(UIÏÏM IDansen „Parkzicht" Dansante ABELS tste kans! Ue'igetdin Soirée D an 1 Nov. a.s., Kinderw zuiver wollen Diri Geboortekaartjes!! nngens isjes h. Zondas rgen Zondag a.s. Zondag ag 2 Nov. e.k ï3io~bcxy&p Hoa Dans In vas PLAATSELIJK NIEUWS TicViHJ/io-tet &ap Woiters G. J. MULDER 18 Jaar voor Bouma 5a. „D,yâAuiô" BRIEVEN VAN LEZERS loenen Familie KOK' G gehouden isclub I Vroom Spm Amerikaanse Zeil Morgen Morgen Ensemble DICK VAN PEORSEN Als het geld re Iig 1 November >ten. -OTEN Martenshoek ES s Van Delft, Van Wervt Patrii in onze Zaalc le Sap Gemeenteraadsvergadering Je dagen een paar flinke ifé Vroom ar ag 7 Nov. 3ri se n. rdbroek ACHTER DE V dancing, Parkhotel „THE MEL Sportterrein Van Ro Hoogezand I - Appin lerheiligen odewes îele dag Heden expositie van de nieuwstl H Lage prijzJ Martenshoek S^p| Zolang de voorraad stre SAPPEMEEE NOORDBROEK. RECHT5ZAKEN Burgerlijke Stand. De Kunstrubriek. «*«Wwwwe>> «W8apaBe@E~s M de Klompsokken in aile maten Sappemeer ol'ywood Band Aanvang 7 uur am rang 7 uur st •en erband met de chaffing nieuwe ivloer iterfgeval wordt olgende Maandag, maar tôt 18 uur. DE DIRECTIE ond 8 uur kun ;e Dames en Dlaatst worden ucqoQanoCTaaonoDnininininir Telefoon *5Î Zaterdag 7 uur en kwart Zondag 4 uur, 7 uur en k Fred Astaire en Ri in een showfilm die siasme zal brengen. Muziek, Zang, tal Revuescènes, Dansrt wervelwind van beke MAANDAG, DINSD'G, WOENSDAG en DONDEF JAMES MASON, Eng no 1, de acteur van Sluier', „Gejaagd in de beste roi van z Mag een Dokter rech DE GEHELE WEEK in ons voorprogrammj Zeillitfhebbers Wij verwachten Telefoon 209 SAPPEMEER (K. Venema) aanvang 7 uur ORKEST aanvang 2.30 uu ZATERDAG 6 Novem komt met een bijzondere Toneelspel in 4beJrijven Murray. Een avond van echt ku De pers schreef: Met dit Dick van Peursen zijn gi een hogere klasse. Entrée f 1.50 plus belasting. ons bedrijf gens gehele dag i Electriciteit ENSHOEK lef. 138 taande zaken V. Martensh. vandebekende M Fraaie kle Uit onze keurcollectie van 50 stuks maakt U zeker keuze. (Tricot gebreide) in Kii Damesmaten, ook extra j DAMESHEMDEN zuivi Donkerblauwe KINDER en DAM ESDI RECTO 1R Tricot WERKBOEZEROENS 8 SAPPEMEER. Alhier is door de politie aan- gehouden W. S., wegens diefstal van een portemonnaie met inhoud. Hij wordt heden voor de officier van jus tifie te Groningen geleid. Maandag heeft de heer E. Rei- nek, boekhouder van de Gist- en Spi- ritusfabriek „Sappemeer" zijn 50-ja- rig jubileum in dienst van genoemde maatschappij gevierd, en heeft te- vens afscheid genomen, omdat hij de dienst met pensioen gaat verlaten. Aanwezig waren burgemeester en gemeente-secretaris van Sappemeer, directie en commissarissen van de fabriek, afgevaardigden van de ae- countantsafdeling van het hoofdkan- toor, alsmede het personeel van de fabriek te Sappemeer. Allereerst nam de heer A. Kamps, directeur van de Gist- en Spiritusfa- briek „Sappemeer" het woord. Hij wees erop, dat de heer Reinek de laatste in dienst van de fabriek zijnde persoon is, die nog in de oude fa briek waar nu de Victoriafabriek staat heeft gewerkt. Spr. overhan- digde de jubilaris een cadeau en een enveloppe met inhoud. Vervolgens reikte de burgemees ter, de heer A. W. Stronkhorst, na- mens H.M. de Koningin aan de heer Reinek een onderscheiding uit, n.l. de Eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in Zilver. Andere sprekers waren: Een der commissarissen, die een boekwerk aanbood; namens. het personeel de procuratiehouder, de heer H. Voort, die de heer Reinek een passend ge- schenk voor zijn vrije tijd aanbood, een hoofdbeambte van de accoun- tantsafdeling en als laatste de heer Ir. R. Kamps, gepensioneerde hoofd beambte van de fabriek in Delft, die tezamen met de jubilaris op school is geweest. Ten slotte sprak de heer Reinek een dankwoord. HOOGEZAND/SAPPEMEER. Onlangs werd door het comité Winkelweek „De Grote Trek" Hooge zandSappemeer besloten in liqui- datie te gaan. Gisterenavond werd een slotverga- dering belegd. Hierin werd besloten het batig saldo aan de NTWTN te schenken. Het genoemde comité heeft daarmede opgehouden te bestaan. HOOGEZAND De T.B C.