Eogelaod en Amerika versterken hun defensie Tn de beklaagdenbank IlithriidinisplaBiian voor de (San. loogezaoi ky-ïef ZtXgltërS* vt** G@meenteraadsvergad«ringen EN het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD^_XAN 1888 SepatHër«rs<3«n per MStbajak" Een complot Spoorwegdieven Derde Jaargcmg. Zaterdag l Octobw 1948. No. 79 Berlijnse kwestie wordt vermoedelijk Macmdag door de V.N. behandeld. NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING KORT WUDINGSWOORD. ABONNEMENTSPRIJS f 1.50 p. kwartaal. Franco p. post f 1.7B (bg vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENT1ES 12 cent per mm. Zogen. Kletntjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAOS EN ZATERDAGS Uitgeefster Segger's en KremeFs 1 Titgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat C Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 3 of 214) Postrekening No. 435883. LET ÏÏW De Britse minister van oorlog, Shinwell, gelooft niet aan een nieu- we oorlog. In een onlangs gehouden redevoering heeft hij verklaard: „Er is geen gevaar voor oorlog op het langrijk voordeel voor Rusland bete- kenen. i Toen Bevin dan ook na de Rus het TOCH GOED OP KINDEREN! 1 Het 5-jarige dochtertje van een boer, wonende in de omgeving van Rotterdam, speelde met lucifers by de hooiberg. Het hooi vatte vlam en ook een hoeveelheid gerst. Aanvankelijk liep de boerderij ge vaar, maar de brandweer wist erg or te voorkomen. Een hoeveelheid van 50.000 kg. hooi ging verloren, alsmu- ogenblik. En nadat hij ■zijn toehoor- verweet de Russen, dat hun aggres- ders had gewaarschuwd om niet door sieve politiek iedere toenaderin" het gepraat over oorlog in een pa- niekstemming te geraken, vervolgde hij: „Terwijl ons oogmerk is de yrede te bevorderen, moeten we niet de noodzaak uit het oog verliezen een behoorlijke verdediging op te bou- wen. Ik geloof niet, dat er een land is, dat het eerste schot wil lossen." Aan de opbouw van zijn verdedi ging is Engeland reeds begonnen. Er zijn luchtmanoeuvres gehouden, de vliegtuigproductie is opgevoerd, die van straaljagers zelfs verdubbeld, er worden 75.000 man meer onder de wapenen gehouden, bovendien wordt de R.A.F. met duizenden vrij- willigers uitgebreid. Ook Amerika is bezig zijn defensie te versterken. Willen de beide sterk- ste Westelijke mogendheden zich op 'n oorlog voorbereiden, omdat zij hem zeer nabij achten, of geldt hier het gezegde, wie de vrede wil bereidt zich voor ten oorlog? Gemeenschappelijke tlefensie- politiek. Dit laatste lijkt ons het meest waarschijnlijk, en in dat licht moet men ook de bijeenkomst zien van de ministers van defensie van Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden, wel- ke te Parijs is gehouden. De minis ters zijn het eens geworden over een gemeenschappelijke defensie-politiek Er werd besloten om een permanen te organisatie in het leven te roepen, onder leiding van de ministers, die zich bezig zou houden met materi- aalvraagstukken. Tôt voorzitter van woord voerde, was zijn toespraak een de de gerstoogst van een halve hec- antwoord op die van Wysjinsky. Hij tare. tussen Oost en West onmogelijkl maakte. Ook de Belgische afgevaar- digde, Spaak, verweet de Russen hun aggressieve houding. De voorstellen van Wysjinsky zijn op de agenda geplaatst. De Berlijnse kwestie. Rusland en de Westelijke mogend heden zijn het door het voeren vàn besprekingen niet eens kunnen wor den over de Berlijnse kwestie. De Russen hebben hun eisen zelfs ver- scherpt, en de Westelijke landen hebben