De ECHTÛENOTE PLAATSEUJK NIEUWS NOORDBROEK Jubileumconcert „Orpheus" Abonnementsvoorstelling in het Hôtel Faber. VAN DE BOEKENPLANK »Anno groat het Leven". A BURGERLIJKE STAND VEILINGVEREEN. R—S. n A Kl r\ F MINI FR uurtje met haar praatte. Ja, eigeniyk V/ill UL \ll ilO I LI had hy haar zulks toen bevolen. WAT GEEFT DE RADIO wari Zou ze hem werkeiyk te oud vin- ROB DE AVONTURIER Gracmmarkt Groningen. Overzicht Gracmmarkt. Veemarkt Groningen. Overzicht Veemarkt. Kunst- en Amusementeag«nda. Varenigingamed^delingen. ENGELBERT 8APPEMEER De heer J. v. d. Velde, VToeger In het café Tuinema hield de afd. van de Bond v. Staatsp. een sout te leggen, en een vergeiyklng te maken met het optreden van be- roepamuiici. wy wlllen daarentegen uitgaan van het doel van de vereni- ging „Orpheua". Dat la drieërlei. Ten eerste: zêlf mualceren; dat la heel ICCDlvCIgauciiiiBi ——«v ""u i sen van Groningen als spicker op-l radio omdraaien, en het gaat heel 4i„ Hipnid aia. van ae ±5ona v. oiaaisp. eeraw; zcju *55 feestvergedering, waar de heer TO-, wat anders dan de knop van de het politiediploma Nederlandae en Engelse taal. De schlpper van de ta kelhoekstersluis gezonken Ker van de in de Win- i gezonken praam verzoekt ons mede te delen, dat niet te kort binden de oorzaak waa van het ongeluk, doch het feit, dat de schuit aan een obstakel aan de kant bleef haken, toen het water in de sluis steeg. Wegens ziekte van de traîner, A. Bruinsma, heeft de oud-speler A- Mulder (erkend oefenmeester) de training van aile elftallen van HSC op zich genomen. HOOGEZAND/SAPPEMEEB De vorige week zijn onder gTOte belangstelling bij de N.V. Kantoor- boekenfabriek ..Atlanta" 160 pakket- ten voor de Bond ,,Nederland-Indie ingepakt. De pakketten die ieder een waarde hebben van f 12.zijn Maan- dag verzonden aan militairen in In- donesië afkomstig uit Hoogezand— Sappemeer en omgeving. De beno- digde gelden werden door de bur- gers bijeengebracht. In verband met de steeds sty- gende kosten voor de aanschaffing van boeken en instandhouding van de bibliotheek, ziet het bestuur van de O.L.B. zich genoodzaakt de min»- mum-contributie te v§rhogen en te brengen op f 2-50 per lidmaatschap (jeugdleden f 1.25). Dit betreft alleen de minimum- contributie, maar het bestuur hoopt, trad. De toneelvereniging ..O.y.S." bracht ..Uitgediend" en „Pam. Laps". Aan de heer H. M. Koster la wat veider, aowel wat het uiterlijke kunnen als wat de Innerlijke erva- ring betreft. Ten tweede: geregeld y£~ o^rvnl nritalno verleend ala musiceren, als stimulans voor eigen wegens zijn benoeming tôt hoofd der achool te Appingedam. SLOCHTEREN Vrijdagavond werd in café Hom mes een evangeliaatie-bijeenkomat gehouden waar als aprekers optraden Da. Hekhuis van Muntendam en Dr- de Neef van Winachoten. Het Bap- tisten Kerkkoor van Hoogezand zong tijdens deze dienst een aantal liede- ren. Het bezoek was matig. In café Degenhart, alhier, werd Vrijdagavond een feestelijke propa- ganda-avond gehouden van Volkson- derwijs afd. Slochteren-Schildwolde, onder voorzitterschap van de heer J. Kuper te Kolham. De leerlingen der hoogste klassen van de o.l. scholen En ten derde: musiceren in een en semble, wat zijn eigen eisen atelt en ook zijn gevaren meebrengt voor het individuele spel; dus een spéciale opgave, maar een die zichzelf be- lobnt.