OBKESTVEREHIGIHG ..BRPHEUS" 49 M De Economische-Unie met België en Luxemburg Wereldnieuws in Vogelvlucht EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Derde Joargesag. Woensdag 27 Oclober 1948 Nq. 86 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - StOCHTEREN WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Van geleide économie naar gerichte économie. INDONESIë. ËiÉÉPiiiP r TRACTOR MET AANHANGWAGEN REED TROTTOIR OP. Extra Vleesrantsoen ABOTVNEffiŒKPïTSPimS i f 1.50 p. kwartaal. Franco p. post f1.T5 (by vooruitbetaling) PRUS DER ADVERTENT1ES 12. cent per mm. Zog-en. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (by vooruitbetaling) HET NIEUWSBLAD VERSCHUPPT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster Segger's en Kremer's Uitgeverazaak ,,Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No 435883. De regeringen van België, Luxem burg en Nederland hebben een ge- zamenlijk algemeen mémorandum opgesteld, betreffende het econo- misch programma op lange termyn van de Bénélux, dat werd toegezon- den aan de secretaris-generaal van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking te Parijs. In dit mémorandum wordt erop gewezen dat de volkomen econo- mische Unie tegen 1 Januari 1950 wordt tegemoet gezien, hetgeen in 1949 grote inspanning zal vereisen, om de nog bestaande verschillen in economische omstandigheden der drie landen, en in de economische politiek, te verminderen. Deze ver schillen zijn echter ten dele van voor- bijgaande aard, en vinden hun oor- sprong in het verschil van uitgangs- punten op het tydstip der bevrijding. Verder vermeldt het mémorandum, dat het allesoverheersende doel van het programma op lange termijn be- staat in het bereiken van een even- wichtige betalingsbalans. Dit even- wicht zal niet later dan gedurende het belastingjaar 1952/1953 moeten worden bereikt, terwijl tegelyker- tijd de bevolking der drie landen moet zijn verzekerd van een bevre- digende levensstandaard. Als spéciale moeilijkheden worden genoemd in de eerste plaats het feit, dat de bevolkingsdichtheid in de drie landen veel groter is dan in de omliggende landen; verder liet Duit- se probleern, dat althans voor zo- ver de huidige politieke toestand dat toestaat een oplossing vereist; en ten slotte de verhouding tussen Ne derland en Indonesië, die van essen- tieel belang is voor de economische situatie in Nederland. De drie regeringen aldus het mémorandum zyn ervan over- tuigd, dat het voornaamste doel van het programma op lange termijn, t-w. het herstel van de „levensvat- baarheid" slechts kan worden be reikt door de algehele benutting der productiemiddelen, welke ter be- schikking staan. Dit doel impliceert de zo spoe dig mogelyke opheffing van aile hinderpalen, die het gevolg zijn van het na-oorlogse stelsel van beperkende maatregelen. De Nederlàndse regering voor- ziet, dat de vereiste voorwaarden om de vrijheid in de verschillen- de sectoren te herstellen spoedig verwezenlijkt kunnen worden. De opvoering van de productie, i de geleidelijke verzadiging der gedurende de oorlog toegeno regelen moeten worden genomen om voortdurend een hoog peil van werk- gelegenheid te verzekeren. Deze twee doeleinden kunnen wor den bereikt door de toepassing van globale leiding, met name t.a.v. een doeltreffende politiek met betrek- king tôt openbare uitgaven, geld- en credietwegen. Het stelsel van beperkende maat regelen, dat in de naoorlogse om standigheden noodzakelijk was, zal op deze wijze geleidelijk plaats ma- ken voor