De Beneluxhavens. VERZEKERING VAN «ET LEVENSPEIL Brandstoffentoeslag. OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 80 Jaar R.H.B.S. te Sappemeer De Boeren wensen: Wereldnieuws in Vogelvlucht Derde Jaargcmg. Woensdag 20 Ocîober 1948 No. 84 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Een deel van de voor Duitsland bestemde transpor- ten zullen over Nederlandse- en Belgische havens worden geleid DRIE BELGEN IN NEDERLAND VERONGELUKT. Transformatorengebouw bij Wilton Feyenoord in brand. A- INDONESIë. ABONNEMENTSFRBS i f 1.50 p. kwartaal. Franco p. post f 1.78 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). HET NIEUWSBLAD VERSCHtTNT WOEN8DAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster Segger's en KremeFs Uitgeverszaak ,,Het Nieuwsblad" C.V. Kantoo- Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. Voor de uitvoering van het plan Marshall zjjn aile West-Europese havens nodig. Men zal zich nog herinneren, welk een storm de voorstellen van de Ne derlandse regering inzake de correc- tie van onze Oostgrens in Duitsland hebben doen ontstaan. Allerlei gekke geruchten deden de ronde, zo werd gefluisterd, dat Nederlandse divisies klaarstonden om bepaalde grensge- bieden te bezetten. Deze storm is geluwd. De grenscor- recties zijn niet actueel meer. De kranten en Jan Publiek zwijgen er- over. Maar dat wil nog geenszins zeggen dat wij deze kwestie verge- ten zijn, zij wordt momenteel over- schaduwd door veel belangrijker ge- beurtenissen: de spanning tussen Oost en West, de splitsing van Duits land in twee gedeelten en de Berlijn- se kwestie. De afgelopen week is weer een derland stierven 20-400 burgers. Hon- ger en ontbering in de beruchte win- ter kostte in het Westen van het land aan 16.000 mensen het leven; 250 krijgsgevangenen kwamen in Duits land om het leven alsmede 27000 te werkgestelden en een groot aantal politieke gevangenen. In het bovenstaande zijn niet be- grepen zij die het leven verloren in de oorlog tegen Japan of tengevolge van de Japanse bezetting in Indo- nesië. De Nieuwe Muntcirculatie. Een nieuwe muntcirculatie bete- kent vooreerst vervaardiging van nieuwe munten. Er zullen naar schat- ting nodig zijn 64 millioen nikkelen kwartjes, 160 millioen nikkelen dub- beltjes, 60 millioen bronzen stuiver- tjes en 400 millioen bronzen centen; in totaal 700 millioen stukken met een gewicht van 1450 ton. De vervaardiging zal geleidelijk ge- schieden. Op het ogenblik worden ongeveer 3 millioen bronzen centen ver- De Bénélux. In een in Luxemburg gehouden storm opgegaan in Duitsland, en wel per week vervaardigd. Men vanwege het feit, dat België en Ne- wacht dat de totale voorraad mun- derland met de geallieerde bezet-1 ten in 3 4 jaar gereed zal zijn. tingsautoriteiten overeengekomen zijn de havens Amsterdam, Rotter dam en Antwerpen in te schakelen bij het verkeer op Duitsland, hetgeen vergadering van de Economische een herleving van het Rijnverkeer Raad van de Bénélux, is een redactie- zal betekenen. commissie belast met het opstellen De vrees, dat dit een doodsteek zou Van een ontwerp voor een econo- betekenen voor de Noord-Duitse ha- mische unie tussen België, Luxem- vens heeft een storm ontketend, die burg en Nederland, waarbjj rekening door de militaire bevelhebbers in m0et worden gehouden met de wen- Duitsland onmiddellijk is onderdrukt, door hun verklaring, dat voor de uit- voering van het plan Marshall aile Westeuropese havens nodig zijn, en dat over de Nederlandse en Belgische havens slechts een deel van het voor, Duitsland bestemde verkeer zou wor den geleid. De herrie rondom het