daarom besloten deze zaak bij de V.N. aanhangig te maken. Woensdag hebben Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten geza- menlijk een desbetr. nota bij de V.N. ingediend, en hebben op spoedige behandeling aangedrongen. Vermoedelijk zal de Berlijnse kwestie Maandag a.s. reeds behan deld worden. Hoe hierbij de houding van Rusland zal zijn is no g een vraagteken. Zeker is, dat deze kwes tie de vuurproef zal zijn voor del Organisatie der Verenigde Naties. OP HEK GEVALLEN. In Amsterdam klom een 12-jarige jongen op het hek, dat een kerk om- geeft. Hij viel en kwam met zijn buik op een van de pennen van het i hek terecht. In ernstige toestand is hij naarj een ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Op een weiland nabij Boxtel is een Havard vliegtuig van de voort de permanente defensie-commissie is gezette vliegeropleiding, gevestigd op gekozen veldmaarschalk Lord Mont- gomery. Het ligt in de bedoeling, dat een Franse generaal opperbevelheb- ber zal worden van de landstrijd- krachten van de Westlijke Unie. Bij de vergadering van de minis ters waren Amerikaanse en Canade- se waarnemers aanwezig, en er wordt medegedeeld, dat belangrijke vorderingen zijn gemaakt met de pogiiig het Pact van Brussel uit te breiden tôt een „Atlantisch" defen- sie-pact, waarin buiten Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden, ook Amerika en Canada zullen worden opgenomen. Hoe staat het met de ontwik- keling van de atoomenergie in Rusland? Wil Rusland een oorlog- op korte termijn? Op deze vraag zullen alleen de Russische machthebbers een defi- nitief antwoord kunnen geven. In dien wij willen trachten hierop een antwoord te geven, dan moeten wij dit afleiden uit diverse omstandighe- den. De rede, welke Wysjinsky Parijs heeft gehouden geeft trmcrprwiizmff. 'V te dit opzicbt een vingerwijzing. Wysjins- het vliegveld Gilze Rijen, neerge stort. Het toestel geraakte in een vrille, en de bestuurder heeft de ma chine vermoedelijk niet meer onder contrôle kunnen krijgen. De beide inzittenden kwamen om het leven. ZELDZAME OPERATIE. Een 12-jarig patiëntje van Dr. Bo Washlquist te Stockholm, had een ernstige bloedziekte. Teneinde zijn leven te behouden was het noodza- kelijk al het bloed van de jongen te verwijderen en door nieuwte ver- vangen. Dr. Washlquist heeft deze operatie met succès verricht. Er wa ren 12 bloedgevers. WIE ZICH AAN EEN ANDER SPIEGELT Twee dames uit Castricum waren naar Amsterdam gegaan om daar wat te winkelen. 's Morgens zagen zij een vrouw, die zich heel handig m de warenhuizen diverse goederen toeëigende. Het ging zo gemakkëiyk, dat de beide dames het ook probeer- den. Maar zij liepen tegen de lamp. Toen ze werden gearresteerd ha-I- den ze voor f 400 aan gestolen goa- deren bij zich. NIET VERSTANDÏG. Bij het aanslaan van de motor ge raakte een 300 ton metend schip, dat te Bruinisse lag, in brand. O-a- middellijk vatte de lading, die uit stro bestond, vlam. Men beging toen de onvoorzichtigheid de brandende pakken stro in het water te werpeu. Hierdoor ontstond ernstig gevaar voor de andere schepen, die zich in de haven bevonden. De brandweer begon daarom met de brandende pakken stro te blus- sen, en intussen werd het brandende schip buitengaats gesleept. Toen de stropakken waren geblust werd de brandspuit op een rijkst e- tonningsvaartuig bij het brandende schip gebracht. Men heeft dat later tôt zinken gebracht BELONING VOOR HEM. DIE DE GROOTSTE DDENST BEWIJST AAN DE VREDE. De Indische industrieel-millionnair