C; Led Vdings'vBt en Olie en Bijst In Dacember Het Jubileum van de Machinefabriek Goder PLAATSELIJK NIEUWS z Grot IJsvi Uc in 1 Sel Zc in M De teelt van fijne Peulvruchten Zo Us TJadc Aarn m. n Dan ENT Orke T 6. sei2 Lam VRAGEN VAN LEZERS. A SLOCHTEREN. NOORDBROEK. 400 TABAKSBONNEN ZWART VERHANDELD EEN AARDAPPEL VAN FORMIDABELE AFMETINGEN Ter gelegenheid van de feestdagen in December zal aan aile leeftijdsgroepen konderd gram rijst op bon ter beschikking worden gesteld. Deze rijstbon wordt opgenomen in de bonnenlijst van 2 December. In de- zelfde bonnenlijst wordt een bon opgenomen voor 250 gram boter of margarine of 200 gram vet boven het normale rantsoen voor de leeftijdsgroepen A., B en C. De leeftijdsgroepen D en E ontvangen een extra bon voor de helft van deze hoeveelheid. Ten- slotte zal in de bonnenlijst van 16 December een bon worden aangewezen voor aile leeftijdsgroepen voor 180 gram spijsolie. In verband hiejmede wordt het publiek aangeraden, teneinde stagnatie in de afleve- ring te voorkomen, ledige spijsolie-flessen bij zijn le- verancier in te leveren. ENGELAND IMPORTEERT APEN RECHTSZAKEN Zo go Kan il Na va Ziet h de bir Ach, 7 ui in h< 1. 2. f 3. f i 1 4. I s 5. F Li verkr de H de K zandf als Dece verhd verkr Ais komt, ten e\ u SAPPEMEER. Zaterdagavond heeft de B.8.S.V. „Klndervreugd" haar derde jaarfeeat gegeven. De zaal van het hôtel „Stru- vô" was geheel gevuld. Medewerking werd verleend door de toneelvereni- ging „De Vryheid", die povoerde „As zun deurkomt", en de Gem. Zangver- eniging „O.B.K.", o.l.v. de heer Kus- tera. „The Rythme Bables" zorgden voor de vrolijke noot, en zij verzorg- den dedansmuzlek voor het bal, dat de avond besloot. Maandagavond hield dé Neder- landse Vrouwen Beweging, afd. H. S., een openbare vergadering In het café Vroom. Het hoofdbestuurslid, Mevr. GelokWalvlua hleld een cau serie over het onderwerp „Voor de Vrede en tegen de duurte". Het was de menlng der aanwezigen, dat een gulden loontoeslag (men wenste het geen duurtetoeslag te noe- men) onvoldoende is, daar de huis- ioeders die het voor de toeslag al /aar hadden, zich nu voor nog gro- r moeilijkheden geplaatst zien. De :d. Vrouwen Beweging dringt er .arom bij de regering op aan, de gulden-loontoeslag te veranderen in f 2.50 duurtetoeslag. HOOGEZAND Door de politie te Hoogezand is wegens diefstal van een rijwiel aan- gehouden W. M., zonder vaste woon- plaats. Hij is ter beschikking gesteld van de officier van Justifie te Gro- ningen. J. B. H., die nog drie maanderi ge- vangenisstraf te goed had, is door de politie aangehouden. Maandag had op de KIeIstef-1 straat een aanrijding plaats tussen twee auto's. Een chauffeur keerde zijn wagen, om terug te rijden in de rich- j ting vanwaar hij gekomen was. Hier- bij verleende hij geen voorrang aan een auto komende uit de richtïng Veendam, waardoor beide wagens te gen elkander botsten. Er ontstond materiele schade. Door onachtzaamheid van de be- stuurder S. uit Hoogezand is een land- bouwtractor tegen de gevel van het perceel Kntjpslaan 1 gereden. Een stukje van de muur werd ingedrukt. De stuurinrichting van de tractor werd ontwricht, dôch de machine kon nog op eigen kracht naar een garage rij den. WATERHUIZEN, De plaatselijke afd. van de Bond voor Staatspensionnering organiseer- de in het café Schutter een feest- avond. De toneelver. „O.V.S." ver leende medewerking. Zij voerde op de stukken „Uitgediend" en „Fam. Laps" NOORDDWK. De heer