H. SCHAAP CADEAUX DE NIEDIE LANDBOUW-PRUSPOLIT1EK Nieuw Guinea en GOEDE KINDERBOEKEN îcht In de Beklaagdenbank LET OP NIEUWS UIT INDONESIË a. enk Horen in huis! TWEEDE blad „HET NIEUWSBLAD" van Zaterdag 20 November 1948 No. 93 VAN DE BOEEENPLANE su de wâar- isstrijf en en voor het □a. ZAKEN i Haaru KUNST. paisMâiiBe îellngeTï. VOLKSZAAK 1 van textlSl JULES VERNE, FANTAST EN AUTEUR NEDERLANDSE VERRADER IN BELGIë VEROORDEELD 'AT GEEFT DE RADIO t Het is niet zo, dat goede boeken echter uit naar de letterkunde. Eerst algemeen gewaardeerd worden. In schreef hij enkele toneelstukken, brede kring neemt de minder goede maar dat genre lag hem niet. In het op 24 Juni opzettelijk een koe met lectuur nog een grote plaats in. Men schryven van reisverhalen vond hij een hoorntouw van 45 cm. lengte van 1 it - A V* i if r* I t fMf*i J.1 rt r» If r. nnm T If y~» I~y 4 V. treng werpt r de voeten oging heeft eton te bHj. oa nu mel 3 de rechteï omdat dii jn. ywillig be- sident met t verkecrde dat ik dé Terdiend, zaak wordt de gelijk- e Timmerr )t het pelo- >ord. verdediging Jhr. Mr. v. er tenlaste. îcht ze aile ij op dat et a wat nu i» i een hand- i veel uit Hy was d meer, zo- ing met de den gehou- re: op de per en, die zijn hopeloos ifl jd in aanra- Zyn jeugd dheid, ook Waar kon hij de eer- daan? Nu erkent en hy U Natuurlijk n gestraft 1er uitzicht, zijn leven, en reclaa- in. :-esident ol te zeggen, i: „Ik hoop vilt geven 3T 14 dagen isjeihtnd, r. iê een 1 pr.7] CL 1948 LoUelderS Boerenkocrt 5.505.60; f 7—7.80; >l geel f 7; Tomaten A 2m CC f l'î; I; Witlof 2 te kool f 0 zyn verhalen een grote mate van waarschijnlijkheid te geven. Het mo- ge echter onwaarschijnlyk klinken maar de schrijver van zovele reisver halen heeft nog nooit een stap bui- ten Frankrijk gezet. Is het toeval, dat wonde onder de hoorns. de verkia- wjj graag een beetje sensatie om bevrediging. Door grondige studie kon omdat wat kleur te brengen in de sieur van van de onderwerpen wist hy steeds 'endien zegt eigen bestaan, men wil spannen- loten! de avonturen; onwezenlyke liefdes- al reageert geschiedenissen. Indien men daarm,e- een verloren uurtje wil vullen. kan men dat doen, er is geen enkei bezwaar tegen, mits men zich maar onthoudt van minderwaardige lectuur Er is veel minderwaardige lectuur in omloop, dat is onlangs nog gebleken, toen de politie heeft ingegrepen. Maar nog meer dan by boeken voor ouderen, dient men zich by kinder- boeken te wachten voor minder waardige lectuur. Slechte boeken kunnen zeer gevaarlijk zijn voor de karaktervorming van het kind. Ook in de puberteitsjaren dient men zich te hoeden voor slechte boeken, want hoe vaak wordt niet slechtheid aan- gekweekt onder de valse schijn van flinkheid, of worden de kinderen op- gezet tegen hun ouders- Van een goed kinderboek kan een opvoedende strekking uitgaan, 'hier- uit kan de jeugdige lezer inderdaad flinkheid en oprechtheid leren. Zijn littéraire smaak kan erdoor gevormd worden, zodat hy in zyn later leven goede en slechte lectuur zal kunnen onderscheiden. Bovendien zal het goede kinderboek de kennis en het iwicht van de jeugdige lezer verry- ken, en het kan een verlangen doen ontstaan naar ontwikkeling. Nog meer dan bij lectuur voor vol- wassenen is voor het schrijven van kinderboeken een aangeboren talent aodig, en dat talent ligt hier niet al- leen op letterkundig, maar ook op paedagogisch terrein. Wat de jongen of het meisje in de ralda, weêt eërste plaats vraagt is actie. Lange i. Maar hy beschryvingen of beschouwingen kunnen hen niet boeien. Van voor tôt achter moet er actie in het boek zit- ten, een actie die de aandacht van de lezer gespannen houdt, maar ieder avontuur moet weer een weloverwo- gen strekking hebben, zodat men er iets van leert, er iets beter van wordt. Als zodanig hebben ook de sprookjes een grote waar de. Ieder goed sprookje heeft zyn moraal, en al kan ieder kind die moraal niet di rect vinden, toch neemt het iets in :ich op van de les die door de