postvelletje. Het feit, dat ingaande 1 October voor het schrijven naar militairen in Indonesië slechts een bepaald post velletje gebruikt mag worden, om de brieven tegen een verlaagd lucht- sen, welke tijdens de gehouden be- pprekingen door de drie landen zijn geuit. VOORMALIGE S.D.er KWAM DOOR MISDADEN AAN DE KOST. Op 1 Juli van dit jaar wist een Hagenaar, die gedetineerd was we- gens zijn werkzaamheden gedaan voor de S.D., te ontsnappen. Hij ging eerst naar Den Haag. Verduisterde er enige fietsen, en toen het daarvoor verkregen geld op was, ging hij naar adressen van politieke delinquenten, waar hij vertelde een voordelig han- deltje te weten, en wist zo geld los te krijgen, dat hij te eigen bate aan- wendde. Na Den Haag verplaatste hij zijn operatieterrein naar 's-Hertogen- bosch, vervolgens naar Amsterdam en ten slotte naar Rotterdam. Daar werd hij gegrepen en is thans in een strafkamp opgesloten. OPGESCHOTEN JONGENS PLEEGDEN DIEFSTALLEN. De ouders traden op aïs helers. Door de Rotterdamse politie is een groep jongens aangehouden, die zeer vele inbraken in Rotterdam Zuid op hun geweten hebben. Zij begonnen met inbraken in scho- len, maar die leverden niet veel op, daarom waren een aantal winkeliers en een suikerwerkenfabriek hun voî- gende slachtoffers. Daarna werd in- gebroken in een aantal woonhuizen. waar radiotoestellen en textielgoede- ren werden gestolen. De ouders van enkele der knapen traden op als heler. Ook zij zijn door de politie gearresteerd. DUITSE DUIKBOOT WORDT DOOR ENGELSMAN GETEST. Een Engelse officier, zekere Mac- kenzie neemt momenteel in het Wil- helminakanaal proeven met een voormalige Duitse eenpersoons duik- boot. Het schijnt in zijn bedoeling te liggen met deze boot van ons land naar zijn vaderland over te steken. Deze tocht kan volgens de officier in 22 23 uur worden volbracht. Op de Rijksweg ten Zuiden van Breskens, haalde een uit Gent af- komstige luxe auto, waarin drie Bel- gen zaten, met grote snelheid een andere wagen in en botste daarbij te gen een tegenligger, een met stenen geladen vrachtauto. De luxe auto werd geheel ver- nield en de inzittenden zwaar ge- wond. Twee van hen zijn inmiddels overleden. D:e toestand van de derde is zorgwekkend. De vrachtauto werd licht bescha- digd. TAXICHAUFFEUR VERKEERDE ONDER DE INVLOED VAN ALCOHOLISCHE DRANK. In de nacht van Zaterdag op Zon- dag reed een taxi uit Borculo met zo grote snelheid in de richting van Neede, dat de wagen bij Haarlo uit de bocht vloog. De bestuurder werd uit de wagen geslingerd en bleef zwaar gewond op de weg liggen. Tij- dens het vervoer naar het ziekenhuis te Zutphen is hij overleden. Men heeft vastgesteld, dat hij onder de invloed verkeerde van sterke drank. De auto, een nieuwe Ford, werd volkomen vemield. DE TWEEDE DAG DER REûNI Als we wel zijn ingelicht en we hebben reden om aan te nemen, dat; dit inderdaad het geval is, betonen posttarief te kunnen verzenden, heeft zjcjj op ^et ogenblik Minister Mans- veel ontevredenheid veroorzaakt. jjolt en Directeur-generaal van de Verschillende kamerleden hebben de minister om inlichtingen verzocht. Aan een der vragenstellers heeft de minister geantwoord, dat een en an- der o m. verband houdt met het stre- ven de overheidsuitgaven zo laag mogelijk te houden. Door de P.T.T. moeten aan de K.L.M. grote bedragen betaald worden voor het vervoer der brieven aan militairen. Voor 194/ was voor dit vervoer f 1.800^000 uit- getrokken, maar in werkelijkheid be- liepen de kosten f 4.000.000. Verder is de postale vervoerscapa- citeit van de K.L.M. beperkt, temeer omdat de machines steeds zijn