Twee Toneelvoorstsllingen te Sappemeer PLAATSELIJK NIEUWS IN DE BEKLAAGDENBANK Brieven van Lezers PRIJSBEHEERSING IN DE TEXTIELBRANCHE WORDT ONVERM1NDERD GEHAND- HAAFD. pry- keer U mjjnheer, de rédacteur, danken wij voor de vwleende plaatsruimte- Indien de regering wiï, dat we Ie INDONESIE VRAGEN VAN LEZERS. M HOOGEZAND. De bekende Hoogezandster jager G. Nijborg schoot j.l. Zaterdag in zn jachtveld te Grollo 4 dikke hazen en een konfln. Daar er over het alge- meen zeer weinig wild wordt gescno- ten is dit de moeite waard om te vermelden. De afd. H.S. van de Alg. Ned. Bond van Handels- en kantoorbedien- den en Handelsreizigers „Mercurius hield Zaterdagavond in de bovenzaal van 't hôtel Faber een feestelflke bfl- eenkomst, welke was bedoeld als inzet van de het komende winterseizoen te houden, propaganda en ledenwerfac- tie. In verband daarmede was tevens aanwezig de heer H. Emmering nit Amsterdam, bondssecretaris, die een toespraak hield. Het Tianka ensemble en professor Hakanini verleenden medewerking. Ten slotte was er gelegenheid tôt dansen. Xn de tuin van de heer C. Jager, Kerkstraat 35, draagt een vroege wijnappel voor de tweede keervrucht. Zaterdagmiddag brak bij het rangeren op het stationsemplacement brand uit in stropakken, opgetast op een wagon. Doordat de wind op het open terein vrij spel had, nam de brand snel in hevigheid toe en ver- spreidde een dikke rookmassa over de Stationsweg en omgeving. Toen de automotorspuit het vuur aanpakte, was dit spoedig geblust, hoewel het nablussen heel wat tijd en werk vor- derde. De brandweer was van 4 tôt 7 uur bezig. Tien ton stro ging verlo- ren, bestemd voor de vezelplatenfa- briek. De oorzaak van de brand moet worden gezocht in een vonk uit een locomotief of in smeulend riet en stro, dat op het emplacement lag. Van de werf van de fa. J. Smit en Zonen is Zaterdag met goed ge- volg te water gelaten het motorschip „Ward", onder klasse British Corpo ration en Scheepvaart-Inspectie, ge- bouwd voor Nederlandse rekening. Het schip dat 400 ton D.W. meet, zal worden uitgerust met een Tho- massen-motor. Op het politiebureau, alhier, zijn inlichtingen te verkrijgen over de navolgende gevonden voorwerpen: 6 portemonnaies, deursleutel, zak- mes, witte blouse, bl. gr. ceintuur, gouden heren horloge zonder glas, inlegvel a.s. moeders, wit wollen overgooier, windjack, ceintuur, leren korte jekker, damespolshorlogè, por- temonnaie met snoepkaart, kogelpen, schakelarmband, boekje van Batava- garantiefonds, passer, zilveren arm- band (gevonden in hôtel Faber), huis- sleutel, vulpotlood, br. leren motor- tas, padvinders ri cm, wollen muts, vulpen, emaille bord met opschrift ..douane vervoer", schoudertas, re- gencape, haarstrikje, huissleutel, ko- peren meetlat, boodschappentas, ca puchon, regenjas, 6 muntbiljetten en touwtas, alsmede over een wit kees- je, een fox-terrier en een windhond, die zijn komen aanlopen. WESTERBROEK. Bij de Scheepswerf Brfierken, alhier, werdeen voor Franse reke ning gebouwde ponton te water ge laten, welke ponton bestemd is voor het vervoer van bassaltblokken. De afmetingen zijn 28.50 x 9 x 2.70 meter. cultuur grond. De heer Koning te Middelbert besprak de resultaten van de proefvelden in deze gemeente, terwfll Ir. Pattje te Veendam een lezing hield over het Bouwplan 19481949. Hfl zei, dat er vermoede- lflk een wet zal komen, ter bestrfl- dmg van de zo zeer gevreesde „aard- appelmoeheid", waarbij het verbo- den zal zijn binnen een tijdsbestek van drie jaar vaker dan éénmaal op een zelfde perceel aardappelen te verbouwen. Vrijdag werd de brandweer ge- alarmeerd voor een brand, welke waa ontstaan door het ontploffen van een petroleumvergasser in de woning van de heer J. Tepper te Kolham en bewoond door mej. KuperSmedes. Het woongedeelte brandde zodanig uit dat het gezin moest worden op- genomen in het verzorgingshuis. SCEŒLDW OLDE. Voor het toelatingsexamen ka- daster slaagde te Den Haag onze plaatsgenoot de heer