KOMEN EN GAAN y Drie Toneelvoorstellingen Voorzichtig met uw geld muntendam OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VAN 1888 Wereldnieuws m Vogelvlucht îsefflssœrsaaBH Derde Jaargang Woensdag 3 November ^948 No. 88 VEENDAM EN OMGEVtNG VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK Dr. H. J. van Mook legt zijn functie neer. Dr. Beel benoemd tôt hoge vertegenwoordiger van de Kroon. DISTRIBUTIENIEUWS. KUNST. rLANDBOUW. INDONESIE S# iflifl ABONNEMENTSPRUS f 1.50 p. kwartaal. Franco p. post f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRUS DER ADVERTENTIE S 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini- HET NIEUWSBLAD YERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. mum 75 cent (bij vooruitbetaling) Het ontwerp Noodwet-Indonesië is wet geworden. En dat is wel zeer snel geschied. Nadat het ontwerp in de Tweede Kamer was aangenomen, waarvoor een 2/3 meerderheid ver- eist was, werd het in de Eerste Ka mer behandeld en goedgekeurd, waama onmiddellijk de onderteke- ning door H.M. Koningin Juliana plaats had. Vervolgens heeft H.M. een besluit getekend, krachtens hetwelk er in Indonesië een hoge vertegenwoordi ger van de Kroon zou zijn. Als zoda- nig is benoemd onze vorige minister président Dr. Beel. De nieuwe func- tionaris is inmiddels naar Indonesië vertrokken, waar zoals bekend Dr. H. J. van Mook ontslag heeft ge vraagd als luitenant gouverneur ge- neraal. Reeds in een van onze vorige edi- ties hebben wij gewezen op de grote verdiensten van Dr. van Mook. In de moeilijkste tijden, zowel gedurende de bezetting door de Jappèn als na de bevrijding, toen de onrust in In donesië ernstige vormen had aange nomen, heeft Dr. van Mook zijn zwa- re en verantwoordelijke taak op schier onnavolgbare wijze verricht. Door zijn inzicht en door de rust die van zijn figuur uit ging is hij een voorbeeld geweest voor vele lagere functionarissen. Aan Dr. van Mook is op zijn ver- zoek thans het meest eervolle ont derzoeken welke vereenvoudigingen in ons belastingstelsel kunnen wor- den aangebracht. Bij de installatie van.de commissie heeft de minister o.m. gezegd: „Aller- wege verheffen zich stemmen, dat de belastingheffing hier te lande te in- gewikkeld en te moeilijk is gewor den. Het gaat niet aan de geuite klachten zonder meer voorbij te gaan, omdat daarbij zo vele en grote belangen zijn betrokken. Het Nedèr- landse volk, waarvan zulke zware fiscale offers worden geëist, mag toch verwachten, dat de bijkomende las- ten en verplichtingen, die het wor den opgelegd om tôt een juiste hef- fing van de belastingen te komen, niet zwaarder zijn dan strikt noodza- kelijk is. Een nodeloos ingewikkeld belastingstelsel immers roept, wel- licht niet theoretisch, doch wel prac- tisch gevaren op voor de rechtsze- kerheid, omdat de belastingplichtl- gen niet meer in staat zijn tôt een juiste beoordling van hun verplich tingen, en het verplicht hen tôt het maken van bijzondere kosten om zich deskundige bij stand te verzeke- ren. VERTROUWENSPOSITIE MISBRUIKT. Mevr. van der E. was secretaresse op een advocatenkantoor te Amster- - ----- dam. Van deze positie heeft zij mis- slag verleend en thans zal Dr. Beel bruik gemaakt om zich door fraude de hoogste autoriteit in Indonésie egn be(jrag tussen f 20 en f 30 dui- zijn. Wij zullen moeten afwachten oi zen(j boe ^-e eigenen. Daar zij vrijwel dit veranderingen_ in de politiek van n^et wer(j