J. P. Jong, gemeenteont- ontvanger, alhier, slaagde te Den Haag voor het eerste gedeelte van het examen Gemeente-Financiën. De NTWIN-collecte heeft f 38.89 opgebracht. RUISCHERBRTTG. De heer J. Dijkhuis, wasbezorger voor de gehele gemeente, ontving de mededeling dat de wasserij te Leeu- warden is afgebrand. De behouden goederen zullen worden terugbezorgd, en de goederen, welke verloren gin- gen zullen door de verzekering wor den vergoed. Men vraagt zich af waar de textielpunten vandaan moeten ko- men. HARKSTEDE. De commissie van de kleuter- school zal binnenkort een bijeenkomst organlseren in „Ons Dorpshuis". Er zal een spreker worden uitgenodigd. Door de dames van de Ned. Herv. Gemeente is besloten een Bazar ta houden in „Ona Dorpshuis". Door de 1 Mei commissie ls be sloten, om voor klnderen uit Hark- stedeSeharmer en omstreken in het café „De Gebronsde Leeuw" een film te laten draaien ter gelegenheid van St. Nicolaas. Donderdag had de publieke verkopihg plaats van het hotel-res- taurant „De Gebronsde Leeuw" (H. B. Timmerman). Het hoogste bod luidde f 28.000De koop werd niet gegund. Zaterdagmiddag ging het enig îd van de fam. van der Deen, een en van bijna 6 jaar, met de buur- naar het land. Plotseling werd jongen vermist. Enige tijd later rd hij levenloos uit de sloot opge- iald. Dr. Berg, die terstond ter plaatse was kon alleen de dood constateren. ENGELBERT. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. H. W. Hogeveen, thans hoofd der school te Zuidlaarderveen, ont ving uit Canada een grote zending leermiddelen. Naar wij vernemen ls de verlo- ting van de vereniging Dorpsbelan- gen en Vreemdelingenverkeer uitge- steld tôt het begin van de volgende maand. P. Z. te K. Mjjn buurman heeft een sloot gegraven aan de grens van mijn grond. Het gevolg is, dat mijn grond in zijn sloot valt. Is hij ver- plicht een bepaalde afstand van de grens te blijven, en zo ja hoe groot is die afstand? Onze juridische medewerker ant- woordt: Volgens de bepallng van art. 679 B.W, mag iedere eigenaar zijn erf af- sluiten. Hij kan van dit hem toeko- mende recht in het algemeen go- bruik maken op zodanige wijze als hij verkiest. Hij kan dit doen door een muur, een heg, een sloot, of wat anders ook, mits zijn buurman maar geen nadeel lijdt. De grond, die hij voor het gekozen middel van afslui- ting bezigt, moet zijn grond zijn; hij mag daartoe niet ook grond van zijn buurman gebruiken. De steller van de vraag behoeft niet te gedogen, dat de sloot zodanig wordt gegraven, dat van zijn grqnd in de sloot komt te vallen. Hij kan echter niet verlangen, dat de sloot een bepaalde afstand van de grens tussen de percelen verwijderd blijft. De Fedeitttle NoorflOflk tu de Bond van Staatapenalonnering orga- niseerde een feestavond in het café Tuinema, alhier. Spreker was de heer G, van Roekel. De oudjea werden ge- haald en thuisgebracht per autobus. MEDDELBERT. In de kerkekamer werd een goed bezochte gemeenteavond gehouden. De heer Bakker uit Garmerwolde aprak over een reia naar Noorwegen. Door de fa. Gebr. van Bergen van Heiligerlee werd Vrijdagmlddag een nleuwe luidklok ln de toren alhier opgehangen. KOLHAM. In een speclaal daartoe belegde wijdingsdienst werd de nieuwe kerk- klok, welke voor enige dagen reeds in de toren was geplaatst, Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk, alhier, inge- wrjd. De dienst werd geleid door Ds. B. Huisman, terwijl het Kerkkoor medewerking verleende. De Buurtvereniging „Het