-collecte heeft hier ter plaatse f 74.54 opgebracht. Aan de openb. Leeszaal werden in de maand October uitgeleend 1076 studieboeken, 1728 romans en 865 jeugdboekeri, totaal 3669 banden. Bo- vendien ontving het correspondent- schap Scharmer-Harkstede 301 en dat te Slochteren 177 banden. In verband met het behalen van het kampioenschap van de afd. B Bedrijfsvoetbal, heeft B.S.M. (de voetbalver. van Bodewes Scheeps- werven) Zaterdagavond in het hôtel Faber een feestavond georganiseerd, die door een geste van de directie tôt een bedrijfsfeest is uitgegroeid. Toen heel gevulde zaaî genoot er van de ernst en luim van de humorist Boe- lens van Groningen en de muziek van de familie Kos van Groningen. De gasten werden onthaald op koffie en koek, terwijl de familie Lak vele bloemstukken in ontvangst had te nemen. De voordracht voor de benoe- ming van een onderwijzeres ziet er als volgt uit: 1. Mej. T. I. Buiting, Groningen; 2. Mevr. ten KateVoo- gel, Hornhuizen; 3. Mej. J. A. de Jonge, Groningen. MIDDELBERT. Alhier had een samenkomst plaats van „De Jonge Kerk", tenein- de gezamenlijk de hervormingsdag te herdenken. De leiding berustte bij Ds. Veenstra. Er waren deelnemers uit geheel Nederland. FROOMBOSCH Het evangellsatie-gebouw ,,Bethel" was Zondag bijna een prool der vlammen geworden. Nadat in de middaguren Zondagsschool was ge houden en men hierna de kachel had bijgevuld, werd het gebouw gesloten. Toen de koster des avonds om half zeven het gebouw weer wilde openen voor de avonddienst, verwonderde hij er zich over dat het licht brandde. Bij het openen der deur sloeg hem de rook tegemoet en lekten de vlam men op uit de vloer rondom de ka chel. Met vereende krachten was men het vuur spoedig meester. Een gelukkige omstandigheid was dat on- der de vloer ter hoogte van de ka chel een balk ligt waardoor de ka chel was blijven staan. De avond dienst kon, zij het met enige vertra- ging, doorgang vinden. SLOCHTEREN. De afd. Slochteren van de Bouwkas Noord Ned. Gemeenten hield Vrijdagavond in „Het Hoge- huis" een vergadering met de spaar- ders, o.l.v. wethouder J. Ridderbos. Uit het verslag van de secretaris merken we op dat het ledental in het afgelopen jaar enigszins is teruggelo- pen en thans 93 bedraagt. In totaal werd aan spaargelden ingelegd een bedrag van f 16960.38. Het door het bestuur in concept vastgestelde Huis- houdelijk Règlement werd goedge- keurd. In verband hiermede werd een nieuw bestuur gekozen waarin thans zitting hebben de heren G. Koops, Harkstede; K. Amerika, Kolham; H. van Dijken, Slochteren; B. Blik, Hélium; A. Emmens, Siddeburen en A. Veenkamp, Overschild. Namens het Gemeentebestuur hebben in het bestuur zitting wethouder J. Ridder bos en de Gemeente-Architect Joh. van Timmeren. De heer J. Kruizinga werd als niet-spaarder door de ver gadering bij acclamatie als secretaris- penningmeester benoemd. Voor de „Bouw 1949" werden bij loting de volgende spaarders aangéwezen: 1. A. Ruben, Schildwolde; 2. L. Rozema, Schildwolde; 3. H. Niemeijer, Hark stede; 4. D. ter Veer, Westerbroek; 5. H. Nieméijer, Groningen; 6. K. Per- don, Harkstede- 7. K. v. d. Wolde, De heer W. Visser van Noord- broek is aangesteld als leerling bij de Technische Dienst van de K.L.M. De heer H. Forsten, die van 1914 tôt 1943 hier ter plaatse de functie van Gemeente-Veldwachter uitoefende, is op 66-jarige leeftijd overleden. ZUIDBROEK. De loge Crescendo van de I.O.G- T. hield de eerste lezing van dit sei- zoen in „Ons Gebouw". Spreker was Ds. Coolsma van Groningen, met als onderwerp „Mensen achter tralies". Hij vertelde van zijn werk in de ge- vangenis, waar hij voornamelijk ge werkt heeft onder politieke delin- quenten. Hij kwam tôt de slotsom, dat niet de haat, maar de liefde ten slotte overwint. De heer Revers van Groningen gaf met zijn muzikale wereldreis een passende omlijsting van het gespro- kene. De Vrouwengroep van de P.v.d. A. kwam bij een in „Ons Gebouw" ter bespreking van de op 1 Januari te houden gezellige avond. De rollen van te spelen toneelstukjes werden verdeeld. Verder werd de avond gevuld met bijdragen van leden. In de nacht van Vrijdag op Za- terdag hebben onbevoegden zich