Frankrijk en Duitsland Flitsen van de U. N. O. NIEUWE PROJECTIELAMPEN waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Een reeks overtredingen berecht - -T Darde jfrciTCfcmo Zcrterdag 23 October 1948 No- 85 VOOft DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORO- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING In Duitsland valt een snel herstel waar te nemen Weer fs onze nationale luchtvaart door een ernstige ramp getroffen RECHTSZAKEN A ÎWERVER PLEEGDE INBRAKEN. Denkt U erom BIOSCOOP HOOGEZAND neemt in gebruik. Ter Overdenking. I HET NIEUWSBLAD ABOWNHWBH TSUKWB f 1.80 p. kwartaal. Franco p. pas* 11SK fbfl vooruitbetaQng) FRETS DER ADVEKTENTKS 12 eerrt per mm. Zogen. Kletntjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini- mum 75 eest (bfl voorultbetaHng) VEBscHwrsnr WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster Segger's en Kremer's Uitgeverszaak ,,Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No 435883. Wanneer we de besprekingen.l welke de Westelijke mogendhedenj over Duitsland hebben gevoerd, na de capitulatie van de Duitse légers bezien, dan zien wij afwijkende standpunten van de Verenigde Sta- ten en Frankrijk. Amerika houdt een oog open voor de realiteit. De ver- houding tussen het kapitalistische Amerika en het Communistische Rusland is gespannen. Het is niet onvermijdelijk, dat er een oorlog komt, maar het is in ieder geval mogefijk. Rusland kan verzekerd zijn van de hulp van de Oost-Europese landen, en Amerika van de mogend heden van West-Europa, inclusief West-Duitsland. Het is dus logisch, dat Amerika deze landen zo vlug mogelijk sterk wil maken. En de vlugste weg betekent de inschakeling van Duitsland, want zonder de hulp van het onmetelijke arsenaal in het Roergebied kan Europa niet snel sterk zijn. Vandaar de Amerikaanse bezwaren tegen een snelle en radi ale ontmanteling van de Duitse in dustrie. Amerika wil zelfs wel de TOormalige nazi's hun wandaden /ergeven, mits West-Europa maar ipoedig een hecht bolwerk vormt, dat als tegenwicht kan dienen tegen iet Oost-Europese blok. Het Franse standpunt is geheel an- ers. Verschillende malen hebben de -ansen reeds ondervonden wat het itekent een sterke buurman aan de rtdere kant van de Rijn te hebben. in een geïndustrialiseerd Duitsland s ongetwijfeld sterker dan Frankrijk Kijk eens naar het tegenwoordige Frankrijk; het is innerlijk volkomen rot. Het economische leven is vol komen ontwricht, en de vele minis- :ers van financiën, die Frankrijk na le bevrijding heeft gehad, hebben geen orde in de keet kunnen bren- *en. Politiek is het een geharrewar zonder einde. Regeringen komen en -egeringen gaan, en het land zakt teeds verder weg in het moeras. Zojuist is de Franse Franc voor de derde maal sinds de bevrijding ge- kelderd. De regering had aanvanke- lijk gezegd, dat de prjjzen onveran- derd zouden blijven, maar nu reeds ziet men allerwege stijgingen. Sta- kingen die het land teisteren zijn misschien wat de positie van de ar- beider betreft gerechtvaardigd, maar voor het land betekenen zij een ver- dieping van de economische crisis. In Duitsland daarentegen (West- Duitsland menen wij hier) manifes- teert zich een snel herstel. Generaal Clay, die onlangs een rondreis heeft gemaakt was verrast over de symp- tomen van herstel, die overal in Duitsland zijn waar te nemen. Het plan Marshall doet daar het zijne aan, en de mark rust weer op een gezonde