Geboortekaartjes $a. „2>ijAâuk" In de Beklaagdenbank MACHINEFA8RIEK GORTER GAAT JUBILEREN Beroepsioneel in Sappemeer PLAATSELIÏK NEEUWS Er dosn de laatste dagen in Hoogezand en Sappemeer verschillende geruchten de ronde over het in omloop zijn van valse bankbiljetten van f 100.Volgens berich- ten, welke niet door de autoriteiten zijn bevestigd, kun- nen wij het volgende omirent deze kwestie mededelen: NOORDBROEK muntendam A Drukkedj KUNST. A A A A leden op het A' Interplanetair Verkeer. Door twee inwoners van Sappe meer zijn valse bankbiljetten in om loop gebracht, en wel 81 biljetten van f 100. Reeds 60 van deze biljet ten zijn door de politie achterhaald. Toen Vrjjdag bij de kassier van de Nederl. Middenstandsbank, de heer Blaak, 20 biljetten van f 100 werden aangeboden, viel het hem op, dat deze biljetten enkele gebreken ver- toondep. Zo kwam de zaak aan het rollen. De politie greep in en zoals gezegd konden 60 van de biljetten achterhaald worden. Het staat intus- sen vast, dat de biljetten in België gedrukt zijn. Er zouden in deze zaak reeds en kele arrestaties zijn verricht, en meerdere arrestaties kunnen worden verwacht. De valse biljetten, waarvan dus nog 21 in omloop zijn, hebben, naar wij vernemen, de volgende kenteke- nen: De handtekening van de heer Trip (président) wijkt iets al; De bruine rozetjes tussen de let- ters van de woorden „Honderd Gul- den" zijn vaag; Het getal 100 aan de voorzijde is niet scherp omlijnd; De bruine ondergrond gevormd door de zeer kleine lettertjes vor- mende de woorden „De Nederland- sche Bank Honderd Gulden" vormen bij de valse biljetten deze woorden niet; Het watermerk is minder duidelijk of ontbreekt geheel. SAPPEMEER In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur geraakte een meisje in het Kleinemeersterdiep. Wel hebben verschillende omwonen- den haar hulpgeroep gehoord, doch niemand kwam naar buiten. Aan J. Veenstra, die toevallig in de omge- ving was, gelukte het de drenkelinge op het droge te brengen. Het bleek een 18-jarige inwoonster van Veen- dam te zijn. Nadat de fam. de Wit haar van droge kleren had voorzien kon zij de tocht huiswaarts vervolgen Het herstel van de Noordbroek- sterstraat en Noordbroeksterweg werd door de gemeente opgedragen aan de Nederlandse Basait Mij. te Harlingen voor f 121.713. HOOGEZAND/SAPPEMEER De Handelsver. Hoogezand Sappemeer hield Maandagavond in het Bontehuis een algemene leden- vergadering o.l.v- de heer T. J. Al bronda. Onder de ingekomen stukken be- vond zich een schrijven van de di recteur van het Postkantoor, waarin wordt voorgesteld de middagpostbe- stelling later te doen bezorgen, op- dat de 's ochtends in Holland gepos- te stukken nog diezelfde dag kunnen worden afgeleverd. De bestelling van de post zou dan pas na 18 uur kunnen plaats vinden. Het voorstel werd eenstemmlg van de hand ge- wezen. Bij de bestuursverkiezing, welke noodzakelijk was geworden door het aftreden van de heren Albronda, Hartog (die de functie van penning- meester reeds eerder had neerge- legd) en Mulder van de textielafd., werden in hun plaatsen gekozen de heren Mr. W. J. Benes (voorz.), G. Ruding en W. J. Kliphuis. Een uitvoerige discussie ontspon zich over het houden van een win- kelweek-actie ter gelegenheid van St. Nicolaas. De groep winkeliers in huishoudelijke artikelen hadden reeds een plan klaar voor hun zaken. Dit plan werd voor aile winkeliers geschikt gemaakt. De keuze is geval- len op de in Winschoten met succès gehouden klokjesactie, waarover nog nadere publicaties zullen volgen. Wat betreft de spaarzegels, welke door verschillende zaken in omloop worden gebracht, werd door de win keliers besloten hieraan geen mede- werking te