- Zo willen de leden van „Orp- heus" muziek leren kennen en aan anderen doen leren kennen. Het blijft evenwel voor dilettanten moei lyk om de overgang te vinden van het amusement naar datgene wat niet alleen ..amuseert", maar ook ..ontroert". Wy hopen wel, dat „Orpheus" ook naar dit laatste zal blijven zoeken! Nu de meer technische kant van het concert. De samenklank van het orkest is, gezien de krachten waar- over men beschikt, uitstekend. Het te Schildwolde, Slochteren en Froom- is jammer dat er niet meer houtbla bosch zongen onder leiding van de Zers zijn; de beide koperblazers heer H. H. Boddema, hoofd der daarentegen vormden een zeer goede school te Schildwolde een aantal lie- sluitsteen. Bij een dilettanten-orkest deren. Hierna werden een paar to- neelstukjes en enkele zangnummer- tjes uitgevoerd onder leiding van de resp. hoofden der schooL SCHILDWOLDE Vrijdag maakte de Landbouw- vereniging „Jong Duurswold" een excursie. Eerst werd een bezoek ge- bracht aan Wyster, vervolgens ging men naar Oosterhesselen. Het eind moet men ten aanzien van de bezet- ting uiteraard vaak met allerlei com- promissen werken. Vandaar het ge- bruik van harmonium en piano. Van die beide voldeed het harmonium mij het minst; het slappe neusgeluid daarvan past niet in de orkestklank, en ik had ook niet de indruk dat net geheel erdoor werd gesteund. De piano vulde, wat de klank betreft, âfenfdlfook d»' Oud-Schonebeek waar ee, jpri b^d,_p_ar; de O.L.B. kan doorgaan met haar cultureel werk, en te zorgen, dat vak- literatuur, studiemateriaal en goede ontspanningslectuur onder ieders bereik te brengen. Op het concours van het Pro- vinciaal Groninger Rederijkersver- bond, gehouden te Zuidhorn werden prijzen behaald door twee leden van de Rederijkerskamer ..Tollens". De heer R. Doornbos behaalde de prijs bij uitnemendheid en de heer E. R Mulder Smit de tweede prijs in de rubriek gedichten voor heren. Voor het laatst onder voorzit terschap van de heer G. J- Mulder te Sappemeer, vergaderde Maandag- avond de Onderl. Spiegelglas Verz. Mij. H.-S. Uit het verslag van de penningmeester, de heer van Dyken, bleek, dat het bezit der Mij. per 31 Maart 1948 bedroeg f 3826.22, welk bedrag naderhand is geslonken De heer P. van Dijken werd als be- stuurslid gekozen; in plaats van de heer G. J. Mulder, die zich niet her- kiesbaar stelde werd met algemene stemmen de heer W. Pol gekozen. Er werden enkele reglementswyzl- gingen vastgesteld. De heer K. Jonker sprak de schei- dende voorzitter, de heer Mulder, die 44 jaar voorzitter is geweest, toe. BORGERCOMPAGNIE In het café O. Kerlien gaf de toneelvereniging „Amecitia" Zater- dagavond een uitvoering. Opgevoerd werden .de stukken „De Laidjeszan- ger" en „Nait onder de Pantoffel". HOOGEZAND De toneelvereniging „Nieuw Leven" heeft Zaterdagavond een uit voering gegeven in het hôtel „Ro- waan" waar werd opgevoerd „Kra- tes", met welk stuk de vereniging ook voor het voetlicht zal komen ln de voorstellingen, welke gegeven worden in het kader van het con tours ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de toneelvereni ging „Naar de Vrijheid". FOXHOL i Zaterdag 27 Nov. j.l. is by Scheepswerf Bijlholt te Foxhol met goed gevolg te water gelaten de Elevatorbak ..Bretagne", afmetingen 38.50 bij 5 m. by 2.20 m. Dit schip is het Merde van de serie van 6, die gebouwd worden voor Franse reke- ning. Na tewaterlating is de kiel ge- legd voor het vierde schip. WESTERBROEK Door de plaatselyke afdelingen van de Landarbeidersbond, Metaal- bewerkersbond en Party van de Ar- beid werd Zaterdagavond een pro- paganda-avond belegd in het café Huisman. Spreker was de heer Schippers van Groningen van "de Landarbeidersbond, terwijl het fees- telijk gedeelte werd verzorgd door „De Nieuwe Koers" van Groningen. De zaal was goed bezet. De heer H. Fluks werd herko- zen tôt ouderling en de heer G. Hui- zenga tôt diaken. NOORDDIJK De vrouwenvereniging „Allen Welkom" hield Zaterdagmiddag en -avond een druk bezochte bazar. De bruto-opbrengst bedroeg