en bankier 'Seth Ramkrisjna Dalmia heeft voor de jaren 1949, 1950 en 1951 een prijs van 50.000 Rupies (plm. f 37.500) per jaar uitgeloofd voor ieder, die de grootste dienst be- wijst aan de bevordering van de vrede. Een ieder, ongeacht ras, gods- dienst of gezindheid komt voor deze beloning in aanmerking. MISDRIJVEN OP ZIJN KERFSTOK. Zekere B., die in Doetinchem 'n f îets had gehuurd, en deze niet meer te- rugbracht, werd in Utrecht gearres teerd. De fiets werd opgespoord en aan de eigenaar terug gegeven. B. werd naar Doetinchem doorge- zonden, en toen hij daar flink aan de tand gevoeld werd, kwam er klaarheid in 37 door hem gepleegde misdrijven, w.o. diefstal, verduiste- ring, oplichting en beroving. VIOOL MEDE IN HET GRAF. Toen de violiste Louisa Terzi 18 jaar was, en reeds 10 jaar als won- derkind concerten had gegeven won zij een Stradivarius, waarvan de waarde werd geschat op 11.000. In haar laatste levensjaren heeft ting ECONOMISCHE POLmERECHTEB GRONINGEN. J. H. S. te Hoogezand had zich te verantwoorden, omdat hij teveel had berekend voor het bouwen van een stal. Hij had te veel arbeidsuren in rekening gebracht, en teveel bere kend voor het materiaaL Eis f 2000 boete, uitspraak over 14 dagen. J. B. R. te Slochteren stond te recht omdat hij speculaas, waarin vaseline was verwerkt, in zijn win- kel had gehad en aan zijn klanten had verkocht. Hij had al eens eerder terecht gestaan, omdat hij bakblik- ken inplaats van met vet, met vase line had ingesmeerd. De keurmeester had een monster- tje genomen, en het Laboratorium van de Prov. Keuringsdienst heeft toen bleek dat het I het onderzocht, POLITIERECHTER GRONINGEN. niet in orde was. Van de 14 personen, die Woensdag De président vroeg aan verdachte waren gedagvâard wegens overtre- of nog steeds vaseline werd gebruik di^ van de verordening Hondenbe- waarop deze antwoordde, dat het îaetinc waren slechts 2 on de zit- niet meer nodig was. verlchenen w o Gezmus D. te De officier eiste f 100 boete subs. in naar iaaxste leveiisjaieii UCC" uns w.„. _nnTWl ber-btenis zij altijd te kennen gegeven, dat het Slochteren. Er was een hondje bij een maand hechten s. haar innigste wens was dat haar vi- hem komen aanlopen, en dat had hij ool na haar dood mee in het graf behouden, echter zonder belastmg zou gaan. En thans, nu zij op 78-ja- rige leeftijd is overleden, heeft men overeenkomstig die wens gehandeld. KLEINERE POSTZEGELS. De postzegels met de beeltenisvan H. M. Koningin Juliana zullen t.z.t. worden vervangen door zegels van kleiner formaat. CONSUMENTENCREDIET. De nieuwe waardebonnen voor het consumentencrediet zijn 1 de- zer geldig geworden, aldus deelt het centraal bureau voor het con sumentencrediet mede. ervoor te betalen. Er werd hem f 6 boete subs. 3 d. h. opgelegd. Onder degenen, die bij verstek ver- oordeeld werden bevonden zich: T. S., Overschild, B. Z. te Schild GRONINGER RECHTBANK. Vonnissen. De rechtbank heeft een nader on derzoek gelast naar de geestvermo- gens van K. R. te Hoogezand, tegen wie door de Officier van Justifie wolde en D. M. te Sappemeer, die een jaar gevangemsstraf was^geeist, aile drie werden veroordeeld tôt f 5| boete, subsidair 2 d. h. Op dezelfde dag hadden zich 18 personen te verantwoorden wegens overtreding van de weggeld-verorde- ning. Geen van allen was versche- nen. Er waren drie overtreders bij uit ons verspreidingsgebied, n.l. W. B., Sappetneer en T. J., Noordbroek, die beide werden veroordeeld tôt f 4 b. of 2 d. h. en H. W. te Harkste- de f 6 b. of 3 d. h. wegens de diefstal van 2 rijwielen. K.L.M.