toe- gang verschaft tôt de Zuivelfabriek, alhier. Het kantoor werd geheel over- hoop gehaald, doch er worden alleen wat particulière eigsa4°mmen van de directeur vermist. Vermoedelijk is het de inbrekers te doen geweest om de melkgelden, welke 's Zaterdags worden uitbetaald. Deze waren ech- ter in de kluis opgeborgen. De politie heeft de zaak in handen. Tôt nu toe is van de daders geen spoor gevonden. CISSV VAN MARXVELD t De bekende schrijfster die be kend geworden is om haar serie meis- jesboeken Cissy van Marxveld (Cissy Beek—de Haan) is op 59-jarl- ,ge leeftijd te Amsterdam overleden. Zij heeft vele boeken geschreven. EDO BERGSMA t. Op 86-jarige leeftijd overleed Maandagmorgen te Arnhem de heer Edo Bergsma, oud-burgemeester van Enschede en ere-voorzitter van de A.N.W.B. de heer Bodewes het welkomstwoord Siddeburen; 8. B. Nuus, Schildwolde; sprak was de zaal geheel gevuld. Na mens de plaatselijke bedrijfsvoetbal voerde de heer W. Eeftink het woord. Aan de yoorzitter van B.S-M., de heer Deurholt, werden namens het bestuur van de Bedrijfsvoetbal en namens Bodewes Lierenfabriek bloe- men aangeboden. Nadat de aanwezigen gezamenlijk het B.S.M.-lied van de heer Deuzink hadden gezongen, was het woord aan de fam. Kok, die de revue „Bont Al- lerlei" opvoerde. Met een rede van de voorzitter van de bedrijfsvoetbal, de heer Pest- man, werd het officiële gedeelte van de avond besloten. Maar op de maat van de muziek van de familie Kok werd nog geruime tijd gedanst. In de middag speelde BSM een wedstrijd tegen de nevenbedrijven die door laatstgenoemde met 32 werd gewonnen. Met ingang van 1 November zijn benoemd bij het politiecorps; de heer T. J. Wilpstra uit Nieuwe Pekela tôt administrateur, en de heer H. Lan- gemaat uit De Krim (Ov.) tôt agent. Beide genoemde heren waren als oorlogsvrijwilliger in Indonesië. Vrijdagavond omstreeks 19 uur ontstond brand in de visbakkerij van 9. A. van Oosten, Harkstede; 10. J. Nijlaan, Scharmer; 11. J. Sijtsema, Siddeburen; 12. Harm Hamminga, Scharmer; 13. J. Zijl, Siddeburen; 14. B. Nijborg, Harkstede; 15. H. Swalve, Siddeburen. le res. W. Eisseler, Kol ham; 2e res. J. ter Veer, Slochteren. 1 Door K. Bartelds, Harkstede; H. Nieborg, Harkstede en O. van Tim meren, Overschild, die reeds voor dit jaar waren aangewezen, wordt even- eens in 1949 gebouwd. Voor de vacante betrekking van assistent gemeente-architect hebben zich 21 sollicitanten aangemeld. Vrijdagavond j.l. vergaderde do afd. Duurswold van de Groninger Mij., in café Reinders te Schildwolde. Verschillende onderwerpen werden besproken als; toekomstige land- bouweconomie, wachtgeld- en werk- loosheidsverzekering, verzekering te gen oogstrisico, rechtshandeling landbouwgronden en runderhorzel- bestrijding. De coloradokeverbestrij- ding zoals die deze zomer werd toe- gepast werd algemeen afgekeurd in het bijzonder zoals dit gebeurd is met de 2e bespuiting. Het spuiten of sproeien moet zoveel mogelijk plaats hebben met warm weer anders vre- ten de kevers niet. Omtrent onkruid NOORDBROEK, 1 t.m. 31 Oct. 1948. Geboren: Thomas, z. v. H. de Vries en Gr. Vroom; Harmina en Grietje, dochters v. E. Vos en C. Vermolen; Jacob, z. v. F. Sterenberg en H. Per- dok. Ondertrouwd: F. Brust, 23 j., Zuid- broek en T. Wierenga, 22 j., Noord- broek; H. D. Beihuizen, 30 j., Ter- heyden en I. J. Bos, 30 j. Getrouwd: D. Wildeboer, 26 J., Slochteren en W. Buurke, 18 j Noordbroek; K. Perdon, 26 j. en J- van Dam, 37 j.; Harm Dijkhuis, 27 Scheemda en Gr. Mars, 22 j.; B. van Weerden, 28 j. en G. M. Winter, 28 j.; G. K. Hartog, 26 j., Kropswolde en E. G. Kling, 25 j. Overleden: Fokko, 2 mnd., z. v. G. Frikken en A. Dijkgat; T. Penning, 66 j., vr. v. A. Telkamp. ADVERTENTIE I.M. de heer Knip aan de Beukemastraat. bestrijding met D.N.C. werd de wen- Met een slang op de waterleiding tastte de heer Knip, geassisteerd door enige brandweerlieden, het vuur aan, waardoor erger werd voorko- men. De brandweerauto behoefde niet uit te rukkën. Er ontstond enige sehade, welke door de verzekering wordt gedekt. Het ligt in de bedoeling van de plaatselijke afd. van de Band Neder land— Indië om Vrijdag a.s. de