nieuwe phase is ingegaan Wereldnieuws in Vogelvlucht NIÉUWE PRIJZEN waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Maar de prijzen zakken. Dtercte Jcrorgong Woensdag 10 November 1948 No. 90 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Vermindering der subsidies; aanpassing huren; einde van de schaarste-economie. der L$onbijslag en Loonbelasting KANTOORBEDIENDE VERDWEEN MET GELD VAN DE ZAAK INDONESIE ABONNEMENTSPRIJS f 1.50 p. kwartaal. Franco p. post f 1.73 (bij vooruitbetaling) PRUS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. De regering heeft geantwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake de Rijksbegroting 1949. Allereerst zullen wij even stil- staan bij het antwoord van de Minister van Financiën. Hierin is vermeld, dat wij vermoe- delijk een période van economische ontwikkeling zijn ingegaan, die ge- kenmerkt zal worden door toene- mende spanning tussen kosten en prijzen. Het regeringsbeleid is ge- richt op geleidelijke vermindering en ten slotte afschaffing van het me- rendeel der subsidies, en aanpassing van de huren aan het gestegen prijs- en kosten-niveau. Sociale overwe- gingen maken het noodzakelijk deze ontwikkeling met een opwaartse looncorrectie gepaard te doen gaan. Anderzijds nadert de schaarste-eco nomie in verscheidene bedrijfstak- ken haar einde, hetgeen een toene - mende concurrentie en dûs een druk- ken van prijzen en winsten tenge- volge zal hebben. Op de vraag op welk tijdstip het verantwoord is tôt belastingverlaging over te gaan antwoordt de regering, dat dit niet alleen van budgétaire, maar ook van algemeen economische en moneraire overwegingen afhan- kelijk is. Dat de uitgaven voor so ciale doeleinden en tal van andere beleidsuitgaven, w.o. speciaal kun- nen worden genoemd uitgaven voor onderwijs en volksontwikkeling, niet voor vermindering in aanmerking komen, wordt met overtuiging er- kend. De overheidsbemoeiïng zal niet verder worden ingekrompen dan met de eisen, die een sociaal gerichte welvaartspolitiek stelt, in overeen- stemming is te brengen. Om de uitgaven te dekken inzake de materiële oorlogsschaden moeten verschillende maatregelen genomen worden, Eén van die maatregelen is verhoging van de omzetbelasting van 3 op 3% De bestaande vrij- stellingen zullen worden gehand- haafd. Een andere maatregel is de instelling van een' huurbelasting en een daarmede samenhangende wijzi- ging van de inkomstenbelasting. Bclangrijke punten uit de memorie van antwoord. Wij noemen verder nog enkele be langrijke punten uit de memorie van antwoord van de regering op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer: Grenscorrectie. De regering blijft haar aanvankelijk standpunt inne- men, omdat daarmede grote belan- gen voor delen van de Nederlandse bevolking verbonden zijn. Tengevol- ge van politieke moeilijkheden is nog geen enkel concreet resultaat be- reikt, maar het is niet uitgesloten, dat binnenkort zal kunnen worden overgegaan tôt voorlopige verwe- zenlijking van een aantal grenscor- recties, welke grotendeels betrekking hebben op plaatselijke onregelma- tigheden. Kleine Boeren. Met de georganl- seerde landbouw wordt overleg ge- pleegd over de vraag of het tôt stand komen van een vestigingswet voor boeren en tuinders mede zou kunnen leiden tôt een oplossing van het pro- bleem der kleine bedrijven. Onderwijs. Enkele verlangens, zo- als b.v. verbetering van de maat- schappelijke positie van (je onderwij zers en leraren, vaste bezoldiging van het volledige leraarsambt, zijn inmiddels verwezenlijkt. Aan andere zo b.v. drastische verlaging van de leerlingenschaal