gecontroleerd, heeft zij Nederland t.a.v. Indonesië zal bren gen. Inmiddels zijn de politieke bespre-| kingen met de Republiek hervat, of zullen binnenkort hervat worden. „Een laatste kans", werd van Indo- nesische zij de verklaard. Het zal de wens van iedere Neder- lander zijn, dat Dr. Beel erin zal sla-- gen een einde te maken aan de moei- lijkheden, om der wille van de vrede en het economisch herstel van Indië, waarmede de economische situatie in Nederland zo nauw samenhangt. Kampen voor sociale jeugdzorg In de laatste tijd zijn er in ons land verschillende kampen voor so ciale jeugdzorg geopend. Ook m deze kans gezien in twee jaar tijd dit be- drag achterover te drukken. In het begin van October kwam de fraude echter aan het licht. Toen de politie tôt arrestatie wilde overgaan, bleek, dat zij man en twee kinderen had verlaten en de wijk had geno- men naar Zwitserland. Dank zij de samenwerking met de Zwitserse politie kon zij te Zuerich worden aangehouden. Zij is toen vrijwillig per vliegtuig naar Neder land gegaan en is bij aankomst op Schiphol gearresteerd. Ook haar man is aangehouden. Van het gestolen geîfl, het juiste bedrag nog moet worden vastgesteld, is niets meer over, omgeving bestaat eên dergelijk kamp EEN poLITIEMAN ,WAS GALANT, V - en wel in Appelscha. Het zal velen onbekend zijn met welk doel voor ogen deze kampen zijn ingericht. Dit, werd dezer dagen uiteengezet op een bijeenkomst, waar de mogelijkheden van overheidsbemoeiïng met jeugd- werk en jeugdzorg werden bespro- k6Mr. de Jongh, vroeger kinderrech- ter te Amsterdam was in zijn prak- tijk in aanraking gekomen met meis- jes en jongens, voor wie hij het dnn- gend noodzakelijk achtte, dat zij tij- delijk uit het eigen milieu in een an- der milieu werden geplaatst, voor een niet al te lange, maar toch zeer intensieve heropvoeding. Opneming in tuchtscholen of opvoedingsgestich- ten was voor deze kinderen met ge- wenst. Reeds voor de oorlog bestonden er plannen tôt het oprichten van een kamp voor sociale jeugdzorg, zoms Mr. de Jongh zich dat voorstelde. Tijdens de oorlog werden de plannen nader uitgewerkt en in September 1945 begon men met de uitvoermg. Inmiddels zijn verschillende kampen geopend en daarbij vragen in het bij- zonder de aandacht de kampen voor meisjes en jongens van leerplichtige leeftijd, die daarin gedurende 3 maanden worden opgenomen. Na be- eindiging van de kampperiode wordt getracht de jongens en meisjes tôt aansluiting bij jeugdorganisaties, clubtehuizen e.d. te bewegen. Vooral bij de jongste groepen kinderen draagt het kampwerk een sterkpre- ventief karakter, dat alleen blijven- de xesultaten kan hebben door mede- werking van de jeugdorganisaties, voor wier rekening een belangrijk deel van de nazorg komt. Vereenvoudiging van de belastingwetgeving. Er is reeds veel geklsfagd over de ingewikkeldheid van onze belasting- wetgeving. De klachtenstroom nam voortdurend toe en heeft minister Lieftinck aanleiding gegeven te be- sluiten deze materie te doen onder- zoeken. In verband daarmede werd in de afgelopen week een commissie geïnstalleerd, wier taak het is te on- enkreeg zo de draad in handen van een smokkelaffaire. Een dame, die door Amsterdam wandelde, liet een pakje vallen. Een galante politieman raapte het voor haar op. Er puilden een paar Nijlon- kousen uit. Dat was reden voor de agent haar te arresteren. Zij had nog 81 paren nijlonkousen bij zich. Toen op het bureau