-MECANO VEROORDEELD TOT 2 MAANDEN De K.L.M.-mecano, CELSTRAF. die een poging gedaan heeft goud en edelstenen ter waarde van meer dan een millioen Straits-Dollars van Indonesië naar Singapore te smokkelen, maar die door de douane werd gesnapt, is tôt twee maanden celstraf veroordeeld PLAN HOOGEZAND—MARTE NSHOEK HET VOORNAAMSTE. Onder de repatriërenden per troe pentransportschip „Sibajak", dat te gen 10 dezer te Rotterdam wordt verwacht, bevindt zich de soldaat P. Keizer, Polder D 5, Muntendam en echtgenote. Er is gisterenavond in de Gemeen- teraadsvergadering gesproken over de uitbreidingsplannen van de ge- meente. Daar het grootste deel van de bevolking slechts weinig van deze plannen weet, en deze toch van het grootste belang zijn voor Hooge- zands toekomst, willen wij deze eens nader bekijken. Kort na de bevrijding verscheen er een uitbreidingsplan voor Hooge zand van betrekkelijk geringe om- vang. Dlit plan voldoet echter niet aan de behoeften, en daarom heeft het Gemeentebestuur zich ge- wend tôt het Architectenbureau Van Loo te Groningen, ôm een nieuw plan te ontwerpen. Het gemaaktt project kan men in twee onderdelen onderscheiden: een plan in hoofd- zaak voor de gehele gemeente en plannen in onderdelen voor de dor- pen Hoogezand, Martenshoek, Fox- hol, Westerbroek, Kropswolde, Kiel- windeweer en het gebied bij het Zuidlaardermeer. Met uitzondering van de plan nen voor de uitbreiding van Hooge- Gisterenavond zijn te Hoogezand en te Slochteren Raadsvergaderin- gen gehouden. Hier volgen de agen- da's: HOOGEZAND. Ingekomen stukken. De ingekomen stukken bevatten goedkeuringen van raadsbesluiten inzake de verkoop van bouwterrei- Hp pprste nlaats voorge- nen aan de Zuiderlaan, verhoging steld verminderen. Laten wij eens aanne- men, dat aile landen daarmede ac- coord zouden gaan, en inderdaad hun militair apparaat tôt op 2/3 zouden terugbrengen. Dan betekent dat dat de veel grotere sterkte van het Rus sische landleger, dan dat van de Westelijken, zou blijven bestaan. Verder heeft de Russische gedele- geerde voorgesteld de atoomenergie voor oorlogsdoeleinden af te schaf- fen. In dat opzicht is Amerika de Russen een stuk voor. Wil zouden uit Wysjinsky's rede willen afleiden, dat de Russen nog niet m het bezit van het atoomgeheim zijn, of indien zij de théorie der atoomenergie ken nen, deze practisch nog met sterk ontwikkeld is. De afschaffing der atoomenergie zou daarom een oe- geldleningen, in 1948 aan te gaan, en betreffende de vaststelling van het vermenigsvuldigingscij fer voor ge- woon en voortgezet l.o. Verder zijn ingekomen een brief van de heer J. Pestman, Hoogezand, namens de Buurtverenigingen van Royenstraat en Sportterreinstraat, waarin ver- schillende wensen met betrekking tôt deze straten worden naar voren gebracht, een schrijven van de be- woners der zgn. Hovingsgang met klachten betreffende de langs deze gang lopende sloot, en ontslagaan- vragen van de heren J. D. B. Lam- merts en E. A. J. Wilhelm, leraren van de G.H.B.S. en L. H. Takens, aa- junct-directeur van het Gem. Inter- naatsbedrijf. Benoemingen. Voor de vacature leraar aardrijks- kunde (vacature E. A. J. Wilhelm) aan de G.H.B.S. hebben zich 6sollx- citanten gemeld, van wie slechts de heer Ph. 1Wr. Scheen uit den Haag voor een tijdelijke benoeming in aan merking komt. Vanwege de Inspec teur van het M.O. bestaat tegen de ze tijdelijke benoeming geen be- zwaar. Het Gemeentebestuur stelt voor de heer A. M. Koldijk, leraar