Frankrijks prestige staat op het spel 80 laar R.H. BIJ Dr. v. MOOK's HEENGAAN. Kustvaart en Scheepsbouw, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 M ■i! Derde Icrcrrgcmg. Zaterdag 16 October 1948 No. 83 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVtNG Berlijnse kwestie weer in de Veiligheids raad, KORT WîJDINGSWOORD. INDONESIE Perspectieven voor de werven niet ongunstïg. De feesten zijn begonnen. Maandag wordt nfeuw weggedeelte in gebruik genomen. -I ABONNBMENTSFREre l f 1.50 p. kwartaal. Franco p. post f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAG8 Uitgeefster Segger's en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nleuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. Het Franse schip van staat is aan de grond gelopen. Vele staatslieden hebben reeds getracht het schip in dieper water te brengen, maar zij hebben gefaald. Nu is Queuille er- mede bezig. Maar hij is niet sterker dan zijn voorgangers, alleen hij heeft wat meer tijd, want het parlement is op reces tôt 16 November, en daarom kunnen belangrijke kwesties, die de val van de regering zouden kunnen yeroorzaken, nu rustig op de lange baan worden geschoven. De kwestie is, dat de basis waarop in Frankrijk het economische leven rust verrot is, en dat geeft sociale en politieke onrust. Lonen en prijzen houden een wedloop, en de schatkist is volkomen leeg. Het volk is ontevreden en stakin- gen zijn het gevolg, die van uiterst links worden aangewakkerd, ten- einde de Communistisch invloed te vergroten in de strijd te- gen de rechts georiënteerde aanhangers van Generaal De Gaulle. Maar het middenblok, waar- uit tôt nu toe steeds de regering is voortgekomen, zit met de moeilijk- heden, die uit deze toestand voort- spruiten. Frankrijks positie als grote mo- gendheid begint te verzwakken. Het prestige daalt. Heeft het zin te onder- handelen met een regering, die van daag aan het bewind gekomen is, en morgen of overmorgen al weer door een andere vervangen kan zijn? Wij zijn ervan overtuigd dat de linkse en rechtse partijen ieder op hun manier het beste met Frankrijk voor hebben. Maar zoals het nu gaat bewerken zij Frankrijks ondergang. Wysjinski: „De Sovjet Unie wil vrede" In de politieke commissie van de Verenigde Naties is het heftig toege- gaan. De Amerikaanse afgevaardigde Austin en de Russische gedelegeerde Wysjinski hebben het woord ge- voerd. Het waren lange redevoerin- gen, waarin men elkander weder- zijds beschuldigde, maar waarin men beiderzijds verklaarde, dat in zijn land de wil tôt vrede heerst. De Rus sprak 2 uur lang, nu eens kalm en rustig. dan weer opvliegend en druk gesti- culerend. „Het is mogelijk, ik her- haal mogelijk", zo zei hij, „dat er sa- menwerking bestaat tussen landen en gaat het verlorene zoeken, totdat hij het terugvindt. Luc. 15 3. Tegenover het menselijk falen en zondigen neemt onze wereld een dubbel standpunt in. Het ene is streng, het kent geen toegeeflijkheid en excuus, oordeelt en veroordeelt, richt zonder medelijden, kent slechts scherpe verachting. Het andere vervalt in zijn tegen- deel: praat ailes verschonend goed (althans probeert dit), verontschul- digt het kwaad als menselijk vergis- sen en begrijpelijk dwalen, als onge- lukkige natuurlijke aanleg en te ver- geven zwakheid. Druk daarom een oog dicht, zo wordt daar geredeneerd en toegepast. Maar hebben wij, mensen, in de strijdpositie binnen in ons, sterke be- hoefte aan vriendelijke verontschul- digingen of niet veeieer en veelmeer aan wilskracht tôt geestelijke correc- tie en weer goed maken? In Christus opvattingen, in Zijn verkondiging bezitten we de vol- strekte maatstaf (Joh. 