uit In donesië teruggekeerde oorlogsvrijwil- ligers te huldigen. BOROWFG In Juli 1945 werden aan de Borgweg enig^ huizen door de Duit- sprs pfgebrokén, omdat ze In het schootsveld stonden. Onder deze hui zen wps de bakkerij van de fa. N. Buithuis. De heer BuRhuis heeft thans een nieuwe bakkerij laten bouwen en vandaag zal de zaak voor het publiek worden geopend. Vanzelfsorekend is de zaak met- een gemoderniseerd, Er is een „Pro- bant" heetwateroven, aan de binnen- ziide voor-'ien van glazuurtegels, in- gebouwd. Verder is er een ruim ma- gazijn en een grote garage. ,.Het heeft vpel moeite gekost om bot zover te kri,jgen", zei de heer B'Otbuis Maar nu is het zo ver. De h»er Buithuis zal nu wrer zijn brood te Bnr«wp" bakken. (Ti,jdelijk ge- schiedde dit te Martenshoek), WESTERBROEK Zoals reeds vermeld ln het ver slag van de gemponteraadsvergade- ring gehouden te Hoogezand (zie ons blarl van 30 November) werd tôt onderwijzer aan de o.l. Bchool te Wes terbroek benoemd de heer R. W. Blauw van Loppersum, die reeds als tijdelijk onderwijzer aan deze school verbonden was. ENGELBERT De heer B. Greving kocht on- derhands de behuizing van de heer W. de Witt, alhier. RUISCHERBRUG Zaterdagavond had de herope- ning plaats van het café Lak. De ge- selijkheid uitgesproken om deze herfst met vroege rogge nog eens een proef te nemen. Drukkerij De grootste sortering vlndt U bl) Sappemeer naast Hôtel ..Struvé' Telefoon 214 Desgewenst maken wlj de kaartjrs geheel postklaar, dus geadresseerd, voorzien van postzegels en gepost BIJZ. GERECHTSHOF GRONINGEN Maandagmorgen trokken velen uit Hoogezand en Sappemeer naar het Gerechtsgebouw in de Oude Bote- ringestraat voor een zitting van de Groningse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof Leeuwarden. Zij wilden aanwezig zijn bij het procès tegen de ex-veldwachter Jan Bouma, en ze wilden hem zien. Dat weerzien zal degenen, die dachten een gebroken man te zullen aantreffen zijn tegen- gevallen, want de 53-jarige verdach- te zag er patent uit, zij het dan enigs zins sjofel gekleed in zijn burger- pakje. Vele waren de feiten, die hem ten laste werden gelegd en geen enkele hiervan kon hij geheel ontze- nuwen, ofschoon hij sommige wel iets wist te verzachten. Lijsten voor uitzendlng. Het eerste punt van de ten laste legging was het samenstellen van lijsten van inwoners uit Hoogezand, die eventueel voor uitzending naar Duitsland in aanmerking zouden ko- men. Dat verd. hierin de hand heeft gehad, had de heer Hiemstra, direc teur van het Arbeidsbureau in Sap pemeer vernomen van de Fachbera- ter Brandt en de directeur van het Arbeidsbureau Groningen, Staal. Deze hadden alvorens naar het ar beidsbureau in Sappemeer te gaan eerst een bezoek gebracht aan de toenmalige Burgemeester van Hooge zand, Brouwer, en bij dit onderhoud was Bouma aanwezig geweest en had op zich genomen lijsten samen te stellen. Enige weken achtereen le- verde Bouma deze lijsten in en ver- strekte op deze manier 220 namen van personen, van wie 100 naar Duitsland zijn gestuurd. Verd. ver- klaarde echter zoveel mogelijk man- nen te hebben opgegeven van per sonen, waarvan verondersteld kon worden, dat zij niet naar Duitsland zouden worden gezonden. Uitvoerig bleef men stilstaan bij het geval van de heer Milius Jr., die ook op één van de lijsten van Bouma voorkwam. Herhaaldelijk gelukte het de heer Milius Sr. vrijstelling voor zijn zoon te krijgen, doch steeds wer den deze vrijstellingen, door tussen- komst van verdachte herroepen. Zelfs bij de heer Hiemstra informeer- de hij hoe het werd met deze uitzeh- ding. Dat de burgemeester Bouma uit- zocht voor deze functie verklaarde verd. uit het feit, dat hij naast het gemeentehuis woonde en daardoor steeds te bereiken was. Dat hij N.S.B- er was zou volgens hem hierop geen invloed hebben gehad, want hij voel- de zelf heel weinig voor deze op- dracht. Ophalen van Joden. Daarna glng men over tôt de kwes- tie van het ophalen van de laatste Joden uit de gemeente. In dit ge deelte trad als getuige op Mevr. FrengelDe Levie, die door Bouma was opgehaald en naar de Joodse school was gebracht, vanwaar ze de volgende