onze verloren welvaart terugwinnen? Een drama voltrok zich in Hoogezand-Sappemeer Gemeenteraadsvergadering Drievoudig jubileum te Kolham WAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTÎEBLAD VAN 1888 Dèrfle JhqrqoMtf Woensdag 1 Deeezabw 1948 No. 98 VEENOAM EN OMGEVING VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM Hoe moeten wij De zes geboden van minister van den Brink. RECHTSZAKEN NEERGESTORT 50 jaar „Ons Belang". Reclame- V erkooptentoonstellïng „Froombos". ABONNEME NTSPRITS LOT p. fewajstaaL Franco p. poet f 1.73 ffcrîj vooruitbetaling) FRETS DER ADVERTENTŒS 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 76 sent (bg vooruitbetalins) HET NIEUWSBLAD VERSCHUNT WOENSDAGS EN ZATHKDAG8 Ultgeefster: Seggers* en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. Bij de behandeling van de begro ting van economische zaken, is mi nister van den Brink twee en een half uur aan het woord geweest. Met njichtere zakelijkheid heeft hij Ne- derlands economische positie onder de loupe genomen, en die positie biedt geen opwekkend beeld. De mi nister noemde de economische situ- atie zorgelijk. De export is nog slechts de helft van de import. Ne- derland is er niet in geslaagd de ex port tôt een hoger peil op te voeren, en toch worden waardevolle goede- ren onttrokken aan de binnenlandse markt, die nog lang niet is verza- digd, en toch is de import tôt de kleinst mogelijke proporties terugge- bracht. De stand der arbeidsproductiviteit baart ook zorg. Om tôt een zelfstan- dige Nederlandse volkshuishouding te komen zal de arbeidsproductivi teit moeten stijgerr. De minister merkte op, dat de loon- en prijspolitiek der regering niet hoofdzakelijk wordt gehandhaafd om de sociale zijde daarvan, hoewel dit natuurlijk een zeer belangrijk punt is, maar nog belangrijker is de be- vordering van de export, om der wille van onze economische positie. Het is natuurlijk verheugend, dat onze industrie zich snel heeft her- steld, maar veel minder verheugend is het, dat veel industriële uitrustin- gen zullen moeten worden gemoder- niseerd, hetgeen een belangrijke uit- gave van deviezen betekent. Verstoring van onze normale han- delsbetrekkingen met Indonesië en Duitsland vormt natuurlijk mede een factor, die onze economische positie ongunstig beïnvloedt. Wij moeten echter niet alleen stil staan bij sombere aspecten. Er zijn ook lichtpunten aan te wij zen. Daar is het feit dat er in ons land sociale vrede heerst, dat door het econo- misch herstelplan ons land in staat is het herstel uit te bouwen en te consolideren, dat de staatsbegroting langzamerhand een toestand van evenwicht nadert en dat aan de toe- nemende geldcirculatie een hait is toegeroepen. Als verdere lichtpunten noemde minister van den Brink de afnemende schaarste en de geringe werkloosheid. Hoe moeten wij de verloren welvaart terugwinnen? In het voorgaande werden slechts bestaande feiten geconstateerd. De vraag is echter: Hoe kunnen wij die feiten gunstig beïnvloeden? Uit het betoog, dat de minister heeft gehou- den, kwamen zes punten naar voren: een sterke uitbreiding van onze in dustriële apparatuur; herstel van onze economische betrekkingen met Duitsland; bevordering van het mul tilatérale handels- en betalingsver- keer, van de economische unie en van het inwerkingtreden van het handvest inzake internationale han- delsverdragen; en ten slotte con- sumptiebeperkingen in de eerstvol- gende jaren. Met betrekking tôt dit laatste punt merkte de minister op, dat het niet mogelijk is hetzelfde welvaartsniveau aan