De beste jaren van KUITEbf F.V. J. POOL PLAATSELIJK NIEUWS leltze Innting llaarl. Feestavond M.C. eenteSappemeerH.S.C. - El Schouwburgzail HOTEL '3 Aanvang Entrée a Aanbesteding IN DE BEKLAAGDENBANK Eerste Abonnementsvoorstelling in Hôtel Faber Inze Inenting Morgi Ick&edi ,JAe> Eerste Abonne Ro-rdhzu Bezoekt Zondz BEZOEKT mt Zu'dlaardermat Waterschap illen Winsch.diepZ.Z" ïïlaM Kbo-mine A HEDEN AVOND te 8 uur in Q.aê-aïetq>e^e£lcfiap Sportpark Sa lanbesteden jadeing v. Ingelanden Natersclup Wallen jJSX Le um ;en paar warme van Bioscoop Hc Tôt en met Donderc Men wordt verzocht besp een dag van te voren Voor de Jaarl. Feestavond |„DE TOURIST", welke gehoi ASSEN met et NIEUW PROGRi DANCING PARKHi ItELEFOON 209 - (K. VE aanvang lOp veler verzoek H. DE W1T 1 Entrée tribune f 1.— Jongenskaarten Zondag aanvang half :meesteren Wethou- der Gemeente SAP- EER zullen op Don- ag 28 October '48 tamiddags te 15.— en gemeentehuize van het avond 8 uur, tn het ^TfcHUIS te Sappe- :r. g e n d a Bestuurs- ciezing (2 vacatures) De Voorzitter. HOOGEZAND - T Maandag Plaatsbespreki maar Zonda§ Extra bussen zoa's bij vorig Abonnements Voorstellinger de belanj ielegenheid de om g te betalen. Woens 20 October a.s. in DIJKHUIS van 6 uur n.m. De Secr. boekh. L. GaldeEmans Iburg Polder i het Schonen der iteringen. jesloten inschrijfbil- ten vôôr 21 Oct. a s. één der bestuursleden Voorwaarden liggen inzage bij Café DE tOOT Borgweg. Aanvang 8 un Meubelbedrijf Luxe- We hebben j beschikbaar t REPARATIES vai aile soorten ME We zijn ovei De goederen en terug gebt NOORDBROEK. Geheimzïnnige nachtelïïke nooït last van de politie KUNST. ïnsluïper te Bloemendaal had hij was de politie. Von Brauchitsch overleden. WAT GEEFT DE RADIO VEÏLINGVEREEN. H.—S. Elke avond 8 uur. Zonda| rgemeester van de ite HOOGEZAND ter algemene ken- at gelegenheid tôt orden gegeven or I sdag 20 October| de navolgei de o. n gezand, Hoofdstr.l namiddags half [siochterstraat, Sappemeer, z laantal kaarten en donateurska Kaarten kunnen worden afge genoemd Hôtel vôôr 7.45 uur. |Optreden van het bekende tenshoek, Kielwin- eer en Foxhol des| niddags 3 uur. pswoldeen Wester |J u t f\ k des namiddags I 30IT6G UâVISS ur. zeer aan te beve- nderen beneden he1 :edste lateninenten eke het Huwelî]ks-| e der Ouders of het irtebewijs van het mede te brengen. ezand, 16 Oct. '48 lurgemeester voor d: e verbouw van de Ipenbare lagere )osterschool in de emeente Sappe- neer. evering van gesloten rijvingsbiljetten in ten gemeentehuize latste verzegelde bus ijk 28 October '48 .30 uur. stek en tekening lang de voorraad t, verkrijgbaar van ictober 1948 af ten jre van de gemeente- tect tegen betaling f 10.— per stel. Re lie op dag van aan- :ding f 2.50. lemeer, 15 Oct '48. irgemeester en Wet- mders der gemeente ippemeer, 3urgemeester V. STRONKHORST Secretaris PERDON. ischoterdiep Zuid- e Hoogezand op ISDA - 26 Oct. '48 v Prima Keuken. De geh ZONDAG Aanvang 8 uu WOENSDAG SAPPEMEER. Maandag 1s A. J. Veen, die alrt militair ongeveer twee jaar ta Inde neslë is geweest en thans voor ds militaire dienst is afgekeurd, in Sap™ pemeer teruggekeerd. Veen, die vroe ger bij de Spoorwegen werkzaam was, is hartelijk door de buurtverenj- ging Kleinemeer (hij woont in Kle: nemeer) en door vrienden en beker den ontvangen. De omgeving van zijn woning was versierd. HOOGEZAND. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer E. H. Groot, slaagde aan da Amsterdamse Universiteit voor het. doctoraal examen Wis- en Natuu) - kunde, cum laude. Zaterdag werd door de politie wegens openbare dronkenschap en geweldpleging aangehouden G. K. te Veendam. Hij werd ingesloten en is, nadat proces-verbaal is opgemaakt, heengezonden. H. L. uit Veendam werd Zater- dagavond wegens het besturen van een auto in staat van dronkenschap door de Hoogezandster politie aange houden en ingesloten. Hij is op vrije voeten gesteld, nadat proces-verbaal was opgemaakt. De auto werd in be- slag genomen. In een vrij goed bezochte open bare vergadering, Vrijdagavond ge- houden in 't hôtel Rowaan en georga- niseerd door de Afd. H.