volge- boekt voor het passagiersvervoer. Daardoor is, ondanks het feit dat de post aan militairen voor gaat, dik- wiils een achterstand ontstaan. In de derde plaats deed zich m toenemende mate het verschijnsel voor, dat naast krantenkmpsels en foto's waartegen geen bezwaar be- stond kranten en andere zaken, Voedselvoorziening, ïr. S. L. Louwes grotere voorstanders van terugkeer tôt het vrije bedriif. dan het Ministe- rie van Economische Zaken. In het laatste ministerie is het Prof. Brou- wers van de Prijsbeheersing, die nog al wat invloed heeft en hij meent, dat te veel vrijheid op het ogenblik funest zou werken. De Landbouw echter dringt er op aan een beetje op te schieten met het beëindigen van de distributie en daarmee zullen de boeren het wel eens zijn. Maar aan de andere kant zullen zij het met Prof. Brouwers eens zijn, dat de prij- zen niet geheel vrii kunnen worden gelaten. Het doet wel eieenaardig aan, dat de boeren en prof. Brouwers op hetzelfde standpunt zouden staan, jnaar een feit is het, dat de nadelen van een volkomen vrije prjjsvorming zich op het ogenblik reeds in de land bouw doen gevoelen. Iedere aardap- pelverbouwer weet daar op het ogen blik van mee te praten. Het is ook SUUI1U. X*wv.xx lvriof "V- xx» gtvxx waarvan de verzendmg met per Driex wej een beetje zonderling. Nadat ja is toegestaan, of waarvan de verzen- ding op zichzelf was verboden, In brieven werden gesloten. Het verzenden van drukwerken te gen drukwerktarief per luchtpost is noch burgers, noch militairen toege staan. Verenigingen en thuisfronten hebben echter in toenemende mate allerlei drukwerkjes per bnef ver- ren de prijzen binnen nauwe gren- ?en gehouden zijn, laat men ze thans geheel los en is er niet eens een op- houdprijs, of minimumprijs, die door de regering wordt gegarandeerd. Bij het zeer grote aanbod. dat verwacht moet worden en de toenemende moeilijkheden bii de uitvoer van pootgoed kan het onder deze omstan aiieiLC! ui un.vvv.AïAj^UUtgUCU XVdiJ. uti giivagi unwvuxi zonden. Hoe groot de omvang van an ^igheden niet anders of de prijs moet euvel wel was is gebleken uit de pro- beiangj-jjk dalen. Hii is dan ook testen die van die zij de bmnenkwa- ree(js een heei stuk beneden de richt men, na invoering van de nieuwe maatregel per 1 Oct. De minister wees er ten slotte op, dat inmiddels het toegelaten bnef- gewicht is verhoogd tôt 10 gram, hetgeen het mogelijk maakt tenknipsels, foto's enz. m te sluiten. Bedroevende cijfsrs. Het Centraal Bureau voor Statis- tiek heeft bekend gemaakt, dat in de jaren 1940—1945 ongeveer 280.000 personen meer zijn overleden, dan m gewone tijd zouden zijn gestorven. Van dit aantal waren 210.000 directe oorlogsslachtoffers. Van genoemde 210.000 mensen zijn 67.000 in de Nederlandse statistiek verantwoord als overleden; ongeveer 143.000 zijn ambtshalve, of als ver- trokken naar het buitenland, ,afge" voerd van de bevolkingsregisters. Bij die 143.000 bevinden zich plm. 104.000 Joden, die direct bij de depor- tatie naar Duitsland van de bevol kingsregisters zijn afgevoerd en in Duitsland of Polen zijn overleden. Door executies en standrecht ver loren 2800 personen het leven; in concentratiekampen in Nederland kwamen 2500 personen om; tenge volge van oorlogshandelingen in Ne- heid zou moeten hebben deze prijs- garantie slechts te geven voor de ihoeveelheid van ieder gewas, die blijkens de ervaring elk iaar nodig is. Er mag natuurlijk geen specula- tieve uitbreiding komen, waarbij men voor de inleveringsprijs zou te- len zonder met de behoefte rekening te houden. Dit is voor de oorlog bijv. het geval geweest bij