H. Kuper. SIDDEBUREN. Voor het diploma welke recht geeft om onderwfls te geyen in de vakken Groenten- en Fruitteelt slaagde te Groningen onze plaatsge noot de heer P. Brouwer. NOORDBROEK. Het café Fekkers, alhier, werd onderhands aangekocht door de heer K. Kruyer. BKLANQBUD FRAUDE BU DISTRIBUTIEDIBNBT TE UTRECHT. De economische recherche te Utrecht is een belangrijke fraude in bonnen op het spoor gekomen, waar bij behalve twee bekende zwarte .handelaren in bonnen, tevens enkele distributie-ambtenaren betrokken zijn. In totaal zijn sinds deze zaak a an het rollen ging dertig arrestaties ver- richt. De politie te Utrecht deelt in een bekenimaking over deze fraude mede: Dank zij het doortastend optreden van twee ambtenaren van de econo mische recherche onder de directe leiding van de officier van justifie Mr. J. C. van de Berg te Utrecht, is er klaarheid gekomen in een uit- gebreide handel in distributiebeschei- den. In Juli van dit jaar werd in deze aangelegenheid de eerste aanhouding verricht, toen een manspersoon te Harmelen bij "de uitreikingspost van het distributiekantoor bezig was 150 inwisselingsbonnen om te ruilen te- gen levensmiddelenkaarten. Het bleek, dat deze man met zijn broer bekende bonnenhandelaar in contact stond met distributieambte- naren, die op ongeoorloofde wijze levensmiddelenkaarten, textielkaar- ten, tabakskaarten en versnaperings- kaarten afgaven tegen inlevering van inwisselingsbonnen, zonder dat de overgelegde stamkaarten daarvoor tw—, mpî T M werden afgekruist. Op last van voor- - Peze^.^5ln zJHl noemde officier van justitie werd on vap ernstig WATERHUIZEN. Hier ter plaatse worden mo- menteel onderzoekingen gedaan door het Laboratorium voor Grondmecha- nisatie te Delft, om na te gaan, hoe diep men heipalen moet slaan, alvo- rens ze steun geven. Deze onderzoekingen houden ver band met het bouwen van een brug over een hier ontworpen kanaal. GRONINGEN. Op de Hereweg heeft een ern stig verkeersongeluk plaats gehad. Dé bestuurder van een auto uit 's-Hertogenbosch zag een truck met trader uit een der zijstraten komen en week uit. Hij bemerkte echter te laat een tram, waardoor zijn wagen met een hgvige klap tegen de tram- ;wagen botste. Het voorbalcon de tram en de auto werden beschadigd. De contrôleur L. die op het voor- balkon van de tram stond had de tegenwoordigheid van geest een aan- tal kinderen opzij te duwen. Daar- aan is het te danken. dat er geen do- den zijn gevallen. Wel werden een aantal personen door glasscherven gewond. Enkelen moesten in het zie- kenhuis worden opgenomen. RUISCHERBRUG. Door de Arrondissementsrecht- bank te Groningen is in staat van faillissement verklaard de heer BL P. Hoogeveen, aannemer, alhier. Mr. Dommering werd benoemd tôt Rech- ter-Commissaris. en Mr. J. M. Zuide- ma te Groningen werd aangesteld als curator. OOSTERHOGEBRUG. De heer G. E. Martinus, alhier, werd benoemd tôt vakonderwijzer lichamelijke oefening aan de R.K. school te Kloosterburen. SLOCHTEREN. Het District Slochteren en Om- streken van de N.C.L.B. hield haar eerste vergadering van het winter seizoen. De heer H. de Groot, Hoofd- bestuurslid van de bond, trad als spreker op. Verschillende kwesties, welke in de afdelingen moeten wor den behandeld, kwamen ter sprake. Het bestuur van de Oranje- vereniging „Oranje Nassau" kwam Vrijdagavond, onder leiding van de voorz., de heer J. Kruizinga, in het Hogehuis in vergadering bij een. Bfc- sloten werd nog deze maand voor de leden een filmavond te geven waarbij o.m. de Kroningsfilm ver- toond zal worden. Tevens werd be- sloten de eerstvolgende feetselijke bijeenjtomst met eigen krachten te verzorgen. Een toneelstuk werd hiervoor uitgezocht. Voor de vacante betrekking van wegwerker in vaste dienst der ge meente, met standplaats Schildwol- de, hebben zich 40 sollicitanten aan- gemeld. De Bedrijfsvereniglng „Slochte- ren en Omstreken" vergaderde o.l.v. de heer H. Smit te Hélium, in café Smit. Uit het verslag van de secre- taris, de