Truman krijgt het gemakkelijker dan voor de Verkiezing Het Rassenprobleem in Zuid-Afrika In de Beklaagdenbank Gemeenteraadsvergadering waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 tarde Jaargang Zaterdag 6 November 1948 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM No. 89 VEENDAM EN OMGEVING De V.S. zullen nu in de geest der Democratische Parti) bestuurd worden. IORT WIJDINGSWOORD. LIFTERS TRACHTTEN AUTOBESTUURDER TE BEROVEN A A HET NIEUWSBLAD ABONNE ME NTSPRIJS 1.50 p. kwartaal. Franqp p. post f 1.73 (bij vooruitbetaling) PRUS DER ADVERTENTIES cent per mm. Zogen. Kleintjes als koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 73 oent (bij vooruitbetaling) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAG8 Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. De komende vier jaren zullen de Democraten het heft in handen heb- ben in de Verenigde Staten. De strijd met de stembiljetten is er gestreden» en ondanks het feit, dat Truman door verschillende omstandigheden was gehandicapt, is het hem toch ge- lukt een meerderheid te behalen op zijn republikeinse tegenstander Dewey. De verwachting is anders geweest. Algemeen werd aangenomen, dat de Republikeinse candidaat Thomas E. Dewey zou winnen en verschillende opinie onderzoeken bevestigden deze mening. De werkelijkheid is echter anders geworden. Dewey is nooit populair geweest jij het volk. Bovendien was hij een voorstander van de wet van Taft en Hartley, waarvan het doel is de macht van de vakverenigingen te •■eknotten. Maar zoals gezegd ook Truman id moeilijkheden. Daar is in de eer- te plaats dat zijn voormalige rninis- cer van handel Wallace uit de rege- ring en uit de partij is getreden, en een nieuwe partij heeft opgericht, die toenadering zoekt tôt Moskou. Wallace heeft een stuk de uiterst linkse vleugel van de democra tische partij afgescheurd. Doch ook aan de uiterst rechtse zijde is een stuk van de vleugel van de democratische partij gescheurd. De oorzaak daarvan was, dat Tru- jnan de rassendiscriminatie wilde opheffen. Een aantal staten, in het bijzonder die, welke negers plegen te beschouwen als vertegenwoordi- gers van een inférieur ras, konden h met Trumans decreet niet ver- igen. Zij hebben in de verkiezin- n een tegencandidaat gesteld: urmond. Noch Wallace, noch urmond hebben echter een groot ntal stemmen op zich kunnen •enigen. Wellicht hebben vele de- craten, die aanhangers waren van urmond of Wallace tijdig bedacht, c het onttrekken van hun stem aan iman een voordeel betekende voor ■Peppjjlikeinen. De strijcl is span „end gewest, de stemmencijfers, die democraten en republikeinen op zich verenigden liepen niet ver uit- een. Maar Woensdagavond heeft Dewey zijn nederlaag erkend in een felicitatietelegram aan Truman ge- 'onden. Democratische meerderheid Vôôr de verkiezingen heeft Tru- UW WIL GESCHIEDE Een jongeman verloor zijn vrouw br de onvoorzichtigheid van een der. Hij was wanhopig van ver- et. ,,Je moet proberen te bidden: wil geschiede", zei men tôt hem. tar dat kon en wilde hij niet doen hij haatte die ander uit het x pst van zijn hart. „Hij heeft mijn vrouw vermoord", zèi hij herhaalde- lijk. Als hij jaren later milder is ge- itemd, reikt hij die ander toch de îand- Wat hem eerst onmogelijk was, îeeft hij nu geleerd: te bidden: Uw wil geschiede. Was het Gods wil, dat die fout verd gemaakt, waardoor die jonge touw stierf? Tk zou het niet graag oeweren. Maar stellig is het Gods vil. dat haar man de ander vergeeft. Heel wat mensen zitten met de vraag: waarom moest mij dat nu verkomen? Verdriet kan een mens erlammen. Teleurstelling kan een nens verbitteren. In zo'n geval kun je moeilijk spreken van Gods wil. Maar als zo iemand dan toch het le- en weer aanvaardt, als zo iemand door het leed gelouterd ziin werk met meer liefde en met meer zorg