een stelsel van „gerichte économie". Landbouw. Van de économie springen wij over naar de landbouw, hetgeen niet zo een vreselijk grote sprong is, omdat de landbouw immers een onderdeel vormt van het Nederlàndse econo mische bestel. Het Instituut van Landbouwkun- Jlige Ingénieurs heeft zijn 40-jarig bestaan gevierd, welk feit is her- dacht in de aula van de Landbouw- hogeschool te Wageningen. O.a. werd het woord gevoerd door Ir. D. J. Maltha. Deze wees erop, dat evenals bij industrie en verkeer ook bij de landbouwproductie wordt getracht het tempo op te voeren, maar in te- genstelling tôt industrie en verkeer DE WEG IS GEEN WIELERBAAN. Vijf Hengelose knapen, die van school naar huis gingen, organiseer- den onderweg een wielerwedstrijd. Eén van de jongens, die zijn kame- raden wilde passeren reed geheel links van de weg, en zwenkte plot- seling naar rechts. Een motorryder, die op deze manoeuvre niet gere- kend had en een aanryding wilde voorkomen remde zo krachtig, dat de duo-passagier van de machine vloog. Hy werd zo ernstig gewond, dat hy aan de gevolgen is overleden. OPLICHTER GEARRESTEERD. Een dezer dagen deed een juwelier uit Den Haag aangifte bij de politie, dat hij was opgelicht voor een arm- band ter waarde van f 11.000. De schuldige was een man die zich H. genoemd had. De politie ging met de juwelier snuffelen in haar foto- archief en vond toen een portret, waarop de juwelier H. herkende. Het bleek, dat de man een fictieve naam had opgegeven. Hy was eerder met de politie in aanraking geweest en heette in werkeiykheid F. M. G. Hy was puzzelaar van professie en ont- wierp kruiswoor'draadsels, waarmee een fiets te winnen was wanneer de goede oplossingen vergezeld gingen van een bedrag van vyf gulden. Eergisterenavond werd hy in de Haagse binnenstad aangehouden. De kostbare armband was nog in zyn bezit. ONEERLIJK KASSIER GEARRESTEERD. Door de politie is aangehouden de kassier-procuratiehouder van de Rôt is het in de landbouw niet mogeiyk, terdamsche Bank, bykantoor Scheve- of althans zeer moeilijk. De landbouw werkt met het leven zelf en het tem po van dit leven laat zich niet door practici versnellen. Aan de hand van getallen stelde spreker vast, dat de desbetreffende indexcyfers ongunstig zyn. Al moe ten de ongunstige cyfers aldus de spreker voor een deel worden toe- geschreven aan de na-oorlogse om standigheden, toch tonen ze aan, dat men er in Nederland niet in ge- slaagd is de styging van de land- bouwproducten gelijke tred doen houden met de groei der bevolking. Voor ons land moet men constateren, dat het slechts met de grootst mogelyke inspanning zal kun nen gelukken de landbouw zyn plaats in de Nederlàndse gemeen- schap te doen behouden. Ir Maltha deed een beroep op de Nederlàndse landbouwingenieurs, om zich mede hiervoor in te 6pannen, omdat het aldus de spr. gaat om het brood "an het Nederlàndse volk. VECIITPARTI.T MET COW-BOYS. In Genève gaven een aantal cow- boys, geassisteerd door cowgirls voor- stellingen met paarden. Daarby was het gebruikeiyk dat op een zeker scuu.