kabou- tîrs en elfjes wordt gegeven. Een goed sprookje is een waarachtig kunstwerk, dat zelfs door ouderen met Veel genoegen zal worden gele- zen. De sprookjes van 1001-Nacht en in zekere mate Grimm's sprookjes hebben zich eeuwen lang gehand- haafd. Nog steeds genieten we van de wondere verhalen die Shehereza- de in de 10e eeuw aan een aan slape- loosheid lijdende sultan vertelde, om haar leven te rekken. (Volgens de overlevering nam deze sultan iedere nacht een andere vrouw mee naar ;d, en aan het einde van de nacht i e de vrouw tezamen met de sultan nad doorgebracht werd zy gedood- r'terehezade, die dit wist vertelde sultan een verhaal, maar zy zorg- e er voor, dat tegen de ochtend ar verhaal nog niet uit was. De olgende nacht vertelde zy het laat- ;e deel, en begon aan een nieuw. Dat hield zij 1001 nachten vol). Een Nederlands boek, dat zowel voor kinderen als voor ouderen ge- schikt is, is „De Kleine Johannes van Dr. Frederik van Eeden, maar de oudere lezer zal er iets anders uit bçgrijpen dan het kind, want de auteur heeft er zijn eigen leven m weergegeven in de vorm van een sprookje. Politierechter Groningen Aan E. F. Z., landbouwer te Zuid broek werd ten laste gelegd, dat hij MUZIEK EN FILM de hoorns tôt een voorpoot heeft vast- gebonden. J., wachtmeester der Koninklyke Maréchaussée Brigade te Munten- dam, die als getuige werd gehoord, vertelde, dat hij de koe in de weide had aangetroffen, met een bloedende enige van zijn veronderstellingen la ter juist zyn gebleken? In 1863 verscheen zyn eerste reis- vérhaal: „Vyf weken in een Lucht- 18.45 De husfrou op'e tekst oer Frys- ke berneboeken fan 'e lêste tiid. ballon". Toen nam hy een secretaris in dienst, en dicteerde met een snel- heid van één boek per jaar. Verne 1s voor zijn secretaris geen gemakkelij- ke werkgever geweest. Wanneer hy 's nachts inspiratie kreeg, dan werd de secretaris uit zyn bed getroni- meld, en zomer of winter, in een hete of in een koude kamer, dan moest er geschreven worden. Was Jules Verne op een feestje, een uitvoering of was hij op visite, en hij kreeg inspiratie, dan trok hij zich plotseling terug. Niets was hem dan heilig. Had hij geen papier dan nam hij zijn boordje, zyn manchet- ten, of scheurde een reep van zyn overhemd en maakte notifies. Merkwaardig was ook zijn geheu-. gen. Wanneer men met Verne over een gebeurtenis voorkomende in één van zyn boeken sprak, dan wist hy onmiddellyk op welke bladzyden deze gebeurtenissen te vinden waren. Verne overleed in 1905 te Amiens. Hij heeft de wereld een schat van boeken nagelaten, die jong en oud kunnen bevredigen. De jeugd stelt belang in de avonturen, de ouderen in de steeds uitstekend verzorgde achtergrond. ADVERTENTIE I.M. ,KWIEK" niddag: v. 2.30 UU®. nan, H. Bo- iodewes, J. Scholta, B. Wit. 5EZAND" g 10.30 UUB slftal, sporb- îstraat. 8PP11S I t.o. R. K. Kerk Sappemeer Telefoon 275 heeft collectie eeD pxacht Zie Etalage Lage prijzen Z. werd veroordeeld tôt f 40 b. of 20 d. h. A Mina W„ die voor moest komen, omdat ze op 17 Juli een paar kousen uit een winkel heeft gestolen, is niet verschenen. Bij verstek werd ze veroordeeld tôt een maand gevangenisstraf met een proeftyd van 2 jaar. A L. M. uit Muntendam heeft een huis in Oude Pekela verhuurd aan H. P. K., aldaar. Op een dag kwam K. om aan de huiseigenaar te vertel- len, dat er 5 balken stuk waren.'Hij zou ze zelf wel repareren, als hij maar hout kreeg. M. gaf het beno- digde hout, en toen. hy na enige tijd ging kijken hoe K. dat zaak je had opgeknapt, bleek, dat deze het hout had gebruikt om elders een vloer te repareren. De politierechter veroordeeldè" K. tôt f 25 b. of 10 d. h. en wees de vor- dering van M. ad f 20 toe. Bijzonder Gerechtshof, Kamer Assen Voor de Asser Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden stonden vier ex-leden van de staatspolitie, t.w. Sander van Droffelaar, J. Lam- berts, H. S. J- Lammerse en A. Slui- ter, die later by de S.D. in Assen wa ren gedetacheerd, terecht. Meer dan 