verricht, dan is zijn leven een ver- horinff van de bede: „TJw wil ge schiede". Von Bodelschwin vh. de stichter van de filantropische inrichtignen te Bethel-Bielefeld, en die tôt een ze- gen is geweest voor duizenden kin- deren, vertelt zelf, dat hij zich tnt dit werk gedrongen voelde, nadat hii 7Îin 4 kinderen verloren had. Was de dood van die kinderen Gods wil? Zee niet te gauw: ja. Misschien zou men thans de midde- ■len hehUen. die toen ontbraken, om hen in het leven te behouden. Maar zonder enige twijfel was de wijze waaron von Bodelschwingh zich over ziin leed heenzette, een gebed: Uw wil geschiede. Als Jacqueline van der Waals weet, dat zij gaat sterven, zingt ze. „Sinds ik het weet, treed 'k, wien ik ontmoet, den vreemden en den vrienden op miin wegen. ontrnerder en vertrouwelijker tegen, en 'k groet ze met een vriendelijker groet Sinds ik het weet, is God mij meer nablj en vaak, in d'ernst van 't aardse spel verloren, zo emstig en zo diep als ooit tevoren, gevoel ik plots Gods glimlach over mij". Dat is het lied van een mens, die lecle bidden: Uw wil geschiede. v. d. M. man het moeilijk gehad. Er was in de V.S. wel is waar een democra tische regering, maar in de volks- "Vertegenwoordiging was een repu blikeinse meerderheid. Op de bui- tenlandse politiek had dit weinig in- vloed, daar democraten en republi keinen het hierover in grote lijnen eens zijn. Wat betreft de binnen- landse politiek was dat echter an ders. Hoewel Truman een grote te genstander was van de Taft-Hartley- wet, is deze toch aangenomen. De huidige verkiezingen hebben Truman in het huis van afgevaardig- den en in de senaat een democra tische meerderheid verschaft. Ver- wacht mag worden dat de V.S. nu in de geest van de democratische partij bestuurd zullen worden, het- geen onder andere het einde van de Taft-Hartley-wet zal betekenen- Truman, Wallace, Byrrtes en Marshall. Truman heeft een snelle politieke carrière gemaakt. Om een schakel te vormen tussen de linkse vleugel van de democratische partij, die onder leiding stond van Wallace, en de rechter vleugel, waarvan Byrnes deel uitmaakte, werd een figuur, die het middel hield candidaat ge steld als vice-president, bij de vorl- ge verkiezingen. Die figuur werd Truman. Roosevelt werd président, en Truman zou niet op de voorgrond .getreden zijn, indien Roosevelt in leven was gebleven. Bij Roosevelt's dood werd Truman echter président. Wallace trad uit de regering, en Byrnes moest als minister van bui- jenlandse zaken door de veel be- kwamere Marshall vervangen wor den. Thans schijnt het in de bedoe- ling van Marshall te liggen 20 Januari a.s. In ieder geval af te treden. China. De Chinese regering zal ongetwij- Jeld de stemmingsuitslag in de V.S. betreuren, want het lag in Dewey's bedoeling om Tsjang Kai Sjek veel j meer te steunen dan Truman gedaan heeft. En de Chinese regering heeftj momenteel steun nodig om zich te handhaven tegen het steeds verder opdringend Communisme. De légers van de Nationale Chinese regering zijn ongeoefend en onbetrouwbaar en kunnen niet tegen de Communis- tische eenheden op. Thans is de Chi nese regering afgetreden. Atlantisch defensiçf verbond. De vijf landen verenigd in de West-Europese Unie hebben besloten het verdrag uit te breiden tôt een Atlantisch defensief verbond. Bij aile vergaderingen van de West- tEuropese Unie waren Canada en de V.S. door waamemers vertegen- woordigd. Dat Canada bezwaren zou hebben om zich bij de Westelijke landen aan te sluiten is niet te ver- wachten, en van Amerika kan men dergelijke bezwaren evenmin ver- wachten, omdat Amerika de plan- nen om te komen tôt het pact van Brussel steeds heeft toegejuicht en igesteund. In Duitsland zullen de machten enerzijds gevormd door het Oost,- Europese blok en anderzijds door het Atlantisch Verbond elkander rakgn. Mocht de