^ ue uuuus wegeno-r^^een^o^yan Frs- 1000 men behoeften, en het verdwy-i beschikbaar gesteld voor dege- nen van de overtollige koop- 5?' ee? w'l Paard, dat aan de troep toebehoorde, zou bestygen. Gewoonlyk was er geen liefheb kracht, zullen het mogeiyk ma' ken, de bestaande rantsoene' ringsmaatregelen geleidelyk af te schaffen. Het herstel van het evenwicht tussen aanbod en vraag en het herstel van de concurrentie, die hieruit voortvloeit, zullen het mogeiyk maken de prys-voor- schriften slechts tôt de vitale producten te beperken, teneinde geleidelyk ook tôt afschaffing hiervan te geraken. Wat betreft de économie wordt erop gewezen, dat de geleide écono mie zal moeten plaatsmaken voor een gerichte économie. In dat op- zicht vermeldt het mémorandum, dat er geen aanleiding bestaat om te streven naar een volkomen econo mische vryheid. Om te beginnen zal het nodig zyn tenminste geduren de enige tyd de globale consump- tie te beheersen teneinde de investe- ringsprogramma's te kunnen uitvoe- ren. In de tweede plaats, zullen in aile omstandigheden doeltreffende maat- Noodwet Indonesië aangenomen in de Tweede Blâmer. Vanaf Maandagavond 8 uur tôt kwart over twee heeft de Tweede Kamer vergaderd over de Noodwet- Indonesië. Zoals de regering in haar Memorie van antwoord op het voorlopig ver- slag heeft medegedeeld, zouden naar haar inzien de resultaten van onder- handelingen met de republiek in ge- vaar worden gebracht, indien thans reeds werd overgegaan tôt het indie- nen van een ontwerp inzake het be wind in Indonesië gedurende de overgangstijd, omdat dit de indruk zou wekken van eenzydige opleg- ging van een regeling, inplaats van zoals de grondwet thans voor- schryftde nieuwe rechtsorde voor te bereiden op grondslag van het ge- pleegde en nog te plegen overleg. De regering acht het noodzakelijk, dat op de kortst mogelyke termyn zal worden overgegaan tôt de invoe- ring van een voorlopige regeling voor het intérim bewind. Het ontwerp, waarvoor een 2/3 meerderheid noodzakelyk was, werd na de ampele debatten met 69 tegen 25 stemmen aangenomen. In Indonesië. In Indonesië is het intussen vry onrustig. Tôt drie maal toe is er een trein beschoten, waarby doden en gewonden zyn gevallen. Ook de aanslagen op particulière on- dernemingen houden aan. De Republiek bereid verkiezingen voor. De Republikeinse regering is bezig met het treffen van voorberei- dingen voor het houden van verkie zingen. Het schynt in de bedoeling te liggen, dat de verkiezingen in No- vember' worden gehouden. geen ber. Maar op een avond meldde zich iemand aan, en het gelukte deze man inderdaad het paard te bestygen. Toen hij zyn beloning in ontvangst wilde nemen, kreeg hy inplaats van geld een pak slaag. De politie kwam er aan te pas, waarop de 30 aanwe- zige comboys, geassisteerd door de meisjes een aanval deden op de po litie. By het gevecht werden enige agenten gewond. Aile cowboys werden tenslotte ge- arresteerd en zullen worden uitge- wezen. ningen. Door verduistering en valsheid in geschrifte heeft de man zich verrijkt ten koste van de relaties van de Bank. In de eerste plaats heeft hy zich een bedrag van f 30.000, dat een cliënt hd gestort toegeëigend, verder heeft hy zich meester gemaakt f 20.000 toebehoren- de aan de andere relatie, en verder heeft hy drieduizend gulden verkre- gen door manipulaties met effecten. De fraude loopt over een tydvak van 9 jaar. In die jaren heeft de kas- te sier een bedrag van f 15.000 terugge- stort, om zyn fraude te maskeren. INCIDENT BU VOETBALWEDSTRIJD. Toen de stand van de voetbalwed- stryd AjaxSW 33 was, bracht een der SW-backs aan Draeger, toen deze een goede kans had, hardhandig ten val, waardoor hy gewond het veld moest verlaten. Gedurende enige minuten Verd de wedstryd gestaakt, en toen deze weer begon en de scheidsrechter Ajax geen strafschop toekende, brak een gefluit los van het publiek. Na het einde van de wedstryd moest de scheidsrechter onder be- scherming naar de kleedkamer wor den gebracht. Ajax