Cen- trum" hield Zaterdagavond een fees- tehjke bijeenkomst in de zaal van ca fé Hommes. Na een openingswoord door de voorzitter, de heer J. J. Bult- huis werd het programma verzorgd door het „Tianka Kwartet" en de goochelaar Hakanini. SCHXLDWOLDE. Zondagmiddag werd, uitgaande van de Ring Slochteren, in de Ned. Herv. Kerk, alhier, een jeugddienst gehouden. Van heinde en ver was de jeugd samengestroomd, )zodat, toen de leider van deze dienst Ev. K. Pruij- sen van Sappemeer deze dienst open- de, de kerk tôt op de laatste plaats bezet was. Het onderwerp van behan- deling was ,,Wat is geloof?" Het Ned. Herv. Kerkkoor van Harkstede zong op zeer verdienstelijke wijze een aan- tal liederen. Organist was de heer A. Tulzenga. S1DDEBTTREN. Een viertal klnderen, welke door de afd. Siddeburen van het Genoot- schap voor Kindervacantie en Her- stellingsoorden waren ultgezonden, kwamen ln de loop van de vorige week ult Hoogeveen terug. Dat het verblijf aldaar hun goed heeft gedaan bleek uit de grote gewlchtstoçname. OVERSCHILD. Het bestuur van de Oudercom- missle en van de afd. van Volksonder- wijs vergaderde, onder voorzitterschap van de heer Huisman, in café van Dijken. Goedkeuring werd ontvangen voor het houden van een verloting op 5 Februari 1949 ter dekking van de kosten voor schoolvoeding, sportter- rein, St. Nicolaasfeest enz. Na afhan- deling van verschillende huishoudelij- ke aangelegenheden werd het opne- men van Overschild In een geregelde autobusdienst besproken. Men be- treurde, dat de „D.A.M." hiervoor niet gevoeld. Zondag, toen de landbouwer G. Meyer, alhier, met een tractor op zijn land bezlg was, geraakte de machine in een sloot, en de bestuurder geraak te eronder. De man is aan de gevol- gen overleden. Meyer, die 46 Jaar ls, laat een vrouw en zoontje achter. ZUIDBROEK. De opbrengst van de klaprozen- collecte bedroeg ln onze gemeente f 143.10. MUNTENDAM Op het bondsexarhen uitgaande van de Prov. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in de Prov. Gro- ningen en de Afd. Unie v. Muziek- verenigingen, slaagde voor de derde maal de heer Gruben, alhier. De heer Gruben verwierf thans het di- ploma C. WINSCHOTEN Alhier heeft Zaterdag de Rede- rijkersbond „01dambt en Westerwol- de" zijn 75-jarig bestaan gevierd. De heren Addens uit Bellingwolde en O. E. Huismans uit Noordbroek, die 10 jaar lid waren van het hoofdbe- stuur werden tôt ereleden benoemd. De feestrede werd uitgesproken door de heer H. W. Plinsinga te Hoo gezand. Aan het aan het jubileum verbon- den concours werd o.a. deelgenomen door de Rederijkerskamer „Duurs- wold" te Schildwolde. Enige dagen geleden begaf de 16- jarige B. H. uit Den Haag zich naar een bekende buurt in de binnenstad, gewapend met 400 vooruit ingelever- de tabaksbonnen, die hij van zijn vader, een sigarenhandelaar, had ontvreemd en wilde verhandelen. Daar aangekomen trof hij de 28- jarige J. K. en de 36-jarige J. H. G., die wel wat voor dit handeltje voel- den. Zij namen de jongen mee naar een perceel in de Koningsstraat. Daar werden de bonnen getoond. De verkoopprijs zou f 300 bedragen. J. K. ging hiermede accoord maar moest thuis geld gaan halen. Hij nam de bonnen in ontvangst, en ver- dween. Na korte tijd verwij derde ook J, H. G. zich onder het voorwendsel dat hij het koud had en zich wilde gaan warmen, Zij keerden geen van beide terug. B. H. begreep na gerui- me tijd dat deze transactie niet zo vlot verliep als hij gehoopt had. Ten einde raad ging hij naar