heer A. de Haan te Schild- wolde, bleek dat de ver. ruim 400 leden telt met teaamen 8000 H.A> van der Horst het feit, dat zij gedu- rende 25 jaar werkzaam is geweest als onderwflzeres aan de Zuider- school. Gedurende deze tijd is zij in- wonend geweest bij de famille Nieuwold. ZUIDBROEK. Ter hoogte van de boerderij van de heer G. Luinge te Uiterburen had een aanrijding plaats. Een vrachtauto van de heer Raanks, een kermisreizi- ger, moest uitwijken voor een wagen van de Fa. Mandema van Zuidbroek. Hierbij werd de heer J. G. Vos van Veendam aangereden. Hij werd over de weg geslingerd en Dr. Groen, die spoedig ter plaatse was, constateerde enige kneuzingen en liet de patiënt per auto naar huis vervoeren. In „Ons Gebouw" hield de vrou- wengroep van de P.v.d.A. haar eerste uitstekend bezochte bijeenkomst van dit seizoen. Besloten werd deel te ne- men aan de streekvergadering te Winschoten, waarvoor zich velen op- gaven. Voor de cursus van groepslei- ders, uitgaande van de afd. Veendam, gaven zich 2 leden op. In Januari zal een gezellige bijeenkomst wor den georganiseerd, waarbij ook de heren zullen worden uitgenodigd. Tôt penningmeesteresse, in de va- cature Mevr. TimmerVos, die we- gens drukke werkzaamheden had .bedankt, werd verkozen Mevr. Hart- jnanSchut. MUNTENDAM. In een gehouden snoekwedstrijd, die beter bezocht had kunnen zijn, werden prijzen gewonnen door: 1. L. v. d. Veen; 2. G- Snijders; 3. D. de Vries; 4. F. Hensens Jr. Organisatrice van de wedstrijd was de Hengelvereniging „De Witte Dob- ber". - Vrijdag hield de D.S.J.V. „Nieuwe Koers" haar eerste weke- .lijkse vergadering. Als inleider was aanwezig burgemeester Groenendaal, die sprak over het onderwerp „De Geschiedenis van Muntendam". Er was veel belangstelling. Alhier had de aanbesteding plaats van een aan te leggen hoofd- weg; een gefundeerde klinkerweg met riolering en een trottoir. Hoog- ste inschrijver was de Fa. J- J. Formsema, Grflpskerk en A. Schui- tema, Wagenborgen voor f 271.950; "laagste de Fa. H. van Mekeren te Oosterhoogebrug voor f 230.900. OPS CHORTIN G PLOMBERINGS- REGELXNG POOTAARDAPPELEN Het Bedr\jfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw heeft in overleg met de Stichting voor de Landbouw, moeten beslissen de regeling voor gedeeltelijke plombe- ring per ha., met de uitvoering waar- van inmiddels reeds een aanvang is gemaakt, op te schorten. Een beper- king van de te plomberen hoeveelhe- den pootaardappelen per ha. zal dus niet worden opgelegd. Teneinde een daling van de be- kendgemaakte prtjzen tegen te gaan zal nader worden vastgesteld en be- kend gemaakt op welke wijze voor pootaardappelen van bepaalde ex- portsoorten, die niet worden geplom- beerd, een uitkering uit het Poter- Egalisatiefonds zal worden gedaan. toen begonnen met de opsporing van de bij deze aangelegenheid betrok ken distributieambtenaren. In totaal zijn vanaf 1948 dertig personen gearresteerd, waaronder 7 distributieambtenaren en 2 ex-distri- butieambtenaren. Van deze dertig personen bevinden zich thans ruim 20 personen in voorlopige hechtenis. In de komende weken zal echter nog een groot aantal personen worden gearresteerd. Aile tôt op heden gear- resteerden hebben een volledige be- kentenis afgelegd. Het aantal kaarten, hetwelk door de distributieambtenaren ongeoor- loofd werd uitgereikt en welke kaarten in de zwarte handel terecht kwamen, loopt in de duizenden. Bovenstaande knoeierijen vonden plaats sedert Juli 1947 op het distri butiekantoor te Utrecht en de uitrei- kingsposten te Harmelen, Maarssen, Vleuten en Schalkwijk. Bepaalde dis tributieambtenaren hebben bij deze knoeierijen in twee maanden f 7000 ..verdiend". Inmiddels zijn de grootste handela ren in bonnen te Utrecht gearres teerd, welke handelaren de mensen waren, die verschillende contactper- sonen van inwisselingsbonnen voor- zagen. Laatstgenoemde personen tra- den dan in verbinding met de foute elementen onder de distributieamb tenaren en gaven de verkregen dis- tributiebescheiden aan hun opdracht- gevers. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. DE GROETEN VAN DE FAMIIJE. De 33-jarige varensgezel A. N., zonder vaste woon- en verblijfplaats, vervoegde zich bfl vijf famllies te Den Haag, waar hij een heel verhaal op- diste. Hij bracht zogenaamd de groe- ten van familleleden, die zich hier te lande In een inrichtlng of een kamp bevonden, waar ze het maar slecht stelden. Ze hadden gebrek aan eten en kleding. Wanneer men de bezoe- ker lets wilde meegeven, zou hjj wel zorgen, dat het te bestemder plaat se kwam. Op deze manier wist de man kleine geldsbedragen, kleding, schoelsel en dlstributiebeschelden in handen te krijgen. Hij gebruikte ze te' eigen bate. Ook in zeven andere plaatsen heeft hij zich aan dergelijke practijken schuldig gemaakt. N. is oud-verpleeg- de van een psychopathen-inrichting. Hij was met proefverlof in vrijheid gelaten. Hij is nu weer ter beschik- king van de officier van justitie ge- steld, 76-JARIGE PARACHUTIST. De 76-jarige Walter Morgan, een Amerikaan, heeft eergisteren een pa- rachute-sprong van 10.000 voet hoog te gemaakt, terwijl zijn vrouw en zes kinderen van de grond af toekeken. Na de sprong zei Morgan: „Het zal hun veel moeite kosten me voortaan op de grond te houden". Morgans vrouw zei dat zij geen bezwaar tegen de sprong had ge maakt. De krasse parachutist, die van beroep boer is, wilde „zijn kin deren tonen dat hij het kon". RICHTFRIJZEN VOOR DE OOGST 1948. Vragen van de heer den Hartog. Het Tweede-Kamerlid, de heer den Hartog, heeft aan de minister van landbouw, visserij en voedsel- voorzlenlng de volgende vragen ge daan: Is het de minister bekend, dat mo- menteel onder de akkerbouwers grote ontstemming heerst over het feit, dat de richtprijzen voor de oogst 1949 nog steeds niet door de regering zijn bekend gemaakt? Is het de minister bekend, aat het als gevolg hiervan voor de akkerbou wers bij zonder moeilijk wordt tjjdig hun bouwplan op te stellen, als ge volg waarvan de tjjdige bestelling van zaaizaad en pootgoed moeilijkhe- den oplevert? Is de minister bereid mede te delen, of het in de bedoeling van de rege ring ligt om, zo nodig in afwijking yan de door het Landbouw Econ. Inst. voor 1949 berekende prijsbases, de omvang van de teelt van bepaalde landbouwproducten door zekere prijsmanipulaties in. de door haar wenselijk geachte richting te leiden, een en ander naar analogie van de voor 1948 en 1949 vastgestelde kool- zaadprijzen? Is de minister bereid die maatrege- len te treffen, waardoor alsnog op korte termijn de richtprijzen worden bekend gemaakt? la het voorts de minister bekend, dat er in boerenkringen enige twij- fel begint te rijzen t.a.v. de waarde, die overigens op de duur aan deze richtprijzen kan worden toegekend, waai deze prijzen geen garantieprij- zen zijn, zodat bij een eventueel voortgaande daling van de wereld- marktprijzen mogeHjkerwijs in toe- nemende mate voor meerdere pro- ducten ook de nog vast te stellen richtprijzen niet kunnen worden ge- haald? Indien deze laatste vraag in be- vestigende zin wordt beantwoord, is de minister dan bereid maatregelen te treffen, waardoor de landbouwers enige grotere zekerheid voor een lo- nend bedrijf en een groter vertmu» wen in het landbouwbeleid van de regering wordt gegeven? DIEFACHTIG JONGMENS GEARRESTTERD. De politie te Bergen heeft de 19- jarige J. L. M., wonende te Delft, ge arresteerd. Deze jongeman was ont- vlucht uit het rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort en had zich te Den Haag schuldig gemaakt aan diefstal van drle motorrijwielen. Twee daar- van konden reeds In beslag worden genomen. M. heeft in andere plaatsen rijwielen gestolen en drie inbraken gepleegd. NAAMSVERANDERING KONINKLIJK NEDERLANDS INDISCH LEGER. De legercommandant, luitenant- generaal S. H. Spoor, heeft in ver band met de op 20 September afge- kondigde wijziging van de grondwet, waarbij de naam Nederlandgch-Indië gewijzigd