te houden als voor de oorlog, en dat geldt niet alleen voor particulieren, maar ook voor bedrijven, ook daar moet be- spaard worden. Begroting van financiën. Aan de memorie van antwoord van minister Lieftinck ontlenen wij het volgende: Het is de mening van de minister, dat in een verarmd land het belastingvrije minimum Iager zal zijn, dan in een welvarend. De mi nister is bereid te overwegen of met betrekking tôt de uitkeringen voor levensonderhoud aan naaste verwan- ten de regelen van de wet op de i»- komstenbelasting 1914 kan worden hersteld. Bij vermindering van de belasting- druk, zal de ondernemingsbelasting niet in de eerste plaats voor algehele afschaffing in aanmekring komen. Vermindering van de omzetbelasting1 kan naar mening van de minister niet geschieden, het ligt zelfs in zijn bedoeling deze van 3 op 3% te brengen. pe achterstand in de aanslagrege- ling inkomsten-, vermogens- en on dernemingsbelasting zal in de loop van het jaar 1953 geheel zijn inge- haald. De Toto. De wederinvoering van de total!- sator zal een feit worden. De Eerste Kamer heeft het desbetreffende wetsontwerp met 24 tegen 14 stem- men aangenomen. Er was van de zijde van de paar- densportliefhebbers grote belangstel- ling voor deze kamerzitting, en de uitslag van de stemming ontlokte aan de publieke tribune een applausje. HAARLEMMERS KREGEN HONDENVOEDER TE ETEN Misselijke fraude van directeur en hoofdinspecteur van het Haarlemse slachthuls Reeds een jaar lang bleek, dat er iets niet klopte bij het Haarlemse slachthuis. Er verdwenen partijen vlees, en ook stukken van het meu- bilair. Thans is komen vast te staan, dat de directeur, de V. en de hoofdin specteur, K., zich daaraan hebben schuldig gemaakt. Zij hebben partijen van het vers geslachte vlees te eigen bate aange- wend. En ook aan het zgn. vrijbank- vlees hebben zij zich vergrepen. Dit is' ven nîîiïdere kwaliteit vlees, die tegen lage prijs beschîkbaar wordt gesteld voor minverrnogenden. Hier ontstond echter geen tekort, omdat de heren de gestolen hoeveelheden aanvulden met voor hondenvoer be- stemd vlees. K. en de V. zijn gearresteerd, en K. heeft een bekentenis afgelegd. K. vertelde niet alleen vlees en stukken van de inventaris van het slachthuis te hebben gestolen, maar bovendien te eigen behoeve het personeel te hebben laten overwerken, op kosten van de gemeente. TYFOGRAAF WERD AMBTENAAR Maar hij bleek oneerlijk te zijn Een typograaf uit Maastricht werd benoemd tôt tij delijk ambtenaar bij het transitokamp voor geallieerde militairen te Hoek van Holland. Na verloop van enige tijd werd hij ont- slagen en vatte zijn oude baan in Maastricht weer op. Achteraf is echter gebleken, dat de handelingen van deze ambtenaar Politierecbter Groningen Hendrik L., geboren te Slochteren. thans landarbeider te Lageland stond terecht omdat hy hout had ge stolen. Eerst een partytje van f 7.50 toebehorende aan de Prov. Water- staat, daarna partijen ter waarde van f 27 en f 8.40 toebehorende aan par ticulieren. Het lag in zijn bedoeling het hout te gebruiken voor het bou wen van een varkens- en een kip- penhok. Later werd hy er verlegen mee en heeft het in het Eemskanaal geworpen. Teneinde beklaagde In de gelegen- heid te stellen de bedragen aan de eigenaars te betalen werd de zaak uitgesteld tôt 12 Januarl. DE ARNHEMSE POLITIERECHTER krijgt bonnenzwendeltjes te berechten Door de Arnhemse politierechter werden een tweetal bonnenzwendel tjes berecht. In de eerste plaats stond terecht een echtpaar, dat zich bezig hield met het lenen van geld aan