verlenen, daar deze ac- ties geen ander doel beogen dan het opbergen van de spaarzegels zonder rentevergoeding, terwijl bovendien van de winkeliers een korting wordt geëist, welke op de huidige prijsvasj- stelling niet mogelijk is. Een zeer veelvuidig voorkomend euvel vond de vergadering het gratis verstrekken van cadeaux aan bazars e.d. en het adverteren in niet perlo- diek verschijnende uitgaven als pro grammai van feestelijkheden e.d. Er werd besloten aan de winkeliers een verbod voor deze gevallen op te leggen en dit verbod in brede kring bekend te maken. HOOGEZAND Zaterdagavond werd door de Bestuurdersbond H.-S. een tweede propa^anda-avond gehouden. De zaal bij het hôtel Faber was geheel gevuld. F°t amusementsprogramma was geliik aan dat van de vorige maal (.De Volksstem" en de toneelver. ,,Foxhol"). Spreker was de heer A. Vermeulen. De heer K. Prins herdacht het feit. dat hij 25 jaar in dienst is van de Strocartonfabriek HooitesBeu- kema, thans S.V.B. Hij werd door dl- rectie en personeel gecomplimen- teerd. Tôt voorzitter van de arbeiders- muziekvereniging „Tot Steun in de Striid" werd gekozen de heer J. Boiten. Per 15 November werd tôt be- drijfsleider van de Strocartonfabriek S V.B. v.h. Hooites-Beukema be- noemd de heer S. Bakker, thans ver- bonden aan de Hoogovens te IJmul- den. Zondag werden de verbeterde kleedkamers en de nieuwe cantine op het H.S.-terrein in gebruik geno- men. Leden van het bestuur van het Noordelijk Handbalverbond wensten het bestuur van H.S. geluk met dit feit. Maandagavond werd in het hô tel Faber een filmvoorgtelling gegar- ven uitgaande van de „MIVA" (Mia- sie Verkeersmiddelen Actie, te Am sterdam). Nadat een voorfilmpje was vertoond, draaide de film „Pelgrim der verdoemden". In deze film wordt beschreven het leven van Pater Da- jmiaan, die zich opofferde voor de leprozen. Door de afd. H-S. van de Ned. Natuurhist. Vereniging was Maan dagavond een bijeenkomst belegd in het hôtel Faber. Na een openings- woord van de voorzitter, de heer W. Westerhof, waarin hij het gedane werk door de afdeling en het komen- de winterprogramma toelichtte, en waaruit bleek, dat de afdeling mo- menteel 46 leden telt, kreeg de spre ker, Drs. Fop. L Brouwer het woord, die sprak over levensuitingen der dieren. Zijn rede werd toegelicht door lantaarnplaatjes en een film. Op de rede van Drs. Fob. I. Brouwer komen wij later terug. Vrijdagavond had de Band Ne- derland-Indië afd. H.-S. en Omstr. een feestavond georganiseerd in het hôtel Faber, ter gelegenheid van de terugkeer van plaatselijke oorlogs- vrijwilligers. In zijn openingswoord herdacht de voorz., de heer Evers, de jongens, die niet zullen terugke- ren. Namens de autoriteiten spraken de burgemeesters van Hoogezand en Sappemeer waarderende woorden over de jongens overzee en over de moeilijkheden bij hun terugkeer. Na mens het Katholiek Thuisfront sprak de heer Wortelboer. Kapelaan Eysink sprak over de moeilijkheden, die de gerepatneer- den hebben om terug te keren m de kleinburgerlijke begrippen van het dagelijks leven. Na de pauze werd het woord ge- voerd door Ds. Tom, Geref. predikant te Sappemeer. Het programma werd afgewisselp met melodieën van de stafmuziek uit Assen en lied j es en voordrachten van de fam. Plinsinga. De belangstelling was groot. Het bestuur van de Bond v. Staatspensionnering afd. Hoogezand heeft besloten in de komende winter twee propaganda-feestavonden te or ganiserez Bij de politie zijn inlichtingen te verkrijgen over de navolgende gevonden voorwerpen: portemon- naie met inhoud; bruine ceintuur, lichtgrijze ceintuur van damesman- tel, lichtbruine ceintuur v. kinder- mantel, zilveren kettinkje met han- ger, geruite sjaal, hoofddoek, duim- stok, deursleutel, lipssleutel, zuur- stofcylinder, linker witte gymn. schoen m. 39, witte gymn. schoen, zakkam in etui, blauwe parapluie, grijze alpinomuts, verzilverde arm- band, zw. damesportemonnaie met inh., bonkaart, rechter glacé hand schoen, gele linker dames glacé handschoen, paar wollen kinderhand- schoenen, creme rechter heren glacé handschoen, linker grijze glacé hand schoen, leren vuisthandschoen en over een postduif, welke is komen aanvliegen (ringno. 