zal op dit ogenblik in verband met de beschikbare on derwij skrach,ten en schoollokalitei- ten, in verband ook met de nood van 's Rijks schatkist, geen gevolg kun nen worden gegeven. Honderd jaar grondwet. Dezer dagen is van verschillende zijden het feit herdacht, dat de grondwet van Prof. Mr. J. R. Thor becke honderd jaar geleden werd afgekondigd. In verband daarmede heeft Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam een en ander verteld over Thorbecke als staatsman. Hij zei o.m. „Nederland was in de période 1813- De Stichting van de Arbeid vraagt de aandâcht van de regering voor de moeilijkheid, die zich voordoet, door- dat van de toegekende loonbijslag van f 1.per week loonbelasting moet worden betaald. In 't bijzonder voor gezinnen met meer dan 2 kinde- ren blijft daardoor de bijslag onder de verhoogde kosten van levenson- derhoud. Het overleg tussen regering en ge- noemde Stichting heeft ertoe geleid dat aile gezinnen met meer dan twee kinderen een toeslag van 24 et. per kind voor het tweede en de volgende kinderen zal worden verstrekt. Zodra de voorgenomen verlaging van de loonbelasting plaats vindt vervalt deze toeslag. J840 een' slapend woud. De Staten Generaal vormde toen geen nationa le kracht. Van belang was, dat wij onder Thorbecke een ander kiesstel- sel hebben gekregen, De gemeente- wet 1851 van Thorbecke staat nog alstijd als een monument van wetge- ving. Op allerlei gebied kan men ge- tuigen, dat het werk van Thorbecke eigenlijk nog altijd ongewijzigd is, ook al zijn er in de loop van de ja- ren veranderingen gekomen. Beperking electriciteitsverbruik noodzakelijk. De directeur van de Overijselse Electriciteitscentrale heeft medege- deelt, dat de toestand van de electri- citeitscentrales in ons land momen- teel van dien aard is, dat dringend maatregelen moeten worden getrof- fen om het electriciteitsverbruik drastisch te beperken. Aan de rant- soeneringsmaatregelen zal weer streng de hand moeten worden ge- houden, aldus is zijn mening. Lonen en prijzen. De R.K. Middenstandsbond neemt met betrekking tôt de jongste rege- ringsmaatregelen op het gebied van levensmiddelen en brandstoffen, en de bijslag op de lonen, het volgende standpunt in: De Bond is van mening, dat bij de thans getroffen maatregelen te wei- nig rekening is gehouden met de be- langen van de zelfstandige onderne- mers in midden- en kleinbedrijf. Voor de grote massa der loontrek- kenden is de prijsstiiging van brood, suiker, varkensvlees. boter en an- thraciet opgevangen in een loonbij slag, uit te betalen door de werkge ver. Voor de zelfstandigen in mid den- en kleinbedrijf ligt de situatie echter zo, dat zij le geen bijslag ont- vangen om de ook voor hen als con- sumenten gerezen moeiliikheden ten- gevolge van de prijsstiiging der eer- ste levensbehoeften het hoofd te kunnen bieden; 2e indien zij perso- neel in dienst hebben, zijn zij gehou den dit personeel de bijslag te beta len, wat voor hen meebrengt verho ging der sociale lasten; 3e deze loon bijslag mag niet in de prijzen wor- ENKHCIZER AMBTENAREN KNOEEDEN In Enkhuizen is een distributie- fraude ontdekt, waaraan drie ambte- naressen en twee ambtenaren heb ben medegewerkt. Van de door win- keliers ingeleverde opplakvellen met textielpunten werden enige punten met waarde verwijderd en vervan- gen door waardeloze. Bovendien is geknoeid met levensmiddelenkaar- ten. De betrokken ambtenaressen en ambtenaren zijn op staande voet ontslagen. CLANDESTIENE SLACHTINGEN IN DOETINCHEM In Doetinchem is drie weken ge leden een complot ontdekt, dat zich bezig houdt met clandestiene