ontruiming van Duitsland ten slotte nog een feit worden, dan zal dat land de weinig benijdens- waardige positie van bufferstaat krij- gen. Meer in de lijn der verwachting ligt dat Duitsland definitief gesplitst zal worden, temeer omdat Oost- Europa de Duitse agrarische câpaci- teit en de Westelijke mogendheden de industriële rijkdom van het Roer- gebied nodig hebben. Een Amsterdamse koopman had zaken gedaan in Duitsland, en keer- de met zijn auto naar Nederland te- rug. In de omgeving van Krefeld stonden twee militairen langs de weg, die hem vroegen te mogen mee- rijden. De koopman stemde toe. Plot- seling voelde hij een hevige slag op het hoofd. In de auto ontstond een hevige worsteling, waarbij de koop man, hoewel ernstig aan het hoofd gewond, kans zag zich los te rukken en uit de wagen te komen. Vervol- gens greep hij zijn mes en wilde "de banden doorsnijden, om te voorko- men, dat de beide militairen er van- door zouden gaan. Toen dezen hem echter opnieuw te lijf wilden, zag hij er, mede om zijn ernstige wonden, van af. Hij vond onderkomen in een boer- derii en belde de politie op. Onmid- dellijk werden met radioauto's na- sporingen gedaan naar de auto. Deze werd bii Wiesbaden gevonden. Inmiddels is de koopman zonder auto en zonder bagage en met ern stige verwondingen in Nederland ge- arriveerd. De criminele voorlichtingsdienst poogt thans de auto vrij te krijgen. De beide militairen zijn onvind- baar. GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Bij Eindhoven botste een luxe wa gen waarin twee echtparen zaten te gen een bestelauto. De beide echtpa ren werden zodanig gewond, dat ze .in een zipkenhuis moesten worden opgenomen. De twee inzittenden van de bestelauto kwamen er met lichtere verwondingen af. HU HAD NOG MEER OP ZIJN GEWETEN Een zwerver, zonder vaste woon- plaats probeerde in Den Haag voor- werpen uit een auto te stelen. Daar de deur gesloten was begon hij zijn arbeid met de kruk te vernielen. Deze arbeid hield hem zo zeer bezig, dat hij niet bemerkte, dat politie na- derde. Toen men hem naar het politie- bureau gebracht had, bleek dat de Leidse politie ook nog een appeltje met hem te schillen had. Waar werd hij namelijk gezocht wegens diefstal met inbraak. MISLUKTE ROOFOVERVAL In Asten is het bijkantoor van de Boerenleenbank gevestigd in de wo- ning van de Wed. L. v. B., die teza- men met haar dochter woont. Op een avond drongen drie gemaskerde en gewapende indringers deze wo- ning binnen met de bedoeling de brandkast te plunderen. Onder be- dreiging met de wapens eiste men van de vrouwen de sleutel van de kast, doch zij konden deze niet ge- ven. omdat de kassier hem in bezit had. Toen hun opzet mislukte namen de iaders de benen. De politie stelt een onderzoek in. POLEN SMOKKELDEN DIAMANT NAAR DE V.S. Maar valse dollarbiljetten werden hun noodlottig. Twee in Nederland wonende bui- tenianders trachtten in Den Haag enige biljetten van 20 te verkopen. De politie betrapte hèn echter en narn ze mee. Op het politiebureau vertelden ze de biljetten te Antwer- per, te hebben gekocht. 11 samenwerking met de Belgische pol.-,tie konden de verkopers, twee Polen, worden gearresteerd. Het bleek dat deze twee juist hooglopen- de ruzie hadden, en uit de beschul- dig ngen, die ze elkander naar het hoofd slingerden kon men opmaken, dat zij zich aan diamantsmokkel naar de V.S. hadden schuldig gemaakt. AUTO STORTTE IN DE MAAS Drie doden Donderdagavond kwam een auto bestuurd door een garagehouder, en waarin zich verder twee dames be- vonden, in botsing met een tegen- ligger, op de Maasbrug te Maastricht. De botsing was niet ernstig. De voor- zijde van de auto raakte even het achterspatbord van de andere auto, maar de bestuurder kon het stuur niet langer in ziin macht houden. De auto reed het trottoir over en te gen de brugleuning, die afbrak, waarna