100 getuigen kwamen vertellen van de beestachtige gedragingen van het viertal in bezettingstyd. Niet slechts in Assen, maar in geheel Drenthe hebben zy schrik en ontzetting ver- spreid, en tal van slachtoffers ge- maakt. Talryke arrestaties hebben zij verricht, en hun slachtoffers ern- stig mishandeld, bovendien hebben zij deel uit gemaakt van een execu tie-peleton. Tegen de eerste drie eiste de advo- caat-fiscaal de doodstraf, tegen de laatste 20 jaar zonder aftrek. Bijzonder Gerechtshof Amsterdam Bewakers van kamp Amersfoort staan terecht Het is alsof het Neurenbergse Tri- bunaal tydelyk naar Amsterdam i3 overgebracht. Want in de rechtszaal van het Amsterdamse Tribimaal staan zeven bewakers van het con- centratiekamp te Amersfoort terecht Hier worden moorden behandeld aan de opende band. Daar heeft men Joseph Oberle, een man met een for- piidabele snor, eens schaapherder van beroep, en daarnahy heeft zyn groene tmiform nog aan; meer dan 70 personen heeft hy de dood in gejaagd, evenals Kotalla, eens kan- toorbediende ergens in het Oostelijk deel van het moffenland, en zoals de getuigen vertellen nog wreder dan Oberle. Verder staat er de 42-jarige Karl Berg, de baas van ailes, een Rijnlander, die eens het beroep van timmerman uitoefende. Verder zitten er nog vier andere verdachten, Her- mann Hugo Wolff, Brahm, May en Alscher. Die hebben allen hetzelfde gedaan; ze hebben mishandeld en ge- moord, ieder op zyn manier, de een een paar meer, en de ander een paar minder. En als de verschrikkelijke mishan- delingen, die in het kamp hebben plaatsgehad worden besproken, dan gaat veelal een huivering van ontzet ting door de stampvolle tribune. Som- mige kunnen zich niet langer be- dwingen en uiten kreten van erger- nis. Toen in het kamp bekend was dat de oud-wethouder van Amsterdam, de heer de Miranda zou komen, werd vooraf stemming tegen hem gemaakt. In drie dagen was hij dood. Eens kwam er een groep Russen. Zy wer- den mishandeld op de meest wrede wijze, en toen zij door folteringen en honger reeds met één been in het graf stonden, werden ze doodgescho- ten. Eén van de bewakers had de aar- digheid, de gevangenen met een kruiwagen naar het prikkeldraad van de omheining te laten ryden, en als zy daar waren, dan werden ze doodgeschoten, want ze mochten niet bij de omheining komen. Steeds meer wreedheden passeer- den de revue, zij vullen de zaal met de angst en verschrikking die 50.000 slachtoffers hebben meegemaakt in het concentratiekamp Amersfoort. En ze zullen nog enige dagen de zaal blijven vullen, want men verwacht dat dit procès langer dan een week zal duren. geluk met dodelyk afloop. Die dag werden er een aantal gasten in de fa- briek rondgeleid. Onder deze gasten bevond zich de heer Jonker, carton- Bioscoop Hoogezand fabrikant te Haren en zyn echtgenote „Zanzibar" is de eerste rolprent Toen men zich op de derde etage van de filmweek. Het gegeven speelt bevond, verwy derde de heer Jonker zich af in het voormalige Duitse zich een eindje, en kwam terwijl hij Zuid-Oost Afrika, met zijn enorme achteruit liep, in een gat in de vloer en ondoordringbare wildernissen, op terecht. Op de lagere etages bevon- vele plaatsen beheerst door de wilde den zich corresponderende gaten, dieren, die er leven. Er heerst onder Kantongerecht Zuidbroek Op 18 Augustus gebeurde er in de toen nog in aanbouw zynde Vezel- platenfabriek te Hoogezand een on- BIET VAN K.G. Een landbouwer in Hardinxveld rooide een biet van 12% kg. Als bij- zonderheid kan vermeld worden, dat de biet is gegroeid uit een zaadsoort, die de boer niet gaarne gebruikte, maar die hij gekocht had, omdat hy de soort, die hy gewoonlyk kocht, niet kon krijgen. lOGEZANL i Sappemee. gende week -detaillisteû te leveren voorafgaen- s wtokelîers ta in de eer- ndaagse pe- îsdag-detail- n voor de p Vrijdag. sfô bonnen jien worden ;abaksdetail- in te leve» ste week, m coupure» g van onge- tnmers 153, ter verltrlj- iureS, vindt ezand plaat» 'oor de bak- Donderdag b )ELING houderc brengen a» op 16 dezeî n Athletlek- appemeer té dering is M- ift om ver- ip van alcb* voor het 10" ■S. veld aan De Deeembermaand nadert, met rijn verschillende gelegenheden om cadeaux te geven. Er zullen heel wat kinderboeken gekocht worden. In de grote steden zullen, zoals gewoonlyk, beein December straatventers met karretjes kinderboeken door de stra- ten lopen. Laat men voorzichtig zyn bij het kopen. Men kan beter mets geven, dan lectuur, die het kind on- gunstig kan beïnvloeden. Wie zicn- zelf niet in staat voelt te kiezen, die raadplege een bona-fide boekhan- delaar. Er is wellicht geen schrijver aan tewijzen wiens werken in zoveel ta- len zijn vertaald als die van Jules Verne; enkele van zijn reisverhalen zijn zelfs in het Chinees en het Per- sisch vertaald. Verne schildert in zyn boeken avontuurlijke reisverhalen met een wetenschappelijke onder- grond. Hij neemt ons mee naar de bodem van de zee, naar de maan, naar het middelpunt der aarde, naar andere planeten. Hy laat ons kennis maken met allerlei onbekende mo- gelijkheden. En verschillende van de door Verne beschreven mogelykhe- den zyn werkelykheid geworden, b.v. luchtschepen, onderzeeboten, ra- dir- en gramophoon. Wij kunnen nog een stap verder gaan en zeggen dat Veme's beschryvingen ontdekkers en uitvinders enkele malen tôt basis hebben gediend. Jules Verne werd in 1828 te Nantes geboren. Na daar lager en middel- baar onderwys te hebben genoten, studeerde hy te Pariis in de rechten. Hij was voorbestemd om m de gem- handel te gaan, en trad, nadat hij zijn studie voltooid had in dienst van een effectenkantoor. Zyn hart ging ADVERTENTIE I.M. Als een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het een uitkomst Mijnhardt poedars bij de hand te hebben. Doos 45 et. Overstromingen op Sumatra. Vooral op Sumatra en Bornéo is de natte moeson met hevigheid ingezet. De correspondent van Aneta te Medan maakt melding van ernstige over stromingen; ook de verkeersweg van Medan naar de haven van deze stad, Belawan, staat onder water. Andere wegen werden eveneens overstroomd zodat het verkeer hier en daar moest worden gestaakt. Veel van de ryst- aanplantingen ging verloren. En nog streeds stroomt de regen neer. De bevolking uit de omgeving van Soekaboemi gaat meehelpen aan de bestrijding van de terreur. In de week van 10 t.m. 16 Nov. heeft er op Federaal Gebied een groter aantal terreurdaden plaats gehad dan in enige andere week sedert de Ren- Ville-Overeenkomst. In genoemde week kwamen 233 gevallen van ter reur voor, w.o. 73 rampok-partyen, 50 beschietingen van patrouilles, 43 moordaanslagen op ambtenaren en bevolking. De bevolking van de omgeving van Soekaboemi is overgegaan tôt de vor- ming van een „volksleger" terwijl sommige dessa's „bataljons" hebben gevormd, die zich in tijden van ge- vaar tegen de terreurbenden zullen verzetten. Een van deze bataljons heeft onlangs een actie uitgevoerd tegen een compagnie van het régi ment Bogor van de T.N.I., dat op de vlucht werd gedreven. Er werden toen belangryke documenten huit gemaakt, die aan de Nederlandse mi- litairen werden gegeven. Hatta sprak. In een radiorede heeft de Republikeinse minister-presiden t Moh. Hatta een beroep gedaan op lé ger en politie om hun plicht te ver- vullen. Hy verklaarde, dat de leger- eenheden aan de status-quo-lyn ern- stig zullen worden gestraft, indien zy bestandschendingen plegen. Omtrent de besprekingen met mi- nister Stikker zei hij, dat deze nuttig zijn geweest. Voorts verklaarde hij dat hij samenwerking wenst met de federalisten en dat het „belachelijk is te spreken over marionettenrege- ringen", omdat „wy één doel voor ogen hebben, namelyk vryheid voor geheel Indonesië. Er dient geen an tithèse te bestaan tussen ons en de federalisten doch een synthèse en wy moeten gezamenlyk streven naar het bereiken van het doel op 1 Janu- ari 1949. De opstand te Madioen noemde Hatta een betreurenswaardige ge beurtenis. omdat het in de bedoeling lag hier een buis aan te brengen. De heer Jonker kwam op een cement-vloer terecht, en de arts constateerde de dood. In verband met het gebeurde was de directeur van de fabriek, de heer J. L. Smid uit Groningen gedagvaard door het Kantongerecht te Zuid broek. Hem werd ten laste gelegd, dat het gat niet doeltreffend was be- schut. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie achtte schuld aanwezig en eiste f 75 boete subs. 20 dagen hech- tenis. De verdediger Mr. Vos uit Gronin gen merkte op, dat z.i. de veiligheids wet alleen van kracht is op een in bedrijf zijnde fabriek, maar niet op een fabriek, die in aanbouw is. Mr. Vos, die drie getuigen décharge had opgeroepen, concludeerde tôt vryspraak. De kantonrechter zal over 14 da gen schriftelyk vonnis wyzen. Vonnissen uitgesproken in de zit- ting van 17 November: S. B., Westerbroek f 30 b. of 12 d. h. wegens ryden met een onvoldoen- i de gestuwde vracht. H. K., Muntendam f 20 b. of 8 d. h.,i wegens zonder vergunning een vrachtauto gebruiken. F. R., Westerbroek f 15 b. of 6 d. h. wegens onder de invloed van alco- hol zynde, een rywiel besturen. G. T., Hoogezand f 12.50 b. of 5 d. h. wegens een motorrytuig bestu ren zonder in het bezit te zyn van een rybewy's. O. O., Hoogezand f 5 b. of 2 d. h. wegens het bemoeilyken van het verkeer. A. M., Foxhxol f 6 b. of 3 d. h. we gens het niet in acht nemen van een verkeersteken. H. W-, Hoogezand f 4 b. of 1 week tuchtschool; P. L., Zuidbroek, J. L., Hoogezand; E. L. Muntendam; G. M. Zuidbroek; M. W. Noordbroek; J. B. Sappemeer; E. ten H. Zuidbroek; M. S. Muntendam; J. V. Sappemeer; L. B. Slochteren f 4 b. of 2 d. h.; G. M. Zuidbroek en K. W. Westerbroek f 3 b. of 1 wk. tuchtschool; H. B. Sidde- buren; J. D., Zuidbroek; A. L., Noord broek; W. S., Kielwindeweer; E. H., Zuidbroek; J. D., Zuidbroek; R. K., Hoogezand; E- W., Westerbroek en J. H., Hoogezand f 3 boete of 2 d. h. allen wegens fietsen in donker zon der verlichting aan de fiets. Th. H. D., Sappemeer en B. P., Slochteren f 3 b. of 2 d. h. wegens fietsen op een voetpad- de inboorlingen daar onrust, in ver band met het verdwynen van de schedel van een sultan, die als heilig wordt beschouwd. Onverantwoorde- lyke elementen trachten deze onrust aan te wakkeren, terwyl anderen hun best doen rust en veiligheid te rug te brengen. In die omstandigheden leren een jengeman en een jonge vrouw el- kander kennen. Hun wederzydse sympathie groeit, wordt meer dan sympathie alleen. Maar de onrust- stokers doen hun werk voortreffelijk en de geliefden dreigen als slachtof fers te vallen van deze onverant- woordelijke elementen. Ten slotte komt er echter redding, en het eind van het lied je is, dat de onruststokers zelf slachtoffer wor den. De film is doorspekt met spannen- de avonturen in de wildernis. De tweede film „Schimmen Jacht" is eveneens een avonturenfilm, maar hier speelt het verhaal zich niet af in de wildernis, maar in de Ameri- kaanse millioenairsplaats Miami, waar niet alleen veel millioenairs, maar ook veel lieden uit de Ameri- kaanse onderwereld wonen. En wat dat laatste betekent ondervond Chuck Scott, een gedemobiliseerd matroos, die door het vinden van een portefeuille "biet een boef in aanra- king komt, en door deze als chauf feur wordt aangenomen. De aanraking brengt Chuck echter niet alleen ongeluk zoals het aan- vankelyk schynt maar ook het ge luk, want de misdadigers vinden de dood en Chuck vindt de vrouw, die hy lief heeft. Jubileum-Concert „Orpheus" Niet iedereen houdt van klassieke muziek, of liever er zyn maar weinig mensen, die een concert bestaande uit louter klassieke nummers op prys zullen stellen. Daarmede heeft men rekening te houden; daarom ,moet een concert zo zyn, dat er een opvoedende waarde van uit gaat. Daarmede menen wy, dat er naast een aantal klassieke nummers ook muziek van de lichte muze gepresen- teetd moet worden. Zy die er heen gaan om de lichte muziek, horen ook de klassieke nummers, en wellicht zullen er mensen zyn die op