de tomaten, komkommers en augurken en dat systeem is volkomen fout. Wij menen. dat onder de gegeven omstandigheden de boeren er ten eerste scherp on moeten toezien, dat zij niet het slachtoffer worden van een te grote en ontijdige vrijheid en dat ten tweede onmiddellijk maatre- gelen moeten worden genomen om het aanbod te beperken tôt de be hoefte. Dat laatste eist vooral disci pline van de boeren zelf, doeh deze kan alleen te voorschijn geroepen worden, wanneer regering, Bedrijf- schap en organisaties gezamenlijk een afzetregeling ontwerpen. Van- daag z}jn het de aardappelen, maar in de naaste toekomst kunnen ook andere producten er precies zo voor-j staan. Handelszaden, vlas, zuivelpro- ducten en zelfs vlees en eieren zul len wellicht eerder een verzadigde markt aantreffen dan men thans nog mogelijk acht. Maar iuist daarom pooet het eerste symptoom van her- stel van de overvloed onmiddellijk worden beantwoord met het nemen van afdoende maatregelen tôt verze- kering van het levenspeil van de boerenstand. Gisterenmorgen even na 11 uur is het transformatorengebouw vani het Gem. Electr. Bedr(jf van Rot terdam, dat In de nabqheld van de werf Wilton Feyenoord staat, door de explosie van een trans- lormator van 25.000 volt ln brand geraakt. De transformator was 's morgens voor het eerst in gebruik gesteld. Daarvoor had zij als reserve gediend. Zestig ton olie, die voor de koeling van de transformator wordt gebruikt, geraakte ln brand. Tengevolge van het gebeurde is de toevoer van electrische stroom voor Schiedam West, Vlaardingen, Hoek van Holland en de spoorlijn tôt Hoek van Holland afgesneden. Inmiddels laalde grote vlammen op, die een geweldige hitte verspreidden. De brandweren van Schiedam en Vlaardingen rukten uit, evenals de bedrijfsbrandweer van Wilton Feyen oord. Van aile kanten werden schuim- blusapparaten aangevoerd, tenelnde de brandende olle, waarult enorme rook- massa's opstegen, te kunnen bedwin- gen. Naast de schuimblusapparaten werd het vuur bestreden met 8 stralen, waardoor men het spoedlg onder de knie had. Het personeel, dat aanwezlg was kon ttjdig een veilig heenkomen zoe ken, met ultzonderlng van een 25-ja- rlge monteur, die in de vlammen 1s omgekomen. Nader wordt gemeld, dat de stagna- tle In het spoorwegverkeer betrekke- lijk gering zal zijn. De bewoners van een deel van Schiedam, en van Vlaar dingen en Hoek van Holland zfjn ge- waarschuwd er rekening mede te houden, dat het mogelijk ls dat gedu- rende enige tfld geen electrische stroom geleverd zal kunnen worden. De viering van het 80-jarig bestaan van de R.H.B.S. te Sappemeer is Zaterdagmorgen voortgezet. Het be- gon 's morgens met een bezichtiging van de school. Enige honderden oud- leerlingen van de school, uit aile de- len des lands hier samengekomen, werden door de directeur, de heer J. K. van Leeuwen ontvangen, en werden in de gelegenheid gesteld de school, welke in de loop der jaren vele veranderingen en verbeteringen heeft ondergaan, te bezichtigen. En ieder werd in de gelegenheid gesteld weer eens in de schoolbanken plaats te nemen. De docenten gaven een lesje voor volwassenen; men kon Frans, scheikunde, aardrijkskunde, enz. even ophalen Om half één begaven de aanwezi- gen zich naar het gymnastieklokaal, waar deze maal niet de heer van D:orst de scepter zwaaide. De ringen bleven boven in de zaal hangen, bok en brug bleven op hun plaats. Al leen de bij de wandrekken behoren- de banken werden in gebruik geno men, maar dan om een zitplaats te vormen voor een deel der aanwezl gen. In dit lokaal had de officiële ont- vangst der reiinisten door het