129487). HARKSTEDE Het van ouds bekeîide café Lub- bers werd ondershands verkocht aan de heer J. Dallinga te Sappemeer. De heer E. Iwema verkocht 7 ha. 7 a. bouwland ondershands aan Mevr. Wed. F. Venema te Groningen. IJsclub „De Noordstar" verga- derde in het café Lubbers. De heer H. Dikkers werd als bestuurslid her- kozen, terwijl in de plaats van de heer Jac. Bos, die zich niet herkies- baar stëlde, werd gekozen Jans v. Dijken. De te houden rijderijen werden besproken en er werd besloten dat de baan zo spoedig mogelijk zou wor den nagezien. De voorzitter dankte ten slotte het scheidende bestuurslid. SCHARMER In het café Timmerman had de trekking plaats van de loterij geor ganiseerd door de visclub. De eerste prijs viel op No. 762, de 2e en 3e prijs resp. op No. 512 en 684. ENGELBERT In café Tuinema vergaderde de plaatselijke vereniging voor pluim- veeteelt. Besproken werd o.a. de voederwaarde van gestoomde aard- appelen voor pluimvee en het dag- rantsoen per Idp. Men aehtte het aangeraden rantsoen 100 gr. per dag per kip te hoog. Een levendige dis cussie ontspon zich over de elec- trische afrastering van kippenrçn- nen. De verenigisig nam 3 Niwin- pakketten voor haar rekening. KOLHAM De collecte ten bate van het sanatorium „Zonnegloren" te Soest (voor t.b.c. bestrijding) heeft hier ter plaatse f 90.16 opgebracht. FROOMBOSCH Na ingeleid te zijn door Ds. Vermeer met een woord van Lucas 14 23 „En dwing ze in te komen" verbond de heer Jumelet, Evangelist te Witteveen, zich aan de Hervorm- de Evangelisatie, alhier, naar aanlei- ding van een gedeelte uit de Open- baring van Johannes: „Zie Ik maak aile dingen nieuw". Hierna richtte hij zich met een enkel woord tôt zijn bevestiger, de kerkeraad en gemeen te. Namens Mr. v. d. Hoop van Slochteren sprak diens schoonzoon, Jhr. van Panhuijsen, een hartelijk woord van welkom. Het zangkoor, o.l.v. de heer Elbertsen van Sidde- buren, zong tijdens de dienst een drietal liederen. Onder de talrijke aanwezigen, het gebouw was geheel gevuld, merkten we predikanten en collega's uit de omgeving op. SLOCHTEREN De plaatselijke commissie van de Bouwkas N. N. Gemeenten hield nogmaals een vergadering, thans met de spaarders, die het volgend jaar zullen bouwen. De bestuursfuncties werden als volgt verdeeld: Voorz. J. Ridderbos; Secr.-Penningm. J. Rrui- zinga; 2e Secr. A. Emmens, Siddebu- ren en 2e Penningm. H. van Dijken, Slochteren. Hierna had een bespre- king plaats van de bouw. De candi- daten ontvingen een vijftiental stan- daardplannen om daaruit eén keuze te doen terwijl ze ook vrij zijn om een ontwerp door een architect te laten maken. Twee candidaten trok- ken zich op deze vergadering terug. Hiervoor vallen in W. Eisseler, Kol- ham en J. ter Veer, Slochteren. De „Commissie Autotocht Ouden van Dagen" vergaderde Maandag avond, onder voorzitterschap van de heer J. Kruizinga, in het Hogehuis. De boeken van de penningm., de heer Jac. Bos sloten met een voorde- lig saldo. Namens de kascommissie bracht de heer Schv/ankhaus verslag uit waarop de penningm. décharge werd verleend. Besloten werd, in dien de geldmiddelen dit althans toelaten, het volgende jaar wederom een tocht te organiseren. Een voor. lopige datum werd hiervoor