f 1250. De, collecte ten bate van „Zon- negloren" bracht f 40.19 op. kykje by de petroleumbronnen werd genomen. Aan de tocht werd door 32 leden deelgenomen. SCHILDWOLDE In de zaal achter de Geref. Kerk vergaderde de afd. Slochteren- Schildwolde van de Chr. Boeren- en Tuindersbond o.l.v. de heer J. J. Doornbos J.Ezn. Nadat verslag was uitgebracht van de hoofdbestuurs- vergadering werd de contributie-re- geling besproken, terwijl een com- missie werd benoemd, die in de vol- gende vergadering zal adviseren over het vraagpunt „Het Landbouw- verslag". HELLUM De IJsclub „Voorwaarts" hield Zaterdagavond haar alg. ledenver- gadering in het café van Dalen. Het batig saldo bedroeg f 50. De heer E. Wildeboer werd als secretaris her- kozen. In de kascommissie voor het volgend jaar werden benoemd de heren Jager en Doornbos. Als afge- vaardigde van de Prov. Gron. IJs- bond en de IJscentrale te Slochteren werd benoemd de heer B. Moedtl In het hôtel Griever gaf Ra- bindra Zaterdagavond een voorstel- ling. De Erikomara's verleenden medewerking. De belangstelling had groter kunnen zyn. MUNTENDAM De afd. Muntendam van de Bond v. Staatspensionneering gaf in het hertel „De Munte" een propagan- da-feestavond. Spreker was Drs. Bruins van Hoogezand, terwyl eigen krachten 't toneelstuk „Twei Zeuns" opvoerden. PRIJZENSTOP GEBOUWD ONROEREND GOED Vermoedeiyk zal ingaande 5 dezer de pryzenstop op gebouwd onroe- rend goed worden opgeheven. By koop en verkoop van huizen, fabrie- ken enz., zal de meestbiedende dus in het bezit komen van het begeerde pand. (Van onze spéciale correspondent) Als wy hier verslag geven van het Jubileum-concert van „Orpheus", ge geven ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan, dan willen wy aller- eerst vaststellen dat wij met veel ge- noegen hebben kennis gemaakt niet de muzikale prestaties van deze ver eniging. Zy heeft de naam, een dl- lettantengezelschap te zyn van de goede soort, en deze naam is welver- diend. De strekking van een verslag als dit is natuurlyk niet, op aile slakken tyen in. Alleen moet dit instrument met zijn doordringende geluid dan ook nauwgezet worden bespeeld, en daar haperde weleens iets aan. Hier komt een zwakke kant van het or kest tevoorschijn, die mag worden genoemd omdat er stellig wel moge- kheid tôt verbetering is: de ythmiek. Als de dirigent zich een nog wat duidelijker maatslag aan- wende, zou het orkest dunkt mij op dit punt aan vastheid winnen; h(j zal dan misschien niet meer met de stok tegen de lessenaar hoeven te tikken! Hoe gevaarlijk een zwakke rhythmiek is by ensemble-spel bleek bij uitstek in het meest klassieke nummer van het programma: Mo- zarts Kleine Nachtmusik. Het is ge vaarlijk om zoiets doorzichtigs als dit nummer op het réportoire te ne- men. Mozart is niet zo gemakkeiyk als hij lijkt; hij doet U al Uw fouten kennen! Het is een woord van lof waard dat men het heeft aangedurfd (men heeft er ook hard op geblokt!) maar het geeft tevens aan, waar de grens ligt van het bereik van een vereniging als „Orpheus". Terzyde: waarom maakte men zich van Mo- zarts herhalingen zo af? Alleen het da capo bleef staan. De nummers van Gounod waren m.i. qua muzikale ex- pressie de beste van het programma. Met genoegen ook hebben wy de heer Keijer, ténor uit Groningen, ge- hoord. Voor een dilettant is zijn stem mooi én goed ontwikkeld. Uit de samenstelling van het programma kon men wel al wel zien welk genre hem het beste ligt, n-1. de opera-aria. Ook hier bleek weer, dat musici zorg- vuldig moeten overwegen, met welke nummers men op het podium zal ko men. „Hemelhuis" b.v. lag de heer Keyer beslist niet; van de overige nummers wist hij werkeiyk