dag naar Westerbork werd gebracht en later naar Theresienstadt Reeds eerder was Bouma bij getuige geweest en wel over de nieuwe fiets van haar zoon David, welke deze had verkocht en toen een oude had inge- leverd. Voor het ophalen en verzegelen van het huis van Mevr. Frengel had verd. volgens zijn verklaring op- dracht gekregen van de toenmalige burgemeester Posthumus. Op diezelf- de avond werden er totaal 30 40 Jo den opgehaald. Uit het huis van Mevr. Frengel, waarvan Bouma de sleutel had waren verschillende din- gen o.a. graslinnen, toebehorende aan de Joodse Begrafenisvereniging, ver- dwenen. Verd. verklaarde hiervan evenhiin als van de fiets van haar zoon, iets af te weten. Ook trad hierin als getuige op Mevr. de Beerv. d. Berg. Bij haar had verd. aile mogelijke moeite ge- daan haar tôt werken op het land te dwingen, wat hem eindelijk was ge- lukt. Op de dag nadat was afgekon- digd, dat het aan Joden verboden was een Arisch dienstmeisje te heb ben, was verd. er verschenen om het meisje, desnoods met geweld, uit het huis te verwijderen. Bij het ophalen van getuige had hij haar in de eel van het politiebureau gebracht teza men met nog een Joodse vrouw en Er zijn momenteel in Hoogezand— Sappemeer 2 amateurverenigingen die bijna gelijktijdig hun 40-jarig ju bileum vieren: n.l. de muziekver. „Orpheus" en de toneelver. „Naar de Vrijheid". In het nummer van vorige Woens- dag van dit blad, konden we een lang relaas lezen over wat betreft „Orpheus" Dit is op zich zelf geen bijzonderheid. Maar wat nu te den- ken van het geval, dat over de an dere jubilerende vereniging ternau wernood een berichtje kan geplaatst worden, en dan ook nog gebroken. „Naar de Vrijheid" is hier ter plaatse een even goede bekende als „Orpheus", En met aile respect voor de heer Roggen; wij weten dat hij steeds de stuwkracht is geweest van „Orpheus". Maar is dit nu voor uw verslaggever zoveel belangrijker, dan b.v. dat ondergetekende mede op- richter 1s van „Naar de Vrijheid", en dat ook hij al die 40 jaren heeft meegespeeld, zonder onderbreking? Wij schrijven dit niet om. daardoor geèerd te willen worden, maar enkel om te vragen; wat verschil er in deze beide feiten zit. Het zou ons te ver voeren, als wij eens gingen opsommen, wat „N. d. V." heeft gedaan in belang van de arbeidersbeweging. Dit kunnen we gevoeglijk buiten bespreking laten. Onze vraag is: Waarom dat onder- scheid tussen 2 plaatselijke vereni- gingen. We zullen dan van het ju bileum der R.H.B.S. en de abonne- mentsuitvoeringen bij Faber en „Struvé" nog maar niet spreken. We hopen echter, dat uw verslag gever, in dit bled, entwoord zal ge ven op onze vraag: tweeslachtigheid? Met dank. Waarom deze H. DOUMA. (Wij betreuren het, dat de geachte inzender ons antwoord vraagt in de krant; het ware ons liever geweest, dat hij eens met ons was komen praten. Wij willen hem echter gaar- ne op zijn vraag antwoorden. Na de bevrijding ?ijn redacteuren en directeuren van de verschillende kranten overeengekomen om reclame volkomen uit de kolommen te weren, en de voorlichting van het publiek als de zv/aarst wegende factor te be- schouwen. Dat heeft in het bijzonder invloed op de kunstrubriek. Hier moet ergens een lijn getrokken wor den, met aan de ene kant hetgeen cuïtureel hoog staat, waarmede men dus het geestelijk niveau van het publiek kan verheffen, en aan de andere kant hetgeen cuïtureel mln- der hoog staat. (Men begrijpe ons goed: dit laatste behoeft helemaal niet slecht of onvoldoende te zijn). Reclame maken voor bepaalde voor- stellingen in onze redactionele ru- brieken gaat niet; we kunnen slechts die dingen noemen, die ln het belang zijn van onze lezers. Nu zal het de inzender bekend zijn, dat de muzikale ontwikkeling van de inwoners van onze plaatsen niet groot is. Als plaatselijke muziekver- eniging kan „Orpheus" daarom zeer nuttig werk doen. Wat „Naar de Vriiheid" betreft hebben wij enige malen berichtjes opgenomen. Maar de vraag wat van cuïtureel belang is dient ter beoorde- ling gelaten te worden aan onze re- dactie. In ieder geval zal het de in zender duidelijk zijn dat een abonne- mentsvoorstelling (eerste