vastge. steld terwijl de reisroute werd uitge stippeld. De hengelclub „De Zwervers" hield Zondag haar laatste viswed- strijd in dit seizoen in het „Grote gat" te Kolham. De vangst was ma- tig. De prijzen werden als volgt ge- wonnen: le pr. T. J. Albronda; 2e pr. H. Snakenborg; 3e pr. E. Schaap; 4e pr. J. Vink en 5e pr. Jac. Smit. SCHILD W OLDE Door de Stlchting 1940'45 wordt heden in hôtel Wijgchelsheim een filmvoorstelling gegeven ten ba te van het fonds. SIDDEBUREN In een vergadering van de Sid- debuurster Middenstandsvereniging werd o.m. besloten in de week van St. Nicolaas een winkelweek te orga niseren. Een actie om tôt uitbreiding der diensturen voor de telefoon te komen vond, in verband met te wei- nig medewerking van aangeslotenen. geen doorgang. De heren J. Fokkens en H. Meijer werden in de kascom missie gekozen. OVERSCHILD De heer Freije, hoofd der o.l. school, alhier, ontving de vorige week een pakket met leermiddelen uit Canada. Deze zending was ver- zorgd door de Canadese jeugd van ChUliwalk. De heer R. van Bruggen, bestel- ler bij de P.T.T. alhier, wordt bin- nenkort overgeplaatst naar Gronin gen. In het hôtel Griever hield het Nutsdepartement een bijeenkomst. Spreker was de heer van der Man dela. Als titel voor zijn toeapraak had de heer van der Mandele geko zen „De "Wereld na de Grote Oorlog" Voor het politiediploma slaag- den de wachtmeesters R. M. Klein en D, Kruyer. Een auto uit Groningen reed te- gen de brugleuning van de Rodestil- stermolen. De auto werd beschadigd en de bestuurder gewond. Na ver- bonden te zijn kon de chauffeur zonder zijn auto huiswaarts keren. De gehavende wagen werd naar een garage gebracht. ZLIDBROEK De heer H. Sanders van Zuid- broek, wachtmeester bij de Rijkspo- litie, slaagde te Amersfoort voor het politiediploma. Zaterdag gaf de muziekver. „Kunst en Strijd" een uitvoering in „De Munte", waarvan het doel was de versterking van de kas. Buiten de muziek werden ook enkele toneel- stukjes opgevoerd. Alhier is een boomaanplanting gehouden. Door de oudste leerlingen van de Chr. lagere school en de o.i.s. werden aan de Bredeweg jonge boompjes geplant. De namen van de- genen, die de boompjes geplant heb ben, werden erbij vermeld. Vooraf sprak de burgemeester enkele woorden. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering heeft burgemeester Groenendaal geklaagd over de slech- te wijze waarop de verslagen van de raadsvergaderingen door de Pe" worden opgenomen; verder herdacht hij in een korte rede de totstandko- ming van de grondwet van 1848. Daarna werd de agenda, opgeno men in ons blad van Zaterdag, afge- handeld. In een door de afd. van de Bond v. Plattelandsvrouwen gehouden vergadering werd door Mevr. Zijl Mulder verslag uitgebracht van de te Groningen gehouden algemene rergadering. Vervolgens hield de heer Hoving uit Oldenhove een le- zing getiteld „Ouders en Kinderen in deze tijd". De présidente dankte de spreker. FINANCIëN EN ECONOMIE Jaarverslagen 1946 en 1947 fvan N.V. Verenigde Nederlandse Rubberfabrieken, Heveadorp De jaren 1946 en 1947 sloten resp. met een winst van f 6.279-12 en f 176.494.15. Het herstel van de oor- logsschade maakte goede vorderingen In 1947 kon de productie aanmer- kelijk worden opgevoerd. De toe- komst van het bedrijf wordt dan ook met vertrouwen tegemoet ge- zien. Voor de vervaardiging van rub berschoeisel is tôt de bouw van een fabriek te Raalte (Ov.) overgegaan. Het verliessaldo per 1 Januari '46 ad f 138.321.23 werd in mindering van de winsten over de boekjaren 1946 en 1947 gebracht, zodat een winstsaldo van f 44-452.04 op nieuwe rekening werd overgebracht. De algemene vergadering van aan- deelhouders besloot de heer J. Warn- ders, adjunct-directeur