de politie çlie J. K. en J, H. G. arresteerde. Zij bleken oude bekenden te zijn, die thans voor de çoveelste keer ter be schikking van de justltie zijn gesteld VOLKSGERÏCHT TE BEST De gemeente Best heeft een sym- bolisch volksgericht beleefd, toen een zilveren echtpaar de versiering van zijn wonlng dermate weinig op prijs stelde, dat het de papieren bloemen en het groen verwij derde. De in hun eer aangetaste buurtbe- woners hebben toen een papieren echtpaar, dat veel op het zilveren bruidspaar leek aan een boom ge- .hangen. Of het echtpaar zich hierna ,met de buurt verzoend heeft ver- meldt de historié niet. DE DURE DAMESMANTELS Het lid der Tweede Kamer, de heer Wegenaar heeft aan de miniater van economische zaken de volgende vra- gen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat er reeds sedert enige tijd geen z.g. goedkopere (d.i. beneden de prijs van ongeveer f 120) dameswinter- mantels van behoorlijke kwaliteit in de winkels verkrijgbaar zijn? 2. Kan de minister bevestigen, dat de Nederlandse confectie-indù- strie van het directoraat-generaal van de prijzen toestemming heeft gekregen om 25.000 damesmantels te fabriceren, waarin bont verwerkt wordt, voor hoge, maar vastgestelde prijzen? 3. Kan de minister voorts beves tigen de in de pers verschenen mede deling, dat de fabrikanten van wol- len stoffen zo laat hun producten af- leveren, omdat zij eerst voor de ex port moeten zorgen? 4. Indien de eerste vraag bevesti- gend wordt beantwoord, is de minis ter dan niet van mening, dat het gebrek aan goedkope en goede da mesmantels funeste gevolgen heeft voor de Nederlandse bevolking, spe- ciaal voor het werkend gedeelte van deze bevolking? 5. Is de minister niet van oordeel, .dat speciaal deze laatste catégorie personen recht heeft op een behoor lijke textielvoorziening dus ook wat damesmantels betreft? 6. Zo ja, is de minister dan be- reid maatregelen te nemen, die er toe strekken, dat zeer binnenkort ook goedkopere damesmantels in de winkels verschijnen? 7. Indien vraag 3 bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan niet van mening, dat de export niet mag gaan ten koste van de textiel voorziening van het Nederlandse volk en dat er een redelijke verhouding zal moeten bestaan tussen de voor- ziening in de binnenlandse behoefte en het beschikbaar stellen van arti- kelen voor buitenlands gebruik? 8. Zo ja, is de minister dan bereid maatregelen te treffen, die hiertoe leiden en het afwijken van deze re- gelen beletten? DAKPANNEN ZIJN SCHAARS De huidige schaarste aan dakpan- nen is oorzaak geweest, dat de rege ring aan de gemeentebesturen ver- zocht heeft het gebruik van dakpan- nen zoveel mogelijk te beperken. Ingaande 1 Januari zullen geen rijksgoedkeuringen meer worden af- gegeven voor utiliteitsgebouwen, welke op spéciale industrieterreinen worden opgericht, indien uit de aan- vraag om goedkeuring blijkt, dat voor deze gebouwen een dakbedek- king met pannen is ontworpen. De gemeentebesturen zullen erop moeten toezien, dat huiseigenaren niet overgaan tôt vemieuwen van dakpannen zonder dat de vereiste vergunning is verkregen. GEDEH TOONT VERHOOGDE ACTIVITE IT De vulkaan Gedeh op Java toont de laatste dagen een verhoogde actl- viteit. Grote hoeveelheden as stegen uit de vulkaan op en vormden een gordijn, dat een hoogte verkreeg van 5 km. Langzaam dreef de wind dit gordijn weg, Het landschap in de om- geving werd met een witte aslaag bedekt. Voorts is in de omgeving een