bleek, dat de vrouw Belgische was, werd ze over- geleverd aan de douane recherche- Ze vertelde, dat ze juist in Amster dam was aangekomen, doch een bi- oscoopkaartje van de vorige avond, dat zij in haar tas had, toonde aan, dat dit gelogen was. Het bleek, dat ook haar man en dochter in Amsterdam waren, waar men een vast adres had. Per auto werden goederen tussen Nederland en België gesmokkeld. Tegenover de nijlonkousen, die hier werden inge- voerd, verdwenen schoenen. In de woning in Amsterdam werd een onderzoek ingesteld en er wer den daar enige honderden paren kou- sen aangetroffen, klaar om geleverd te worden aan straatventers. De auto is te Valkenswaard aan gehouden. TWEE RACE-AUTO'S BOTSTEN TEGEN ELKANDER. In Noord Peru zijn bij autorace3 twee race-auto's in voile vaart tegen elkander gereden. De vijf mzitten- den waren op slag dood. SMOKKEL VAN HAARNETTEN. Haametten vormen een gewild ar- tikel om vanuit België ons land bin- nen te smokkelen. Toen een douane rechercheur te Amsterdam grote pakken uit een auto zag halen en hij er naar toe ging om eens te zien wat die pakken bevatten, ging de auto er snel van door. De pakken bleken haametjes te bevatten. De auto, bestuurd door een inwo- ner van Breda is later aangehouden. In de woning van de inwoner van Breda werden grote hoeveelheden netjes, die ons land waren binnen- gesmokkeld, in beslag genomen. Het huis waar de rechercheur de .auto had zien staan bleek het dépôt voor Amsterdam te zyn. ADVOCAAT KREEG MEER, DAN TEGEN HEM GEëIST WAS. In Rotterdam werd een echtschei- dingsproces gevoerd. De vrouw was van Joodse bloede, en wenste niet te scheiden van haar man, die Arisch was- De man wilde echter zijn vrouw kwijt en wendde zich tôt de advo caat, Mr. J. L. Bleeker. Terwijl de zaak hangende was, werd Nederland door de Duitsers be- zet. Van deze gelegenheid maakte de advocaat nu gebruik om de vrouw wegens haar afkomst te laten arres teren. Verder heeft hij Joodse ver- mogens beheerd, en heeft nog enke- le goede Nederlanders verraden. De advocaat-fiscaal van de Rotter- damse Kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof had 7 jaar tegen deze advocaat geëist. Het hof legde er ech ter 2 jaar op. OPDRIJVÏNG SUIKERPRIJS- Te Groningen werd bij een gros sier door ambtenaren van de prijsbe- heersing een partij van 2550 kilo- gram suiker in beslag genomen. Deze partij vormde het restant van een partij van 11.000 kilogram, bestaande uit „oude" nog voor de oude prijs ingekochte suiker, waarvan het grootste gedeelte tegen de nieuwe prijs werd verkocht. Tegen de gros sier is procesverbaal wegens prijsop- drijving op gemaakt. INSLUIPER GEPAKT. De nachtwaker van de Cineac aan het Damrak te Amsterdam, trof jn de vorige nacht omstreeks één uur in het gebouw een man aan, die be- zig was met een zakmes een deur te forceren. Het bleek te zijn de 37-jarige ste- ward W. M., die in zijn binnenzak een groot aântâl sleutels, een com- binatietang, een zinkschaar en een mes had. De portier heeft de man aan de politie overgeleverd en deze meent een goede vangst te hebben gedaan. De man wordt er namelijk van verdacht in de nacht van 8 op 9 October in de passage-bioscoop ln Amsterdam op soortgelijke wijze f 50 te hebben ontvreemd en in de nacht van 28 op 29 Octpber in het Roxy- theater een (lege) brandkast te heb ben opengebroken. KIDNAPPER. Gistermiddag werd een bewoon- ster van een perceel in Am sterdam opgebeld