de auto in de Maas stortte, op een plaats waar deze 7 meter diep is. Hoewel van aile zijde hulp toe- snelde duurde het toch enige uren voordat men de wagen gevonden had in het diepe water. De drie in zittenden vonden de dood. ONDER TRACTOR GERAAKT. Een landbouwer uit Odoornerveen was bezig landbouwproducten te vervoeren met een wagen, die werd getrokken door een tractor. Op een g even ogenblik zakte één der wie- Ic van de tractor in de modder weg, de tractor kantelde en viel in de wijk. De landbouwer kwam eronder terecht. Het duurde ruim een uur voordat men hem kon bevrijden. Zijn lichaam was geheel in de modder gedrukt. Hij was overleden. AUTOBUS REED TEGEN BOOM. Twee doden. Een personeelsbus van de Ned. Buurtspoorweg Mij. is nabij Wage- ningen tegen een boom gereden. Twee conducteurs werden gedood, terwijl een conductrice en een hulp- conducteur licht werden gewond. De overige inzittenden kwamen met de schrik vrij. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk. Onlangs heeft de Zuid-Afrikaanse senator D. T. du Plessis Viljoen tij- dens een kort verblijf in ons land enkele mededelingen gedaan over zijn regering, omdat hij van mening was, dat men zich in Nederland in het algemeen een verkeerd oordeel vormde over de regefing van Dr. Malan. Het Rassenvraagstuk. Men zegt, dat Dr. Malan in Zuid- Afrika een rassenprobleem gescha- pen heeft, en dat hij de blanken stelt boven mensen met andere huidkleur, en dat deze laatste zelfs worden ver- drukt. De heer du Plessis Viljoen vertel- de dat er in Zuid-Afrika 850.000 kleurlingen zijn, een verbastering van allerlei rassen. Zij hebben alleen stemrecht in de Kaapprovincie. Daarnaast zijn er 8 tôt 9 millioen naturellen, de kaffers, waarmee niets idenigrerends wordt bedoeld. Zij hadden in de Kaapprovincie een ge- lijk stemrecht met de blanken, maar in 1936 is er wijziging gekomen. Zij komen nu op een aparté kiezerslijst. Zij hebben hun eigen vertegenwoor- digers, maar deze moeten blanken zijn. Dan heeft Zuid-Afrika onge- veer 2% millioen blanke inwoners, en ten slotte bestaat er het probleem der Indiërs, waarvan er ongeveer 250.000 zijn. De vorige regering heeft een wet aangenomen, die het de In diërs mogelijk maakte vertegen- woordigers te kiezen in het parle ment, doch de tegenwoordige rege ring wil die wet terugnemen. In overleg met Indië worden de moge- lijkheid overwogen deze mensen te laten repatriëren. Men wil de kleurlingen aile rech- ten geven, ook stemrecht, hoewel zij slechts door blanken mogen zijn ver- tegenwoordigd in het parlement, doch zij moeten op een eigen gebied bijeen zijn. Voor de naturellen wil de rege ring 15 millioen ha. land kopen, waarop zij zullen moeten leven. Zij zullen geen vertegenwoordigers in het parlement hebben, maar zullen georganiseerd zijn in hun stamver- band en daarmee verbinding met de regering hebben. De pro-Duitse gezindheid De heer du Plessis Viljoen ontken- de ten stelligste dat de regering van Dr. Malan pro-Duits zou zijn. De le- den van de vorige regering waren in de meeste gevallen Brits sprekend, ook in de huidige regering hebben verschillende ministers zitting, die Brits sprekend zijn. Bij zijn regering komt de interna tionale politiek op de tweede plaats Allereerst moet voor de binnenland- se problemen een oplossing worden gezocht. Maar indien er onverhoopt oorlog komt, dan zal Zuid-Afrika niet neutraal blijven, want het voelt zich een met de Westelijke democra- tieën. De Immigratie. Met betrekking tôt de immigratie merkte de spreker op, dat de Unie van Zuid-Afrika aile goede emigran- ten gaarne verwelkomt. Voor ge- schoolde arbeiders bestaan er in Zuid-Afrika goede kansen. Maar zij moeten werkkracht hebben, behoor- lijk verstand en geld voor de eerste période van hun verblijf in het land. Aan ongeschoolde arbeiders bestaat geen behoefte; er