aan de G.H.B.S. te benoemen tôt onder-di- recteur van die instelling, terwij voor de cursus 1948/1949 opnieuw in tijdelijke dienst zijn benoemd: Mr. W. J! Benes, Hoogezand (Staatsm- riehting); Mej. G. Engelberts, Hoo gezand (Nederlands) en Mevr. H. J. Homan—Noorman, Sappemeer (Fr.L Verder wordt voorgesteld behoudens goedkeuring van het Dept. yan -, K en W., de leraar in tijdelijke dienst, de heer P. J- B. W. Zuideveld in vaste dienst te benoemen Herbe- noeming van-de leden van deCom missie van de Woonruimtewet (Mevr, W F v d. Wal—Meeken en de he ren H Blijham, B. J. Bodewes, A. Lr. plaatsen. Een dag laier v. d. ,poel" en L. Smallenbroek) staat door zijn kameraden naar het zieKf1 verder op de agenda, huis gebracht, waar hij eendag voordat hij ontslagen zou worae Verkoop "van"een bouwterrein aan werd gearresteerd. J v 7,"r1erlaan groot 769 m2. voor ;e2»S di hee, w. F. va» Td- Een Amsterdammer, die in de trein zijn koffer was kwijtgeraakt, zag ta de hoofdstad een man lopen, aie het pak droeg, dat in zijn gestolen kof- ^eHetadgevZoeigenwas, dat een aantal personen kon worde.nou die tenminste zes tremdiefstellen op hun geweten hebben. De heren sprongen op treinen, die tussen Cen- traal- en Muiderpoortstation te Am sterdam reden, braken de wagons open en verdwenen met goederen Een deel van de gestolen g°«;deren in het bij zonder de textiel werd ach terhaald door de politie. Eens sprongen de mannen op een koewagon, waarvan de demen met schuiven, maar naar buiten open slaan. Tijdens de rit kwam de deur tegen een paal en sloeg dicht, een der mannen werd uit de trem ge- slingerd, en brak zijn been 0P d«e Een dag later werd.hij Verdere voorstellen van B. en W. i vcui "v, t kwam in het ziekenhuis te Naarden terecht, en vertelde daar een auto- ongeluk te hebben gehad. Toen hij weer thuis was werd hij aangehou- Na aanvankelijk ontkend te heb ben, werd ten slotte door de arres- tanten een bekentenis afgelegd. Overdracht van een stuk je vande Woldweg (7.50 Are) aan de Provm- cie, die dit nodig heeft voor hetma ken van een voedmgskanaal van het Zuidlaardermeer naar het Kiels e dTe (lbesluiten_tôt onteigening van drie percelen gelegen in het uitbrei dingsplan „Noord", welk besluit door de Kroon moet worden goedge- keurd Overname van 2850 m2. grond van de heer A. Snitjer, Kropswolde voor f 0.30 per m2., en 2300 m2. van de heer P. Nieboer, Hoogezand, om niet, voor het aanleggen van een weg van de IVoldweg naar „De ne". (De in de vergadering van 27 Augustus genoemde maten bleken onjuist te zijn geweest. Bovendien acht men het beter 2300 m2. over te nemen van de heer P. Nieboer, en niet van ,,De Leine", daar deze de grond in huurkoop heeft van de heer P. Nieboer) Vast te stellen, dat de gemeente over 1947 voor gewoon lager- en uit gebreid lager onderwijs respectieve- lijk f 17.674.53 en f 4598.48 heeft uit- gegeven, en het bedrag, dat in ver- band met het gemiddeld aantal leer- lingen der scholen, volgens het per leerling bepaalde bedrag, ovér het jaar 1947 beschikbaar is gesteld, voorlopig vast te stellen op 1192 2/3 x f 14.44 is f 17.222.11 voor gewoon en 221 x f 20.06 is f 4232.66 voor uit gebreid l.o.; Aankoop van gronden in het uit breidingsplan voor f 80 per are, wel ke gronden toebehoren aan de heren Dr. H. T. J. Reinders, Hoogezand, U. D. Reinders te Hoogezand en S. P. Wildervanck te Zwollerkerspel; Te besluiten de omschrijving van de bezittingen van het voormalig Burgerlijk Aripbestuur, welke krach- tens besluit van 1 Oct. 1942 van