-S. van de Alg. Ned. Metaalbewerkers Bond, sprak de heer L. Benningshof, dis- trictsbestuurder te Groningen, over het onderwerp „Bedrijfspensioen- fonds in de metaalnijverheid. Enjkele door de aanwezigen ge- stelde vragen werden door de spre- ker beantwoord. In zijn sluitingswoord deelde de voorzitter, de heer K. Platje, mede dat het ledental der afdeling in stij- gende lijn gaat. De voordracht voor onderwijzer aan de Komschool luidt als volgt: 1. E. v. d. Woude, tijd. onderw.; 2. R. W. Blauw. tijd. onderw. te Westerbroek; 3. R. Moswijk, onderw. te Wilder- vank. De voordracht voor onderwij zer aan de school te Westerbroek luidt: 1. R. W. Blaauw; 2. E. v. d. Woude; 3. B. Zijlstra, onderw. te Muntendam. Zondagmorgen omstreeks 10 uur liet de familie de Reyd, wonende aan de Singel haar 2-jarig zoontje buiten spelen. Later zag men het ventje niet meer. Men ging zoeken en vrees- de het ergste. Enige tijd later werd het lijk van het ventje uit een langs de tuin lo- pende sloot opgedregd. Bij een onderlinge biljartwed- strijd van de vereniging „Foxhol", gehouden in café ter Veer, werden de prijzen als volgt behaald; Groep A; 1. F. Teuben; 2. E. Broe- kema; 3. H. J. Teuben; 4. A. Broeke- ma. Groep B: 1, K. Venema; 2. H. Mejjer; 3. H. Huizinga; 4. J. Tepper. BORGERCOMPAGNIE. OP HETERDAAD BETRAPT. Zaterdagnacht om plm. half één lieten de fam. Ploeger nabij de Lan- geleegte hun bezoek uit. Plotseling meende de heer P. glasgerinkel te horen bij de buren, wed. J. W. de Boer. Er werd verder echter geen aandacht aan geschonken. Even later komt de zoon van de fam. P. thuis, die ook enig gerucht had gehoord. Samen gingen vader en zoon nu, de vader gewapend met een stok, de zoon met een Indisch mes op onder- zoek uit. Achter de boerderij geko- men, bleek er inderdaad onraad te zijn daar er in het gras een jas lag en een ruit van een naastliggende schuur was ingedrukt en men binnen lawaai hoorde. Op hun bevel om maar te voorschijn te komen, duurde het niet lang of de dader kwam naar buiten. Aanvankelijk leek het of hij zich zonder meer over zou gevên, doch plotseling sprong hij op de zoon toe en ontstond er een worste- ling waarbij de inbreker kans zag zîch van het mes meester te maken. On het gerucht echter was er nog een buurman op afgekomen die met pen stok de inbreker een tik op het achterhoofd gaf waardoor hij even 7iin bewustzijn verloor en toen spoe- dig was overmeesterd. De politie die .direct was gewaarschuwd en spoedig aanwezig was ontfermde zich verder over de man, die na onderzoek bleek te ziin een woonwagenbewoner en tevens goed ter plaatse bekend was, daar hii verleden jaar op de boer- derii werkzaam was geweest tijdens het aardanoelrooien. Het doel was waarschiinlijk de kippen geweest. Er la ge" n 1. al een 4 stuks geworgd in de schuur. KIELVTNDEWEER. Het streekbestuur „Veenkolo- niën van de Plattelands Jongeren ge- meensehap Groningen had Zaterdag wedstrijden georganiseerd op het sportveld. De voorz. dankte de sport- vere"ioing „Kwiek" voor de beschik- baarsteUing van het sportterrein. De uitslagen luiden: Kort.ehaan lopen (heren): 1. Jaco- bus Foikersma, Duurkensakker; 2. Kornelis Koster, Kielwindeweer. Estafette dames: 1. Henny Bentum, Kielw.; 2. Bini de Vries, Kielw. Hoogspringen: Harm Kamping, Gasselterboerv.mond. Verspringen dames: 1. H. Bentum, Kielwindeweer. Verspringen Heren: J. Foikersma, Véendam. Langebaan lopen (1500 m.): 1. K. Koster, Kielwindeweer; 2. F. A. Klok, Kielw. NOORDDIJK. B. en W. ontvingen bericht van het ministerie van econ. zaken, dat de volledige vergunning van de heer L. Oosting kan worden overgeschre- ven op naam vafl de heer J. Lak te Ruiacherbrug. Van Ged. Staten is bericht ont vangen, dat de gemeenterekening over 1046 is goedgekeurd. De eijfers van deze begroting luiden: gewone dienst; inkomsten f 214.104.17; uitga- ven: f 105.870,27; batig saldo f 48.323.90; kapitaaldienst: inkomsten f 30431.00; Uicgaven f 44.525.80; na- delig saldo f 15093.84. ENGELBERT. De kaartclub hleld in café Tui- nema een wedstrijd in prijsjassen, om konljnen, Prijzen werden gewon- nen door Je. Blaauw, R. Kool, H. Eggens Jz., P. Bruiniera en J. Poste- ma. ENGELBERT. Onze plaatsgenoot de heeT H. M. Koster werd benoemd tôt hoofd der landbouwschool te Appingedam. KOLHAM. Onder voorzitterschap van de heer H. Wolda kwam Vrijdagavond de Postduivenvereniging ..De Uiver" te Froombosch en Omstreken in ver gadering bijeen. Besproken werd het punt al of niet aansluiting bij de Al gemene Bond van Postduivenhouders