slach- tingen. Reeds zijn 30 arrestaties ver- richt en waarschijnlijk zullen nog meerdere arrestaties volgen. Een 34-jarige kantoorbediende, werkzaam bij de Melkfabriek ,,Hol- land" te Amsterdam kreeg Zaterdag- morgen omstreeks half elf opdracht om een bedrag van f 21.500 naar een bij kantoor van de Incassobank te brengen. Toen de bediende niet te- rug keerde, belde men om half twaaif de bank op. Toen bleek dat de be diende er met het geld vandoor was- De politie stelt een onderzoek in. POLITIE WAS OP ZOEK NAAR EEN VLEERMUIS Het zal niet aile dagen gebeuren, dat een vleermuis door de politie wordt gehaald en naar zijn verblijf teruggebracht. In Brunssum vloog een vleermuis een woning binnen. Toen de bewo- ners bemerkten, dat het dier een ring aan een van zijn poten had, waarschuwden zij de politie. De vleermuis werd gevangen, en toen bleek, dat op de ring vermeld was '..Zoologisch Instituut, Utrecht". De Bru.nssumse politie heeft hem op transport gesteld naar Utrecht. TRUMAN GOKTE OP ZICHZELP Enhij had gelijk (Van onze correspondent) Washington telt heel wat journa- listen, en dat is de oorzaak, dat er verschillende persclubs zijn. Van een dezer clubs is niemand minder dan Truman zelf voorzitter, n-1. van de Washington Pressclub". Enkele dagen voor de presidents- verkiezing zaten 50 journalisten met de voorzitter gezellig bijeen. Er werd een gokje gemaakt op de verkiezing. DOOD GEVONDEN Kort geleden accepteerde een Nij- meegs meisje, de 28-jarige Anna Maria Nijst een betrekking in Du blin. Negen dagen nadat zij in Dublin was aangekomen werd haar lijk ge- vonden. De dood moest worden toe- geschreven aan een schok en bloe- ding van de polsen. Zelfmoord moet niet uitgesloten worden geacht. EEN SCHOOL BRANDDE AF. Blaricumse bruiloftsgangers, die omstreeks drie uur 's nachts huis- waarts keerden, bemerkten, dat er brand was in de R.K. school. Onmid- dellijk werd alarm gemaakt. Toen de brandweren van Blaricum en Huizen waren gearriveerd had het vuur, dat door onbekende oorzaak op de bovenverdieping was ontstaan, zich ook reeds over de benedenver- dieping verspreid. De school werd geheel in as gelegd. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT Bij Voorhout (nabij Leiden) gé raakte een twee persoons Fire Fly van de marine-luchtvaartdienst in een vrille. De bestuurder kon het toestel niet meer onder contrôle krij- medestemmers zij gen. Het stortte achter het gemeen- tehuis van genoemde plaats neer. De beide inzittenden kwamen om het leven. j SCHEIDSRECHTER, EEN GEVAARLIJK BEROEP! In Monza, een stadje in* Italië, was een voetbalwedstrijd gespeeld, die door de gasten was gewonnen. De inwoners van Monza konden zich echter niet verenigen met de door de scheidsrechter genomen beslissin- gen. In hun oeen had hij de gasten bevoordeeld. Het publieli kwam na afloop van de wedstrijd het terrein op, met weinig goede bedoelingen met betrekking tôt de scheidsrechter. Van de tribune werd met stenen en Ibierflessen naar hem gegooid. De politie moest gebruik maken van traangas en gummistokken om de scheidsrechter levend te kunnen af- leveren. WEER EEN ZWENDEL MET GOUDSTAVEN Enige tijd geleden werd een fabri- kant uit Ede slachtoffer van een goudzwendel, waarvan het bedrag f 60.000 beliep. Thans is weer een den doorberekend, hetgeen betekent, Veertig van de aanwezigen gokten inwoner van Ede het slachtoffer ge- dat ze ait eigen nûddelen Je bijslag op Dewey, 10 hielden zich stil, blijk- -vorden van een dergelyke zwendel, met de daarbij behorende lasten moeten bekostigen. sociale baar uit eerbied voor hun voorzitter. Truman gokte op