zwa- vellucht merkbaar en is er een zacht gerommel te horen. Door de vulkanologische dienst worden waarnemingen verricht. DE TOE STAND VAN MEVR. KASYENKINA Naar gemeld wordt, is de toestand van mevr. Oksana Kasyenkina, de Sowjet Russische onderwijzeres, wier sprong uit een raam van de derde et âge van het Sowjet consultaat te New York heeft geleid tôt het ver- breken der consulaire betrekkingen tussen de V.S. en de Sowjet-Unie, bijna zo goed, dat zij het Roosevelt- ziekenhuis kan verlaten. Mevr. Kasyenkina, die een aantal breuken en inwendige verwondingen opliep, loopt thans op krukken rond. Haar kamer wordt nog door de po litie bewaakt. PEINS GEBOREN IN ENGELAND De Britse Prinses Elysabeth heeft het leven geschonken ean een Zoon. De geboorte heeft plaats gehad Zon dagavond om 21 uur 14 min. G.M.T. De Daily Mirror weet te melden, dàt de baby 7 pond en 1.3 ons weegt. WAPENSTILSTAND VOOR GEHEEL PALE S TIN A De Veiligheidsraad heeft Joden en Arabieren bevel gegeven een wapenstilstand voor geheel Pa- lestina tôt stand te brengen en onderhandelingen te beginnan voor een blijvende vrede. De raad aanvaardde bovendien een resolutie van België, Canada en Frankrijk, waarbtj een beroep op beide partijen wordt gedaan om het zjj direct hetzij via de bemiddelaar te onderhandelen. NOG MEER ŒFHEBBERS T Er is genoeg keuze. De fungerende burgemeester van Berlijn ontving een brief van een tim merman uit Schotland, waarin deze hem vraagt hem behulpzaam te zijn bij het kiezen van een vrouw uit de Berlijnse huwbare meisjes. De man schrijft dat hfj zoveel bewondering heeft gekregen voor de kwaliteiten van de Berlijners, dat hjj meent daar het neusje van de zalm te kunnen vinden. De burgemeester zal weinig moeite hebben om aan dat verzoek te voldoen. Er is liefhebberij genoeg onder de Ber lijnse huwbare maagdschap, om aan de arm van een jonge Brit hun Hei- mat vaarwel te zeggen. CLANDE STIENE SLACHTINGEN TE EMMEN De politie te Emmen is een aantal clandestiene slachters op het spoor gekomen. Dit spoor leidde eerst naar Nieuw Dordrecht, waar twee perso nen werden gearresteerd. Vervol- gens is een inwoner van Emmen aan gehouden. Wellicht zullen de komen de dagen meerdere arrestaties vol- gen. MOFFEN BLIJVEN MOFFEN Een Duitse krijgsgevangene, Erwin Scholz, die in een gevangenkamp in Amerika had gezeten, werd in 1946 overgebracht naar Engeland, waar hij werd vrijgelaten en in de land- bouw te werk gesteld. Enige malen beweerde hij verte- genwoordiger in Engeland te zijn van een nieuwé Duitse anti-seml- tische beweging, de Ostara. Toen hij relaties aanknoopte met de Engelse Faseistenleldér Mosley, en openlijk redevoeringen voor hem hield, was de maat vol; hij werd naar Duitsland uifgewezen. Een inwoner van de gemeente (Delft heeft een aardappel gerooid, welke niet minder weegt dan 1270 gram. Er worden van. aardappels geen recordsformaten genoteerd. Maar het is waarschijnlijk dat nog nooit een aardappel van een dergeljjk gewicht is gerooid. De Britse regering heeft in Cal cutta 250 apen aangekocht. Het par lement was nieuwsgierig wat de re gering wel met al die apen moest doen. De minister van bevoorrading, Strauss, was echter van mening dat ailes te weten niet gelukkig maakt, ,en wenste zich over deze zaak niet uit te laten. Een vraag van een parlementslid Of de dieren soms nodlg waren voor proeven met betrekking tôt het voe- ren van een bacteriologische oorlog, bleef onbeantwoord. D.D.L. IS OUDER DAN DE K.L.M. De