iets goeds te maken. De begeleiding van de heer Bogaerts was, behoudens enkele tersluikse ongemotiveerde arpeggio's, zeer stylvol en correct. Het programma in zyn geheel, iets bekort maar daartegenover aange- vuld met een paar extra's, werd goed uitgevoerd, afgezien van een kleine daling van de spanning naar het einde. Maar behalve dat er werd gemusi- ceerd, werd er ook een jubileum ge- vierd! Een jubileum dat er mag we- zen! De heer Roggen sprak voor deze gelegenheid een openingswoord, waar- in men iets kon voelen van de moei- lijkheden die „Orpheus" en zijn leden hebben doorgemaakt, in de loop van al die jaren. Maar men voelde ook de grote voldoening die het geeft, wan- neer men een vereniging als deze, die heus de stroom niet mee heeft in deze tyd, op een dusdanig peil weet te handhaven. Zoveel mogelijk oud-leden waren voor deze avond uitgenodigd, en verscheidenen van hen waren aan- wezig, zoals o.a. de heer Heymel. Sen ogenbllk stllte werd gewfjd aan de nagedachtenle van de heer Smedes, de eerste dirigent, en ook de enige vôôr de heer Bogaerts. In de pause kwam een lange ry vertegenwoordl- gers van «usterverenigingen voor het voetlicht, als eerste de burgemeester van Hoogezand, die „Orpheus" wèl- verdiende lof toezwaaide. Toen de ry van sprekers ten einde was, tooide een overvloed van bloemstukken het toneel. Aan het slot van het concert relkte de heer Visser, secretaris van „Or- pheus", nog bloemen ult aan de voor- naamste medewerkenden van de avond benevens hun echtgenoten, te weten de echtparen Roggen, Bogaerts en Keyer, waarby hy harteiyke woorden sprak. Samenvattend willen wy hier nog zeggen, dat men een uitvoering van „Oipheus", ongeacht de kritiek die men kan hebben maar die opbouwend moet werken, niet mag beschouwen als alleen maar „een avondje ult", maar tegelijk als een bydrage tôt de muzikale ontwikkeling van het pu- bliek. Daar ligt dus 'n culturele strek king in, en het is daarom niet in orde dat „Orpheus" financieel zwak staat; daar kan het muziekminnend publiek van HoogezandSappemeer wel ver betering in brengen. Laten wij het musiceren aanmoedigen; er wordt in ons land toch al veel te weinig aan gedaan, terwijl het kunnen genieten van goede muziek toch een zo groot geestelijk bezit is. Abonnementsvoorstelling in hôtel Faber van het bljjspel „Als ik wllde" door de Haagse Comedle". De Haagse Comedle heeft ons j.l. Maandagavond doen genieten van een bljjspel van Paul Geraldy en Robert Spitzer „Als ik Wilde De llefde is door aile tyden heenals onderwerp gekozen en uitgewerkt in drama, kluchtspel, of zoals deze avond ln een blijspel, z6 flitsend, zô geheel doortrokken van de geestige Franse esprit, dat het van begin tôt einde boeide en amuseerde en laten wy er onmiddeliyk aan toevoegen, ook dank zij het brillante spel. Geraldy, deze keer bygestaan door Robert Spitzer, verplaatst ons in een dorp even buiten Parys, waar Ger maine en Philippe reeds meer dan tien jaren een voorbeeldig, rustig en gelukkig huweiyksleven leiden. Door een plotseling bezoek van haar vrien- din, Marcelle komt Germaine tôt de ontdekking dat haar huweiyksleven toch wel wat saai is en haar man het geluk aanvaardt als de gewoonste zaak ter wereld. Als dan haar vriendin haar vertelt van haar talryke avonturen in Parys en haar succès by het sterke geslacht, komt by Germaine de gedachte naar voren: Zou ik ook in staat zyn de mannen te bekorenals ik Wilde? En nu begint zy te experimenteren en in een zeer vermakeiyke scène wordt haar jonge neef, een enigszins imbeciel type haar eerste slachtoffer, maar tevens haar laatste. Op buiten- gewoon geestige wyze wordt het the- ma verder uitgewerkt en als in