de toenmalige burgemeester aan de ge meente werden overgedragen, in overeenstemming te brengen met de kadastrale toestand. Volgens de nieuwe salarisregeling, welke 1 Sept, in werking is getreden dienen leraren bij het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs on derscheiden te worden in twee groe- pen: die in volledig dienstverband zijn, en die in niet-volledig dienst verband zijn. Voorgesteld wordt tôt de eerste groep te rekenen Mevr. D. OterdoomTiemersma, Mej. G. En gelberts en de heren H. M. Beckers, J. D. B. Lammerts, R. Marring, G. Siems, W. L. Vetter, E. A. J. Wil helm en G. G. Wolthuis, en tôt de tweede catégorie: Mevr. H. J. Ho manNoorman en de heren F. J. Slim, B. Hoving, W. J. Benes en K. W. de Grooth; Op 19 April 1945 werd een plan van uitbreiding voor een gedeelte der gemeente vastgesteld, gelegen tussen Winschoterdiep en Nieuwe Kanaal en waarvan de Westelijke en Oostelijke grens resp. 60 en 570 m. ten Oosten van de Knijpslaan liggen. B. en W. achtten het noodzakelijk dit plan alvorens tôt uitvoering over te gaan, te herzien. Voorts achten zij het noodzakelijk een plan in hoofd- zaak voor de gehele gemeente, en plannen in onderdelen voor Hooge zand, Martenshoek, Foxhol, Wester broek, Kropswolde en Kielwinde- weer, en het gebied grenzend aan het Zuidlaardermeer vast te stellen. Er zijn plannen ontworpen, door de planologische dienst goedgekeurd, en ten gemeentehuize ter inzage ge- legd. Naar aanleiding daarvan zijn 20 bezwaarschriften ingekomen, waar van twee na de vastgestelde termijn. Het is de mening van B. en W.; dat in het algemeen aan de bezwaren niet kan worden tegemoetgekomen Aan de Raad wordt voorgesteld de desbetreffende uitbreidingsplannen vast te stellen. Huldiging Raadsleden. Wij vemamen nog, dat het in het voornemen ligt buiten de agenda het raadslid Eenjes en wethouder Klok te huldigen, in verband metj het feit, dat zij resp. 29 en 25 jaar raadslid zijn geweest. SLOCHTEREN. Naast de ingekomen stukken be- vat de agenda aanvragen van de be- sturen van de Bijz. Lagere School te Slochteren, de Bijz. Lagere School te Schildwolde en van de Bijz. Lage re School te Siddeburen om beschik- baarstelling van gelden uit de Ge- meentekas, volgens art. 72 der L.O.- wet. Andere agendapunten. Behandeling van de ingekomen! bezwaarschriften inzake schoolgeld en hondenbelasting; Adres van de besturen der, Reini- gingsdiensten te Siddeburen-Hellum en Schildwolde, houdende verzoek subsidie aan deze diensten te verle- nen; Behandeling van de balans, ver- lies- en winstrekening en exploita- tierekening der Stichting „Woning bouw Slochteren" per 29 Oct. 1947, alsmede rekening en verantwoording en verslag over het tijdvak 29 Octo- ber 1946 t/m 28 October 1947, en verder de behandeling van een aan tal comptabiliteitsbesluiten. Voorstellen van B. en W. zand en Martenshoek, zal de uitbrei ding van de overige genoemde dor- pen slechts van geringe omvang zijn, doch waarschijnlijk voor jaren vol- doende en wel zodanig, dat men in sterkere mate dan voorheen komt tôt komvorming. Van -deze dorpen zullen Foxhol en Westerbroek de meeste nieuwe gebouwen krijgen, in verband met de vestiging van indu- strie-arbeiders in deze dorpen. Voorts behelzen de plannen een project voor een recreatie-oord aan het Zuidlaardermeer, met 'n strand- bad. Verder ligt het in de bedoeling nabij het meer een terrein aan te wij zen voor de bouw van zomerhuis- jes. De plannen voor de uitbreiding van Hoogezand zijn ontworpen in Dverleg met Sappemeer, omdat