K.L.M. noemt zich meestal de oudste luchtvaartmaatschappij ter wereld. Het is inderdaad de maat- schappij die de eerste luchtlijn ter wereld exploiteerde, de ljjn Amster-, damLonden. Maar toch is er een luchtvaartmaatschappij die ouder is, ook al exploiteerde zij niet dadelijk een lijn- Het is de Deense maatschap pij D.D.L., die dit jaai' haar 30-jarig bestaan viert. De K.L.M. herdenkt dit feit het volgend jaar. POOLEXPEDITIE Engelsen, Noren en Zweden zul len gezamenlijk een Poolexpeditie gaan ondememen. Hiervoor is een bedrag beschikbaar van 140.000. Men zal eind 1949 vertrekken naar Queen Mauds Land. Een helicoptere en door een propeller aangedreven voertuigen zullen worden meegeno- men. In Maart 1950 zullen de meeste leden terugkeren. Alleen een 12-tal geleerden blijven achter voor stu- diedoeleinden. Deze geleerden zullen twee Poolwinters meemasen, en eerst half 1952 terugkeren. KORT NIEUWS Van bevoegde zijde wordt me- degedeeld, dat geruchten, dat de jmaximumprijzen voor verschillende vissoorten zouden komen te verval- Jen, volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Aan een door de Rijkslandbouw- consulent, Ir. R. P. Lammers, gehou den causerie, ontlenen wij het vol gende: De teelt van fijne peulvruchten verdient bijzonder veel aandacht vooral in verband met het feit, dat de productie daarvan bij lange niet kan voorzien in de behoefte. Spreker noemde het vrijlaten van de prijs en het grote tekort als voor- naamste oorzaken, die hebben ge leid tôt zeer hoge prijzen van de fijne peulvruchten. Voor bonen en capucijners variëren de prijzen van f en f 2.per kg., terwijl voor de langstro-grauwe erwten zelfs een prijs van f 2.50 per kg. berekend wordt. Hoewel deze prijzen resulte- ren uit de wisselwerking van vraag en aanbod en voor de teler een za~ kelijke basis vormen, zal, in verband met de te verwachten uitbreiding Zaterdag j.l. had de feestelijke her- denking plaats van het 25-jarig be staan van de Machinefabriek D. E. Gorter te Hoogezand. 's Morgens om 11 uur werd in de gehele fabriek het werk gestaakt, en het personeel verzamelde zich bij het toegangshek, waar de onthulling van een bronzen gedenkplaat plaats had. In de middag werd in het kantoor van de zaak een drukbezochte recep- tie gehouden, waar vele zakenvrienden de directeur kwamen gelukwensen met het jubileum van zijn bedrijf. On der de aanwezigen bemerkten wij het gemeentebestuur van Hoogezand. Er werden zeer vele bloemstukken aan- geboden. 's Avonds werd in het hôtel Faber een feestavond gehouden voor leden van het personeel en hun dames, en voor enkele genodigden. Reeds was de zaal gevuld, toen om half acht de heer Gorter en zjjn fami lle binnenkwamen. Er werd toen door de aanwezigen het D.E.G.-lied gezon- gen, dat speclaal voor deze gelegen heid is gedlcht door een der leden van het personeel. De avond werd geopend met enige toespraken. De heer Benthem eompli- menteerde de dlrectie namens het fa- briekspersoneel en de heer van der Poel namens de technische dienst en de administratie. Vervolgens bood de heer van Zomeren namens het geza- menlijke personeel een lichtkroon aan voor het privékantoor, terwijl aan Mevr. Gorter een zilveren kaarsstan- der werd aangeboden. Vervolgens spraken nog Mevr. Jonk- man namens de Vrouwenclub D.E.G. en de heer K. Haan als voorzitter van de bedrijfs-voetbalclub. In een uitvoerig betoog dankte de heer Gorter de verschillende sprekers, waarby ht) verschillende bijzonderhe- den uit