personen, die in moeilijke om- standigheden verkeerden. Afbetaling behoefde niet alleen in contanten, maar kon ook in bonnen plaats vin- den. De bonnen werden echter zo laag getaxeerd, dat men er nauwelijks de rente mee kon voldoen. De ontvan- gen bonnen werden weer tegen hoge prijs verkocht, en zo leidde het echt paar een gemakkelijk leven. De po- litie stak er echter een stokje voor. Man en vrouw werden resp. veroor- deeld tôt een jaar en 3 maanden en tôt een jaar en zes maanden gevan- genisstraf. Het andere geval betrof een dis- tributieambtenaar, die belast was met het verstrekken van distributle- bescheiden aan uit het buitenland komende schippers. Hij wist echter zo te schipperen, dat hij in het vaar- water kwam van de Amsterdamss zwartebonnenmarkt, en toen hij het anker liet vallen was hij f 8000 rijker getvorden. De officier van justifie wilde re-| kening houden met het feit, dat de betreffende distributieambtenaar zeer slecht werd gehonoreerd en els- te een jaar en 3 maanden. De uit- spraak werd: een jaar gevangenis- straf, verbeurdverklaring van die goederen, welke hij voor het oneer lijk verkregen geld had gekocht, en .die in beslag waren genomen, en verbod de functie van ambtenaar uit te oefenen voor de tijd van 4 jaar. DE AMERSFOORTSE KAMPBEWAKERS De advocaat fiscaal van het Am- sterdamse bijzondere gerechtshof eisJ.e de doodstraf tegen de 7 bewa kers van het concentratiekamp Amersfoort, die hebben terechtge- staan. De betreffende bewakers zijn: Kotâlla, Berg, Wolf, May, Brahm. Oberle en Alscher. Ily het uitspreken van de eis ging op de publieke tribune een applausje op. VAN 30 METER HOOGTE Bij een fabriek te Geldermalsen is een 40-jarige arbeider van een hôog- te van 30 meter naar beneden geval- len De man, die juist over enkele weken in het huwelyk zou treden, is aan de gevolgen overleden. EXPLOSIE LASAPPARAAT In een lasinrichting te Amsterdam wa.-en verschillende arbeiders Maan- dagmorgen met lasapparaten bezig. Pl'.tseling exploideerde het acety- leenapparaat waarmede een 18-jarige arbeider aan het werk was. Zijn li- chaam werd op verschillende plaat- ser door scherven getroffen. Hij is aan de gevolgen overleden. AUTOBOTSING j n Lith (bij Oss) botsten twee vrachtauto's tengevolge van de mist tegen elkaar. Eén van de beide wa- geus kantelde en kwam in een sloot terecht. De 26-jarige bestuurder imcfest worden uitgezaagd. Hij was zoernstig gewond, dat hij later is overleden. N ONTPL OFFIN G IN CACAOFABRIEK een cacaofabriek te Hull heeft een ontploffing voorgedaan. Er wc|rden 4 personen gedood en 14 ernstig gewond. Ruim 10 werden licht gewond, en vijf arbeiders wor den nog vermist. le brand, die na de ontploffing vc gde, was niet zeer ernstig, zodat de brandweer deze spoedig onder de krie had. VECHTPARTIJ BRACHT SMOKKEL AAN HET LICHT n Amsterdam hielden een Bel- giseh echtpaar en een Engelsman er een gezamenlijk smokkelhandeltje op na in nylonkousen. Op een keer had men in een hôtel aan het Rem- br.ndtsplein een hoeveelheid van 700 paar opgeslagen, welke verkocht zou- den worden aan een aantal zware joiigens. Toen men het eens was over de koop bleken de kousen te zijn verdwenen. Het gevolg was een stevige vecht- partij. De politie besloot de vreem- deîingen, die ze door de vechtparty op het spoor was gekomen, in de ga- ten te houden. Dezer dagen werden z.v aangehouden. Ze waren in het be- zit van twee auto's, gesmokkelde de viezen en nijlonkousen. Dit ailes werd in beslag genomen. van niet door de beugel kunnen. Hij heeft Enkele opmerkingen I het rijk voor