diende onmiddel- lijk een protest in, met als gevolg, dat het strafechot 10 minuten na de wedstryd nog werd toegewezen. Van der Hoeven schoot echter tegen de paal i De luchtbrug naar Berlijn. Teneinde in de behoefte van 2-400.000 Beriyners te voorzien, hebben de geallieerden een „Luchtbrug" inge- steld. Met de regelmaat van een klok arrlveert ledere 3 minuten te Beriyn een vllegtuig met voedsel en/of brandstof. Op de foto ziet men een Amerikaans vliegtuig, dat over de puinhopen van een Beriyns stadsdeel het vlieg veld Tempelhof nadert. In Leiden zaten twee jongetjes, een van 9 en een van 0 jaar, op een trottoir te spelen. Onverwacht reed een tractor met aanhangwagen het trottoir op, overreed de beide knaap- jes en botste vervolgens tegen een lentaarnpaal. Het oudste jongetje was op slag dood; het andere is ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. SCHEIDSRECHTER KREEG SLAAG Na afloop van de derde klasse voetbalwedstryd ZaltbommelGu- dok belegerden enige spelers van Zaltbommel de scheidsrechter, en één van hen gaf hem een slag in het gezicht. Onmiddeliyk kwam het be- stuur tussenbeide, maar het publiek ••d de weg naar de kleedgelegen- heid reeds afgesneden, zodat de po litie eraan te pas moest komen. La ter moest de scheidsrechter onder po- litiebewaking naar de trein gebracht worden. Het feit was, dat de scheidsrechter een doelpunt van Gudok, dat volgens de Zaltbommel-spelers in buitenspel- positie was gescoord, toekende, en later de geiykmaker wegens buiten- spel afkeurde. Frankrljk. De stakingsgolf, die over Frankrijk gaat heeft zyn hoogtepunt bereikt. De regering heeft krachtig ingegre- pen, en heeft politie en militafren opdracht gegeven de mynen, die in handen van de stakers waren te be- zetten. Op enkele plaatsen moest dit met geweld gepaard gaan. De troe- Jubileum-concert op 27 November. In de loop van de volgende maand zal de orkestvereniging „Orpheus" (HoogezandSappemeer) haar 40- jarig jubileum vieren. Ongetwyfeld is dit een feit, waaraan enige aan- dacht dient te worden besteed, want slechts weinig andere plaatsen in de Noordelyke provinciën bezitten een eigen orkest. En „Orpheus" is een or- kest van goed gehalte. Er worden aantrekkelijke programma's samen- gesteld, waarin lichte en wat zwaar- dere muziek gemengd worden, en ons worden voorgezet als een liçht- verteerbaar mengsel, waarin ieder iets van zyn gading vindt, en die programma's worden steeds op ver- dienstelyke wyze ten gehore ge bracht. Wy wilden iets meer weten over „Orpheus" en naar wie konden wy toen beter gaan, dan naar de heer W. Roggen, de ziel van de vereni- ging, zonder wie „Orpheus" byna on- denkbaar is? De heer Roggen jubi- leert geiyktydig met de vereniging, want vanaf de oprichting maakt hy deel uit van het orkest, eerst als violist, later als cellist. In al die ja ren heeft hy slechts twee maal een repetitie verzuimd; dat was toen hy ziek was. De heer Roggen was direct bereid ons wat van zijn vereniging te ver- tellen. Er wordt een stapel papieren voor de dag gehaald; het biyken programma's, advertenties en recen- sies te zyn van aile concerten welke „Orpheus" heeft gegeven, verder een serie foto's en zelfs collectelysten. En terwijl wy die bescheiden door- bladeren kristaliseert „Orpheus'" ge- schiedenis zich- In 1908 waren in Hoogezand en Sappemeer een groepje musici, die wel eens gezamenlyk hun medewer- king verleenden, b.v. hadden ze ge- musiceerd voor het Pl. Nut. Toen kwam 't plan naar voren zich aaneen te sluiten. 