zijn reeds millioe- nen ongeschoolde arbeiders. Conclusie. Tôt zo ver de heer du Plessis Vil joen. Dat de nationalistische Zuid- Afrikaanse regering niet, pro-Duits is willen wij gaarne aannemen, maar de wijze waarop zij meent het ras senprobleem te moeten oplossen, d.oet toch sterk denken aan de wijze waarop Hitler het rassenprobleem heeft aangepakt. Toen de Duitse hor- den ons land bezet hadden, hebben zij ook bepaalde bevolkingsgroepen in idelen van Amsterdam samenge- dreven, gelijk Dr. Malen thans in Zuid-Afrika doet. Alleen door ieder van de sterk uiteenlopende Zuid-Afrikaanse bevolking dezelfde rechten en dezelfde vrijheden te geven, en natuurlijke menging op geen enkele wijze te verhinderen, kan het rassenprobleem worden opgelost. Indien er onder de regering Smuts reeds gesproken kon wor den van een rassenprobleem, dan heeft Dr. Malan dit, door het trekken van scheidslijnen verscherpt. Te NOORDDIJK gehouden op 3 dezer. Alvorens tôt behandeling der agenda over te gaan herdacht de voorzitter in een korte rede de tot- standkoming van de grondwet van 1848. Benoemingen en ontslagen. Aan de heer H. M. Koster werd eervol ontslag verleend als onder- wijzer te Engelbert in verband met zijn benoeming als hoofd der school te Appingedam. Tôt. onderwijzeres te Ruischerbrug werd benoemd Mej. T. I. Buiting van Groningen) Er werd besloten tôt be noeming van een gemeente-timmer- man. Financiën. De begroting voor 1949 geeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag te zien van f 197.413.84. Voor het gewoon onderhoud der wegen is uitgetrokken f 10.340. Op de kapi- taaldienst zijn voor wegen uitgetrok ken bedragen van f 52.900 en f 6500, De gemeenterekening over het Economische Politierechter E. de B. van Kolham (geboren te Sappemeer) is veehandelaar van be- roep. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij in de période tussen Juni en September 8 10 schapen heeft ge- slacht en het vlees heeft verkocht aan drie inwoners van de stad Gro- ningen, die het ten dele hebben doorverkocht. Ook een inwoner van Westerbroek heeft vlees van de B. gekocht. De B. verklaarde, dat hij met de handel in runderen zijn brood niet meer kon verdienen, en dat hij daar- om in schapen is gaan handelen. Wanneer hij echter niet aile schapen kwijt werd, dan werden de overblij- vende geslacht. Maar in zijn tuin werden beende- ren en in staat van ontbinding ver- kerende resten van de slacht gevon den. Zo liep de B. tegen de lamp. De officier eiste 4 maanden gevan- genisstraf. De verdediger, Mr. Douwes, ver- telde, dat bekl. in zijn omgeving gunstig bekend staat. Hij heeft de .lagere school doorlopen en is daar- na fabrieksarbeider geworden. On geveer 25 jaar heeft hij bij één firma gewerkt, maar hij wilde graag eigen baas zijn, en is in de handel gegaan. Nu zit hij reeds vanaf 11 September m voorarrest. De rechter veroordeelde de B. tôt een gevangenisstraf van 4 mnd.. waarvan twee voorw., met een proeftjjd van 2 jaar en onder toe- zichtstelling van het Ned. Genoot- schap v. Reclassering, en met aftrek van de voorl. hechtenis. Vervolgens stond terecht de Wes- terbroekster die zo nu en dan van de B. schapenvlees heeft gekocht f 1.75 per pond. Deze Westerbroek- ster, J. R., heeft al 6 weken in voor arrest gezeten. In verband daarmede eiste de officier van justifie 6 weken gevangenisstraf. Mr. -Jager, die bekl. verdedigde, wees op de moeilijke huiselijke om standigheden van R. Zijn zoon heeft met tuberculose twee jaar in bed ge- legen. De verdediger verzocht hem onmiddellijk in vrijheid te stellen. De rechter voldeed aan dat ver- zoek. door hem een gevangenisstraf gelijk aan de voorarrest (6 weken) op te leggen. B. F., manufacturier te Kielwin- deweer heeft voor een waarde van plm. f 700 aan textiel afgeleverd, zonder aile daarvoor vereiste punten in ontvangst te