werd in Indonésie Ne- derland voorgesteld de naam van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger te wijzigen in „Koninklijk Ne- derlands Indonesisch Leger". De i^amsverandering is 11 October van kracht geworden, aldus bericht de dienst legercontacten. Bljzonder Gerechtshol, Kamer Groningen. Doodstraf geëist tegen Drost Wellicht is het de meest sensa- tionele zaak, die Maandag door het Bijz. Gerechtshof Leeuwarden, ka mer Groningen is behandeld, het was de zaak tegen de onderluitenant E. C. Drost uit Zeist, thans 42 jaar oud, Het ministerie van Economische Zaken deelt, naar aanleiding van al- lerlei geruchten, die bij het publiek en het bedrijfsleven de ronde doen over de toekomstige prijspolitiek in de textielbranche, mede, dat de regering niet zal afwijken van het tôt dusver in deze sector gevlogde systeem van prijsbeheersing. De geldende voor- schriften zullen dan ook met kracht worden gehandhaafd. Aangezien ge- bleken is, dat een aantal fabrikanten en handelaren de neiging heeft het op grond van bovenstaande geruchten Blinder nauw met de voorschriften te nemen, is de contrôledienst van het directoraat-generaal van de prijzen met een uitgebreide controleactie bij de industrie begonnen. Voor een verhoging van de prijs van textielgoederen behoeft bij het publiek geen ongerustheid te bestaan. De enige tijd geleden sterk gestegen grondstofprijzen, in het bijzonder van wol, zijn reeds vrjjwel geheel in de huidige prijzen verwerkt, Uit het vorenstaande blijkt tevens, dat er voor het bedrijfsleven geen re- den behoeft te bestaan goederen ach- ter te houden in de hoop, dat de prij zen zullen Stjjgen, aldus besluit de mededeling van het ministerie van economische zaken. FASCISTISCH STRIJDER WERD DOOR HET ITALIAANSE PUBLIEK TOEGEJUICHT. In Italie wordt het procès gevoerd tegen de thans 67-jarige maarschalk Graziani, die onder Mussolini opper- bevelhebber is geweest van het Ita- liaanse leger. Hem wordt ten laste gelegd met de Duitsers te hebben medegewerkt. Wegens ziekte van Graziani werd het procès reeds een jaar uitgesteld. Thans is hij nog niet genezen, ven- daar, dat het hem toegestaan is tjj- dens zijn verklaringen te blijven zit- ten. Graziani die het eerst het woord kreeg, verklaarde dat hij soldaat ge weest was en geen politicus. Hij zou voor datgene vechten, wat goed was voor zijn land, ongeacht of het fas cisme, démocratie of communisme zou zijn. Maar hij achtte voor Italië fascisme de beste regeringsvorm. Toen Graziani dat zei, ging op de tribune een gemompel op: „Hij heeft gelijk!" Nadat hij een uur gesproken had verdaagde de président de zitting, hetgeen Graziani slecht aanstond. Toen hij het gerechtsgebouw ver- liet werd hij door de aanwezige me- nigte toegejuicht, zodat de politie ge- noodzaakt was een charge uit te voe- ren. KUNST. „De Zonde der Ouders", uitgevoerd door het Nederlands Toneelensem- ble. Het Parkhotel te Sappemeer opende Zaterdagavond het toneelsei- zoen met een opvoering van „De Zonde der Ouders". Stuk en ensemble behoren onder de catégorie volksto- neel. Het stuk was niet overdreven sentimenteel, zoals vele stukken in dit genre wel zijn. Het behandelt het leven van een circusartiste, die haar vader en haar door haar vader ver- stoten moeder niet heeft gekend. In haar leven is een jonge officier ge komen, die om haar ernstige moei- lijkheden met zijn vader krijgt. En die vader blijkt ook de onbekende vader van het meisje te zijn. Het stuk werd door het gezelschap goed voor het voetlicht gebracht, vooral door het goede spel van Jean Swaab (le luit. v. h. K.N.I.L.). De dialoog tussen hem en Hendrik Boe- laars (de ondankbare roi van Luit. Kolonel, die goed vertolkt werd door Mathieu Puis) in het tweede bedrijf werd strak en correct gespeeld. Hier bij bleek Jean Swaab over goede dictée en goede mimiek te beschik- ken. FMts van Dongen was als clown beter dan als vriend. doch dit was Zijn er te veel ambtenaren? Het ingezonden artikeltje in Uw blad van 