meer dan f 10.000 be- nadeeld. Hy eigende zich rentezegels toe, toebehorende aan het rijk, en ver kocht die tegen lagere prijs, dan erop was aangegeven aan een andere ambtenaar, en deze verkocht ze weer aan derden. De typograaf is gearresteerd en naar Rotterdam overgebracht. Waar- schijnlijk zullen meerdere arresta- Met (jen tweetal opmerkingen van de minister besluiten wy de beschou- wing van de begroting van Econ. zaken, welke begroting door de Tweede Kamer werd aangenomen. De eerste opmerking betreft de econ. unie met België en Luxemburg, waarvan de minister mededeelde, dat er reeds behoorlijke resultaten zijn bereikt, en met bètrekking waartoe schijnlijk z. hij een ministerconferentie aankon- es v°lgen. digde in Januari. De tweede betreft de textielvoorziening van de bin nenlandse markt, waaraan de minis ter in de nabije toekomst zijn voile aandacht zou schenken. Er was Zaterdagavond in het café Braam te Kolham, een drievoudig feest, want niet alleen dat de Coôp. Landbouwvereniging „Ons Belang" haar 50-jarig bestaan vierde, maar ook herdachten voorzitter (de heer R. Marring) en secretaris (de heer J. v. Calken) hun 25-jarig jubileum als bestuurslid. Er hingen kleurige guirlandes door de zaal, en dampen- de koffie met schalen koek stonden op tafel, zodat de feestelijke stem ming er spoedig in was. In zyn welkomstwoord heette de voorzitter, de heer Marring, in het bijzonder de genodigden, en de me- dewerkers van het feestprogramma, welkom. Nadat de secretaris, de heer van Calken een felicitatiebrief van de Zuivelfabriek „Duurswold" had voorgelezen, schetste hy de historié der vereniging. In het najaar van 1898 namen en kele plaatselijke landbouwers het initiatief tôt de oprichting. Nadat enkele vergaderingen gehouden wa ren werd op 28 November van dat jaar het règlement vastgelegd en de eerste gezamenlijke bestellingen ge- INDONESIëR SPECIALISEERDE ZICH IN HET OPLICHTEN VAN DAMES In de maanden Juni, Juli en Augustus vertoefde een 21-jarige In- donesiër in de hoofdstad, en zocht daar contact met dames. Hij vertel- de hun, dat hij van adel was, en dat hij in Nederland was om als Indone- sisch vertegenwoordiger de inhuldi- gingsfeesten mede te maken. Soms voegde hij daaraan toe, dat hij stu- deerde. Verder vertelde hij, dat hy een bedrag verwachtte van de ïndo- nesische regering, en dat hy boven dien verwachtte dat zijn moeder een geldbedrag zou oversturen. De moei- lijkheid was echter, dat hy momen- teel zonder contanten zatVele dames vlogen erin. Ze gaven bedra gen variërend tussen f 100 en f 2000- Bovendien wist de man een radio- toestel, een party parfum en ver schillende boeken huit te maken. Tegen het midden van Augustus begon hij het echter een beetje be- nauwd te krijgen, en daarom besloot hij passage te boeken op een op 21 Augustus vertrekkende boot. Toen hy weg was wendden de bedrogen dames zich tôt de politie, en deze kreeg zoveel klachten, dat zij ver- zocht de man aan te houden by aan- komst te Batavia. Dat gebeurc|e, en hy werd per eerstvolgende gelegen- heid naar Nederland teruggezonden. Het geld was verdwenen. Het radiotoestel, de boeken en de parfum werden in beslag genomen en aan de elgenaressen teruggegeven. DE DOODSTRAF GEëIST TEGEN ééN DER S.D.ers DIE IN HOOGEZAND OPEREERDEN Maandag stond voor de Groninger haalde daar twee van Kamer van het Bijzonder Gerechts hof terecht de Polizei Angestellte Jacob Venema uit Delfzijl. Deze Ve- nema was een van de mannen, die deel uitmaakte van het commando, dat op 5 October 1944 arrestaties ver- richtte in