deze manier langzamerhand de zware mu ziek gaan waarderen. Het programma voor het jubileum- concert van de orkestveréniging „Orpheus", dat wij één dezer dagen ontvingen, kan in dit opzicht ver- dienstelijk worden genoemd. Boven dien is er een attractie voor liefheb- bers van zang aan verbonden, want de ténor G. Keyer zal een zestal lie- deren zingen. Het orkestprogramma van voor de ouvertures, de rti f Ipkf r-rt Te -r dserenade „Kleine Nachtmusik" en 1 balletmuziek uit de opéra Faust. Na de pauze worden uitgevoerd de zettingstijd voor een waarde van 150.000.000 francs aan dekens en an der uitrustingsstukken aan het Duitse leger geleverd. Deswege had hy zich dezer dagen voor het Belgische gerecht te verant- woorden. Hij werd veroordeeld tôt levenslange dwangarbeid en betaling van een schadevergoeding van 10.000.000 franc aan de Belgische staat. na dagteke- g kan eeit len hiervan Burgemee»- ngen. jer 1948, aders voont, PROGRAMMA R.O.N. Aondae 21 November: 18-3018.55 Kkas Kueter, ceilo en Jacoba Kue- tw—Zwager, pianc. 1. Sonate (1915) Claude Debussy; 2. Tancred (Balla de) op. 35 Jan Brandts—Buys; 18.55 -19.15 „Sport van vandaag". Uitsla gen en cummentaar. ïla^ndag 22 Nov.: 18.30—18.45 De Stem van het Noorden; 18-45 19 00 Sportpraatie Din.sdag 23 November: d. 1519.00 %sk programma. 18.15 Stimmen ut lt Heitelân; 16.25 „It skot", in radio- itik yn 4 ûtkomsten fan Hein F. Fa lier (I) ûnder regy fan de skriuwer; Toen de vorige week Minister Mansholt zijn Memorie van Antwoord aanbood aan de Tweede Kamer, wa ren wy, eerlyk gezegd, een beetje verbluft. Voor het eerst sinds jaren, wij mogen wel zeggen sinds 1933, wordt een geheel nieuw stelsel van prysvorming voor de landbouwpro- ducten aangekondigd en wat dit vôor de boeren zal betekenen kunnen wy nog niet overzien. Dat het nieuwe stelsel ingrijpende veranderingen zal brengen, is echter zeker en dat er aile mogelyke en vaak onaangname verrasfeingen in de lucht hangen, lijkt ons vrywel onvermijdeiyk- De Minister wil een redelijk inkomen voor de boeren verkrijgen, niet door een prysvaststelling „af-boerdery", doch by voorkeur door alleen de pry- zen te beheersen van de artikelen, die er van gemaakt worden. Voor het ogenblik zyn de belangrykste voort- brengselen, als melk en vlees, daar- van nog uitgezonderd, doch in de ak- kerbouw moet men er zeker reke ning mee houden. Een dergelyk systeem onttrekt de contrôle op de prysvorming zowel aan de regering als aan de georganiseerde landbouw en levert de boeren in feite over aan de werking van vraag en aanbod. Alleen zolang de vraag groter is dan het aanbod zal dit systeem behoor- lyk werken. Maar zo spoedig het aanbod ook maar iets groter wordt dan de vraag zullen de boeren vry wel machteloos staan tegenover hun afnemers. In de landbouw zien we steeds, dat de verschillende artikelen elkander beïnvloeden. Zo heeft byv. de over- vloëd van aardappelen weer tenge- volge, dat veevoeder-gewassen sterk in prijs zyn gedaald. In tal van plaat sen van ons land, o.a. in Zuid-Hol- land worden de voerbieten aangebo- den voor f 7.50 en f 8.per 1000 kg., hoewel de suikerbietenprys f 32is. De voerbietenprys regelt zich dus geheel naar de aardappelprys. Wie zai dan de boeren de garantie geven, dat soortgelijke dingen niet gebeu- ren zuflen met andere producten. De suikerkwestie. Ook op het gebied van de suiker- bieten zijn wonderlijke dingen mo- gelijk. By het nieuwe stelsel zal de regering een vaste suikerprys bepa- len en het aan de fabrikanten over laten welke prys zij zullen betalen voor de bieten. Men rekent dan blijkbaar op de concurrentie tussen coôperatieve en speculatieve fabrie- ken om de hoogste prys voor de boe ren te krijgen. Maar dat kan ook ge heel anders uitvallen. De suikerprys zal enkele guldens hoger liggen dan tôt nu toe, waardoor de bietenprys waarschynlijk zal stygen van f 32.