door îemand, die zijn naam niet wilde noemen en die haar mededeelde: wanneer ujfw kind terug wilt zien, moet u f^5000 op de hoek van de straat deponeren, u bent gewaarschuwd. Duidelijk was oor de telefoon kindergeschrei te oren. De man had echter pech, de mevrouw is kinderloos. De politie stelt een onderzoek in. LUCHTV A ARTO VEREENKOMST TUSSEN NEDERLAND EN ARGENTINIë In Argentinië gevoerde besprekin- gen hebben geleid tôt de totstandko- ming van een luchtvaartovereen- komst tussen Nederland en Argenti nië- De K.L.M. zal het eindpunt van haar Zuid-Amerika 15jn van Monte video naar Buenos Aires mogen ver- leggen, en event. doorvliegen via Argentinië naar Santiago (Chili)_._ Anderzijds krijgt de Argentijnse luchtvaart mij. vergunning om naar Amsterdam te vliegen. DE ENKHUIZER ALMANAK WAS ABUIS. Er zijn mensen, die beweren, dat de Enkhuizer almanak zich nooit ver- gist. Maar Zaterdag hebben deze mensen toch ongelijk gekregen. Op die dag zou er, aldus was in de alma nak vermeld, een grote najaars vee- markt worden gehouden te Bever- wijk. De markt is echter niet doorge- gaan, omdat er helemaal geen aan- voer was. De redactie van de almanak had dit zeker kunnen weten, want sinds 1943 was de aanvoer voor deze markt al hihil. In 1942 bedroeg de aanvoer. 1 koe. Zonder bon verkrijgbaar Ingaande 8 November zullen de voigende artikelen honvrij worden. Brood, bloem, zelfrjjzend bakmeel, kindermeel, kinderbiscuits, Suiker, versnaperingen (incl. chocoladewerk) boterhamstrooisel, jam, stroop e.d. (Cacao blijft op de bon). Op de bonnenlijst welke Donder- dag a.s- wordt gepubliceerd zullen geen bonnen meer voor deze artike len worden bekend gemaakt. De onlangs bekend gemaakte ver- hoogde prijzen, ontstaan door de ver- laging van de regeringssubsidie, zul len van kracht worden. Verhoging vleesrantsoen. Ingaande 8 dezer zal het vleesrant soen worden verhoogd. Voor de hou- aers van A, B en C kaarten wordt het gesteld op 250 gram p. w. en voor de houders van D en E kaarten op 125 gram p. w. Spijsolie. Het ligt in de bedoeling voor aile leeftijdsgroepen tegen half Decem- ber 180 gram spijsolie beschikbaar te stellen. Mede omdat er een grotere hoe- veelheid spijsolie dan tôt nu toe het geval is geweest onder het publiek zal komen, is er een tekort aan fles- sen. Bovendien zijn er niet voldoen- de flessen van de vorige toewijzing van het publiek terugontvangen. Opdat de distributie niet in de war zal lopen, worden huismoeders ver- zocht de in haar bezit zijnde flessen van vorige toewijzingen zo spoedig mogelijk bij haar handelaar in te le- veren. Dewey, prétendent voor het presidentschap der V.S. Verenigde Staten. De strijd is in aile hevigheid ont- brand, een vreedzame strijd, die niet Arabische "bevrijdîngsleger geheel gen tôt na de verkiezingen. De inter nationale toestand heeft dit deze maal onmogelijk gemaakt. De diplo matie te Washington heeft op vol toerental gewerkt, tôt het einde toe- Men verwacht, dat de voorbereidin- gen voor de uitbreiding van de West- Europese Unie tôt een jNoord-Atlan- tische Unie hetgeen zeggen wil dat de V.S. en Canada zullen toetre- den gereed zijn, en dat het ont staan van de Noord Atlantische Unie kort nadat de verkiezingen in Ame- rika achter de rug zijn, een feit zal worden. Palestina. In Noord Palestina schijnt de strijd beslecht te zijn. Van Arabische zij de zijn daar gevechten ontketend. Men rekende op weinig tegenstand van