te benoemen tôt mede-directeur der Vennootschap De heer Warnders heeft vroeger ta Hoogezand gewoond. Rectificafies en aanvulllngen H. G. J., Hoogezand, die in hoger beroep terecht stond, verzoekt ons een aanvulling aan het verslag toe te voegen, en wel, dat de door hem te iduur verkochte rijwiel-dynamo's ook te duur werden ingekocht. Deze aan vulling blijkt volkomen juist te zijn. Een koopman in Lompen te Hoo gezand werd door ons genoemd H. H., dit moet zijn H. M. (H. Mik), deze -is het slachtoffer geworden van op- lichting door de 2e secretaris van de ondervakgroep, die in Drieborg woont, en wiens initialen eveneens H. M. zijn. BIJZ. GERECHTSHOF GRONINGEN Door de kamer Groningen van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden werden de 47-jarige politieagent J. v. d. Berg en de 38-jarige Douwe Capelle, die eerst werden ingedeeld bij het Bureau Joodse zaken en la ter bij de S.D. te Groningen tôt le- venslange gevangenisstraf veroor- deeld. Bij de heer H. Bos te Schildwolde waren in een huisje een tiental Jo- den geborgen. De heer Bos hield nauw contact met de illegaliteit. Op een dag (5 Oct. '43) kwam er de S D.er Kindell met enkele helpers. Bos vluchtte toen de overvalwagen arriveerde, maar er werd op hem geschoten. Toen gaf hij zich gewon- nen. Men ondervroeg hem naar on- derduikers. Bij de Duitsers bevond zich de politieman Munters van Slochteren, een illegaal werker, en deze zei: „Zeg het maar Bos, het is toch een verloren zaak". Naar Mun- ting mededeelde was de S.D. goed op de hoogte waar onderduikers zaten Naar hij zeide werd er veel te veel gekletst in Slochteren. Bos stapte in de overvalauto en wees adressen aan. Bij Wolterman in Sappemeer werden 5 Joden gegre- pen; bij Moedt deed men een huis- zoeking zonder resultaat. Bij de heer Slager in Schildwolde werden ook onderduikers gepakt. Een Joodse on- derduiker, die wilde ontvluchten werd daarbij neergeschoten. De Joodse onderduikers bij de Fam. Moedt waren niet gevonden. Toch vond men het beter de Joden elders onder te brengen. Daar wer den ze echter verraden. De advocaat-fiscaal hield rekening met de omstandigheden en eiste een maand. De verdediger vroeg ontslag van rechtsvervolging subs. vrijspraak. ADVERTENTIE I.M. De grootste sortering vindt U bi) Sappemeer naast Hôtel „Struvé" Telefoon 214 Desgewenst maken wij de kaartjes geheel postklaar, dus geadresseerd, voorzien van postzegel3 en gepost Het beroepstoneel heeft in Sappe meer twee voorstellingen gegeven. Om te beginnen heeft het gezelschap „De Komedianten" in het hôtel „Struvé" de eerste abonnementsvoorstelling verzorgd. Opgevoerd werd het blij- spel „De Mof" van Jaap van der Poil. Het stuk is ons zeer sympathiek voorgekomen, juist omdat de moffen ons zo onsympathiek zijn. Herr Bam- mert, een Duitser, die werkt op de Kommandantur, en die een kamer heeft géhuurd bij de familie van Vliet, wordt getekent op een wijze zoals we in de bezettingstijd heel veel van zijn landgenoten hebben le ren kennen; als een hol vat, als je erop slaat komt er veel geluid uit, maar inhoudt zit er niet in. Mijnheer Bammert is een grote schreeuwer, maar zonder verstand en met een blind vertrouwen in Hitler. Ook de B.S. krijgt nog even een veeg uit de pan, als erop gewezen wordt dat deze niet zijn opgebouwd uit die elementen, waaruit ze opge bouwd hadden moeten zijn. Een diepere achtergrond moet men achter dit stuk niet zoeken; het is een beschrijving van een „mof", en dan een uitstekende beschrijving, vol fijne geestigheden. Maar het ten to- nele brengen van een dergelijk stuk vraagt veel van de spelers. En de Komedianten hebben zich op uitste kende wijze van die taak gekweten. Johan Kaart was een