ge meentebestuur plaats. Burgemeester W. Stronkhorst beklom het spreekgestoelte. Hij gewaagde van! de banden, die HBS en Gemeentebe-1 stuur blnden; deze school is wel een Rijks-H.B.S., maar zij is een Gemeen-1 telijk belang. Vervolgens las spreker 3 missives voor uit de notulen van een in 1867 gehouden raadsvergadering, in de laatste van welke missives de rege ring goedkeuring verleende aan het plan een H.B.S. in Sappemeer te stichten. In zijn rede van Vrijdagavond had de heer van Leeuwen, directeur van de school, reeds verteld, dat in ge- noemd jaar een 50-tal ingezetenen van Sappemeer een adres aan de raad hadden gericht, waarin zij op grond van financiële overwegingen protesteerden tegen het plan in Sap pemeer een HBS te stichten. De heer Stronkhorst kwam op deze me- dedeling Zatermorgen terug, en ver telde, dat een van de raadsleden bij de behandeling van het adres het woord vroeg en mededeeldë, dat hij een onderzoeli naar de onderteke- naars van het adres had ingesteld, en dat hem was gebleken, dat het merendeel der ondertekenaars niet werden aangeslagen in de hoofdelij- ke omslag. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk was, dat zulke mensen zich bemoeiden in de al of niet oprich- ting. Het plan tôt oprichting werd door de raad met algemene stemmen aan- vaard. In 1917 werd een sportveld door de HBS in gebruik genomen en in 1935 kreeg de school de beschikking over een eigen sportveld. „Gi) zijt van heinde en verre geko- men om de herdenking van het 80- jarig bestaan van de HBS te vieren", aldus de burgemeester, „omdat Uw hart nog altijd 'n klein beetje brandt voor de school. U verheugt zich over haar jubileum, maar ook wij". Vervolgens wees de spreker er o] dat de capaciteiten der leerlinge thans een grotere roi spelen dan a financiële draagkracht, zulks in te genstelling met vroeger. Verder wees hij op de belangrijke plaatsen in het maatschappelijk leven welke de oud- leerlingen thans bezetten. Nadat hij directeur en leraren na- mens het Gemeentebestuur geluk had gewenst, bood hij de aanwezigen koffie aan in het hôtel „Struvé". Namens reiinisten, directeur en le raren dankte de heer A. Kamps het Gemeentebestuur voor de ontvangst, en de burgemeester voor zijn harte lijke woorden. 's Middags omstreeks half drie ver- pnigde men zich in de grote zaal van het hôtel „Struvé" voor een ge- meenschappelijk diner. Opnieuw heette de heer Kamps de aanwezigen welkom, en las nog enige ingekomen brieven en telegrammen voor. De heer van Leeuwen deelde daar na mede, dat hij weliswaar nog niets in zijn maag had, maar wel wat op zijn hart. Hij zei, dat hij met gemeng- de gevoelens naar deze H.B.S- was gekomen, maar dat hij kwam, zag en werd overwonnen; overwonnen door hetgeen hij zag. Want de school ver keerde in uitstekende toestand en het lerarencorps was uitstekend. In het lichaam der school zat een gezonde ziel. Met betrekking tôt de commis sie van toezicht zij de heer van Leeuwen, dat deze ailes wat in haar vermogen licht ten bate van de school doet. Tijdens de maaltijd spraken Prof. Westers uit Den Haag en anderen. Prof. Westers vroeg zich af wat allen naar Sappemeer gedreven had' w, geloof van het sprookje in de H.B.S.