het derde bedryf het conflict zyn hoogte- punt bereikt met het dreigend ver- trek van de echtgenoot, bemerkt deze pas, welk een charmant vrouwtje hy op het punt staat te verlaten en gaan hem eindeiyk de ogen open. In zijn verontwaardiging zegt hy haar juist die dingen, waarop zy zolang heeft gewacht en zo eindigt deze kostehjke comedie met een volledige overwin- ning vande Vrouw. Ida Wasserman vertolkte de roi van Germaine en zy deed dit op virtuoze wijze. Zij toonde ons al de facetten uit het gevoelsleven van een vrouw die lief heeft en die hunkert naar een prijzend woord van haar echtgenoot. Philippe, haar man, werd door Paul Steenbergen op sublieme wyze weer- gegeven. Hoe kosteiyk was het sa- menspel tussen deze twee Annie van Duyn, (hulde voor de voortreffeiyke en duideiyke uitspraak) en Henri Eerens, als de vriendin en vriend des huizes, sloten zich op bui- tengewone wijze by de hoofdrolspelers aan, hetgeen eveneens gezegd kan worden van de andere spelers, waar- van wy Lou Steenbergen nog willen noemen, die een goede vertolking gaf van de breedsprakerige neef René. Het décor van Willem Deering deed het uitstekend. Het talrijke publiek heeft van deze voorstelling zeer genoten, alleen jam mer, dat de zaal niet uitverkocht was. door Peter van Groningen. Peter van Groningen heeft een boek over een kind geschreven, nfear een boek uitsluitend bestemd voor grote mensen, omdat een zeer diepe achtergrond is getekend, een achteT- grond, die tôt nadenken stemt. Wagr- hoofdbestuur van deze vereniging, ln het eerste exemplaar van deze alma- nak, welke thans bb A. J. G. Streng- holt's Uitg. My. te Amsterdam is ver- schenen (prys f 3.90). Uit de inhoud van dit keurig uit- ziende boekje noemen wy: een ka- lender over het komende jaar; al- om maken de mensen het elkander gegevena over verenigingen en par- ben de ouders van Marie, gegoede boeren, geweigerd toe te stemmen in haar huweiyk met ef!h arbeider en haar daarom in het ongeluk gestort? Die arbeider is later naar Canada gegaan en ze heeft niets meer van hem gehoord. Er is een kind geko- men, Anno, een onwettig kind, dat het heel erg moeiiyk krijgt in het leven. Niet alleen, dat dit kind, dat geen Vader heeft door de mensen anders wordt gezien dan andere kin- deren, maar bovendien heeft zyn moeder vanaf ziin geboorte het bed niet meer kunnen verlaten. Een verschrikkelijke ziekte sloopt lang- zaam haar krachten. Anno is anders dan andere kinde- ren, zijn wezen wordt gekenmerkt door een diepe fijngevoeligheid en een grote dosis fantasie. Zijn fynge- voeligheid biykt in het bijzonder door de crisis, die hy meemaakt, wanneer een buurjongen hem op on- oordeelkundige wyze inwijdt in de geheimen van de sexualiteit. Slechts met behulp van de zeer sympathieke dorpsarts van Gemert, komt Anno die crisis te boven. Het is ook deze dokter, die de strljd van Moeder Marie in de laatste maanden van haar leven verlicht, door haar tel beloven na haar dood voor Anno te zullen zorgen, en Dr. van Gemert iB inderdaad van de jongen gaan hou- den. Als Anno 15 jaar is sterft zyn moe der. Op aangrijpende wyze is het af- scheid beschreven. En dan laten we- Anno achter," vereenzaamd staand voor het harde lëven. De uitgave is van A. J. G. Streng- Tiolt's Uitgeversmy., Amsterdam. (Prys f 4.90) A MUZIEKAUTETJRSRECHT Bij de uitgeversmij. W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle, is een boekje van J. M. A. M. Douwes verschenen, getl- teld „Muziekauteursrecht in Neder- land in de practijk", Zoals in de in- leiding is vermeld heeft dit werkje ten doel in zo breed mogeiyke kring een ieder voor te lichten, die uit hoofde van zyn beroep of voor zyn genoeg endirect