in Nederland. Na gevoerde discussies werd met algemene stemmen tôt aan sluiting besloten. SLOCHTEREN. Op het bedrijf van de heer G. de Haan zijn, onder leiding van de heer R. Schrikkema, een drietal melkerscursussen aangevangen, waar- aan uitsluitend door leerlingen van de Lagere Landbouwschool wordt deelgenomen. Deze cursussen zijn in samenwerking met de Zuivelfabriek „Buurswold" georganiseerd. De Ned. Bond van Plattelands- vrouwen afd. Slochteren vergaderde in café Smit, onder leiding van de présidente Mevr. SchrikDe Boer. Voor de Alg. Prov. Vergadering op 28 Oct. te Groningen gaven zich 18 dames op. Mevr. de WitBergsma van Gorredijk hield een boekbespre- king over het boek van G- Nienhuis: „Waar mens en koren rijpen". Het was een goed bezochte en geslaagde vergadering. In een Zaterdagavond gehouden spoedvergadering van de Oranjever. „0.-N.", alhier, werd besloten bin- nenkort een filmavond te geven. Ver- toond zal worden de „Kroningsfilm" en „De slag om Amhem". Des mid- dags zal een kindervoorstelling wor den gegeven. Deze voorstellingen worden gehouden in samenwerking met de „Stichting 19401945". Het batig saldo komt geheel aan deze Stichting ten goede. SIDDEBUREN. In een gehouden vergadering van Volksonderwijs afd. Siddeburen werden tôt afgevaardigden naar de Prov. Verg. te Groningen op 13 Nov. a.s. benoemd Mej. A. G. Tuinema en de heren A. Emmens en J. Sijtsema terwijl de afd. op de Alg. Verg. te Utrecht op 27 en 28 Nov. a-s. zal wor den vertegenwoordigd door de heren H. Swalve en J. Sportel. De heer P. Brouwer, die on- langs slaagde voor leraar Groenten- en Fruitteelt, is als zodanig benoemd aan de Zaterdagmiddagcursus te Loppersum. Zaterdagmiddag had op de Dam een botsing plaats tussen een auto van de P.T.T. en çen wagen van Dr. Botjes van Woldendorp. De schade bleef beperkt tôt ingedeukte spat- borden. De politie stelt een onderzoek in. Voor het propaedeutisch examen voor civiel ingénieur slaagde te Delft de heer A. Koerts, alhier. ZUIDBEOEK. De familie Achterhof ontving de droeve tijding, dat haar zoon, W. Achterhof op 15 October in Indonesië is gesneuveld. MUNTENDAM. D.S.J.V. „Nieuwe Koers" hield Vrijdag haar jaarvergadering. Met algemene stemmen werden Mej. A. Hut (penn.) en de heer E. v. d. Baan (secr.) herkozen, terwijl verder wer den benoemd de heren J. Groene- woud (voorz.), K. Seip (Vice-voorz.) en Mej. van Oost. De nieuwe voorzitter dankte de scheidende bestuursleden. Met de socialistenmars werd de avond be sloten. In hôtel „D,e Munte" vergader de Donderdag de pl. afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen. Mevr. Everts uit Spijk hield een lezing over Australië. Eèn dameskoortje zong het „Australisch lied" en na de pauze werd een film over genoemd wereld- deel vertoond. De présidente, mej. Mulder dankte na afloop de spreek- ster. Voor de op 28 dezer te Groningen te houden vergadering gaven zich 4 liefhebbers op. Vrijdag vierde de Bapt. Muziek- ver. „Elad" haar 25-jarig bestaan. Bij de herdenking van dit feit, hetgeen in de avonduren geschiedde was de Bapt. Kerk geheel gevuld. Onder de aanwezigen bemerkten wij burge- meester Groenendual en de heren Joh. Jager, v. d. Schaar, M. Goardt, R. Leutscher, H. Jager en G. Brink, zijnde nog in leven ztfnde opriehters van de vereniging. Ds. Hekhuis gaf een historisch overzicht van de 25 jaar, dat de ver eniging bestaat Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Groenendaal zijn waar- dering uit over „Elad" en zegde toe, dat er een muziektempel zal worden gebouwd. Ten slotte beloofde spre- ker een subsidie van f 100. De heer Goardt sprak namens de Raad der Bapt. Gem. Nadat de Bondsvoorzitter had gesproken werd de bondsmars gespeeld. Daarna voer- den vertegenwoordigers van de mu- ziekverenigingen Irene, Veendam en Crescendo, Meeden, het woord. Na de pauze sprak een vertegen- woordiger van een ander Munten- dams muziekgezelschap, n.l. „Kunst en Strijd". Nadat nog verschillende ander en- het woord hadden gevoerd besloot de heer G. Brink, die reeds 22 jaar de vereniging heeft geleid, de rij der sprekers. GRONINGEN. Zaterdag werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer T. L. Koning, die tôt 1 Sept. 1931 directeur van de N.V. W. A, Scholten Carton- en Papierfabriek is geweest, en vanaf die datum commis- saris