Hoogezand, waarby M. Ve- ninga, J. Sangers en J. Huitzing de dood vonden, K E. de Haan gearres teerd werd en later te Delfzyl werd gefusilleerd en J. C. Overman en Koops eveneens werden gearres teerd en naar Borkum getranspQr- teerd. Toen het commando in Hoogez. aankwam was hun eerste gang naar D. Blaak, die werd meegenomen naar het huis van J. Sangers, deze werd gearresteerd in verband met illegaal werk en het uitgeven van illégale lectuur. Blaak werd onder bewaking in het huis van Sangers achtergelaten en Sangers werd me- degenomen. Terwyl de S.D. Blàak de bewakers weg en ging naar K. E. de Haan om deze te halen, waarna ook de achter- geblevenen by Sangers werden op- gehaald en naar de school te Mar- tenshoek gebracht evenals de gear- resteerden in de bakkery van Venin- ga. In de school vond een verhoor op de gebruikeiyke Duitse manier met veel stompen en slagen plaats, met als ge»olg dat Sangers en Huit zing dadeLjK werden gefusilleerd op bevel van de S.D.er Neuhausen, die niet de leiding van het commando had. De Hfn, Overman en Koops werden ncy Delfzyi overgebracht. Hier werden Overman en Koops de volgende dag verhoord. De Haan echter werd zonder verder verhoor Zaterdagsmorgens om zeven uur uit de cel gehaald en kort daarop op het kerkhof aldaar gefussilleerd. Over- mans en Koops werden naar het ge- vangenkamp op Borkum overge- bewaakte kwam Overman, die des- bracht. De verdachte Venema was tyds tegenover Blaak woonde met zowel by de arrestaties als het fusil- de bedoeling Sangers te waarschu- Ieren van Kees de Haan aanwezig wen en liep hier in de val. Het in het Venema had zich reeds meerdere bezit hebben van illégale lectuur was malen aan arrestaties en mishande- aanleidmg voor een behoorlyke kas- Iingen schuldig gemaakt. Ook had hy tyding. De wagen waarin Sangers aan verschillende fusilladen meege- was meegenomen vertrok naar de baklcerij van wijlen Veninga, waar zonder waarschuwing door de ruiten werd geschoten met als gevolg, dat Harm Zwiers ernstig en Veninga do- delyk werd gewond. Terwyi hier een wacht achterbleef vertrok de S-D weer naar het huis van Sangers, daan, De advocaat fiscaal, die verdachte als een slap karakter schetste, die in de oorlogsdagen als huzaar had ge- diend, eiste de doodstraf en levens- lange ontzetting uit de beide kies- rechten. daan. Voorts werd besloten tôt de aanleg van een proefveld. In het volgende jaar volgde een uitbreiding van aantal leden, dat het getal 42 bereikte, en de omvang der bestel lingen. In 1902 kreeg de vereniging te kampen met interne moeilijkheden. en deze hebben geleid tôt een split-, sing. Twee jaar later werd de heer Albronda, die vanaf 1899 bode der vereniging was geweest, vervangen door de heer Holstein. 1907 was wederom een jaar van moeibjkheden, maar een nieuw be- stuur nam de taak van het oude over. Toetreding tôt de Federatie van Landbouwverenigingen in de Ge meente Slochteren volgde in I9ll; zes jaar later volgde de aansluiting bij de Veenkoloniale Boerenbond. Twee jaar nadat de heren Marring en van Calker zitting genomen had- den in het bestuur werd in 1925 de vereniging geplaatst op een Coopera- tieve grondslag. In 1939 werd weder om een nieuwe bode benoemd, n.l. de heer Tillema. Na een korte schets gegeven te hebben van de oorlogsjaren met hun byzondere moeiiykheden, feliciteer- de de heer van Calken, de oudste leden der vereniging, de heren II. Begeman en R. Rook. Vervolgens werd nog door ver schillende sprekers het woord ge- voerd. De feestcommissaris, de heer H. Tepper Hzn. sprak de jubilerende