6 dezer noopt me tôt enkele opmerkingen: Ik ben het niet met „Handelaar" eens, dat de ambtenaren betreuren, dat hun corps zal worden ingekrom- pen. Ik kan hem verzekeren, dat er talloze ambtenaren zijn, die dat toe- juichen, zij het met enige reserve door ervaringen in voor-oorlogse ja- ren opgedasm. De mening, dat ieder kan zien, dat met minder functiona- rissen een behoorljjke contrôle mo- gelijk is, kan ik zo maar niet over- nemen. Er zijn heel wat mensen, die weinig dingen zelf kunnen beoorde- len en die liever „met open ogen en oren" zich een mening laten sugge- reren in de trein, op de kegelbaan, of in de „sooa". Dat er ambtenaren „uit Winscho ten" iemand overal nalopen „om pa- pieren te zien", heeft me van de overbodigheid van die personen niet overtuigd. Er zijn gevallen genoeg, dat iemand door het gehele land wordt nagezeten en dan is het meest- al, uit een oogpunt van algemeen belang, ook hard nodig. Dat een contrôleur voor de zen wel eens vaker dan één moet komen is (helaas) ook maar al te vaak bittere noodzaak. Heeft verder ..Handelaar" zich wel eens afgevraagd, welke betekenis het Handelsregister in de zakenwereld heeft? En heeft hU zich wel steeds gerealiseerd, welke betekenis overi gens een ambtenaar kan hebben, die als vertegenwoordiger van de ge- meenschap eens naar „iet« anders" komt kijken? Ik ben zo vrij te geloven, dat zelfs 100 ingezonden stukjes met gemeen- plaatsen als van de schrijver, de uit- gaven op onze Rljksbegroting met geen gulden zullen verminderen, en dat de oplossing van het besproken fcjrobleem op een ander peil moet worden gezocht. Het zou mij overigens zeer verheu- gen, geachte redactie, in Uw blad eens een artikel te zien over het aantal handelaren, ook buiten de zwarte-, dat in onze somenleving to taal overbodig is en over de bedra- gen, die hierin de consument en be- lastingbetaler moeten neertellen. Maar dan liever van het Centraal Bureau voor Statiatiek en niet van de hand van een ambtenaar of han delaar. AMBTENAAR. Het nionwe postvelletje. Dit is weer iets nieuws, dat post velletje van thuis, dat nu weer onder de hamer komt. Is het zo nodig, dat de regering in het postvervoer met Indië een nleuwe wijziging moet brengen? Gunt de regering het enige dierbare, dat we nog hebben niet, en laat zij het daarom inkrimpen? Worden de vliegtuigen dan zo overbelast, of is het soms bezuiniging van materiaal? in Indië hart voor de zaak in Indië hebben, dan moet ze zo iets niet doen, want dan jaagt ze de jongens tegen zich in het harnas. Wij zitten hier om onze plicht te doen jegens het Vaderland; en wat stelt de regering er tegen- over: „Het postvelletje van thuis"! MARINIER G. D. De NÏWIN Afd. Slochteren schriJft ons: Nu men allerwege in actie is om al onze jongens met de Kerstdagen van een Kerstpakket te voorzien la ten we hieronder als aansporing om onze jongens vooral niet te vergeten, enkele citaten volgen uit een brief van één onzer jongens uit deze ge meente die met 14 man op een bul- tenpost in de Oosthoek van Java zit. Om de gehele brief weer te geven zou te veel gevraagd zijn van de re dactie, vandaar een enkele grei „Het is voor mij dan ook moeilijk onze vreugde te beschrijven toen wfj enkele weken geleden een Bplinter- nieuwe gramophoon ontvingen, ons eschonken door de Niwin. Dit was ouwens niet voldoende, zegt de Niwin, want enkele dagen daama werd ons een jubileumpakket over- handlgd. We weten het, de Niwin, en met haar de Nederlandse bevol- king vergeet ons niet". Wanneer U mij vraagt of de ac- ties van de Niwin voor de voile 100 slagen, dan kan ik deze vraag volmondig met „ja" beantwoorden Ten slotte schrijft hij ons: ,,Ik hoop en vertrouw dat ook de ko mende acties de voile medewerking zullen hebben van het Ned. volk". Tôt zover onze briefschrijver waar- aan wij niets hebben toe te voegen. Wij militairen het met zijn hi deze maatregel niet eens. Eerst kreeg je geregeid brieven bestaande uit twee velietjes; nu wordt het één zo'n