds. Hulstyn. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u. ds. Vermeer. Overschild: 9.30 u. ds. Beyer. Tjuchem: 3 u. ds. Politiek. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u. ev. Pruysen DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Kosters. Veendam: 10 u. ds. Onnes. GEREF. KERK. Sappemeer: 9.30 u. ds. Klapwyk; 5 u. ds. Tom. Martenshoek: 9.30 a Leesdienst; 4.30 u. ds. Klapwyk. Tjuchem: 9 en 2 u. ds. Boersma. Schildwolde: 10 en 3 u. ds. Koopmans Siddeburen: 9 en 2.30 a ds. Hazen- berg. GEREF. KERK (Art. 31) Sappemeer: 9.30 en 4.30 u. ds. Jon-* geling. Zuidbroek: Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. H.A, en Dankz. Overschild: 9 en 2.30 u. ds. Houtman. Schildwolde: 9.30 en 2.30 Dienst. BAPT. GEM. Hoogezand: 10 en 4 u. stud. R. Veen- hof v. Groningen. Foxhol: 10 en 4 u. ds. Bloemer. Muntendam: 9.30 en 4 u. ds. Hekhuis, 7.30 u. Jongeliedenvergadering. VRIJE EV. KERK. Veendam: 9.30 en 4.30 a Gemeensch. Dienst met zangkoren. ALG. EV. GEM. Veendam: 10 en 5 u. ds. Brouwer; 11.15 en 2 u. Zondagsschool. LEGER DES HEILS. Hoogezand: 10, 0.30 en 7.30 u. Kept A. H. Hassoldt.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2