der vennootschap. Aan de groeve sprak de président commissaris der N.V.. de heer A. S. de Muinck Keizer. Deze schilderde de loopbaan van de overledene. Door zijn grote werkkracht is de heer Ko ning opgeklommen tôt de functie van directeur van de fabriek. Vervolgens sprak de heer H. A. Beekhuis, directeur van de fabriek te Sappemeer. Deze spreker dankte na mens directie en personeel van de fabriek te Sappemeer de overledene voor hetgeen hij als directeur en als commissaris heeft gedaan. MAN OVER BOORD! Toen het troepentransportschip „De Grote Beer", op weg naar Ne derland de golf van Aden passeerde, spraken drie militaire arrestanten af om te trachten zich uit de voeten te maken. Op een nacht zouden zij van het schip springen en naar de kust zwemmen. Wie zou de eerste zijn? Eén van de drie toonde zich de moe- digste, hij sprong in de duisternis, die om het schip was. Maar toen hij de sprong eenmaal gewaagd had schrok hij er zelf van, en schreeuwde om hulp. De beide arrestanten begonnen toen ook te schreeuwen, en spoedig kwam er hulp opdagen. De kapitein liet van koers veranderen, en liet de schijnwerpers ontsteken. Het is geen gemakkelijk werk, om in de nacht een drenkeling in het licht van de schijnwerpers te krijgen. In het algemeen vergelijkt men het met het zoeken van een speld in een hooiberg. Maar Vrouwe Fortuna was met de drenkeling en na een uur brandde de felle electrische stralen- bundel in zijn ogen. Toen was hij spoedig binnenboord. Toen hij een beetje van de schrik en narigheid bekomen was deed hij een verklaring, die heel erg kinder- lijk klonk, maar tegelijk zo oprecht, dat geen der omstanders aan de waarheid van die woorden twijfelde: „Ik zal het nooit weer doen!" VAN LADDER GEVALLEN, Een 73-jarige schllder, die bezig was de gevel van een gebouw te Naarden op te knappen, viel van de ladder. Hij kwam met een zware slag op het wegdek terecht en is aan de bekomen verwondingen overleden MÏSSTRAP HAD DOOD TENGEVOLGE. In de fabriek van staalwerken „De Maas" te Maastricht, deed een 17- jarige arbeider, die bovenop een ge- nerator stond, een misstap, en stortte van een hoogte van 10 meter naar beneden. Hij is aan de opgelopen verwondingen overleden. Men wijst erop, dat dit het eerste ongeluk met dodelijke afloop is dat in deze fabriek, die 20 jaar geleden werd opgericht, is gebeurd. DE DDEFSTAL WAS VERJAARD, MAAR DE DIEF WERD TOCH OPGESLOTEN. In 1943 stal een 17-jarige jongen een aantal kledipgstukken bij een kleermaker, gevestigd te Amsterdam. De jongen had een vingerafdruk achtergelaten. Maar de politie slaag de er toch niet in hem te pakken te krijgen. Zaterdag j.l. liep hij tegen de lamp. De politie kon hem echter niet vast- houden, omdat de diefstal was ver- jaard. Men liet hem dus lopen, maar toch bleef men belang stellen in de jonge man. Hoe was het hem mogelijk ge weest, zo lang uit de handen van de politie te blijven? Een onderzoek bracht aan het licht dat hij bij de S. S. was gegaan. Hij werd opnieuw gearresteerd en nu naar een kamp voor politieke de- linquenten gebracht. D.D.T. IN DE PAP. Wij lezen in het Tw. Dgbl.: Niet aile boeren houden van die na-oorlogse nieuwigheden als vermo- gensaanwasbelasting en D.D.T.-poe- der. Een boer in Markelosebroek wilde tenminste niet dat zijn, zoon die poeder gebruikte om veldgewas- sen, die vol ongedierte zaten, daar- mede te bestrooien. Als al dat onge dierte gebruik van D.D.T.-poeder niet kon overleven zou een mens dat dan wel kunnen? Onze boerenzoon echter trotseerde de ouderlijke tegenkanting en kocht stiekum een zakje met dat geheim- zinnige witte goed je. Opdat dit ver- grijp niet zou worden ontdekt ver- stopte hij het in het statige kabinet in de grote keuken, in de veronder- stelling, dat het daar veilig zou blij ven liggen tôt het weer gunstig was om het veldgewas er mede te be strooien. Nu eet een boer nogal vaak een bordje pap, wat heus niet zo gek is, want pap is voedzaam en gezond. Toen men laatst weer zo'n lekker smeuig bordje pap at, vonden al de huisgenoten wel, dat er een bij zonder smaakje aan zat, maar toch neen slecht smaakte het niet. Onze boerenzoon echter kreeg al gauw boze vermoedens, vermoedens, die tôt zekerheid werden, toen hij de deuren van het kabinet opende en tôt de ontdekking kwam, dat het zakje D.D.T.