nemen. Voor de ont- brekende punten berekende hij f 0.50 per stuk. De officier eiste f 400 boete of 2 mnd. hechtenis. De politierechter deed er f 150 af, maar handhaafde de hechtenis. Politierechter Groningen A. D. H., rustend landbouwer te Muntendam, had zijn knecht op- dracht gegeven om drie struiken, welke groeiden langs de weg te Tus- senklappen (Muntendam) te verwij- deren. Hij had daarvoor echter geen toestemming van het Gemeentebe- stuur gevraagd. (De struiken waren gemeente-eigendom) Bekl. zei dat hij het had laten doen, omdat hij vanaf het land geen goed uitzicht had op de weg; zijn knecht bevestigde dit. H. werd conform de eis veroor- deeld tôt f 25 b. of 10 d- h. De koopman in lompen H. H. te Hoogezand kreeg op een dag bezoek van H. ML uit Drieborg, 2e secreta- ris van de ondervakgroep van de opkopers-vereniging. M. vroeg of H. een vergunning had om lompen op te kopen, en toen deze ontken- nend antwoordde vroeg hij hem om maar f 14.90 te betalen, waarna ailes in orde zou komen. M. heeft het geld echter nooit afgedragen. Hij werd veroordeeld tôt f 50 b. of 25 d. h. en terugbetaling aan H van f 14-90. dienstjaar 1947 werd voorlopig door de raad vastgesteld. Gewone dienst ontv. f 236.469.54: uitg. f 190.099.31; batig saldo f 46.570.23; kapitaaldienst ontv.- f 188.881.71; uitg. f 200.161.40; déficit f 11.279.69. Huldiging van de heer W. P. Dijkhuis. Ten slotte sprak de burgemeester, de heer Kuipers, het raadslid W. P. Dijkhuis toe, in verband met het feit, dat deze 25 jaar aanwezig is geweest bij de behandeling van de begroting. In de lange zittingsperiode is de ju- bilaris vele jaren wethouder geweest. De heer Dijkhuis dankte voor de waarderende woorden. Te MUNTENDAM gehouden on 5 November De agenda van de gisterenavond te Muntendam gehouden raadsverga- dering vermeldde: het onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, de heer G. .Ackerman (CPN). Vervolgens wer den de notulen en ingekomen stuk- ken behandeld. De hellingarbeider B. is in de kost bij K. Op een dag ontstond er tussen de beide mannen een twist, die over- ging in een handgemeen. Een getui- ge vertelde, dat B. aan K. zo sloeg, dat deze tegen de grond viel. Nu is de vrede weliswaar hersteld, maar de politierechter meende, dat Financiën. Op de agenda staat de voorlopige vaststelling van de gemeentereke ning 1946. De gewone dienst toont aan uitgaven f 360.414.04 en aan in komsten f 351.255.55 fnadelig saldo f 9158.49; de kanitaaldienst toont aan uitgaven f 274.109.30 en aan in komsten f 190.437.26 (nadelig slot f 83.672.04. De comm. v. onderzoek bestaande uit de raadsleden P- Ja ger, M. Kio en D. de Wit bracht ver- slag uit. Door B. en W. is voorgesteld en kele wijzigingen aan te brengen in de begrotingen 1947 en 1948. Heffingen en beschikbaarstelling van gelden. Het gemeentebestuur stelt voor op verzoek van Ged. Staten enkele wij zigingen van ondergeschikt belang te. brengen in de 26 Augustus vastge- stelde verordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten voor de alg. begraafplaats. Teneinde te voorkomen dat de uitkering van het rijk ingevolge de fmanciële ver- houding tussenr rijk en gemeente voor Muntendam niet wordt vermin- derd stellen B. en W. hoewel met een straf toch nog wel op zijn plaats was en veroordeelde B. tôt f 10 b. of 5 d. h. ZAKEN IN HOGER BEROEP. De vervener K. N. te Hoogezand had te hoge prijs berekend voor turf en was deswege tôt en boete van f 1500 veroordeeld. Nadat Mr. Benes een pleidooi had gehouden, werd N. in hoger beroep door de politierechter veroordeeld tôt een boete van f 500. H. G. J., handelaar te Hoogezand had tussen Nov. 1947 en Febr. 1948 te hoge prijzen berekend voor bui- tenlandse rijwieldynamo's. In ver band daarmede was hem een boete opgelegd van f 1000. J. was in hoger beroep gegaan en dezer dagen stond hij opnieuw