Israël. Zolang de strijd in de Negef- woestijn duurde, ondervond men in- derdaad weinig tegenstand. Maar zo- dra die strijd geëindigd was, gingen de Israëlische troepen in Galilea (Noord Palestina) tôt de aanval over. Volgens order van de Verenigde Na- Ities moest de strijd hier Zaterdag beëindigd worden. Aangezien de troepen van Israël de gestelde doelen toen nog niet hadden bereikt, heeft men het staken van de strijd een dag uitgesteld. In deze laatste uren is het met atoombommen, maar met stem biljetten wordt gestreden. De uitslag zal beslissend zijn voor de V.S. in de komende 4 jaar. De candidaten, die zoals gebruikelijk in Amerika de laatste weken door het land getrok- ken zijn, en hier en daar redevoe- ringen hebben gehouden, waarin zij reclame hebben gemaakt voor zich- zelf en de tegencandidaten hebben zwart gemaakt, hebben die verkie- zingscampagnes het einde van de vo rige week beëindigd. Tegenover el- kaar staan Dewey, de candidaat van de Republikeinse partij, die volgens velen de meeste kans heeft, Truman, die door de democratische partij is afgevaardigd en Wallace, eens Tru- man's minister van handel, die een derde partij heeft opgericht, welke partij streeft naar toenadering tôt de Sovjet Unie. Men geeft Wallace prac- tisch geen kans. Gewoonlijk concentreert de aan dacht in het verkiezingsjaar zich zo zeer op deze gebeurtenis, dat andere belangrijke vraagstukken blijvbn lig- Toneeleoncours „Naar de Vrijheid". I „Wij hebben ons afgevraagd hoej wij ons 40-jarig bestaan moesten vie- ren. Het resultaat van daarover ge voerde besprekingen is geweest, dat plannen werden ontworpen voor het organiseren van een concours, waar- aan twee toneelverenigingen uit Sap- pemeer en twee uit Hoogezand zou- den deelnemen. De uitvoering van deze plannen brachten vele moeilijk- heden met zich mede. Maar het is gelukt deze moeilijkheden op te los- sen, en zo is het concours thans wer- kelijkheid geworden". Met deze woorden leidde de heer J. Hammen- ga, voorziter van „Naar de Vrijheid" het concours, waarvan Zaterdag- avond in het hôtel „Struvé" de eerste uitvoering werd gegeven, in. Op deze eerste avond kwam de tonelvereniging ..Harmonie" van Hoogezand op de planken met „Een Schoonmoder uit duizend" (regie H. Douma). De overige deelnemende vereni- gingen zijn „Door Vriendschap Ver- enigd" van Sappemeer met „Verle- den", „Nieuw Leven" met „Krates" en ten slotte de jubilerende vereni- ging zelf met „De Schaduw van het verleden". De prijzen bedragen f 100, f 75, f 50, en f 25. Verder zijn er perso- nele prijzen in de vorm van médail lés en een reis voor twee personen naar de bloembollenvelden. De jury bestaat uit de heren A. Kamps, R. Marring en Drs. P. M. Bruins. „We hebben dit concours georganl- DE LOONBIJSLAG Ter aanvulling van hetgeen reeds gezegd is over de vastgestelde loon- bijslag dient nog het voigende: De bijslag voor werknemers in niet volledige dienst, d.w.z. werknemers die geen volledige dag- of weektaak in dienst van de betrokken werkgever verrich- ten, bedraagt f 0.02 per uur. uur. Teneinde voorafgaande publicaties te verduidelijken wordt nomgaals de aandacht gevestigd op het voigende. Geen recht op bijslag hebben ongehuwde werknemers, aan wie vanwege de werkgever kost en inwoning of volledige kost wordt verstrekt. Evenmin hebben recht op de bijslag werknemers wier inkomen uit loonarbeid hetzij bij één, hetzij bij meer werkge- vers in de regel een