basis. Ook politiek gaat het in Duitsland voorwaarts. In Bonn is men op het ogenblik bezig een grondwet te ont- werpen voor een hersteld zelfbestuur Is het een wonder dat Frankrijk bezorgd is? Toen Bidault, de bekwame Franse minister van Buitenlandse zaken de Amerikanen te veel heeft toegege- ven inzake Duitsland, moest hjj ver- dwijnen. Palestina. De toestand in Palestina kenmerkt zich door een toenemende activité!! der kanonnen, met verschillende suc- cessen aan Joodse zijde. De Veiligheidsraad heeft de Pales- tijnse kwestie opnieuw besproken en heeft herstel der vroegere fronten en wapenstilstand bevolen. De rege-l ring van Israël is daartoe bereid, nits ook de Arabieren ertoe bereid zullen zijn. De Berlijnse kwestie. Gisteren heeft de Berlijnse kwes tie in de Veiligheidsraad haar hoog- tepunt bereikt. De Westelijke mo gendheden hebben hun standpunt uiteengezet, en dat standpunt is, dat de Russen hun uit Berlijn willen uit- sluiten, en zo een bedreiging vormen voor de vrede. Inmiddels is juist in Rusland een witboek verschenen, waarin de moeilijkheden in Berlijn geheel op de Westelijke landen worden ge- schoven. In de Veiligheidsraad wen- sen de Russische gedelegeerden niet over deze kwestie te spreken. Zij zjjn wel bij de zittingen aanwezig, maar gaan lezen. Na de uiteenzetting van het stand punt van de Westelijke landen zal de Veiligheidsraad derhalve moeten vaststellen of zij de Russen inder- daad schuldig acht, en zo ja, welke maatregelen er genomen moetën worden om de Sowjet Unie tôt an- dere gedachten te brengen. De voorzitter van de Veiligheids raad Bramuglia wanhoopt er nog niet aan, dat de Russen tôt andere gedachten zullen komen. Hij heeft besprekingen gevoerd met Wysjinski Wellicht zal er vandaag reeds na- der nieuws over deze kwestie be- kend worden. Een blinkende vogel, de Constellation „Nijmegen" is ver van het nest, ergens nabij het vliegveld „Prestwick" in Schotland, bij een po- ging om bij slecht weer met behulp van Radar te landen tegen een hoogspanningsdraad gevlogen en in brand geraakt. Van de 40 inzitten- den, 30 passagiers en een bemanning bestaande uit 10 leden is nog slechts één in leven. Zwaar is de slag voor hen aan wie familieleden of vrienden zijn ontrukt. Zwaar is ook de slag voor onze burgerlijke luchtvaart, die identiek is met de K.L.M. Nederlandse luchtlijnen omspannen de wereld naar verschillende rich- tingen. Naar Azië, Afrika en Amerika gaan de K.L-M.-vliegtuigen, met de regelmaat van een klok, en met vrij grote veiligheid. Maar het verkeer eist zo nu en dan zijn toi, daar ontkomt men niet aan. Of men nu te voet reist, per fiets, per auto of per trein, dan wel per vliegtuig, er is nu eenmaal een risico, al is dat risico gering. Een vliegramp spreekt altijd meer tôt het volk dan een auto-ongeluk of een overreden fietser. Daarom is men wel eens geneigd het risico van de luchtvaart met andere normen te meten dan van het andere verkeer. Toch geloven wij niet dat het luchtverkeer gevaarlijker is dan het autoverkeer. In Schotland stortte een Nederlands vliegtuig neer. Bijna 40 men- sen verloren het leven. Aan de K.L.M. ontviel haar directeur, de heer Veenendaal, haar uiterst bekwame piloot, de heer K. D. Parmen- tier, en nog enige leden van hetpersoneel. Er heerst verslagenheid, maar het bedrijf moet doorgaan. K.L.M.