13, 15; 1 Petr. 2, 21). En dit is een ernstige, ge- strenge maatstaf. Zijn evangelie van de Bergprediking stelt hoge, zedelij- ke eisen. Hij wilde de mensenziel zuiver weten, rein als sneeuw. Hij noemde het kwaad klaar en duidelijk zonde; Hij verontschuldigt de zonde nooit. Maar de zondaar verstoten, zo- lang deze nog een vonk wil tôt het goede opbrengt, dat deed de Heer nimmer. De volkomen Reine had en hield liefde voor de onreinen. De Heilige en Rechtvaardige ondervond een diep medelijden met al wie strui- kelde en erbarmde zich over de ge- vallene. Het geknakte riet breekt Hij niet doormidden fen de walmende pit dooft Hij niet uit. (Matth. 12, 20). Al wie gewond werd, vinden bij Hem genezing en wie strijdt, bij Hem kracht en moed. Hij ging het afge- dwaalde schaap na en liet daartoe de negen en negentig anderen in de woestijn bijeen, zegt het evangelie zo beeldend suggestief, dat ook vandaag nog, even duidelijk en onmiddellijk, zonder uit een landvolk te zijn als de Oosterse Joden in Christus' dagen hoofdzakelijk waren, ieder de bedoe- ling verstaat. Dat voelden toen de gekneusden en aangeredenen door de zonde, zondaar, tolgaarder van de ongerech- te mammon, verworpene. In Zijn na- bijheid worden zij bewust en ervaren, dat de parel wel in het stof is geval- len, maar deze nog immer niet wan- hopig werd verloren. De Heer leeft met hen mee, verwerpt noch scheldt, is daarentegen mild en vol erbar- ming. In een gezonken mensenleven kan er angst zijn voor een eeuwige straf, jvolgens de dreiging der Schriften. Doch het gelovig bewustzijn, Gods genadige goedheid schuldig te ver- beuren, zal het uitzien naar redding en hulp van Christus' wege, intenser dan aile angst doen zijn. Terecht zingt Dante: „En het is de Liefde, die het al beweegt". Ook de opgang van een mens naar Zijn Heer, regelt in laatste instantie de zoekende en vin- dende Liefde. (Luc. 15, 3). Pastoor WESTERMAN. met verschillende ideologieën en ver- schillende sociale structuur, indien er een werkelijk verlangen naar onder- ling begrip aanwezig is". Wysjinski verklaarde verder dat de Sovjet Unie bereid is aile maat- regelen te aanvaarden en te garan- deren, dat de bewapeningsbeperking van 1/3 volgens het Sovjet voorstel zou worden uitgevoerd zonder be- drog. Austin was ook overtuigd dat het mogelijk was dat Communisme en Kapitalisme in vrede naast elkander konden bestaan, maar hij wees erop, dat de vredeswil niet van één kant kan komen. De Berlijnse kwestie. Gisteren is de Berlijnse kwestie weer aan de orde geweest in de ver- gadering van de Veiligheidsraad, na- datade behandeling van deze kwestie vorige Zaterdag voor onbepaalde tijd was uitgesteld. In de bestaande toestand is nog weinig verandering gekomen. Enge- land, Frankrijk en Âmerika hebben verklaard, dat zij alleen bereid zijn besprekingen over deze kwestie tus sen de vier ministers te openen, in dien de Berlijnse blokkade definitief wordt opgeheven. De voorzitter van de Veiligheids raad, de Argentijn Bramuglia heeft aan Wysjinsky gevraagd of zijn rege ring bereid is de blokkade op te hef- fen, waarop deze antwoordde, dat hij zich met zijn regering in verbinding zou stellen. Naar verluid is Moskou's antwoord niet zeer gunstig. De Rus- sen zouden hebben verklaard, dat zij bereid zijn de besprekingen weer op te nemen, daar waar zij 30 Augustus werden afgebroken. De zes niet belanghebbende lan den, die te Parijs zijn bijeen geweest om te trachten een oplossing voor het geschil te vinden, hebben weinig succès gehad. Er zou door deze lan den geen gezamenlijk voorstel wor den ingediend. De „MAGNA PETE" NAAR RUSLAND. Schip werd te Hoogezand gebonwd. Als