bedrag van f 308 p. m. of f 71 p. w- (in totaal) te boven gaat. Enkele dagen geleden spraken wij een notaris in een dorp, die zijn hoofd schudde over de z.i. roekeloze wijze, waarop op het ogenblik geld wordt besteed voor aile mogelijke aanschaffingen en vernieuwingen. Het gesprek begon met een opmer- king over de scheepvaart: ,,Let eens op mijn woorden, zei hij, al die maatschappijen, die nu maar raak kopen of schepen laten bouwen voor fantastische prijzen, die zitten over een jaar met een dure vloot en lage vrachten. En dan komt er van al dat geld maar een bedroefd beetje te- recht". Daarna sprak onze zegsman ook over andere bedrijven, over hui- zenbouw, over het stichten van nieuwe fabrieken en ook over de landbouw. Want ook de boeren moe ten naar zijn mening voorzichtig zijn. Ze kopen nu maar dure trac- toren en zelf s combines voor prijzen, die naar aile waarschijnlijkheid over één of twee jaar veel lager zullen zijn. Tôt nu toe is iedere grote oorlog steeds na enkele jaren gevolgd door een economische crisis. Dat is ook begrijpelijk, omdat de oorlog ailes schaars en duur maakt. Bij de terug keer van de vrede zitten we dan nog een paar jaar op de hoge prijzen, maar als de productie zich herstelt heeft, wat altijd drie of vier jaar kost, is het onvermijdelijk, dat aile prijzen naar beneden gaan. Hij vrees- de dus, dat evenals in 1923, onver- en deur koopbaarheid van producten daardoor lage prijzen voor de staan. Iedere boer, die nu meer koopt dan hij strikt nodig heeft, gooit daarom zijn geld weg. Dit standpunt is misschien wat te pessimistisch, want heel veel boeren zullen zeggen, ja, ik kan toch moei lijk mijn bedrijf verwaarlozen in af- wachting van een prijsdaling, die misschien nog een paar jaar uit- blijft. Trouwens de oorlogsdreiging die op het ogenblik de wereld be- heerst, heeft eerder een stijgende, dan een dalende invloed op de prij zen. Het spijt me gertoeg, zullen daarom vele boeren zeggen en ik doe het niet voor mijn plezier, maar ik moet wel machines kopen, Want ik kan ze voor mijn bedrijf niet mis- sen. Toegegeven, was het antwoord op dit bezwaar, maar vergeet nooit, dat wie nu dure machines koopt, daar door zijn bedrijf belast met zware afschrijvingen over een groot aantai jaren. Die zware afschrijvingen zul len straks moeten worden betaald van veel lagere productenprijzen en dat zal buitengewoon moeilijk zijn De mlddenweg Stellen we beide redeneringen naast elkander dan blijft er toch nog een middenweg over en die is altijd de veiligste. Men moet kopen met oordeel. D.w.z. dat men niet moet -aarzelen te kopen wanneer daarmee verslagen, en is over de Libanese grens gevlucht. Het gehele gebied van Galilea is thans in Joodse Han den. Frankrijk. Een week van spanning in Frank rijk is voorbij. Thans schijnt die spanning te verminderen. De reus- achtige stakingen die het land ge- teisterd hebben beginnen langzaam te verlopen. Geleidelijk gaan de ar- beiders weer aan het werk. Aan het herstel van het Franse economische leven is echter een zeer grote schade toegebracht. China. De communistische légers hebben een enorme vordering gemaakt door de verovering van Moekden. Van verovering kan echter niet gesproken worden, daar de regeringstroepen zich hebben teruggetrokken en je- poogd hebben de haven Jinkow te bereiken. Dat is echter niet gelukt. Een deel van de troepen is naar de communisten overgelopen. De val van Moekden betekent, dat de