-poeder verdwenen was. Gelukkig heeft niemand enige na- delige gevolgen van de vergissing ge- had, zodat thans wel afdoende bewe- zen is, dat D.D.T.-poeder voor de mens onschadelijk is. Te Bloemendaal was het de laat- ste maanden 's nachts niet pluis- Herhaaldelijk kwamen bij de politie aangiften binnen van diefstallen, 'die gepleegd werden met de regel- matigheid van de klok met een tus- (senruimte van ongeveer 10 dagen. Het merkwaardige was altijd, dat er geen sprake was van inbraak en dat er nooit het geringste spoor van de dader of de daders te vinden was. De insluiper kwam steeds in de huizen binnen door niet-afgesloten deuren of ramen of regelrecht door de voor- of achterdeur met een valse sleutel. Zijn buit bestond meestal uit geld en distributiebescheiden, doch soms nam hij ook goederen mee zoals een radiotoestel of huishoudelijke artike- len. De Bloemendaalse politie stond voor een raadsel en welke voorzorgs- maatregelen zij ook nam, altijd was de geheimzinnige „Lord Lister" haar te slim af. Meermalen zette de po litie een val op in de nachtelijke uren, soms zelfs werd het gehele Qranje-kwartier met agenten afge- „Eva Bonheur" Als eerste van de Abonn. Voorstel lingen seizoen 1948/'49 bracht het Nederl. Volkstoneel Maandag j.l. Heyermans' „Eva Bonheur", dat door de auteur de betiteling „genoeglijk" spel kreeg. En inderdaad een „ge- noeglijk" spel is het. Niet alleen om dat het probleem of het conflict, zo als U weet, niet al te scherp wordt gesteld en uitgemeten, maar ook om dat het door de mengeling van se- rieuze en vrolijke momenten de juis- te afwisseling bracht. Buitendien vertoont het in aile opzichten de eigenschappen, die het werk van Heyermans karakteriseren, waardoor z'n toneelwerken „volks" zijn gewor- den, maar dan in de goede beteke- nis van het woord. Hiertegen zou men kunnen invoeren, dat dit werk, ofschoon nog niet zo erg oud, toch al op een zekere afstand van ons ligt, waardoor het minder tôt ons spreekt. hetgeen evenwel niets aan zijn waar- de afdoet. Het Nederlands Volkstoneel bracht van dit conflict tussen de alleen voor de natuur levende dromer, aan wie het werkelijke leven voorbijvliedt en de harde realiteit, die op hem geen vat heeft een zeer goede vertolking in een pittoresque décor van Wim Verseur. Wanneer men deze voorstei- ling critisch gaat bezien, dan dient vooral de aandacht gevestigd te wor den op buiten gewoon gave vertol king, die Marie Faassen van de titel- rol gaf. Sober en toch af tôt in de klelnste détails, raak en kensohet- send zette zij het karakter en de na tuur van Eva Bonheur in scherpe lij- nen op de planken. Misschien waa dit de oorzaak van het minder op de voorgrond treden van de andere me- dewerkenden, die toch, behoudens een enkele uitzondering zeer wel vol- deden.' Hans van Geesten, die ook verantwoordelijk was voor de regie, gaf een gave Jasper, een rak uit- beelding van de dromer. Ne! Knoop vertolkte over het algemeen vrij scherp het opgejaagde en zenuwach- tige vrouwtje, terwijl Gerda Ruyters vooral in het tweede en derde bedrijf zeer goed wist te voldoen als de dochter. De overige spelers vormden met de genoemde een gaaf geheel, dat, getuige het hartelijk applaus, een hartelijke en ook aldus verdiende ontvangst bij het publiek ten deel viel. L. DE FRANSEN GAAN FAUST VERFILMEN. De Franse toneelschrijver Armand Salacrou, die voor de film zal gaan werken, heeft enkele dagen geleden in samenwerking met de régisseur René Clair een scénario voltooid. Het is een bewerking van Goethe's Faust, een onderwerk, dat reeds tal van literaire-, toneel- en lyrische varia- ties kent. Ditmaal zal de oude Duitse lengende door een Latijn, en onder Latijns klimaat, volgens minder som- bere beginselen aïs gowoonlij k, wor den weergegeven. Het ligt in de bedoeling der schrU- vers, iets meer te geven dan alleen de anecdote, en de diepere betekenis van deze mythe naar voren te halen, een betekenis, die actueler is dan ooit, n.l. die van de man, die zich aan de kwade machten overgeeft om zijn dorst naar grotere kennis te kun nen lesaen. zet, doch steeds weer bleek ailes te- vergeefs. Zelfs het voortdurend aan- houden en ondervragen van nachte lijke voorbijgangers had geen resul- taat, want in diezelfde nachten werd er gestolen. De Bloemendalers wer den er wanhopig onder