klasse be- roepstoneel) cuïtureel op hoger peil staat dan een voorstelling van b.v. de „Oud Groene Wezen", en dat een uitvoering van „Vondel" weer op ho ger peil staat dan een schetsje ge- speeld door leden van een of andere buurtvereniging. Dat neemt niet weg, dat wij hen. die minder presteren gaarne willen helpen. In de eerste plaats zijn wij bereid te helpen bij de keuze van stuk, hetgeen voor hen, die niet vol- doende litterair geschoold zijn veelal een te zware opgave is. Ten slotte deze vraag. Waarom is de heer Douma niet evenals de heer Roggen even bij ons komen praten? Van zijn persoonlijk jubileum was ons niets bekend. Red. Nwsbl.) een klein kind. Aan deze vrouw was geen gelegenheid gegeven het nodi- ge voor haar baby mede te nemen. Ongeveer een kwartier voor het op halen werden zij gewaarschuwd zich gereed te houden. Dat verdachte zich niet alleen in eigen plaats actief bezig hield bleek uit zijn aanwezigheid bij de arresta- ties van een tweetal onderduikers bij de heer J. Boer te Borgercompagnie. Hier was hij gids van Elzinga en nam actief aan de huiszoekingen deel. Ook de heer Boer werd meege- nomen. In dezelfde nacht werd ook een onderduiker gearresteerd bij Ak- kerman te Borgercompagnie. Bij aile andere adressen bleken de vogels reeds gevlogen te zijn. De beide on derduikers van de heer Boer, Henk Kuik en George Kersthold, werden naar Duitsland getransporteerd. De heer Boer werd na 10 dagen tegen borgstorting vrij gelaten. De heer Doedens, die bij de fam. Akkerman was ondergedoken wist door herkeu- ring aan uitzending naar Duitsland te ontkomen. De Meistaking. De Meistaking van 1943 had Bou ma zeer actief gemaakt. Hij verricht- te op 3 Mei een groot aantal arresta- ties. Enige der slachtoffers zijn niet teruggekeerd. Onder de wel terugge- keerden behoren de heren P. Veld- kamp en J- Hulshof, die hier de toe- dracht van de arrestaties moesten mededelen. Beiden werkten bij de Ceramische fabr. „Erica" en werden in de nacht van 3 Mei gearresteerd. Bouma had een Gado-bus tôt zijn beschikking, waar aile opgehaalden werden ingeladen. Van het politie bureau Hoogezand werden zij naar het politiebureau in Groningen ver- voerd. De volgende morgen werden zij op het Scholtenshuis verhoord en ter dood veroordeeld, waarna zij in de kazerne aan de Hereweg werden ingesloten in een cel met nog 4 an- d ar enwaaronder G. Imbos. Deze 4 werden later uit de cel gehaald en gefusilleerd. Bij Imbos was aanvankelijk de vader opgehaald, doch toen deze bij Beukema en Co. bleek te werken in- plaats van bij Bodewes' Scheepswer- ven, werd hij met de gecharterde Gado-bus thuisgebracht en werd zijn zoon meegenomen. Bij al deze arres taties was het Bouma die de leiding had, hij was het ook die de lijsten, die hij zelf had samengesteld, be- heerde. Dit werd bevestigd door de voormalige Gado-chauffeur Nagen- gast, die deze bus had moeten rijden. De heer H. W. Bodewes was als getuige opgeroepen, daar Bouma hem had gevraagd naar de lijsten met na men van stakers. Aanvankelijk wa ren deze lijsten geweigerd, doch door bedreigingen had verd. ze toch los- gekregen. Nadat de lijsten waren in- geleverd had Bouma uit naam van de S.D., Bodewes verzocht, op het bureau te komen en hier moest Bo dewes uit de lijsten de aanvoerders van de staking aanwijzen, dat was geweigerd, met als gevolg, dat Bo dewes mee moest naar Groningen, vanwaar hij echter dezelfde avond kon terugkeren. Dezelfde dag was ook nog gear resteerd de Joodse hellingknecht A. van Delft, die niet ter zitting ver schenen was. Deze was volgens een reeds eerde* afgelegde verklaring in een luxe auto door Bouma opgehaald en voor een Duitse officier gevoerd, die op het politiebureau aanwezig was. Bouma zei: „Hier hebt U een jood", waarop de officier in woede wa? opgesprongen. Door tus- senkomst van de chef van de politie v. Dijk, kon van Delft weer naar huis terugkeren. Gaf zich uit voor S.D.er. Bij verschillende gelegenheden gaf verd. zich uit voor S.D.er, thans verklaart hij echter, dit alleen ge daan te hebben uit branie. Ook te- genover brigadier Blaauw die in '43 bij de Hoogezandster politie kwam, had Bouma verklaard