voorzitter en secretaris toe, en bood hen namens de leden ieder een rook- tafel aan. De heer B. Tepper, plaatseiyk Bureau-houder droeg een Gronings gedicht voor en bood een voorzittera- hamer met inscriptie aan. De heer R. Heeringa sprak namens de Fede ratie van Landbouwverenigingen. Het hoofd van de L. Landb. School te Slochteren, de heer H. Duursma ver- geleek op grond van een door hem gelezen boekje de toestanden van voorheen en thans en merkte op, dat de voorzitter wellicht zonder dat hij het zelf wist nog een tweede jubileum vierde. Hy zal n.l. op 3 De- cember 20 jaar secretaris van de Comm. v. Toezicht van de Lagere Landb. School zijn. De laatste sprekers waren de heer - -spi Veenk. Boerenbond, R. Panman, die sprak namens de de heer W. Kok, die het woord voerde namens het Centraal Bureau en de heer J. Top- per van Kropswolde namens de ring Hoogezand. Hiermede was het officiële gedeel- te ten einde, en nam het feestpro gramma een aanvang. De toneelvereniging „Vesta" van Ten Post voerde onder regie van de heer J. Zijl op ,,'t Koren is onder dak". Een muziekensemble zorgde voor de vroiyke noten, mstrumentaal en vocaal. En gedaehtig het spreek- woord „Gezelllgheid kent geen tyd", werd het Zondagmorgen vroeg voor de feestgengers huiswaarts keerden- Te SLOCHTEREN gehouden op Maandag 29 Nov. Ingekomen stukken: Schrijven van de Mij. van Laag- spanningsnetten dat zal worden overgegaan tôt het plaatsen van een tweetal straatlantaarns aan de He- ■nlaan te Scharmer tegen de jaar- ijksé kosten van f 30.per lan- laarnpaal. Aldus werd besloten. Een schrijven van het bureau „Esperanto by het Onderwys" werd Voor kennisgeving aangenomen. Voor het geven van een cursus Alg. Ontwikkeling uitgaande van de Stichting Volksontwikkeling werd een lokaal van de o.l. school te Over- schild beschikbaar gesteld. De raad hechtte zyn goedkeuring aan een voorstel van B. en V/. waar in deze gemachtigd wordt tôt uitvoe- ring der premieregeiing woningver- betering en -splitsing. Aan de heer G- Kuper, wegwerker op non-actief werd eervoi ontslag als gemeente-wegwerker verleend. Tôt wegwerker in vaste dienst met standplaats Schildwolde werd be noemd de heer G. Dobma, Uithuizen met 9 stemmen. Op de heer Meeden- diorp, Hoogezand werden 4 stemmen uitgebracht en op de heer van Von- del te 2e Exloërmond l stem. Voor de bouw van vijf dubbele wo- ningen ontving de stichting woning- bouw Slochteren voorschotten ten bedrage van f 8025 en f 103550. Aan de Bijzondere school te Sidde- buren werden gelden beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van overgordijnen en vitrages. Het voorstel van B. en W. tôt vast- stelling van een verordening op de heffing en invordering van straatbe- lasting ontving in beginsel nogal eni ge tegenstand. Meerdere leden gaven te kennen deze belasting niet sym- pathiek te vinden. De voorzitter anl- woordde dat aan deze belasting niet is te ontkomen daar anders de Rijks bijdrage met een zelf de bedrag zal worden gekort. De heer SCHEIDEMA (C.H.U.) vraagt of de bewoners die achteraf en niet aan de weg wonen volgens dezelfde normen moeten betalen, hetgeen de VOORZITTER bevesti gend beantwoordt. De heer WATERMULDER (CPN) had geen bezwaar wanneer de ge- goede klasse deze belasting moet be.