communisten thans geheel Mant- sjoerije in hun bezit hebben. Tsjang-Kai-Sjek heeft verklaard, dat zonder Amerikaanse hulp in China het voorspel van een derde wereldoorlog gaat beginnen. INBREKERS HADDEN GEBREK AAN ALLES. In Bocholtz is in vier in één straat staande huizen ingebroken. Een schoenenhandelaar was het eerste slachtoffer. Hij raakte een partijtje schoenen kwijt, en toen de ongewen- ste bezoekers een nieuwe jas aan de kapstok zagen hangen, hebben zij zich daarover meteen ontfermd. Slachtoffer no. 2 was een winkelier ,in gedistilleerd, waar een partijtje jenever werd gestolen. In twee par ticulière woningen werden kleding- stukken ontvreemd. De politie zal trachten de daders te vinden. VERWARMING EN VERLICHTING DER TREINNEN- Sinds be bevrijding was de ver- warming en verlichting van de trei- nen niet zoals we dat voor de oorlog gewend waren. Hoe het deze winter zal zijn maken de Nederlandse Spoorwegen thans bekend: werkt voor toneel. Verwarming. Dit stuk heeft K.J.B. gekozen voor £)e verwarming van electrische en haar uitvoering van Zondagavond ln dicsel-electrische treinen zal normaal het hôtel Faber en daarmede heeft zijn stoomtreinen, die door elec- zij geen gemakkelijke taak op haari triscbe locomotieven worden getrok- schouders genomen. Toch kan zij te-l ken zunen spéciale stoomverwar- vreden zijn over de uitvoering^ want j mingswagens worden ingelast. seerd om er iets van te leren", zei de heer Hammenga in een kort onder- houd, dat we met hem hadden- Wij hopen met de heer Hammenga dat dit streven succès zal hebben. Bijpagsende muziek werd verzorgd door een ensemble bestaande uit pia- nist, violist en bassist. In overleg met de jifry geven wij van deze voorstellingen geen critische verslagen. „Beatrijs", uitgevoerd door de K.J.B. afd. HoogezandSappemeer Eens las een oude monnik in een van zijn boeken een wondere histo rié, die hem zozeer trof, dat hij het verhaal opnieuw liet vastleggen. En zo is deze historié voor het nage- slacht bewaard gebleven. Uit liefde voor een edelman vlucht- te een non uit het klooster. Na 14 jaar keerde ze daarin terug. Maar niemand had haar gemist, want Moe- der Maria zelve had haar plaats in- genomen, en haar diensten als kos- teres vervuld- Félix Rutten heeft dit verhaal in modem Nederlands omgezet en be- een belangrijke bedrijfsverbetering wordt verkregen. Daarbij kan men het beste het voigende systeem toe- passen. Ga Uw dagelijks werk op het erf, in stal en schuur en op het land na en vraag U af wat daarvan strikt noodzakelijk is en wat niet. Ga ook na wat U hindert, wat U meer tijd kost dan nodig zou zijn en leidt daar weer uit af hoe het eenvoudiger of practischer kan. Daarna komt de vraag aan de beurt of die vereenvou digingen of verbeteringen zonder overdreven kosten tôt stand gebracht kunnen worden. Meestal zal men dan ontdekken, dat er op een boerderij verbazend veel werkjes zijn, die ult- gespaard kunnen worden. Door het cementeren van vloeren, door het repareren van ladders, door het aan- brengen van een extra lichtpunt, door kleine veranderingen in de stal- inrichting kan men vaak een of meer uren arbeid op het erf zelf iedere dag uitsparen. Door op het land machines te combineren, bijv, een eg achter een zaaimachine te spannen, kan men uitgaven bespa- ren zonder dat nieuwe machinerieën nodig zijn. Moddert U daarentegen voort met ouderwetse wagens, die te- veel trekkracht eisen, die moeilijk