en de poli tie zat met de handen in het haar. Totdat één der inspecteurs, de heer Voerman, een lumineus idee had. Hij ging de lijst van diefstallen, nauw- keurig volgens data en uur opgesteld, eens vergelijken met de dienstrooster van zijn manschappen en kwam toen tôt de conclusie, dat aile gevalien isamenvielen met de nacht, waarin een bepaalde agent dienst had ge- had. De eerste reactie was twijfel, maar het spoor mocht niet worden verwaarloosd en zo gingen de corps- superieuren zelf in de nacht van 13 op 14 October op patrouille. Toen bleek dat de verdachte agent, de 24-jarige A. S., op vreemde wijze dienst deed. Hij kwam op geen en kele contrôlepost en in zijn laatste dienstuur zag men hem met een voor agenten ongebruikelijke snel- heid door het kwartier fietsen. De argwaan was nu een regelrechte ver- denking geworden en de agent werd ,aan een streng verhoor onderworpen. Hij ontkende ten stelligste, doch de ondervragers betrapten hem op een reeks pertinente leugens, onder an dere dat hij zich op het vastgestelde uur op een bepaalde contrôlepost had gemeld. Hij wist echter niet dat juist daar die nacht zijn chef tevergeefs naar hem had uitgekeken. Diezelfde middag kwam weer een aangifte van diefstal binnen uit de buurt, waar men S. had zien racen. Een huiszoe- king bij de verloofde van de agent bracht de oplossing. Daar werden na- melijk tal van artikelen aangetroffen die in de afgelopen maanden gesto len werden. Toen hielp ontkennen niet meer en de agent gaf zijn schuld volledig toe. Hij bekende sinds maan den 's nachts in de huizen te zijn binnengedrongen met valse sleutels en ongeveer f 1500 aan baar geld be nevens 24 textielkaarten en andere distributiebescheiden, een radiotoe stel en tal van huishoudelijke artike len te hebben gestolen. De buit bracht hij meteen naar zhn meisje. Het motief was: hij wilde gaan trouwen en probeerde zo zijn inboe- bti elkaar te krijgen. Hij heeft bekend in totaal ongeveer twintig maal hetzelfde feit te hebben gepleegd. Hij was sinds de bevrijding m dienst der Bloemendaalse politie en had zijn dienst ogenschljnlljk steeds met nauwgezetheid vervuld. Welke roi de verloofde in deze af faire heeft gespeeld, moet nog blij- ken. De politie zet het onderzoek nog voott. A. S. zou 1 November de po- litiedienst verlaten. Hij had op aan raden van ziin chef ontslag gevrapgd aangezien hij een groot tekort aan algemene ontwikkeling had. Hij is thans onmiddellijk van zijn functie ontheven en In verzekerde bewaring getteld. BUZONDER GERECHTSHOF LEEUWARDEN, KAMER GRONINGEN. Door de Kamer Groningen van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwar- den werd de 40-jarige hoofdrecher- cheur Fieter Schaap conform de eis veroordeeld tôt de doodstraf. Zoals reeds bij de behandeling van de zaak uitvoerig in ons blad was vermeld, behoorde Schaap tôt de zgn. Amsterdamse recherche van de S.D. te Groningen. Hij maakte deel uit van executiepelotons te Anlo en Bakkeveen. In laatstgenoemde plaats schoot hij 10 personen neer. Tijdens zqn werkzaamheden bij het Bureau Joodse zaken arresteerde hij talrijke Joden. Weer twee doodstraffen geëist. De Groningse Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden heeft de laatste Maandagen niet te klagen ge- had over de publieke belangstelling. Zo bestond er Maandag ook weer grote belangstelling bij het publiek toen de S.D,ers van Kooten en Krikke zich te verantwoorden hadden voor de wandaden het zijn er te veel om op te noemen door hen in oorlogstijd gepleegd. Beiden behoorden, evenals Kater en Schaap, die reeds terecht hebben gestaan, tôt de zgn. „Amsterdamse Recherche". Zij waren aanvankelijk werkzaam bij het Bureau Joodse za ken, en werden later naar de S.D. te Groningen overgeplaatst. Joh. van Kooten is 51 jaar; hij was agent van politie te IJsselstein: Harm Krikke, 57 jaar, was politieagent te Amsterdam. Bij het Bureau Joodse Zaken. In dienst van het Bureau Joodse Zaken te Amsterdam hebben zij te- zamen met anderen een overval ge daan op een villa te Huizen (N.H.), waarbij 12 personen, w.o. een aantal Joden werden gearresteerd. Eén van hen, Eliza Greta de Leeuw bood in 1944 de S.D. haar diensten aan om te helpen bij het arresteren van andere Joden. Zij liet daarbij geen middel onbeproefd, en inderdaad gelukte het haar vele Joodse