- j talen, doch de kleine man en de kleine boer moeten dit ook opbren-j gen en dat vindt spr. onjuist. De heer FOKKENS (AH.) vindt in de verordening iets onbillijks ten opzichte van de onbebouwde eigen- dommen. De mensen die hierop hun bedryf uitoefenen worden onbillijk behandeld ten opzichte van de be- bouwde percelen. De heer DOORNBOS (A.R.) wenst de bebouwde percelen zwaarder te belasten ten gunste van de onbe bouwde percelen. De heer RIDDERBOS, weth., noemt de uitdrukking „straatbelas- ting" onjuist. Een gemeente die b.v vroeger al een straatbelasting had ingevoerd moet thans ook deze be lasting invoeren. Een voorstel van de heer DOORN-' BOS om B. en W. uit te nodigen het voorstel terug te nemen en in een volgende vergadering met een voor stel te komen waarin de verhoudin- gen van de percentage's zo komen te liggen dat de bebouwde eigendom- men zwaarder worden belast ten gunste van de onbebouwde wordt verworpen met 9 tegen 5 stemmen V66r stemden: Doornbos, Kuiper, Elema, Scheidema en Fokkens. De VOORZITTER deelt mede dat zolang de Wegenbelasting voor paar- den in deze Provincie wordt geheven het mogeiyk is het vermenigvuld.'- gingscijfer voor onbebouwd te bren gen van 3 op 2. Een voorstel van de heer DOORN BOS in deze geest wordt verworpen met 8 tegen 6 stemmen. V6ôr stem den: Spakman, Fokkens, Groeneveld, Doornbos, Elema en Scneidema. Het voorstel van B. en W. wordt tenslotte aangenomen terwyi de heer WATER MULDER geacht wenst te worden, te hebben tegengestemd. De beloning aan de heer J. Nie- meijer te Schildwolde, als stoker van de centrale verwarming in de o-l. school te Schildwolde wordt ge bracht van f 100 op f 175. De raad hechtte zijn goedkeuring aan een voorstel van B. en W. om voor de bouwspaarders S. Rc. Lan- tinga te Kolham en H. Noordhof te Schildwolde een geldlening te garan- deren die zij van de N.V. Bouwkas Noord Ned. Gemeenten onder hy- pothecair verband ontvangen ter ii- nanciering van de bouw van een wc- ning ten bedrage van resp. f 13681.20 en f 12170.48. Aan de Wed, H, Laangeb, Klok werd opnieuw verhuurd een woning te Kolham No. E 533 tegen een huur- prijs van f 65 per jaar. Een bedrag van f 150 werd be schikbaar gesteld voor het aanbren- gen van een gebrandschilderd raam in de nieuwe ambachtsschool te Ap- pingedam. Op een verzoek van J, G. Bos e.a. te Siddeburen om een straatlantaarn aan de Blaguwslaan te doen aan. brengen en een andere lantaarn te verplaatsen van de Oudeweg naar de ingang van de Blaauwslaan werd gunstig beschikt. De begroting voor het dienstjaar 1949 van Maatschappeiyk Hulpbe- toon werd aangeboden met aan in komsten en uitgaven een bedrag van f 81113.50. Een viertal wonlngen te Kolham E 482 en 488, te Hélium B 195 „Sans Souci" en te Siddeburen A 99 wer den onbewoonbaar verklaard, Tenilotte vraagt de heer HAZEN-1 HOEK (P.v.d.A.) om aan de Dellen- laan enkele straatlantaarns te doen plaatsen terwyl hij tevens wijst op de slechte toestand van het school- plein, ramen, w.c.'s, gordijnen enz. aan de o.l. school te Siddeburen. De VOORZITTER zegt toe een on- derzoek te doen instellen. Te NOORDBROEK Tôt leden van de begrotingscom- missie werden benoemd de heren H. J. Muntinga, H. Visser en S- Bouman. Er werd besloten tôt de invoering van een straatbelasting. Voorts werd besloten tôt de benoeming van een gemeente timmerman-stratenmaker tegen een salaris van f 1956 tôt f 2l 12. Voor de aanschaffing van nieuwe banken in de school tç Stootshorn werd een bedrag uitgetrokken van f 3000. De oprichting van een gemeen- schappelyke vleeskeuringsdienst voor de gemeenten Hoogezand, Sappe- meer, Slochteren, Noordbroek en Zuidbroek, werd door de gemeente- raad van deze gemeente goedgekeurd Een ontwerp van B. en W. om voorlopig aan iedere leerling van Noordbroek, die de Chr. Lagere Landbouwschool te Wagenborgen be- zoekt een subsidie