-vliegtuigen zullen de wereld blijven omspannen. (Van onze Parijse correspondent). Marshall is een beste kerel. Hij rookt matig, drinkt matig, slaapt ma- tig, spreekt matig en werkthard. Zijn mondhoeken bevinden zich al tijd in een positie, die het midden houdt tussen de aankondiging van een lachbui, een binnenpretje of wijselijke vergevingsgezindheid. Hij is altijd vriendelijk; zelfs als hij merkt met een joumalist te doen te hebben snauwt hij niet. De Fransen denken ook gunstig over Marshall. Als zijn wagen arriveert rekken de halzen van de belangstellenden zich De zaak tegen Cornelis de B„ Kielwindeweer, die wegens overtre- ding van art. 239 W.v.S. (openbaro schennis der eerbaarheid) terecht stond, werd behandeld met gesloten deuren. Hij werd veroordeeld tôt 2 mnd- voorw. en onder toezichtstel- ling. A In opdracht van notaris v. d. Wijk moest S. Schr. pannen halen bij Hendrik T. te Muntendam, welke pannen toebehoorden aan de erven Levitus, aldaar, en die T. van deze in bruikleen had gekregen. T. wei- gerde de pannen af te staan, waar- na een woordenwisseling ontstond. T. heeft toen beledigende woorden geuit. Hij werd bij verstek veroor deeld tôt f 10 b. of 10 d. h. Economische Politierechter, Groningen. Terecht stond de Sappemeerster slager W. P. en zijn knecht M., wo- nende te Hoogezand. P. heeft op 19 Augustus in zijn schuur een rund, dat hij voor f 600 had gekocht, ge- slacht, en M. heeft daarbij geholpen. P. verklaarde het rund niet clandes- tien te hebben geslacht, omdat hij een bonnentekort had, maar omdat er in die tijd zo weinig vlees werd toegewezen. De officier eiste tegen P. 2 mnd. gev.straf'rinet verbeurdverklaring van het in beslag genomen vlees en tegen M. een maand gev.straf. Op verzoek van de verdediger, Mr. Benes i3 de verdere behandeling van de zaak uitgesteld tôt Dinsdag a.s- A F. J. uit Muntendam had in Sap- pemeer klosjes garen en kammen verkocht tegen textielpunten en bre telles tegen te hoge prijs. Hij ver klaarde, dat hij een nieuw pak no- dig had, en daarvoor punten moest hebben. Daarom verkocht hij pim- tenvrije artikelen tegen punten. De officier merkte op, dat die oplichting was. De politierechter veroordeelde verdachte tôt f 40 b. of 20 d. h. en verbeurdverklaring van de in beslag genomen textielpunten (51) en klos jes garen (9). A Er waren een drietal verdachten uit Oosterhogebrug. De slager H. J. S., die in Mei 1948 met de hulp van zijn knecht H. B. een koe en een maand later een kalf had geslacht, knoping in de rechtszaal. Jarko S., In Hoogezand had een vechtparti) plaats gehad. J. S., terreinchef bij een metaalhandel, had A. H. met een schroefbout geslagen en hem bloedend gewond. H. liet het er niet bij zitten en gaf S. een slag tegen de onderkaak. Toen was er een po- litieagent gekomen en die had juist gehoord, dat S. tegen H. riep, dat hij weg moest gaan. De agent heeft H. toen weggejaagd, maar deze kwam achter hem aan terug en greep S. opnieuw. Evenveel schuld oordeelde de offi cier en eiste tegen beiden f 25 b. of 25 d. h. De rechter ging daarmede accoord. Nog een vechtpartij vond zijn ont- INBRAAK IN I.TMUIDEN. Een los tremmer van de trawler Ita" van de rederij „Weimar" te iJmuiden, ging eens een kijkje ne men op het kantoor van de rederij. In de nacht kwam hij terug en ver- schafte zich toegang door een ruitje in te drukken aan de zijkant van het gebouw. Binnen heeft hij ailes door- zocht naar geld, doch vond niets. Ten slotte heeft hij zich met een schrijf- machine en een fiets uit de voeten gemaakt. Toen