Nederlanders in de handen der S.D. te spelen. Zij werd onlangs tôt 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In het procès tegen van Kooten en Krikke werd haar naam voortdurend genoemd. Hoe het alle- maal gegaan is, is gebleken uit de verklaringen van een thans 17-jarig meisje, dat in 1944 te Soest werd ge arresteerd. Zij werd naar het kamp Theresienstadt gebracht, en kon la ter, dank zij de bemiddeling van wij- len graaf Bemadotte naar Zwitser- land uitwijken. Vervolgens werden de beide ver- dachten aan het werk gezet te Oss Ook daar werden weer vele Joodse Nederlanders gearresteerd, onder wie fcalrijke kinderen. Ook de heer D. Hoogeboom, burgemeester van Aarts- woud, werd door hun activiteit ge arresteerd. Hij werd gedeporteerd en keerde niet terug. In Groningen. Als lid van de S.D. te Groningen hebben de verdachten gemoord, ge- plunderd, en zich schuldig gemaakt aan beestachtige mishandelingen. De tenlastelegging vermeld om te beginnen een inval bij de Wed. Wol- tjer te Winschoten. Het ging hier om de dochter van de weduwe. Maar de gehele familie inclusief de dienstmeis- jes en drie onderduikers werd mee- genomen, en gevangen gezet. In Nieuweschans werden de illé gale werkers Dressehuis en Wiegers gearresteerd. Zij zijn later ter dood gebracht. Bij een inval bij de familie Smit te Groningen werd de illégale werker Mulder gearresteerd en op onmense- lijke wijze mishandeld. Te Uithuizermeeden was een ge- Uit Londen wordt gemeld, dat veld- maarschalk Walter von Brauchitsch Maandagavond in het ziekenhuis van een militair kamp bij Hamburg, waar hij verblijf houdt, is overleden. Von Brauchitsch was een van de 4 Duitse generaals,die na hun krijgs- gevangenschap in Engeland, waren gedetineerd in Duitsland in afwach- ting tôt hun zaak zou worden be- recht. De andere drie generaals, die van oorlogsmishandeling beschuldigd worden zijn von Rundstedt, von Man- stein en Strauss. Von Brauchitsch werd in 1938 tôt opperbevelhebber van het Duitse leger benoemd. Daar hij geen successen had tegen de Russen werd hij in 1941 door Hitler afgezet. In 1945 werd hij als krjjgsgevangene naar Engeland ge bracht, waar ht) bleef tôt 15 Juli 1948. Daarna werd hy naar Duitsland over- gebracht, in afwachting van zjjn be- rechting. AUTOBUS TEGEN TRAM. Toen een autobus langs de Schie- damsesingel te Rotterdam reed, zette plotseling een langs de weg gepar- keerd staande auto zich in beweging De buschauffeur was verplicht naar het midden van de straat uit te wij- ken, en daar kwam juist van tegen- overgestelde richting een tram aan. Een botsing was niet meer te voorko- men. Met een hevige knal kwamen de beide voertuigen tegen elkaar en van beide werd de voorzijde inge drukt. Bestuurder en inzittenden van de tram liepen geen letsel op. In do autobus was men er erger aan toe. Zeven passagiers waren gewond, en moesten in het ziekenhuis worden verbonden. De chauffeur zat zodanig beklemd, dat het een half uur duurde voordat hij was bevrijd. EXPORT VAN STRO. In verband met de geringe vraag naar stro door veehouders en door de stroverwerkende industrie, waardoor het gevaar ontstond, dat partljen zgn. buiten stro zouden bederven, heeft het Bedrijfschap voor Hooi en Stro besloten een beperkt kwantum Stro te exporteren. MOTORRIJWIEL ZONDER RIJVERGUNNING. De minister van Verkeer en Water- staat a.i. heeft aangewezen als mo- torrijwiel, waarvoor geen rljvergun- ning nodig is, het motorrUwfel merk Fwiel Solex". heime zender gerapporteerd. Dp ver dachten met enige andere S.D.ers gingen er heen. Het huis werd om- singeld. Vier illégale werkers, die zich in het huis bevonden trachtten te ontsnappen, doch werden gearres teerd. Eén van hen werd ter plaatse gefusilleerd, twee anderen werden doodgeschoten in de bossen van Norg, de vierde werd op transport gesteld naar Duitsland. Vlak voor de bevrijding van ons land maakten de verdachten deel uit van een executie-peleton. Acht per sonen, die opgesloten waren in het huis van bewaring te Groningen wer den naar de bossen van Norg ge- sleept en daar neergeschoten, het wa ren de heren Huinings, Denkema, Gemaat, Dresselhuis, Kruitbosch, Na- gel. Bergsma en Kamminga. Tijdens de rechtszitting deden van Kooten en Krikke het voorkomen alsof ze nu berouw hadden. Màar dit berouw kwam dan toch wel