terecht. De officier vond duizend gulden wel wat veel en deed er f 250 af. Na het pleidooi van Mr. Jager deed de rechter er nogmaals f 100 af. S. S. te Schildwolde heeft in hoger beroep geen succès gehad. Hij was, omdat hij in 1947 voor bagger f 470 teveel had berekend door de Tucht- rechter v. d. Prijzen veroordeeld tôt f 250 boete. De officier vroeg thans bevestiging van dit vonnis en de rechter ging hiermede accoord. Jan B. van Slochteren heeft al 10 veroordelingen achter de rug. Half Juli is hi,j uit Veenhuizen ontslagen. En hij is weer op het slechte pad gegaan. In Groningen heeft hij een fiets gehuurd en nooit teruggebracht, en toen hij in Veendam aan het ver- ven was vroeg hij een rijwielhande- laar een fiets ter leen om even een paar kwasten te halen; hij kwam nooit terug. De officier wees erop dat B. een goed weekloon verdient (f 40) en een bekwaam vakman is. Ailes is al aan hem geprobeerd om hem op het rechte pad te houden, maar hij heeft zwerversneigingen. Hij eiste een jaar en zes maanden. Nadat Mr. Jager zijn pleidooi had gehouden werd de uitspraak over 8 dagen bepaald. KANTONGERECHT ZUIDBROEK In de Woensdag gehouden zitting werden de volgende vonnissen uit- gesproken D. d. B., Sappemeer f 15 b. of 6 d. h. wegens het verkeer in gevaar brengen. F. S., Slochteren, f 15 b. of 6 d. h. en P. A., Muntendam f 10 b. of 4 d. h., wegens onder invloed van sterke drank een rijwiel besturen. G. J. W., Hoogezand f 12.50 b- of 5 d. h. wegens het rijden met een motorrijtuig, zonder een rijbewijs te bezitten. A. d. H. Hoogezand, G. P. B. Kiel- windeweer, H. W. R. Hoogezand, M- W. Noordbroek en B. L. Muntendam, allen f 7.50 b. of 3 d. h. wegens open- bare dronkenschap. G. d. V., Slochteren f 7.50 b. of 3 d. h. wegens vechten op de openb. weg. H. B. Zuidbroek f 5 b. of 2 d. h. wegens als chauffeur geen werk- boekje bij zich hebben. K. R. W. Slochteren f 4 b. of 2 d. h. wegens links rijden in een bocht van de weg. H. K., Kropswolde f 3 b. of een week tuchtschool: J. R. T-, Munten dam: J. H., Muntendam; G. K., Slochteren en H. S., Muntendam, f 4 b. of 2 d. h-; G. K., Muntendam; J. D. Hoogezand; N. R. Hoogezand; A. U. Sappemeer; J. S. Hoogezand; H. S- Muntendam: J. T. Hoogezand; H. y. B. Zuidbroek: P. H. Schildwolde; E. o. 't H. Hoogezand en L. S. Sap pemeer, allen f 3 b. of 2 d- h. we gens fietsen in donker zonder goede verlichting aan het rijwiel. E. F. en D. W. Muntendam, ieder f 3 b. of 2 d. h. wegens venten zon der vergunning. N. R. M. Muntendam, B. J. Hooge zand en A. L. Hoogezand f 2 b. of 1 d. h., M. K. Sappemeer f 3 b. of 2 d. h., allen wegens het vervoeren van een tweede persoon op een rij wiel. H. v. d. V. Muntendam f 2 b. of 1 d. h. wegens een rijwiel onbeheerd aan de weg laten staan. Vrij gesproken: P. P. Sappemeer, terecht gestaan wegens de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen. tegenzin voor, een straatbelasting in te voeren. Voor het aanschaffen van 3 nieuwe kachels en nieuwe gordijnen wordt de raad voorgesteld op verzoek van het bestuur van de Ver. tnt Stich- ting en Instandh. van Scholen met de Bijbel, gelden beschikbaar te stellen. Verordening op de straatnamen en huisnummering. Een verordening op de straatna men en huisnummering is aan de raad aangeboden. Volgens de nieuwe verordening vervalt de wijknùmme- ring en wordt een straatgewijze nummering ingevoerd. Bouw- en woningtoezicht. Door B. en W wordt gewerkt in de richtinc vm de aanstelling van een afzonderhike gemeente-architect voor Muntendam. Thans is er een gemeenschappelijke regeling tussen Noordbroek, Zuidbroek en Munten dam, welke niet de mogelijkheid openlaat voor de aanstelling van as- sistenten. Aan de raad wordt voor gesteld een regeling te treffen oodat bouw- en woningtoezicht beter func- tioneert.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1