of indirect te maken heeft met het uitvoeren van muziek in het openbaar en daarom op de hoogte moet zyn van de erop betrek- king hebbende wettelyke bepalingen. GRUNNEGER A AL MEN AK 1949 Het heft lang geduurd voordat de Grunneger Aalmenak van de Alge mene Vereniging „Grunnen" er is ge- komen, aldus de secretaris van het NOORDBROEK 1 t.m. 30 Nov. 1948 Geboren: Klazina Froukje, d. v. F. Zoutman en G. Dyk; Anne, d. v. J. Drenth en H. Koster; Egbert, z. v. Egge Hulshof en J. Meuken. Ondertrouwd: R. M. Klein, 30 j. en J. Alberts, 26 j„ Gasselte; H. Blaauw, 32 j. en G. F. Bulthuis, 29 j., Meeden; Gez. ten Hove, 29 j-, en H. F. Steren- berg, 27 j., Groningen; J. K. Hart- man, 23 j., en A Bakker, 25 j., Schildwolde. Getrouwd: Fr. Brust, 23 j., Zuid- broek en T. Wierenga, 22 j. Overleden: E. Muntendam, 49 j., m. v. S. Veltman; G. Meyer, 46 j., m. v. D. M. de Boer. Maandag 29 Nov. 1948 Knolseldery 1 f 3.104.20 per 100 stuks. Andyvie f 2145; Boerenkool f 6.70—10.50; Kroten f 6—8; Prei I f 11.9014.30; Schorseneren f 2829; Spruitkool f 3337; Waspeen I f 10.4017.10; Idem II f 6.50; Witlof 1 f 58—63; Idem 2 f 25—30; Uien f 6—7 per 100 kg. V.V.H.S. De Ned. Fruittelers Organlsatie, afd. Veenkoloniën zal op Donderdag 2 Dec. in 't café Dykhuis, 's avonds om 8 uur, een byeenkomst houden. De heer Ir. Burgmans zal een lezing hou den over het onderwerp: „Parasieten en zwammen in de frultteelt, en de nieuwste bestrydlngsmiddelen hier- voor. FEUILLETON avond in beslag namen. Met lange passen liep hy door de kamer heen en weer. Vroeger had Hilde hem steeds ge wacht, als hy laat thuis kwam. Ze wist, dat hy dan nog gaarne een half Programma R.O.N. Woensdag 1 December: 18.3018.45 De Stem van het Noorden; o.a. de Ambachtsschool te Heerenveen 40 Jaar; 18-45—19.00 Landbouwkwartier. Mulder, hoofdassistent le klasse by de Rykslandbouwvoorlichtings- dienst te Groningen, spreekt over: „Mechanisatie van de sulkerbieten- cultuur". Donderdag 2 Deo.: 18.3019.00 Concert door de muziekvereniging „Concordia" te IJlst o.l.v. A. Feenstra 19.3020.00 Philip van der Hak, viool en Gérard Frôhling, piano; o.a. Sonate in Es gr. terts - W, A. Mozart. Vrijdag 3 December: 18.4519.00 De Stem van het Noorden; 19.15 19,30 Drenta programma. Een Drpnta proatien van H. T. Buiskool te Em- men. Zaterdag 4 December: 18.00—18^30 Het traditionele bezoek van Sinter- klaas aan de R.O.N.-studio. Comité van ontvangst: Jack Venini, André Bakker, Ab van Gilpen en Wietze Weistra. Muzikale medewerking: Het orkest van Bé Algera; 18.4519.00 Groeten ult Indonesië en Noordeiyk Niwinnieuws; 19.15—19.30 Drs. Fop. I. Brouwer: „Nieuw Natuurmonu- ment in de provlncie Groningen; 19.30—19.45 Noordeiyk weekovar- zicht. 30) „Komt u dan hier niet meer terug mevrouw?" riep het meisje met een door haar tranen half gesmoorde, trillende stem uit. Hilde trok haar hand terug. Ze klemde haar lippen stevig op elkaar. „Ik weet het niet, Rosel Kom mee naar beneden. Ik moet nu gaan." Het meisje liep voor haar uit. Terwyi ze de trap afdaalde, stiet Hilde onwillekeurlg een pynUjke, droeve kreet uit, die uit het diepst van haar gemoed scheen te komen. De auto vertrok, door Rose met grote, vochtige ogen nageitaard. Enkele minuten na Hilde's vertrek verscheen Pringsheim's bediende Jo- hannes aan de villa. Martha had hem de brlef gegeven, toen hy ult de stad teruggekeerd was. Hy vernam nu evenwel, dat mevrouw Von Schtlcking afwezig was. ■En hy nam Prlngsheim'a brief weer mee terug. XX Het was elf uur in de avond, toen Hy zag er vermoeid ult. Het waren niet alleen de moeliykheden van zhn mlnisteriële werkzaamheden, welke hem neerdrukten, De verhouding tus sen hem en Hilde vervulde hem