de werkster 's morgens op het kantoor kwam, meldde zij on- middellijk aan de politie wat er ge- beurd was. En terwijl de agenten nog bezig waren met het onderzoek op het kantoor, kwam uit Zaandam de telefonische mededeling, dat de lader daar was gegrepen. Een 49-jarige zwerver, die men ikwijls in Apeldoom kcn aantref en werd op een nacht betrapt, toen lij bezig was om zich door het ope- nen van een raam toegang te ver- schaffen tôt een woning. Bij het verhoor kwam aan het llicht, dat hij een hele reeks inbra- ken in Apeldoom en wij de omge- ving op zijn geweten heeft. Radio- toestellen, klokken, tafel- en vloer- kleden, alsmede sieraden, geld en distributiebescheiden behoorden tôt zijn buit. De zwerver alsmede eén 39-jarige helper, die ervoor zorgde, dat de gestolen goederen aan de man gebracht werden, zijn gearresteerd. Textielpunten van kaart VA 705 na vandaag niet meer geldig. Op textielpunten van de oude tex- tielkaart VA 705 kan na vandaag niet meer gekocht worden. Deze kaarten zullen hun geldigheid verliezen. en wel in de schuur van S. G., die daarvoor f 50 had ontvangen. De verdediger van de laatste ver dachte, Mr. R. A. Vos wees op de moeilijke familieomstandigheden van zijn cliënt. Er is veel ziekte en tegen- spoed in zijn gezin geweest. Maar hij heeft een gunstig verleden en staat bij de politie gunstig bekend- In de bezettingstijd heeft hij veel goeds gedaan. Het kalf werd geslacht voor G.'s gezin, dat versterkende midde- len nodig heeft. Pl. vroeg clementie. Mr. Zaayen, die de beide andere verdachten verdedigde wees op de moeilijke omstandigheden waarin slagers zich bevinden, door de ge- ringe toewijzingen. Toch wil het pu- bliek vlees op tafel hebben. S. heeft niet uît winstbejag geslacht, maar om zijn bonnentekort aan te vullen. Indien zijn cliënt overeenkomstig de eis tôt 4 mnd. wordt veroordeeld zal zijn zaak ten gronde gaan. Over H. B. zei de verdediger dat hij zijn goed hart heeft laten spreken toen zijn baas een beroep op hem deed. Hij is nu in de landbouw werk- zaam. De politierechter veroordeelde G. tôt f 125 b. of 2 mnd. hechtenis, S. tôt 3 mnd. gevangenisstraf en B. tôt 1 mnd. voorw. f A De brandstoffenhandelaar D. H. van Hoogezand, had niet genoeg ruimte in zjjn bedrijf om aile brand- stoffen op te slaan, daarom heeft hij zonder bonnen te ontvangen afgele- verd aan een gemeente en aan een bioscoop. Later heeft hij de bonnen daarvoor gekregen. De officier merkte op dat verdach te strikt genomen in overtreding was, omdat hij geen brandstoffen mocht afleveren zonder bonnen ln ont- vangst te nemen. H. werd veroordeeld tôt f 20 b. of 10 d. h. i Politierechter, Groningen. Wegens het plegen van diefstal stond terecht J. de J. te Hoogezand, een schipper van 63 jaar, die op een nacht zijn aardappelvoorraad had aangevuld uit die van zijn buurman. De politie betrapte hem echter. J. verzette zich tegen zijn arrestatie, en wilde pogen te ontvluchten. Bij J. thuis werden 6 7 mud aardappels aangetroffen. De officier eiste 6 weken met aftrek. De politie rechter deed er twee weken af, zo- dat J., die al een maand in voorar- rest heeft door gebracht, op vrije voe ten werd gesteld. los werkman, wonende te Hoogezand, H. W. J- te Westerbroek en Fr. R., brugwachter te Hoogezand, waren erbij betrokken, alsmede de vrouw van S., mevr. T. S. T. J. uit Westerbroek had mevr. T. S. T. met een hooivork geslagen en dat kon R. niet aanzien, daarom was