zichzelf! DE AARDAPPELOOGST IS GROOT De rijke aardappeloogst en daar- mee verbonden daling van de prij zen heeft sommige landbouwers het hoofd doen verliezen. Zij bieden te- gen iedere prijs aan en veroorzaken daarmee een verdere afbrokkeling van de markt. Wij hebben hier weer te doen met het oude verschijnsel, dat de boeren, in plaats van één lijn te trekken, ieder op eigen gelegen- heid gaan verkopen, teneinde voor de bui binnen te zijn. Maar zij ver- geten, dat zij op die manier juist het losbarsten van de bui veroorzaken. Het in het wilde verkopen van aard- appelen moet dus. reeds alleen daar- om, ten sterkste worden afgeraden. Maar bovendien doen zij zichzelf grote schade door op het ogenblik tegen verliesgevende prijzen te ver kopen. De landbouw moet als één man op het standpunt staan, dat de producten niet anders dan tegen lonende prijzen verkocht moeten worden. Wanneer de markt daartoe geen gelegenheid biedt, dan zal men de regering in gebreke moeten stel- len en dus moeten eisen, dat zij maatregelen neemt teaen het optre- den van afbraakpriizen. Wij leven immers niet meer in een geheel vrije maatschappijwaarbij men de prijs van de markt heeft te aanvaarden, hoe ongunstig die ook is. Wij wensen niet weer het slachtof fer te worden van de grillen van de markt. Wanneer de regering onmid- dellijk toen men wist. dat er een reusachtige aardappeloogst zou ko men, een garantiepriis had ingesteld, zou de huidige prijsdaling zonder twijfel niet zijn opgetreden. Waar schijnlijk heeft de minister gedacht, dat het zo'n vaart niet zou lopen, doch de feiten hebben inmiddels be- wezen, dat de priizen wel degelijk tôt ver beneden het aanvaardbare dalen. Dit behoeft in het geheel niet te betekenen. dat het overschot, waarvoor wij op dit ogenblik geen j bestemming kunnen aangeven, zo onrustbarend groot is. het betekent alleen, dat momenteel het aanbod de vraag overtreft. Zonder te ontken- nen dat het jaar 1948 overal ter we- reld een record aardappeloogst heeft gegeven mag men toch niet verkla- ren, dat er een overproductie is. Eerst aan het eind van de winter zul len wij weten of er inderdaad grote partijen overbliiven. Ook in Amerika. De lage aardappelprijzen zijn niet alleen een Nederlands of alleen een West-Europees verschijnsel. De Ca- nadezen bijv. bieden op het ogenblik in de aangrenzende Amerikaanse Staten aardappelen veel goedkoper aan dan in de Ver. Staten het geval is. Daartegen zijn heftige protesten gerezen van de zij de van de Ameri kaanse boeren en men verwacht thans in Amerika dan ook ingrijpen van de regering. Waarschijnlijk zal men ongeveer een zevende van de oogst tegen een minimumoriis uit de markt nemen. Wij hebben reden om aan te ne men, dat ook de Nederlandse rege ring op het punt staat maatregelen te treffen. Welke die maatregelen zijn is nog niet bekend: in landbouw- kringen spreekt men over het over- nemen van bepaalde hoeveelheden tegen een garantiepriis. of over het stellen van een garantie voor het inkuilen van gestoomde aardappelen. Het Ministerie van Landbouw zoekt echter naar een geheel andere vorm van ingrijpen, waarover wij ons thans nog niet kunnen uitlaten. Deze moet tôt effect hebben, dat de prijs van de aardappelen wordt onder- steund zonder dat men rechtstreeks in de handel ingrijpt. Het lijkt ons noodzakelijk reeds thans naar voren te brengen, dat dit ingrijpen tôt gevolg moet hebben, dat de boeren tegen een lonende prijs moeten kunnen verkopen. Wan neer er aan .het eind van de winter een restant zou moeten worden op- geruimd, zullen wij tegen die tijd wel eens verder zien, maar op het ogenblik