— tôt f 34.f 35.De bedoeling is blijkbaar meer aan te passen by de Belgische prijs van f 36.De Mi nister verwacht, dat hierdoor de sui- kerbietenteelt zich zal uitbreiden van 45-000 op 60.000 ha., maar de suiker- fabrikanten achten het heel goed mogelyk, dat de boeren veel meer bieten zullen telen in de plaats van aardappelen, waardoor een over- aanbod van bieten kan ontstaan. De suikerfabrieken kunnen ni. niet meer verwerken dan een oogst van 60.000 ha. De gemiddelde campagne van een fabriek duurt 36 dagen en verlenging van de campagne stuit op byna onoverkomelyke moeilykhe- den. Het bewaren van grote massa's bieten voor latere verwerking brengt zowel vorstgevaar als kans op broel- ing. Wy vernamen dan ook, dat de fabrieken het volgend jaar voorne- mens zyn uitsluitend bieten op con- tract te nemen. Wie meer bieten teelt, dan hy met de fabriek gecon- tracteerd heeft, zal geen enkele ze- kerheid hebben, dat hy deze bieten aan de fabriek zal kunnen verkopen. Treedt deze overproductie toch op, dan zal de overmaat aan suikerbie- ten wellicht nog niet de helft opbren- gen van de fabrieksprys. Ook zal men de tarra-bepalingen waarschyn lijk weer ten voile toepassen. Zoals men weet staat in de contracten, dat aile tarra boven 25 dubbel wordt gerekend. De laatste jaren paste men deze bepalingen niet toe. omdat de fabrieken weten met welke moeilijk- heden de boeren te kampen hadden; door het tekort aan arbeiders kan men de bieten ni. niet schoonge- maakt krygen, terwyl ook de mecha- nisatie van het rooien de tarra enorm doet toenemen. Zwaardere kortingen zijn dus vrywel zeker. De bieten- prijs wordt voorts ook nog beïn- vloed door de opbrengst van pulp, mêlasse, enz. en daar byv. pulp weer afhangt van de algemene veevoeder- prys kan men wel nagaan, dat 't ga- randeren van een suikerprys op zich- zelî geen zekerheid geeft omtrent de bietenprijs. Een troost is, dat het veevoeder goedkoper zal worden, waardoor de productiekosten van melk en vlees zullen dalen. Maar aangezien deze 'kostenverlaging voor rekening van de boeren zelf komt, schiet de land bouw als geheel daar weinig mee op. WICHELROEDELOPER CONSTATEERT SCHADELIJKE AARDSTRALEN Waren deze stralen oorzaak van voorgekomen gevallen van kanker? De wichelroedeloper en stichter van het Eerste Ned. Bureau tôt on- .derzoek van schadelyke bodemin- ;'vloeden, de heer J. G. Mieremet, heeft onderzoekingen gedaan in het Zuidelijk deel van de gemeente Ede. Hy heeft vastgesteld, dat door 6 aaneensluitende huizen een aardstra- lenbaan loopt, welke schadelijke ge- volgen zou kunnen hebben voor de gezondheid van de bewoners van deze huizen. Merkwaardig is, dat zich in de be- treffende huizen inderdaad in de laatste jaren gevallen van kanker hebben voorgedaan. Met behulp van zijn wichelroede heeft de heer Mieremet het verloop van de stralenbaan vastgesteld en hy zal er binnen enkele dagen af- scherm-apparaten plaatsen, welke de bodem binnen een straal van 80 m- stralenvrij zullen maken. if, waterverbindingen talryker worden); Voor de verenigmg „Oost en West ,je gezondheidstoestand (men 1s van heeft de heer G. L. Tichelman van het ,„Indisch Instituut" een voor- dracht gehouden over het onderwerp „Nieuw Guinea en Kolonisatiemoge- îykheden. Spr. wees erop, dat ondanks de grote objecten, die hier te lande wor den uitgevoerd, zoals" de drooglegging van de Zuiderzee, er een overbevol- king zal biyven. Maar in Nieuw Guinea ligt land, dat geschikt is voor blanke kolonisatie. Kolonisatie van dat grote gebied kan leiden tôt ver- betering van de levensstandaard van velen, en tôt versterking van het Ne derlandse element, en onze natie zal zich moeten versterken en verstevi- gen op punten waar dit het meeste nodig is. Dat Nieuw Guinea gekozen kan worden als oord van kolonisatie is verklaarbaar. Dit gebied is immers byna geheel „leeg" en het wordt een land van vele mogelykheden ge noemd. De zeer primitieve bevolking heeft geen bezitrechten en kent geen beschikkingsrechten op de grondjDe bodem is van „niemand". Hy, die een stuk grond ontgint, is er de bezitter van. Er zyn wel eens verschillende moeilykheden