- jaren, de hunkering om van de wer- De Vercnigde Nattes. Omtrent de Berlijnse kwestie is men, ondanks het feit dat men deze zaak nu al wekenlang in de Veilig- heidsraad behandelt, nog geen stap verder gekomen. Rusland volhardt in zijn weigering over dit onderwerp te Berlijn te spreken. Ook in de komende winter zal aan personen, die een uitkering ontvan gen krachtens de bepalingen van de sociale bijstandsregeling een brand stoffentoeslag worden verstrekt, groot f 2 of f 1 p. w. v. personen die resp. minstens 12 eenheden of 6 een- hedén brandstof hebben toegewezen gekregen. De uitkering wordt ver- leend over het tijdvak van 31 Oct 1948 t.m. 30 April 1949. prijs gekomen en het gevaar is, dat men thans in versterkte mate gaat aanbieden om niet straks tegen n6g lagere prijzen te moeten verkopen. Het stellen van een richtprijs is dus totaal onvoldoende, wanneer men een groter aanbod krijgt dan de vraag op het ogenblik verwerken kan. En op dit moment, juist nu de richtprijs geen waarde meer heeft, trekt de regering zich geheel uit de prijsvorming terug behoudens dan het kopen van aardappelen voor ex port. Dat gaat er dus naar uitzien alsof men de priisbeheersing wil hanteren zo lang de prijzen een nei- ging hadden tôt stijgen, doch dat men de boeren dadelijk aan de vrije markt overlevert, nu de prijzen een dalende richting hebben. Dat is wel een beetje veel verlaned. Voor ta! van producten konden in de afge- Jopen jaren vooral bij export veel hogere prijzen worden gemaakt dan de regering toestond of uitkeerde. Dikwijls werden immers die hogere prijzen wel gemaakt, doch was het de regering, die ze opstreek. Zij kwa men dan in het Landbouw-egalisatie- fonds, waardoor zij een subsidie wer den op de prijzen, die door de bin- nenlandse verbruikers werden be taald. Het waren dus niet de boeren die van dit fonds profiteerden, doch de consumenten. Thans echter nu de rollen omgekeerd zijn laat men de boeren aan de vriie markt over. Zo iets gebeurt nog niet eens in Ame rika, waar men bijv. voor de granen een minimumprijs heeft gegaran deerd. Naar onze mening zal het noodzakelijk zijn ook in ons land voor producten priizen te bepalen. waarvoor de regering steeds bereid is te kopen. Deze prijzen zouden moeten worden bepaald op minstens de kostprijs van het gemiddelde be- drijf, waarbij de regering de bevoegd- Vertegenwoordigers van „Het Rode Kruis" van verschillende landen brachten een bezoek aan Amerika om de programmas en methoden van het Amerikaanse Rode Kruis te bestuderen. Op de foto ziet men de Nederlandse gedelegeerde Dr. J. J. van Loghem (links), Dr. Yvonne Louise Thery (Brazilië) en Dr. Lorenzo Lapom (Italië) die juist een bloedtransfusie wagen hebben bezichtigd. kelijkheid van vandaag in de werke lijkheid van het verleden te komen. Zaterdagavond volgde het laatste gedeelte van het programma: een feestavond aangeboden door de te- genwoordige leerlingen van de school- Het programma hestond uit 'n toneelstuk (,,Ook een Faust" door G. H. Streurman, uitgevoerd o.l.v. de heer J. Sprock, die tevens meespeel- de), zang van een groep leer lingen o.l.v. Ds. Meijer Drees en een revuedansje o.l.v. de heer van Dorst. Het feest van het 80-jarig bestaan van de H.B.S. is een weerzien gewor- den van oude schoolkameraden, die eîkander reeds jarenlang uit het oog verloren hadden. (In het verslag in ons blad van Za- terdag gelieve men te lezen, dat rk H.B.S. in 1917 werd omgeze't in f>Ar- met 5-jarige cursus. Verder heeft r de oud-inspecteur van het M.O., D- W. C. H. Staring gesproken, doch ri1 kleinzoon, Ir. Dr. A. J. Staring, d' zich als zijn grootvader had vei momd. Deze misverstanden z;jn er- gevolg van het feit, dat het achter de zaal rumoerig was, waardoor sprekers moeilijk en somtijds in h" geheel niet te verstaan waren). Hervatting der besprekm" tussen Nederlanders en r blikeinen? In verband met de mogelijkb van de hervatting der besprekinr tussen de Nederlanders en de Re1 bliek, maken P.N.I. en Masjoemi V kend, dat zij niet gunstig zijn