heel erg laat. De procureur-Fiscaal Mr. J. van -Wijck hield een uitvoerig pleidool, waarin hij enkele der vele wandaden door deze beestmensen bedreven nog eens uitvoerig beschreef. Ten slotte eiste hij tegen beiden de doodstraf. De verdedigers Mr. Tiemers en Mr. Haverkamp vroegen om clementie. POLITIERECHTER GRONINGEN. Dinsdag stond terecht E. K. te iHarkstede, die twee honden bezat. maar geen belasting daarvoor had betaald. K., die niet was verschenen ■werd veroordeeld tôt 2 x f 10 b. of 2 x 5 d. hechtenis. Voor hetzelfde feit stonden nog 35 personen terecht, van wie 25 bij ver- stek werden veroordeeld. DODELIJKE ONGELUKKEN. De Arrondissementsrechtbank Te Haarlem heeft zich beziggehouden met een tweetal verkeersongelukken met dodelijke afloop. De eerste verdachte had op 11 Juli van dit jaar alcoholische drank ge- dronken, was vervolgens in zijn auto gestapt, en had met een snelheid van 55 km. per uur op de linkerzijde van de weg gereden. Hij heeft toen een wielrijdster overreden. De Officier van Justifie was van mening, dat zo verdachte niet dron- ken is geweest, zijn reactievermogen toch was verminderd door de sterke drank. Hij eiste 5 maanden gevange nisstraf en ontzetting uit de bevoegd- heid om motorrijtuigen te besturen voor een jaar. De tweede autobestuurder, die zich moest verantwoorden, had aan een motorrijder, die van rechts kwam geen voorrang verleend, waardoor deze tegen de achterzijde van de auto was opgereden, en aan de ge volgen was overleden. De Officier stelde vast, dat de motorrijder door een handiger manoeuvre een aanrij- ding had kunnen voorkomen. Dit feit in overweging nemend eiste hij een maand hechtenis. EFA SPEEDWHEEL, Er worden in ons land enkele fiet sen met hulpmotor gebruikt. Veel van deze vehikels ziet men echter niet, want ze moeten geïmporteerd worden, en import kost deviezen. Sinds twee jaar zijn twee heren Geesink te Bussum echter bezig een Nederlands product te vervaardigen. Thans is de productie door de N-V. „Efa Produka" ter hand genomen. In de loop van het volgend jaar zal het „Efa-Speedwheel" in de handel ko men. Hier is in tegenstelling met de buitenlandse producten het motortje in het voorwiel gemonteerd. Dit mo tortje weegt slechts 6 kg. Wanneer men het uitschakelt rijdt het Speed- wheel niet zwaarder dan een gewone fiets. De motor ontwikkeld 1/3 p.k., de cylinderinhoud is 24 c.c., toerental ,4000, maximum snelheid, die men bereiken kan plm. 24 km., minimum snelheid 6 km., benzineverbruik 1 op 80; inhoud tank 13 liter. SCHAKEN. Uitslagen onderlinge wedstrijden schaakver. H.-S. Groep I: L. ScheenL. Kranen- borg afgebr.; J. ReijneJ. Kremer 10; P. BeersmaH. G. Steenbeek 1—0. Groep IIA: J. H. OterdoomP. Frans 1—0; A. Kits—N. N. 1—0; G. de WindJ. v. d. Kamp 10. Groep IIB: N. N.B. Hoen 10; P. B. BroekmanG. H. Pentinga 01 B. GoosenH. R. Dolfien 01; J. M. HaspersH. Vegter 10; J. P. Hof- manH. Wubbeling 10. PROGRAMMA R.O.N. Woensdag 20 October: 18.301845 De Stem van het Noorden; 18.45 19.00 Landbouwkwartier. Ir. J. Keestra, wnd. Rijksveeteeltconsulent te Leeuwarden, spreekt over „Vee- voederproblemen". Donderdag 21 Oct.: 18.3019.00 Concert door het stedelijk Muziek- corps van Hindelopen o.l.v. S. de Boer; 19.3020.00 Groninger Pro gramma. „Ken ie joen aigen schrie- vers". ni. Herfstprogramma: o.a. proza van J. H. Neuteboom en poëzie van Nikloas Griep. Vrijdag 22 October: 18.45—19.00 De Stem van het Noorden; 19.15— 19.30 Drents Programma. „Meppel in de loop der tijden" door Klaas van Dijk. Zaterdag 23 October: 18,0018.15 Groeten uit Indonesië en Noordelijk Niwinnieuws; 19.1519.30 Drs. Fop I. Brouwer bespreekt binnengeko- men brieven en boeken; 19.3019-43 Noordelijk weekoverzicht. {îloemkool 1A f 3039; Idem 1 0—27; Idem 2 f 19—21; Knolselde- rij 1 f 58; Meloenen 021 per 100 s tu les Aardappelen f 3.30—5.50; Andijvie f 5.30—9.50; Boerenkool f 0: Breek- peen f 9.0011.30; Druiven f 7385; Kroten 1 f 0—8: Prei 1 f 11.10—13.00: Pronkbonen f 1214.20; Sav. kool §eel f 910; Idem groen f 1314; pekbonen f 3235; Stamslabonen f 8443; Stokslabonen f 4653; To- maten A f 5900; Idem B f 54—58; Idem C f 4245: Idem CC f 22; Was- peen 1 f 13.00—15.20; Idem 2 f 8.00— 9.20; Witte kool f 5—8 per 100 kg, Kropsla 1 f 2.204.40 per 100 krop.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2