velletje, waar haast niets op kan. Moeten de militairen alleen een offer brengen, en mogen ze niets te- rug verwachtenT tri slechts een onbeduidende roi Wij zullen niet stilstaan bij kleine gebreken, daar deze door het vele goede spel van weinig betekenis wa ren. H. D. B. A „De Martelg-ang van Kromme Lin- dert" uitgevoerd door het Volksto- neel Nico Steenbergen. Wij kunnen niet zeggen, dat het hôtel ..Struvé" zijn toneelseizoen geopend heeft, want het Volkstoneel Nico Steenber gen had de zaal gehuurd om er zijn 95e voorstelling te geven van „De Martelgang van Kromme Lindert" dat de eerste voorstelling is voor Sappemeer. Bij de bespreking moeten wij drie dingen onderscheiden: het boek, de toneelbewerking en de uitvoering. Het boek, een werk van A. M. de Jong is van uitstekende kwaliteit, het is voldoende bekend om er niet ver der op in te gaan. Bii de toneelbe werking waren er moeilijkheden, om- dat men van mening was, dat het onmogelijk was sommige delen voor het tonel geschikt te maken. Men heeft toen de weinig eelukkige op lossing gevonden de betreffendë de len te laten voorlezen, waardoor het geheel ietwat de indruk geeft een ge- ïllustreerd boek te zijn. Dat het geheel het publiek heeft geboeid en enige uren in spanning heeft gehouden is in de eerste plaats te danken aan het voortreffelijke verhaal van A- M. de Jong, en in de tweede plaats aan het uitstekende spel van Nico Steenbergen, die de moeilijke roi vervulde van Kromme Lindert. Steenbergen heeft zich van deze moeilijke taak voortreffelijk ge- kweten. De overige snelers stonden enige klassen lager. H. B. Hermaa Heyennans, Nu binnenkort een stuk van Heyer- mans in deze plaatsen zal worden vertoond, kan het verdienstelijk zijn de figuur van deze schrijver nader te bezien. Geheel verschillend zfjn de proble- men, die ht) in zfln werk behandeld; nu eens liggen de problemen op soci- aal terrein („Op Hoop van Zegen". „GHlck Auf"), dan weer op rellgieus gebied („Allerzielen"), Hiernaast handteerde hij niet minder doeltref- fend het wapen der satire („De Wijze Kater") terwijl hi) in „Eva Bonheur" het rustlge geluk schildert van een dromer. Het was welhaast vanzelfsprekend, dat het werk van Heyermana geen genade kon vinden ln de ogen van de Duitsers in de bezettingsttjd; zijn borstbeeld werd beklad en verminkt; zfln naam verdreven van de toneelaf- fiches en zfln werken werden geweerd uit de bibllotheken; zfln meesterwerk „Droomkoninkje" en zfln op onnavolg- bare wflze vertelde voorvallen ult het dagelflkse leven, vol sentiment en humor, werden gerangschikt onder de verboden lectuur. Dat de werken van Heyermans theuis weer op het toneel- repertoire voorkomen, kan man clan als aan daad van «raharatal, destijds een van de meest beruchte personen van het Scholtenshuis. 5 Augustus 1943. We gaan terug tôt 5 Aug. 1943. In een huis in de Fruitstraat te Gro ningen hadden enige illégale wer- kers een bijeenkomst: het waren de heren P. E. en T. P. Hut, Hiemstra uit Surhuizen en ter Horst. Deze laatste bracht een zekere Kramer mede. Men vond het wel eigenaar- dig, omdat ter Horst was gearres teerd. Maar hij. vertelde, dat hij weer vry gelaten was. Kramer in wer- kelijkheid Drost, ging spoedig weg, en keerde terug met andere S.D.ers. P. E. Hut werd neergeschoten en T. P. Hut en S. Hiemstra gearresteerd. In 1944. In April werd de heer Rijnders ge arresteerd in de trein van Groningen naar Assen. De arrestatie, verricht door Dtrost en een collega geschiedde omdat men veronderstelde, dat de heer Rijnders iets te maken had met de moord op Keyer. Maar toen geble- ken was dat dit niet zo was, wilde men Reinders toch doden. Drie S.D. ers w-o. Drost reden met hem langs het Damsterdiep, en maakten hem af met een nekschot. In October vermoordde Drost de ondergedoken N. T. M.