perfecte mof; zijn zeer moeiltjke roi heeft Kaart op uitstekende wijze vervuld. Van de andere spelers moeten wij in "de eersta plaats Magda Janasens noe- men, die een uitstekende creatie gaf va» de roi van Mevr. van Vlîat. Matthieu v- Eysden (de heer v. Vliet), Nelly Ernst (hun dochter Juultje) en aile ander en sloten daar bij aan, en zij hebben tezamen van het stuk zeker dat gemaakt, wat de schrijver ervan heeft verwacht. Iwan Raskolnikof, die de roi van de Jood se onderduiker Sam Goudeket moest spelen heeft het niet gemakkelijk ge- had, want Sam dook onder als dienst- meisje, en moest als zodanig mijn heer Bammert bedienen. Maar Ras- kolnokof heeft met zijn vrouwenrol geen moeite gehad. De zaal was goed bezet met een dankbaar publiek. De tweede voorstelling was vhn het gezelschap Dick van Peursen, dat in het „Parkhotel" een opvoering heeft gegeven van „Als het geld regeert" Na afloop van de voorstelling sprak Dick van Peursen enkele woorden. Hij zei, dat het gezelschap zijn publiek reeds in zoverre had op- gevoed, dat tôt een beter genre stuk ken kon worden overgegaan. Inder- daad staat „Als het geld regeert" op een hoger peil dan verschillende van de stukken, die wij reeds van dit ensemble hebben gezien. Hoewel Dick van Peursen zijn publiek vroe ger ook reeds betere stukken gepre- senteerd heeft. Hier denken we b.v. aan „De Koopman van Venetië". Indien het Djck van Peursen ge- lukt door een geleidelijke stijging van het niveau van het gespeelde de smaak van het publiek te verbete- ren, dan is dat zeer toe te juichen. Laat men bij deze poging eens pro- beren de jacht op effect bij het pu bliek achterwege te laten. Wat betreft net stuk was de roi van de grootinduatridel Robert Gra- ham bij Ko van Sprinkhuysen in goede handen. Dick van Peursen zelf gaf een goede vertolking van de broer van Robert, Edward. Ook de buttler heeft goed gespeeld. De da mes vormden met de genoemde he ren een goed geheel. Wiert Meyer, die als echtgenoot van Robert Gra- ham's dochter Helen slechts een kleine roi had te vervullen, viel bij het geheel wat uit de toon. Het niet zeer talrijke publiek toon- de zich dankbaar voôr het gebodene. H. B. Rabindra. Zondagavond heeft „Ra- bindra" in het café de Leeuw te Borgercompagnie een voorstelling gegeven. Aan deze voorstelling werd medewerking verleend door het dansorkest „De Eriko Mara's". De belangstelling voor deze voor stelling was matig. Politieke Kantonrechter. Vonnissen: Bauko Haayer, Slochteren: 4 jaar en 7 mnd. met aftrek, waarvan 1 jaar voorw. Heeft Nederl.schap reeds ver loren. R. J. Coops, Hoogezand: Verbeurd verklaring van f 500. D. Coops, Hoogezand: Verb. ver klaring van f 750. J. C. Coops, Hoogezand: verb. verkl. van f 750. Politierechter Groningen Er was een bruiloft gevierd in een café te Sappemeer. Er werd een bor- rel bij gedronken, en er werden to- neelstukjes opgevoerd. Onder de bruiloftsgangers bevond zich de fa- brieksarbeider Warnder S. Hij had ook een borrel gedronken en wilde ook iets ten beste geven, maar daar- voor had hij een jas nodig. Daarom leende hij een dergelijk kledingstuk van de heer B. van Sappemeer. In de jas zat een portemonnaie met onge- veer f 25. S. heeft deze eruit geno- men, en zou haar na afloop van het feest in het kanaal hebben geworpen B. vertelde, dat hij het geld plus f 10 voor de portemonnaie van S. heeft terugontvangen. De officier eiste 2 weken gevange nisstraf. Verdediger, Mr. Vriezendorp bracht naar voren, dat verd. het geld heeft terug betaald. Hij is altijd goed ge- weest voor zijn gezin en staat bij zijn werkgever niet ongunstig bekend. Verder wees de verdediger erop dat S. al een week in voorarrest heeft doorgebracht. De politierechter