hij de aanvaller met een eind hout te lijf gegaan. J. S. had verder J. gesla gen met een hooivork, tengevolge waarvan deze zich onder doktersbe- handeling heeft moeten stellen. J. S. kreeg f 10 b. of 10 d. h. (eis f 15 b. of 15 d. h.) De straf voor H. W. J. luidde f 25 b. of 25 d. h. en voor T. R. f 10 b. of 10 d. h. Polltleke Kantonrechter, Groningen. B. Kielman, 49 j., Westerbroek en W. M. Huisman, 42 jaar, Wester broek, stonden terecht, omdat zij als firmanten van een timmerfabriek werkzaamheden aan schepen en ge- bouwen hadden gedaan, ten behoevei van de Duitsers. Mr. Benes merkte op dat het ene nevenbedrijf van de scheepsbouwers wel, het andere niet wordt gestraft Hij vroeg vervallen verklaring van de beschuldiging. Adviezen: J. Pronk, Sappemeer verb. verkl. f 1000; J. N. Pronk, Sap pemeer: beschuldiging vervallen verkl.; N. J. Pronk, Hoogezand: verb- verkl. f 500. KANTONGERECHT ZUIDBROEK In de zitting van 20 dezer werden de volgende straffen uitgesproken. A. T. V., Hoogezand, f 40 b. of 16 d. h. wegens een hooimijt hebben binnen 10 m. afstand van een wo ning. G. H., Muntendam en D. K., Hoo gezand, ieder f 15 b. of 6 d. h. we gens het opgeven van een valst naam aan de politie. W. H., Borgercompagnie, f 7.50 b of 3 d. h. wegens het in gevaar bren gen van het verkeer op de weg. R. M., Noordbroek, f 10 b. of 4 d. h., wegens van rechts komend ver keer geen voorrang verlenen. K. B., Borgerdompagnie, f 15 b. of 6 d. h-, wegens rijden met een auto zonder goede remmen, J. N., Hoogezand, 10 d. h. en J. S., Borgercompagnie en J. D., Munten dam, ieder 3 d. h.; J, L. 7 d. h.; E. K. Hoogezand en H, S., Muntendam ieder f 7.50 b. of 3 d. h., allen wegens openbare dronkenschap. E. K., Foxhxol, f 10 b. of 4 d- h., wegens overtreding van de leer- plichtwet. H. W. S., Sappemeer, f 10 b. of 4 d. h., wegens een verkeersovertre- ding. S. W., Sappemeer f 7-50 b. of 3 d. h. wegens zjjn aardappelgewas niet bespuiten tegen de Coloradokever. D. W., Muntendam f 6 b. of 3 d. h wegens iemand onder 16 jaar op een transportrijwiel laten rijden. J. S., Foxhol f 6 b. of 4 d. h. en R. B., Borgercomp. f 5 b. of 2 d. h., we gens vee op andermans grond laten lopen. H. P., Hoogezand f 3 b. of 2 d. h- wegens het rijden met een bakfiets zonder goede rem. C. W., Muntendam f 4 b. of 2 d. h. wegens het aan de verkeerde kant passeren van een vluchtheuvel. O. V., Hoogezand f 4 b- of 2 d. h. wegens een bocht in de weg link3 nemen. J. H., Muntendam f 4 b. of 2 d. h., wegens als chauffeur het werktlj- denboekje niet bijhouden. A. J. en G. H., Muntendam f 4 b- of 2 d. h. en A. L. en G. C. T. v. W., Sappemeer f 3 b- of 2 d. h. wegens fietsen in donker zonder licht aan de fiets. J. W. Slochteren f 3 b. of 2 d. h. wegens verkeerstekens niet in acht nemen. A. W. K. Sappemeer f 3 b. of 2 d. h. wegens op een voetpad fietsen. K. N., Borgercompagnie f 2.50 b. of 1 d. h. wegens een paard onbeheerd laten staan. J. D., Hoogezand f 2 b. of 1 d. h. wegens het opschrift margarine niet op de buitendeur van een winkel vermeld hebben. A. B. en G. N. Foxhol en J. T., Kropswolde f 1 b. of 1 d. h. wegens zich na sluitingstijd als bezoeker in een café bevinden. Ontslagen van rechtsvervolging: K. N., Slochteren, terecht gestaan wegens met meer dan twee aan el- lcander gekoppelde voertuigen over de weg rijden en J. W. te Hoogezand terecht gestaan wegens overtreding van de boterwet. Vrijgesproken: K. V., Foxhol, we