nu de tijd van de grootste consumptie nog komen moet, is er geen enkel motief om aardappelen beneden redelijke prijzen op de markt te werpen. Laat de boeren dus in de eerste plaats zelf zo ver- standig zijn zo min mogelijk aan te bieden. en wel een 27-jari^e eierverzamelaar De Edenaar vertoefde in Rotter dam en werd daar in contact ge- bracht met twee mannen, die be- weerden, dat ze hem aan een stàaf goud konden helpen. Zij moesten f 500 handgeld hebben. Zoveel had de Edenaar niet bij zich, dus werd de transactie uitgesteld tôt een vol gende keer. De volgende keer ontmoette de Edenaar de beide mannen weer op het Noordplein. Hij werd meegeno- men naar een kroegje nadat hij zijn f 500 had betaald en daar zat de verkoper al te wachten. Er werd een staafje 24 karaats goud getoond zorgvuldig opgeborgen in een doos. Die staaf kon de Edenaar krijgen voor f 4500. Per taxi ging hij naar zijn woon- plaats, en nam voor de gezelligheid een der beide bemiddelaars mee. Hij leende links en rechts geld, en met f 4500 ging het terug naar de Maas- stad. In de donkere gang van een woning wisselden geld en staaf goud van eigenaar. Thuisgekomen vertelde de Edenaar aan zijn meisje, dat hij met dat goud prachtzaken zou kunnen doen. Maar toen kwam de desillusie. Toen hij een paar stukjes van de staaf wilde slaan, bleek deze te bestaan uit het contra-gewicht uit een raamstijl met loden omhulsel, dat in een goudbad was gedompeld. De radeloze Edenaar begroef in wanhoop zijn staaf en daarmede zijn illusie in zijn tuin. Toen de mensen, bij wie hij geld geleend had bij hem aanklopten, kwamen de moeilijkheden. De poli tie werd in de zaak gemengd, en bij stukjes en beetjes vertelde de bedro- gen koper zijn verhaal. De Rottef- damse recherche wist eerst de beide bemiddelaars te arresteren. De ver koper hield zich schuil. Toen hij ech ter zijn distributiekaart bij het dis- tributiekantoor ging afhalen werd hij gearresteerd. Hij heeft nog 15 maan- den gevangenisstraf tegoed. Frankrijk. Zondag hebben de verkiezingen plaats gehad van de Franse Senaat, een lichaam, dat te vergelijken is met onze eerste kamer, maar met minder bevoegdheden. De Senaat be- staat uit 320 leden; 264 daarvan worden door het moederland geko- zen en de rest door de overzeese ge- bieden. Bij de verkiezingen hebben zich enkele opvallende verschijnse- len voorgedaan. Er werd in de laat- ste tijd gesproken over een afbrok keling van de R.P.F. (De partij van De Gaulle). Verschillende personen waren eruit getreden. Maar ondanks dat waren de verwachtingen van de Gaullisten zelf hoog gespannen. Het resultaat, dat de Gaulisten hebben behaald is werkelijk verbluffend. Van de 264 zetels, die zijn toegewe- zen hebben zij 107 gekregen, dat is veel meer dan .men algemeen ver- wachtte, maar toch minder dan de R.P F. zelf verwachtte. Een meer- derheid hebben de Gaulisten theore- tisch gesproken- niet, maar de prac- tijk zal moeten aantonen hoeveel kunnen verwer- ven. Tegenover deze overwinning van De Gaulle staan zware nederlagen van de communisten en de M.R.P. (progressief Katholieken) de com munisten liepen terug van 84 op 16 en de M.R.P. van 75 op 14. Verenigde Staten. Truman heeft zich nog niet uitge- laten over het programma, dat hem de komende 4 jaar als leidraad zal strekken. Uit zijn redevoeringen heeft men een programma getrok- ken, maar het is nu eenmaal een feit, dat men het bij het houden van propaganda redevoeringen bij ver kiezingen met de waarheid niet zo nauw neemt. Wel heeft de vice-pre- sident, Alben Barkley enkele mede- delingen gedaan. Zo zal Truman vol- gens Barkley streven