van f 15.toe te kennen, werd goedgekeurd. De gemeenterekeningen en de be groting van het Burgerlijk Armbe- stuur werden aangeboden. Tôt leden van de Commissie Woonruimtewet werden benoemd de heren G. Frik- ken, P. Kiel, B. Leugs, H. Visser en V/. Stuut. Ten slotte werd de instandhouding van de school in Stootshorn gevor- derd. VERKEERS ONGELUKKEN IN DE MIST Tengevolge van de mist van Maan- dagochtend hebben verschillenae verkeersongelukken plaats gehad. Voor bij de oprit van de Merwede- brug was het aantal ongelukken groot; daar botsten enige tientallen auto's, waaronder een bus van de Ned. Buurtspoorweg Mij. tegen el kaar op, en liepen materiële schade op. Twee paard-en-wagens, die zich tussen de tegen elkander botsende auto's bevonden werden in zoverre slachtoffer, dat de paarden en de voerlui werden gewond. VAT URINE EXPLOIDEERDE Jonge landbouwer gedood Door de Chemische Fabriek N.V. Organon te Oss wordt urine van drachtige merries gebruikt voor de verwerking in haar prepafaten. Van- daar dat verschillende landbouwers in de omgeving, deze urine verzame- len. Zo was dezer dagen een jeugdige landbouwer te Laren (Gld.) bezig dergelijke urine te verzamelen uit de gierput, en wilde deze in 't urine- vat doen. Door een of andere onbe- kende omstandigheid exploideerde dit vat echter, toen hij het aanraak- te. Hij kreeg het deksel tegen het hoofd, en werd zodanig gewond, dat hy onmiddellijk overleed. VECHTPARTIJ MET ERNSTIGE AFLOOP Enkele weken .geleden was de 47- jarige Haagse timmerman S. door zyn vrouw in de steek gelaten. De vrouw had haar intrek genomen by een zekere H. Dat beviel S. niet en in de nacht van Zaterdag op Zondag ging hy naar haar toe. H. kwam 3. op de trap tegemoet met een gum- mislang en sloeg hem daarmede. Op straat werd de vechtpartij voortgezet. S. trok een mes en trof H. in één der longen, zodat hij in ernstige toestand in een ziekenhuis moest worden op genomen. S. is in hechtenis genomen. Het ligt in de bedoeling dat de re- clameverkooptentoonstelling „Froom- bosch", welke wordt gehouden in het gebouw van de Zaadcentrale Slqch- teren, hedenmiddag om 4 uur zjjn deuren voor het publiek zal operi- zetten. Zo mogelijk zal de officiële opening geschieden door de burge- meester van Slochteren, de heer O. J. Scherphuis. Wij hebben gisteren een bezoek gebracht aan de plaats, die morgen tentoonstelling zal zijn. Nog was ai les niet gereed. Maar men kon toch reeds een indruk krygen van wat er op de oppervlakte van plm. 300 M2 zal verrîjzen. De meeste stands zyn al opge- bouwd, en sommige zyn zelfs al in- gc. licht. Wat men hier zal kunnen krygen? Huishoudeiyke artikelen weflsen naast speelgoederen en galanteriën verkocht te worden. Er zyn stands voor radio, electriciteit en rywielen en voor manufacturen, confectie en wonl.nginricht.ing. Uurwerken en vis zuPen aan de man gebracht worden naast schilderijen, boeken en tyd- schriften. En dan zijn er nog stands met kruidenierswaren, brood-, koek en banket en parfumerieën en toilet- artikelen. In totaal zyn er 15 stands, een stand voor kinderpostzeeels, en een koffietent, waar voor liefhebbers koffie met koek zal worden geser- veerd. De winkeliers die niet over een stand beschikken hebben door recla- meplaten acte de présence gegeven. Daarom is deze tentoonstelling ge- worden tôt 'n gezamenlijke krachts- inspanning van de gehele winkel stand van Froombosch, en voor" cle bezoekers tôt een attractie, waar men verschillende schaarse artikelen zal kunnen kopen.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1