de beide gemeenten geheel ineenge- groeid zijn. In een vergadering, waarin de ontwikkelingsschema's der beide gemeenten zijn besproken, kwam men tôt de conclusie dat de beide gemeenten 80 ha. nieuwe woonwijk en 95 ha. nieuwe industrieterrein zul len nodig hebben. De nieuwe in- dustrieterreinen zijn geprojec teerd in 't Oosten van Sappe meer en in het centrum en Westelijk deel van Hoogezand, alsmede een gedeelte langs het Kieldiep. In het plan in onderdelen voor Hoogezand is ontworpen plm. 45 ha. voor nieuwe woonwijken en plm. 50 ha. voor industrie. Het Uitbreidingsplan „HoogezandMartenshoek". Dat gedeelte van het uitbreidings plan „HoogezandMartenshoek", dat wordt begrensd door Winschoterdiep, Nieuwe Kanaal, Knijpslaan en de grens van de gem. Sappemeer, vormt vooralsnog wel het belangrijkste on- derdeel. Het betreft hier een stuk grond van 36.8 ha. Een smalle strook langs het Nieuwe Kanaal is gereser- veerd voor de zgn. lichtè industrie. Voor het overige zal dit terrein wor den volgebouwd met woningen, een drietal scholen, w.o. de Finse school en de Ambachtsschool, alsmede een kerk. Het ligt in de bedoeling hier 880 woningen neer te^ zetten, w.o. 670 arbeiderswoningen DE GROENTENEXPORT NAAR DUITSLAND. Het Centraal Bureau van de Tuin- bouwveilingen in Nederland heeft bepaald, dat herfst- en wintergroen- ten bestemd voor de Duitse burger- bevolking, wegens de hoge vracht- kosten, niet meer per auto mogen worden verzonden. Die verlading van kool, bieten, wortelen en uien mag derhalve alleen nog maar per wagon geschieden. Vaststelling van een verordening tôt heffing van keurloon ingevolge de Vleeskeuringswet en vaststelling van een verordening op de keurings dienst van vee en vlees; Wijziging van het jaarwedenbe- sluit 1936; Vaststelling van een grenswijzi- ging der gemeente bij Overschild; Vaststelling van de salariëring der technische ambtenaren in dienst bij gemeentewerken, en een gratificatie- regeling 1948; Verhuur van de gemeentewoning te Kolham en afschaffing van de voorjaarsmarkt te Slochteren. Benoemingen. Een onderwijzeres aan de o.l. school te Lageland en een onderwijzeres aan de o.l. school te scharmer. Ver der benoeming van een woonruimte- commissie. nen en' pleinen zullen het geheel ver- fraaien. Langs het Nieuwe Kanaal, meer naar de richting van Martenshoek is een ruim terrein aangewezen voor de vestiging van z.g. zware industrieën. Het uitbreidingsplan „Hoogezand Martenshoek" zal het eerste ter hand worden genomen. Nieuw Sportterrein. Ten Zuiden van het dorp is een ruim sportterrein gedacht tussen de Kielsterachterweg en de Kalkwijk. Ook hier zal met de uitvoering der plannen spoedig worden begonnen. Algemene indruk. De algemene indruk, die men krijgt van het plan voor Hoogezand is deze: men wil trachten het Veen- koloniale streekkarakter van de plaats weg te nemen, en een kom vorming te bevorderen. Men zal niet overgaan tôt uitbreidingen zoals de v. Royenstr. Wanneer de thans daar staande huizen op andere plaatsen waren gebouwd. zou de komvorming reeds veel verder gevorderd zijn. Toekomstplannen. Hoewel er nog geen plannen be staan over de demping van het Win schoterdiep, is het toch te verwach- ten, dat dit in de lijn der ontwikke- ling ligt. Het zal dan noodzakeljjk zijn een verbinding te vormen tus sen het Kieldiep en het Nieuwe Ka naal. Men stelt zich voor dit verbin- dingskanaal langs de Beukema's fa- briek te laten lopen. Andere toekomstplannen betreffen het terrein der zware industrie. Het zal noodzakelijk zijn dit terrein in de toekomst te verbinden met de spoorweg. In het uitbreidingsplan is met deze toekomstige noodzakelijk- heid reeds rekening gehouden. Matth. 