veroordeelde be- klaagde tôt f 30 b. of 30 d. h. met on- middellijke invrijheidstelling. H. H., transportarbeider te Hooge zand, die niet ter zitting verschenen was, werd door de agent H. aange- houden omdat zijn achterlichtje niet brandde en omdat hij nogal slinger- de. Als het daarbij gebleven was, dan zou hij eraf gekomen zijn met een paar gulden boete. Maar H. H. heeft toen iets gezegd, wat men zo maar in het openbaar niet zeggen mag; hij heeft gezegd: „ie binnen flapdrEn dat kostte hem f 25 b. of 20 d. h. H. J., Hoogezand, is verschenen. Hij heeft H. K. in het gezicht heeft de 18-jarige hellingarbeider H. met en voor-vork van een fiets of een dergelijk voorwerp geslagen. De officier eiste tegen H. J., die in 1946 al twee maal is veroordeeld, f 50 b- of 25 d. h. Het vonnis is f 40 b. of 20 d. h. ook al niet de 71-jarige geslagen, en Op 15 November zal een belang- rijk bedrijf in Hoogezand zijn 25- Jarig jubileum vieren. Het is de Ma- .chinefabriek Gorter. In 1923 grond- vestte de heer D. E. Gorter, destijds ongeveer 25 jaar oud, een zaak in een bescheiden gebouw van zijn va- der, de heer E. Gorter, die directeur is geweest van de Fulton. Er was een geregelde vooruitgang te bespeuren, welke vooral werd ge- stimuleerd, doordat men de verte- genwoordiging van Deutz motoren op zich nam. Drie jaar na de oprichting betrok het bedrijf een eigen perceel, gele- gen aan de Hoofdstraat No. 65, ter wijl het personeel zich geleidelljk uitbreidde. De criais jaren brachten moeilijkheden met zich mee, maar daarna zette de Machinefabriek Gor ter zijn geregelde gang omhoog voort Reeds voor de oorlog bestonden er plannen tôt «en grote uitbreiding. Er werden vele en ampele onderhan- ,delingen gevoerd, en het resultaat is geweest, dat het bedrijf ten slotte naar zijn huidige plaats is overge bracht. Na de oorlog verkreeg de Machi nefabriek Gorter de vertegenwoordi- ging van de General Motors Conti nental, waardoor zij haar vleugels nog wijder kon uitslaan. Er werkt thans een personeel van ongeveer 120 personen, waaronder 4 dames. De fabriek gaat haar tweede pé riode van 25 jaar in. En voor die période liggen er mooie perspectie- ven. De zich geleidelljk uitbreidende industrie van Hoogezand heeft be- hoefte aan de goed geoutilleerde ma chinefabriek. Natuurlijk zal het v«fde lustrum niet ongemerkt voorbijgaan. Er staan verschillende feestelijkh< programma. Jan K. te Kielwindeweer heeft te Hoogezand in Sept. 4 schapen ge- slacht. Eis f 40 b. of 20 d. h. en voorw. gevangenisstraf van 2 mnd. met proeftijd van 2 jaar. De rechter verminderde de voorw. straf met een maand. G. D. te Zuidbroek heeft in Sept, opzettelijk gelegenheid gegeven tôt het slachten van een schaap in zijn woning. M. W. heeft het schaap geslacht en T. N. B. heeft er vlees van ontvan- gen zonder bon. Vonnissen: G. D. f 50 b. of 25 d. h.; M. W. f 75 b. of 30 d. h. met 2 mnd. gev.straf voorw. met een proeftijd van 2 jaar; T. N. B. f 75 b. of 30 d. h. RODENT IN DE PAP Man vergiftigde zijn vrouw De Dordtse fabrieksarbeider A. B., vader van drie kinderen, leidde geen gelukkig huwelijksleven. De sfeer thuis beviel hem niet. Herhaaldelijk kwam hij dronken thuis en dikwijls kwam het tôt ruzie. Hij ontmoette een andere vrouw, de fabrieksarbeidster M. B. en knoopte met haar een verhouding aan. Deze vrouw stelde de man voor zich van zijn wettige echtgenote te ontdoen, en zij toonde hem een krant waarin een stuk stond over een ge- val van vergiftiging met rattenver- gif (rodent). Verder adviseerde zij hem het vergif niet in Dordrecht te kopen, teneinde de politie zoveel mo gelijk om de tuin de leiden. De man kocht inderdaad rodent, en deed het door de pap, waarvan hij zijn vrouw later liet