't Plan werd werkeiykheid Zo werd de kiem gelegd voor „Orp- heus" Het was een groepje van slechts enkele personen, die onder leiding stonden van de heer J. J. Smedes. Er werden collecten gehouden en donateurs-acties, en er werden con certen gegeven, en intussen groeide de vereniging geleidelyk. Zy telt thans 23 leden. Sommige concerten werden met vocale medewerking gegeven, ande- ren waren uitsluitend instrumen- taal, maar steeds stonden zy op hoog peil, een peil dat mede bereikt werd door de bezielende leiding, die van de heer Smedes uitging. „Orpheus" had zich reeds een plaats verworven toen de heer Sme des zyn functie neerlegde. Er kwam een ander in zyn plaats, de heer B. Bogaerts, die reeds in 1918 als pianist zyn intrede had gedaan- Dp 28 Maart 1935 overhandigde de heer Smedes z;jn dirigeerstok aan de heer Bogaerts, en deze heeft tôt nu toe op voortreffelijke wy'ze de leiding gehad, en heeft het niveau waarop het orkest ^tond nog weten op te voeren. „Orpheus" heeft ups en downs ge- kend, geiyk iedere vereniging, de kas was nooit erg groot, maar on- danks de moeiiyjcheden heeft de vereniging zich kunnen handhavén, in tegenstelling met vele zusterver- enigingen elders. Dat getuigt van een grote inneriyke kracht, en van bezieling by leden en dirigent. De oorlogsjaren zyn byzonder zwaar geweest. Er kwam een cul- tuurkamer, waarvan het lidmaat- schap verplicht was. Als goede Ne- derlanders hebben de leden van ..Orpheus" geweigerd. De vereniging werd officiëel opgeheven, maar bleef officieus bestaan, zodat zy in 1945, na de bevryding direct acte de pré sence kon geven. „Heeft „Orpheus" nog wensen ter gelegenheid van haar 8e lustrum", vroegen wy de heer Roggen. „Dat het op 27 November in hôtel Faber te geven Jubileumconcert in aile opzichten mag slagen", ant- woordde hy. Toen heeft hy ons stiekum het programma van dit concert laten zien. Een programma dat er zijn mag. Maar wij mogen er nog niets van verklappen pen waren gemachtigd zo nodig van hun wapens gebruik te maken. Vanuit Frankryk is de stakingsgolf verder over de wereld gegaan, zy spoelde over Noord-Ierland, waar tweeduizend havenarbeiders in sta- king zyn gegaan, om wyzlging te krygen in de aftrek van de inkom- stenbelasting van hun loon en zy spoelde verder over Finland, waar de Communisten en links socialisten een grote staking hebben georgani- seerd. Hier heeft de staking niet slechts looneisen als basis, maar evenals in Frankryk houdt deze sta king ook politieke doeleinden in. Leiders van de stakers hebben im mers verklaard dat de stakers een loonsverhoging van 22 wensen en dat het verder hun doel is de huidi ge Finse regering omver te werpen. Palesrtina. In Palestina keert de rust langza- merhand terug. De stryd in.de Negef is geëindigd. Gisterenmorgen kwam de Veiligheidsraad in een spoedver- gadering bij een om over de jongste gevechten in Palestina, en over Pa lestina in het algemeen te beraadsla- gen. De Berlijnse kwestle- De beslissing over de Berlynse Met ingang van 20 Oct. geeft bon 336 algemeen (voorkomende op a, b, c, kaarten) recht op het kopen van 100 gram vleea. Deze bon biyft geldig tôt 6 Nov. 1948. Deze extra verstrekking is mo geiyk dank zy de ruime aanvoer van slachtvee. DIEF-OPLICHTER GEARRESTEERD. De 25-jarige A- A. J. was rdiger ei verte- genwoordiger en woonde in Delft. In de Haagse binnenstad ontmoette hy Bg het meisje IjB» een meisje en uit deze kerinismaking groeide een geregelde omgang. Hy vertelde haar, dat hy ging scheiden en dat de schelding spoedig zou worden uitgesproken. Zyn