de afgelopen période noemde. Aan zijn oudste medewerker, de heer van Zomeren, bood de heer Gorter een geschenk aan. De avond werd verder gevuld met cabaret door het kleinkunst-ensemble „Do Blokkendoos", o.l.v. Dr. Merkel- bach, met medewerking van Guus Jansen, Katja Berendsen, Tinny de Goey e.a. Aan het einde van de avond werd een speclaal nummer van het perio- neelorgaan aan de aanwezigen uitge- reikt, Een gezelllg bal besloot de Jublle- umherdenklng. van de teelt van kortstro-capucijners en kortstro-grauwe erwten, het vol gende jaar niet op dezelfde hoge prij zen van deze oogst gerekend mogen worden. De grote moeilijkheid vormen ech ter de langstro-capucijners en grau- we erwten. Uitbreiding van de teelt van deze rassen is dikwijls niet mo gelijk, omdat de opbrengsten wissel- vallig zijn, het zaaizaad schaars en duur is en de teelt intensieve arbeid vergt. De prijzen zullen evenwel op een behoorlijk niveau komen te lig- gen. Dit geldt met name voor de ras sen: platte vale, Noordhollandse ro- zijnerwt en kola-rozijnerwt. Indien blijkt, dat de lage opbreng sten vooral veroorzaakt worden door voetziekten en insectenschade (knop- made en wormstekigheid) dan kun nen de volgende verbeteringsmoge- lijkheden in de cultuurmethode wor den toegepast: 1. Vroegtijdig bestrij- den van de bladrandkever. Dit be- tekent het voorkomen van de ont- wikkeling der larven, die door de vraat aan de wortelknolletjes de plant gevoelig voor voetziekte maakt. 2. Het is mogelijk de knop- made en wormstekigheid te bestrij- den met DDT. In de loop van deze winter zullen hierover bestrijdings- voorschriften gereed komen. Vervolgens kan worden nagegaan, of ook in andere streken van ons land deze langstrorassen kunnen worden geteeld. Een mogeiykheid is het zaaien van een mengsel van deze erwten met paardebonen, b.T. In het Oldambt. Voorts is het denkbaar, dat op kleine bedryven met voldoende ar- beidskrachten, de teelt mogeiykhe- den biedt. In de zandstreken zou zelfs aan rfc's kunnen worden geteeld, hetgeen de opbrengst en kwaliteit zeer ten goede komt. Ook teeltuitbreiding van fyne bo- nensoorten achtte Ir. Lammers drin- gend gewenst, Het ls evenwel niet mogelijk nu reeds te bepalen waar de prijs van oogst 1949 zal komen te llggen. Op langere termyn zyn de aspec- ten voor witte bonen zeer gunstig, daar verschillende kwekers binnen afzienbare tyd met nieuwe rassen komen, die gunstige cultuur-eigen- schappen paren aan goede kwaliteit. Louisiane, een der Zuideiyke staten van de V.S. heeft een zeer belang rijke rystbouw. Het oogsten ge- schiedt met combines, die speciaal baatemd zijn voor ryatvalden. Bijzonder Gerechtshof, Groningen Terecht heeft gestaan Arend Ru- ben, 28 jaar, chauffeur te Kolham. Ruben meldde zich reeds in 1941 aan by de Waffen S.S. Verder heeft hy twee jaar dienst gedaan als kampbe- waker, en wel in Amersfoort, Wes- terbork en Elleeom. Verder heeft hy in het kamp Elleeom Joden mishan- deld. Hy erkende bii de S.S. dienst te hebben genomen, kampbewaker te zijn geweest, maar niet dat hij Jo den mishandeld had. Er werd in El leeom wel eens geslagen, maar nooit door verdachte. Maar de overleven- den van Elleeom (dat waren 40 van de plm, 140) zeiden dat aile bewa- kers sloegen. Er waren getuigen die kwamen vertellen hoeverdachte hun geslagen had. En desondanks bleef Ruben ontkennen. De advocaat-fiscaal eiste 15 jaar met aftrek. Jan Bouma tôt 14 jaar veroordeeld Jan Bouma, ex-gemeente-veld- wachter te