12 33b: „Uit de vrucht wordt de boom ge- kend". Dit is een woord, dat wij kennen uit de praktijk van de land- en tuin- bouw, maar hier is bedoeld voor het leven van de mens. Waarom Jezus het sprak gericht tôt de Farizeën, die hem en anderen het leven nioei- lijk maakten als gevolg van hun on- waarachtigheid. Hij wil hun zeggen woorden zeggen zo weinig, doch de ware aard leert men kennen uit 's mensen levensgedrag. Nu is er iets onaangenaams, dat mensen zich gaarne anders beter en mooier voor doen dan ze dikwijls zijn. Hierdoor worden wij meerdere malen in onz medemensen, onze naasten, teleurge steld.. Wat ons zeer verdrietig kan stemmen. De vraag is echter: brengt deze teleurstelling en het verdrict hierover ons ook tôt zelfonderzoek en vragen wij ons af: ziin wij nu ook zo en worden derhalve anderen oo, in ons teleurgesteld? Want het gaat er tenslotte niet om, wat en hoe an deren zijn, maar wie en wat wij per- soonlijk zijn, of wijzelf eerlijke, op- rechte en waarachtige mensen zijn, Of onze aard zo is, dat zij goede vrucht voortbrengt, dus of ons leven goed is. Wii kunnen het ook anders zeggen n.l. of ons leven in overeen- jstemming is met de opvattingen, welke wii hierover hebben en nog duidelijker of ons leven in overeem stemming is met ons „Christeiijk geloof. Dat geloof, waarover zo ont zettend veel wordt gesproken en ge- predikt. Dat geloof ook op grond waarvan mensen menen, dat zij voortreffelijke en soms zelfs betere mensen zijn dan anderen. En nu blijkt "t al te vaak, dat 't slechts een zaak van woorden is en niet van da den. Het is in het leven al te dik- Ruime plantsoe- i wijls „doe naar mijn woorden en met naar mijn daden"! Immers de gelo- vige mens is soms niet eerlijk, haat- dragend, wreed, liefdeloos en opstan- dig tegen het leven in de moeilijkste omstandigheden. als hem ontnomen wordt, wat hem bijzonder dierbàar is. Zo dat telkens weer blijkt, dat het geloof geen beleefde werkelijk- heid is, iets dat tôt een verworven bezit is geworden en de mens doet, gelijk hij in en vanuit zijn geloof spreekt. En het punt, waarom het hier gaat is, dat Hii God inderdaad als Heer erkent en deze in aile op- itecbtheid dient, Omdat Deze hem ailes heeft gegeven en verwacht, ijat hij deze gaven ook goed zal gebrui- ken. En om de mens dit gemakkelij- ker en mogelijk te maken Jezus Christus heeft gezonden. Dlie in het Evangelie ons leert, wat de inhoud van ons geloof moet wezen en op grond hiervan in het leven van ons wordt verwacht. Over deze woorden wordt veel en gemakkelijk gespro ken en ook veel gestreden, welk lui- de gepraat en felle strijd maar al te dikwijls ailes overstemt en doet ver- geten, dat aan de vruchten de boom wordt gekend. Met geen ander ge volg, dat wij gewoonlijk slecbte vruchten zien en de wereld in gro- te nood is door deze. De vrucht die van dat geloof wordt verwacht is: het voile vertrouwen in God en Zijn goddelijke wiisheid en liefde en daarom voile overgave aan Zijn lei ding en volkomen gehoorzaamheid aan dat, wat Hij als Zijn wil heeft kenbaar gemaakt en de mens in aile omstandigheden vraagt: Heer, wat moet ik doen, want niet mijn wil, doch Uw wil geschiede. Als dit ge loof ons bezit is, zal, wanneer aan de boom de vrucht wordt gekend, deze goede vruchten voortbrengen. Sappemeer. G. M. K.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1