vrouw woonde nu in Frankryk. Na de schel ding zou hy met het meisje uit Den Haag trouwen. Deze geloofde zyn verhaal. Zy gaf hem haar spaargeld, een vierhonderd gulden, toen hy om geld vroeg. By bezoeken aan haar huis nam hy kleine bedragen aan geld weg, te- zamen ongeveer vyftig gulden. Op zekere dag kreei .echter argwaan. ?ij won informaties in en kwam toen tôt de ontdekking, dat J. het verhaal van zyn schelding verzon- nen had. Hy was getrouwd en had twee kinderen, Aan scheiden dacht hy niet. D:e dief-oplichter is nu ter beschikking van de politie gesteld. ADVOCATE CONTRA PRESIDENT VAN DE RECHTBANK. Toen onlangs een zaak betreffende zwarte handel door de Hamburgse Rechtbank werd behandeld, las de président een advocate de les, omdat ze ondanks de maeilyke omstandig heden, waarin Duitsland verkeert, zich opmaakte en haar nagels lakte. De advocate nam daarmede geen genoegen en diende een aanklacht in tegen de président wegens aantas- ting van de goede naam. FELLE BRAND IN HILVERSUMSE FABRIEK. Een felle brand heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag het fa- briekscomplex van de N.V. C. van den Brink tapijtfabrieken aan de Huygensstraat te Hilversum nage- noeg geheel verwoest. De oude fa- briekskern waar het grootste deel Van de weefgetouwen stond opge steld, de gehele garenopslagplaats met de daarin aanwezige garenvoor- raad, alsmede de spoelderij gingen kwestie, die aanvankeiyk Vrydag in Aîi^n w H» Voll <Tho4A.raa8 J m vlammen op. Alleen het kantoor- de Veiligheidsraad zou vallen, is op- geschort, omdat Vrydag de zitting werd verdaagd tôt Maandag. Om drie uur zou Maandag de zaak be- sproken worden, doch weer werd de behandeling opgeschort. Tegen de avond was het zo ver. Door de zes neutralen werd een resolutie ter ta- fel gebracht waarin werd voorge- steld dat de blokkade van Berlijn on- middeliyk zou worden opgeheven. dat 10 dagen later de Sovjet Mark als enige geldsoort in Berlyn zou worden ingevoerd, en dat nog 10 da gen later de vier ministers zouden byeenkomen om de gehele Duitse kwestie onder ogen te zien. Toen de resolutie in stemming werd gebracht bleek dat de drie Westelyke mogendheden en de zes neutralen vôôr, en dat Rusland en de Oekraïne tegen waren. Wysjinski heeft toen de resolutie met zijn veto getroffen, Zowel de ministers van buitenl. zaken van Engeland, Frankryk en de V.S., als de vertegenwoordigers van de zes neutrale landen zyn gisteren byeen gekomen om de toestand te bespreken. Er schynt nog maar één te zyn, die zyn optimisme heeft bewaard, plat is Bramuglia, de voorzitter van de Veiligheidsraad. Hy acht een op lossing van het geschil alsnog moge iyk. gebouw en het nieuwe fabrieksge- deelte bleef behouden. De productie werd echter geheel stilgelegd en het zal maandén duren voordat de fa- briek, waar 250 arbeiders werk von- den, weer zal zyn opgebouwd. Het vuur is vermoedeiyk ontstaan in de drogerij en werd om 3.30 uur door een politie-agent ontdekt. De situatie scheen geruime tyd hache- iyk voor de tegen het fabrieksge- bouw aangebouwde woonhuizen,. Gelukkige omstandigheid was echter, dat er nagenoeg geen wind was. Het bleek mogeiyk deze woonhuizen te behouden. De schade wordt geraamd op drie millioen. MIJNONTPLOFFING TWEE DODEN. Drie IJmuidense jongens trokken de duinen in- Hoewel uitdrukkeiyk is aangegeven dat alleen de paden door de duinen naby ÏJmuiden als veilig zyn te beschouwen, hebben de jongens toch de wegen verlaten. Zj^ vonden een verroeste handmortiei welke zy meesleepten naar een bun