da- geljjks met zware zorgen. Hy glng zyn werkkamer binnen, wlerp zyn actentas met een wilde beweglng op de divan. Hy had reads het ministerie-gebouw gedineerd, geen hy menigmaal deed, ala >yn rluaamhadan nam tôt laat in da Maar ze had het gedaan en hy had het prettig gevonden. Maar tegen- woordig deed ze het niet meer, durf- de ze zyn wil eenvoudig trotseren! Hy beet zich op de lippen. Hy maakte zich verwyten over de ge- dragsiyn, welke hy de laatste tyd tegenover haar gevolgd had. Mis schien was het toch beter geweest als hy haar en Pringsheim had laten uit- spreken. Misschien had hy de dingen te donker ingezien. En Hilde had misschien eerder van verzoening willen weten, als hy haar vergevens- gezind tegemoet getreden was. Ja, misschien had hy haar dan nog kunnen winnen! Von Schûcking streek zich over het voorhoofd. Gedane dingen nemen nu eenmaal geen keer! Hilde had niet zo op haar jeugd en op zyn beloften moeten pochen! Natuurlyk had hy die din gen alleen maar beloofd, om haar tôt zijn vrouw te malggn. Neen, hy zou nooit in de scheiding toestemmen. Hy had steeds veroverd, wat hy zich ten doel stelde. En zou hy nu een werkeiyke nederlaag moe ten îyden tegenover Hilde, zyn vrouwî 64. Opgewonden sprong hy van z'n ezel en greep Abu Hasseln by de arm. „Dat is van my," riep hy „Geef het dadeiyk hier!" Dadeiyk lleten de inlan- ders, die in de bazar waren, een kwaedeerdig gemompel horen en het begon er leiyk voor onze vrienden uit te lien. den? Maar hy gevoelde zich immers nog zo jong! Maar waar zou Hilde toch zyn? Sinds de ernstige woordenwisseling, zes dagen geleden nu al, had ze zich geen enkele avond meer vertoond. Hy dacht er aan, dat overmorgen een receptie by de Engelse gezant plaats vond; hy kon daar toch niet zonder zyn vrouw komen! Hy wilde dit Hilde nog een uitdrukkeiyk on der het oog brengen. Hy drukte op een schelknop; vol ongeduld wachtte hy. Een bediende verscheen. „Is myn vrouw thuis? Zeg tegen haar kamenler, dat ik haar ln net kleine salon verwacht." De bediende boog en ging heen. Minister Von Schilcking bleef nog korte tyd zitten. Afscnuweiyk, dat ik Hilde zo smeken moet! dacht hU vol ergernls. Wat zou hy moeten be- ginnen, als Hilde nu eena weigerde, hem te ontmoeten en te spreken? Misschien was zy al wel naar bed ge- Caan. Ach, wat verlangde hy naar aar. Met een sombere bllk staarçie hy enige tyd voor zich uit. Plotseling schrok hy op uit zyn overpelnzingen. De bediende was te- ruggekomen. Het kloppen op de deur had hy zelfs niet gehoord. De bediende maakte een styve bui- glng en zel: „Movrouw is niet thulz." „Niet thuis?" De minister had zichzelf weer in zyn macht en vervolgde na enkele ogenblikken: ,,Dank je. Je kunt gaan." Hy was alleen. zyn gelaat nam een onheilspellende uitdrukking aan en zyn handen, die hy tôt vuisten ge- bald in zUn buitenzakkan gaduwd had, sidderden. (Wordt vtrvolgd) ticuliere instellingen alsmede een predikanteniyst. Dit gedelte van het bokje, dat verluicht is door een serie mooie foto's wordt besloten met een korte kroniek samengesteld door de heer K. ter Laan. De rest van het boekje wordt ge- vuld met een keur van artikelen enz. w.o. de levensbeschryvingen van vyf vooraanstaande Groningers (met foto's). DUITSE BOEREN HOUDEN GRAAN ACHTER De opperbevelhebbers van de ge- allieerde bezettingstroepen in Duits- land wij zen erop, dat de Duitse boe ren veel graan achterhouden, want hoewel de oogst 30 groter is dan verlejjen jaar is er slechts 89 in- geleverd van de hoeveelheid van verleden jaar. Dinsdag 30 November 1948. Rode Tarwe f 18.2021; Tarwe (wit) f 8.2021.20; Inlandse Rogge f 18.20—21.20; Wintergerst f 17.20— f 19.95; Zomergerst f 