rechtstreeks voor de S.D. te werken. Bij Zuidema in Sappemeer was Bouma geweest met twee ambtena- ren van het Bureau Joodse Zaken voor de meubels, welke van van Geuns waren geweest. Zuidema was niet thuis en zijn vrouw stond hen te woord. Tijdens dit bezoek vroeg Bouma Mevr. Zuidema verscheidene malen naar de verblijfplaats van haar (Joodse) ouders, doch zij bleef volhouden hiervan niets te weten. Ook van de meubels wist zij niets, daar haar man dit ailes regelde. Korte tijd later was er wederom tij dens afwezigheid van Zuidema be zoek geweest, ditmaal van de S.D. Mevr. Zuidema had het toen be- nauwd gekregen en was er vandoor gegaan. Zuidema zelf werd bij zijn thuiskomst gearresteerd. Hier was het wëer Bouma die de zaak verze- gelde en de sleutel in bewaring nam. Pluntlering. Herhaalde malen bracht Bouma daarna een bezoek aan het huis en er werd veel vermist, toen Zuidema enige tijd later vrij gelaten werd. Te ZUIDBROEK gehouden Vrijdagavond j.l. Vrijdagavond vergaderde de vol- tallige raad der gemeente Zuidbroek onder voorzitterschap van burge meester Steenhuis. Van de ingeko- men stukken werden verschillende voor kennisgeving aangenomen, o.a. een verzoek van de raadsfractie van de C.PrN. om grondén aan de Klaas Woltjerweg, in pacht bij de heer H. Zijlker, in het vervolg te verpachten als volkstuintjes. Door B. en W. was voorgesteld dit verzoek voor kennisgeving aan te ne men omdat d'e voorwaarden bij de verkoop aan de gemeente van dit terrein gesteld, dit uitsluiten, terwijl bovendien de gronden voor volks tuintjes ongeschikt zijn. De heer Prins wees nogmaals op de onge- schiktheid van de terrefnen en wet houder Kuiters noemde de grond „on- doorlatende, natte kleigrond". Aan de heer H. Bos, onderwijzer van de ULO-school werd overeen- komstig zijn desbetreffend verzoek eervol ontslag verleend, wegena zijn benoeming elders. Ter voorziening in de vacature werd benoemd no. 1 van de voordracht, de heer D. Duiven van Smilde. Over het door B. en W. voorgestel- de eervol aan Mej. P. Noordman, on derwijzeres aan de Openbare school Winschoterdiep, te verlenen ontslag, ontstond enige discussie. Het aantal leerlingen van de school daalt. In verband daarmede is overleg ge- pleegd met de inspecteur van het L.O. en met de hoofden der 3cholen. Men heeft toen besloten de raad voor te stellen genoemde onderwijzeres ontslag te verlenen per 1 Januari a-s. Op een vraag van de heer Niehof, of het mogelijk was de schoolgrens te verleggen, antwoordde de burge meester, dat aile mogelijkheden wa ren bezien Het ontslag werd door de raad verleend. Bij de rondvraag wees de heer Bakema op de wenselijkheid een lichtpunt te plaatsen bij de brieven- bus in het westeind, en de bomen daar te laten snoeien omdat de lan- taarnîi ln de bomen zitten, Hier was Bouma niet alleen te werk gegaan, hij had er vrienden bij inge- haald, dat waren de N.S.B.-sla^er Overman en de in Duitse militaire dienst zijnde Tolhuizen. Samen heb ben zij zich uitstekend tegoed gedaan Verd. weet van plundering niet af, wel weet hij van inbraak waarbij een ruit was ingedrukt. Eigenaardig 1s echter, dat deze ruit naar buiten was ingedrukt. Ook aan diverse andere huizen van opgehaalde Joden heeft Bouma vaak een bezoek gebracht, vooral in het Oosterpark. Hij wilde politiechef worden. De oud-chef van de politie, van Dijk, heeft ook nog een boekje over verd. open te doen en hieruit blijkt welk een mentaliteit deze bezat. Zijn gehele streven was er op gericht de chef van het politie-corps te worden, hij gaf zich zelfs uit voor onder-lui- tenant. De meeste zaken behandelde hij buiten de chef om en zelfs pas- seerde hij meerdere malen de burge- meesters Brouwer en Posthumus- Voor de telefoon gaf hij zich uit voor ambtenaar van de Sicherheits Pôlize!. Hij ging zelfs zover, dat hij de chef aanklaagde bij het Landesgericht, waarbij de eerste verhoren bij hem thuis hadden plaats gevonden. Deze aanklacht is hem echter noodlottig geworden, daar de inmiddels be- noemde burgemeester Spoelstra zich niet door zijn agenten wilde laten passeren. Verd. moest kort daarop het veld ruimen naar Meppel. In het geval met de