-employé H. Nijholt en de van wapenhandel be- schuldigde heer G. Tonkens, beiden te Groningen. Dezelfde maand werkte hij mede aan de arrestatie van de heren P. Sneeuw, Veendam; E. E. Stolper uit Veendam en C. W. Lubbers uit Wil- dervank; zij werden later gefusil- leerd. Begin 1945 In 1945 werd de reeks misdaden voortgezet. In Februari werden de heren D. Kruitbosch van Winschoten en J. Kamminga van Wildervank ge arresteerd. van wie de laatste werd doodgeschoten. In Maart volgde de arrestatie van de heren J. G. en A. Pinkster uit Veendam. De heer J. G. Pinkster wees hij aan Harry Bouman aan als de man die doodgeschoten moest worden. Deze S.D.er voltrok dit dood- vonnis. Dezelfde maand moest Drost een huiszoeking verrichten bij de arts Lolkema. Deze was niet thuis. Maar Drost ontdekte een geheime deur, die naar het perceel van de heer J. J. Sterk leidde. Daar zette Drost zijn jpnderzoek voort, eh vond er een schuilplaats, waarin zich de heren Lolkema en Sterk bevonden. Lehn- hoff, die inmiddels gearriveerd was, vond de postzegelverzameling van de heer Sterk zo mooi, dat hij deze voor zich wilde hebben en opdracht gaf Sterk te doden. Drost schoot het slachtoffer dood in een w.c. Een maand later maakt Drost deel uit van een vuurpeleton, dat 6 men sen fusilleerde. In Utrecht. In Utrecht heeft Drost ook wanda- den bedreven. Hij arresteerde Joodse Nederlanders en schoot de illégale werker Marchand neer, waardoor deze ernstig werd gewond. Drost verdedigt zich. Drost bekende de kleine gevallen, die hem ten laste werden gelegd. De grote verdraaide hij zodanig, dat het schijnt alsof hij niet de hoofdschul- dige is. Nadat de getineerde advocaat Mr. Redeker nog wat goeds over dit beestmens is komen vertellen, houdt de advocaat-fiscaal zfln requisitoir. Hij achtte aile tenlasteleggingen bewezen en vroeg zich af hoe het mogelijk was, dat een goed politie- man tôt dergelijke daden kon komen. Hij eiste de doodstraf. De verdediger wees op de dwang- positie vjaarin Drost is geraakt. Hij kon zich niet meer uit de S.D. terug- trekken of een opdracht weigeren. Drost zelf, die geen spoor van be- rouw heeft getoond, verklaarde ten- slotte wel in te zien, dat hij fout ge weest was. DE INTERIM REGERING. Zaterdag eindigden de in Den Haag gehouden besprekingen tussen de Nederlandse regering, enige leden van de prefederale regering en groe- pen van federale vertegenwoordigers. De besprekingen werden in eerste in- stantie gesloten op 5 October, toen de artikelen van een „wet bewind Indonesië in overgangstijd" waren behandeld. Er blevén toen enkele ge- schilpunten waarvan de behandeling geschiedde door een kleine commis- sie o.l.v. Dr. Beel. Het resultaat van deze bespreking in kleine kring is geweest, dat de meeste geschilpunten konden worden overbrugd. In hoofdlijnen zou het Nederlandse voorontwerp zijn aanvaard. De Nederlandse regering zal nu zo spoedig mogelijk een Wetsontwerp betreffende de bestuursregeling in Indonesië in overgangstijd bij de Sta- ten-Generaal aanhangig maken. Men hoopt, dat de feitelijke instelling van de interimregering nog in November zal plaats hebben. J. W. te T. Uw vraag komt op het volgende neer: Op grens van twee percelen staat een gemeenschappelijke heg. Eén der buren wil langs die heg op zfln eigen grond rietmatten ter hoogte van 1.80 m. plaatsen. Is dit geoorloofd of mo gen de rietmatten niet anders ge- plaatst worden dan op een bepaalde afstand van de heg? A Het antwoord van onze juridische adviseur luidt: Naar mfln mening is het zeker ge oorloofd om de rietmatten langs de heg te plaatsen. Ik grond deze me ning op het bepaalde ln art. 679 B.W., inhoudende, dat iedere eige.- naar zfln erf mag afsluiten, behou dens in het geval van een hier niet ter zake doende uitzondering. Wanneer Uw lezer denkt aan he plaatsen op een bepaalde afstand va. de grens, bevindt hfl zich op het ter rein van art. 713 B.W., bepalends, dat hoog opschietende bomen en heggen niet anders dan op bepaalda afstanden van de Bcheidslinie v»; twee erven mogen worden geplant A A. K. te Z. en J. H., Foxham: F. zullen uw vragen zo spoedig mok

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2