ker. Daar stookten zij een vuurtje en legden het projectiel erop. Een nog in de mortier aanwezige granaat of granaatrest is toen ontploft, met het gevolg dat twee van de jongens wer den gedood en de derde aan het hoofd gewond. AANGENAME KENNI8MAKING IN DE GEVANGENIS. Enige tijd geleden werd door twee gemaskerde mannen een overval gepleegd op een zuivelfabriek in Giekerk (Fr.). De directeur werd overmeesterd en gedwongen de sleu- tel van de brandkast te geven- De mannen haalden het geld eruit, en verdwenen op twee in de fabrlek aanwezige fietsen. Het spoor dat de politie volgde leidde naar twee inwoners van Lei den, die kort geleden uit de gevan- genis waren ontslagen. Zy beken- den de overval te hebben gepleegd, en verklaarden verder in de gevan- genis kennis te hebben gemaakt met enige Friezen, die hun aangeraden hadden hun operatieterrein naar Friesland te verplaatsen. AMBTENARENAPPARAAT WORDT INGEKROMPEN. (Van onze Haagse correspondent) 1949 wordt een rampjaar voor duizenden ambtenaren, want in het kader der Benelux-voorbereidingen wordt de weg naar een vrye(re) éco nomie sneller bewandeld, dan aan- vankeiyk het plan was en het gevolg is, dat duizenden ambtenaren in het komende jaar naar huis gestuurd zullen worden. Einde 1945 had Nederland 22.000 .distributieambtenaren verdeeld oVer 500 kringen. In Januari 1948 bedroeg het aantal bonnenmensen nog meer dan 9000, doch vrywel dageiyks f krygen er distributieambtenaren hun ontslag, zodat men het nieuwe jaar hoopt In te gaan met 100 kringen en 5500 ambtenaren. Het jaar 1949 zal zich o.m. kenmerken door verderc ontslagen, zodat het apparaat op- nieuw belangryk zal worden inge- krompen. Toch zullen er op 1 Januari 1950 nog distributieambtenaren zijn, aan- gezien op die datum de distributie in Nederland nog niet geheel zal zyn opgeheven. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden gaan we name- lijk een economische Unie tegemoet met nog een staartje van een vet- en textieldistributie. Men vermoedt, dat 2500 ambtenaren dit réstant zul len kunnen verwerken. Bij de C.C.D. is het van hetzelfde laken een pak. In de loop van dit jaar is het apparaat reeds enigszins ingekrompen. Op 1 October werd o.a. een aantal ambtenaren naar huis gestuurd. Tegen 1 November zyn wederom 200 ontslagbriefjes uit- gereikt er> voor 1 Januari liggen er wederom wat klaar. In de loop van .1949 zal echter de aanzienlijkste in- krimping plaats vinden. Verder verwacht men, dat de prijs- beheersings-ambtenaren tôt op de ,helft van het huidige aantal zullen worden teruggebracht, en dat ook de bezetting van de Ryksbureaux sterk zal worden ingekrompen. ENN ZWART SCHAAP PLEEGDE ZELFMOORD Het was een heel erg zwart schaap. Niet alleen, dat het zwart van kleut was, maar bovendien zou het zwart geslacht worden en het lag in de be doeling het vlees zwart aan de man te brengen. De Delftse politie had er echter lucht van gekregen, en volgde het spoor van het dier, dat blykbaar om de politie om de tuin te leiden van het kastje naar het muurtje werd gebracht. Eindelyk vonden enige agenten het schaap; het stond rustig in de weide te grazen. Een dag bleef het daar- De politie kreeg een tip, dat. het in de nacht zou worden wegre- haald en geslacht, en dus was zij op haar hoede. Men kon voorkomen dat het dier geslacht werd, maar de aanwezige messen betekenden voldoende bewijs om de aanwezige slager te arreste- ren. Diezelfde nacht kroop het schaap 1 in een kuip met water en verdronk.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1