Hoogezand, die in de be- zettingstijd aan de verkeerde kant is geweest, en als zodanig veel kwaad heeft gedaan, zowel te Hoogezand als te Meppel, werd door de Kamer Gro- ningen van het Bijzonder Gerechts hof te Leeuwarden tôt 14 jaar gevan- genisstraf met aftrek en levenslange ontzetting uit de kiesrechten veroor deeld. De eis luidde 18 jaar met levens lange ontzetting uit de kiesrechten en uit het recht by de politie werk- zaam te zijn. DE ZAAK RATIO KOSTER voor het Hoog Militair Gerechtshof. Gistermorgen diende voor het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag het beroep van de 21-jarige dienstplichtige soldaat Ratio Koster, die 20 April 1948 door de Krijgsraad te Velde (Zuid) veroordeeld werd ,tot een gevangenisstraf van 3 jaar met ontslag uit de militaire dienst en ontzetting van het recht by de gewapende macht te dienen. De dienstplichtige Koster had in Juli 1947, drie weken nadat hij in militaire dienst gekomen was, een extra-editie van het maandblad „E.E.N." van het algemeen Neder- lands Jeugd Verbond verspreid in de „Generaal de Bons"-kazeme te Grave. „Maakt van onze soldaten geen S.S.ers" was de titel van een artikel over de gebeurtenissen ln Zuid-Celebes dat de krijgsraad krijgstuchtondermijnend achtte. Ratio Koster verklaarde, dat hy met de verspreiding van het maand blad de krijgstucht niet had willen ondermijnen, maar zijn kameraden had willen voorlichten om excessen in Indië te voorkomen. De président merkte op, dat beklaagde waardigere ,en betere plaatsen had kunnen kie zen voor de verspreiding van propa- gandamateriaal, dan de privaten, waar hy het maandblad gedeponeerd had. De advocaat-fiscaal eiste 1 jaar en 6 maanden met aftrek van 15 mnd. en ontslag uit militaire dienst. Uitspraak over 14 dagen. INGEZONDEN NOORDELUK SANATORIUM „BEATRIXOORD" APPELSCHA Dat in het Noorden een Sanatorium ligt, waar vele Tuberculose-patiën- ten genezing hebben gevonden, is U allen wel bekend. De inrichting van dit Sanatorium is in de loop der jaren steeds vergroot, zodat 300 pa- tiënten thans kunnen worden opge nomen, hetgeen niet voldoende 1s voor de 3 Noordeiyke Provincies, Groningen, Friesland en Drenthe. Om het mogeiyk te maken, dat aile tuberculose-patiënten uit deze 3 provincies kunnen worden opgeno men, zal tôt verbetering van de ge bouwen en nieuwbouw moeten wor den overgegaan. Om deze plannen te laten slagen, is de geldelijke steun nodig van de inwoners van Gronin gen, Friesland en Drenthe. Daarom 5 een grote ledenwerfactie op touw gezet en zullen de dames, die hier voor bereid gevonden zyn, binnen kort de inwoners van de gemeenten Hoogezand en Sappemeer huis aan huis een bezoek komen brengen om U lid te maken van ons „Sanatorl- um", Minimum contributie f 1P- Uit deze actie zal een vereniging ontstaan, welke de belangan van de T.B.C. patiënten zal bHjven beharti- gen. Aan het Sanatorium is een star van' bekwame artsen verbonden en er is een operatie-afdeling ingerlcht onder leiding van Prof. Eerlnnd, Predikanten van verschillende ker- keiyke inrichtingen zyn aan de in richting verbonden, zodat elke pa- tiënt, die geesteiyke verzorging kan krygen. die hy behoeft. Teneinde de jeugdige patiënten zo veel mogeiyk net noodzakelijke on- derwijs te kunnen geven, is een on derwijzeres aan het sanatorium ver bonden. Laat „Beatrix-oord" niet alleen het Sanatorium voor het Noorden zijn, maar ook gedregen worden door het Noorden,

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2