19.2021.45; Haver (wit) f 16.7018.60; Groene Erwten f 28.2537.25; Paardenbonen f 22.25—28.75; Waalsebonen f 35.25 f 58.25; Duivenbonen f 75.25 f 100.25; Koolzaad f 50.30—75.80; Karwijzaad f 60.4088.40, Geel Mos- terdzaad f 42.3062.80; Kanariezaad f 32.3041.30; Blauw Maanzaad f 70.50—89. Het aanbod was heden iets ruimer dan de vorige week. Over het geheel was de Btemming iets beter. Rode be- dong in de goede monsteçs f 21. terwjjl witte f 21.10 en f 21.20 op- bracht, bij uitzondering iets meer. De beste rogge ging voor f 21.20 van de hand. Wintergerst waa duurder. Naar hoedanigheld betaalde men hiervoor. van f 19.4519.75. De mooie soorten zomer-gerst (Mansholt) brachten f 21.45 en soms nog meer op. Witte haver werd langzaam verhandeld. Heel wat party en werden afgegeven voor f 18.60. Het aanbod van capu- cyners en rozynerwten had weinig te betekenen. Er weredn nog een paar partyen blauwpeulen verkocht van f 90100.Groene erwten waren iets beter. Voor de beste erwten werd f 37.25 gemaakt. Overigens naar kwa- liteit van f 3336.50, Voor paarden bonen besteedde men tôt f 29.ter wyl kleine paardenbonen tegen hoge- re prys werden verkocht. Er werd een party duivenbonen uit de markt geno men voor f 100.voor de mooie mon- sters karwijzaad werd van f 8890 gemaakt. Het aanbod van de overige zaderyen was klein. Dinsdag 30 November 1948. Kalf- en melkkoeien f 775825, f 675750, f 570—650; Kalfvaarzen f 675—725, f 525—600; Voorjaarskal- vende koeien f 625675, f 500575; Vare koeien f 625—600, f 300—475; Kalveren en Pinken f 130360; Wei- desehapen f 8090, f 6575; Weide- lammeren f 3556; vette Lammeren f 48—58; Blggen f 48—55, f 40—45. Van het vee neemt het aanbod ge- leideiyk af, terwyl beste kalf- en verskalvende koeien byna niet wor den aangevoerd. Voor deze dieçsoor- ten was weer veel kooplust, zodat de pryzen zich voor de beste exempla- ren nog steeds in opwaartse richting bewogen. Beste kalfvaarzen en voor- jaarskalvende koeien waren mede goed te plaatsen. Alleen de hogere vraagpryzen hiel- den een vlugge omzet tegen. Het aan bod van het slachtvee was zeer klein. Er werden ongeveer 40 tôt 50 runde- ren overgenomen. Aangezien de vol- gende week de pryzen met drie cent per kilogram worden verhoogd ver wacht men dan, tenminste als ze er nog zyn, meer vette koeien. In wolvee was de handel in aile soorten traag gestemd, waardoor de pryzen zich met moeite handhaafden. De verkoop van biggen was niet vlug, trouwens van lagere pryzen was ech- ter geen sprake. Deze waren eerder hoger dan lager. Op de afdeling paar- den werd met uitzondering van enke le siachtpaarden maar weinig handel gedreven. Woensdag. Hoogezand: Bioscoop 8.30 u. „Het lied van Bernadette". Sappemeer: Hôtel „Struvé" 8 uur 2e abonn.voorst. „Een Inspecteur voor Ul" Vrydag. Hoogezand: Bioscoop 8.80 u. „Jùngle Koningin". VOETBALVER. H.S.O. Wedstrydprogramma voor Zondag 6 December 1948. HSC ILeeuwarden I Aanv. 2.30 u. HSC IILeeuwarden II 12.30 u. Wagenborgen—HSC III 2 u- Opstc-îlingen: HSC I: P. Hofkamp, H. BliJhanvF. Olthof, R. Tempel, J. Plk, H. Schut, J. Schomaker, B. Pool, F. Wubbeling, T. Kuitse, D. Eleveld. Res.: H. Holt- man, A. Reinders. HSC 2: H. Hoeksema, E. Zwart, J. Bakema, A v. d. Haag, A. Reinders, J. Stuut, J. Koeneman, F. Kraal, A. gakema, R. Wolthuia, H. Helllnga. es.: H. v. d. Schoot, H. Vegter. HSC 3: A. Hiddlnga, A. van Leggs- lo, R. Tooms, Jan Schut, P. Oostland, H. Glschler, J. Smittenberg, J. de Haan, H. van Biessum, Jan Bakemn, J. Bootsman. Res.: L. J. Kortholt, G. Watermulder. Aanv.: J. Bootzman. Leider: J, Watermulder. Vertrek per bui om 12.45 uur vanaf Hôtel „Struvé"

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2