naar verzeke- ring van volledige burgerrechten aan de negers en andere minderheden, naar intrekking van de wet van Taft en Hartley, die de bewegingsvrijheid van de vakverenigingen beknot en naar uitvoering van een anti inflatie- programma. Verder ligt het in Tru- mans bedoeling, aldus deelde Bark ley mede, het Europees herstel te blijven steunen, en China uit de moeilijke situatie te helpen. China. Zondag werd uit Tientsin gemeld dat er contact werd gezocht tussen vertegenwoordigers van de Nationa le regering en de Communisten, ten einde tôt vrede te komen. Lijnrecht daartegenover staat de mededeling van Tsjang Kai Sjek, dat hij de Communisten zal bestrijden tôt de uiteindelijke overwinning is behaald. Dat zal naar zijn mening 8 jaar duren. Palestina. Hoewel bij tussenpozen de oorlog in Palestina weer oplaait .en de Vei- ligheidsraad met deze kwestie eigen lijk geen raad weet, omdat het ver- bod tôt strijd steeds weer wordt overtreden, doen zo nu en dan toch berichten over toenadering de ronde. door een groot Arabisch land voel- horens naar Israël zijn uitgestoken. Geen van de voorstellen, aldus Èp- stein, die wij tôt nu toe gekregen hebben, was zo concreet als het laat- ste. Noordatlantisch Pact. Men verwacht dat zeer binnenkort ,te New York besprekingen zullen worden geopend ter voorbereiding yan een Noord-Atlantiscb pact. Men verwacht, dat de definitieve bespre kingen begin 1949 zullen plaats heb ben. Aan de besprekingen zullen deelnemen de mogendheden aange- sloten bij het Pact van Brussel (En- .geland, Frankrijk en de Benelux- landen) alsmede de V.S- en Canada. ROND DE REIS VAN Mr. STIKKEIt In welingelichte kringen in Den Haag kon men ons gisterenmorgen nog weinig commentaar leveren be- treffende de reis van minister Stik- ker naar Indonesië. Op een vraag of het juist is, dat Mr. Stikker Woensdag of Donderdag naar Nederland terug- keert verklaarde men, dat het op dit ogenblik inderdaad in de bedoeling ligt om geheel volgens het aanvan kelijk opgestelde Dlan vandaag of morgen naar Nederland te reizen pm opnieuw met de overige leden van de Nederlandse reaerine te over- leggen. De kans. dat minister Stik ker voor ziin ver.trek naar Nederland nogmaals Diocia zal bezoeken, acht men hier zeer gerina. maar absolute zekerheid hieromtrent zal men eerst hebben, wanneer de adviseurs van de minister. die mOr^en uit Diocia worden teruaverwacht. hun ervarin- gen aan hem hebben medesedeeld. De adviseurs hebben immers besnre- kinaen in Diocia. die door minister Stikker zelf werden ingeleid. voort- gezet. Het tiidstin van de ontvanest van de brief der Renublikeinse dele- gatie was inderdaad voor minister Stikker een onaanvename verrassing, maar het is bepaald oniuist hieruit te concluderen, dat daarom de thans aangevangen oriënterende bespre- kineen zouden zijn of worden afge- broken. Wel was het voor minister Stikker reden om geen tweede maal persoon- lijk naar Diocia te reizen, doch hij heeft niettemin daarna zijn advi seurs wederom naar de Republikein- se hoofdstad gezonden. WINKELJUFFROUW BEDROOG HAAR PATROON Een 25-jarige juffrouw uit Leid- schendam werkte als winkeljuffrouw in een Haagse staalwarenwinkel. Zij stak gelden, welke zij voor haar pa- troon inde, in eigen zak. Zo eigende ze zich een bedrag van f 2500 toe, waarvan ze f 2300 op een spaarbank zette en voor de rest goederen kocht. Een andere winkeljuffrouw, even- een uit Leidschendam, bracht zij er toe hetzelfde te doen. Deze juffrouw verduisterde f 500. Thans zijn de beide dames gear resteerd. De firma ondervindt geen - schade, daar de gestolen gelden ge- Zo werd dezer