gens het vertoeven in een inrichting, wanneer deze gesloten is. EX-NTEUWSLEZER WERD OPLICHTER. J. B. uit Den Haag, die korte tijd nieuwslezer is geweest bij de N.R.U. maakte op de tentoonstelling „De Vrouw" kennis met de fabrikant S. uit Amsterdam, die daar een mode- show hield. B. stelde voor de heer en Mevr. S. te interviewen. Hij gaf het adres op van een vriend, om daar voor het interview samen te komen. De vriend, die dacht, dat B. een zakelijke bespreking zou hebben, stond hem een kamer af. Haastig leende B. bij een ander wat radio- onderdelen, om het geheel een „echt" voorkomen te geven. B. liet zijn papieren zien van de N.R.U.en daarna begon het „inter- view". Na afloop was er een vertrou- welijke verhouding gekomen tussen B. en S. B. vertelde van een mode- show, welke in Parijs zou worden gehouden. S. wilde er wel exposeren, en gaf enige bedragen, Een poosje later kwam een modeshow te Zuerich en nog later een in Duits land ter sprake. Steeds kreeg B. geldbedragen van S. in handen. Toen S. f 3648.50 had betaald en er weer f 500 van hem werd verlangd, werd het hem te erg. De politie werd erbij gehaald, en die kende B. wel. Voor de laatste door hem gepleegde diefstal en op lichting was hij juist tôt 8 maanden voorwaardelijk veroordeeld. OP ZUN ZWAGER GESCHOTEN, doch gemist. Van N., een landbouwer te Neder- wetten, woonde sinds lange tijd niet meer samen met zijn vrouw. Deze was nu bij haar broer gaan wonen. Toen zij zich op een avond op het land bevonden om de koeien te mel- ken, dook van N. plotseling op. Hij wilde zijn vrouw spreken. De broer, C., vertrouwde het zaakje niet en maakte bezwaar. Van N. trok hierop een revolver en schoot op C., doch miste. Ook een tweede schot miste. Het derde schot ketste, waarop C de aanvaller aanvloog. In een hevige worsteling gelukte het C. aan van N. de revolver te ontrukken. Deze greep nu een mes, en opnieuw ontstond een worsteling, waarbij beide man- nen gewond geraakten. Van N. nam tenslotte de benen. Later is hij in zijn pension opgehaald. Hij verklaarde niets met de vecht partij te maken gehad te hebben, en zich te hebben bezeerd bij een val. AMBTENAAR KNOEIDE MET PAPIEREN. Een ambtenaar van de contrôle voedselvoorziening te Standdaard- buiten werd op heterdaad betrapt, toen hij met papieren knoeide. Hij bleek te zijn omgekocht door leden van een complot, dat zich toelegde op de veesmokkel naar België. Nadat een onderzoek had plaats gehad, konden 7 leden van het com plot worden gearresteerd. uit, en dan gaat er een goedkeurend gemompel op. Verstrooidheid. Spaak, de grote Belg, heeft last van verstrooidheid. Als zijn hoofd niet vast zat vergat hij het ook. Hij is niet de enige diplomaat, die ver- geetachtig is. Eén der werksters vond een krant met op de rand een krab- beltje van Bevin, waaruit met enige fantasie te ontcijferen was: „Cable London new instructions" (sein naar Londen om nieuwe instructies). Na dat de krant hevig rumoer veroor- zaakt had onder de aanwezige jour- nalisten, die er een nieuwe oorlog achter zochten, heeft de krant 4800 francs (plm. f 50.opgebracht. Het UNO-Restaurant. Het UNO-restaurant heeft geen goede naam. Er zwerven een kleine veertig surrogaat-obers rond, die te- zamen vier woorden Engels spreken en niet in staat zijn 20 klanten te bedienen, zonder zeyen abuizen te maken, en die iedere eter een kwar- tier op het volgende gerecht laten wachten. Métropole, dat even buiten de