geste- over een hervatting der politieke h sprekingen, zolang niet is volda aan de volgende voorwaarden: Opheffing van de economiseb blokkade door de Nederlanders: Garantie van de diplomatieke on- schendbaarheid voor de leden der republikeinse delegatie en het perso neel dier delegatie, zoals is neerge- legd in de motie van het werkcomitè van het K.N-I.P. van 20 Augustus j.l. Naar verluidt, zal door de P.N.I. een verklaring worden afgelegd in zake de buitenlandse politiek van de Republiek. Kasman Singodimedjo, de Secreta- ris-Generaal van de Masjoemi, heeft verklaard, dat zijn partij niet bereid is haar standpunt t.a.v. een hervat ting der besprekingen uiteen te zet- ten. Zij geeft er de voorkeur aan de adviezen af te wachten van de leden van het Republikeinse kabinet, die tevens lid zijn van de Masjoemi. Wel verklaarde hij, dat de Masjoemi in het algemeen de regering Hatta steunt. Ambarawa door pest besmet. Het district Ambarawa op Midden- Java, is zo verneemt Aneta door pest besmet verklaard. Vaccinatie in aile grote steden- Binnenkort zal begonnen worden met de vaccinatie tegen pokken van de bevolking van aile grote steden in Indonesië. Er is voldoende vaccine aanwezig om de desbetreffende plan- nen volledig uit te voeren. Vroeger was de bestrijding uitste kend georganiseerd, en practisch kwamen geen gevallen van pokken voor. Tijdens de Japanse bezetting is er echter weinig gedaan aan de be strijding van het pokkengevaar. Op Sumatra heerst thans een épi démie, -en uitbreiding over. Java is niet denkbeeldig. Vandaar dat de vaccinatie door Nederlandse en Re- Maandagmorgen heeft de voorzit ter van de Veiligheidsraad, Juan Attilio Bramuglia nogmaals een on- derhoud gehad met de Sovjet gedele geerde Wysjinski, en in de middag ontving hij de vertegenwoordigers van de Westelijke mogendheden. De gedelegeerde van de 6 mogendheden, die geprobeerd hebben een oplossing voor de kwestie te vinden, en deze aan de betrokken regeringen voor te leggen, waren gisterenmorgen bij Bramuglia. Gisterenmiddag is de kwestie weer ter sprake gebracht in de Raad. Frankrijk. Teneinde orde te scheppen in het economisch leven heeft Frankrijk een nieuw experiment beproefd. De Franc is gedevalueerd met ongeveer 1/5 van zijn waarde. Dit is de derde devaluatie na de bevrijding. De Franc is thans ongeveer een cent waard. Natuurlijk betekent deze devalua tie dat voor de importen meer francs zullen moeten worden betaald. Het zou dus een prijsstjjging tengevolge kunnen hebben. Maar de regering verklaart, dat bij de vaststelling der prijzen met deze devaluatie reeds re kening is gehouden. Palestina. Er wordt weer gevochten in Pa lestina. Van een grote strijd is ech ter geen sprake, het zijn plaatselijke gevechten. D:e waamemend bemidde- laar heeft bevolen de strijd te staken. Zo men aan dit bevel geen gevolg geeft, zal hij een spoedvergadering van de Veiligheidsraad convoceren. Griekenland. In de Griekse wateren zijn 13 Ame rikaanse oorlogsschepen gearriveerd, en gelijktijdig met de oorlogsbodems arriveerde Marshall. In Athene be- schouwt men deze bezoeken als een waarschuwing aan Rusland. Japan. In Japan, waar onlangs de rege ring is afgetreden, is thans een nieuwe regering gevormd, bestaande uit Libérale ministers. Vqrmoedelijk zal deze regering echter niet over een meerderheid in de Kamer beschik- ken De „Socialistische en democra- tische" partij en hebben reeds open- lilk verklaard, dat zij het de regermg publikeinse autoriteiten met de groot- moeilijk zullen maken. I sie spoed zal worden uitgevoerd.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1