te laden zijn en die te weinig nuttige lading kunnen hebben, ruim die dan op, want die kosten U iedere dag geld. Men moet dus wel zuinig zijn, maar zuinig met overleg en vooral laat de zuinigheid de wijsheid nooit bedriegen. Anders zou het kunnen gebeuren, dat wat U thans uitspaart aan uitgaven straks toch weer zal over het algemeen is deze geslaagd. vencjien hopen de N.S. dat Men heft de décors zeer simpel ge- houden, waardoor de taak van de spelers(sters) nog iets moeilijker is geworden. De vervulster van de tl- telrol, Rica Visker, heeft uitstekend toneelspel laten zien. Ongetwijfeld behoort zij tôt de beste der plaatse- lijke amateurs. De tweestrijd, die Beatrijs enige malen heeft te voerer. gehad heeft zij op voortreffelijke wijze weergegeven. De volmaaktheid van het spel van mej. Visker werd door de anderen niet bereikt, maar in het algemeen sloten zij er goed bij aan, zodat het geheel de gekoesterde verwachtingen niet teleurgesteld heeft, ook al waren er enkele zwakke plekken aan te wij zen- Het spel van „de tuinman" zou beter tôt zijn recht komen indien hij wat mmder gesticuleerde. „De waardin" heeft ongetwijfeld een moeilijke avond gehad. Zij moet zich veel meer in haar roi lnleven. De regie was bij de heer J. D. B. Lammerts in goede handen. H. B. „Het procès Laroque". In het kader van de abonnements- voorstellingen gaf de toneelgroep „Maskers" Maandagavond in het hô tel Themmen een uitvoering van „Het Procès Laroque" een drama ln vier bedrijven, dat het probleem.be- handelt van een jonge vrouw, die haar echtgenoot en kind verlaat, om dat zij in het rustige huwelijksleven geen voldoening vindt. Die vrouw gaat ten slotte onder in de maat- schappij. I Het gezelschap „Maskers van het stuk een goede opvoering_ge geven. Vooral het vierde bedrijf, dat zich afspeelt in de rechtszaaj, wa« Bo- ook het stoommateriaal de komende winter voldoende verwarmd zal zijn. Verlichting. Voor de gasverlichting zijn gloei- kousjes nodig. Om deze te vervaar- digen is de grondstof thorium nodig, dat zeer moeilijk is te krijgen. De fabricatie der kousjes geschiedt hoofdzakelijk in Tsjechoslovakije. Tôt 30 October werden 30.000 kous jes gedistribueerd, en er zijn nog 20-000 in voorraad. Dat in aaniner- king genomen kan men verwachten, dat met uitzondering van enkele Duitse wagons, de gasverlichting in orde zal zijn. De bedoelde Duitse wa gons zullen binnenkort teruggezon- den worden, en de N.S. willen er geen kosten voor maken. Terugzen- ding geschiedt zodra de N.S. vol doende eigen materaal bezitten. Voor zover de verlichting electrisch is mag verwacht worden dat deze even- eens aan de gestelde verwachtingen zal voldoen. moeten worden betaald in de vorm aangrijpend, en maakte een diepe in- van te hoge onkosten. I druk op het publiek. Minister Stikker en Moh. Hatta. Hatta heeft erin toegestemd minister Stikker te ontmoeten voor een on- derhoud. Mr. Stikker verklaarde dat het in zijn bedoeling ligt zo openhar- tig mogelijk met Hatta te spreken. Vermoedelijk zal het onderhoud mor- gen plaats vinden. Een republikein verklaarde, dat, indien Mr. Stikker tôt de slotsom zou komen dat de republiek het bestands- verdrag niet kan nakomen, men waarschijnlijk het oprukken van het Nederlandse leger naar Djokja kan verwachten. Moeso gedood? Volgens berichten van republikeinse zijde zou de leider der communisten zijn gedood.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1