UNO-staat ligt maakt dan ook goede zaken. In het najaarszonnetje zitten daar gedelegeerden uit een dikke vijftig landen, joumalisten en de knapste typisteties, en proberen daar aan de Franse keuken te wennen. Hier zitten inderdaad alleen de knapste typistetjes, want de anderen worden niet uitgenodlgd, en zijn daarom aangewezen op het perso- neelshotel van de UNO. Sollicitajies. Het secretariaat van de UNO heeft dagelijks ongeveer 800 sollicitatie's te beantwoorden van al dan niet lief- tallige Parijse meisjes, die hun krachten komen aanbieden, want niet alleen het salaris van Frs. 50.000 per maand (plm. f 500) trekt, maar ook de mogelijkheid een adspirant echtgenoot tegen het lijf te lopen. Eén ding hebben al die sollicitanten bereikt: er moesten 6 typistes wor den aangenomen om aile sollicitaties te beantwoorden. Belangstelling. De belangstelling van de Fransen begint minder te worden. Wat heeft men eigenlijk in het paleis Chaillot te zien, wanneer men eenmaal weet, dat Wysjinski zijn neus snuit in een gewone witte zakdoek, dat Bevin als iedere grootpapa met zijn as knoeit en dat Marshall er uit ziet als iedere andere nakomeling van Adam? Een lamp flitst aan, en brandt zacht gonzend. Een paar handles worden bewogen. Dan begint de filmrol te draaien, en een luikje in de muur gaat open. We zitten in de bioscoop; ditmaal niet in de zaal, maar in de cabine. Want de heer Milius heeft voor zijn bioscoop nieuwe projectielampen aangekocht, en Woensdagavond zijn die lampen in gebruik genomen. Dit betekent een belangrjjke ver- betering voor de Hoogezandster Bi oscoop. Niet dat er reden was om niet tevreden te zijn over de projec- tie van de films, zoals men die tôt Woensdag kon zien. Doch het bios- coopwezen heeft het stadium van perfectie nog niet bereikt; steeds weer komen er nieuwe verbeterin- gen, en de Bioscoop te Hoogezand wilj met zijn tijd meegaan. Wellicht zullen degenen, die de bi oscoop na Dinsdag bezochten reeds gemerkt hebben, dat de projectie van het beeld duidelijker was dgn voorheen. De nieuwe lampen zijn echter in het bijzonder geschikt voor het vertonen van kleurenfilms, om dat het licht geheel kleurloos is, en daardoor de kleuren van de film op geen enkele wijze beïnvloedt. De verbetering. In hoeverre de nieuwe lampen een verbetering zijn, blijkt uit de vol gende gegevens: de oude lampen hadden een verlichtings^terkte van 100 lux; het licht werd verkregeri door twee koolspitsen, die drie maal per minuut moeten worden aange- draaid; de stroomsterkte bedroeg 22 ampères; de spiegel was 250 m.m. Het licht was geelachtig. De gegevens van de nieuwe lam pen zijn-: verlichtingssterkte 300 lux; de koolspitsen zijn verkoperd en hebben een spéciale chemisch samen- gestelde kern, zij behoeven niet te worden aangedraaid met de hand, maar worden met een motortje op de juiste plaats gehouden; stroom sterkte 40 ampères; spiegel 350 m.m.; licht kleurloos. Opgemerkt moet nog worden dat de oude lampen een temperatuur ontwikkelden van 2 3000 graden, en de nieuwe lampen 7000 graden. Twee projectors. Voor hen, die met de technische snufjes van het bioscoopbedrijf niet op de hoogte zijn, vermelden wij, dat in iedere bioscoop twee projectors zijn opgesteld, Het is namelijk niet DE ONTFERMING VAN CHRISTUS „En Hij de scharen zlende, werd innerlijk met ontferming bewogen over hen". Matt. 9 36a. Het Evangelie toont ons Christus in Zijn ware gedaante. Rondgaande