resultaat van te Berljjn ge- voerde besprekingen is dezer daçen de eerste zending Nederlandse haring naar Rusland gezonden. In vissers- kringen hoopt men, dat hiermede een deur geopend is voor de visexport. De eerste 3663 tonnen haring wer den vanuit IJmuiden verscheept met de te Hoogezand gebouwde coaster „Magna Pete". AANHANGWAGEN GERAAKTE LOS. Te Ooltgensplaat raakte de koppe- ling tussen een tractor en een aan- hangwagen los. De aanhangwagen reed tegen een muur, juist op een plaats waar drie kinderen stonden. Een 10-jarige jongen werd gedood, zijn broertje ernstig gewond. Een ONGELUK IN MLTN. In de miin Oranie Nassau ni sprong een luchtleidinc. Een arbei- der, die zich in de omgeving bevond werd zodanig aan het hoofd gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. ZULLEN APEN WORDEN AANGEKLEED De luchtbrug kan te Berlijn niet voldoende brandstoffen aanvoeren, dat ook de verblijven in de dieren- tuin zullen kunnen worden ver- warmd. In verband daarmede heeft de directie van de tuin besloten om indien de blokkade aanhoudt de apen een vestje en een broekje aan te trekken. Voor de andere dieren zoekt men nog naar een oplossing. WERKMEESTERS EN TECHNICI. De bij het N.V.V. aangesloten Bond van Werkmeesters, Technici en Op- zichthoudend Personeel (B.W.T.O.) is voornemens de propàganda in het Noorden van ons land krachtig aan te vatten. Onder voorzitterschap van de heer J. Engels vond in Hôtel Bellevue te Assen een bespreking plaats, waar- toe vertegenwoordigers van aile af- delingen in de drie Noordelijke pro- vincies waren uitgenodigd. Het was een zeer geanimeerde bij- eenkomst, waar plannen voor de toe- komst zijn gemaakt. In overleg met het Bondbestuur zal de pas gevorm- de „Propaganda-Commissie voor het Noorden" deze plannen gaan uitvoe- ren. Deze commissie bestaat uit de he- ren J. Kleine (Hoogeveen), M. Schot (Gron.) en S- Sioerdsma (Grouw). DE POSTTARIEVEN. Posttarieven, welke op een halve cent eindigen, zullen naar beneden worden afgerond tôt hele centen. Verder is het tarief voor het verzen- den van postbewijzen voor bedragen beneden f 10 teruggebracht van f 0.07% op f 0.06. Ten slotte is het tarief voor het verzenden van kleine geldbedragen op briefkaarten van 1 op 2 cent ge- bracht. De instantie, welke de brief kaarten ontvangt, zal dus voortaan 2 cent, zijnde de kostprijs, moeten betalen. BONNEN VOOR TABAK. Voor de week van 1723 October zjjn aangewezen de bonnën 116 van de tabakskaart voor de aankoop van twee rantsoenen sigaretten of kerf- tabak en 119 van de gecombineerdej kaart voor een rantsoen sigaretten of kerftabak. In de bonnenliist van 31 October zullen bonnen van de tabakskaart worden opgenomen voor 6 rantsoe nen tabak en van de gecombineerde kaart voor 2 rantsoenen tabak, be- stemd voor het tijdvak van 24 Octo ber tôt 6 November. PRIJS VAN AZIJN VRIJ. In verband met de ruime productie en de ruime voorraden azijn, waar- door geen gevaar bestaat dat de prij zen zullen stijgen, zijn deze vrijge- geven. MAXIMl'MPRIJZEN VOOR SPECERIJEN. Kaneel 33 et. per ons ongemalen en 35 et. gemalen los, 28 et. per blik- ken of cartonnen strooier v. 50 gram, 41 et. per flesje van 50 gram, 16 et. per blikken of cartonnen strooier van 25 gram en 12 et. per flesje van 25 gram; Kruidnagelen ongemalen los 13 et. per ons, gemalen los 15 et. per ons, 18 et. per trooier, 14 et. per flesje van 50 gram, 11 et. per strooier, 7 et. peA flesie van 25 gram; Venkelzaad ongVrrtalen los 12 et., gemalen los 14 et. per 100 gram: Gemberwortel f 0.27 ongemalen los en f 0.29 gema len los per 100 gram; Cardamon mag ten hoogste f 1.80 ongemalen los en f 1.82 gemalen los per 100 gram