genoemd: de ongun- stige verbinding (de luchtvaart brengt daarin verbetering, terwyl de oordeel dat de gezondheidstoestand zal meevallen, vanzelfsprekend is een medisch-hygiënische verzorging noodzakelijk) de onvruchtbare bo dem (bemesting kan daarin verbete ring brengen); de onveiligheid (ten- gevolge van de veranderde omstan digheden kan deze in korte tyd ver dwynen). Spreker besloot zijn causerie als volgt: De oude méthode, waarby een naakte of byna naakte mensenmassa zich gejaagd zag in de stryd op leven en dood met de nieuwe omgeving ls verlaten. De overheid verschaft zich de vereiste kapitalen, verzamelt een staf van organisatoren, hygiënisten, water- en landbouwkundigen, om het werk te leiden. Eerst wanneer de grond rijp is voor de ploeg van de kolonist, wordt deze op het terrein toegelaten om onder betere omstandigheden dan tevoren de stryd om het bestaan te hervatten. Dat is een voordeel, maar ook een nadeel. Het nadeel is, dat het element van het heilig moeten hier ontbreekt Maar aangepakt, volgens dit pro cédé, kan Nieuw Guinea aan Neder lands kapitaal, aan intellect en ar- beidskracht van beide gebiedsdelen een onafzienbaar arbeidsveld ver- schaffen, zoals zelfs de gedempte Zuiderzee niet kan geven. Raymond' ouverture, twee stukken van Delibes, w.o. het bekende ballet „Coppelia", een ouverture san Suppé een Weense wals en ten slotte een vroiyke mars. H. B. Kerkconcert te Kielwindeweer Het kerkconcert te Kielwindeweer gegeven door het Ned. Herv. Kerk- koor, aldaar, is geslaagd. De kerk was geheel gevuld. Er werd mede- werking verleend door het zuster- koor ,,Polyhymnia" van Annerveen- se Kanaaï, door de sopraanzangeres Mevr. P. H. de Boer van Stadskanaal en door de heer E. L. van der Glas, Veendam, piano. Het geheel stond onder leiding van de heer E. L. van der Glas. In totaal werden op beschaafde, zuivere en gevoelvolle wijze 13 lie- deren gezongen, ten dele door de ko- ren afzonderlijk en ten dele geza- menlijk- Mevr. de Boer zong, met pi- anobegeleiding van de heer v. d. Glas enige oud-Hollandse en andere lie- deren, terwijl twee korte pauzen door de pianist werden gevuld, die etudes van Chopin speelde. De voorzitter van het koor Kiel windeweer, de heer A. J. Schrage, bood Mevr. de Boer onder een har- telijke toespraak bloemen aan, ter wijl de heer van der Glas een ets in ontvangst had te nemen. J. A. Uitvoering Chr. Gem. Zangvereniging „Halleluja" Donderdagavond heeft de Chr. 'Gem. Zangvereniging „Halleluja" «onder leiding van haar dirigent, de heer G- W. Verver een uitvoering ge geven in het hôtel Faber. Daar het voor een zangvereniging vrijwel on- mogelijk is een gehele avond te vul len, had zij medewerking gevraagd aan het Chr. Fanfarecorps „Cres- cendo" van Groningen en de Chr. Kunstkring, eveneens van Groningen Nadat de voorzitter, de heer van Dyk in zijn openingswoord op de successen van het koor gewezen had, werd door de geheel gevulde zaal het Wilhelmus gezongen. Daarna opende de Groninger gas ten (Crescendo) het programma met itwee zeer goede nummers, n.l. de Kroningsmars uit „De Profeet" van Meyerbeer en Ouverture ,,Fancredi" van Rossini. Reeds uit die eerste nummers bleek, dat 't corps op zeer hoog peil staat, en dat de leiding by de heer van Kammen in uitsteken- de handen is. Het koor zong in totaal op zeer verdienstelyke w;1 ze 8 nummers, waaronder ernstige en vroliike num mers. De heer Verver is erin geslaagd uit het koor te halen, wat erin zit, en de prestaties hoewel op geheel ander terrein konden een verge- lyking met Crescendo doorstaan. Van de gezongen nummers werd één gezongen met pianobegeleiding van de heer Bogaerts, n.l. Halleluja, welk nummer door de ovatle, die het pu- bliek bracht moest worden herhaald. Het zangprogramma werd afgewis- seld met muzieknummers van „Cres- cendo". Na de pauze kwamen de andere gasten uit Groningen voor het voet- licht. Zy voerden op het biyspel „Veurjaor ifi Bainen".

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3