tussen de mensen, met ontferming over hen bewogen zijnde. Christus is niet langs de nood van de mensen heengegaan zoals wij vaak aan de nood van elkander voorbijgaan. We lezen van Hem: ,,Hij werd innerlijk met ontferming bewogen over hen". Jezus Christus, de Zoon van God, be wogen over de nood der mensen, over de nood der wereld. Hoe zag Hij de mensen? Het Evangelie zegt ons: Hij zag hen vermoeid en ver- strooid, gelijk schapen, die geen her- der hebben. Vandaag aan de dag ziet Hij de mensen nog net zo. Het beeld van de mensen is nog niet an- ders geworden. Velen zijn vermoeid en verstrooid als schapen zonder herder. Dat beeld is zeker niet te donker getekend. Wie zal ze tellen vandaag, de velen, die werkelijk niet meer weten hoe het moet? Uiterlijk gaat het hen misschien tamelijk goed, misschien wel buitengewoon goed Maar innerlijk hebben zij geen vrede en geen houvast. Er gebeurt zoveel in de wereld waar zij geen antwoord op kunnen vinden. De vragen zijn vele. Vragen over het leven en over de dood. Vragen over het heden en over de toekomst. Velen gaan voorr zonder de eigenlijke zin van het le ven te verstaan. Zoekend en tastend. zonder te vinden, vermoeid en ver strooid. Wat een voorrecht voor allen, die niet klaar kunnen komen met de eerste en de laatste vragen van het leven. dat Christus vandaag nos met innerbike ontferming bewo gen is, dat Hij niet aan de nood van mens en wereld voorbijgaat, maai- dst Hii het antwoord geeft op onze vragen. Hij gaat daarop in. Hij is 'tearon inee^aan in Zijn ontferming. met de te doen een film van normale lengte op één roi te wikkelen. Meestal zijn t Zijn innerMjke ontfermine er vier, vijf of zes rollen. Wanneer men slechts de beschikking had over één toestel, dan zou het steeds enige tijd duren wanneer een roi afgelo- pen was, voordat de volgende kon worden gedraaid. Wanneer men de beschikking heeft over twee projec tors wordt terwijl de eerste draait, ,de tweede gereedgemaakt. Zodra de eerste roi afgelopen is schakelt men over naar de tweede projector, en intussen zet men de derde roi op de eerste projector, enz. nood der mensnn is zo ver gegaan, dat Hij zich eegeven heeft aan het krufs. Hii heoft d° nood en de zonde- dnr mensen on zmh doen aankomen Hii heeft. hrtt tuteenne»-e" Hef ls vnlbrnoht!" Dot is het antwoord' her krnis Het kmis der vmzoentng Ziin irmej-liike ontf'-T-'-"'in e vr;; Vr-Vio-ve^i .niet lancer, vermoeid en verstrooid Wij hebben reeds gezegd dat de nieuwe lampen een verbetering be tekenen voor de thans gebruikelijke (zwart-en-wit-films. Zij betekenen te- vens dat de bioscoop gereed is voor Jiet vertonen van kleurenfilms en stereoscopische films, die in de toe komst zeker een roi zullen gaan spe- len. De nieuwe lampen zijn van het merk „Strong" en werden geïmpor- .teerd door de fa. Soundfleet in Den Haag. rond te dwalpn a's schanen zonder "ho-pr^pj* To»7liq iq ri a Hîî 7ii^ voor de schanen. Hij k<=nt de Zijnen en wordt van de Ziin^ rno gen we zijn dat Christus innerlijk met ontferming bewoeen is geweest en nog is, met de nood van mens en wereld. Gaan wij met onze vermoeid heid en onze vragen naar Hem. Hij geeft het antwoord. Recht op de man af. Hij geeft ons houvast en steun Zekerheid in leven en sterven beide. Als we door het geloof aan Hem ver bonden zlin, dan is er uitzicht, troosT en ve^geving. Ailes vanwege Zijn ontferming! K. PRUIJSEN.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1