kos- ten. BRANDSTOFFEN VOOR DE TUINBOUW. Aan kwekers van bloemisterijge- wassen en groente en fruit onder glas zijn voor het komende seizoen brandstoffen toegewezen, overeenko- mende met het geschat verbruik van het betrokken bedrijf. Het is niet mogelijk de belangheb- benden die brandstofsoorten toe te wij zen, welke zii hebben aange- vraagd. In eerste instantie zal brand- stof worden verstrekt in de vorm van gascokes. De hoeveelheid ver strekt boven de hoeveelheid van ver- leden jaar krijgt men in Amerikaan se kolen van afwiikende kwaliteit. Van gezaghebbende zij de verneemt Aneta uit Batavia, dat Dr. H. J. van Mook ontslag heeft aangevraagd als Luitenant Gouverneur-Generaal. Dezelfde kringen verklaarden dat het tegenwoordige kabinet van begin af het standpunt heeft ingenomen dat verandering in de persoon van de vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië wenseliik was voor de ver- wezenlijking van de politiek van de regering t-a.v. Indonesië. Toen Dr. van Mook onlangs in Den Haag was om deze zaak te bespre- ken, moesten de besprekingen onver- wachts worden afgebroken. tenge- 6-jarig meisje liep eveneens ernstige voige Van een opstand op Java, wel- verwondingen op. SCHEIDSRECHTER WERD MISHANDELD. In een kleine plaats in Tsjecho Slo- vakije werd een voetbalwedstrijd ge- speeld tussen twee plaatselijke clubs De spelers van één der beide vereni- gingen, alsmede een deel van het publiek kon zich niet verenigen met de uitspraken van de scheidsrechter. Na afloop van de wedstrijd nam men de arbiter even onder handen. Hij ligt nu in het ziekenhuis en men vreest voor ziin leven. In verband met het gebeurde zijn enkele personen gearresteerd. ke de terugkeer van de Landvoogd noodzakelijk maakte. Volgens te Batavia circulerende ge- ruehten zouden een aantal functiona- rissen van de Nederlands-Indische Regering geliiktiidig met Dr. van Mook ontslag nemen. Dr. van Mook werd te Semarang geboren in 1894. Op 24-jarige leeftijd werd hij als bestuursambtenaar te Semarang geplaatst. Vervolgens werd hij als contrôleur aangesteld in de Vorstenlanden. In de iaren 1925'28 nam hij verlof om ziin studie te vol- tooien. Na zijn terugkeer wordt hij verbonden aan het bureau der be- Hamers kloppen, machines ratelen, nijvere handen maken van platen en spanten schepen. Honderden arbei- ders werken op de werven aan het Winschoterdiep, waar de machtige rompen van kustvaarders zich afte- kenen. Ze groeien dagelijks, krijgen vorm, en glijden dan de hoge stellage af het water in. Op deze werven klopt het hart van de Groninger Veenkoloniën. Daar klinkt het lied van de arbeid, een- tonig misschien, maar welluidend. Daar vindt een leger arbeiders werk, verdient er zijn boterham voor zich en zijn gezin. Een gemeente als Hoo gezand staat of valt economisch met de vele werven, die er gevestigd zijn. Er is een tijd geweest, dat de hel- lingen weinig werk hadden. Een eco nomische crisis teisterde de wereld. De markten waren verzadigd; de handel liep terug, fabrieken ontsloe- gen een deel van hun personeel; schepen werden opgelegd. Ook de ex- ploitanten van kustvaartuigen moes ten een deel van hun vloot uit de vaart nemen. Die crisis heeft de streek rond het Winschoterdiep wel heel erg geteis- terd. Maar de oorlog bracht verande ring. De gehavende vloot van kust vaartuigen moest hersteld worden. Van onze coasters-vloot hadden 200 schepen in dienst van de geallieerden gevaren. Er is intensief met deze schepen gevaren. De nodige repara- ties te verrichten werd veelal uitge steld, een deel werd in de grond ge- boord, aldus vertelde Mr. J. Oyevaar, Directeur-Generaal van de Scheep- vaart, in een