arrestatie van clandestiene slagers te Foxhol trad hij zeer eigenmachtig op en ver- bood de chef en de burgemeester met de arrestanten te spreken. In het dossier van de président be- vond zich een fraai rapport van burgemeester Snoelstra over Bouma en zijn vrouw. Hierin werd ter spra- ke gebracht dat de vrouw van Bou ma, die concierge van het gemeente huis was, steeds trachtte de gesprek- ken van de burgemeester af te luis- teren. Voor dat doel ging zij zelfs onder de vloer van zijn kamer lig- gen luisteren. Dit rapport was aanleiding dat Bouma werd geroyeerd als lid van de N.S.B. Verd. had op deze verkla- ringen weinig te zeggen- Alleen wil de hij nog mededelen, dat hij het lid- maatschap reeds eerder had opge- zegd, maar hij wist niet tôt hoelang hij contributie betaalde. Te Meppel. Als laatste kwam een agent uit Meppel in de getuigenbank, deze had ook weinig goeds van Bouma te zeg gen. Bij zijn intrede was reeds ge- zegd dat hij een 100 N.S.B.er was. In Meppel probeerde Bouma weer zichzelf te verrijken, zo was het de agent ter ore gekomen, dat Bouma boter in beslag had genomen, welke hij echter niet op het bureau had in- geleverd. Van het zaakje was rap port opgemaakt en Bouma moest enige tijd zitten. Op een koude morgen in de hon- gerwinter had een tweetal totaal ver- kleumde vrouwen gevraagd zich in het politiebureau te mogen warmen Bouma die er aanvankelijk niets voor voelde had ten laatste toege- stemd. Hij had de vrouwen uitge- hoord en het beetje voedsel dat zij met moeite hadden opgescharreld in beslag genomen. RequLsitoir. In zijn requisitoir hekelde de ad- vocaat-fiscaal de mentaliteit van deze man en achtte een flinke straf zeer op zijn plaats. Zijn eis was 18 jaar met aftrek, met levenslange ontzet- ting uit de kiesrechten en het recht een functie bij de politie te vervullen- Het pleidooi. De toegevoegde advocaat Mr. Stein- metz wees erop, dat uit het dossier een bittere haat tegen Bouma tôt uit- drukking komt, terwijl hij ook de zitting niet objectief achtte- De pré sident riep hem hier tôt orde. Ten slotte dankte Bouma het Hof voor de correcte behandeling van zijn zaak. Opgelegde vonnlssen. De agenten Harm Krikke (52 jaar) en J. van Kooten (57 jaar) van de Amsterdamse politie hadden in be- zettingstijd dienst gedaan bij het bu reau Joodse Zaken. Later waren ze bij de S.D. in Groningen gekomen. T.egen beide was de doodstraf geëist. Het Hof veroordeelde Krikke tôt de doodstraf en van Kooten tôt levens- lang. POLOTERECHTER GRONINGEN J. K. uit Hoogezand is tweede ma- chinist op een Coaster. Toen het schip in Delfzijl lag, keek hij een beetje te diep in het glaasje. Na zijn terugkeer aan boord ging hij tekeer als een wildeman. De kapitein ont- sloeg hem op staande voet, waarop K. nog wilder werd. De hulp van de po litie moest ingeroepen worden. Eén van de twee agenten, die in- tussen gekomen waren werd door K. tegen de railing geslagen, zodat hij een bloeduitstorting aan het oor kreeg en bleef liggen. Zekere N. ult Delfzijl kreeg zo een klap, dat zijn neusbeen brak. Nadat enige leden van de bemanning nog waren gesla gen sloeg K- in de machinekàmer de lamp aan stukken. Eis een maand gevangenisstraf, waarmede de rechter accoord ging. POLITIEKE KANTONRÈCHTER. Terecht stond J. G. Bijlholt, Hoo gezand, die ervan beschuldigd werd schepen te hebben gebouwd voor de Duitsers, hun een diner te hebben aangeboden, en zeer vriendelijke brieven te hebben geschreven ter verkrijging van materiaal. Verd. voerde aan dat hij de op- drachten voor de Duitsers met te- genzin had uitgevoerd. Mr. Benes voerde aan dat verd. een groot gezin had en economisch genoodzaakt was schepen voor Duits land te bouwen. Hij moest zijn gezln verzorgen, zijn werf op gang houden en het personeel in Nederland hou den. De verklaringen van zijn arbel- ders luiden zeer gunstlg. Een kantoorjuffrouw was in het bezit van een diploma voor Duitse handelscorr. en zodoende zijn er nog- al vriendelijke brieven geschreven. Het werk werd vertraagd en een order voor een stoomsleepboot werd afgewezen. Ultspraak over 14 dagen, MM 4

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2