dagen door Epstein, deeltelijk in contanten en gedeelte- een vertegenwoordiger van Israël in lijk in goederen in beslag genomen de Verenigde Staten, verklaard, dat konden worden. In verband met de vermindering der subsidies, gelden voor diverse waren nieuwe prijzen. Hier volgen enige van de nieuwe prijzen: Melk en melkproducten: De prijs voor de consument is met een cent verlaagd. Dit geldt zowel voor losse melk als melk in flessen, alsmede voor yoghurt, pap e.d. De prijs van boter is met 23 et. per half pond ver- hoogd, zodat voor boter van prijs- klasse I de prijs thans bedraagt f 1.12 per pakje van 250 gram. Varkensvlees: Fricandeau en ma- gere lappen f 3.40, carbonade f 3.20, vers vet en mager spek, vette en kinnebaklappen f 2.60, poulet en ge- hakt f 2.20, poten en staarten f 1.20 rauw vet f 2.60, ailes per kg. Vlees- waren, waarin varkensvlees is ver- werkt, mogen per ons kosten: Berli- ner-leverworst f 0-36; leverkaas f 0.52; bacon f 0.54; blaasham f 0.59; gekookte ham f 0.44; rauwe ham f 0.43; ontbijtspek f 0.37; gerookt DE LUCHTBRUG NAAR BERLIJN Ondanks de besprekingen gevoerd over de opheffing van de Russische blokkade, ondanks het feit dat de Berlijnse kwestie door de Veiligheidsraad is behandeld, is de blokkade nog steeds een feit. De luchtbrug, ingesteld, om 2.400.000 mensen in de Westelijke zônes van Berlijn van voedsel en brandstof te voorzien, moet nog steeds in stand gehouden worden. Iedere 3 min. arriveert een geallieerd vliegtuig op de Berlijnse luchthaven Tempelhof. Op de voorgrond van de foto ziet men een Amerikaanse C-74 Globe- master, die wordt gelost. Op de achtergrond arriveert een Britse Dakota. spek f 0.36 en verse worst f 0.36. Brood: De prijs van brood van ge- wone samenstelling is 4 et. per 800 gram gestegen. De prijs voor brood gebakken van zuiver wit bloem is vrjj. Suiker: Kristalsuiker f 0.75 per kg.; basterdsuiker f 0.77 per kg. Ook de prijzen van artikelen waarin suiker is verwerkt zijn verhoogd. Zo is de prijs van ongevuld en gevuld wicht- goed (chocoladeproducten) zoals pastilles, chocoladestukjes en bon bons, ongevuld melkchocoladewicht- goed en chocoladekorrels met een cent per ons verhoogd. Deze produc ten mogen thans ten hoogste kosten: ongevuld wichtgoed f 0.48: gevuld wichtgoed f 0.38; ongevuld melk- chocolade-wichtgoed f 0.51; chocola- destrooisel los f 0.29 in cartonver- pakking f 0.32, in zakjes f 0.31, ailes per 100 gram. Chocoladerepen, als mede wichtgoed waarvoor uitzonde- ringsprijzen waren toegestaan blij ven onveranderd in prijs. De prijzen van limonadesiroop en limonade- gazeuse blijven onveranderd; die van chocoladepasta, marcepein, va- nillesuiker en kunsthoning voor huis- houdelijk gebruik worden vrijgela- ten. Jam. De maximumprijzen voor de kwaliteiten 1 en 2 zijn verhoogd met 5 cent per pot van 450 gram netto. De prijs van pruimenjam blijft on veranderd f 0.53 per pot van 450 gr. DE MELKPRIJS VOOR DE BOEREN Wij vermeldden reeds in ons vo- rig nummer, dat voor het melkjaar November 1948 tôt November 1949 de jaarprijs voor melk voor veehou- ders is vastgesteld op 17 Yz et. per kg. voor melk met een vetgehalte van 3.3 Nader wordt gemeld, dat de win- terprijs (7 Nov—24 April) bedraagt 19 Û2 et. en de zomerprijs 16 44 et. Bij de prijsstelling van zuivel- en melkproducten in het binnenland zal met ingang van dezelfde datum wor den uitgegaan van een iets hogere prijs van de teruggeleverde onder- melk, t.w. van 444 et. per kg., waar- door' de prijs beter in overeensterh- ming is met de werkelijke voedings- waarde.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1