dezer dagen te Gronin- gen gehouden causerie. De overige Nederlandse kustvaarders, bijna 300, bleven aanvankeliik in Nederlandse dienst varen, en werden later door de Duitsers overgenomen. Een deel van deze schepen werd omge- bouwd, andere kregen oorlog- en bomschade, een ander gedeelte ging geheel verloren. Volop werk. Het herstel van de schade en het bouwen van schepen ter vervanging van die welke verloren gignen, be- tekent, dat er momenteel nog volop werk is op de werven. Zal dit zo blijven? In dit verband is het van belang enkele cijfers nader te bezien: Op 1 September 1939 bezat Nederland 481 kustvaarders, tezamen metend 147.954 ton D.W. Eind 1949 zal het aantal schepen zijn gegroeid tôt 500, de inhoud zal gebracht zijn op 185.331 ton D.W. Dit behoeft geen reden te zijn om de toekomst voor de scheepsbouw donker in te zien, want niet alleen de beschikbare ton- nenmaat, maar ook de ouderdom van de schepen speelt een roi. Gunstige perspectieven voor de bouw van kustvaarders. Van de Nederlandse kustvaarders waren in 1939 62 ouder dan 21 jaar. Dit aantal bedraagt thans 105. De gemiddelde ouderdom was toen 9% jaar, thans bedraagt deze 13% jaar. Dit opent de mogelijkheid, dat nadat de oorlogsschade aan de vloot is her steld, een geleidelijke vernieuwing van de vloot moet plaats vinden. Is dat het geval, dan kunnen de werven nog jarenlang rekenen op volop werk Of deze vernieuwing inderdaad zal plaats vinden hangt af van de ont- wikkeling van de kustvaart. Mr. Oyevaar verwacht, dat deze gunstig zal zijn, omdat hij dit bedrijf kern- gezond acht. Verschuiving. In 1939 behoorde 18 van de kustvaarders aan rederijen; 82 aan kapiteins-eigenaars. Van de hui- stuurshervorming en twee jaar later doet hij zijn intrede in de volksraad. Vervolgens werd Dr. van Mook directeur van Economische Zaken, en leidde âls zodanig de besprekingen met Japan in de iaren voorafgaande aan de Japanse invasie. Op verzoek van de Gouverneur- Generaal verliet hij even voor de Japanse aanval Indië, en werd toen benoemd tôt Luitenant Gouverneur- Generaal en minister van Koloniën. In 1945 keerde Dr. van Mook als hoogste autoriteit naar Indië terug. En ongetwijfeld waren de moeilijk- heden, die hij hier heeft ondervon- den niet geringer dan die in de zware oorlogsjaren. In aile opzichten heeft Dr. H. J. van Mook in de onderhandelingen met de republiek, en bij de vorming van een nieuw Indië baanbrekend werk verricht. In aile kringen heeft hij zich vrienden verworven, en ve- len zullen hem met diep leedwezen zien heengaan. Hoe groot de sympathie is, die men jegens de scheidende Landvoogd koestert moge blijken uit het gejuich waarmede hij werd begroet. toen hij ijlings uit Den Haag naar Batavia te- rugkeerde, in verband met de op stand op Java. dige vloot behoort 35 aan rede rijen en 65 aan kapiteins-eigenaars. Deze verschuiving is te betreuren, maar» het is een onontkoombaar ver- schijnsel van deze tijd. Wie vroeger de nodige capaciteiten, en een kapi- taaltje van f 10.000 bezat, die kon zich met f 90.000 hypotheek 'n schip laten bouwen. In deze tijd, nu een schip f 500.000 tôt een millioen kost, kan men met f 10.000 niets uitrichten. Men is thans bezig plannen uit te werken om de kapiteins-eigenaren tegemoet te komen, zo vertelde de heer Oyevaar. Personeel. Het werven van personeel brengt moeilijkheden. Er is niet voldoende machinekamer-personeel beschikbaar, niet genoeg matrozen, en ook het aanbod van stuurlui loopt sterk te rug. Daar kustvaarders veelal aan gewezen zijn op jeugdig personeel, is het tekort ten dele toe te schrijven aan de militaire dienst. Ter viering van het 80-jarig be staan van de R.H.B.S. te Sappemeer, zjjn talrijke oud-leerlingen samenge- komen. De feesten zijn gisterenmid-j dag begonnen met de ontvangst der yeiïnisten in het hôtel ..Struvé". De heer AZING KAMPS, voorz. van het feesteomité sprak een wel- komstwoord. Hij verheugde zich om de grote belangstelling en stelde de mede-comité-leden en de heer van Leeuwen, directeur der school, aan de aanwezigen voor. Om. 8 uur 's avonds verenigde men zich opnieuw in het hôtel „Struvé" voor de feestavond, welke daar is gehouden. 