eten. Deze overleed aan de gevolgen, en door de medicus kon niet worden vastge- steld, dat vergiftiging de doodsoor- zaak was. De officier van justitie van de Dordtse Arrondissementsrechtbank wilde met de licht verminderde toe- rekeningsvatbaarheid van A. B. re kening houden en eiste 20 jaar ge vangenisstraf. M. B., die bij de politie verhoren ailes had bekend, trok die verklarin- gen voor de rechtbank in, en wilde het doen voorkomen, alsof zij hele- maal geen schuld had. De officier merkte op, dat de vrouw zich na haar spontané beken- tenis thans de draagwijdte van haar daad had gerealiseerd, en daarom nu pntkende. Ook tegen haar eiste hij 20 jaar. MJiNDERWAARDIGE PRODUCTEN IN KOEKKRITDEN Een te Meppel gevestigde fabriek van koekkruiden kreeg meer op- drachten, dan zij op grond van haar toewijzingen kon fabriceren. Toch wilde de directeur geen opdrachten weigeren, en zo kwam men ertoe minderwaardige stoffen in het pro- duct te verwerken, hetgeen natuur lijk niet op de vçrpakking werd ver meld, wat de fabrikant volgens de bestaande bepalingen wel had moeten doen. Het ergste is wel, dat voor de bereiding van de minder waardige koekkruiden aardappel- strooisel werd gebruikt, dat als scha- delijk voor de gezondheid moet wor den beschouwd. Door de Asser Rechtbank werd tegen de fabrikant f 500 b. of 2 mnd. h. geëist. Honderden Amerikaanse geleerden werken in laboratoria, verspreid over het gehele land, aan de oplossing van problemen, die een eventueel interpla netair verkeer stelt. Hoewel er op dit gebfed vorderingen worden gemaakt, is men algemeen van oordeel, dat pas in 1954 raketten kun nen worden geconstrueerd voor een reis door de wereldruimte. Deze onderzoekingen worden voor een groot gedeelte door militaire in- stanties verricht. The United States Army Signal Corps heeft voor twee jaren radar- golven, die naar de oppervlakte van de maan waren ultgezonden, weer kunnen opvangen. Dit wijst er dus op, dat raketten, die radargolven kun nen uitzenden, vanaf de aarde op hun reis door de wereldruimte te contro- leren zijn. In Mexico City heeft men veertig maal raketten naar de „Ionosfeer", de buitenste kring van de atmosfeer, af- geschoten. Momenteel onderzoekt men de mo- gelijkheid, om de raketten voort te drijven door middel van atoomener- gia. Een mogelijk probleem is verder, de raket zo hoog af te schieten, dat zij de zwaartekracht v^i de aarde over- wint. Voorts ziet m«i de kwestie on der ogen, hoe deze raketten botslngen kunnen vermfjden met stukken van meteoren. In een uitgave van de „United Sta tes Army Ordnance Association" ver- scheen onlangs een artlkel, dat de ti tel droeg: ,,De bezetting van Mars". De schrijver, majoor James R. Ran- dolph, verklaarde daarbil: ,,ïn de tweede wereldoorlog moes- ten wij bases hebben in verschillende delen van de werejd. In de derde we reldoorlog dienen wij ook bases te be- zitten buiten deze aarde". Wil de raket de zwaartekracht van de aarde overwinnen, dan moet ztj een reusachtige snelheid hebben. Er zullen zeker nog B jaar studie nodig ztjn eer men het probleem van de voortdrijving door atoomenergie on der de knie heeft. Ondertussen heeft „The Cnnadlan Rocket Societv" al blauwdrukken la ten vervaardlgen voor de bouw van zulk een raket.. Dit apparaat zou 1.600 000 dollar kosten en de start- plaats B00.000 dollar. Ook worden proeven genomen. om uit een raket, wanneer deze haar hooo-ata uunt heeft hereikt, een andere klelnere raket te lanceren. Gefluisterd wordt. dat de rer*erlng met een van de we+enaehap- oelUke lnatantles een contrant zou tiehhen cpTnaakt dat deze binnen de drie ta.ar een raket naar de maan zou afschleten.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2