's Avonds kwam men weer in het hôtel „Struvé" bijeen. Opnieuw nam de heer KAMPS het woord. Hjj schetste zijn persoonlijke banden, die hem aan de school binden. Daar- na las hij de schrifteljjke en telegra- fische gelukwensen voor die waren ingekomen, en wenste de aanwezigen .enige prettige dagen in Sappemeer. Spreker wenste als voorzitter van de Commissie v. Toezicht directeur en leraren geluk met het jubileum. Ten slotte herdacht de heer Kamps oud-leerlingen van de R.H.B.S., die tengevolge van hun moedig gedrag in bezettingstjjd de dood gevonden hadden. Ter ere van hen werd een minuut stilte betracht. Daarna speel- de de muziek het Wilhelmus, dat door de aanwezigen staande werd meegezongen. Hierna nam de directeur van de H.B.S., de heer J. K. VAN LEEUWEN het woord. Deze wees op het belang van de provincie Groningen in het bij zonder op agrarisch gebied. Sap pemeer ligt in een bijzondere streek van Groningen, de Veenkoloniën, een streek, die omstreeks de 17e eeuw tôt ontwikkeling is gekomen door de afgraving van het veen. Vooral de industrialisatie heeft zich sterk ontwikkeld. De bevolking is kosmopolitisch van samenstelling. Godsdienstig en politiek zijn er vele groeperingen, en dat heeft geleid tôt een opgewekt cultureel leven. In 1863 kwam de wet tôt stand krachtens welke de H.B.S. in het al- gemeen is ontstaan. In 1868, vijf jaar later, is de H.B.S. in Sappemeer opgericht. Veel heeft burgemeester Venema gedaan om in Sappemeer een H.B.S. te krijgen. Niet aile Sappemeersters juichten de plannen van de burge meester toe. Er werd zelfs een adres van 50 ingezetenen door de raad ont- vangen, waarin tegen de oprichting werd geprotesteerd. Met algemene stemmen werd het adres echter afge- wezen. Op 10 Oct. 1868 werd de school onder grote belangstelling geopend. In 1870 werd de aanvankelijke 3-jarige H.B.S. omgezet in een 5- jarige. Later werd na ampele over- wegingen het eerste meisje op de school toegelaten, de later zo beken- de Dr. Aletta Jacobs. In 1917 werd de H.B.S. een Insti- tuut voor Voorbereid Hoger Onder- wij s. Naar wii van Provinciale Waterstaat vernemen, zal het nieuwe weg gedeelte tussen Knijpslaan en Foxhol in de Provinciale Weg Hooge zandGroningen. Maandag a.s. in gebruik worden genomen. Gelijktij- dig wordt de oude weg voor het verkeer gesloten. Het verkeer komende uit de richting Hoogezand en gaande naar Groningen moet derhalve de Knijpslaan inrijden, en vervolgens langs het nieuwe kanaal tôt Foxhol. Ook is het mogelijk in plaats van de Knijpslaan de Rengerslaan (Nieuwe Laan) te volgen. Wel is waar is de Rengersbrug nog niet ge- reed, maar er ligt nog een dam, waarover het verkeer kan gaan. Teneinde de Vezelplatenfabriek spoedig met het scheepsverkeer te verbinden, zal deze dam over ongeveer drie weken worden wegge- graven. Voor het lichte verkeer zal dan bij Rengerslaan een schipbrug worden gelegd. Het zware verkeer zal dan uitsluitend aangewezen zijn op de Knijpslaan, om de weg langs het nieuwe kanaal te bereiken. Voorlopig zullen de GADO-bussen rijden over de Rengerslaan (Nieuwelaan) en nieuwe betonweg naar Westerbroek. Later zullen ook de GADO-bussen van de Knijpslaan gebruik moeten maken, wan- neer de dam is afgegraven. De GADO zal dan een voorziening tref- fen voor de passagiers met bestemming tussen Knijpslaan en Rengers laan. Wat gebeurde er in 80 jaar met de H.B.S.? Sinds 1917 is het leerlingen-aantal vrijwel stationair gebleven. Dit moet als een gevolg beschouwd worden van de streek. Immers de bevolking is niet zeer sterk toegenomen. Boven- dien ziin er andere scholen in de om geving opgericht. Maar de resultaten aan de school behaald waren zeer gunstig. In de laatste jaren werd slechts 3 van de leerlingen afgewezen. Vervolgens releveerde spreker de oprichting van de H.B.S.-vereniging N.O.F. in 1937. Hij besloot met te wiizen op de chaos die de bezettina in het school- gebouw had veroorzaakt en dankte degenen, die hebben bijgedragen de school weer in een bruikbare toe stand te brengen. Spr. aanvaarde een bloemstuk van de heer Beereboom namens hôtel ..Struvé". De volgende spreker was Dr. B. C. STARING, oud insp. van het Mid- delbaar Onderwijs, die sprak over het M.O. in het algemeen en de school in Sappemeer in het bijzonder. De school begon met 3 klassen en in de hoogste klasse zaten slechts enke le leerlingen. Sor. besloot met enke le woorden te richten tôt de tegen woordige leerlingen. die een ernstige tijd hebben meegemaakt. Hij spoordo hen aan trachten te voorkomen dat iets dergeliiks zal worden herhaald, door het goede te leren kennen en de fouten van vorige generatiea trachten te voorkomen. De heer WESTERVELD, Insp. van het Onderwijs besloot de rij der sprekers. Daarna was het woord aan Wim Sonneveld's Cabaret, door welk ge zelschap een twintaltal schetsen wer opgevoerd, waarvan de meesten his torische feiten behandelden. Voor vandaag staat er op het pro gramma een bezoek der reûniste' aan de R.H.B.S., en daarna de offi ciële ontvangst door het Gemeente ■bestuur. In hôtel „Struvé" zal een diner worden aangeboden. 's Avonds bie- den de leerlingen van de school een feestavond aan. Evenals Vrijdagavond zal er ook vanavond bal na ziin. o.l.v. de heer A. Heuving. Last but not least dienthet ensem ble Novacek genoemd te worden, dat steeds op uitstekende wijze muzikale medewerking heeft verleend. 12 JAAR GEëIST TEGEN EX-HOOFDREDACTEUR VAN „DE TELEGRAAF" Voor het Amsterdamse bijzonder gerechtshof had zich te verantwoor- den de thans 41-iarige ex-hoofdre- dacteur van het dagblad ,,De Tele- graaf", Cornelis van der H. Hem is ten laste gelegd dat hii van October 1944 tôt het einde van de oorlog het hoofdredacteurschap heeft bekleed bij de „Telegraaf" en tezelfdertijd fungeerde als waarnemend hoofdre- dacteur van ,,Het Nieuws van den Dag", welke beide bladen ajdus de dagvaarding naar algemeen be- kend is, in de bezettingstijd de Nati- onaal-Socialistische en Duitse belan- gen zoveel mogeliik trachtten te be- hartigen. Voorts zou hii in Septem ber 1941 te Berlijn dienst hbeben ge nomen bij de Waffen S.S. De procureur-fiscaal. Mr. S. Tim- minga, eiste tenslotte 12 jaar gevan- genisstraf. TITO OVER DE COMINFORM. De Joegoslavische premier, maar- schalk Tito, heeft in een rede voor de Communistische jeugd te Belgrado in verband met de aanvallen op zijn regiem door de cominform verklaard, dat hij het zeer betreurde ,,dat vele communisten de eigenschappen waar- heidsliefde en rechtvaardigheid mis- ten". Wij hebben altiid veronder- steld, aldus maarschalk Tito, „dat alleen het afgeleefde kapitalistische stelsel zich van zulke leugens kon bedienen". „De tijd zal komen, dat wij met daden zullen bewijzen dat aile be- schuldigingen en laster ongerecht- vaardigd ziin". i -i"

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1